Dringend appèl op Jeugdzorg Geen bezoek in het kraaiennest van Zeeland De dwingende blik van de havik Lichte toename radioactiviteit bij COVRA-terrein Uitslaande brand legt hotel in Renesse in de as Botulisme maakt veel slachtoffers onder vogels in Middelburg Corvee Gedeputeerde vraagt hulpverlening cliëntenstop te versoepelen hoogte b'"' strand zeeuwse almanak PZC zeeland DINSDAG 30 JULI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - Jeugdzorg Zeeland staat onder zware druk de algehele cliëntenstop voor de afdeling jeugdhulpverlening deels ongedaan te maken. De eerstverantwoordelijke gede puteerde, L. Coppoolse wil dat Jeugdzorg alles op alles zet om 'kinderen die echt in nood zijn' toch nog de helpende hand te reiken. Maar Jeugdzorg-direc teur F. Eijlander heeft weinig hoop hem tegemoet te kunnen komen. „Op onze wachtlijst staan alleen de allerzwaarste zaken. Daartussen kun je geen onderscheid maken." Gedeputeerde Coppoolse onder brak zaterdag geschrokken zijn vakantie voor telefonisch spoed overleg over de ontstane noodsi tuatie. Woensdagochtend moet blijken of. en zo ja in hoeverre. Jeugdzorg de deur op een kier kan zetten voor 'de meest urgen te gevallen'. De gedeputeerde zoekt dan, samen met Eijlander. naar oplossingen. „Ik vind het moeilijk te accepteren dat kin deren in nood geen helpende hand meer krijgen. Als Jeugd zorg zegt dat het absoluut niet kan. wil ik dat eerst nadrukke lijk aangetoond zien." Roofbouw Jeugdzorg zegt het werk niet meer aan te kunnen, enerzijds doordat jarenlang roofbouw is gepleegd op het beperkt aantal maatschappelijk werkers dat in dienst is. anderzijds doordat an dere hulpinstellingen steeds va ker cliënten naar 'Jeugdzorg doorverwijzen. Dat laatste is een gevolg van doelbewust beleid dat ook door Jeugdzorg werd on derschreven. Het aantal door verwijzingen was echter veel groter dan verwacht. Er was van uitgegaan dat Jeugd zorg de groei van het aantal cliënten zou kunnen opvangen met vier extra personeelsleden. Doordat het provinciebestuur het benodigde rijksgeld later in handen kreeg dan verwacht, kan de voorziene personeelsuitbrei ding pas in oktober plaatsvin den. Jeugdzorg-directeur Eijlan der vreest inmiddels dat die vier extra medewerkers niet toerei kend zijn. Hij baseert zich daar bij op ervaringen in de afgelopen maanden. Provinciekas Gedeputeerde Coppoolse schrok behoorlijk toen hij afge lopen zaterdag in de PZC las dat Jeugdzorg naar het middel van een algehele cliëntenstop had gegrepen. „Dat de werkdruk zou toenomen, wisten we. We dach ten passende maatregelen te hebben genomen om dat te on dervangen." Hij zou niet zo snel weten hoe de provincie nu met een de helpende hand kan bie den. „Zelfs al zou ik een greep in de provinciekas kunnen doen. dan nog los je het probleem niet op. Er gaat een tijd mee heen voordatje een nieuw personeels lid aan het werk hebt. Het is heel specialistisch werk. Er is sprake van vertrouwensrelaties. Daar kun je niet zomaar iedereen op zetten." Maar volgens Eijlander kan ex tra geld wel degelijk enig soelaas bieden. Hij zou dan bijvoorbeeld een van zijn part-timers full-ti me kunnen laten werken. Gede puteerde Coppoolse wil ook zo snel mogelijk overleg met instel lingen die jeugdigen naar Jeugd zorg doorverwijzen. Daarbij gaat het met name om het Alge meen Maatschappelijk Werk, de Raad voor de Kinderbescher ming en Emergis (RIAGG en de afdeling Jeugdzorg van het psy chiatrisch ziekenhuis). Maar de eerstverantwoordelijke functionarissen bij die instellin gen zijn allemaal op vakantie. Pas op 28 augustus zou geza menlijk overleg mogelijk zijn. De gedeputeerde wil zo lang niet wachten. De instellingen heb ben bovendien al laten weten geen cliënten van Jeugdzorg te kunnen opvangen omdat ze zelf met wachtlijsten kampen. van onze verslaggever YERSEKE - Heeft Asterix honger dan kunnen meeuwen beter bij hem uit de huurt blijven. Van tijd tot tijd mag de havik er graag één oppeuzelen. En dat is precies de bedoeling. Asterix moet de meeuwen verjagen van de Yersekse mosselbassins om te voorkomen dat vogeluitwerpselen het kostelijke zeebanket bederven. Na hel volbrengen van zijn taak wacht de havik een schouderklopje van zijn baas, valkenier Nico van Zantvoort uit Kruiningen. Nu het mosselseizoen is begonnen, gaat ook hij weer aan het werk. Van Zantvoort is eén van de weinigen in Nederland die als erkend valkenier zijn brood verdient. Wie meer wil welen over de valkerij kan morgen, woensdag 31 juli, een kijkje nemen in de heemtuin achter het Zeeuws Biologisch Museum. De Valkerij Equipage Jacoba van Beieren geeft daar uitlegen verzorgt vliegdemonstraties om 17.00 uur en 19.00 uur. foto PieterHonhoff zie pagina 11: Asterix waakt over de mosselbanken Het mag een wonder heten dat Fokke Volkers nog aan werken toekomt. Vanaf zijn bureaustoel kijkt hij uit op het dakenmozaiek van Goes. Lage huizen drommen om de Grote Kerk. Wat verder weg ontvouwt zich het Zuid-Bevelandse coulissenlandschap en ginds blinkt de Westerschelde. Volkers, beheerder van de televisietoren in Goes, heeft de hoogst gelegen werkplek van Zeeland. Zijn bureau staat in de onderste ring van de toren, bijna 57 meter boven NAP. „Nee", grinnikt hij, „over het uitzicht heb ik niet te klagen." De televisietoren is in toeristisch opzicht een gemiste kans. Met zijn lengte van 146,70 meter vormt hij het hoogste punt van Zeeland en biedt hij het panoramische uitzicht dat dergelijke locaties plegen te verschaffen. Dat hoogste punt, het kraaiennest van Zeeland, bevindt zich in het topje van de roodwitte mast bovenop de toren en is alleen via ongemakkelijke klimijzers te bereiken. De comfortabele lift reikt evenwel tot bijna 74 meter en ook dat is een hoogte waarop bij helder weer een groot deel van Zeeland valt te overzien. Bovendien is het absoluut ontbreken van hoogtevrees geen vereiste om er aangenaam te kunnen vertoeven. Alle reden dus om er een toeristische attractie van te maken. Volkers houdt de deur in de voet van de betonnen kolos echter stevig op slot. De toren is niet op bezoekers gebouwd. De naam televisietoren doet het bouwwerk dat sinds 1956 als baken voor Goes fungeert een beetje tekort. Volkers spreekt liever van telecommunicatietoren. Behalve voor het overbrengen van televisie- en radiosignalen is het eigendom van de PTT sinds jaar en dag in gebruik als doorgeefpost voor het mobilofoon- en semafoonverkeer. Ook de politie, brandweer, ambulancediensten en Wegenwacht benutten de toren voor hun verbindingssystemen. De laatste jaren zijn daar nieuwe fenomenen op telecommunicatiegebied bijgekomen, zoals de mobiele telefoons, het berichten-horloge van Seiko en de mededelingen semafoon CallMax. PTT Telecom heeft ook telefonie-concurrent Libertel een ruimte in de toren moeten verhuren voor het Goes gezien vanaf de televisietoren. opstellen van haar apparatuur. Met het toenemen van de communicatie-functies die de televisietoren vervult, is de ruimte die ze nodig hebben evenredig afgenomen. Volkers: „Vroeger namen versterkerstations hele verdiepingen in beslag. Nu is voor veel uitgebreidere functies nog maar een klein kastje nodig. Ik heb dan ook nog ruimte genoeg beschikbaar." De moderne digitale technologie maakt het ook niet langer noodzakelijk dat technici voortdurend een wakend oog over de apparatuur laten gaan. De televisietoren kende vroeger een vaste bezetting van PTT-medewerkers. Tegenwoordig zorgen computers er voor dat bij foto Pieter Honhoff foto Willem Mieras een storing automatisch wordt overgeschakeld op een reserve systeem. Alleen voor onderhoud en installatie van nieuwe voorzieningen moet nog regelmatig iemand binnen zijn. Het beheer van een televisietoren is daardoor ook minder arbeidsintensief geworden. Volkers heeft dan ook zeven televisietorens onder zijn beheer: in Goes, Rotterdam, Den Haag, Loon op Zand, Roosendaal, Lopik en Alphen aan de Rijn. Vandaar dat hij weinig tijd heeft om van het uitzicht te genieten. „Ik breng vaak het grootste deel van de dag in de auto door." Volkers krijgt wekelijks verzoeken van instellingen en particulieren die eens een kijkje op een van zijn torens willen nemen. Hij wimpelt ze vrijwel allemaal af. „Hoe graag je het ook zou willen, je kunt daar gewoon niet aan beginnen. Die torens zijn niet geschikt om bezoekers te ontvangen." Vorig jaar heeft Volkers tijdens de Open Monumentendag in Goes een uitzondering gemaakt. Omdat hij zelf in Goes woont, besloot hij geen nee te verkopen toen de gemeente hem om medewerking vroeg. De winnaars van een prijsvraag in het kader van de Monumentendag mochten de toren op. „Er zijn toen 168 mensen boven geweest. Die hebben een mooie ervaring beleefd, maar het heeft ons wel enige dagen voorbereiding gekost." Daarom wijst. Volkers alle vragen van amateurfotografen en bruidsparen die een originele plek zoeken voor hun bruidsreportage vriendelijk maar beslist van de hand. van onze verslaggever RENESSE - Een hevige uit slaande brand heeft in de afge lopen nacht hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse in de as ge legd. Bij aankomst van de brandweer, die om 01.00 uur gealarmeerd werd, sloegen de vlammen al uit hel dak. Het hotel had op het moment van de brand 157 gasten, die door het alarm werden gewaar schuwd, en deels werden gewekt door politiemensen die op hun kamerdeur kwamen bonzen. Meer dan de helft van hen heeft zich bij de politie afgemeld De autoriteiten gaan ervan uit dat iedereen het hotel heeft kunnen verlaten. Geen van de gasten heeft letsel opgelopen. Het vuur is vermoedelijk ont staan in het zwembad. De hotel gasten zijn geëvacueerd naar de sporthal in Burgh-Haamstede, nadat ze in een tearoom in Re- nesse een kop koffie hadden ge kregen. Van het hotel, aan de noordzijde van het dorp, bleef niets over. De brandweer bestreed het vuur met zes wagens. Vrijwilligers kregen harken en spaden uitge reikt om de verbrande losse deeltjes klein te maken en te zor gen dat de vonken zich niet zou den verspreiden naar het omlig gende natuurgebied Het vuur was tot ver in de om trek te zien. Er waren veel nieuwsgierigen bij de miljoenen- brand. Vele motoragenten hiel den de weg vrij voor de hulpver leners. van onze verslaggever NIEUWDORP - De hoeveelheid radioactieve straling aan de grens van het COVRA terrein te Borssele is sinds het bedrijf operationeel werd met 1,5 pro cent toegenomen. CO VRA is de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval, liet bedrijf heeft overigens wel maatrege len genomen om de straling zo veel mogelijk terug te dringen. Zo zijn vaten in de gebouwen op een andere manier gestapeld. In 1991 is op de plaats waar toen de COVRA-vestiging nog ge bouwd moest worden gemeten hoeveel radioactieve straling waargenomen kan worden. Dat was de zogenaamde nul-meting. In 1993 kwam de COVRA in Borssele in bedrijf. In het milieu- en arbo-jaarverslag over 1995 wordt gemeld dat de hoeveel heid radioactiviteit aan de grens van het terrein met 6 microSie- vert per jaar is verhoogd, verge-, leken met die nulmeting. In de vergunning voor de CO VRA staat dat de opslag van het radioactief afval zodanig zal worden uitgevoerd dat bij de ter- reingrens het stralingsniveau zo laag als redelijkerwijze mogelijk is wordt gehouden, doch niet meer zal bedragen dan 0,15 milli- Sievert per jaar. Jaardosis De 33 medewerkers van COVRA NV die zich bezighouden met op halen en verwerken van radioac tief afval en opslag van gecondi tioneerd afval, mogen jaarlijks 20 milliSievert oplopen. Als alle straling waaraan zij in 1995 heb ben blootgestaan bij elkaar wordt opgeteld is dat 18 milliSie vert. De hoogste individuele do sis straling bedroeg 1,5 milliSie- -f vert. Bezoekers van hetCOVRA- complex mogen lopen gemid deld één tot twee microSievert op, met een maximum van zes microSievert. De limiet voor 'burgers' bedraagt 1 milliSie vert. van onze versfaggever MIDDELBURG - Tientallen watervogels in Middelburg zijn het slachtoffer geworden van botulisme. Die bacteriéle ziekte ontstaat bij warm weer in on diep water. Nog dagelijks tref fen medewerkers van de afde ling groenbeheer dode wilde eenden en meerkoeten aan in de vesten en in het water bij Park Toorenvliet. Vogelopvang De Mikke heeft slechts tien vogels weten te red den. Volgens het provinciaal meldpunt botulisme zijn in de provincie nog geen andere be- smettingsgevallen gemeld. Medewerkers van de afdeling groenbeheer troffen de meeste dode dieren vorige week al aan. Sindsdien zijn zij bijna dagelijks op het water te vinden om botu- lisme-slachtoffers te achterha len. De aangetaste dieren zijn te herkennen aan verlammings verschijnselen. Ze kunnen in eerste instantie niet meer op hun poten staan. Daarna zijn de vleugels aan de beurt, gevolgd door de nek. „Da's heel gevaar lijk". aldus Coby Louwerse van De Mikke. „Hun nek buigt voor over, waardoor ze verdrinken." De enige oplossing op korte ter mijn is volgens opzichter groen beheer H. ten Klooster de dode dieren uit het water verwijderen. „Als je geen kadavers ruimt, blij ven de maden in de dode dieren zitten. Die komen weer in het water terecht, waar ze opgesloe- berd worden door andere water vogels." De beste remedie is volgens de gemeente-woordvoerder het on diepe water uitbaggeren. Alleen in Middelburg kost dat al enkele honderdduizenden guldens. Zelfs dan is het niet uitgesloten dat botulisme voorkomt. Ten Klooster: „In natuurgebieden met rietkragen, waar vrij veel ondiep water is, komt natuurlijk ook botulisme voor. Als een vo gel daar de ziekte oppikt en hij vliegt naar Middelburg... Dan kun je lokaal zoveel baggeren als je wilt." Mensen die zieke vogels aantref fen doen er volgens mevrouw Louwerse het beste aan om de dieren naar het vogelopvang centrum te brengen. „Ze moeten wel een plastic zakje over hun handen doen." In het centrum kunnen sommige dieren nog ge holpen worden. De eerste collega's keren te rug van vakantie bij dat Vlissingse bedrijf. De kleur van het gelaat verraadt veelal al de plaats vati vakantie-bestemming. De één is weer in Frankrijk ge weest en chocolade-bruin teruggekeerd. De ander is lekker thuis gebleven en nog rood ran die enkele da gen zonneschijn. Vakantie-ervaringen wor den uitgeioisseldOver het weer. natuurlijk. Hoe de Kip caravan beviel. En over camping zus en zo. Eén collega bekent in het zuiden des lands op vakan tie te zijn geiveest, op een kampeerplaats van een na tuurvrienden-organisatie. ..Auto's mogen niet op het terrein komen. Radio's zijn verboden", prijst hij aan. „Er is bovendien een zwem badje." Zijn reclamepraatje doet het goed. tot iemand op de achtergrond plotseling toe voegt: „En zcat was het ook alweer op die camping Je moet daar toch ook elke week corvee doen. Wc's schoonmaken, enzo." Even is het stil. „Echt waar vraagt een ge bruinde Frankrijk-ganger lichtelijk verbaasd. „O. dan had ik de iverkster over la ten komen." Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9