Burenhulp in dorpen gaat teloor Onze Top 10 van deze week. cn Actie verpleegkundigen tegen CAO waar zij niet onder vallen PZC Hoog te paard in Voorschoten binnenland Veilig Verkeer: beter niet in je eentje liften Groningse plattelandsorganisatie beducht voor leefbaarheid SP wil opheldering van Jorritsma over lozingen binnenvaart Ontvoerders na wilde achtervolging door politie aangehouden Safari-abonnement voor 400 getroffen passagiers kabelbaan O O O 0 O O O O 2.50 99 9.98 2.29 1.19 10.- 2.89 1.99 1.49 1.19 *TopPvande week Boeing van Air Holland maakt voorzorgslanding DINSDAG 30 JULI 1996 I)EN HAAG (ANP) - Veilig Verkeer Nederland (VVN) roept lifters op extra aandacht te hebben voor de (verkeers veiligheid. Hoewel Neder land sinds de invoering van de OV-studentenjaarkaart géén echt 'liftersland' meer is, kan het gedrag van lifters tot onge wenste situaties in het verkeer leiden, aldus VVN. De organi satie wijst er onder meer op dat liften op de snelweg verbo den is en dat het verstandiger is niet in je eentje een lift te zoeken. WN meent dat de beste op stap- en afeetplaatsen bij de op en afritten van snelwegen, bij pompstations en bij carpool plaatsen zijn. Volgens Veilig Verkeer is het van belang dat lifters zo veel mogelijk in een bocht van de weg gaan staan opdat automobilisten ze tijdig zien en kunnen afremmen. Lif ters kunnen hun bagage beter niet in de achterbak leggen, omdat de spullen dan snel wor den vergeten. Wie als lifter géén gordel draagt, kan bij een politiecon trole daarvoor een boete krij gen. In ons land zijn de inzit tenden persoonlijk aansprake lijk. in het buitenland soms ook de bestuurder. Lifters moeten er ook voor waken zelf te rijden als de eerste bestuurder moe wordt. „Je weet maar nooit wat er allemaal aan de hand kan zijn. want de bestuurder die op het moment van aanhouding rijdt, is verantwoordelijk", zo schrijft de vereniging. Volgens een woordvoerder van de verkeersdienst in Drieber gen doen zich momenteel geen problemen voor bij het liften. Gedurende de zomermaanden staan er meer personen met de duim omhoog Een enkeling houdt zich niet aan de regels, maar van een "zorgelijke situa tie' is volgens de dienst geen sprake. De politie in Amster dam. een van de steden met een officiële liftershalteplaats en een geliefde bestemming van veel lifters, meldt dat er tot dusver evenmin bijzonderhe den zijn rond het gedrag van de lifters. VVD voor plan tegen processierups DEN HAAG iANP) - De Tweede-Kamerleden Van Erp en Blauw (beiden VVD) hebben minister Van Aartsen (Natuurt maandag gevraagd om een krachtig plan van aanpak tegen de processierups Het beestje was de afgelopen maanden een plaag in Zuid-Nederland. De piepkleine haartjes van het dier tje kunnen bij mensen irritatie van huid en luchtwegen veroor zaken. De Kamerleden refereren in hun vragen aan Van Aartsen aan deskundigen die zeggen dat de bestrijding tot nu toe weinig effect heeft gehad. Daarom vragen de VVD'ers de minister om samen met gemeenten en provincies een plan van aanpak op te stellen voor „een daadwerkelijke en afdoende bestrijding van de plaag". HOOGEZAND (ANP) - Het ver dwijnen van de saamhorigheid en de gemeenschapszin in dor pen bedreigt de leefbaarheid op het platteland. Dat stelt voor zitter R. Mantingh van de Ver eniging van Kleine Dorpen Gro ningen. Volgens hem dreigt de burenhulp te verdwijnen. Doordat ook het aantal voorzie ningen (winkels, scholen en Vergoeding voor lang wachten op TBS-behandeling DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft een schadevergoeding toegekend aan twee mensen die extreem lang moesten wachten op hun behandeling in een TBS-kli- niek. In de tussentijd moesten ze in de gevangenis blijven, lan ger dan de straf waartoe ze wa ren veroordeeld. De rechtbank oordeelde in deze gevallen dat justitie na een half jaar wachten vijftig gulden per dag moet betalen aan deze ver oordeelden. Na tien maanden wordt het honderd gulden per dag. Het ministerie van Justitie weet nog niet of het in hoger be roep gaat. Momenteel wachten rond de 175 mensen op een plaats in een TBS-kliniek. De gemiddelde wachttijd is elf maanden. De uit spraak heeft niet direct gevol gen voor de wachtenden. Wie een schadevergoeding wil, zal moeten procederen. De overheid heeft voor de komende jaren 362 extra plaatsen gepland, waaron der twee nieuwe klinieken in Venray en Poortugaal. openbaar vervoer) op het platte land afneemt, komen met name ouderen in de problemen. Ze kunnen volgens Mantingh ner gens meer op terugvallen en worden gedwongen te verhuizen naar grotere woonkernen. Dooi de verschraling van het voorzie ningenaanbod keren ook jonge gezinnen het platteland de rug toe. Dorpelingen hebben minder contact met elkaar door het ver dwijnen van winkels, postkanto ren en kerken. De voorzitter van de vereniging, waarbij 130 Gro ningse gehuchten en dorpen zijn aangesloten, pleit daarom voor het creeren van nieuwe ontmoe tingsplaatsen op het platteland. Mantingh denkt aan de aanleg van ..knuffelmuren" voor jonge ren en een langere openstelling van dorpshuizen. Allochtonen Vanuit de achterban krijgt de vereniging steeds meer klachten over de verminderde saamhorig heid die de ontvolking -van het platteland in de hand werkt. Dorpscomités kunnen met moeite leden activeren en inwo ners mobiliseren. Volgens Mantingh is dat voor een deel te wijten aan allochtone plattelandsbewoners. Mensen die de drukke stad ontwijken en hun intrek nemen in een 'hutje op de hei', hebben in de regel weinig binding met de oorspron kelijke gemeenschappen. Ze hebben daar volgens Mantingh in veel gevallen ook weinig be hoefte aan. Hij ziet een belangrij ke taak voor de Vereniging Kleine Dorpen weggelegd om de stadsmensen meer bij het dorps leven te betrekken. VOORSCHOTEN - Kinderen aaien maandag een pony op de paardenmarkt in Voorschoten. Voor het evenement werden meer dan tweehonderd paarden en pony's aange voerd. foto Herman Pieterse/ANP Nierpatiënten naar Nederland WILLEMSTAD i ANP) - Zeventien Antilliaanse nierpatiënten zijn maandag in Nederland gearriveerd. Ze worden in vijf ver schillende dialysecentra behandeld aan de schade die ze heb ben opgelopen bij een spoeling met onzuiver water Ze hebben teveel aluminium in het bloed gekregen Dc Antilliaanse over heid betaalt de therapie in Nederland Op Curasao is niet ge noeg apparatuur om 17 patiënten tegelijk intensief te behan delen. De Nederlandse Nierstichting laat een groep Nederlandse pa tiënten in oktober gewoon op Curagao met vakantie gaan. Twee eerdere reizen zijn succesvol verlopen. De Nierstichting verwacht niet dat de problemen met het water zich zullen her halen. Gast maand lang gratis in hotel ARNHEM (GPD) - Een 56-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft kans gezien wekenlang gratis te logeren in een hotel in Arnhem. De man nam op 2 juni zijn intrek in het hotel en betaalde op 8 juni netjes de eerste rekening van 665 gulden. Vervolgens ver lengde hij zijn verblijf tot 12 juli Die dag vertrok hij zonder argwaan te wekken, want hij liet enkele spullen op zijn kamer achter. De hotelhouder dacht dat hij wel terug zou komen, maar de man liet zich niet meer zien. De hotelhouder bleef zit ten met een onbetaalde rekening van 3000 gulden Na een tip trof de hotelier de niet-betalende gast vorige week aan op de Rijnkade in Arnhem. De klant ging gedwee mee naar de politie. Hem zal oplichting ten laste worden gelegd VROM werkt met fietskoeriers DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROMi wil zijn naam waarmaken. Sinds kort fietsen er twee koeriers door Den Haag en omstreken om op een milieuvriendelijke manier paketten, brieven en nota's rond te brengen. Het departement van mi lieuminister De Boer (PvdA) is het eerste Haagse ministerie dat fietskoeriers in dienst heeft. Sinds maart is een proef gehouden met twee fietsende postbe zorgers. Met succes, zo blijkt. Niet alleen is er in drie maanden ruim 10.000 autokilometers bespaard, de fietsende koeriers blijken in veel gevallen eerder ter plaatse te zijn dan de dienst auto Vandaar dat besloten is de proef om te zetten in een vast werkverband voor de twee fietsende postbezorgers. Brand in Bloemendaals restaurant BLOEMENDAAL (ANP) - In restaurant De Uitkijk in Bloe- mendaal is maandag omstreeks tien uur brand uitgebroken. De brand begon in de keuken. Volgens een woordvoerster van de politie was de brand zelfs in Zandvoort te zien. De brandweer gaf kort na half twaalf het sein brand meester De vrees dat het vuur zou overslaan naar het duingebied werd niet bewaarheid. De brandweer sprak van een middelgrote brand Het restaurant ligt op het hoogste punt in de duinen, 't Kopje genaamd. DEN HAAG (ANP) - De Socialis tische Partij (SP) in de Tweede Kamer wil snel opheldering van minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) over regels die op stapel staan voor lozin gen in de binnenvaart. Volgens het kamerlid Poppe dreigt Ne derland met de ondertekening van een nieuw internationaal verdrag over het lozen van spoelwater met ladingresten „een flinke stap achteruit" te doen in het milieubeleid. Poppe wil dan ook meteen na het zo merreces een debat met de mi nister. Volgens Poppe staat het nieuwe verdrag, dat in september wordt ondertekend, lozingen toe van 160 soorten ladingresten in het spoelwater. De huidige natio nale richtlijnen staan slechts lo zingen toe van tien soorten. De SP vreest dat investeringen in speciale reinigingsvaartuigen in Nederlandse havens nu tever geefs zijn geweest en dat het steeds schonere oppervlaktewa ter en baggerspecie flink vuiler zullen worden. Poppe stelt dat de nieuwe regels zullen leiden tot extra lozingen van ongeveer 2500 ton vervuilde resten met stoffen als pcb's, kwik en zware metalen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat erkent dat er soepe ler regels gaan gelden in Neder land. Het verdrag treedt naar verwachtig echter pas in 1998 in werking omdat het parlement de regeling nog moet goedkeu ren. Bovendien zijn dan ook on der meer België en Duitsland ge houden aan de richtlijnen. In de ze landen gelden met betrekking tot de lozingen nu helemaal geen regels, aldus een woordvoerder. „Per saldo zou de situatie dus zelfs kunnen verbeteren." MAARSSEN (GPD) - Na een wilde achtervolging op de A2 heeft de politie maandagmid dag een Amsterdammer en een Leidenaar gearresteerd die kort daarvoor een uit Limburg af komstige rayonmanager van een keten amusementshallen hadden ontvoerd. Het 26-jarige slachtoffer bleef ongedeerd, maar verkeerde na afloop van het drama wel in een shocktoe stand. De rayonmanager (de politie wil om redenen van privacy de woonplaats van het slachtoffer niet prijsgeven) was op bezoek geweest bij een amusementshal in het Maarssen. Toen hij bij zijn auto terugkeerde werd hij onder bedreiging van een pistool in de kofferbak van zijn eigen wagen geduwd. Nadat de politie door een getuige was gealarmeerd, kon de auto worden getraceerd op de A2 richting Amsterdam. Toen de politie met verschillen de wagens de achtervolging in zette, waarbij snelheden tot 180 km/h werden bereikt, gaven de ontvoerders het al snel op Ze zetten de wagen bij de afrit voor het Academisch Medisch Cen trum aan de kant. renden weg en probeerden zich in de struiken te verbergen. Zonder verzet gaven ze zich later over. De politie vermoedt dat het om een ordinaire roofoverval ging. „De ontvoerders dachten dat de man geld bij zich had omdat hij filialen van de amusementshal len-keten had bezocht. Maar hij had nauwelijks een cent op zak", aldus een woordvoerder. De daders zijn een 27-jarige man uit Amsterdam en een 19-jarige man uit Leiden. Ze worden vast gehouden op het politiebureau van Maarssen. Hen zal weder rechtelijke vrijheidsberoving en afpersing ten laste worden ge legd. DEVENTER (GPD) - Tw intig verpleegkundigen in Deven ter waren gisterochtend wel heel voorbarig. Zij protes teerden in het Algemeen Psy chiatrisch Ziekenhuis Brink- greven tegen een CAO waar zij helemaal niet onder val len. Ruim een uur lang kon de directie van het ziekenhuis de werkkamers niet in, omdat de woédende werknemers de toegang blokkeerden. De actievoerders protesteer den tegen het principe-ak koord over een nieuwe CAO voor het ziekenhuispersoneel, waar 320.000 mensen onder vallen. De vakbond Abva Kabo vindt het vreemd dat juist in dit ziekenhuis actie wordt gevoerd. „Ze vallen nog helemaal niet onder onze CAO", zegt woordvoerster A. Pastoors verbaasd. „Het is een ziekenhuis van de gemeente en die valt dus tot begin vol gend jaar onder de gemeente- CAO." Maar de actie in Deventer heeft meer vreemde kanten. Want hoewel slechts 20 ver pleegkundigen protesteerden, heeft de actie tot grote span ningen geleid tussen de be trokken vakbonden, de Abva Kabo. CFO. FHZ en NU'91. Eind juni gingen namelijk al deze bonden eensgezind ak koord met de afspraken in de nieuwe CAO. Maar Nu'91 on dersteunt plotseling de actie voerders in Deventer, terwijl de rest de actie afkeurt. „Zig-zag beleid van Nu'91", zegt Sax van der Weijden van de SFO. „Met veel wikken en wegen en nachten onderhan delen hebben we eindelijk een goed resultaat boven tafel ge kregen en nu keert Nu'91 zich van ons af. Ze proberen een ne gatief beeld te creëeren van de andere bonden", luidt zijn enige verklaring. „Ik kan dit echt niet goedkeuren." Volgens Nu'91 moeten de an dere bonden zich niet zo druk De actievoerders blokkeerden de toegangsdeur. foto Ron Nagtzaam/GPD maken. Volgens de woordvoe der is hun steun wel te verkla ren. „Wij hebben als enige de CAO neutraal aan onze leden voorgelegd. De andere bonden plakten daar een positief ad vies aan vast. We hebben nooit echt staan juichen om deze CAO." Nu'91 steunt de actie 'moreel'. De bond heeft de werkgevers gevraagd de CAO-onderhan- delingen te heropenen en wil pas officiële steun geven als de werkgevers niet aan hun eis te gemoet komen. Als er niet op nieuw wordt onderhandeld verwacht de bond dat de actie bereidheid in de rest van Ne derland groot wordt. Volgens de bond zijn er al acties in voorbereiding in onder andere Amsterdam en Nijmegen. Maar volgens de AbvaKabo en CFO zal het wel meevallen met de acties. „Het ging van daag om een actie van slechts twintig mensen." Uit de leden raadpleging van de Abva Kabo blijkt dat ongeveer 90 procent van de leden de CAO ondersteund. Bij de CFO is dat 80 procent. „We hebben dus voorstanders genoeg", zegt Sax van der Weijden. Bij een raadpleging onder de le den van Nu'91 bleek 90 pro cent van de leden tegen de CAO te zijn. Bezwaar De actievoerders in Deventer, verenigd in het actiecomité 'Witte Woede', hebben be zwaar tegen de nieuwe afspra ken over de 36-urige werk week. Ze zijn bang dat er te weinig personeel bijkomt om de vrijgekomen uren in te vul len en dan wordt de werkdruk te hoog. Ook de afspraken over de on regelmatigheidstoeslag zijn een struikelblok. In de over eenkomst wordt de toeslag voor de zaterdag en de eerste twee uur van de avonddienst afgeschaft. Voor een deel wordt het verlies gecompen seerd door een uurloonverho ging (10,9 procent) als gevolg van de kortere werkweek Maar het blijft een verslechte ring. De AbvaKabo geeft toe dat ook hun leden niet 'echt blij' zijn met de onregelmatig heidstoeslag, maar vindt de CAO is zijn geheel een 'mooi resultaat'. „Door de invoering van een 36-urige werkweek ko men er zeker 10.000 banen bij." Ook de CFO is positief over de nieuwe CAO. „Natuurlijk is het vervelend om in te leveren op de onregelmatigheidstoe slag. Maar als we dat niet ge daan hadden, waren we een CAO-loos tijdperk ingegaan en daar heeft niemand baat bij." HILVARENBEEK (ANP) - De vierhonderd dagjesmen sen die zondagmiddag in de stilgevallen kabelbaan van Speelland Beekse Bergen kwamen vast te zitten, krij gen van het attractiepark een jaarabonnement voor het safaripark Beekse Bergen als compensatie voor het on gemak. De directie van het attractiepark heeft dat maandag la ten weten. Behalve het abonnement (voor volgend jaari. ontvangen de onfortuinlijke parkbezoekers een brief van de leiding waarin excuses worden gemaakt voor het incident. Zondagmiddag hield de baan. met haar drie kilometer lengte ,en 214 gondels de langste in Europa, er even na vier uur mee op. Dat gebeurde als gevolg van een techni sche storing in het elektrische deel van het aandrijfsys teem. aldus de directie Vijf minuten na de melding waren hulpdiensten aanwe zig om mensen uit de stoeltjes te halen. Dat gebeurde met ladderwagens en hoogwerkers. Om kwart over zes Advertentie Nieuwe oogst: Braziliaanse perssinaasappels, net 2.5 kilo Broccoli, 500 gram" Rundergehakt 500 gram 329 5,25 kilo Ctl Bretonse ham, verpakt, 100 gram Ctl Rundvlees voor de kat, diverse smaken, blik 400 gram ÏZSS 3=40 A49T Uit de diepvries: Iglo Pizza Crossa, div. smaken, 3 stuks a 300 gram J395 Bonne Maman extra jam, diverse smaken, pot 370 gram 3=3? Cd Beschuit duorol, naturel 12381 of volkoren,l358| Melkunie karnemild, diverse smaken of-halfvolle milde yoghurt, diverse smaken, pak 1 liter «t®s Cd Koffiemelk, vol (1791 of halfvol (A69I, pak 500 gram Cd Perla Mild koffie, snelfiltermallng 3 pakken "7 QQ a 250 gram Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 augustus a s 'Zolang de voorraad strekt kreeg het park de baan weer (provisorisch) aan de praat- Uiteindelijk waren omstreeks half zeven alle passagiers uit de stoeltjes gehaald. De kabelbaan, die gisteren aan een technisch onderzoek werdt onderworpen en dus stilligt, is in 1970 aangelegd. Ondanks de leeftijd, beantwoordt de baan volgens de directie aan de laatste eisen op het gebied van veilig heid. Zo worden de kabels elke jaar met röntgenappara tuur onderzocht op mankementen en is er dagelijks een wat minder vergaande controle. HOOFDDORP (ANP) - Een Boeing 757 van Air Holland is maandagochtend vroeg even na het opstijgen teruggekeerd naar de luchthaven van het ei land Lanzarote omdat een vogel in een van de twee motoren was terechtgekomen. De landing verliep zonder problemen. Geen van de 208 passagiers raakte gewond, aldus commer- cieel-directeur J. Heppener maandag. Vlucht GG760 was net vertrok ken richting Schiphol toen de apparatuur in de cockpit meld de dat een vogel in een straalmo tor terecht was gekomen. De be manning besloot daarop zo snel mogelijk terug te keren naar de luchthaven bij Arrecife. de grootste plaats op het Canari- sche eiland. Volgens Air Holland-directeur Heppener was aan boord geen sprake van paniek. „Ik vraag me zelfs af of iemand in de gaten heeft gehad dat er iets met de motor was", zegt hij. De vakantiegangers zijn onder gebracht in hotels. Een tech nisch team is maandag op Lan zarote aangekomen om het toe stel te inspecteren. Aan de hand van de bevindingen wordt beslo ten of een ander toestel naar het eiland wordt gestuurd om de ge strande passagiers op te halen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3