junks onmogelijk Continu-zorg Hogeschool-team verkent Sumatra Oogsten, repelen, hekelen en roten zeeland WOENSDAG 31 JULI 1996 16 CAD ontbeert personeel voor 24-uurs-opvang in Terneuzen Tropen-troupe trok maand lang door tropische gebieden van onze verslaggeefster DREISCHOR - Het ringdorpje Dreischor maakt zich weer op voor de vlasdag, die op zaterdag 17 augustus vanaf 10 uur voor de twaalfde keer wordt gehouden. Maandagavond heeft M. Quist, voorma lig vlasboer, met een groepje vrijwilli gers het vlas handmatig geplukt bij een boer in Nieuwerkerk die het gewas nog verbouwt. Het 'vlasgevoel' kwam bij hem weer helemaal boven: „Ik ben opge groeid met het vlas. Het is zo'n mooi pro duct", zegt hij. „Het is veelzijdig, duur zaam en milieuvriendelijk." Tijdens de vlasdag geeft Quist demon straties van de beerking van het gewas. Verder zijn er diverse folkloristische mu ziek- en dansoptredens te zien. Voor het eerst is er dit jaar een avondprogramma. Vanaf 21 uur treedt de Scaldis Jazzband op in de muziektent op de Ring. Tot in de jaren vijftig woonden veel vlas boeren in het dorp. Bij de watersnood van '53 gingen veel werktuigen verloren. De grootste klap voor de vlas kwam echter een paar jaar later. De opkomst van syn thetische materialen als nylon en de dum ping van grote hoeveelheden goedkope vlas uit Rusland deden de lokale vlasteelt de das om. Op Schouwen-Duiveland wor den nog kleine hoeveelheden vlas ver bouwd, dat in Zeeuws-Vlaanderen en Bel- gie wordt verwerkt tot linnen. Van de zaadbolletjes wordt lijnolie gemaakt, een grondstof voor verf, linoleum en zeep. Grap Volgens Quist is de vlasdag begonnen als 'grap' van een aantal oud-vlasboeren. Nu komen er jaarlijks vijf- tot achtduizend mensen op af. Meer moeten het volgens hem ook niet worden: „Daar is Dreischor niet op berekend." Hij is trots dat hij be zoekers kan tonen 'wat de mensen vroeger moesten doen'. „Er was weinig werkloos heid. Bijna iedereen in het dorp was bij de teelt en de bewerking betrokken. Ook de middenstand floreerde", herinnert Quist zich. Het product zou overigens ook goed in de ze tijd passen „Als iets milieuvriendelijk is, is het wel vlas", stelt Quist. „Gifspuiten hoeft niet. Het vlas staat zo dik dat on kruid geen kans heeft." En het is duur zaam: „Tè duurzaam", volgens de oud vlasboer. „Eenlaken waar vlas in ver werkt is, gaat minstens twintig jaar mee. Op dergelijke producten is onze economie niet meer berekend." activiteiten Kaartingen Woensdag 31 juli Hulst: zaal De Kroon, 14 00 uur. Koewacht: De Lange Akkers, 13.30 uur. Donderdag 1 augustus Kloosterzande: zaal De Kastan je, 19.30 uur. Vrijdag 2 augustus St. Jansteen: zaal de Kroon, 14.00 uur. Zondag 4 augustus Aardenburg: zaal 't Tramzicht. 14.30 uur. Maandag 5 augustus St. Jansteen: zaal de Kroon 14.00 uur. Clinge: zaal De Land bouw, 20.00 uur. Dinsdag 6 augustus St. Jansteen: zaal Zondagsver- maak, 14.00 uur. Nieuw-Namen: zaal St. Cecilia, 20.00 uur. Kloos terzande: zaal De Reizende Man. 19.30 uur. Bridge Woensdag 31 juli Kloosterzande: zaal De Reizen de Man, 19.30 uur. Dinsdag 6 augustus Kloosterzande: zaal De Reizen de Man. 13.30 uur. Bingo Woensdag 31 juli Clinge: zaal De Smidse, 20.00 uur. Donderdag 1 augustus Clinge: zaal 't Pleintje, geldbin- go 20.00 uur. Zondag 4 augustus Clinge: zaal 't Pleintje, 20.00 uur. Dinsdag 6 augustus Clinge: zaal De Landbouw, 20.00 uur. Schietingen Vrijdag 2 augustus Axel. schutterslocatie, finale zestallen op staande wip 19.00 uur. Zaterdag 3 augustus Axel: schutterslocatie, schieting op staande wip 14.30 uur. Zondag 4 augustus Koewacht: schutterslocatie, schieting op staande wip 14.30 uur. Dinsdag 6 augustus Westdorpe: schutterslocatie, schieting op staande wip 14.30 uur. Diversen Woensdag 31 juli Breskens: Spuiplein, dolle woensdag 19.00 uur. Breskens: camping Napoleonhoeve, circus Bongo 19.00 uur Cadzand-dorp: N.H. kerk, zomeravondconcert 20.00 uur Hoek: buurthuis Hoekse Rakkers, spreekuur wijkagent 9.00-10.00 uur. Bier vliet: zaal In 't Oude Raedhuis, spreekuur wijkagent 14.00-15.00 uur. Donderdag 1 augustus Groede: zaal De Wulpenbek, puzzeloriëntatierit voor auto's en fietsen in wedstrijd en toeris tenklasse inschrijven van 17.45 tot 18.45 uur. Groede: camping Groede, circus Bongo 19.00 uur. Cadzand-dorp: dorpsfeest met braderie, rommelmarkt, lam- pionnenoptocht en avondbal. Groede: bushalte Groede. ver trek wandelen onder leiding van deskundige gids 19.30 uur. Nieuwvliet: Place St. Pierre, Big Foots show 20.30 uur. Vrijdag 2 augustus Sluis: stadskantoor, spreekuur wijkagent 9.00-10.00 uur. Cad- zand: Vlamingpolderweg, circus Bongo 19.00 uur. Cadzand: bou levard De Wielingen. Big Foots show 20.30 uur. Zaterdag 3 augustus Retranchement: strandpavil joen De Zeemeeuw, strandspe- len, hinderniswedstrijden. Cad zand: Vlamingpolderweg, circus Bongo 19.00 uur. Slijkplaat/ Nummer Een: kermis tot en met maandag. Zondag 4 augustus Lamswaarde: Ecoboerderij fam. Verbrugge aan de Vitshoekdijk. feestdag met bijzondere activi teiten van 11.00-17.00 uur. Cad zand: Vlamingpolderweg, circus Bongo 19 00 uur. Maandag 5 augustus Niewvliet: camping Panne- schuur. circus Bongo 19.00 uur. Aardenburg: hotel-conferentie- centrum 's Lands Welvaren, rondwandeling door en rond Aardenburg 19.00 uur. Dinsdag 6 augustus Sluis: centrum, avondmarkt met volksdansen, clowns, dé monstraties en marktkraampjes van 17.00-22.00 uur. Sas van Gent kantoorunit aan Keizer Karelplein, spreekuur wijk agent 10.00-11.00 uur Breskens: brandweerkazerne, spreekuur wijkagent 19.00-20.00 uur. Aar denburg: gemeentehuis, spreek uur wijkagent 9.00-10.00 uur. Nieuwvliet: camping Zonne- weelde, circus Bongo 19.00 uur. Heikant: KBO 't Heike, volks dansen 13.30 uur. Iets te melden? Schrijf, fax of bel de redactie van de PZC in Terneuzen, Axelsestraat 16, 4537 AK, postbus 51 4530 AB. fax: 0115-620951, telefoon: 0115- 694457. Bon illegaal kampeerders VLISSINGEN - Vier illegale re creanten zijn maandagnacht be keurd tijdens een controle. Zij kregen allemaal een bekeuring van 170 gulden. De recreanten werden betrapt in Vrouwenpol der, Oostkapelle en Domburg. Tijdens de vlasdag in Dreischor zullen de verschillende bewerkingen van het gewas te zien zijn, zoals het repelen, waarbij de knoppen van de stengels gescheiden worden. foto Pieter Honhoff van onze versfaggever TERNEUZEN - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) ziet geen mogelijkheid het opvangcen trum voor drugsverslaafden in Terneuzen constant te bemen sen. Een 24-uurs-opvang, zoals wordt voorgesteld in de plan nen. is volgens adjunctdirec teur A. van den Hemel 'geen haalbare kaart'. Het ZCAD trekt in zijn huidige onderkomen in Terneuzen dage lijks zo'n anderhalf uur uit voor opvang en begeleiding van drugsverslaafden. Dat program ma omvat onder meer metha- donverstrekking en omruil van spuiten. De bedoeling is deze ac tiviteiten te verplaatsen naar het opvangcentrum. De verwachting is dat het cen trum - een aantal noodlokalen op het hondenuitlaanterrein aan de Schependijk - eind dit jaar wordt geopend en tenmin ste een jaar zal functioneren. Over twee weken begint daar omtrent de politieke discussie in de betreffende gemeenteraads commissies. Toch heeft het ZCAD nog geen duidelijke visie op papier wat ze met het cen trum aan wil, zo blijkt uit na vraag bij Van den Hemel „Eind augustus moet in zicht zijn welke activiteiten er precies kunnen plaatsvinden. Dat dient zich nog nader uit te kristallise ren. Ook het aantal uren dat we open kunnen zijn, moet nog wor- Terneuzenaar tegen lichtmast TERNEUZEN - Een 46-jarige Terneuzenaar raakte maandag avond gewond bij een verkeers ongeluk. De automobilist verloor op de rotonde van de Willem de Zwij gerlaan in zijn woonplaats de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast. Hij liep daarbij verwondingen op aan het hoofd en moest worden over gebracht naar ziekenhuis De Hon te De politie vermoedt dat er alco hol in het spel is. Bij de man werd daarom een bloedproef af genomen. De uitslag van die test was dinsdag nog niet bekend den bekeken. Maar een 24-uurs- opvang is voor ons geen haal bare kaart." Doelgroepen De adjunct-directeur voorziet geen problemen rond een be perkte bezetting. Hij wijst er op dat het opvangcentrum en het daarin geïntegreerde slaaphuis voor tien personen twee ver schillende doelgroepen kent, die naar verwachting niet van beide faciliteiten gebruik zullen ma ken. Het slaaphuis gaat tot de verantwoordelijkheid van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland AZZ) behoren. Of het centrum alleen toeganke lijk zal zijn voor Temeuzenaren - een eis die maandagavond werd gesteld op een bijeenkomst van het Bewonersplatform Bin nenstad - kon Van den Hemel gisteren nog niet aangeven. „Ook daarover is nog geen defi nitief standpunt ingenomen. Welke mensen we precies gaan helpen en hoe we dat denken te doen, moet eerst nog heel goed met alle betrokkenen worden doorgesproken. De voorziening dient de zorg te bieden waaraan de meeste behoefte is. Dat staat voor ons voorop." Van den He mel durft derhalve niet te garan deren dat het opvangcentrum annex slaaphuis straks geen re gionale voorziening zal worden, waar ook verslaafden uit Hulst. Sas van Gent, Oostburg of zelfs Frankrijk kunnen aankloppen. Discussie De precieze invulling van het op vangcentrum is dus vooralsnog, twee weken voor aanvang van de openbare discussie, onduide lijk Leden van het bewoners platform hebben evenwel begre pen dat het slaaphuis om negen uur 's avonds opengaat voor be langstellenden. Twee uur later gaat de knip op de deur en zou niemand er meer in of uit mogen tot negen uur de volgende mor gen. Bij de gemeente Terneuzen wa ren de verantwoordelijke be leidsmakers gisteren niet bereid tot een toelichting op de beoog de aanpak. Een woordvoerster liet weten dat ze inhoudelijk niet vooruit willen lopen op het con cept-voorstel, dat volgende week wordt besproken doör het college van burgemeester en wethouders. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een reis langs de ondoordringbare natuur van het woud. Zo hadden ze het zich, in hun stoute dromen, voorgesteld. Viel dat even te gen. „We hadden gehoord dat het daar nog redelijk ongerept is. maar vrijwel alles is gekapt. Vanaf de weg zie je geen oer woud meer dat niet is aange tast." De Tropen Troupe van de Ho geschool Zeeland is terug. Enigszins ontnuchterd, maar een reeks overweldigende erva ringen rijker. Neem het krater- meer van Maninjau, waar de oernatuur nog welig tiert „Daar zie je hoe het geweest is." Of de gastvrijheid in de dorpen van geïsoleerde stammen. „Daar ben je als blanke zelf de grootste attractie." Een maandlang trokken ze door de meest afgelegen gebie den van Sumatra: veertien der dejaars studenten van de oplei ding aquatische ecotechnolo- gie (watermilieukundet. verge zeld door vijf docenten, een vi- deo-ploegje van de heao, en een arts die zich ook tot het avon tuur voelde aangetrokken. De 3100 kilometer lange tocht door het binnenland, waarvoor een bus en een jeep waren gechar terd, voltrok zich in vakantie sfeer. Maar er waren ook studie doelen. Zo werden projecten bezocht van Nederlandse inge nieursbureaus. De studenten weten nu ook hoe in de tropen watermilieukunde wordt be dreven. Excursie Toen Otto Hettinga (22) en Dick van Oevelen (21enkele ja- fen geleden aan de opleiding aquatische ecotechnologie be gonnen. zetten ze al snel hun zinnen op een excursie naar de tropen. Dia's van het oerwoud in Nieuw-Zeeland wekten hun belangstelling. „We leren over Nederlandse situaties, maar van de ecologie in de tropen konden we ons geen enkele voorstelling maken." De eerste reisplannen vielen al snel in het water. Veel te duur. Maar het idee liet Hettinga en Van Oeve len niet los. Dit jaar zagen ze hun dagdromen in vervulling gaan. Sumatra bleek haalbaar, mede doordat de studenten de reis niet volledig uit eigen zak hoef den te betalen. Enkele bedrij ven bleken bereid wat geld in de 'vakantie-excursie' te ste ken. De school, prat op alles wat haar een internationaal tintje bezorgt, deed zelf ook een duit in het zakje. Vooral het ar gument dat de trip een aardig promotie-filmpje zou kunnen opleveren, zette zoden aan de dijk. Aquatische ecotechnologie, zo als dat op de Hogeschool Zee land wordt onderwezen, combi neert het reguleren van de wa terloop met de zorg voor water kwaliteit, zodat milieurampen worden voorkomen. Nederland loopt ermee voorop. Op Suma tra komt er nog niet veel van te recht. Bij grondontginningen gaat daar nog veel mis. „Het is vaak vechten tegen de bier kaai", hoorden de studenten van de Nederlandse ingenieurs. „Dat op Sumatra nog niet veel werk wordt gemaakt van inte graal waterbeheer wisten we al wel", zegt Otto Hettinga. „Maar dat er helemaal geen af stemming is, heeft ons ver baasd. Er gaan nog zoveel be langen tegen elkaar in dat het ene project weer door het an dere om zeep wordt geholpen. Lokale overheden en bevolking weten vaak precies wat er moet gebeuren, maar van hogerhand worden andere beslissingen ge nomen, vaak tegen het advies van consultants in." Immigranten In Pekanbaru was de Vlissingse Tropen Troupe drie dagen te gast bij het Riau Coastal Zone Project van het ingenieursbu reau DHV. Dat richt zich op een gebied van acht miljoen hec tare, waar grote groepen immi granten, afkomstig uit steden op Java en Bali, een nieuw be staan proberen te vinden in de landbouw. DHV zoekt naar plekken die zich daarvoor het best lenen. „Welhaast onbegon nen werk", heeft Dick van Oe velen begrepen. „Dat gebied is er nauwelijks geschikt voor. Voor die mensen worden wat bomen gekapt en kanalen aan gelegd, en dan moeten ze het verder maar uitzoeken. Als na vijf jaar de helft er nog zit, be schouwen ze het als een suc ces." Van het ingenieursbureau wordt verwacht dat het oplos singen aandraagt voor het ver groten van de grondopbrengst, zonder dat erosie plaatsvindt. Probleem is dat de grond in hoofdzaak uit veen bestaat. „Graaf je daar een kanaal in, dan kan dat voor een groot ge bied nadelige gevolgen hebben. En je hebt voor meer geld kunstmest nodig, dan er aan opbrengst uitkomt", zegt Het tinga. De verzuring van de sa wa's is een ander probleem. „Zoveel mogelijk doorspoelen, dan heb je na drie jaar perfecte grond", oordelen de Nederland se consultants. Maar op Suma tra zijn ze juist geneigd steeds dezelfde waterplas op de sawa's te laten staan. „Wat het pro bleem eerder verergert dan op lost." Het reisgezelschap is al met al veel wijzer dan het vertrok, en met een rijke buit aan indruk ken, in Zeeland teruggekeerd. Veel tijd om daarop te teren gunnen de studenten zich niet. De meesten trekken binnen en kele weken opnieuw de wijde wereld in. Er wachten stagepro jecten in landen als Suriname en Jemen. Hettinga en Van Oe velen vertrekken naar Costa Rica, waar ze een zuiveringsin stallatie gaan ontwerpen voor een bananenplantage. Op school praat inmiddels alweer een nieuwe lichting studenten over een trip naar de tropen. De weg naar Sumatra ligt nu in ie der geval open. Soms was de Tropen Troupe van de Zeeuwse hogeschool zelf de grootste attractie. Zoals hier in de Riau Coastal Zone bij aankomst in een geïsoleerd vissersdorp dat volledig op pa len is gebouwd. foto Petra Luteijn Tijdens de 3100 kilometer lange tocht door het binnenland van Sumatra, bekeken de studenten watermilieukunde ook menige viskwe- kery foto Petra Luteijn I)e ontginning van de mangrove-wouden gaat op Sumatra gepaard met het graven van kanalen. Bruggetjes houden de verkeersstroom op gang. foto Petra Luteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28