Aanpak valwind boulevardflats Cirkel in Paauwenburg is rond Zorgeloze vakantie in Veere voor Spangen-jeugd Speelstad mag niet weg «aee Motorenbedrijf moet voertuigen uit opslagschuur halen Vrijwilligers nodig bij project thuishulp dementie Walcheren Bejaardenraad pleit voor voortbestaan ziekenhuis Oostburg zeeland 14 Vlissingen wil met windschermen hinder woontorens voorkomen DINSDAG 30 JULI 1996 van onze verslaggeefster DEN HAAG - Vlissingen doet er alles aan om gevaarlijke situa ties die ontstaan door sterke wind te voorkomen in de omge ving van de boulevard. De ge meente is bereid w indschermen te bouwen op het stuk tussen de Strandveste en de nog te bou wen Sardijntoren. Volgens TNO-onderzoek zijn windscher men van drie of vier meter vol doende om de windstoten op te vangen voor het verkeer op de achterliggende Kenau Hasse laarstraat. ..Het is dan nog niet windstil, maar er zijn geen gevaarlijke si tuaties meer", zei woordvoerder W. Vael van de gemeente VI issin- gisteren bij de Raad van State. .,Het gaat ons om bij de keuze van de schermen om kwaliteit, net als bij de rest van het boule vardplan.'" De gemeente is tevens bereid, voorzieningen aan te brengen bij elf achterliggende woningen zo dat die geen windschade meer kunnen oplopen Met die maat regelen meent Vlissingen tege- Bromfietser dupe van foute afhandeling aanrijding VLISSINGEN - Een bromfiet ser is ernstig gedupeerd door dat hij na een botsing met een automobilist niet voldoende ge gevens heeft uitgewisseld voor afhandeling van de schade. Bij de aanrijding, maandag om 14.35 uur op de kruising van de Koudekerkseweg met de Sotte- gemstraat in Vlissingen, kwam de bromfietser met zijn passa gier ten val, waarbij hij zijn sleutelbeen brak. De bestuurder van de auto. een blauw-grijze auto, vermoedelijk een VW Golf, stelde dat de zaak geregeld was omdat beide part- jien schade hadden. Ter plaatse werden gegevens uitgewisseld, maar na thuiskomst bleek de bromfietser hier niet voldoende aan te hebben en blijken nog be nodigde gegevens onbekend te zijn. De politie Walcheren ver zoekt ae bestuurder van ae auto zich te melden bij het bureau in Vlissingen of Middelburg om de ontbrekende gegevens te ver strekken. moet te komen aan een deel van de bezwaren die zijn ingediend tegen de vijfde herziening van het bestemmingsplan Boule vard. De Stichting Verantwoor de Boulevard Bebouwing uit, Vlissingen en de familie Kom-' mers uit Vlissingen zijn het niet eens met die herziening. De provincie Zeeland heeft die in 1994 goedgekeurd. Vlissingen wil aan de boulevard apparte menten bijbouwen. Dat kan daar goed, aldus raadsvrouw mr. M. van Velzen-Bordes van de provincie gisteren. Het streek plan staat het immers toe. elders in Zeeland is ook hoogbouw aan de Westerschelde gerealiseerd en de gebouwen passen in de vormgeving van de Vlissingse Boulevard. De herziening gaat over een nu nog kaal stuk van 150 meter lengte. Het is de bedoeling dat 120 meter wordt bebouwd met flats die in hoogte variëren tot 80 meter. De 30 meter die niet wordt be bouwd, vormt een winderig gat, vindt de Stichting Verantwoor de Boulevard Bebouwing. De wind kan gevaar opleveren voor de achterliggende bebouwing en voor het verkeer, meent de stich ting. waarvan gisteren niemand bij de zitting aanwezig was. De familie Kommers. evenmin aanwezig bij de Raad van State, vreest dat haar uitzicht minder fraai wordt. Kommers woont aan de Boulevard Bankert. Naast hun pand moet een ande re flat verrijzen. Die zal aan de voorkant anderhalve meter voorbij het appartement van Kommers steken. Kommers wil die 'sprong' terug hebben naar tachtig centimeter. Afspraken Hij wist bij de koop van zijn ap partement dat er aangebouwd zou gaan worden, aldus Vael. Met de vereniging van eigenaren van het appartementencomplex waar Kommers woont, zijn in dertijd afspraken gemaakt over het uitzicht. Het uiteindelijke bestemmings plan - dat Kommers nu bestrijdt - heeft die zichtlijnen zelfs nog verbeterd, aldus de gemeente. Aanvankelijk zou het nieuwe flatgebouw 3,5 meter uitsprin gen. De gemeenteraad van Vlis singen heeft ook nog uitgespro ken dat gestreefd wordt naar een zo klein mogelijke sprong, wel licht kleiner dan anderhalve me ter. Met De Cirkel is één van de grootste stadsvernieuwingsprojecten van Vlissingen voltooid. luchtfoto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De Cirkel in de Vlissingse wijk Paauwenburg is gesloten. Op de her inrichting van de omgeving na, is een van de grootste stadsvernieuwingsprojecten die Vlissingen heeft gekend voltooid. Eind 1992 en begin 1993 zijn in Paauwen- burg-Zuidoost veertien verpauperde flats met bij elkaar honderden wooneenheden tegen de vlakte gegaan. De afgelopen twee jaar zijn daar zo'n honderd koopwo ningen voor in de plaats gekomen. Daar van zijn er 47 in de vorm van een grote cir kel gebouwd, een idee van de bekende ste- debouwkundige Ashok Bhalotra. In het midden, wat nu het Vondelingplein heet. staan 12 woningen. Alle huizen in en bin nen de Cirkel zijn inmiddels bewoond. Op de foto is nog goed te zien hoe de voor malige Troelstraweg de Cirkel doorsnijdt. Nu heet alleen het gedeelte ten noorden van de Cirkel nog Troelstraweg. Het zuidelijke gedeelte is omgedoopt tot Dreesstraat. In het gedeelte binnen de Cirkel is onlangs een slingerend wandel pad aangelegd. Ten oosten van de Troelstraweg en de Dreesstraat zijn bij elkaar ruim veertig koopwoningen gebouwd. Die zijn herken baar aan de markante daken, die aan één kant bolvormig aflopen. Ook deze huizen zijn allemaal in gebruik genomen, op één woning in de Rommestraat na. van onze verslaggever VEERE - Voor de negentiende keer zijn rond de veertig jonge ren uit de Rotterdamse wijk Spangen neergestreken voor een zomerkamp in Veere. De kinderen kunnen om uiteenlo pende redenen niet op vakantie. Dankzij de financiële steun van de beide kerken van Veere, par ticuliere giften en sponsors uit het toeristenstadje kunnen zij elk jaar een kamp meemaken. Spangen, aldus coördinator Wim Oosterhoff van het jeugd kamp Veere-Rotterdam, is geen wijk om zes weken lang de schoolvakantie door te brengen. De wijk stond de laatste maan den regelmatig in het nieuws in verband met drugsoverlast. Te levisiebeelden toonden een mis troostige, vervallen buurt. „In Veere verveel je je niet", aldus Oosterhoff, „Spangen is ook qua bouw natuurlijk heel slecht om je vakantie door te brengen." Elk jaar kunnen rond de veertig kinderen meedoen aan het kamp In aanmerking komen jongens en meisjes die al eerder deelnamen, broertjes, zusjes of jeugdige kennissen. Oosterhoff: „We hebben een paar mensen in Spangen die in de wijk voor ons op pad gaan. Ze gaan bij de ou ders op bezoek, vertellen iets over het kamo. Soms mogen de kinderen niet mee van de ou ders. Ze moeten tenslotte een deel van het kamp zelf betalen. Gelukkig gebeurt dat zelden. Het lukt ons vaak de ouders er van te overtuigen dat het goed is voor een kind om mee te gaan." Steun De Veerse bevolking steunt het jeugdkamp waar mogelijk. Dat blijkt volgens Oosterhoff uit de vele vrijwilligers die zich aan- rpelden en de particuliere giften die de organisatie krijgt. „De meeste mensen weten wat het kamp is, dat het een goede naam en uitstraling heeft. Ze doe graag mee. Mensen vragen mij wél eens: hoeveel geld heb je nog nodig? Dat komt denk ik ook door de leiding, die grotendeels uit Veere komt. Het is voor hen ook ontzettend leerzaam, zeker als je in het onderwijs zit. Het jeugdkamp heeft een hoog orga nisatorisch gehalte. De hele week hebben we activiteiten. Daar leer je veel van. Ook voor de kinderen is het een heel inten sieve. positieve ervaring. Ze heb ben plezier en krijgen aandacht. Ze kunnen hun verhalen en pro blemen kwijt en krijgen lekker te eten. Dat zijn dingen die ze wel eens moeten missen." Maandag stond het jeugdkamp in het teken van het centrale thema, het circus. Op de Markt in Veere traden de kinderen op als circusartiesten. Deze week gaan ze nog naar het zwembad Serooskerke, mogen ze paardrij den in Vrouwenpolder, gaan ze een dagje zeilen op het Veerse Meer en wordt natuurlijk ook een dagje strand niet vergeten. Donderdagavond gaan de kin deren in kleine groepjes met een leider uit eten bij gastgezinnen. „Kinderen kunnen dan kennis maken met een gezin uit Veere om ook 's een andere situatie te laten zien. Tegelijkertijd betrek ken we de mensen uit Veere ook wat directer bij het kamp." Doelgerichte dieven actief in Souburg OOST-SOUBURG - Vanaf het terrein van voetbalvereniging RCS in Oost-Souburg zijn het af gelopen weekeinde twee jeugd- doelen gestolen. De diefstal werd pas maandag ontdekt. De twee andere jeugddoelen had den de daders vernield. De scha depost voor de vereniging be draagt in totaal vierduizend gul den. Vlissingse jeugd: van onze verslaggever VLISSINGEN - Terwijl Speelstad Vlissingen wordt opgebouwd, loert de afbraak om de hoek. Tot verdriet van de meer dan vierhonderd kin deren die maandag op het bunkerterrein aan de Lange- leenweg in Vlissingen aan de slag gingen, dreigt Speelstad te verdwijnen. De voorberei dingen kenden daardoor ook een wat grimmig karakter, maar de organiserende werk groep heeft de strijdbijl deze week voor even begraven. 'Welkom in Totemstad', staat er dan ook bij de ingang. 'Wa pens inleveren bij de sheriff.' Speelstad is een vakantiepro ject voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. Vijf dagen lang kunnen ze met hout en ander materiaal hutten bou wen en deelnemen aan allerlei activiteiten. Dit jaar is de stad omgedoopt in Totemstad, omdat 'indianen' bezit- heb ben genomen van het bunker terrein. Alles is dan ook in stijl: limonade is verkrijgbaar in de Saloon, de waterglij baan heet nu Indiana Falls en als een moderne tamtam schalt Radio Speelstad luid ruchtig over het terrein. Big Belly Bob voert een agres sieve campagne - 'Meer rech ten en minder plichten als in diaan!' - om burgemeester van Totemstad te kunnen worden. Boven Speelstad hangen ech ter donkere wolken. De ge meente wil het bunkerterrein binnen enkele jaren gebrui ken voor andere doeleinden. Bovendien loopt de subsidie fors terug terwijl de kosten stijgen, zeker nu het gebruik te hout niet langer meer mag worden verbrand maar in con tainers moet worden afge voerd. De boodschap dat Speelstad, dat al 23 jaar be staat, dit keer mogelijk voor het laatst wordt gehouden is bij alle kinderen hard aange komen. Voor veel bezoekers van Speelstad Vlissingen is knutselen op het bunkerterrein aan de Langeleenweg het enige vertier in de zomer, als verder 'iedereen op vakantie' is. foto Ruben Oreel „Dat zou wel heel erg jammer zijn", zegt de 8-jarige Rick Zij nen, die voor de tweede keer meedoet. „Ik hoop dat er veel mensen zijn die zeggen dat Speelstad volgend jaar toch weer moet worden georgani seerd." Veronique van der Hooft (9), Sione van Leeuwen (9) en Lydia (10) en Nanda (11) de Groot hebben zelfs een strijdkreet op hun zelfge bouwde hut gezet: 'Speelstad moet blijven'. „Speelstad mag niet weg", verklaren ze in koor. „Nu niet en nooit niet." In de Creawam, de wigwam waar diverse vormen van handvaardigheid worden beoefend, rijgt de 7-jarige Joost kralen. „Zonder Speel stad verveel je je zo", zegt hij. „Het zou hartstikke lastig zijn als Speelstad weg gaat", ver klaren Joeri Veen en Tristan Volker (allebei 10 jaar). „Dan is altijd iedereen op vakantie en gaan wij naar Speelstad. Verder is er hier niets te doen. Het leuke is datje door hutten te bouwen goed met anderen leert samenwerken. De orga nisatie zorgt er ook echt voor dat er een thema is waar kin deren zelf iets mee kunnen. We vinden het daarom altijd hartstikke fijn hier. Speelstad móet dus gewoon blijven." Folklore De Zoutelandse Middenstandsvereniging ZO- MID houdt op donderdag 1 au gustus voor de twaalfde keer een folkloristische evenementendag in het dorp Bezoekers kunnen zich van 14.00 tot 24.00 uur ver maken met diverse attracties, zoals een wedstrijd ringrijden in Walcherse klederdracht, een op treden van dansgroep Medio- burgum. voorlichting over klein vee en live muziek. Word 8d van l iet Mensen in Nood-Kinderfonds Aktie Ander Afrika Bel 06-300.120 .t, Mensen in Nood Steun een kind voor nog geen 1,- per dag van onze verslaggeefster DEN HAAG - Koppejan Moto ren uit 's-Gravenpolder krijgt vijf weken de tijd om zijn moto ren uit de schuur aan de Lange- weg 12 te halen. De gemeente Borsele stelt terecht dat daar geen motoren mogen staan, vindt de Raad van State. De Raad vernietigt met deze uit spraak een eerder besluit van de Middelburgse rechtbank, die Koppejan in het gelijk stelde. Koppejan heeft aan de Lange- weg 10 een motorenbedrijf. Sinds vorig jaar behoort ook de naastgelegen woning met schuur tot zijn eigendom. Volgens het bestemmingsplan rust op dit perceel de bestem ming eensgezinswoning. Koppe jan mag de schuur volgens Bor sele niet gebruiken voor opslag en het stallen van motoren. Hij moest zijn schuur leeghalen, stelde de gemeente in april vorig jaar. Anders volgde een dwang som van 500 gulden per dag, met een maximum van honderddui zend gulden. Het motorenbedrijf tekende hiertegen beroep aan bij de rechtbank. Die oordeelde dat de gemeente niet zorgvuldig had gehandeld. De vorige eigenaar heeft verklaard dat de schuur al tijd in gebruik is geweest als be- drijfsloods voor de opslag van bouwmateriaal en landbouw voertuigen. Daarmee kon Koppejan zich op het overgangsrecht beroepen. Als een gebouw ergens voor wordt benut als een bestem mingsplan van kracht wordt, mag dit gebruik doorgaan, ook al is het in strijd met het bestem mingsplan. Volgens de recht bank had Borsele niet zorgvul dig onderzocht hoe de voorma lige eigenaren de schuur ge bruikten. Zij vernietigde het be sluit van de gemeente Borsele. Bewijzen Dat was onterecht, aldus de Raad van State. Het is aan de degene die zich beroept op het overgangsrecht om het betref fende gebruik te bewijzen. De vorige eigenaar heeft de ge- bruiksverklaring augustus vorig jaar opgesteld. Dat was nadat de gemeente haar besluit had geno men. Daar komt bij dat Koppejan de schuur zodanig gebruikt dat het een van de ruimten is geworden waarin Koppejan het motoren bedrijf uitoefent, aldus de Raad van State-rechter. Koppejan stelt immers zelf in het bezwaar schrift dat de schuur voor een goede bedrijfsuitvoering van we zenlijk belang is, gezien de be perkte ruimte in het oorspronke lijke bedrijf. Zo'n grote afwijking van het bestemmingsplan mag niet, aldus de Raad van State. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het project Vrijwillige Thuishulp Demen tie op Walcheren zoekt vrijwil ligers. Coordinator Annelies Taal kan per direct twaalf men sen gebruiken. Er is vooral be hoefte aan mannelijke vrijwil ligers, die een of twee dagdelen per week op bezoek willen gaan bij oudere mannen die licht de menteren. Door de hulp van de vrijwilligers in het project kun nen de verzorgers(partners)een keer een ochtendje of een mid dag vrijaf nemen. Het project Vrijwillige Thuis hulp Dementie draait sinds mei '95. Het begon in Vlissingen, maar dankzij financiële steun van het ziekenfonds kon het pro ject na een tijdje heel Walcheren voorzien van hulp. „Het project draait heel goed", aldus me vrouw Taal. „Er zijn eigenlijk te veel aanvragen, maar te weinig vrijwilligers." Het project heeft vrijwilligers nodig op heel Wal cheren. meer in het bijzonder uit Arnemuiden. Vrijwilligers die zich aanmelden, kunnen niet direct worden inge zet. Zij moeten eerst een cursus volgen. Verder is het uitermate belangrijk dat de vrijwilligers wonen in de gemeente waar de aanvraag vandaan komt. „Zo gauw er een aanvraag komt, pro beer ik daarin te voorzien. Ik zeg niet zo snel nee, maar maandag kreeg ik nog een aanvraag die ik niet meteen kon invullen. Je kunt tenslotte niet van mensen die in Vlissingen wonen, verlan gen dat zij een paar middagen naar Westkapelle gaan. Veel vrijwilligers hebben bovendien niet eens een auto." Momenteel zijn veertien vrou welijke vrijwilligers werkzaam voor het project. Aan nieuwe kandidaten worden nauwelijks eisen gesteld. Mevrouw Taal: „Als ze maar een verbondenheid met licht dementerenden heb ben en enige levenservaring. Ze moeten stevig in hun schoenen staan, ze moeten bereid zijn een cursus te volgen en ze moeten één keer in de maand deelnemen aan een vrijwilligersbijeen- komst. Aan de leeftijd worden geen grenzen gesteld." Het pro ject is met name op zoek naar mannelijke vrijwilligers. „Heel veel mannen die zijn gaan de menteren, vinden het jammer dat ze niet met een man een praatje kunnen maken, het liefst nog in hun eigen diaiet. Het enige wat de vrijwilligers doen is 'oppassen', een wandeling ma ken of wat fietsen. Huishoudelij ke taken zijn uitgesloten." Volgens Taal is het ook uitgeslo ten dat een vrijwilliger langs gaat bij twee dementerende mensen. „Da's gewoon te zwaar. We hebben ook een hele duidelij ke splitsing gemaakt tussen werk dat de vrijwilliger kan doen en werk dat de professionele ver zorger moet doen. Vrijwilligers worden nooit 's nachts ingezet. Watje wel vaak ziet is dat als een vrijwilliger naar iemand toe gaat. er een band ontstaat. Eén middag langsgaan, wordt twee middagen langsgaan. Er ont staat een verbondenheid tussen die mensen." Het verloop onder de vrijwilligers is bijna mini maal. Vrijwel de enige reden om te stoppen met het werk is als de vrijwilliger een betaalde baan krijgt aangeboden. Als iemand wordt opgenomen in Der Boede blijft het contact bestaan. van onze verslaggever OOSTBURG - De Bejaarden- raad West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft bij de provinciale commissie Beoordeling Zieken huissituatie Zeeuws-Vlaande- ren aangedrongen op het voort bestaan van het Oostburgse An- toniusziekenhuis. Ouderen kun nen in sociale en financiële pro blemen komen als het zieken huis verdwijnt en het verlies aan werkgelegenheid zal bo vendien tot (nog) verdere ver grijzing van de regio leiden, be toogt de raad. De onderzoeksopdracht die pro vincie, zorgverzekeraars en zie kenhuisdirectie enkele maan den geleden aan de 'commissie van wijze mannen' gaf, veront rust de Bejaardenraad. waarin vijftien ouderensozen en zeven afdelingen van ouderenbonden zijn vertegenwoordigd. De Be jaardenraad begrijpt, zo staat in een brief aan de beoordelings commissie, dat het voor de staf 'uit medisch oogpunt wellicht veel aantrekkelijker is om in een groot ziekenhuis te werken'. De raad hoopt echter dat medici en commissie naast hun streven naar effectieve en efficiënte zie kenhuiszorg ook rekening willen houden met 'mogelijkheden en onmogelijkheden van de (ou dere) patiënten'. Politiek Om hun pleidooi verder te on dersteunen, heeft de West- Zeeuws-Vlaamse Bejaarden raad de brief aan de provincie ook naar de Oostburgse raads fracties gestuurd in de hoop dat de plaatselijke politici zich (blij ven) inzetten voor het behoud van het Antoniusziekenhuis. De fractie van Dorpsbelangen Toerisme (D T) heeft maandag direct al laten weten dat het zie kenhuis al sinds jaar en dag haar aandacht heeft. De fractieleden van D T spreken al vele jaren hun 'verontrusting uit over de ingrijpende uitholling van voor zieningen en functies ten nadele van het Antonius', schrijft frac tievoorzitter L. Baarends de Be jaardenraad. Baarends kan het ook niet laten om collega-politici en andere cri ticasters een sneer te geven. Het Bressiaanse fractielid A. Heij- boer zet zich al jaren in als 'een roepende in de woestijn' voor het behoud van het Oostburgse ziekenhuis en D T werd meer dan eens beschuldigd van stem mingmakerij als er weer eens vragen werden gesteld over het Antonius, herinnert de fractie voorzitter zich. Gevolg daarvan is, betoogt Baarends in zijn brief aan de Bejaardenraad, dat bur gemeester en wethouders, de raad en de West-Zeeuws-Vlaam- se bevolking steeds 'met een kluitje in het riet worden ge stuurd door het bestuur van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen'. In Veere konden de jongeren uit de Rotterdamse wijk Spangen zich maandag uilleven bij activiteiten rond hel thema circus. ,01° Ruben °resl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14