Rammegors dreigt te verzoeten Omvangrijke restauratie in Oostkerk Boules rollen op nieuwe baan Paul van den Broeke en Simon de Pagter winnaars ringrijden zeeland 8 Biologen: ontwikkeling tot brakwaterlagune kan het tij keren ringrijden Borsele MAANDAG 29 JULI 1996 van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - Het vroegere schorrengebied Het Rammegors bij Sint Philips- land moet bij voorkeur worden omgevormd tot een brakwater lagune. Dat vergt wel enige in spanning van Staatsbosbeheer, want zonder ingrepen veran dert het van de Oosterschelde afgesneden natuurgebied bin nen enkele jaren in een zoetwa termoeras. Dat blijkt uit het laatste nummer van het tijd schrift De Levende Natuur. Het 150 hectare grote Ramme gors dreigt te verzoeten, waar door zout- en brakwatervegeta tie op den duur verdwijnt. Vol gens het artikel is een nieuwe be- heersstrategie nodig om teloor gang van plantensoorten te voorkomen en eenvormigheid tegen te gaan. Staatsbosbeheer, die het gebied vier jaar terug overnam van Rijkswaterstaat, staat nu voor de keus: een zout. een brak of een zoet Ramme- Boete voor ruim 500 hardrijders GOES - De politie in het district Oosterscheldebekken heeft het afgelopen weekeinde op ver schillende plaatsen snelheids controles gehouden. Op de N289 bij Biezelinge passeerden zater dag 628 voertuigen de controle post. Ruim honderd bestuur ders gaven te veel gas. Tevens werd zaterdag gecontro leerd aan de Goesestraatweg bij 's-Gravenpolder. Daar reden 46 van de 541 gecontroleerde voer tuigen te snel. Diezelfde dag was de politie aanwezig op de Weg naar de Val te Zienkzee. Meer dan 2500 voertuigen werden ge controleerd, waarvan er 396 te hard reden. Bekladding RENESSE - Een modezaak in Renesse is in de nacht van zater dag op zondag beklad met vijf hakenkruizen. Vandalen had den die er met zwarte verf opge spoten. De eigenaar, een 51-ja- rige inwoner van Renesse. heeft hiervan bij de politie aangifte ge daan. Inmiddels zijn de haken kruizen door de winkelier weer verwijderd. gors? Die vraag lijkt voor de hand liggend, maar is niettemin prangend omdat de afgelopen jaren geen duidelijk natuurdoel is nagestreefd. Verzoeting ver dient geen aanbeveling, omdat dat het gebied minder interes sant maakt. De auteurs van de analyse in De Levende Natuur, P. J. van der Reest en A. M. M. van Haperen, hebben in totaal negen beheers- varianten onderzocht. Daarbij is gekeken naar het zoutgehalte en de invloed van de terreinbeheer der. Ontwikkeling van zoute ecosystemen is mogelijk, als de dam aan de westzijde, die het Rammegors scheidt van de Krabbekreek. over een grote lengte of in beperkte mate door laatbaar wordt gemaakt. Zo krijgt het getij van de Ooster schelde toegang tot het gebied. In het eerste geval zou een estua rium ontstaan, in het tweede een zoutwatermoeras met veel va- natie in planten, waarbij ook duinvalleitjes en delen met brak water kunnen ontstaan. Voor waarde is een goed beheer van het grasland en het waterpeil. Zilte graslanden Als brak gebied is voortbestaan verzekerd bij een redelijk sterk dijkkwel. Komt daarbij een ac tief graslandbeheer met vaste seizoenspeilen. dan ontwikkelen zich ook zilte graslanden. Die zijn momenteel in Zeeland al te vinden langs oude kreekresten. Zonder beheersmaatregelen ontstaat een brakwatermoeras met een zoute vegetatie, riet langs het water, ruigte en stru weel op de voormalige schorren en zandplaten. De beste keuze lijkt de scribenten/biologen ech ter een brakwaterlagune: opti maal voor de ontwikkeling van flora en fauna en dat vraagt ook geen investeringen in damspui- gaten. Kwel zorgt voor inlaat van zout water, regen voert zoet water aan. Natuurlijke begra- zing door schapen en runderen is in deze variant noodzakelijk. Staatsbosbeheer heeft deze vier voeters al eerder uitgezet in de len van het gebied. Bergafwaarts De Deltawerken sloten het Rammegors in 1972 van de Oos terschelde en het Volkerak af. Rijkswaterstaat was van plan er een speciedepot in te richten, een idee dat nooit is uitgevoerd. De dienst hield het gebied tot 1992 in handen en had feitelijk Van een medewerker VLISSINGEN - Veel deelne mers, ideale weersomstandig heden en een goede publieke be langstelling waren de juiste in grediënten voor prachtig ring- rijspektakel in Vlissingen. In de vrije wedstrijd waren er zeven deelnemers die alle 3 ringen ge stoken hadden. Paul van den Broeke toonde zich de koelbloe- digste en werd winnaar na een spannende en emotionele kamp. De kamp om de 10 wissel bekers leverde het meeste spek takel op. Van de 23 rijders die de laatste 10 ringen hadden inge stoken bleven na een lange kamp drie rijders over. Simon de Pagter Krijn Coppoolse en Cor Janse gaven een prachtige show weg in het steken van de kleinste ring van 10 millimeter. In deze kamp werd uiteindelijk 7 keer de 10 millimeter-ring ge stoken met Simon als eindwin naar voor Krijn en Cor. In de vierde klas was het Nieuw- land 2. dat vanaf de 5e beurt de leiding nam en deze niet meer af stond. Met een prima prestatie van 80 gestoken ringen in 90 beurten promoveert Nieuwland 2 naar de 3e klas evenals Gapin- ge 8. dat met 68 ringen reserve kampioen werd. Persoonlijk kampioen werd Andre van Mal- degem van Gapinge 8. die zijn debuut maakte bij een ZRV wedstrijd, met 29 ringen. Reser vekampioen werd Linda Zijl van Nieuwland 2 met 28 ringen. De mooist versierde paarden waren van Renate van de Voorde en Marleen Gabrielse. De 10 sjezen- combinaties reden 56 rondjes, waarbij Leny en Simon Lous uit Oostkapelle zich met 106 gesto ken ringen de eindwinnaars mochten noemen. De mooist versierde sjees was van Lena en Bram Roose. Uitslag vrije wedstrijd na 30 beur ten: 1 Paul v.d. Broeke 30: 2 Sjaak Janse 30; 3 Kees Langebeeke 30. 4 Krijn Coppoolse 30. 5 Jan Jobse 30. 6.Jan Gideonse 30; 7 Lem Lange beeke 30. 8 Petra Blaas 29. 9 Job Wis se 29. 10 Edwin Dellebeke 29. 11 Ren Provoost 29; 12 Leo Wabeke 29. 13.Dlana Wisse 28; 14 Adrie Brasser 28. lS.Joke Wisse 28. 16 Ronny Stroo 28; 17 Cor Janse 28:18.Simon de Pag- Bermpaaltjes op de rijbaan LEWEDORP - Vandalen heb ben aan de Nieuwe Kraaijertse- dijk te Lewedorp een aantal bermpaaltjes (reflectoren) uit de grond getrokken en op de rij baan gegooid Hommels doen zich te goed aan de nectar van het w ilgeroosje. fotografie Pieter Honhoff niet meer dan op de winkel ge past. Hoewel het reliëf van de schorren redelijk bewaard is ge bleven, ging het vanaf 1987 berg afwaarts met het Rammegors. Voorheen werd het waterpeil be paald door de verhouding tus sen neerslag en verdamping. De aanleg van de Philipsdam in 1987 zorgde voor een omslag. Het Volkerak veranderde van een getijdegebied in een stag nant meer op NAP-niveau. waar door kreken in het Rammegors 's zomers droog vielen. Die ver andering had invloed op de wa terkwaliteit: het oppervlakte water werd steeds zoeter. Ruiger In de kreken nam het aantal zoutplanten zoals Engels slijk- gras, lamsoor, kweldergras en zeeaster af. riet en zeebies deden steeds meer een greep naar de macht. Eenzelfde patroon op de oevers langs zandplaten en schorren. Zilte greppelrus. fraai duizendguldenkruid en bleek gele droogbloemen konden zich moeilijker handhaven, terwijl klei- en graslandsoorten zoals hopklaver en witte klaver gedij den. Op de schorren legden de akkerdistel en het harig wilge roosje het af tegen het knikkend wilgeroosje, gewone vlier en kleine veldkers. Het gebied is het vorige decennium vergrasd en verruigd, de vegetatie minder gevarieerd geworden Volgens Van der Reest en Van Haperen kan de ontwikkeling tot brakwa terlagune het tij keren. Vegetatie in het Rammegors: wilg. ter 28; 19 Dennis Willeboordse 28; 20.David v.d Voorde 27; 21.Arjen Bosgra 27,22.Ella Poppe 27; 23.Marie Langebeeke 27. 24 Danielle van Za len 27; 25 Michiel Joziasse 27, 26.Leo de Visser 27; 27 Cees Wisse 27; 28 Peter de Vos 27; 29.Alex Krijger 27; 30 Ranm Wisse 27; 31.Johan Baas 26; 32.Frank Brasser 26, 33.Johnny Wisse 26: 34 Henk v.d Guchte 26; 35.Kees van Sighem 26; 36.Pieter Dingemanse 26, 37 Jannis de Visser 26. 38 Kees de Kroo 26; 39.Corneli Langebeeke 26. 40.Rene Dingeman se 25:41 Jos Vos 25.42 Enk Leendert- se 25 Uitslag wisselbekers: 1.Simon de Pagter. 2.Krijn Coppoolse. 3 Cor Janse, 4 Lein Langebeeke. 5.Michiel Joziasse. 6.Hans Maljaars, 7.Ranni Wisse. 8 Arjen Bosgra. 9 Edwin Delle beke. 10 Sjaak Janse. Uitslag 4e klas: 1 Nieuwland 2(80) Linda Zijl 28. Rens Hoebeke 28. Ko Kwekkeboom 24: 2 Gapinge 8(68) Marco de Nood 16. Andre van Malde- gem 29. Jenny Pwe 23: 3 Domburg 4(66) Wim Provoost 21. Wilco van Eij- zeren 26. Krijn Passenier 19; 4 Biggekerke 3 (66) Rinus Wijkhuis 26. Evelien van Maldegem 25. Rudi Brasser 15; 5 Domburg 5(62) Arjan Provoost 24. Tamara de Jonge 13, Frank Passenier 25; 6 Westkapelle 3(61i Nettv Westerbeke 25. Jasper Houmes 13. Pascal de Witte 23: 7 Koudekerke 8(60) Marco van de Voorde 23. Anita Jasperse 21. Anne- lies Verhage 16. 8.Aagtekerke 7(59) Sjoerd Blaas 19. Christel Provoost 26, Tjirke Blaas 14; 9Biggekerke 4i57iManje Schreijenberg 22. Abco de Buck 17. Lilian Dingemanse 18: lOGrijpserke 3(57) Piet Dekker 20. Pauliene Willemse 15. Edward Din- eemanse 22, Uitslag Versiering: Koudbloed: 1 Marleen Gabrielse. 2. Frank Bras ser, 3 Diana Wisse. 4.Maaike de Werk. 5 Peter Veerhoek Overige: 1.Renate v d Voorde. 2 Joke Wisse. 3 Esther Lous 4 Andre van Maldegem. 5 Arjan Provoost. 6 David vd Voor de. 7 Petra Blaas. 8 Cornell Lange beeke. 9.Tatjana Ovaa. lOUlrike Duine Uitslag sjezen na 112 ringen: l.Leny/ Simon Lous 106, 2.Yvonne Verton Jan Geldof 105. 3.Renate Jan Hen- dnkse 98. 4 Corrie Machielse/Rijk Geljon 97. 5-Marion v Tatenhove Adrie Buys 91. 6 LenayBram Roose 90. 7 Digna/Ries de Visser 89. 8 Machteld'Rinus Moens 86. 9 Tiny Bram de Pagter 85. lOJannv.Wim Geldof 56; Versiering sjezen: 1 Lena1 Bram Roose. 2 Leny Simon Lous. 3 Digna'Ries de Visser. 4 Jannv.Wim Geldof. 5 Yvonne Verton,1 Jan Geldof Agenda ZRV: 29 juli Sjezenrijden Westkapelle 18.00- 21 00 en Oostkapelle 16 30-20.30 30 juli Sjezenrijden Domburg 18 00- 21 00 31 juli Ringrijden Camping Pekelin- ge Oostkapelle 18 30-21 30 1 aug Ringrijden Zoutelande 14.00- 21 00 2 aug Sjezenrijden Biggekerke 15.00- 20 30 3 aug Ringrijden Domburg 08.00- 17.30 en Koudekerke 08 00-17.30 en siezenrijden Veere 13.30-19.30 van onze verslaggever OUWERKERK - De Ouwerkerkse ANBO-leden kunnen voor taan terecht op hun eigen jeux-de-boulesbaan. Zaterdagoch tend werd de baan aan de Ring te Ouwerkerk door de Duive- landse wethouder W. P. Stouten officieel geopend. Hij speelde samen met zijn vrouw het eerste potje. Vervolgens kon iedereen die dat wilde de "boules' hanteren. Want. alhoewel de voorziening is aangelegd door de ANBO-Ou- werkerk zelf. mag iedereen er komen spelen. ..Alleen'zegt AN- BO-lid A. van de Linde. ..moeten zij dan wel lid zijn van onze jeux- de-boulesbaan." De ANBO-Ouwerkerk telt volgens Van de Linde zo'n twintig jeux- de-boulesliefhebbers. ..In de winter spelen we veel koersbalver telt zij. „maar zeker in de zomer is het lekker om ook buiten een spel te kunnen doen." De vaste clubmiddag valt op de dinsdag. ..Maar we zullen er zeker vaker te vinden zijn. In principe kan er altijd gespeeld worden." foto Pieter Honhoff Man fabriceerde schutting van gestolen planken SINT-MAARTENSDIJK - De politie heeft zaterdag een 28-ja- rige man uit Sint-Maartensdijk aangehouden die een schutting van gestolen planken had gefa briceerd. De schutting werd in beslag genomen en nadat die was afgebroken stuitte de poli tie bovendien op een gestolen tuintafel. De schuttingdelen ter waarde van zo'n vijhonderd gulden had hij gestolen bij een bouwbedrijf in zijn woonplaats. De tafel was afkomstig van een particulier uit Sint-Maartensdijk. Automobilist belandt in sloot BRUINISSE - Een 47-jarige in woner van Oosterland is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto over de kop gesla gen en in de sloot beland. Dit gebeurde op de Langeweg te Bruinisse. De 47-jarige werd door de politie uit zijn benarde positie bevrijd. De man moest in het ziekenhuis aan een hoofd wond worden behandeld en de auto moest worden weggesleept. Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd doordat de man een bocht met meer kon nemen. De politie verdenkt de 47-jarige ervan dat hij te veel had gedronken. Word Od van t iet Mensen in Nood-Kinderfonds Aktie Ander Afrika Bel 06-300.120 Mensen in Nood Steun een kind voor nog geen 1,- per dag Begrafenisonderneming Zuidvlietstraat 37, 4461 GW Goes Tel. 0113-216363 Dag en nacht bereikbaar van onze verslaggever MIDDELBURG - Zo'n drie mil joen gulden kost de restauratie van de Oostkerk in Middelburg en anderhalf jaar is het monu mentale, beeldbepalende gods huis buiten gebruik. Maar als de kerk zo rond Pasen 1997 weer in gebruik wordt genomen, zullen de vaste bezoekers weinig ver andering bespeuren. „Dan krijg je vragen van: waar is al dat geld nou voor nodig geweest?", zegt D. A. Hazelaar van de werkgroep 'Oostkerk in de stei gers'. Om dat te voorkomen is de kerk deze en volgende week dagelijks, behalve op zondag, tussen 10.00 en 16.00 uur openge steld voor alle belangstellen den. De restauratie was hard nodig. Het zeventiende-eeuwse bouw werk was een dankbare prooi van de alom beruchte Bonte Knaagkever. die dol is op ver schimmeld eikenhout. De larven van de kever hadden de draag- ring en de spantconstructïe van de machtige kap zwaar aange tast. Toen deskundigen proefbo ringen in het hout namen, bleek de situatie nog ernstiger te zijn dan gedacht. Dat de kap nog niet was ingestort, is te danken aan de overdaad aan verbindin gen die de bouwers van toen hebben gebruikt. De restauratie, vorig najaar be gonnen, is inmiddels al flink gevorderd. Balken die geheel verrot waren, zijn verwijderd en vervangen door nieuwe. Deels aangetast hout is geïnjecteerd met een soort gif. waartegen de larijes geen schijn van kans heb ben. Maar liefst 7.500 liter be strijdingsmiddel is de laatste maanden aangebracht. De ko mende periode wordt gebruikt voor het schilderen van de blauwe kap, wat nog een enorm karwei is. Op schaal Iedereen die op enigerlei wijze betrokken is bij de restauratie doet mee aan de openstelling van de kerk. Hazelaar: „We had den niet gedacht dat we daar voor zoveel handen op elkaar zouden krijgen, maar van he een komt het. ander. Daardoor i het eigenlijk veel grootser g< worden dan we in gedachte hadden." Bezoekers kunnen or der meer een rondleiding krijge; in de kap en de complexe cor structie van dichtbij bekijker Bram Peene. een van de uitvoei ders van de restauratie, heel een segment van de kap op ee: schaal van één op tien nage bouwd. Bram Louws heeft over het. vei loop van de restauratie ee: fraaie diaserie gemaakt, die o gezette tijden is te zien. Een dee van het verwijderde rotte hou ligt in de kerk. om een indruk t geven van hoe vernietigend d knaagkever zijn werk doet. Vei der presenteren de aanneme: het houtrestauratiebedrijf en d gemeente Middelburg zich en Ie ten het gemeentearchief, he Rijksarchief en het Zeeuws Dc cumentatiecentrum zien wat z over de Oostkerk hebben vei gaard. Drankrijder mist bocht BIEZELINGE - Nadat hij ruil vier maal zo veel had gedroi ken als is toegestaan, is een 21 jarige man uit Hansweert m» zijn auto bij Biezelinge uit d bocht gevlogen. Voordat d auto tot stilstand kwam. ramd hij een hek en een paal. Na aanhouding bleek dat d man geen geldig rijbewijs had e dat zijn auto niet voldeed aan d APK-keuringseisen. Dit gebeu de in de nacht van zaterdag o zondag op het Jufferswegje t Biezelinge. De 26-jarige kree een rijverbod voor twaalf uur e een proces-verbaal. Diezelfde nacht hield de politi in Goes een 25-jarige man u: Bergen op Zoom aan die op de Heer Hendrikskinderendijk t( gen het verkeer in reed. Aderm nalyse wees uit dat de man t veel had gedronken. Hij kree een rijverbod van vijf uur en ee proces-verbaal. Restaurateur Bram Peene legt de laatste hand aan het op schaa nagebouwde segment van de kap van de Oostkerk. foto Ruben Oree gemeente - KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele ma ken bekend dat de volgende aanvragen om bouwvergun ning/melding zijn ingekomen: bouwen schuur Langeviele 46, Ellewoutsdijk bouwen woning Pauwhof 3. Heinkenszand bouwen woning Patrijshof 5. Heinkenszand bouwenschuur Worrilaan 71's-Heerenhoek verbouwen woning Waadvogelstraat 7. Heinkenszand uitbreiden woning Langeweegje 9. Kwadendamme restaureren woning Vleugeldijk 4,'s-Gravenpolder bouwen berging Poelstraat 17. 's-Heer Abtskerke bouwen woning aan de v.d.Plasschestraat te 's-Heer Abtsker ke bouwen garage Westerstraat 14. Heinkenszand plaatsen dakkapellen Wolphaartsweg 40. Borssele verbouwen woning en loods Zwaaksedtjk 5. Kwadendamme bouwen serre Pr Hendrikstraat 16. 's-Heerenhoek verbouwen woning Ridderhofstraat 29. Kwadendamme plaatsen dakkapel Zwanestraat 19. Heinkenszand verbouwen woning Goesestraatweg 21"s-Gravenpolder bouwen fruitterminal aan de Bi|leveldhaven te Nieuwdorp uitbreiden keuken Postweg 25, Lewedorp verbouwen kantoorgedeelte Spoorstraat 4, 's-Gravenpolder bouwen tuinhuisje Patrijshof 2, Heinkenszand bouwen bijkeuken Veersemeerstraat 32, Lewedorp bouwen duivenhok Emmastraat 42. 's-Heerenhoek plaatsen dakkappel Ganzerikstraac 9. 's-Gravenpolder bouwen materiaalberging sportveld Nieuwstraat te Ovezande bouwen scheidingshal voor afval Europaweg-Oost te Nieuw dorp Heinkenszand, 29 juli 1996

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 20