Een beetje soep voor de buurman PZC Paula van der Oest opent filmfestival Brillen en horloges taboe tijdens Brugse praaltocht Zomerpopfestival Scharendijke in teken van de blues zeeland woensdag 31 juli 1996 14 kunst Tonnen brandschade landbouwbedrijf SINT MAARTENSDIJK - De schade als gevolg van de brand maandagmorgen op een landbouwbedrijf in Sint Maartens dijk, loopt in de tonnen. Dat heeft de politie dinsdag bekend gemaakt. De oorzaak van de vuurzee is nog niet bekend. De aanwezigheid van asbest in de kapconstructie van de schuur bemoeilijkt het onderzoek. De schuur aan de Vierde Dijk brandde tot de grond toe af. Daarbij ging een aantal landbouwmachines verloren en kwa men wat ganzen en konijnen om. De brandweerkorpsen van 1 Sint Maartensdijk en Tholen wisten het woonhuis te redden. j Forse schade bij kettingbotsing BRUINISSE - Bij een kettingbotsing op de N59 ter hoogte van Bruinisse zijn dinsdagochtend omstreeks 10.30 uur vier auto's zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoewel de ravage aanzienlijk was. is het verkeer op deze doorgaande weg nagenoeg niet gestremd geweest. Het ongeval ontstond doordat een 68-jarige bestuurder uit De Meern, die vanuit Oude Tonge in de richting van Bruinisse reed. een file te laat opmerkte. Hij botste tegen een voor hem rijdende personenwagen, bestuurd door een 22-jarige inwoon ster van Gouda. Zij raakte links van de weg af, waarna de auto mobilist uit De Meern tegen de volgende auto botste. Deze wa gen, bestuurd door een 57-jarige man uit Puttershoek, raakte aan de rechterkant van de weg af. Tenslotte schoot de 68-jarige man tegen de vierde auto aan. die bestuurd werd door een 51- jarige inwoonster van Tilburg. Voorrang fietsers bepleit MIDDELBURG - Fietsers moeten bij verkeerslichten een voorrangsbehandeling krijgen. De CNV-districtsraad Zeeland pleit daarvoor in een brief aan de provincie, in reactie op het provinciale actieplan fiets. Volgens het bestuur van de vakbond moeten fietsers te vaak onnodig lang wachten voor een verkeerslicht, omdat snelver keer 'voorrang' krijgt. In het kader van een fietsvriendelijk be leid moet dat veranderen, vindt de CNV-districtsraad. De ap paratuur moet worden aangepast. Het CNV vraagt verder extra aandacht voor provinciegrens- overschrijdende fiets-verbindingen, naar Noord-Brabant en België. Trekparade in Amsterdam VLISSINGEN - Na een 364 kilometer lange tocht van Brussel naar Amsterdam zijn alle deelnemers aan de Trekparade veilig in het Amsterdamse bos aangekomen. Er hebben zich onder weg geen vervelende voorvallen voorgedaan. De tocht, gespon sord door een bekend Belgisch biermerk, was bedoeld ter pro motie van Nederlandse en Belgische stamboek trekpaarden. Adrie Verhage uit Serooskerke was de enige Zeeuw onder de deelnemers. „Het was een fantastische ervaring", zegt hij. „Maar je moet er eigenlijk niet over praten; je moet zoiets zelf meemaken." De kustroute van Vlissingen naar Zandvoort werd door de deelnemers als mooiste deel van het traject be schouwd. De directeur van de bierfirma heeft al toegezegd dat in de toekomst opnieuw een dergelijke tocht zal worden geor ganiseerd. Jongeman onteerde stadhuis MIDDELBURG - Een 16-jarige jongeman uit Middelburg zal zich wel tweemaal bedenken voor hij weer tegen het stadhuis in zijn woonplaats plast. De politie betrapte hem maandag nacht. De knaap gaf aanvankelijk een valse naam op. Na con trole van zijn persoonsgegevens door de politie kreeg hij twee bekeuringen mee naar huis. van onze verslaggeefster SCHARENDIJKE - Het zo merpopfestival in Scharendij ke viert op zaterdag 3 en zon dag 4 augustus zijn eerste lus trum. Dit jaar staat het evene- mement in het teken van blues en "biker music'. Het festival wordt georgani seerd door de stichting Mld- denschouwen Cultureel in sa menwerking met Motorclub Delta, die het festival afsluit met een tourrit voor motorrij ders. Het popfestival vindt gelijktij dig plaats met de braderie in de dorpskern van Scharendijke. Het openluchtpopfestival wordt gehouden op de ijsbaan van Scharendijke. Zeeuws Meisje bijt om 16 uur het spits af. Daarna staan Common Bart. Fill it Up en No way Out op het programma. Het festival wordt afgesloten met de hoofd act van de avond, Curtis Night, die nog met gitaarvirtuoos Ji- mi Hendrix heeft opgetreden. Motorrijders van buiten het ei land kunnen overnachten op de gelegenheidscamping die op het grasveld naast het festi valterrein is ingericht. Secretaris E, van Kan van de stichting Middenschouwen Cultureel verwacht enkele honderden bezoekers. „Een voorzichtige schatting", geeft hij toe. „Maar het is meer een soort tuinfeest. De gezelligheid staat voorp." De samenwer king met de motorclub is een al langer gekoesterde wens. Van Kan: „Er is hier weinig te doen voor motorclubs. De meeste campings weigeren motorrij ders in clubverband. Vorig jaar wilden we al een motorcam ping inrichten, maar dat stuit te op bezwaren van bewoners en de gemeente. De mensen waren bang dat er Hells Angels op af zouden komen. Dat is be lachelijk. Het vooroordeel dat geen enkele motorrijder deugt, lap ik aan mijn laars." Gevoelig Hoewel de organisatoren in overleg met de gemeente en omwonenden 'tot een goede oplossing' zijn gekomen, ligt de komst van de 'bikers' nog wel gevoelig: „Daarom hebben we niet geadverteerd in motorbla den. Alleen officiële tourclubs hebben een uitnodiging gekre gen". vertelt Van Kan. De mo torrit over het eiland begint om 10 uur vanaf het festival terrein. De motorclub heeft een tour uitgezet over het eiland, die ruim drie uur duurt. Rijverbod voor drankrijder ZOUTELANDE - De politie heeft maandagnacht een 21-jarige bestuurder uit Den Bosch bekeurd voor rijden onder invloed. De man reed op de Westkapelseweg in Zoutelande. Hij blies ruim twee maal zoveel als wettelijk is toegestaan. De man kreeg behalve een proces-verbaal een rijverbod. MIDDELBURG - De eerste lan ge productie van Paula van der Oest, De nieuwe moeder, is don derdag 26 september de ope ningsfilm van het achtste Film Festival Zeeland in Middel- Burg. Geert de Jong, actrice bij het RO Theater in Rotterdam, speelt de hoofdrol. Uit Letland doen Janis Reinis en de tienja rige Arys Adamsons mee. Spe lers en regisseuse geven na de vertoning in het Schuttershof in Middelburg een toelichting op hun film en werk. Van der Oests speelfilmdebuut speelt in 1992, twee jaar nadat Letland onafhankelijk werd. Het verhaal gaat over een vader uit Letland, die in Nederland op zoek gaat naar een nieuwe moe der voor zijn zoontje. De jongen hult zich na een traumatische gebeurtenis in hardnekkig stil zwijgen. Zijn vader hoopt dat hij in het welvarende Nederland weer zal gaan spreken. Paula van der Oest (19651 stu deerde in 1988 af aan de Neder landse Film- en Televisieacade mie in Amsterdam. Ze was onder meer regieassistente voor Ben Verbong en Ben Sombogaart. Met cameravrouw Brigit Hille- nius maakte ze in 1992 de docu mentaire 'Platonov', waarin De jjfegÉs wMM~ Trust het gelijknamige toneel stuk van Tsjechov opvoert. Het stuk speelt in Letland en Est land. Twee jaar geleden ging Van der Oests korte film 'Het verlorene zal ik zoeken' in pre mière. Voor VPRO's Lolamo- viola maakte ze 'Coma' 1994) en 'Achilles en het zebrapad' 1995). 'Coma' leverde haar twee jaar geleden tijdens het filmfestival in Utrecht een Gouden Kalf voor het beste tv-drama op. Vorig jaar kreeg ze tijdens dat festival De Belofte, een prijs van 25.000 gulden van de AVRO voor jonge, veelbelovende kunstenaars. De nieuwe moeder is dit jaar in Utrecht ook de openingsfilm van de Nederlandse Filmdagen, die van 25 september tot en met 4 oktober worden gehouden. Het Zeeuwse filmfestival (26 sep tember tot en met 5 oktober) - onderdeel van de Zeeland Nazo merfestivals - is voor het eerst 'satelliet' van de Nederlandse Filmdagen. Dat houdt in dat de Zeeuwse organisatie twaalf uur speelfilm, documentaire en kor te film overneemt uit het Utrechtse programma. Het Filmfestival Zeeland wordt dit jaar voor het eerst een echt Zeeuws festival, met vertonin gen in Middelburg. Vlissingen, Hulst en Zierikzee. Geert de Jong speelt de hoofdrol in De nieuwe moeder, de openings film van het Filmfestival Zeeland. foto ANP I van onze verslaggeefster BRUGGE - Eén keer in de vijf jaar is Brugge het toneel van de praalstoet van de Gouden Boom. Dan viert de stad op uit bundige wijze het huwelijk van Karei de Stoute, hertog van Bourgondië en graaf van Vlaan deren, en de Engelse prinses Margareta van York, dit jaar 528 jaar geleden. Het was vol gens kenners het meest schitte rende feest dat ooit binnen de muren van het Venetië van het Noorden w erd gehouden. Achttienhonderd figuranten, honderd ruiters. 24 Brabantse trekpaarden, twaalf praalwa gens. zeven muziekkorpsen, zes koren en zes reuzen paraderen op zaterdag 24 en zondag 25 au gustus door de straten van Brug ge. Brillen en horloges zijn dan taboe; die hadden ze in 1468 im mers nog niet. De Ridders van het Gulden Vlies besloten de vie ring met een toernooi. De prijs die de winnaar van dit toernooi kreeg was een zinnebeeldig ju weel. de zogenaamde Gouden Boom. Het jaar 1468 werd ook wel het jaar van de Blijde Inkomst ge noemd naar de feestelijke in trede van de Engelse gemalin Margareta. Zij voer de haven van Sluis binnen, werd in Dam me in de echt verenigd, waarna zij in Brugge haar bruiloft vier de. De Praalstoet, die deze zo mer voor de negende keer door de Brugse straten trekt, brengt meer dan de feestelijkheden rond het vorstelijk huwelijk in beeld. De optocht is een aaneen schakeling van taferelen die de roemrijke geschiedenis van Brugge en Vlaanderen laten zien door de ogen van iemand uit de vijftiende eeuw. De legende van het graafschap Vlaanderen staat in het eerste deel van de stoet centraal. Het zijn de reus Finaert en zijn felle tegenstander, forestier Liederik (opzichter van een jachtgebied), die de tocht openen. Het tweede deel haakt in op literaire motie ven rond liefde en huwelijk met koning Arthur, Pyramus en Thisbe. Helias de Zwaanridder en Floris en Blancefloer. Het derde en laatste deel draait om de luisterrijke intrede van de vorsten en hun gevolg in Brugge. Zij worden verwelkomd door de magistraat, vreemde kooplie den. de wapengilden, de am bachten, de natiën en landen. De stoet wordt besloten met de ridders van de Gouden Boom. De eerste praalstoet dateert van 1958 toen de Wereldtentoonstel ling in Brussel werd gehouden. De overheid vroeg de grote ste den ter ere van dat festijn ook een evenement te organiseren en stelde daarvoor geld beschik baar. De inmiddels overleden An toon Viaene bedacht voor Brugge een historisch verant woord scenario dat vandaag de dag nog steeds uit de kast wordt gehaald. „Het ging hem niet om een nauwkeurige reconstructie van de gebeurtenissen, maar om een evocatie van herinneringen, compleet met de nodige pracht en praal", vertelt directeur J. P. Drubbel van de Brugse VW. Ommegancken Brugge heeft een traditie van op tochten. Zo houdt de stad jaar lijks de Heilige Bloed Processie en de Processie van Onze-Lieve- Vrouw van Blindekens. Vier to neelkringen in Brugge houden zich permanent bezig met de voorbereidingen van de 'omme gancken'. Aan het onderhoud en de vervaardiging van de kos tuums hebben sommigen een dagtaak. Drubbel: „Het was dan ook niet lastig om de vrijwilli gers bij elkaar te krijgen." Op de dag zelf zijn alleen al zestig gri meurs actief. Brugge hoopt het weekend van 24 en 25 augustus opnieuw hon derdduizend bezoekers te ver welkomen. waarvan er 36.000 kunnen rekenen op een zit plaats. De banken en tribunes zijn tegen betaling te huur bij het Brugse bureau voor toeris me. Wie niet zo nodig hoeft te zit ten, kan de stoet gratis bekijken. De negende editie kent een aan tal wijzigingen op voorgaande afleveringen. In 1991 kon het pu bliek kiezen tussen twee achter eenvolgende zondagen. Nu zal alles echter in één weekend plaatsvinden: zaterdag vertrekt de optocht om 18 uur bij de Beurshalle in de Hauwerstraat, zondag beginnen de figuranten om 15 uur te lopen. Ook de leng te van de tocht is met een derde deel teruggebracht. „De vorige keer bleek dat een aantal groe pen nog moest vertrekken ter wijl de eersten al waren aange komen. Bovendien kunnen de mensen niet meer uren naar iets kijken. Het moet allemaal snel ler. Daarom zijn er in plaats van negentig, nu zeventig groepen", aldus Drubbel. Karei de Stoute, Margareta van York en de nar van de Rederij kerskamer 13. foto Charles Strijd Stad herdenkt huwelijk Karei de Stoute Mantingh in Groningen ook al signaleerde, dat mensen van uit een stad naar een dorp ver huizen en vervolgens bewust of onbewust niets met de andere dorpsbewoners te maken heb ben. Hoondert: „Ik zeg altijd tegen die mensen, probeer je te betrekken bij de gemeenschap waar je in terecht komt. Vaak gaat het om mensen die de stad ontvluchten en denken dat ze zichzelf wel kunnen redden. Dat zie je bij ouderen ook wel eens, maar er kan een moment komen dat ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Ik roep daarom mensen ook vaak op om lid te worden van een oude renbond." Ds. A. J. Bijl van de provinciale Raad van Kerken in Zeeland merkt in zijn dagelijks werk weinig van het wegvallen van de burenhulp, al moet hij er kennen dat hij naast zijn eigen directe buren ook weinig con tacten heeft met de mensen in zijn straat. Toch denkt hij dat juist door de typische Zeeuwse eilandenstructuur de onderlin ge contacten lang blijven be staan. „Mensen uit Koudeker- ke wisten wel wie er in Ritthem op een boerderij zat. Men ken de elkaar." Saamhorigheid Bijl heeft zelf in Groningen ge werkt en kan zich wel voorstel len dat de saamhorigheid in die regio aan het verdwijnen is. Dat heeft volgens hem onder meer te maken met de mecha nisatie in de landbouw. „Vroe ger was het heel gebruikelijk dat agrariërs elkaar hielpen bij bepaalde werkzaamheden. Nu is dat minder nodig met gro tere bedrijven en betere machi nes. In Zeeland was ook wel sprake van mechanisatie, maar juist weer door die klein schaligheid van de eilanden waren de effecten niet zo groot. De eilanden zijn overzichtelij ker." Desondanks ziet hij ook wel in dat mensen soms letterlijk en figuurlijk langs elkaar heen le ven. Bijvoorbeeld in het geval van jongere mensen die over dag uit werken gaan en 's avonds thuiskomen en dan tijd hebben voor hun privé-le- ven. Als die mensen naast een bejaarde wonen, die juist over dag thuis leeft en 's avonds vrij vroeg naar bed gaat, dan is het wel begrijpelijk dat ze als bu ren niet zo veel contact heb ben, suggereert Bijl. van onze verslaggever René Schrier VLISSINGEN-Een pannetje soep voor de buurman. Even een boodschapje meenemen voor de overbuurvrouw. Het lijken beelden uit een tijd waarin alles knus en kneute rig was. De tijd van spruitjes lucht en helder geboende stoeptegels. Burenhulp heet zo iets. Een ongeorganiseerde vorm van dienstverlening die vroeger vrij algemeen was en tegenwoordig - zeker in de grotere steden - steeds minder voorkomt. De voorzitter van de Vereni ging van Kleine Dorpen in Gro ningen. R. Mantingh. heeft daarover aan de bel getrokken. Hij maakt zich zorgen over het verdwijnen van het saamhorig heidsgevoel. Mantingh roept dorpscomités op de inwoners te activeren. Want burenhulp kan voor sommige, meestal ou dere. mensen heel essentieel zijn. Lucil Kimpe. teamhoofd voor de regio midden-Zeeuws- Vlaanderen van de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuwsch- Vlaanderen, merkt ook dat de burenhulp minder wordt. „Daar krijgen we in de thuis hulp meer en meer mee te ma ken. Je merkt een toenemende individualisering in de maat schappij. Ieder heeft zijn eigen terrein en de mensen bemoeien zich niet meer met elkaar en andermans zaken. Dat heeft gevolgen voor mensen die niet meer op een netwerkje van bu ren of familie kunnen terugval len. Ik denk dat het met de tijd geest te maken heeft. We heb ben jarenlang een soort 'ik-filo- sofie' gehad, zoiets van opko men voor jezelf. Maar niet ie dereen kan dat." Als die tendens zich doorzet be tekent dat zonder meer extra druk voor de thuiszorg. Als Met het verdwijnen van de saamhorigheid verdwijnt vooral in de grote steden het begrip burenhulp. voorbeeld noemt ze iemand die moet verhuizen. „Dat maken we nu al mee, vooral hier in de regio waar hele woonwijken ge saneerd worden. Sommige mensen hebben niemand om op terug te vallen. Dan moeten wij als een soort verhuisbedrijf gaan functioneren en dat is toch niet de bedoeling." Burenhulp In de Vlissingse wijk Paauwen- burg is een initiatief genomen dat er onder meer toe bij moet dragen dat mensen meer met elkaar in contact komen. Me vrouw M. Ruikes van de stich ting Majoraat constateert dat de burenhulp en onderlinge contacten in de loop van de ja ren terug zijn gelopen. Daarom heeft de stichting een ontmoe tingspunt opgezet in de Cam pus De Ruyter. In de eerste plaats is dat bedoeld om de on derlinge contacten tussen wijkbewoners en anderen die daar belangstelling voor heb ben aan te halen. Daarnaast proberen de medewerkers van de stichting de mensen te sti muleren wat aandacht aan el kaar te besteden. „We probe ren de mensen wel eens op te wekken om op bezoek te gaan als iemand in het ziekenhuis ligt. Het werkt wel, maar als wij het niet aangeven gebeurt het niet." Volgens mevrouw Ruikes is het niet zo vreemd dat mensen wei nig contact hebben met elkaar. „Vroeger woonde je dertig jaar lang naast dezelfde mensen. Tegenwoordig verhuist ieder een toch wel om de tien jaar of nog vaker. Dan is niet vreemd dat die banden er niet meer zijn zoals vroeger." foto Ruben Oreel Volgens M. Hoondert in Ove- zande. van de Katholieke Bond van Ouderen in Zeeland, gaat het zeker in de kleine Zeeuwse plaatsen nog wel met de buren hulp. Hij heeft niet de indruk dat die aan het verdwijnen is, in ieder geval niet in de regio waar hij zelf woont. „Ik merk daar weinig van. Burenhulp is er wel. Als het nodig is helpt men elkaar. Misschien dat het in de stad wel minder is. In de dorpen kent iedereen elkaar wel en is men ook wel bereid el kaar te helpen. Hij is het wel eens met het verschijnsel dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14