India tegen kernproef-verdrag Tientallen doden bij noodweer Korea Eerste gesprek minister Pale met Joegoslavië-tribunaal Tsjetsjenen: VN negeren genocide PZC Japanse premier bezoekt omstreden oorlogsmonument buitenland Laatste testexplosie China valt samen met hervatting onderhandelingen Belastingtarief op auto's verschilt sterk binnen EU Vrijspraak breker Poolse staking Schadevergoeding familie overleden Turkse hongerstakers niij];i Mi ■■■■■■■■■■■■■■lil PILAAR BOUWMATERIALEN DINSDAG 30 JULI 1996 GENEVE (RTR/AFP/GPD) - In dia en China hebben maandag bezwaren geuit tegen onderde len van het voorstel voor een verdrag over een wereldwijd verbod op alle kernproeven. In dia dreigt zelfs de onderhande lingen te blokkeren. De kritiek is een tegenslag voor degenen die op een snel akkoord hoopten, zeiden diplomaten maandag in Genève na de eerste onderhandelingsronde sinds ruim een maand. De bezwaren komen op de dag dat China zijn laatste kernproef uitvoerde en een moratorium afkondige als concrete stap om tot nucleaire ontwapening te komen. China nam de vorige kernproef op 8 juni in het testcentrum in de woestijn van Lop Nor. Peking kondigde daarna aan nog één proef te zullen uitvoeren alvo rens een moratorium in te stel len. BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commisie gaat al le belastingen op nieuwe au to's in kaart brengen. De prijsverschillen in de vijf tien lidstaten van de Euro pese Unie zijn namelijk aan zienlijk. De heffingen ma ken een auto soms twee keer zo duur als de kostprijs, zo blijkt uit onderzoek. De dienst van commissaris Mario Monti (interne markt) werkt aan een rapport waar in allerlei soorten belastin gen zoals btw en registratie belasting zijn opgenomen. Dit moet een beter inzicht geven in de ondoorzichtige autohandel. Het een EU-burger overi gens vrij in een ander land van de gemeenschap een auto te kopen en deze belas tingvrij in te voeren. In eigen land moeten dan wel de daar geldende heffingen worden betaald. Maar allerlei barriè res maken zo'n aankoop wel heel ingewikkeld. Daardoor profiteert hij nauwelijks van de Europese eenheidsmarkt. Uit een recent onderzoek van de commissie, dat maandag openb.aar is ge maakt, blijkt overigens op nieuw dat ook de basisprij zen (zonder btw en andere heffingen) blijven verschil len. Een consument is het goedkoopste uit in Portugal. Van 78 modellen waren er 22 het voordeligst in dit Zuideuropese land. Nederland Ook in Nederland is de koper van een nieuwe auto niet slecht uit. Daar troffen on derzoekers veertien model len aan voor de laagste prijs binnen de Europese Unie. Groot-Brittanniè met zes tien modellen scoorde even eens goed. Frankrijk en Duitsland zijn daarentegen dure landen voor wie een nieuwe wagen wil aanschaffen. Dat heeft vooral te maken met de prijspolitiek van de natio nale auto-industrie. De prijsverschillen zijn het geringst in de categorieën zeer kleine auto's en mid denklassers. waarschijnlijk wegens de grote vraag en sterke concurrentie. In de duurdere klassen is het on derscheid echter aanzien lijk. Een Japanner is over het algemeen nog altijd goedko per dan een auto van Euro pese makelij. Overigens worden de ver schillen tussen de lidstaten wel steeds kleiner. Bij het vo rige onderzoek in 1995 bleek bij 60 van de 77 modellen een marge van meer dan 20 pro cent te zitten. Nu geldt dat voor 40 van de 78 modellen. De Nederlandse ambassadeur Rarfiaker. voorzitter van het overleg in Genève, verklaarde dat hij zich over de bezwaren van China, India en vier andere staten zou buigen. Hij noemde de namen van deze vier landen niet. Ramaker zei dat de ge sprekken woensdag worden her vat. India waarschuwde dat het de onderhandelingen zal blokkeren als het voorstel dat nu op tafel ligt niet wordt gewijzigd. De In diase regering vindt dat het voorstel landen met atoomwa pens (de VS, Rusland. China. Frankrijk en Engeland) bevoor deeld, omdat er niets in is opge nomen over ontwapening. India voerde in 1974 een kernproef uit. De kernmacht China eist wijzi gingen in de controle-bepalin gen, vooral waar het gaat om in specties ter plekke. Als India niet tekent, doet Pa kistan ook niet mee en daarmee zou volgens de vijf kernwapen machten het hele verdrag op los se schroeven komen te staan. De derde 'halfwas' kernmogend- heid, Israël, maakte gisteren be kend de ontwerptekst in zijn huidige vorm te zullen aanvaar den, ondanks 'zekere bedenkin gen.' De deelnemers willen een laat ste poging doen om een misluk ken van de besprekingen over het verdrag te voorkomen. De onderhandelingen zijn al twee en een halfjaar gaande. De con ferentie van 61 landen werd eind vorige maand onderbroken om de betrokken regeringen gele genheid te geven de tekst te be studeren van het ontwerpver drag, dat grotendeels door het team van Ramaker is opgesteld. Vorige maand probeerde de Ne derlandse voorzitter verschillen de formules uit om de obstructie van India te omzeilen. In het ontwerpverdrag staat nu bij voorbeeld dat minstens veertig landen, waaronder in ieder geval de vijf kernmogendheden plus India, Pakistan en Israel, het verdrag moeten tekenen voor dat het in werking treedt. Daar voor is een tijdslimiet van drie jaar gesteld. Ramakers uit gangspunt is dat India onder druk van andere landen in die drie jaar wel in het gareel kan worden gebracht. Het is de bedoeling het verdrag in september in het VN-hoofd- kwartier in New York te onderte kenen. SEOUL (AFP/RTR) - Door zwa re regenval en overstromingen in Zuid-Korea zijn zeker 86 mensen omgekomen. Elf men sen worden vermist, zo is van officiële zijde gemeld. Ook in Noord-Korea heeft het nood weer slachtoffers geëist. De slachtoffers in Zuid-Korea zijn vooral militairen in het grensgebied met Noord-Korea. In verband met de overstromin gen waren zij ingezet voor red dingsacties. Negenenveertig van hen kwamen om. Vrijdag vonden al twintig soldaten de dood door een aardverschuiving nabij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Sinds vrijdag is in het midden en noorden van Zuid-Korea meer dan 50 centimeter regen geval len. Dit had gezwollen rivieren en aardverschuivingen tot ge volg. Dertigduizend mensen zijn uit het gebied geëvacueerd. De Zuid-Koreaanse president Kim Young-sam onderbrak zijn vakantie om toe te zien op het reddingswerk. De schade in Zuid-Korea be draagt voorlopig al 30 miljoen gulden. Bijna 4000 hectare bouwland is ondergelopen en wegen en spoorwegen staan on der water. Telefoon- en elektrici teitsverbindingen zijn in veel ge bieden verbroken. Noord-Korea De officiële media in het com munistische buurland Noord- Korea spraken gisteren van vele doden en ernstige schade in gro te delen van het land. Precieze gegevens over slachtoffers of schade werden niet bekend ge maakt. Vrijwel elke dag sinds het begin van het regenseizoen op 15 juli zijn er stortregens, al dus het persbureau KCNA. Eind juli nam de neerslag snel toe. Sinds vorige week woensdag viel op sommige plaatsen in het zuidwesten van het land bijna TOKYO - Een lid van de milieu-organisatie Greenpeace demonstreert bij de Chinese ambassade in Tokyo tegen de kernproef van gisteren. foto Junji Kurokawa/EPA een halve meter regenberichtte de Noordkoreaanse televisie. De zender waarschuwde voor nieuwe overstromingen. De Zuid-Koreaanse televisie toonde een Noord-Koreaanse soldaat die door een woeste ri vier naar het zuiden was meege voerd. Seoul beloofde de soldaat terug te sturen. Waarschijnlijk is in het noorden net als vorig jaar bouwland over stroomd. Dit kan de voedselte korten in het land nog vererge ren. De VN willen anderhalf miljoen Noord-Koreanen van voedsel gaan voorzien. Het Wereld- Voedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties heeft dat maandag in Rome bekendge maakt. De voedselverstrekking zal doorgaan tot het voorjaar van 1997 en kost bijna 26 miljoen dol lar (ruim 40 miljoen gulden). De belangrijkste geldschieters zijn de Verenigde Staten. Japan. Zuid-Korea en Zweden, maar het WFP heeft nog 10 miljoen dollar aan bijdragen nodig om het hulpprograma te voltooien. WARSCHAU - Met het maken v-tekens en het roepen van leuzen als 'weg met de communis ten' begroeten Polen de vrijspraak van de ze ventigjarige ex-generaal Czeslaw Kiszczak. Hij werd verdacht van medeplichtigheid aan de dood van negen mijnwerkers bij het neers laan van de staking in Polen in december 1981. Er was twee jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Kiszczak was destijds als minister van Binnen landse Zaken en rechterhand van de commu nistische leider Jaruzelski mede-verantwoor delijk voor het breken van de staking. Hij gaf het leger de opdracht op de stakers te schieten. Het proces in Warschau tegen Kiszczak duur de drie jaar. In Polen zijn de voormalige com munisten inmiddels weer aan de macht geko men. foto JanekSkarzynski/EPA TOKYO (RTR) - De Japanse premier Ryutaro Hashimoto heeft maandag een bezoek ge bracht aan een oorlogsmonu ment waar zich ook de stoffelij ke resten bevinden van terecht gestelde oorlogsmisdadigers. Hij doorbreekt daarmee een ta boe van de Japanse leiders op het bezoeken van het omstreden oorlogsmonument. Hashimoto zei dat het maar eens afgelopen moet zijn met de voortdurende verontschuldigingen die Japan moet maken wanneer het zijn oorlogsdoden wil eren. Met deze stap loopt Hashimoto het risico China, de Verenigde Zuid-Afrika BRUSSEL (ANP) - Zuid-Afrika mag rekenen op 208 miljoen gul den aan Europese hulp voor ont wikkeling en wederopbouw. De Europese Commissie heeft maandag besloten tien projec ten op dit gebied te ondersteu nen. De hoogste bijdrage gaat naar een programma om het ma nagement van de publieke dien sten drastisch te verbeteren. Staten, Nederland en andere landen die het slachtoffer zijn geweest van de Japanse agressie tijdens de Tweede Wereldoorlog tegen zich in het harnas te jagen. Hij veegde opmerkingen van ta fel dat het voor een Japanse pre mier ongepast is om de Yasu- kuni-tombe in Tokyo, waar 2.6 miljoen Japanners worden geëerd die sinds de negentiende eeuw in oorlogen zijn gesneu veld. te bezoeken. ..Wat zou dat. er nog toe doen?", zei Hashi moto. „Onze internationale be trekkingen moeten we niet lan ger laten vertroebelen door der gelijke zaken." Halverwege de jaren tachtig ont stond onenigheid over politici die het monument bezochten. Dat gebeurde toen werd onthuld dat zich daar ook de stoffelijke resten bevonden van oorlogs misdadigers. onder wie de oor logsleider generaal Hideki Tojo. In 1985 bracht premier Naka- sone een officieel bezoek aan de tombe. Dit leidde tot heftige pro testen van onder meer China en de beide Korea's. Sindsdien heeft geen enkele Japanse pre mier meer een bezoek gebracht aan Yasukuni. DEN HAAG (ANP/AP) - De Bosnisch-Servi- sche minister van Justitie, Marko Arsovic, heeft maandag een eerste gesprek gevoerd met medewerkers van de griffie van het Joe- goslavie-Tribunaal. Het is het eerste bezoek van een Bosnisch-Servische bewindsman aan het VN-tribunaal in Den Haag. Onderwerp van gesprek tijdens het meer daagse bezoek is onder meer de samenwer king tussen de Republika Srpska (RS). de Servische republiek binnen Bosnië, en het tribunaal. Arsovic zei vorige week in de Bos nisch-Servische hoofdstad Pale bij de aan kondiging van zijn reis naar Den Haag dat hij met het Joegoslavië-Tribunaal ook wil spreken over het belastend materiaal tegen de Bosnische president Alija Izetbegovic dat de Bosnische Serviërs hebben verzameld. Arsovic wordt vergezeld door zijn plaatsver vanger Neskovic en door Igor Pantelic. een van de advocaten van de wegens oorlogsmis daden aangeklaagde Bosnisch-Servische leider Karadzic. Tijdens de Bosnische burgeroorlog weigerde Pale het Joegoslavie-Tribunaal te erkennen. In het vredesakkoord van Dayton, dat de Servische president Slobodan Milosevic vo rig jaar mede namens de Bosnische Serviërs ondertekende, hebben deze zich echter ver plicht tot samenwerking met het VN-hof. Dat houdt in dat zij aangeklaagde personen - behalve Karadzic onder anderen legerleider Mladic - moeten overdragen. Arsovic zei vo rige week dat het „niet uitgesloten" is dat ook deze kwestie tijdens zijn bezoek aan Den Haag aan de orde wordt gesteld. NAVO-lidstaten overwegen verlenging van het mandaat van de IFOR-vredesmacht in Bosnië na het verstrijken van de huidige ter mijn. die eind dit jaar afloopt. De Duitse krant Welt am Sonntag heeft dit gemeld en NAVO-bronnen hebben dit maandag min of meer bevestigd. Volgens de zondagskrant wordt niet uitge sloten dat Duitse militairen, die momenteel uitsluitend logistieke en medische functies vervullen, voor algemene taken worden in gezet. NAVO-bronnen bevestigden dat binnen het bondgenootschap momenteel hard wordt gewerkt aan herstructurering van de IFOR- aanwezigheid in Bosnië. Zo zou het aantal manschappen worden teruggebracht van 50.000 naar 25.000. om de verlenging gemak kelijker uitvoerbaar te maken of de troepen sneller te kunnen terugtrekkken. Verder zouden twee zware pantserbataljons worden vervangen door lichter bewapende politie- troepen. De officiële datum voor de terugtrekking van de IFOR-troepen is 12 december. Veiling geroofde kunst LONDEN iDPAi - Kunstvoorwerpen die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog aan Oostenrijkse joden hebben ontno men. worden op 28 en 29 oktober in Wenen geveild. De op brengst komt ten goede aan slachtoffers van de oorlog. Dat heeft het Britse veilinghuis Christie's maandagavond in Lon den bekengemaakt. Onder de hamer komen ongeveer 1.000 voorwerpen die naar verwachting samen 2,3 miljoen pond (ongeveer 6 miljoen gul den) zullen opbrengen. Ondanks alle pogingen daartoe is het niet gelukt de rechtmatige eigenaren van de in het klooster Maurbach in Oostenrijk opgeslagen goederen op te sporen. Vorig jaar droeg het parlement in Wenen het bezit, van de voor werpen over aan de federatie van joodse commissies in Oosten rijk. VW Polo met 13 vluchtelingen STENDAL (AP) - De Duitse verkeerspolitie heeft maandag op de autobahn A2 een vermoedelijk gestolen Volkswagen Polo van de weg gehaald, waarin zich 13 personen bevonden. De inzittenden bleken zeven mannen, twee vrouwen en vier kinderen, variërend in leeftijd van vijf tot 38 jaar. Het gaat waarschijnlijk om illegale immigranten uit Roemenie. Tegen zeven van hen is een aanklacht ingediend De politie hield de Polo op aanwijzingen van een vrachtwagen chauffeur aan tussen Magdeburg en Brandenburg. De auto is waarschijnlijk gestolen in Berlijn. Violist krijgt speelstraf MÜNCHEN (DPA/AFP) - Een Duitse violist moet in twee ge vangenissen concerten geven als straf voor het smokkelen van waardevolle muziekinstrumenten. Een rechtbank in München veroordeelde maandag de 48-jarige man tot twaalf keer spelen in twee jaar tijd. De veroordeelde is de eerste violist van het plaatselijk filhar monisch orkest. Hij smokkelde tussen 1988 en 1991 minstens 22 oude strijkinstrumenten Duitsland binnen en ontdook zo in totaal ruim achthonderdduizend gulden invoerrechten De rechtbank gaf de violist, behalve de concert-plicht, ook een straf van tien maanden voorwaardelijk en ruim dertigduizend gulden boete. ANKARA AFP/DPA)- De Turk se regering heeft de nabestaan den van de twaalf overleden hongerstakers maandag een schadevergoeding in het voor uitzicht gesteld. Minister van Justitie Sevket Kazan maakte tijdens een persconferentie be kend een wetswijziging te zul len voorbereiden die daarin voorziet. Kazan kondigde verder aan dat Turkije voortaan geen onder scheid meer zal maken in de be handeling van politieke gevan genen en overige gedetineerden. Volgens de minister kunnen de hongerstakers er gerust op zijn dat de beloofde verbeteringen in de leefomstandigheden in Turk se gevangenissen worden door gevoerd. Deze belofte leidde in de nacht van zaterdag op zondag tot het beeindigen van de hongeractie van 69 dagen, opgezet door ex treem-links. De actie kostte tot nu toe aan twaalf gevangenen het leven. Minister van Volksgezondheid Yildirim Aktuna verklaarde dat van de 149 gevangenen die in het ziekenhuis zijn opgenomen er '23 in kritieke toestand verkeren. Volgens het Turkse persbureau Anatolia weigeren drie gevange nen medische behandeling. Aan de hongerstaking namen zeker 300 gevangenen verspreid over tientallen gevangenissen deel. Zij eisten een betere behan deling waarbij ze niet meer zou den worden geslagen of aan el kaar geketend Minister Tansu Giller van Buitenlandse Zaken nodigde het comité tegen folte ring van de Raad van Europa maandag uit voor een bezoek aan een aantal Turkse gevange nissen. De Europese Unie. Frankrijk. Duitsland en Italië leverden vo rige week kritiek op de wijze waarop de Turkse regering het conflict met de gevangenen be handelde. Bomaanslagen in Bosnië tegen moslimdoe len duiden erop dat de verstandhouding tus sen de moslims en de Kroaten in de kwestie Mostar ernstig aan het verslechteren is. Dat heeft VN-woordvoerder Alexander Ivanko maandag verklaard. De aanslagen vonden zondag plaats in het door de Kroaten bestuurde dorp Livno in het westen van Bosnië. „Er is de afgelopen week een geweldsescalatie geweest", zei Ivanko. die sprak van zeer zorgwekkende ontwikke lingen. De aanslagen werden in verband gebracht met de stijgende spanning in Mostar. waar de Kroaten weigeren zitting te nemen in de gemeenteraad. De Kroaten bestrijden de geldigheid van de gemeentelijke verkiezin gen van 30 juni. waarbij de moslims een meerderheid kregen van 19 zetels tegen 18 voor de Kroaten. De IFOR-troepen in Bosnië hebben twee mannen, gekleed in uniformen van het Bos nische regeringsleger, gearresteerd die in het weekeinde betrokken zouden zijn geweest bij een aanval op een Franse patrouille. Dat heeft een woordvoerder van de uitvoerings macht van de NAVO maandag verklaard. Bovendien werd een wapenvoorraad in be slag genomen. MOSKOU (AP) - De Tsjetsjeen se rebellen hebben maandag de Verenigde Naties ervan be schuldigd een volkerenmoord in de inmiddels 19 maanden oude oorlog in hun republiek te negeren. Volgens de Tsjetsjenen meten de VN met twee maten waarbij 'Rusland altijd gelijk heeft, ook al is dat niet zo', zo staat in een verklaring die werd doorgegeven door het persbu reau Interfax. De rebellen wijzen met de be schuldigende vinger vooral naar secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali. De oorlog in de afvallige republiek heeft aan 30.000 mensen het leven gekost, voornamelijk burgers, zowel Russen als Tsjetsjenen. Tim Guldiman, hoofd van de Tsjetsjenie-missie van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OSCE), zei maandag dat een uitgestelde ontmoeting tussen de Russische bevelhebber van de noordelijke Kaukasus. Anatoli Kvasjnin, en de Tsjetsjeense stafchef Asian Maschadov nog deze week zal plaatshebben. Interfax meldde dat de auto van Maschadov maandag is bescho ten bij de zuidoostelijke plaats Nozhai-Joert. Maschadov bleef ongedeerd, maar een van zijn lijfwachten raakte gewond. De strijd aan de verschillende fronten ging ook maandag door. De Tsjetsjenen lanceerden een nieuwe aanval <4p Bamoet, een voormalige sovjetraketbasis, 60 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny. Russische ar tillerie en vliegtuigen bestook ten opnieuw dorpen in de zuide lijke, oostelijke en zuidwestelij ke gebieden van Tsjetsjenië. Nederlanders in Spanje vast na massaal gevecht LLORET DE MAR (DPA) - Na een massaal gevecht tussen Ne derlanders en Duitsers in Lloret de Mar aan de Spaanse Costa Brava zijn drie Nederlanders gearresteerd. De ongeregeldhe den ontstonden zondagochtend toen ongeveer dertig Neder landse jongelui het Wilhelmus zongen, waarop Duitsers ant woordden met het hun volks lied. Na enkele beledigingen vlogen beide groepen elkaar in de haren, aldus de Spaanse poli tie. Volgens de politie waren de Ne derlanders zwaar beschonken Het drietal dat is opgepakt, vol gens de politie tussen de acht tien en twintig jaar oud. verzette zich toen de politie een eind maakte aan de vechtpartij. Een Duitser werd met een verwon ding aan zijn oog in het zieken huis behandeld Lloret de Mar is vooral bij jonge toeristen in trek vanwege de vele discotheken en cafés. Enkele weken geleden sloegen meer dan honderd jonge vakantiegangers uit Nederland, Duitsland, Groot- Brittannië en Italië op elkaar in. GOES Uw specialisten in de verhuur van professionele gereedschappen en machines ALBERT JOACHIMIKADE 33 - GOES KANTOOR: TEL. 0113-215401 MAGAZIJN: TEL. 0113-216904 Tijdens bouwvakvakantie geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5