EU-reddingsplan spoorwegen In gesprek bereikbaar. PZC EU verbiedt meewerken aan anti-Cubawet van VS Geheim rapport van VN belast nieuwe regering Burundi Aanklacht Pale tegen moslim-leider van enclave Srebrenica Weer treinen van Sarajevo naar de kust Geldtransporten na dodelijke overval gestaakt Fischler wil lagere akkerbouwpremies en toch pm buitenland Commissaris Kinnock stelt oprichting Europees bedrijf voor Bosbranden WOENSDAG 31 JULI 1996 van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - De Europese spoor wegmaatschappen moeten de handen ineen slaan en een geza menlijk bedrijf oprichten voor de exploitatie van één gezamen lijk goederen-netwerk waar ook niet-staatsbedrijven op mo gen rijden. Dit Europese 'vrij- spoor' zou belangrijke agglome raties als Londen, Parijs, Rot terdam, het Ruhrgebied en Mi laan met elkaar kunnen verbin den. Op de langere termijn moet het hele Europese spoorvervoer geliberaliseerd worden. De Europese Commissie heeft gisteren deze voorstellen van Europees Commissaris Neil Kin nock (transport) goedgekeurd. Volgens Kinnock zijn de spoor wegmaatschappijen in Europa de slag om het goederenvervoer in hoog tempo aan het verliezen. In een witboek stelt hij dat het marktaandeel van het goederen vervoer over het spoor tussen 1970 en 1994 terugliep van 32 tot 16 procent, en de komende jaren verder kan afkalven tot 9 pro cent. In schril contrast daarmee staat de explosieve groei van het goederentransport over de weg (een stijging met 180 procent in dertig jaar), dat op steeds meer plaatsen zorgt voor files, lucht verontreiniging en geluidsover last. Kinnock: „Het is merkwaardig dat het spoor terrein verliest, terwijl het ongemak over het wegtransport met het jaar toe- NEW YORK (DPA/AFP) - Een geheim VN-rapport legt een ver band tussen de nieuwe mili taire regering van Burundi en de moord in 1993 op de eerste vrij gekozen president van het Centraal-Afrikaanse land. Dat bevestigde een VN-woordvoer- der dinsdag. De Veiligheidsraad van de VN gaf een jaar geleden opdracht voor een onderzoek naar de aan slag op president Melchior Nda- daye, een vertegenwoordiger van de Hutu-meerderheid. Het rapport is nu klaar. De interna tionale onderzoekscommissie spreekt niet over schuld van de nieuwe machthebber, majoor Buyoya van het door de Tutsi- minderheid gedomineerde leger. Maar een van zijn hoogste offi cieren is initiatiefnemer van de moord op Ndadaye, 'stellen de rapporteurs. De Veiligheidsraad houdt de naam van de mogelijke dader geheim, evenals andere details uit het verslag. De raad maakt zich klaarblijkelijk zorgen om een verdere escalatie van de bloedige crisis in het kleine land. Overleg Oost-Afrikaanse leiders komen vandaag in de Tanzaniaanse stad Arusha bijeen voor overleg DEN HAAG (ANP) - De verbin dingsofficier van de Bosnisch- Servische Republika Srpska (RS) met het Joegoslavië-Tribu- naal, Goran Neskovic, heeft dinsdag voor het eerst in Den Haag een gesprek gehad bij het bureau van aanklager Gold- stone. Daarbij heeft hij onder meer belastend materiaal over de Bosnische president Izetbe- govic overhandigd. Dat ver klaarde Neskovic na afloop te- genover journalisten. Volgens de Bosnisch-Servische I gezant is de RS al enkele maan- i den na de ondertekening van het akkoord van Dayton begonnen t met het overhandigen van mate- I riaal aan het VN-tribunaal. In to- taal gaat het volgens hem om driehonderd dossiers. Van de driehonderd dossiers SYRACUSE (AP) - De Italiaan se brandweer heeft met behulp van blusvliegtuigen de branden onder controle gebracht die woedden in het zuidoosten van het eiland Sicilië. In totaal ging 400 hectare vegetatie en bos ver loren. Een groep van 64 padvinders en hun leiders die door het vuur wa ren ingesloten wisten zich in vei ligheid te brengen in een verla ten spoorwegtunnel, waar zij la ter konden worden ontzet. neemt. De belangrijkste oorza ken zijn volgens mij onvrede met de prijs en de kwaliteit van het spoorvervoer". Volgens hem be draagt de gemiddelde snelheid van een goederentrein vanwege administratieve rompslomp en oponthoud aan de grenzen niet meer dan veertien kilometer per uur. Een bedrijf dat nu een partij goederen van bijvoorbeeld De nemarken naar Italië wil vervoe ren, moet daarvoor met vier spoorwegmaatschappijen over tarieven en dienstregelingen on derhandelen. Door alles aan één loket af te handelen kan veel tijd en geld worden bespaard, meent Kinnock. Achter de schermen hebben de betrokken Europese spoorwegmaatschappijen, waaronder ook de NS, al positief gereageerd, hoewel realisering van het plan nog wel enkele ja ren kan vergen, Kinnock is echter vastbesloten de druk op de ketel te houden. „We zijn gewikkeld in een race tegen de klok. De afgelopen twintig jaar zijn al een half mil joen banen bij het Europerse spoor verloren gegaan. De reste rende één miljoen banen kun nen ook in gevaar komen als we niets doen". Vijf jaar geleden nam de Euro pese Commissie al een hele reeks maatregelen om de zwaar gesubisidieerde staatsspoorwe gen in Europa te moderniseren. Zo zouden het beheer van de in frastructuur (de rails) en het ver voer (de treinen) moeten worden losgekoppeld en subsidies ge lijkgetrokken. Ook zouden par ticuliere vervoerders toegang moeten krijgen tot het spoor om zo de concurrentie te bevorde ren. Nederland, Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Duits land zijn al een heel eind op weg, maar vijf lidstaten, waaronder Spanje en Portugal hebben nog geen begin met de modernise ring gemaakt. over de staatsgreep in Burundi. Buyoya is daarvoor niet uitge nodigd. De president van Uganda drong er dinsdag tijdens een ontmoe ting met de nieuwe sterke man van Burundi op aan vredestroe pen in het verscheurde land toe te laten. De staten in de regio zijn voorstander van dergelijke troepenzendingen. Buyoya ont moette het Ugandese staats hoofd in diens buitenverblijf. Het was de eerste buitenlandse reis van de nieuwe Burundese leider. Buyoya heeft zondag de verdre ven president Ntibantunganya, ontmoet, zo is dinsdag bij de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Bujumbura verno men. Ntibantunganya be schouwt zichzelf nog steeds als de wettige president. Minister voor Ontwikkelingssa menwerking Pronk trekt bijna twee miljoen gulden uit voor steun aan vluchtelingen uit Bu rundi. Het geld komt ter be schikking van de hulporganisa tie Mensen in Nood en Unicef, het kinderfonds van de Verenig de Naties. Eerder deze maand stelde Pronk al 2,3 miljoen be schikbaar aan Artsen zonder Grenzen voor medische nood hulp. SARAJEVO (RTR) - Onder enthousiast applaus van omstanders vertrok dinsdag de eerste naoorlogse trein uit Sarajevo naar de Adriatische kust. Dat was sinds mei 1992 niet meer gebeurd. De Bosnische president Izetbegovic, vice-president Ganic en premier Muratovic waren aan boord van de 'Bosna Ekspres' met bestemming Ploce, via Mostar in Herzegowina. Ploce is een Kroatische havenplaats. De Kroatische autoriteiten gaven op hel laatste moment toestemming voor de reis van de Bosna Ekspres. Izetbegovic noemde de tocht historisch omdat Bosië-Herzegowina nu toegang heeft tot „dezeeen de wereld". foto Fehim Demirt/EPA gaan er volgens Neskovic vijftig over Naser Oric, de moslim-com mandant van Srebrenica. De Serviërs beschuldigen Oric er van vanuit de moslim-enclave de Servische dorpen in de omge ving aan te hebben gevallen en inwoners te hebben vermoord. Dat was volgens de RS de be langrijkste aanleiding voor de aanval op het door de VN be schermde gebied een jaar gele den. Neskovic, die tevens plaatsver vangend minister van Justitie is, is in Den Haag als lid van een Bosnisch-Servische delegatie, waartoe ook minister van Justi tie Marko Arsovic en de Belgra- dose advocaat Igor Pantelic be horen. Een groep van zeker honderd Serviers heeft dinsdag een bus van de Verenigde Naties met ste nen en stokken bekogeld. De bus bracht inwoners van het door Serviërs gecontroleerde Banja Luka terug naar deze plaats vanuit Zenica, op het grondgebied van de Bosnische regering. De groep Serviërs, in meerder heid vrouwen, wachtte de bus op bij een halteplaats in het cen trum van Banja Luka. De chauf feur wist met een snelle bewe ging de bus te keren, maar hij kon niet voorkomen dat de voor ruit en een zijraam werden inge gooid. De passagiers bleven onge deerd. De door de kogels van de overvallers beschadigde geldtranportwagen in Pepinster. foto Mossay/EPA VERV1ERS/BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België zijn sinds dinsdag alle geldtransporten voor zeker enkele dagen opgeschort. Dat heeft minister Johan Vande Lanotte van Binnenlandse Zaken besloten naar aanleiding van de overval in de nacht van maandag op dins dag op een geldtransport in Pepinster, tussen Luik en Verviers. Daarbij werd de bestuurder van de wagen, die nog geen maand in dienst van de firma Securitas was, doodgeschoten. Zijn begeleider raakte gewond. De buit was nihil. De overval werd gepleegd door vijf of zes mensen. De opschorting is bedoeld om in overleg tussen politiediensten en geldtransporteurs te komen tot nieuwe veiligheidsmaatregelen. De minister denkt erover bepaalde transporten door de rijkswacht te laten begeleiden, maar weet dat het onmogelijk is dat bij alle trans porten te doen. Overvallen op waardetransporten zijn in België schering en inslag. Geldkoeriers gingen in maart van dit jaar massaal in staking om betere beveiliging af te dwingen nadat een 36-jarige collega om het leven was gekomen. Ze eisten onder meer stopzetting van de nacht transporten en de inzet van minimaal drie mensen per wagen. De actie waaraan meer dan 1200 geldlopers deelnamen, leidde al snel tot tekorten aan baar geld bij de banken en een overvloed aan con tanten bij warenhuizen en winkels. Een op de drie geldautomaten kon niet meer uitbetalen. Wonderbaarlijke genezing fraudeurs NAPELS (RTR) - Kranten in Italië spreken over het „wonder van Napels", nu bijna vijftigduizend mensen die als gehandi capt stonden geregistreerd plotseling geen aanspraak meer doen op speciale voorzieningen. De „wonderbaarlijke genezing" heeft te maken met een klop jacht die de politie drie jaar geleden inzette tegen fraude met hulp aan invaliden. Parlementslid voor de Groenen, Alfonso Pecoraro Scanio, wil dat er een onderzoek komt naar de drasti sche daling: in 1993 stonden zestigduizend gehandicapten ge noteerd tegen dertienduizend dit jaar. Man vast in België voor xtc-handel ANTWERPEN (BELGA) - De politie van Antwerpen heeft een 25-jarige inwoner van Eindhoven gearresteerd wegens het ver kopen van xtc-pillen in een discotheek op 't Eilandje in de Bel gische havenstad. De Nederlander is voorgeleid aan de Belgi sche justitie. Hij kwam volgens de politie wekelijks naar Antwerpen om er rond de 150 xtc-pillen te verkopen. De politie kreeg een tip van de uitbater van de disco, die niet gelukkig was met het handel tje dat A. in zijn zaak had opgezet. De politie betrapte de Eind- hovenaar op heterdaad. Zij nam zijn auto. 74 pillen en een on bekend geldbedrag in beslag. Rabbijn wil briefvrije Klaagmuur JERUZALEM (DPA) - Rabbijn Ovadia Josef, leider van de or thodoxe Shas-partij in Israël, wil gelovigen en toeristen verbie den nog langer briefjes met voorbeden en wensen aan God in de spleten van de Klaagmuur te stoppen. De rabbijn vindt het oude en populaire gebruik onwaardig voor een heilige plaats. Onlangs opende het Israëlische postbe drijf een faxnummer, waarnaar gelovigen uit de hele wereld hun wensen en voorbeden kunnen sturen. De faxen worden dan naar de Klaagmuur gebracht. Piraten actief in Thaise wateren KUALA LUMPUR (AP) - In de omgeving van Indonesië lopen schepen meer dan elders gevaar door piraten te worden aange vallen. Van de 87 gevallen van piraterij die dit jaar tot nu toe zijn gerapporteerd, waren er 22 in de wateren rond Indonesië, aldus het Internationaal Maritiem Bureau (1MB) gisteren. Opvallend is de plotselinge toename van piraterij in de Thaise wateren. De streek bij Thailand is dit jaar nummer twee op de ranglijst. Het gaat om relatief kleine overvallen, waarbij geen doden of gewonden gevallen zijn. Doodseskader-generaal komt vrij MADRID (AP) - De Spaanse generaal van de Guardia Civil Enrique Rodriguez Galindo, die sinds mei in de gevangenis zit wegens zijn betrokkenheid bij ontvoering, foltering en moord, wordt nog deze week op borgtocht vrijgelaten, zo hebben de Spaanse media gisteren laten weten. Rodriguez Galindo, die in de jaren tachtig commandant was van een garnizoen van de Guardia Civil in Spaans Baskenland, was veroordeeld omdat hij het brein was achter de ontvoering en foltering van en moord op twee mannen die lid zouden zijn geweest van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Deze misdaad was gepleegd in 1983 in het kader van de de Anti-ter roristische Bevrijdingsgroepen (GAL), ultrarechtse doodses kaders die van 1983 tot 1987 actief waren. van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Om de financiële gevolgen van de crisis op de rundvleesmarkt op te vangen, wil Europees Landbouwcom missaris Franz Fischler onder meer de akkerbouwpremies verlagen. Fischler stelde gisteren (dins dag) in Brussel voor om die pre mies in 1998 met 7,3 procent te korten. De Commissaris zal met zijn voorstel zeker op verzet stuiten van de Europese land bouwministers. De akkerbouw premies zijn, onder meer in Ne derland, altijd een zeer gevoelig punt. Fischler legde gisteren een reeks 'drastische maatregelen' op ta fel, die volgens, hem nodig zijn om de rundvleescrisis te bezwe ren. De crisis, het gevolg van zo wel de gekke-koeienziekte als ja renlange overproductie, is vol gens Fischler 'de grootste die we sinds de stichting van de Euro pese Gemeenschap hebben meegemaakt'. Volgens Fischler is het onont koombaar om extra hoeveelhe den rundvlees voor interventie prijzen op te kopen en in de koel huizen op te slaan. Voor jonge meststieren tussen de zeven en negen maanden oud met een le vend gewicht van onder de 300 kilo wil Fischler zo snel mogelijk een extra interventie. Mogelijk neemt de Europese Commissie daarover nog in augustus een zelfstandig besluit. Voorts wil FischTër de exten sieve veehouderij bevorderen met een premieverhoging voor bedrijven met een kleine 'dier dichtheid'. Ook wil hij nieuwe li mieten vaststellen voor de hoe veelheden rundvlees die iedere EU-lidstaat mag produceren. In 1997 is met de financiering van deze maatregelen een be drag van ruim 2,75 miljard gul den gemoeid en in 1998 van ruim 2,35 miljard. In het komend jaar kan met wat geschuif van uitbe talingsdata de financiering zon der veel pijn worden gevonden. In 1998 is echter, aldus Fischler, een ingreep in de akkerbouwpre mies noodzakelijk. De Commis saris noemde dat niet onrede lijk. Volgens hem worden enkele lidstaten momenteel zwaar overgecompenseerd, soms met meer dan 20 procent. Fischler vindt ten slotte dat ook in de premies voor braaklegging moet worden gesneden. Brit cel in na seks met jongens op Filipijnen MANILA (RTR/ANP) - Een Fili- pijns gerechtshof heeft gisteren een 44-jarige Brit tot zeventien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens seks met twee minderjarige jongens. Het hof Keeft het buitenland gewaar schuwd dat het land geen „seks- speeltuin" is. De Brit werd schuldig bevonden aan geslachtsgemeenschap met twee Filipijnse broers van acht en vier jaar oud. Hij voerde geen verdediging, hoewel hij eerder zei dat hij onschuldig was. De twee broertjes getuigden tegen hem. De veroordeelde is de tweede in drie maanden tijd difc een straf krijgt op grond van eeSa uit 1992 daterende wet tegen kindermis handeling en uitbuiting. In mei werd een Australische zaken man ook tot een celstraf veroor deeld omdat hij tegen betaling seks had gehad met een twaalf jarig meisje. Eerder dit jaar pakten de Fili pijnse autoriteiten een 23-jarige Nederlandse toerist op. Hij zou samen met een Duitser seks heb ben bedreven met twee meisjes van negen en veertien jaar oud. De Nederlander wist zijn straf te ontkomen door uit het land te vluchten. In het Filipijnse parlement is on langs een wet aangenomen die mogelijk maakt dat voor seks met kinderen de doodstraf geldt. (Advertentie) van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Na maanden van dreigementen en schoten voor de boeg heeft de EU gisteren revanche genomen op de Ame rikaanse boycot tegen Euro pese bedrijven die zaken doen met Cuba. „Wij kunnen niet stil blijven zitten terwijl dat enorme zwaard van Damocles boven onze ondernemingen hangt", zei Europees Commis saris Leon Briltan. In een spe ciale richtlijn wordt het Euro pese ondernemingen verbo den te zwichten voor de Ame rikaanse druk, worden juridi sche tegenmaatregelen aange kondigd en wordt compensa tie beloofd aan bedrijven die Amerikaanse schadeclaims op hun bordje krijgen. Eerder dit jaar keurden senaat en congres in de VS de zogehe ten Helms-Burton wet goed, die het Amerikaanse én niet- Amerikaanse bedrijven ver biedt zaken te doen met Cuba zolang Fidel Castro daar aan de macht is. Europese firma's die deze wet negeren, kunnen getroffen worden door Ameri kaanse sancties, zoals schade claims en een verbod op het ontplooien van activiteiten in de VS. Ook kan werknemers van bedrijven die zaken doen met Cuba visa voor de VS ge weigerd worden. Uit vrees voor sancties besloot de Nederland se ING- bank zich al uit een hulpproject op Cuba terug te trekken. De EU heeft de wet meteen be stempeld als een flagrante schending van het internatio naal recht, omdat de VS zijn wetgeving toepast buiten het eigen grondgebied. Leon Brit tan gisteren: „Dit is een beledi ging en een aanval op Ameri- ka's trouwste bondgenoten". Op het laatste moment heeft president Clinton ingegrepen en het meest omstreden onder deel van de Helms-Burton-wet- het recht van Amerikaanse burgers om schadeclaims in te dienen tegen firma's die een belang hebben in Cubaanse bedrijven die in 1959 genatio naliseerd werden - zes maan den uitgesteld. Brittan noem de deze handreiking gisteren een welkome maar veel te be perkte stap. In de voorgestelde Europese richtlijn - die nog door de mi nisters van buitenlandse za ken moet worden aangenomen - wordt de Helms-Burton wet simpelweg 'onwettig' ver klaard. Europese bedrijven wordt opgedragen zich er niet aan te storen. Elke Amerikaan se juridische maatregel tegen een Europees onderneming zal worden aangevochten, aldus de richtlijn. Boetes die toch aan Europese ondernemingen worden opgelegd zullen wor den teruggevorderd, dreigt de Commissie. Verder wil Brittan een zwarte lijst aanleggen van Ameri kaanse burgers en bedrijven die Europese firma's aankla gen - een duidelijke aankondi ging van nieuwe Europese re presailles. In september be sluit de Commissie of de Helins- Burton wet ook bij de Wereld handelsorganisatie WTO zal worden aangeklaagd. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Nick Burns, riep de Europeanen op af te zien van tegenmaatregelen, omdat daar geen grond voor is. „De Europeanen moeten ver trouwelijk met ons daarover praten en niet de publiciteit zoeken," Eindelijk, jc hebc toch nog twee kaartjes voor het concert van vanavond kunnen bemachtigen. Maar als je jc vriendin wilt uitnodigen, is ze voortdurend in gesprek. In zo'n geval biedt TeleBericht' uitkomst. Je belt gewoon 06-9303 (60 ct. p/min.), toetst haar telefoonnummer in èn het tijd stip waarop het TeleBericht afgegeven moet worden, Nu alleen nog hel goede nieuws inspreken en daarna gaat TeleBericht voor jou bellen, Handig toch? Bel voor meer informatie gratis 06-0402. Nieuw: TeleBericht 06-9303

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5