Truckchauffeurs in tegenaanval Scheppingsverhaal nog niet af PZC achtergrond Vonnis moordenaar lucht niet op Predikant verlaat uit gewetensnood hervormde kerk 1 W. het weer in zeeland Transportsector is negatieve imago meer dan zat en in europa snelheidscontrole levensbeschouwing DINSDAG 30 JULI 1996 door Peet Vogels De vrachtwagenchauffeurs zijn hun negatieve imago beu. I)e vrachtwagen is nog steeds synoniem met een stin kend, fïleveroorzakend onding, maar dat is een achterhaald beeld. Bovendien vinden de wegvervoerders dat de over heid hun economisch belang on derschat en hun financiële spankracht overschat. Transporteurs zien zichzelf steeds meer als een melkkoe van de overheid. Ze zien niets terug van de miljarden die ze aan be lasting betalen. Integendeel, het vrachtwagentje pesten is binnen Europa inmiddels een politieke sport geworden en dat moet maar eens afgelopen zijn. vindt ir. K.J. Noordzij, voorzitter van de beroepsorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN). Klagen neipt niet, meedenken wel. is het nieuwe motto van TLN. Om de toekomstige dis cussie te beïnvloeden kwam de organisatie met een eigen 'Del taplan' voor het mobiliteits- vraagstuk In dit plan presen teert TLN allerlei ideeen om de files op te lossen en legt de orga nisatie zich vast op een aanmer kelijke reductie van de vervui ling door het vrachtverkeer. Treinen De wegvervoerders betalen jaar lijks 2,6 miljard gulden aan be lastingen en heffingen voor de wegen. Van dat geld wordt maar 1.3 miljard gulden besteed aan verbetering van het wegennet waar vrachtwagens van profite ren. De andere 1,3 miljard gul den verdwijnt in de schatkist van minister Zalm. De transpor teurs leveren dus meer dan hun bijdrage en daar moet de over heid niet steeds nieuwe belastin gen bovenop zetten, meent Noordzij Het geld dat de transporteurs betalen hoeft niet te worden te ruggegeven. maar de overheid moet er wel nuttige dingen mee doen voor het vervoer. „Het plaatje is heel simpel", schetst Noordzij. ..Er wordt nu jaarlijks door alle Nederlandse transporteurs tezamen 800 mil joen ton aan goederen vervoerd, waarvan 70 procent over de weg gaat. In de komende jaren groeit dat naar 1200 miljoen ton. Maar dan kun je geen 70 procent meer over de weg vervoeren, want dan door Koos Bijlsma Na 2,5 jaar als predikant verbonden te zijn ge weest aan de hervormde ge meenten van Usquert-Rot- tum (400 leden) en Kantens- Stitswerd (100 leden) heeft de 31-jarige ds. M.B. van der Palm de Nederlandse her vormde kerk de rug toege keerd. Sinds 2 juli oefent hij niet langer het ambt van predikant uit. Hij heeft zich aangesloten bij de christe lijk gereformeerde kerk in Thesinge-Westerwijtwerd en hoopt zich binnenkort bij dit kerkgenootschap als voorganger beroepbaar te mogen stellen. Ds. Van der Palm kon zich niet langer verenigen met het beleid van de hogere or ganen van de hervormde kerk. Hij signaleert een ver gaande tolerantie ten aan zien van moderne maat schappelijke vraagstukken. Zo is het hem een doorn in het oog dat een vrouwelijke collega-predikant in Warf- fum en een mannelijke col lega in Thesinge geen stro breed in de weg wordt gelegd bij hun ongehuwd samenwo nen. Ook voor de aanstelling in Winsum van een van oor sprong uit de rooms-katho- lieke kerk afkomstige homo seksuele predikant, die in Weheden Hoorn openlijk met een mannelijke partner samenwoont, heeft Van der Palm geen goed woord over. Volgens hem verdragen deze praktijken zich niet met de bijbelse normen en waarden, Hij zegt in classicale en an dere kerkvergaderingen in Noord-Groningen meerma len hier tegen te hebben gea geerd. Dat is hem niet in dank afgenomen. Van hoger hand kreeg hij te horen dat hij de goede sfeer in ring en classis van de hervormde kerk had verstoord door zich beledigend uit te laten over collega's. Van der Palm toont zich teleurgesteld in het moderamen (dagelijks bestuuri van de Provinciale Kerk Vergadering (PKVi van de hervormde kerk in zit-je voortdurend vast in de file Wij gokken op een wegvervoer- aandeel van 50 procent, waar door we in tonnen uitgedrukt toch nog een lichte groei door maken." De vrachtwagens zijn vooral be langrijk voor het binnenlands vervoer ..Daar is de boot of de trein geen reëel alternatief voor. dat is te duur en te langzaam. In ternationaal vervoer over lange afstanden kan best door boot of trein gedaan worden. Wij zijn daar voorstander van, want als de wegen ontlast worden kun nen wij ook doorrijden." Met de vlam in de pijp door de Brennerpas treinen, dat moet de toekomst worden van het Euro pees vervoer. De vrachtwagen blijft dan vooral voor het bin nenlands vervoer bestemd. Als het aan Noordzij ligt, zal de weg gebruiker minder van de vracht wagens gaan merken. „De experimenten met nacht vervoer zijn zeer succesvol. Als het aan ons ligt wordt dat flink uitgebreid, 's Nachts is het voor de chauffeur veel ontspannener rijden, want dan is er weinig ver keer. Dat scheelt behalve veel stress ook veel tijd en dus geld. Bovendien is het beter voor het milieu, want we staan minder in de file." Milieu Wie op een warme zomerdag naast een vrachtwagen in de file staat, zal de raampjes snel dicht draaien. Toch meent Noordzij dat het milieuvervuilend imago van de vrachtwagen onterecht is. „Ten eerste maken we maar 2 procent van het totale wagen park uit en zijn we goed voor 5.4 procent van het totaal aantal ge reden kilometers in Nederland De C02-uitstoot van vrachtwa gens is slechts 5 procent van het totaal. Alleen wat betreft de uit stoot van stikstofoxide, verant woordelijk voor zure regen, heb ben de vracht- en bestelwagens een aandeel van 23 procent. Met behulp van betere motoren is de uitstoot van stikstofoxyde al met 58 procent te beperken. Als we daarnaast het aantal ritten met lege vrachtwagens aanpak ken kan er nog eens 13 procent worden bespaard. Dat alles dus zonder minder te rijden." Een belangrijke voorwaarde voor het bereiken van de reduc tie is wel dat milieuvriendelijk gedrag wordt beloond. „Schone Groningen-Drenthe dat zijn bezwaren tegen de ongehuw de samenlevingspraktijken van voorgangers had wegge wuifd. Geen actie Ds. Van der Palm wist vooraf van het tolerante klimaat in de hervormde kerk die in principe voor meer stromin gen open wil staan..Als stu dent weetje dat op een soort intellectueel niveau. Maar als je zulks aan den lijve on dervindt bij het uitoefenen van het ambt als dienaar van het Woord kom je in gewe tensnood." Hoewel hij geen lid is bijvoorbeeld de gerefor meerde bond voelt hij zich verwant met de 'rechter flank' van de hervormde kerk. Plaatselijk zegt hij geen weerstand te hebben onder vonden bij het uitoefenen van zijn ambt, waarop hij dan ook met plezier terug kijkt. „Hoewel ik sinds deze maand geen predikant meer ben. zijn er informeel nog steeds contacten met ge meenteleden." Naar eigen zeggen kan hij in de beide ge meenten die hij heeft ge diend. op veel sympathie re kenen Hij laat weten geen gemeenteleden te kennen die in navolging van de voor ganger de hervormde kerk eveneens de rug hebben toe gekeerd „Om onrust te voorkomen, heb ik ook geen actie op dit gebied gevoerd Woordvoerder Jan de Jong van de kerkenraad van de hervormde gemeente Us- quert-Rottum noemt het vertrek van ds. Van der Palm 'verdrietig'. Volgens hem functioneerde de voorgan ger in beide gemeenten pri ma en hebben zijn behouden opvattingen plaatselijk niet tot problemen geleid. „Ds. Van der Palm heeft ons ge zegd dat hij op grond van zijn geweten niet langer kon aanblijven en dat hebben wij slechts te respecteren." Van onrust is op plaatselijk vlak volgens het kerkenraadslid geen sprake. vrachtwagens moeten minder belasting betalen, dat is ons uit gangspunt Wij hebben bere kend dat de overheid 100 mil joen gulden beschikbaar moet stellen voor milieumaatregelen Boven in hun torenflat aan de Lijsterstraat in En schede bidden Herman Teuben en Mieke Teuben-Postema elke dag een eigen 'Onze Vader'. Niet dat het Enschedese echtpaar de christelijke versie niet langer zou respecteren, maar het wil zijn geloof' anno 1996 beter tot uitdrukking brengen met een eigen tekst. Woorden die recht doen aan de kosmische evolu tie, een voortdurende ontwik keling van het heelal, waar het leven op aarde onlosmakelijk deel van is. Deze evolutie is een permanent proces dat met het bijbelse scheppingsverhaal Ge nesis in de verste verte nooit af kon zijn. Mr. dr. Herman N. Teuben (1921 Groningen), advocaat in ruste, heeft daar al zijn hele leven over nagedacht en gepubliceerd. Hartklachten hebben hem nog eens met de neus op de feiten ge drukt. Na in 1983 al eens geope reerd te zijn, is hij krap thuis van een nieuwe by-pass-operatie in Nieuwegein. Vanwaar zijn niet aflatende zendingsdrift? „Ik voel dat ik de extra tijd van leven die ik ook nu weer heb ge kregen, moet gebruiken om an deren deelgenoot te maken van mijn visie. Niet dat ik me erop voorsta een nieuwe blauwdruk voor de mensheid te hebben. Wat ik beweer is door velen en vaak onafhankelijk van elkaar al eens gezegd: alleen heb ik het bij elkaar gesprokkeld om het gebundeld door te geven." Teubens boodschap, voor het laatst in 1993 vervat in boek vorm en met name geïnspireerd door de jezuïet Teilhard de Chardin. is een mengeling van theologie, filosofie en kosmolo gie. ..Nadenken over ons eigen bestaan en waar ons leven en dat van planten, dieren en minera len vandaan komt. is noodzake lijk om op juiste wijze onze men selijke vrijheid te beleven. Het gaat erom onze keuzemogelijk heden goed uit te zetten en onze verantwoordelijkheden serieus te nemen. We moeten af van het beeld van een God die van bo venaf de loop van de geschiede nis van volken en mensen een bepaalde wending geeft, hoezeer die ook gewenst mocht zijn." Kerkballast Herman N. Teuben is een posi tief. optimistisch denkend mens. Als katholiek gevormde man die er aanvankelijk voor koos om jezuïet te worden maar in een vrij vroeg stadium de ba kens verzette, put hij steun uit de pauselijke encycliek Re- demptor Hominis 'Verlosser van de mens'i. „Vandaag wel- in het wegvervoer. Dan kunnen we de uitstoot van vervuilende stoffen sterker beperken dan de oorspronkelijke doelstellingen uit het Nationaal Milieubeleids plan Plus." licht nog meer dan vroeger zijn theologen en mensen van de we tenschap geroepen om geloof, wetenschap en vrijheid met el kander in aanraking te brengen, zodat die elkaar kunnen beïn vloeden." schrijft Johannes Pau- lus II. Dan zullen de kerken hun dogmatische theologie wel moe ten laten vallen, meent de En- schedeer. Begrippen als erfzon de. genade en voorbestemming beschouwt hij als nog uit de mid deleeuwen daterende kerkbal last. „We moeten het kerkelijke stof dat in de loop van eeuwen de bij bel bedekt heeft, eraf blazen en het leven vanuit de oorsprong opnieuw bekijken." Dat bete kent niet langer kerkelijke leer stelligheden als dat; 'Jezus Chris tus als verlosser van de mens het middelpunt van het heelal en de geschiedenis is'. De wetenschap heeft de mensheid toch zeker verder dan dit dogma gebracht, meent hij. Bovendien zijn er van uit andere wereldgodsdiensten ook waardevolle openbaringen tot de mensheid gekomen. Maar vooral, de werkelijkheid is gro ter dan de aarde. Tussenstation Voor Teuben staat als een paal bovenwater dat de aarde slechts een tussenstationnetje is in de heelalrevolutie. Als we de tijds duur van het leven op aarde in Volgens Noordzij is belonen van goed gedrag een betere stimu lans dan het bestraffen van slecht gedrag. „Alleen maar de kosten verhogen is niet effectief Door de concurrentie is het toch het bestek van acht uur 's mor gens tot acht uur 's avonds zou den vatten, is de mens eerst 's avonds om twaalf minuten voor acht ten tonele verschenen. Na dat de dageraad was aangevan gen met leefvormen als bacte riën. eencelligen en sponzen, zijn via een zich eindeloos ontwikke lende biosfeer, allengs zoogdie ren. mensapen en mensen ont staan. Het is een proces dat zich nog steeds voortzet en waaraan ook het bewustzijn van mensen en van dieren onderworpen is. De schepping gaat nog steeds door. Dat te ontkennen zou de mens doen stokken en vastpin nen op zijn huidige toch wel arm zalige niveau van zelfkennis en vrijheid, stelt Teuben. De En- schedeer ervaart het gedachten- goed van de kosmische evolutie als bevrijdend. Hij voelt zich er door niet enkel in kennis verrijkt maar ook in spirituele beleving van de werkelijkheid om hem heen. Teuben vond er de volgen de woorden voor die hij en zijn vrouw dagelijks in een stil gebed uitspreken: 'Onze Vader. die bent van voor het eerste begin. Uic icerk is heilig in het heelal waardoor Uw stem klinkt en waarvan onze aarde en wij deeltjes zijn Door de Mensenzoon bent U onze inspiratie tot leven en tot samen leven met alles en allen al moeilijk om de kosten door te berekenen aan de klant. Boven dien moeten de kosten astrono misch stijgen om het spoor en het binnenschip concurrerend te maken met het wegvervoer En zo wilt U Uw Geest in ons op het goede gericht houden Amen Dilemma Bij het echtpaar Teuben over heerst dankbaarheid aan God- Herman verwijst naar het katho lieke begrip van het vieren van de 'eucharistie'. Eucharistie is een Griekse vertaling van het 'Dank U wel'. De door God in gang gezette kosmische schep ping kan voor hem en zijn vrouw niet genoeg gevierd worden. Ondanks al hun hoop voor de toekomst, en dankbaarheid voor wat het leven hen tot nu toe ge bracht heeft, willen ze hun ogen niet voor de werkelijkheid slui ten. Anno 1996 kan de vrije mens kiezen voor het goede of het kwade. „Onze mensheid is op de drem pel naar het derde millenium aangekomen. We staan samen voor een groot dilemma. Ofwel een nieuwe mondiale religie vin den die uitdrukking kan geven aan een menselijk welbevinden en vredesgevoel. ofwel de mens heid zal steeds verder verstenen met het risico dat ze op zekere dag zal exploderen of achterge laten worden in de berm langs de evolutieweg." 'De Nieuwe Openbaring van de Kos mische Evolutie' door Herman N Teuben. Van Gorcum 1993. ISBN 90 2322785 9 Vandaag De hele dag trekken wolkenvel den over onze provincie, met af en toe een klein gaatje waar de zon zich even door zal laten zien. Er ligt een lagedrukgebied met een groot frontensysteem boven het noordwesten van de Noord zee. Hiervandaan wordt met een zwakke zuidicestelijke stroming veel bewolking naar de regio ge voerd. De buienactiviteit van dit frontensysteem is echter al dus danig afgenomen dat het bij ons overicegend droog zal blijven. De temperatuur blijft van rede lijk niveau. In oostelijk Zeeland stijgt het kwik naar een maxi mum van 20 graden en aan de kust bereikt het kwik 19 graden. Vanavond en vannacht is het zwoel en bewolkt maar ook dan is de kans op een bui erg gering. De temperatuur daalt Lot een mi nimum van 14 graden in Oost- Zeeland en 12 graden aan de kust. De wind is in de ochtendu ren nog noordwest en matig 3-4 Beaufort, maar zal later op de dag krimpen naar ivest tot zuid west en matig. 3-4 Beaufort. Nautisch bericht windwest tot noordwest, krim pend zuidwest en matig. 3-4 Beaufort: zicht: redelijk 4-10 km. temperatuur kustwater18 graden: afwijking waterstan den: enige verhoging: maximum golfhoogte monding Scheldes: een meter. ZON EN MAAN 30 juli V.M. 12.36 Zon op 05.59 onder 21.31 Maan op 21.10 onder 06.04 Vooruitzichten Voor woensdag: Het lagedruk gebied boven de Noordzee is iets verder opgeschoven in oostelij ke richting en de zuidwestelijke stroming rondom dit laag blijft Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Wisselvallig met soms zon. maar nu en dan ook regen ol buien. Middagtemperatuur van 17 graden in het uiterste westen tot 24 bij Londen. Belgie en Luxemburg: en woensdagochtend nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Daarna toenemende kans op regen. Ma xima van 19 graden aan zee tot dichtbij 24 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noordwesten meest be wolkt. vooral in het zuiden ook wel zon. Lokaal een bui, in het noordwesten kans op wat lang duriger regen. Maxima van 18 langs het Kanaal tot 25 in het oosten en Annecy. Portugal: Zonnig, in het noor den vooral kans op wolkenvel den. Middagtemperatuur lan dinwaarts tussen 30 en 35 gra den. aan de stranden maxima tussen 25 en 30 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. De vrij krachtige noor denwind neemt geleidelijk af. Middagtemperatuur 24 graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog weer. Langs de Golf van Biskaje meer bewolking en plaatselijk wat regen of motre gen. Middagtemperatuur aan de costa's 28 tot 31 graden, langs de Golf van Biskaje 22 graden. In het binnenland maxima tussen 34 en 38 graden, Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden en kele wolkenvelden, aan de zuid- stranden zonnig. Maxima aan de zuidstranden 29 graden. Marokko: Westkust: Flinke pe rioden met zon. ook plaatselijk wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 gra den. Tunesië: Perioden met zon en af en toe enkele wolkenvelden. Droog. Temperaturen aan de stranden tussen 30 en 38 graden. Woensdag iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral nog enkele verspreide regen- en onweersbuien. Langs de kust van de Middellandse Zee meer zon en overwegend droog, waait de Mistral. Middagtempe ratuur van 24 graden langs de Atlantische kust en op het Cen traal Massief tot 30 aan de Mid dellandse Zee-kust. Mallorca en Ibiza: Droog en grote wolkenvelden naar onze regio aanvoeren. De buienkans neemt iets toe en plaatselijk is er kans op omveer. De maximum temperatuur is overdag 21 gra den en in de nacht daalt het kwik naar 13 graden. De westen tot zuidwesten wind is matig. Voor donderdag tot en met za terdag: Onstabiel zomerweer. Wisselend bewolkt met af en toe een bui en/of een onweersbui. Maxima rond de 20 graden, mi nimum rond de 13 graden De wind is tussen west en zuidwest en blijft matig 3-4 Beaufort. Hoog water Woensdag 24 juli uur cm uur cm Vltssmgen 08 30 133 21 00 172 Terneuzen 08 51 206 21 .21 195 Bath 09 38 249 22 01 236 Roompot Buiten 08 30 141 21 .15 128 Zierikzee 09.50 146 22 10 135 Yerseke 10 00 154 22 15 141 Philipsdam West 10.10 158 22 .25 145 Donderdag 25 juli V'hssingen 09.46 177 22 16 171 Terneuzen 1006 200 22 36 194 Bath 1051 238 23 19 230 Roompot Buiten 09.50 138 22 25 129 Zierikzee 1050 142 23 .20 133 Yerseke 11 00 151 23 25 141 Phiiipsdam West 11 05 156 23 25 146 Laag water u ur cm uur cm Woensdag 24 juli - Vhssingen 02 20 179 14 36 151 Terneuzen 02 45 189 15 00 164 Bath 03 36 209 15 56 188 Roompot Buiten 02 25 144 14 45 114 Zierikzee 03 30 150 15 55 121 Yerseke 03 25 155 15.55 12€ Philipsdam West 03 25 159 15 50 13C Donderdag 25 juli Vlissingen 03 15 172 15 50 148 Terneuzen 03 .40 183 16.06 158 Bath 04 .36 203 1655 185 Roompot Buiten 03 25 138 15 55 114 Zierikzee 04 .25 145 16.55 121 Yerseke 04 25 150 16 55 12t Philipsdam West 04 .20 154 16.55 128 veel zon. Middagtemperatuur iets boven de 30 graden. Italië: in de noordelijke helft kans op een stevige regen- of on weersbui. woendag in de zuide lijke helft. Verder ook geregeld zon. Middagtemperatuur vaak iets onder de 30 graden. Malta: Zonnig. Maxima 35 gra den. woensdag iets lager. Griekenland en Kreta: Zonnig, woensdag op het Griekse vaste land misschien een onweersbui. Maxima aan de stranden 30 gra den. in het Griekse binnenland vooral iets erboven. Turkije en Cyprus: Turkse kus ten en op Cyprus: zonnig, Mid dagtemperatuur tussen 30 en 35 graden, woensdag ten oosten van Antalya wellicht nog hoger. Duitsland: Overwegend veel be wolking en enkele regen- of on weersbuien. Woensdag van het westen uit opklaring en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 19 graden langs de noordkust tot 25 graden in het midden en zuiden. Zwitserland: half tot zwaar be wolkt en enkele regen- en on weersbuien. Woensdag meer zon en vrijwel overal droog. Ma xima circa 23 graden in het noor den tot 27 in Tessin. Oostenrijk: Veel bewolking en enkele, vooral soms zware, re gen- of onweersbuien. Maxima 24 graden, woensdag iets lager. Polen: Overwegend veel bewol king en enige tijd regen. Moge lijk ook onweer. Wcerrapporten 29 juli 20 uur: Amsterdam licht bew 21 Athene onbewolkt 31 Barcelona onbewolkt 27 Berlijn half bew. 22 Boedapest licht bew. 28 Bordeaux half bew 22 Brussel licht bew 20 Cyprus onbewolkt 27 Helsinki onbewolkt 15 Innsbruck licht bew 24 Istanbul onbewolkt 23 Klagenfurt licht bew 25 Las Palmas onbewolkt 27 Lissabon onbewolkt 24 Locamo licht bew 27 Londen licht bew 23 Luxemburg onweer 22 Madrid licht bew 33 Malaga onbewolkt 26 Mallorca licht bew. 27 Malta onbewolkt, 35 Moskou half bew 17 Nice onbewolkt 25 Oslo licht bew. 20 Parijs half bew. 23 Praag half bew 20 Rome onbewolkt 26 Wenen licht bew 24 Zurich licht bew 25 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel - vice versa A12 tussen Arnhem - Ede - vv - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6 - de Waterlandseweg (N27) - de Hogering A15 ter hoogte van Valburg en A28 - ter hoogte van Ermelo - bij de wegwerkzaamheden A67 ter hoogte van Sevenum Noordzij: „De overheid moet 100 miljoen gulden beschikbaar stellen voor milieumaatregelen in het wegvervoer." foto Cees Zorn/G PD Ondanks de veroordeling van Ivan Milat tot levenslang wegens de moord op ze ven rugzaktoeristen, voelen Australiërs zich nog niet op hun gemak. Is het allemaal voorbij, of bevindt de moordenaar zich nog steeds op vrije voeten'? zo vragen ze zich af. Zowel de rechter, de aanklager, als de ver dediging is van mening dat er meer mensen bij de moorden betrokken moeten zijn ge weest. De meest beruchte seriemoordenaar van Australië, of diens medeplichtige, zou nog steeds kunnen toeslaan. Rechter David Hunt geeft toe dat Milat mo gelijk niet de man is die de vakantiegangers heeft vermoord en misschien slechts mede plichtige is. Verdedigend advocaat Terry- Martin ging zelfs zover twee broers van Mi lat, Walter en Richard, als hoofdverdachten aan te wijzen. Volgens Martin moet de echte dader een familielid zijn. of iemand die zeer nauw betrokken is bij de familie. De 51-jarige bouwvakker Ivan Milat werd zaterdag veroordeeld wegens de moord op drie Duitsers, twee Britten en twee Austra liërs, en het ontvoeren en mishandelen van een andere Britse rugzaktoerist die wist te ontkomen en kroongetuige tegen Milat werd. Forensisch onderzoekers achten het waar schijnlijk dat er meerdere daders zijn, om dat de slachtoffers op verschillende wijzen zijn omgebracht, door steken, schoten, of al lebei. Er zijn verschillende geweren gebruikt en bij een van de moorden werd uit meerdere hoeken op het slachtoffer geschoten. Zes van de slachtoffers reisden getweeen en het is onwaarschijnlijk dat één man in staat is geweest twee mensen in bedwang te hou den. Milats advocaten hebben op het proces en kele vreemde uitspraken van Ivans broer Ri chard aangehaald. Deze had ooit tegenover collega's het bewerken van een vrouw met messteken vergeleken met het snijden van een brood. „Ik weet wie de Duitsers heeft vermoord", zei Richard bij een andere gele genheid. Een collega van Richard herinnerde zich verder dat deze het al over de twee vermoor de Duitsers had voordat ze werden vermist en nadat er pas twee van de zeven slachtof fers waren gevonden in het Belanglo-park. Ftichard Milat verklaarde later voor de rechtbank dat hij iets dergelijks nooit had gezegd. Volgens advocaat Martin kunnen de moor den net zo goed zijn gepleegd door Richard Milat in samenwerking met zijn broer Wal ter, of door Richard en een vriend van hem. Het televisiestation The Nine Network meldde dat het meest belastende bewijs te gen Richard op het proces niet ter sprake is gebracht. Een vriend van Richard. Paul Polglase, die in november 1995 bij een auto ongeluk om het leven kwam. had na Ivans arrestatie herhaaldelijk tegenover de politie verklaard dat hij in huize Milat had gelo geerd rond de tijd dat Deborah Everest en James Gibson werden vermoord. Hij zei dat hij op zekere dag vroeg wakker werd toen Richard en Ivan thuiskwamen. De twee had den een geweer en een bebloed jachtmes bij zich. „Ja, we zijn op jacht geweest", ant woordde Richard desgevraagd. „Dat bloed is mensenbloed. Ik heb er een gozer mee neergestoken. "AP Herman en Mieke Teuben bidden eigen versie van Onze Vader door Jan ter Haar Het door God ingezette scheppingsverhaal kan voor Herman en Mieke Teuben niet genoeg gevierd worden. foto Carlo ter Ellen/GPD warmlefront r— koufront lagedruk f-j hogedruk luchtdruk i -1000- hecto pasi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4