Van nostalgie naar zakelijkheid PZC Zierikzeeënaar verwijt directie uitgebrand hotel contractbreuk Westerschouwen wil variatie op campings Hulstenaar (22) krijgt dienstverlening voor zware mishandeling zeeland 13 if" ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Van de wereld van Jan de Hartog hebben ze jaren gele den al afscheid genomen. Natuur lijk... het kan soms nog spoken op zee. Allicht worden er in onstuimige nachten nog ongeziene heldendaden verricht. Uiteraard gaat het er bui tengaats nog weieens fel aan toe, in de strijd tegen de elementen èn de concurrenten. Maar de ballon uit het sprookje is wel lek geprikt. Wie nostalgische neigingen koestert en bij iedere kraag op de golven met troebele, verwachtingsvolle blik richting Westerschelde staart, op zoek naar opstomende sleepboten, die zwalkende schepen op sleeptouw nemen naar de veilige haven, kan zich de moeite van de gang naar de dijk voortaan besparen. De sleep diensten, de bergers, ondergaan - ge laten - een fikse omwenteling. De nieuwe zakelijkheid. Die arbeids plaatsen gaat kosten en veel onder handelingsvernuft vereist van 'de mannen van de vakbond', die nu al constateren dat in de havens in de Delta een tijdbom tikt. Tonny Vermeulen, lid van de onderne mingsraad van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union), knikt. „Na tuurlijk is de hele reorganisatie waar in we nu zijn terechtgekomen een tijd bom. De filosofie van de havens 'all over the world' is dat ze hun dienstver lening zo goedkoop mogelijk moeten aanbieden. Eigenlijk zouden ze niets liever zien, dan dat de sleepbootassis- tentie gratis wordt aangeboden. Ab surd natuurlijk, belachelijk. Onze di rectie wil ook graag een boterham met beleg overhouden aan het werk dat al die sleepboten in de havens van Ant werpen, Gent, Terneuzen, Vlissingen en Zeebrugge verrichten. En ik voor spel je nu: als de Westerscheldeha- vens niet oppassen, gaan ze nog iets meemaken! Ik denk namelijk niet dat de vakbonden het pikken dat alleen op de sleepboothulp wordt gekort. Want het gaat natuurlijk wel om het totale kostenplaatje van de dienstver lening. Als wij - ook al gedwongen door de concurrentie - onze tarieven met vijftien procent moeten verlagen, dan zullen ook de loodsen, de stuwa doors en de agentschappen hun hono rarium moeten aanpassen." Crisis Het sleep- en bergingswerk op de Wes terschelde - van Zeebrugge tot Ant werpen en Gent - staat onder zware druk. Logisch, want de zeevaart wor stelt nog steeds met een crisis (40 pro cent minder aanbod), de schepen die zich aandienen zijn met de meest gea vanceerde apparatuur - ze kunnen het dus af met minder sleepboten - en Rinus Gazan (1) en collega Tonny Vermeulen voor 'hun' Union-boten. het aantal bergingen neemt af omdat de begeleiding vanaf de wal (walra- darketens) is geoptimaliseerd. Trou wens, de eigen slepersvloot is ook dus danig gemoderniseerd dat het dalend aantal klussen ook met minder sleep boten kan worden afgehandeld. Re den genoeg voor een stijgende span ning op de dienstverlenende arbeids markt te water. De Union schoot als eerste een vuur pijl af, zij het dat dat te laat gebeurde en leidde tot een spelletje paniekvoet bal met de bonden, dat in september vermoedelijk op strafschoppen wordt beslist. Vermeulen, zelf sinds '78 bij de Union, spreekt van 'een holderdebol- der-reactie', die op z'n slechtst 170 van de 505 Union-werknemers in de Delta de kop kan kosten (in Terneuzen 27 van de 84 man). „Maar door de nieuwe Nederlandse wetgeving, die helaas op 1 augustus van kracht werd, wordt het straks wel moeilijker mensen op een sociaal verantwoorde wijze te laten af vloeien. Hoewel... misschien werkt het in ons voordeel dat je die ontslagaan vraag als werkgever voortaan wel héél goed moet onderbouwen..." Op de Westerschelde opereren sinds jaar en dag de Union, Willem Muller (een volle Union-dochter) en Multra ship. De Union had met z'n kleine vijf tig slepers van Zeebrugge tot Antwer pen jarenlang een nauwelijks aange taste monopoliepositie. De aangekon digde komst van 'dumpsleepdienst' Kotug van Kooren uit Rotterdam naar de Westerschelde, veroorzaakte bij de Union-directie welhaast een shock. Terneuzenaar Rinus Gazan, kapitein bij de Union in Terneuzen èn OR-lid: „Ik zal niet zeggen dat de con currenten tot nu toe niet met goed materiaal voor de dag kwamen, maar het is toch niet te vergelijken met de bedrijfsvoering van de Union. Bij ons gaan ze ervan uit datje alleen met een vooruitstrevende aanpak - dus met materiaal dat up tot date is - de con currentie het hoofd kunt bieden." Vermeulen: „Maar het is natuurlijk wel zo dat de Union te lang heeft afge wacht en nu pas is wakker geschud. En begrijp ons niet verkeerd hoor... het is prima dat er nu een lange-ter- mijnvisie op tafel komt, maar voorlo pig hebben wij daarin nog onvoldoen de inzage. En als het dan gaat om con sequenties op het personele vlak, dan hebben de Belgen onder die vijfhon derd man personeel een flinke voor sprong op de mensen in Terneuzen. Voor ons gelden andere, minder floris sante wetten. Wij vallen onder de wet ten van de grensarbeiders. Nou... die zijn niet best." Vermeulen en Gazan hebben 'de oude tijden' meegemaakt. Toen je, als je op pad werd gestuurd, soms nog uren naast elkaar lag te kabbelen voordat je aan de slag kon. Gazan: „Dan gin gen we buurten. Bij elkaar aan boord op de.koffie. En natuurlijk dronk je af en toe weieens een pilsje. Voor dit werk bestaat ook nog steeds geen op leiding. Je leert het in de praktijk. En ik... bijna dertig jaar man van de prak tijk... ik leer ook nog iedere dag. Want de omstandigheden zijn nooit hetzelf- foto Peter Nicolai de. Je stapt aan boord met je basis kennis. En daarna begin je pas te le ren." Nu is er die nieuwe zakelijkheid. Hoewel de liefde kennelijk maar van één kant komt. Vermeulen: „Want de agenten die jou bestellen, stellen al leen maar eisen. Eigenlijk stelt ieder- eén tegenwoordig alleen maar eisen. En wij moeten maar knikken. Snap je dat dat weieens verkeerd zou kunnen aflopen? Zeker bij een sociaal conflict zoals dit?" Vroeger werkten de mannen aan boord vooral met 'ellenbogenstoom'. Nu staan er winches en hebben ze boegschroeven. In de stuurhut werkt de kapitein met een 'joy-stick'. De vooruitgang, kortom, zorgt ervoor dat ze het ook best met minder man af kunnen. Vermeulen: „We snappen best dat allemaal een tikje minder moet. Maar dus niet zonder slag of stoot hè. Want terwijl de Union met het prachtigste materiaal rondvaart, doet de rest zaken met boten, waarbij je toch vraagtekens zet. De havenba ronnen vinden die goedkope collega's misschien een zegen, maar zó werkt het dus niet. Wacht maar af. Onze strijd voor lijfsbehoud kan voor de ha vens nog weieens heel pijnlijk uitpak ken." ran onze verslaggeefster DEN HAAG - De gemeente Wes- Iterschouwen wil toeristen di verse recreatiemogelijkheden nbieden. Daarin past het on derscheid tussen seizoen- en piet-seizoengebonden plaatsen top een camping. Dat zei recrea- Jtie-ambtenaar C. Uitterhoeven -gisteren bij de Raad van State. Westerschouwen meent dat er meer beweging in de toeristische markt komt als niet alle cara vans het hele jaar blijven staan. En seizoengebonden plaatsen /moeten in de visie van de ge meente van 31 oktober tot 15 maart leeg zijn. Als de caravans er in de winter staan en zicht baar zijn vanwege de dan kale bomen, is dat ook nog eens 'vi suele hinder' oftewel niet mooi. ;Een aantal campinghouders heeft beroep aangetekend tegen het besluit van Westerschouwen jom de winterstalling van toerca- ravans aan banden te leggen. 'Het betreft nu zo'n honderd ca ravans. Volgens raadsman Den Hollan der heeft de gemeente de be- zwaarmakende exploitanten van onder meer vakantiepark Schouwen, de campings Bona fide. De Duinhoeve. De Mei- pacht en Prinsenhoeve, overval- Wegen afgesloten op Zuid-Beveland MIDDELBURG - Verschillende ;wegen op Zuid-Beveland krij gen tussen half augustus en de eerste week van september een (nieuwe asfaltlaag. Vanwege de veiligheid van de wegwerkers zijn enkele wegen geheel afge floten voor alle verkeer behal ve hulpdiensten, bestemmings- verkeer en lijnbussen. Al het overige verkeer wordt omge leid. Het gaat om de N 253 ter hoogte van 's Heer-Arendskerke die in de periode 19 tot 23 augustus een nieuwe asfaltlaag krijgt en de N 289 Vierwegen-Goes en de N 655 Lewedorp-Sloedam die beide van 2 tot 6 september on der handen worden genomen. De N 253 is drie dagen afgeslo ten, de N 289 en N 655 twee da lgen. ,Het fietspad Krabbendijke- dningen langs de N 289 krijgt fok een nieuwe laag (tussen 26 (augustus en 13 september), evenals de weg Middelburg-Vlis- iisingen-Oost (N 254), waarvan de linkerweghelft opnieuw geasfal teerd wordt. In beide gevallen !Wordt het verkeer met behulp verkeerslichten langs de werkzaamheden geleid. len met dit besluit. Na een verga dering van recreatie-onderne mers en gemeente in oktober 1990 werd afgesproken dat de winterstalling nog nader beke ken zou worden. Dat gebeurde niet volgens Den Hollander. De gemeente schreef de exploitan ten kort daarna dat zij de desbe treffende caravans moesten ver wijderen. .Onzorgvuldig hande len' volgens Den Hollander. Zomerperiode Dat bestreed Uitterhoeve. De gemeente voert volgens hem al sinds lange tijd het beleid dat de seizoenplaatsen in de winter ontruimd moeten worden. In de verordeningen en vergunningen is altijd gemeld dat er alleen kampeermiddelen aanwezig mochten zijn tijdens de zomer periode. Volgens de recreatie ambtenaar is er vijfjaar lang tot 1989 gezamenlijk, gemeente en recreatie-ondernemers, gewerkt aan het Verblijfsrecreatief Pro gramma. „Dit VOP beoogt meer verschei denheid aan te brengen in de Westerschouwse verblijfsrecrea- tie door bijvoorbeeld een groter aanbod van toeristische stand plaatsen. Vandaar dat de schei ding tussen de standplaatsen is aangescherpt", aldus Uitter hoeve. „Als de caravans het hele jaar door blijven staan op een seizoenplaats, is dat in strijd met het VOP. Want het is een vermindering van het toeris tisch aanbod." Den Hollander meende van niet: „Met de maatregel jaag je klan ten weg terwijl het al moeilijker wordt ze aan te trekken. We heb ben nu een overschot aan kam peerplaatsen door de concurren tie. Veel Duitsers blijven in Oost- Duitsland." Den Hollander vindt dat de Wes terschouwse recreatie-onderne mers meer service moeten leve ren als zij die willen terugwin nen. Het compromisvoorstel dat de gemeenten twee jaar geleden lanceerden, vindt evenmin ge nade in de ogen van de bezwaar makers. Westerschouwen wilde de exploitanten tegemoetko men: de helft van de caravans op de seizoengebonden plaatsen mocht op het kampeerterrein blijven. Ze moesten dan wel naar een aparte plek met beplanting eromheen. Een aantal Wester schouwse exploitanten ging daarmee akkoord. De cliënten van Den Hollander deden dat echter niet; zij betitelden dit voorstel als bureaucratie. „Het kost een hoop geld terwijl de ca ravans nu evenmin zichtbaar zijn vanaf de openbare weg", al dus hun woordvoerder. Staatsraad A. Kosto doet half september uitspraak. A. A. van Hekke en zijn aanstaande echtgenote M. H. Witkam zijn niet blij met de nasleep van de brand in hotel De Zeeuwse Stromen. foto PieterHonhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De bruiloft was al tot in de puntjes voorbe reid. Een jaar geleden was de feestruimte geregeld. Ruim op tijd dus, want voor je het weet is alles volgeboekt. En het bruidspaar wilde niets aan het toeval overlaten. Een hotel van naam hadden A. A. van Hekke en zijn aanstaande echtgenote M. H. Witkam uit Zierikzee geboekt voor hun trouwdag op 30 augustus. Een hotel op een unieke locatie. Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. De kaarten waren al de deur uit. Afgelopen maan dagnacht ging het hotel in vlammen op. Dinsdagochtend kwart voor zeven hing Van Hekke al aan de telefoon bij het sport- en re creatiecentrum Westerschou wen. want uit de krant had hij begrepen dat daar de slachtof fers werden opgevangen. Hoe moest dat nu met zijn feest? „In eerste instantie beloofde men alles voor ons te regelen", zegt Van Hekke. „Maar ik ben met een kluitje in het riet ge stuurd. Ze deden helemaal niets. Toen ik weer belde, werd ik niet eens normaal te woord gestaan." Beperkt I. van der Meij. sales manager van de Zeeuwse Stromen en dezer dagen woordvoerder na mens het hotel, kan zich het telefoontje herinneren. „Die dinsdagochtend hadden we wel wat anders aan ons hoofd", erkent ze ruiterlijk. „We hebben wel begrip voor de emoties. Zo'n trouwpartij ligt toch anders dan een perso- neelsfeestje. Maar die meneer heeft dezelfde dag wel tien keer teruggebeld. Daar wer den we wel een beetje kribbig van." Het hotel zou alternatie ven voor het bruidspaar aan dragen, wat niet meevalt in de komende periode: „Het trouw- seizoen begint weer. Het is moeilijk op het laatste mo ment wat te vinden", aldus Van der Meij. „Voor een feest van 150 personen ben je nu eenmaal gebonden aan een be perkt aantal locaties." Bij de locatie die de Zeeuwse Stromen vervolgens aan Van Hekke aanbood, bleek men niets van een reservering te weten. „Ze moeten toch het fatsoen nemen ergens achter aan te gaan. Ik las dat alles na de brand zo goed geregeld was. Nou, voor ons regelen ze niets. Ik begrijp de paniek, maar men heeft gezegd dat ons feest de eerste prioriteit had." Van Hekke besloot zelf een locatie te zoeken. Toen de Zeeuwse Stromen hem donderdag avond belde met een aantal suggesties, had de bruidegom al een zaaltje geboekt in motel Goes. „Waarom dringt iemand dan zo aan?", vraagt salesma nager Van der Meij zich ver baasd af. „Wij heben begrip voor hun. Maar wij hopen ook op begrip voor onze situatie." Daar hoeft ze bij Van Hekke niet op te rekenen: „Zij heb ben contractbreuk gepleegd. Ik begrijp dat dit overmacht was. Maar ze kunnen toch nog wel meeleven met ons? Het be grip hoeft niet van één kant te komen. Je denkt alles gere geld te hebben, en nu komt dit. Vanaf dinsdagochtend loopt mijn hoofd om." Van Hekke. die inmiddels advies heeft in gewonnen bij de Consumen tenbond. dient zeker een scha declaim in. „En de borg die ik heb betaald toen ik boekte, moeten ze binnen veertien da gen terugstorten." De voorpret voor de trouwdag is echter al in rook opgegaan. „We zouden welkom worden geheten in de patio, daarna zouden we gaan eten in een aparte zaal", somt een teleur gestelde Van Hekke op. „In een andere ruimte was de re ceptie gepland, en daarna zou het feest plaatsvinden. Het zou de mooiste dag van je le ven moeten zijn. Hopelijk zijn we dit tegen die tijd weer een beetje vergeten. Als er zoiets gebeurt, werpt dat wel een smet op de voorbereiding." Weer graancirkels ontdekt VEERE - In Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren zijn vrijdag opnieuw graancirkels ontdekt. Eerder gebeurde dit in Graauw, Bruinisse, 's-Heerenhoek en Kruispolderhaven. Bij het gemaal Campen, tussen Ossenisse en Vogelwaarde, liggen twee cirkels met diameters van dertien en twee meter De cirkels werden vrijdagavond ontdekt. In Veere werd in de ochtenduren een cirkel gevonden. Een achterbuurman van het veld waarin de graancirkel te zien is alarmeerde de gemeente. Deskundigen betwijfelen of het in dit geval een 'echte' cirkel is en of de kring wel mysterieus genoemd mag worden. Tussen het platte graan zijn namelijk voetstappen ontdekt en zijn enkele halmen ge knakt. Bejaarde fietser zwaar gewond AXEL - Een 81-jarige fietser uit Axel raakte vrijdagochtend gewond bij een ongeval in zijn woonplaats. Op de kruising van de Kinderdijk met de Boslaan sloeg de man plotseling linksaf. Hij zag tijdens die manoeuvre de achterop komende auto over het hoofd. De Axelaar brak bij de aanrijding een arm en zijn bekken. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen Politie snoert man de (grote) mond CADZAND-BAD - Een grote mond is een 21-jarige man uit Aardenburg in de nacht van donderdag op vrijdag komen te staan op een kort verblijf op het politiebureau. De man maakte zich er kwaad over dat een vriend negentig gulden boete kreeg voor het slaan tegen een reclamebord op Boulevard de Wielin gen in Cadzand-Bad. Nadat de verbaliserende agenten hem en kele keren zonder resultaat te verstaan hadden gegeven te ver dwijnen. werd de Aardenburger aangehouden en meegenomen naar het bureau. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt voor het niet voldoen aan een bevel Bromfietser gewond bij botsing MIDDELBURG - Een 18-jarige bromfietser uit Meliskerke is vrijdagmiddag licht gewond geraakt bij een botsing met een auto. De bromfietser verleende op de kruising van de Zacha- rias Jansenstraat en de Koningin Emmastraat in Middelburg geen voorrang aan de auto. Hij werd met knieletsel per ambu lance overgebracht naar het Ziekenhuis Walcheren In Vlissin gen. Na behandeling kon hij naar huis. Vijftien strandhokjes gekraakt OOSTKAPELLE - Op het strand bij Oostkapelle, tussen de Duinweg en de Lage Duintjes, zijn vijftien strandhokjes open gebroken. De badman van Oostkapelle ontdekte dat vrijdag middag. Nog niet bekend is of er goederen zijn gestolen. De schade is in elk geval aanzienlijk. Auto met 94 km per uur door Clinge CLINGE - Bij een snelheidscontrole aan de 's-Gravenstraat in Clinge constateerde de politie donderdagavond 96 overtredin gen. De hoogst gemeten snelheid op het traject binnen de be bouwde kom bedroeg 94 kilometer per uur. De controle vond plaats van 16 tot 21.30 uur. Proces-verbaal na burengerucht VLISSINGEN - Een 56-jarige man uit Vlissingen is donderdag nacht in zijn woning aan de Schuitvaartgracht aangehouden, omdat hij te veel lawaai veroorzaakte. De politie was even daarvoor al bij hem aan de deur geweest na klachten over te harde muziek. De man negeerde echter de waarschuwing. Na verhoor op het bureau is hij met een proces-verbaal naar huis gestuurd. Gift voor manifestatie jeugd MIDDELBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft een bedrag van drieduizend gulden toegekend aan het Oecumenisch Cen trum voor Jeugd- en Jongerenwerk Zeeland in Middelburg, Dat bedrag is bestemd voor de interculturele jongerenmanifes- tatie die het centrum in november organiseert. Het Juliana Welzijn Fonds stelt jaarlijks ruim twintig miljoen gulden beschikbaar voor projecten die betrekking hebben op het maatschappelijk welzijn. De BankGiroLoterij, Lotto/Toto en de Krasloterij vormen de belangrijkste inkomstenbronnen voor dit fonds. van onze verslaggever TERNEUZEN - De politierech ter heeft vrijdag een 22-jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot honderd uur dienstverle ning en twee maanden voor waardelijke gevangenisstrat met een proeftijd van twee jaar. De rechter achtte de man schul dig aan ernstige mishandeling van 'een volstrekt willekeurige voorbijganger'. De jongere broer van de ver dachte. die vrijdag voor de rechtbank in Terneuzen als de eigenlijke aanstichter werd ge zien. werd vrijgesproken. Uit verschillende verklaringen i on der meer die van het slachtoffer zelf) was volgens rechter M. Zo mer gebleken dat hij zo dronken was. dat hij niet in staat is ge weest de Belg daadwerkelijk let sel toe te brengen. De vechtpartij ontstond op 17 november vorig jaar in het cen trum van Hulst. De jongste ver dachte verliet 's nachts het café en kreeg het pardoes aan de stok met een voorbijganger. De ruzie mondde uit in een handgemeen, waarbij de aanvaller uiteindelijk de meeste klappen opliep. Een maat van hem haalde daarop de oudere broer erbij. Over wat er nadien gebeurd is. liepen de verklaringen vrijdag op de zitting uiteen. Volgens de politierechter staat het evenwel vast dat de 22-jarige verdachte het slachtoffer in de Steenstraat samen met een vriend (die als minderjarige voor de kinderech- ter dient te verschijnen) der mate onder handen heeft geno men. dat hem ernstige mishan deling valt aan te rekenen, Na een achtervolging deden ze er in de Gentsestraat nog een schepje bovenop. Achtervolging Beide broers kwamen al eerder met justitie in aanraking door hun betrokkenheid bij vechtpar tijen. Ook na het vergrijp in Hulst zijn beiden alweer een keer op de vuist gegaan met an deren. zo voerde officier van jus titie M. van Nooijen aan. Zomer rekende de oudste van de twee vooral de achtervolging zwaar aan. Ze vonniste wat hem betreft daarom conform de eis van de of ficier. Ook moet de man het slachtoffer ruim drieduizend gulden schade vergoeden. Als gevolg van de af rammeling staat hij onder be handeling van een tandarts. Te vens moest hij zich in het zieken huis laten verplegen aan diverse kneuzingen en een hersenschud ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13