Weer toename aantal zieke iepen Hogeschool-team verkent Sumatra Nog steeds die verliefde blik Volksdansers uit alle windstreken bezoeken Borsele zeeland WOENSDAG 31 JULI 1996 b 16 Oproep tot melding en vernietiging aangetaste exemplaren Tropen-troupe trok maand lang door tropische gebieden Jan en Koos Zoeteweij-van Eijkeren keken dinsdag terug op zestig jaar huwelijksgeluk. foto Willem Mieras van onze verslaggever HANSWEERT - Ze waren dinsdag op de kop af zestig jaar ge trouwd. En nog steeds kunnen ze elkaar verliefd aankijken: Jan en Koos Zoeteweij van Eijkeren, allebei 86 jaar oud. De twee inwoners van Hansweert vierden hun huwelijksdag gisteren met een bijeenkomst in dorpshuis Kai Munk en met een beschei den dineetje. Hij werd geboren in Schore. zij in Hansweert. Een omgeving die zij een groot deel van hun leven trouw zijn gebleven. De ontmoe ting vond destijds plaats in Hansweert. Ondanks de hoge leeftijd van de echtelieden woont het paar nog steeds zelfstandig in een ouderenwoning. De twee zijn goed gezond, hoewel zij wat moei lijk loopt. Jan Zoeteweij verdiende voor zijn pensionering zijn brood bij de spoorwegen. Hij werkte zich op van los werkman tot assistent wegonderhoud. Zij stak niet alleen thuis de handen uit de mou wen maar ook als huishoudster bij anderen Het paar heeft twee kinderen, vier kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Internatio nale volksdansgroepen duiken van 11 tot en met 18 augustus op in tal van Zeeuwse plaatsen. Gezelschappen uit Groot-Brit- tannië, Israël, Italië, Spanje en Polen zijn die week te gast in Heinkenszand en omgeving. Ze zijn daar op uitnodiging van de Stichting Volksansfestival Bor sele. Samen met de plaatselijke groepen Folklorite en de Babbe laars verzorgen ze diverse op tredens. Het internationaal volksdans- festival Borsele keert elke twee jaar terug, nu alweer voor de twaalfde keer. Hoogtepunt van het evenement is de slotdag in Heinkenszand. Daar wordt 's za terdags van 10 tot 16 uur een folkloremarkt gehouden op het Van der Biltplein. De deelne mende gezelschappen treden dan op en nodigen ook het pu bliek uit een dansje te wagen. Verder is er een vrijmarkt voor kinderen. De afsluiting van het festival tenslotte, is een gala avond in De Stenge in Heinkens zand. De volksdansgroepen zul len daar allemaal voor het voet licht treden. Het gezelschap uit Israël be staat uit veertig dansers in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. De Engelse club bestaat uit twintig mannen, typische 'Mor ris-dancers'. De Italianen ko men uit Calabria en nemen zelf een orkest mee. De Spaanse dansers hebben hun oorsprong in de streek rondom Valencia en die uit Polen komen uit de buurt van Warschau. Gastgezinnen De week voorafgaand aan de ge zamenlijke slotactiviteit, zijn de gezelschappen op tal van plaat sen in de provincie te zien. De dansers arriveren zondag bij hun Nederlandse gastgezinnen, waar overigens nog steeds ge brek aan is. De volgende dag krijgen ze een officiële ont vangst op het gemeentehuis in Heinkenszand. Vervolgens trekken ze Zeeland in. De groepen treden voorna melijk op in instellingen, zoals zorgcentra, en op campings. Ver der zijn de dansers uit Engeland, Italië en Polen dinsdag de hele dag actief in Zierikzee. op het plein tegenover De Beuze. De Poolse groep is woensdagmid dag opnieuw te bewonderen in De Grote Kerk in Veere. Donder dagmiddag is het gezelschap uit Israël te zien op de markt in Mid delburg. Diezelfde avond ver zorgt het samen met de groep uit Spanje een optreden op het par keerterrein aan de Gildeweg in Vlissingen. Britten Het Britse gezelschap staat die avond op het Veerhavenplein in Hoedekenskerke. Vrijdagavond is het parkeerterrein aan de Vlis- singse Gildeweg het decor voor een optreden van de gezelschap pen uit Groot-Brittannië en Po len. Vrijdagmiddag zijn alle groepen te vinden in De Stenge in Hein kenszand. Daar zijn deelnemers aan cursussen Meer Bewegen voor Ouderen uitgenodigd voor een 'doedans' voor 55-plussers. Versnelling in achteruit: twee auto's vernield SCHERPENISSE - Dat achter uit rijden riskant kan zijn. er voer een 19-jarige automobilist uit Sint Annaland maandag avond op de Gorishoeksedijk in Scherpenisse. Hij zette de ver snelling in z'n achteruit, gaf gas en botste op de wagen van een 18-jarige dorpsgenoot die juist aan kwam rijden. Het resultaat was één totaal ver nielde wagen en één zwaar be schadigde Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Snelheidsduivel is auto kwijt GOES Ruim zeventig kilom- ter meer dan is toegestaan. Dat gaf de teller van de auto van een 18-jarige Goesenaar dinsdag morgen aan op de Westhaven- dijk in zijn woonplaats. Hij reed 122 kilometer per uur binnen de bebouwde kom. Re den voor de officier van justitie om de auto van de snelheidsdui vel in beslag te laten nemen. Daar komt nog een proces-ver baal bovenop. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Bomenstich- ting heeft weer alarm geslagen in verband met de iepziekte. Volgens de Zeeuwse coördina tor iepziekte. Jan Doeswijk van de gemeente Zierikzee, is er evenwel niets nieuws aan de hand. Het is vooralsnog hetzelf de beeld als voorgaande jaren. Pas in het najaar kan de balans Terneuzenaar tegen lichtmast TERNEUZEN - Een 46-jarige Terneuzenaar raakte maandag avond gewond bij een verkeers ongeluk. De automobilist verloor op de rotonde van de Willem de Zwij gerlaan in zijn woonplaats de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast. Hij liep daarbij verwondingen op aan het hoofd en moest worden over gebracht naar ziekenhuis De Honte. De politie vermoedt dat er alco hol in het spel is. Bij de man werd daarom een bloedproef af genomen. De uitslag van die test was dinsdag nog niet bekend. Ringrijden op Folkloristische Dag Middelburg MIDDELBURG - Het Molenwa ter in Middelburg staat donder dag 15 augustus tijdens de twee de Folkloristische Dag geheel in het teken van de grote ringrij- derij te paard. Ruim tweehonderd deelnemers hebben zich aangemeld voor de strijd om de Koninklijke tro feeën en een aantal wisselbe kers. Het evenement, dat dit jaar voor de veertigste keer wordt ge houden. start om acht uur 's och tends en zal de hele dag duren. Een vertegenwoordiger van de provincie reikt de trofeeën uit. Naast de prestaties te paard zal de jury ook het mooist versierde paard beoordelen. De uitslag daarvan maakt zij bekend in de foyer van de Stadsschouwburg, waar de deelnemers de dag be sluiten met een gezellige avond.- worden opgemaakt en exact worden vastgesteld hoeveel Zeeuwse bomen besmet zijn. Het is het traditionele beeld dat de iepziekte in grotere bosgebie den opduikt. In Zeeland is dat in de buurt van Axel. bij Ouwer- kerk. Westerschouwen en Veere. De. fatale schimmel die de iep ziekte veroorzaakt lift mee met jonge iepspintkevers. die van zieke naar gezonde bomen vliegen. Ze kunnen een gebied van vier tot vijf kilometer be strijken. Een aangetaste boom kan in enkele weken van groen, via geel naar bruin verkleuren en afsterven. Soms worden iepn ook ziek doordat hun wortels vergroeid zijn met die van een zieke iep. Alleen de geslachten Ulmus (iep ook wel olm ge naamd) en Zelkova (verwant aan de iep) kunnen de ziekte krijgen. In verband met de nieuwe aan val van iepziekte roept de Bo- menstichting particulieren op. om zieke iepen bij hun gemeente te melden. Op die manier wordt geprobeerd de epidemie een halt toe te roepen. De beste manier om de ziekte in bedwang te hou den is nog steeds het heel snel weghalen en onschadelijk ma ken van de aangetaste iepen en iepstruiken. Daarmee wordt voortplanting van de kever en dus verspreiding van de schim mel die de ziekte veroorzaakt verminderd. Volgens de Bomen- stichting vraagt dat om samen werking en goede coördinatie en dus een goede organisatie om de huidige epidemie de baas te wor den. Bestrijding Natuurbeschermingsorganisa ties willen het afzagen en wegha len van zieke iepen nog wel eens bestrijden. Daar heerst wel eens de opvatting dat ook de iepziek te bij de natuur hoort. Luc Dec kers van de Bomenstichting be strijdt dat. De iepziekte is in de jaren twintig vanuit Engeland naar Nederland gekomen. Doeswijk legt uit dat dit voor jaar met de natuurbescher mingsorganisaties - en terrein beheerders overleg is begonnen over de iepziekte. In dat kader kan afgesproken worden dat in bepaalde stroken, bijvoorbeeld langs natuurgebieden, geen ie pen worden aangeplant. Particulieren zijn op grond van de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) verplicht zieke ie pen van hun terrein te verwijde ren. Alle iepen, gezond en ziek. uit Nederland verwijderen om zo de ziekte uit te roeien, is volgens Doeswijk geen oplossing. Dat is de duurste bestrijdingsvariant. Goedkoper is het daar toe te slaan waar de ziekte woedt. Ver der - voegt hij er aan toe - hoort de iep van nature bij Zeeland. Het zou een verlies voor het landschap zijn, aldus de provin ciaal coördinator iepziekte. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een reis langs de ondoordringbare natuur van het woud. Zo hadden ze het zich, in hun stoute dromen, voorgesteld. Viel dat even te gen. „We hadden gehoord dat het daar nog redelijk ongerept is, maar vrijwel alles is gekapt. Vanaf de weg zie je geen oer woud meer dat niet is aange tast." De Tropen Troupe van de Ho geschool Zeeland is terug. Enigszins ontnuchterd, maar een reeks overweldigende erva ringen rijker Neem het krater- meer van Maninjau, waar de oernatuur nog welig tiert. „Daar zie je hoe het geweest is." Of de gastvrijheid in de dorpen van geïsoleerde stammen. „Daar ben je als blanke zelf de grootste attractie." Een maandlang trokken ze door de meest afgelegen gebie den van Sumatra: veertien der dejaars studenten van de oplei ding aquatische ecotechnolo- gie (watermilieukunde), verge zeld door vijf docenten, een vi- deo-ploegje van de heao, en een arts die zich ook tot het avon tuur voelde aangetrokken. De 3100 kilometer lange tocht door het binnenland, waarvoor een bus en een jeep waren gechar terd. voltrok zich in vakantie sfeer. Maar er waren ook studie doelen. Zo werden projecten bezocht van Nederlandse inge nieursbureaus. De studenten weten nu ook hoe in de tropen watermilieukunde wordt be dreven. Excursie Toen Otto Hettinga (22) en Dick van Oevelen <21 enkele ja ren geleden aan de opleiding aq'uatische ecotechnologie be gonnen. zetten ze al snel hun zinnen op een excursie naar de tropen. Dia's van het oerwoud in Nieuw-Zeeland wekten hun belangstelling. „We leren over Nederlandse situaties, maar van de ecologie in de tropen konden we ons geen enkele voorstelling maken." De eerste reisplannen vielen al snel in het water. Veel te duur. Maar het idee liet Hettinga en Van Oeve len niet los. Dit jaar zagen ze hun dagdromen in vervulling gaan. Sumatra bleek haalbaar, mede doordat de studenten de reis niet volledig uit eigen zak hoef den te betalen. Enkele bedrij ven bleken bereid wat geld in de 'vakantie-excursie' te ste ken. De school, prat op alles wat haar een internationaal tintje bezorgt, deed zelf ook een duit in het zakje. Vooral het ar gument dat de trip een aardig promotie-filmpje zou kunnen opleveren, zette zoden aan de dijk. Aquatische ecotechnologie. zo als dat op de Hogeschool Zee land wordt onderwezen, combi neert het reguleren van de wa terloop met de zorg voor water kwaliteit. zodat milieurampen worden voorkomen. Nederland loopt ermee voorop. Op Suma tra komt er nog niet veel van te recht. Bij grondontginningen gaat daar nog veel mis. „Het is vaak vechten tegen de bier kaai", hoorden de studenten van de Nederlandse ingenieurs. „Dat op Sumatra nog niet veel werk wordt gemaakt van inte graal waterbeheer wisten we al wel", zegt Otto Hettinga. „Maar dat er helemaal geen af stemming is, heeft ons ver baasd. Er gaan nog zoveel be langen tegen elkaar in dat het ene project weer door het an dere om zeep wordt geholpen. Lokale overheden en bevolking weten vaak precies wat er moet gebeuren, maar van hogerhand worden andere beslissingen ge nomen, vaak tegen het advies van consultants in." Immigranten In Pekanbaru was de Vlissingse Tropen Troupe drie dagen te gast bij het Riau Coastal Zone Project van het ingenieursbu reau DHV. Dat richt zich op een gebied van acht miljoen hec tare, waar grote groepen immi granten, afkomstig uit steden op Java en Bali, een nieuw be staan proberen te vinden in de landbouw. DHV zoekt naar plekken die zich daarvoor het bestienen. „Welhaastonbegon nen werk", heeft Dick van Oe velen begrepen. „Dat gebied is Tijdens de 3100 kilometer lange tocht door het binnenland van Sumatra, bekeken de studenten watermilieukunde ook menige viskwe- kerij. foto Petra Luteijn t De ontginning van de mangrove-wouden gaat op Sumatra gepaard met het graven van kanalen. Bruggetjes houden de verkeersstroom op gang. foto Petra Luteijn er nauwelijks geschikt voor. Voor die mensen worden wat bomen gekapt en kanalen aan gelegd, en dan moeten ze het verder maar uitzoeken. Als na vijf jaar de helft er nog zit, be schouwen ze het als een suc ces." Van het ingenieursbureau wordt verwacht dat het oplos singen aandraagt voor het ver groten van de grondopbrengst, zonder dat erosie plaatsvindt. Probleem is dat de grond in hoofdzaak uit veen bestaat. „Graaf je daar een kanaal in, dan kan dat voor een groot ge bied nadelige gevolgen hebben. En je hebt voor meer geld kunstmest nodig, dan er aan opbrengst uitkomt", zegt Het tinga. De verzuring van de sa wa's is een ander probleem. „Zoveel mogelijk doorspoelen, dan heb je na drie jaar perfecte grond", oordelen de Nederland se consultants. Maar op Suma tra zijn ze juist geneigd steeds dezelfde waterplas op de sawa's te laten staan. „Wat het pro bleem eerder verergert dan op lost." Het reisgezelschap is al met al veel wijzer dan het vertrok, en met een rijke buit aan indruk ken, in Zeeland teruggekeerd. Veel tijd om daarop te teren gunnen de studenten zich niet. De meesten trekken binnen en kele weken opnieuw de wijde wereld in. Er wachten stagepro jecten in landen als Suriname en Jemen. Hettinga en Van Oe velen vertrekken naar Costa Rica, waar ze een zuiveringsin stallatie gaan ontwerpen voor een bananenplantage. Op school praat inmiddels alweer een nieuwe lichting studenten over een trip naar de tropen. De weg naar Sumatra ligt nu in ie der geval open. Soms was de Tropen Troupe van de Zeeuwse hogeschool zelf de grootste attractie. Zoals hier in de Riau Coastal Zone bij aankomst in een geïsoleerd vissersdorp dat volledig op pa len is gebouwd. foto Petra Luteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 22