ROVINCIAL Schietbevel Indonesië bij rellen Atlanta Qp Eigg 15; KNAKEN Aantal autodiefstallen keldert Het extraatje van Boursin. Zeemijn opgeblazen voor de Zeeuwse kust G7 besluit tot meer samenwerking bij bestrijden terrorisme Brentjens soleert naar goud Clinton en Mubarak waarschuwen Israël ^intratuin Amnesty International bezorgd over lot aangehouden betogers KERMIS in GOES Op de Grote Markt en de Vlasmarkt VAN 9 T/M 14 AUGUSTUS!! Deze week alleen bij Albert Heijn. oh Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met af en toe een klein beetje zon. Kans op een bui. Ma xima 20 graden, minima 12 graden. Matige westzuidwesten wind. 239e jaargang no. 179 Woensdag 31 juli 1996 Losse nummers 1,60 JAKARTA (AP/AFP/DPA) - Het Indonesische leger zal bij nieuwe ordeverstoringen in Ja karta onmiddellijk gericht schieten op betogers. Deze waarschuwing uitte gisteren generaal-majoor Sutiyoso, de militaire commandant van de Indonesische hoofdstad. Amnesty International heeft fel le kritiek geleverd op de aanhou ding van demonstranten. De in ternationale mensenrechtenor ganisatie is ernstig bezorgd over het lot van de meer dan twee honderd arrestanten. Het afgelopen weekeinde kwa men bij rellen in Jakarta twee mensen om. De onrust ontstond toen de politie het hoofdkwar tier van de Indonesische Demo cratische Partij (PDI) binnen viel en tientallen aanhangers van de pro-democratische leider Megawati Soekarnoputri arres teerde. Een functionaris van de PDI zei dinsdag dat van 158 op positieleden niets meer is verno men. Laksamana Sukardi, lid van het partijbestuur van de PDI, klaagde dat de politie geen informatie wil geven. De politie meldde dinsdag nog 215 mensen vast te houden. De rellen waren een zeldzame uitbarsting van volkswoede te gen president Soeharto, die het land al 30 jaar regeert en geen democratische verandering wil toestaan. Megawati (49) is de dochter van ex-president Soe- karno, die in 1966 door Soeharto werd afgezet. Amnesty Interna tional heeft de arrestaties bekri tiseerd. De organisatie roept de regering op de 'willekeurige aan houding van vreedzame beto gers' te beëindigen. Amnesty verwijt de regering dat zij de on lusten gebruikt als voorwendsel voor een heksenjacht op de op positie. De organisatie is ernstig bezorgd over de veiligheid van WESTKAPELLE - De mijnenja- ger hr. ms. Makkum heeft dins dagavond een Duitse GC-mijn tot ontploffing gebracht. Dat gebeurde rond acht uur, 7,5 mijl ten zuidwesten van Westkapel- le op de Noordzee. Een visser uit Goeree had de 700 kilo wegende mijn in zijn netten gekregen en overboord gezet. De GC-mijn dateerde van de Tweede Wereldoorlog. Deze 'luftmine bombe' was het eerste type dat vanuit een vliegtuig kon worden afgeworpen. De GC- mijn was een invloedmijn die kon afgaan onder invloed van scheepsgeluid, een scheepsmag- netisch veld of een door de boeg golf van een schip veroorzaakt drukverschil. De 'luftmine bom be' kreeg later van de geallieerde mijnopruimingstroepen de clas sificering 'German mine type C', GC-mijn. De visser die de mijn in zijn net ten aantrof meldde zijn vondst bij het kustwachtcentrum dat de mijnenjager hr. ms. Makkum inschakelde. Dit schip liet, na dat het explosief in een veilige positie was neergelegd, met be hulp van een onbemand onder watervaartuigje een explosief in de nabijheid van de mijn neer leggen. Daarna werd de mijn tot ontploffing gebracht. De Duitse GC-mijn is het 105e explosief dat de mijnendienst dit jaar ruimde. Voor het mijnen- vrij houden van zee, kustwate ren, havens en maritieme toe gangswegen beschikt de dienst over 15 mijnenjagers van de Alk maarklasse en twee mijnenve gers van de Dokkumklasse. Ver der beschikt de dienst over een duik- en demonteergroep die ex plosieven onschadelijk maakt die in het water worden aange troffen. PARIJS (AFP/RTR) - De groep van zeven belangrijkste indus trielanden en Rusland zijn dins dag in Parijs een pakket maat regelen overeengekomen om de internationale strijd tegen het terrorisme te versterken. De be windslieden beloofden de maat regelen meteen toe te passen. Na een vergadering van vijf uur maakten de ministers van de zo geheten G7 (met onder meer de VS, Frankrijk en Duitsland) en Rusland een lijst met 25 vooral praktische punten bekend. De zestien bewindslieden van bin nen- en buitenlandse zaken be sloten onder meer een effectie vere beveiliging van de lucht vaart. Zij stellen een eenduidige registratie van vliegtuigpassa giers en luchtvracht voor. Verder willen zij de wapenhan del indammen en de samenwer king van politie en veiligheids diensten vergroten. Ook moet er een betere informatie-uitwisse ling komen. De acht landen plei ten verder voor onderzoek naar het misbruik van liefdadigheids- en mantelorganisaties door ter roristen. Sancties Ondanks Amerikaans aandrin gen maakt de aangenomen tekst geen melding van sancties tegen Irak, Iran, Libië en Sudan. VS- president Clinton eiste zondag nog harde maatregelen tegen de vier landen, die hij van onder steuning van het internationaal terrorisme verdenkt. Met name Frankrijk wilde de conferentie echter zoveel mogelijk beperken tot de praktische kant van op sporing en vervolging van terro risten. Conferentie De bijzondere conferentie werd gehouden op initiatief van de G7- leiders. Zij waren eind juni in Lyon bijeen, kort na een bloe dige aanslag op Amerikaanse soldaten in Saudi-Arabië. De bomaanslag van afgelopen za terdag in Atlanta tijdens de Olympische Spelen en de ont ploffing twee weken geleden van een Amerikaanse verkeersvlieg tuig kort na vertrek uit New York, hebben het terrorisme op de prioriteitenlijst van regerin gen gehouden. Bart Brentjens passeert de streep in Atlanta. De Limburger won de eerste olympische gouden medaille bij het mountainbiken. foto Kevin Lamarque/Reuters van onze verslaggever ATLANTA - Alles zettq mountainbike!' Bart Brentjens dit seizoen op de Olympische Spe len. In de wereldbekerwedstrijden zag je hem niet of nauwelijks. Dag en nacht werkte de wereldkampioen met voormalig beroepsren ner Gert-Jan Theunisse naar de Spelen toe. Gisteren zette Brentjens in de hitte van Atlan ta de kroon op het werk. De 27-jarige Limbur ger veroverde de gouden medaille bij het mountainbiken, een discipline die voor het eerst op het programma stond. Na de gouden plak voor de Holland Acht zorgde Brentjens voor nummer 2. Langs het parkoers juichten 50.000 mensen hem toe. Na het WK, de Tour de France voor mountainbikers, de wereldbeker volgde de gisteren de olympische titel. „Dit is mooier dan tien wereldtitels. Niets kan tegen deze gouden medaille op", zei Brentjens. In moordende omstandigheden reed Brentjens alle concurrenten op grote afstand. Direct na de start sloeg hij met Luca Bramati een gaatje. Maar Brentjens liet de Italiaan in de tweede ronde zijn hielen zien en soleerde naar de gou den plak. „Hij heeft zich overschat. Hij nam veel risico's." zie ook pagina 17 ROTTERDAM (GPD) - Het aan tal autodiefstallen in Neder land daalt scherp. De afgelopen zes maanden zijn 14,5 procent minder auto's ontvreemd dan in dezelfde periode vorig jaar. Voor het eerst in jaren zijn er hierdoor verzekeraars die weer Advertentie Aanbieding geldt t/m zaterdag 3 augustus a. winst boeken op hun autopolis sen. In 1995 werden in Nederland bij na 34.000 auto's als vermist op gegeven, tegen 28.000 in 1994. Veel auto's worden overigens na korte of langere tijd teruggevon den. Vorig jaar bleven 'slechts' 11.000 auto's definitief zoek. Verzekeraar Royal Nederland meldde gisteren dat de afgelo pen zes maanden 21,5 miljoen gulden is verdiend op de au toverzekeringen. Royal is na Centraal Beheer de grootste van ons land in deze sector. Volgens algemeen directeur F. Rosen- muller deinzen de dieven terug voor de talrijke veiligheidsmaat regelen, zoals startonderbre kers, die de afgelopen jaren zijn genomen. Öok Stad Rotterdam, een an dere grote autoverzekeraar, heeft zijn resultaat bij de au toverzekeringen goed kunnen verbeteren. Bestuurslid V. Goedvolk kan echter nog geen precieze cijfers noemen, omdat de halfjaarcijfers pas op 16 au gustus bekend worden gemaakt. De verzekeraars hebben veel energie gestoken in voorzorgs maatregelen. Klanten kunnen korting krijgen op alarmsyste men en sommige verzekeraars bieden zelfs gratis startonder brekers aan. Ook de premie wordt gebruikt om klanten aan te zetten tot betere beveiliging. Rosenmuller: „Wij weigeren be paalde modellen als er geen be veiliging op zit"." Rosenmuller durft niet te voor spellen wanneer de verzekerden kunnen profiteren van lagere premies en waarschuwt voor al s^intratuiD. Tot en met 17 augustus is uw bezoek aan Intratuin meer dan ooit de moeite waard. Want naast een schat aan ideeën voor in en om de tuin, krijgt u nu bij besteding van elke 25,- een cheque ter waarde van 2,50 cadeau. KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 0118 - 551623 Vrijdag koopavond! minstens 241 gearresteerden, onder wie ook gewonden. Indo nesische veiligheidsbeambten hebben dinsdagavond de vak bondsleider Muchtar Pakpahan opgepakt. Functionarissen van de niet erkende vakcentrale SBSI gaan er vanuit dat Pakpa han is meegenomen voor onder vraging naar aanleiding van de rellen in Jakarta. De vakbondsleider kwam in mei vorig jaar vrij nadat hij in no vember 1994 veroordeeld was tot drie jaar cel wegens het aan stichten van onlusten eerder dat jaar in Medan. Pakpahans bewe ging is de grootste onafhankelij ke vakbond van Indonesië. Veiligheidsman verdacht van aanslag Atlanta ATLANTA (RTR/AFP) - De vei ligheidsbeambte die als eerste de politie attent maakte op een verdacht pakje in het Centen nial Park in Atlanta, is de voor naamste verdachte van de bom aanslag. Dat meldt de Atlanta Journal in een extra editie van dinsdag. De bewaker, de 33-jarige Ri chard Jewell, is een oud-politie man die in mei zijn ontslag nam Sinds de ontploffing van afgelo pen zaterdag is hij uitgebreid door de media geïnterviewd. Door de aanslag vielen twee do den en 112 gewonden. De bom ontplofte toen de politie al bezig was de onheilsplek te ontrui men. Een woordvoerder van de federale politie, FBI, in Atlanta verklaarde dat nog niemand in staat van beschuldiging is ge steld. Hij weigerde op het kran tenbericht in te gaan. Dasje ongedeerd uit wasmachine LONDEN (DPA/RTR) - Een das- senbaby heeft een wasbeurt van zestig graden in een Britse was machine zonder noemenswaar dige kleerscheuren overleefd. Het diertje was door het katten- luikje een keuken in Petersfield binnengekomen en nestelde zich daar op een hoopje kleren in de donkere trommel van de was machine. De nietsvermoedende 45-jarige huisvrouw zette de ma chine aan en verwonderde zich na de wasbeurt over de indrin gende geur van de gewassen kle ren. Toen ontdekte ze het drui pende en uitgeputte diertje. Volley halsters onderuit De Nederlandse volleybalsters zijn er niet in geslaagd de halve filiale van het olympische toernooi te bereiken. De Europese kampioen verloor gisteravond in Atlanta in vier sets van Rusland. Oranje won de eerste set met 15-10, maar ivas daarna kansloos7-15,9- 15 en 10-15. Het team van bondscoach Bert Goedkoop maakt zich nu op voor de strijd om de plaatsen vijf tot en TF met acht. I Oververhitting oorzaak hotelbrand Oververhitting van het bedieningspaneel van de zwembadverlich- ting is de oorzaak van de felle brand die in de nacht vari maandag op dinsdag hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse volledig in de as leg de. De schade loopt in de miljoenen. Dankzij daadkrachtig ingrijpen van het personeel konden alle gasten tijdig het brandende pand ver laten en raakte niemand gewond. *1 a 11 en To Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond. 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Kunst en Cultuur: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19. WASHINGTON (AFP/DPA) - De Amerikaanse president Clinton en zijn Egyptische ambtgenoot Mubarak hebben zich dinsdag kritisch uitgelaten over plan nen voor uitbreiding van de joodse nederzettingen in de Ga- zastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Ook zijn ze be zorgd over de aangekondigde aanleg van twee snelwegen op de Westelijke Jordaanoever om de nederzettingen met elkaar te verbinden. Tijdens een persconferentie na BALL-GAME JOGGER 5 In wit/zwart/blauw. Maten 36 - 46. Normaal 39.95 Bristolprijs 29.95 te hoge verwachtingen. „Over de stijgende letselclaims maken wij ons nog grote zorgen." Ook Goedvolk ziet geen premieverla gingen in het verschiet. „Abso luut niet. We moeten na de ver liezen van de afgelopen jaren nu eerst een inhaalslag maken." Geldig t/m 3 augustus MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) hedenjaar o.a. de poffertjeskraam op NU OOK OP ZONDAG GEOPEND!!! VUURWERK WOENSDAG 14 AUGUSTUS OM 23.00 UUR VANAF DE MARKT HET GROENE WARENHUIS afloop van een ontmoeting met Mubarak in Washington zei Clinton stappen af te keuren die de kansen op vrede kunnen ver minderen. De Israëlische radio meldde maandag dat de bouw- stop op joodse nederzettingen spoedig zal worden opgeheven, maar de Israëlische premier Ne tanyahu deed in een gesprek met leiders van de kolonistenbe weging geen toezeggingen. Netanyahu toonde zich tijdens zijn verkiezingscampagne voor stander van uitbreiding van de nederzettingen. Hoge Palestijn se functionarissen kondigden een terugkeer naar de staat van oorlog aan als Netanyahu deze beloftes waarmaakt. De overkoepelende raad van ko lonisten presenteerde onlangs een plan ter verdubbeling van het aantal inwoners van neder zettingen voor het jaar 2000 naar 300.000. Schuld aan vader Shakespeare na 400 jaar afgelost LONDEN (AFP) - De gemeente Marlborough lost na bijna vier honderd jaar een schuld aan de vader van de toneelschrijver William Shakespeare af. Burgemeester Charles Bates overhandigde het bedrag van 21 pond (bij de huidige koers ruim 54 gulden) gisteren tijdens een openbare plechtigheid toen De- rick Smithers, de verre opvolger van John Shakespeare, als bur gemeester van Stratford-on- Avon, zijn gemeente bezocht. Het gaat volgens Bates om de oudste nog uitstaande schuld in Groot-Brittannië. Marlborough heeft echter besloten het bedrag niet met de rente te vergoeden. Dat zou de gemeente ongeveer 150.000 pond (390.000 gulden) kosten, waarmee de gemeente volgens Bates voor altijd geruï neerd zou zijn. De 21 pond ko men aan een liefdadigheidsorga nisatie ten goede 8 713214 000002 'Ft Du pain, du vin, du Boursin. En nu - voor een optimale ambiance - het magazine "En France". U krijgt dit kostelijke magazine gratis - oui, oui! - bij aankoop van twee pakjes Boursin van 150 gram. Zolang de voorraad strekt. Boursin, naturel, kruiden of peper CQQ 2 pakjes a 150 gram Nü 0.270 En met gratis het magazine "En France".*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1