COURANT Parlement Suriname dakloos Menselijke placenta's verwerkt in voer voor Nederlandse dieren Atlanta O Watersporters moeten blazen in Friesland Somalische krijgsheer Aidid dood Levering tanks aan Botswana afgeketst Israël heft verbod uitbreiden joodse nederzettingen op 4 WEKEN STANDAARD PRINTva A TQ Verkiezingen president en vice-president gaan ondanks brand door Goud voor hockeyers, volleyballers naar finale Tenminste één graancirkel verklaard KERMIS in GOES Op de Grote Markt en de Vlasmarkt reportage VOOR 14,25 Zonnig weekeinde Een zonnig weekeinde met vooral op zondag veel zon. Maxima 22 graden, minima 11 graden. De wind is noord west zwak tot matig, 2-3 Beaufort. uw foto's veilig bij de echte fotoservice ^^^*9xl3cm niet in tuur service V/#v_/ 239e jaargang no. 182 Zaterdag 3 augustus 1996 Losse nummers 2,50 jPARAMARIBO/DEN HAAG |ANP) - De verkiezing door het parlement van een nieuwe pre sident en vice-president in Suri name gaat door, ondanks het af branden van het parlementsge bouw en twee ministeries in Pa ramaribo. Dit heeft parlements voorzitter Jagernath Lachmon [vrijdag meegedeeld. „De demo cratie zal verder worden be- jleefd. Ik wil me houden aan de grondwettelijk vastgestelde termijn", aldus Lachmon na overleg met president Ronald Venetiaan. Het parlement moet vóór 9 augustus in bijzondere vergadering de hoogste rege ringsautoriteiten kiezen. Voor malig legerleider Desi Bouterse (NDP) sloot zich bij Lachmons uitspraak aan. Bij de brand gingen in de nacht van donderdag op vrijdag het parlementsgebouw aan de Gra venstraat, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het oude ministerie van Algemene Zaken verloren. Het Bisschopshuis naast Buitenlandse Zaken liep grote waterschade op. net als het departement van Justitie en Politie en het gebouw van het openbaar ministerie. Alle ar chiefstukken zijn verloren ge gaan, waaronder internationale verdragen en overeenkomsten met Nederland. Er vielen geen gewonden bij de felle brand in de overwegend houten gebouwen. De brandweer kon weinig tegen de uitslaande brand beginnen omdat de waterdruk te laag was en haalde zoveel mogelijk water uit de naastgelegen Suriname- rivier. De staatstelevisie toonde drie uur lang hoe het vuur de ge bouwen verteerde. De parlementsvoorzitter sluit brandstichting niet uit. Deskun digen vermoeden dat in de ver woeste panden brandstof was gesprenkeld. De politie verhoor de gisteren vier bewakers van de gebouwen, maar liet het viertal later op de dag weer gaan. Het uit het begin van de 18e ATLANTA - De Nederlandse hockeyploeg heeft vannacht de olympische titel veroverd. In het Morris Brown College in At lanta versloeg de ploeg van coach Roelant Oltmans Spanje met 3-1. Het was de eerste gou den medaille voor de Oranje tij dens de Olympische Spelen. Alle Nederlandse doelpunten vielen in de tweede helft en kwa men voort uit strafcorners. De specialisten Floris-Jan Bovelan- der (2) en Bram Lomans maak ten een achterstand ongedaan. Spanje was in de 45e minuut via Victor Pujol aan de leiding geko men. De volleybalploeg bereikte zon der problemen de finale. In de halve finale was Nederland op ponent Rusland ruimschoots de baas: 3-0(15-6,15-6,15-10). van onze verslaggever SNEEK - Vooruitlopend op de landelijke wetgeving die eind dit jaar van kracht wordt voerde de waterpolitie van Friesland gisteren alcoholcontroles uit onder watersporters. Dat gebeurde op de eerste dag van de Sneekweek, een zeilevenement op het Sneekermeer. Elke dag houdt de politie controles met vier schepen. foto Alex J. de Haan/ANP CADZ AND - Een ufo? Plotselin ge valwinden? Welnee, gewoon werk van baldadige types. Ak kerbouwer Nortier uit Cadzand vond het bewijs vrijdagmiddag bij de graancirkel in zijn akker: een lange hefriem, een band die gebruikt wordt in de bouw om zakken en pallets omhoog te hij sen. Een voorbijganger waarschuw de Nortier: „Er is een ufo bij je in het graan geland." De oplossing van deze 'raadselachtige' cirkel lag echter nog in het veld en bleek zeer aards te zijn. Tenzij ze ver achter Jupiter hefriemen voor de intergalactische export fabriceren. Zoon P. Nortier heeft op zich niets tegen graancirkels en over de inkomstenderving door ver minderde graanopbrengst wil hij niet dramatisch doen. „Tus sen al het wereldleed zijn het wel vermakelijke berichtjes in de krant. Maar het moet geen rage worden. Voor een agrariër is het niet plezierig al allerlei lieden in de akker cirkeltjes gaan trek ken. Het blijft een vorm van van dalisme." door Jessica Lutz DEN HAAG - Nederlands vee en huisdieren krijgen al twintig jaar voer te eten waarin mense lijke placenta's uit Zwitserland zijn verwerkt. Dit kwam on langs aan het licht toen de Zwit serse overheid de vernietiging gelastte van een partij diermeel die menselijke nageboorten be vatte. Diermeel wordt toege voegd als eiwitbron aan honden en kattenvoer en aan het voer voor varkens. In Zwitserland is het verwerken van menselijk materiaal in dier meel verboden. Volgens het mi nisterie van Landbouw in Den Haag is dat in Nederland niet uitdrukkelijk het geval. Het wordt echter onmogelijk geacht dat iets dergelijks hier zou ge beuren omdat er (net als in Zwit serland) een strikte regelgeving is die bepaalt dat ziekenhuisaf- val vernietigd moet worden. Wel geldt een verbod op het verwer ken van de eiwitrijke placenta's in cosmetica. Zwitserland In april ontdekte de Zwitserse televisie dat de geboorteklinie ken in Zürich de nageboorten weggooiden bij het slachtafval van het ziekenhuisrestaurant. Dit afval wordt door de dier- meelfabriek TMF Bazenheid verwerkt. De ontdekking leidde tot een rechtszaak, waarin vo rige maand uitspraak werd ge daan. De rechter gelastte de ver nietiging van al het diermeel dat menselijke weefsels bevatte en onmiddelijke stopzetting van „deze macabere, onwettige en onethische praktijk." Klant onbekend TMF stelde echter voor de partij van 200 ton diermeel die het be drijf nog in voorraad had aan Ne derland te verkopen. De rechter ging hiermee akkoord op voor waarde dat de afnemer op de hoogte gebracht zou worden van het feit dat er menselijke placen ta's in waren verwerkt. Het is on bekend welk bedrijf in Neder land met de Zwitsers zaken heeft gedaan. Diermeel De verkoper van de bewuste par tij diermeel, de heer Guterman uit Zürich reageert verbolgen op vragen over de zaak. „Weet u wel hoe afhankelijk Nederland is van de export van vee naar Zwit serland? Straks komt er een boycot. Met dat gevraag kunt u de agrarische sector in uw land een zware slag toebrengen. Ik zeg niks." Niet verboden Of de afnemer in Nederland is geïnformeerd over het feit dat in het diermeel menselijke placen ta's zijn verwerkt wil Gutenberg niet loslaten. Maar hij weet ze ker, en daar geeft het Nederland se ministerie van Landbouw hem gelijk in. dat het mengen van placenta-bevattend dier meel in vee- en huisdiervoeders in Nederland niet verboden is. „Het stelt toch allemaal niets voor. Er is nog nooit iemand van dood gegaan", raast hij. Slachtafval Diermeel wordt gemaakt door slachtafval te vermalen en ver volgens te verhitten, zodat ziek tekiemen worden gedood. Ne derland telt twee destructoren (diermeelfabrieken) die ieder cir ca 100.000 ton per jaar produce ren. Het meel wordt in kleine hoeveelheden aan dierenvoe- ders toegevoegd. Volgens het be drijf Cehave NV in Veghel. een van de grootste mengvoederpro ducenten van Europa, is het slechts een van de 600 bestand delen. hedenjaar o.a. de poffertjeskraam op VAN 9 T/M 14 AUGUSTUS!! NU OOK OP ZONDA VUÜI WOENSDAG 14 AU VANAI G GEOPEND!!! 1WERK IGUSTUS OM 23.00 UI DE MARKT 1 NAIROBI (RTR) - De Somalische krijgsheer gene raal Mohamed Farah Aidid is vrijdag in de Soma lische hoofdstad Mogadishu begraven. De teraar debestelling had plaats volgens de moslim-tradi ties. De Stem van de Massa van de Somalische Repu bliek, de radiozender die in de Kenyase hoofdstad Nairobi was te ontvangen, vermeldde geen verdere details over de begrafenisceremonie. Aidids aan hangers hebben een rouwperiode van dertig dagen afgekondigd. Aidid overleed in de nacht van donderdag op vrij dag. aan verwondingen die hij afgelopen zaterdag opliep tijdens een schietpartij van zijn strijdgroep met een rivaliserende clan. Hij beheerste het zuiden van de hoofdstad en was een belangrijk ob stakel in de pogingen van de VN en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) om de vrede en rust in Somalië te herstellen. In het land heerst sinds de verdrijving van president Barre in 1991 anarchie. pagina 2: onvoorspelbaar en meedogenloos eeuw stammende houten parle mentsgebouw behoorde samen met onder andere Fort Zeelan- dia tot de oudste bouwwerken van Suriname. Het werd ooit neergezet als woonhuis, was ook kantoor van de West-Indische Compagnie en de Geoctroyeer- de Sociëteit van Suriname en la ter zetel van achtereenvolgens (Koloniale) Staten, parlement en Nationale Assemblee. Ambassadeur Azimullah in Den Haag sprak van „een schok" voor de bevolking in Suriname. De verloren gegane Assemblee is voor de Surinamers het sym bool van democratie en de vrij heid van meningsuiting, zei hij. De Surinaamse burger keek niet zozeer vanuit historisch per spectief naar het parlementsge bouw. aldus Azimullah. De emo tionele waarde van het gebouw was veel belangrijker vanwege de rol die het sinds begin deze eeuw speelde in het onafhanke- lijksstreven van de voormalige Nederlandse kolonie. Hulp Premier Kok liet namens de re gering in Den Haag vanaf de Olympische Spelen in Atlanta weten dat Nederland op elke mogelijke manier, financieel en met raad en daad, wil helpen bij de herstelwerkzaamheden. Kok vindt het van belang dat het werk van het Surinaamse parle ment naar behoren doorgang vindt. „Men is daar in een heel belangrijke fase. Er zijn pas ver kiezingen geweest en men is nog bezig met de voorbereiding van de verkiezing van een nieuwe president en de vorming van een nieuwe regering." De Tweede Kamer heeft het par lement in Paramaribo hulp aan geboden bij de vervanging van de archiefstukken die verloren zijn gegaan. zje pagina 2 Onderzoek naar dubieuze collecte HILVERSUM (GPD) - Een re chercheteam van de politie Midden- en West-Brabant stelt een onderzoek in naar de stich ting Kansarme Kinderen. In ve le honderden winkels in het he le land heeft deze dubieuze stichting uit Tilburg zonder vergunning collectebussen la ten plaatsen. De stichting heeft zich niet aan gemeld bij het Centraal Bureau Fondsenwerving in Amsterdam voor een zogeheten steunwaar- digheidsverklaring. Op basis daarvan verlenen gemeenten in de regel een collectevergunning. „We worden gek gebeld door col lega's uit het hele land met vra gen over deze collectebussen en stichting. Duidelijk is in ieder geval dat er illegaal geld wordt ingezameld. Het vermoeden is dat er vijf- tot tienduizend col lectebussen in omloop zijn", al dus een rechercheur van het team. Rapzanger 'LB' Seagram Miller doodgeschoten OAKLAND (DPA) - De rapzan ger Seagram Miller, die onder de naam 'LB' over het geweld in de Amerikaanse straten zong. is bij een schietpartij in Oakland doodgeschoten. Dit gebeurde woensdag al, maar de politie van de Californische stad maakte vrijdag pas de naam van het slachtoffer bekend. De 26-jarige zanger, wiens laat ste cd Reality Check in 1994 uit kwam, werd vanuit een rijdende auto met kogels doorzeefd toen hij op de hoek van een straat uit zijn wagen stapte. Hij stierf en kele uren later in een ziekenhuis. De politie onderzoekt of de schietpartij verband hield met een mislukte aanslag op de zan ger in 1993. Toen bleef hij onge deerd toen zijn auto werd be schoten. DEN HAAG (GPD) - De ver koop van vijftig verouderde Nederlandse Leopard-l-tanks aan Botswana gaat niet door. Dat heeft het kabinet besloten na verzet van Duitsland (pro ducent van de tanks) tegen de ze wapenleverantie, zo beves tigt het ministerie van bui tenlandse zaken. De Duitse regering moest vol gens een afspraak bij de aan koop van de tanks - in de jaren zestig - toestemming geven als Nederland ze zou willen door verkopen aan een land dat niet bij de Navo hoort. Omdat deze regeling niet in het con tract stond, maar in bijbeho rende brieven was de clausule de Nederlandse regering ont gaan. Toen eind vorig jaar tot de verkoop aan Botswana werd besloten, werd derhalve niet om een Duits jawoord ge vraagd. Enkele weken geleden kondig de de Duitse minister van bui tenlandse zaken Kinkel aan niet akkoord te zullen gaan met de leverantie. Duitsland heeft een goede relatie met zijn voormalige kolonie Nami bië, het buurland van Bots wana. De Namibische presi dent Npjoma vroeg Bonn de levering van de tanks te blok keren, omdat het land een grensconflict heeft met Bots wana. Botswana heeft overigens al laten weten niet al te zwaar te tillen aan het niet doorgaan van de order. Supertijd van Johnson Ongelooflijk. Verbijsterend. Omoaarachtig. Op gouden schoenen kroonde Michael Johnson zich donderdag tot de Superman van de Olympische Spelen, met een omvaarschijnlijk wereldrecord op de 200 meter van 19.32 seconden. De Amerikaan sleepte daarmee na de ivinst op de 400 meter zijn tweede gouden medaille in de wacht. Maar daarbij zal het blijven. Gisteren iverd duidelijk dat hij zich had geblesseerd, waardoor hij de 4x400 meter estafette van O A vandaag seriesI aan zich voorbij moet laten gaan. O" Zeeland blijft een land van overkanten. Kleine veerdiensten zetten 's zomers fietsers over, die even van een rustpauze willen genieten. Verder in de bijlage Reportage: Terug in de Tijd: roemloos einde van het Van Dishoeckhuis marketing is onzin Vlaamse leeuw in Franse Westhoek veehouder fietst van Noordkaap naar Gi braltar in de Amsterdamse homoscene Koos Postema vertelt 19 t/m 27 Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15 en 17; Reportage: 19, 20, 21, 22, 23, 25 en 27; Vrije tijd: 29, 30, 31 en 32; JERUZALEM (RTR/AFP/DPA/ GPD) - De nieuwe Israëlische regering van premier Neta nyahu heeft vrijdag besloten het bouwverbod voor joodse ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook op te heffen. Het uitbreidings verbod dat vier jaar van kracht was, was ingesteld door de vo rige regering van Yitzhak Ra bin. De ministerraad besloot in de wekelijkse bijeenkomst van vrij dag dat een uitbreidingsplan niet langer aan een interministe riële commissie hoeft te worden voorgelegd, maar dat de vergun ningen door minister van Defen sie Yitzhak Mordechaï kunnen worden afgegeven. De opheffing van de bouwbelemmeringen geldt alleen voor bestaande ne derzettingen. voor de aanleg van nieuwe joodse vestigingen blijft een beslissing van de voltallige Israëlische ministerraad nood zakelijk. In een toelichting zei premier Netanyahu op de Israëlische te levisie dat met het besluit een einde komt aan de politiek van de vorige regering de nederzet tingen aan hun lot over te laten Kabinetssecretaris Danny Na- veh verdedigde het besluit als een 'anti-discrimïnatie'-maatre- gel; de nieuwe regering maakt in principe geen verschil tussen 'joodse gemeenschappen' in Is rael en in bezet gebied. Direct na het Israëlische besluit kwamen de Palestijnse parle mentariërs in Jericho bijeen. Pa lestijnse functionarissen had den van tevoren gewaarschuwd dat uitbreiding van de nederzet tingen een bedreiging vormt voor het Israelisch/Palestijns vredesproces. In een eerste Palestijnse reactie zei de woordvoerder van Jasser Arafat dat de Israëlische rege ring zich moet houden aan 'de vredesovereenkomst' en dat de nederzettingen onderdeel uit maken van de besprekingen over de definitieve status van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. De kolonistenraad in de bezette gebieden zei gisteren blij te zijn met het regeringsbesluit, maar was teleurgesteld over het uit blijven van concrete bouwplan nen. De oppositie daarentegen kwam met felle kritiek. Yossi Sa- rid, leider van het liberale Me- retz-blok, zei over informatie te beschikken dat de regering plannen klaar heeft liggen voor 'een ongekende nederzettingen campagne'. Hij noemde de ne derzettingen 'de grootste vijan den van het vredesproces'. Avraham Shochat van de Arbei derspartij. minister van finan cien in de vorige regering, voor spelde dat het besluit zal leiden tot massale investeringen in de bezette gebieden en tot een ver mindering van de Amerikaanse kredietgaranties. rAdvertentiet (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1