Bailey is de nieuwe sprintheid PZC 099 Schultz laat kans liggen Optreden Pieters loopt uit op deceptie Anne van Schuppen (41e) lichtpuntje in Neerlands atletiek sport 18 Canadees wint race vol dramatiek en verbetert wereldrecord Atlanta19% MAANDAG 29 JULI 1996 Ontwikkeling wereldrecord 100m mannen ATLANTA (ANP) - De ontwik keling van de wereldrecords op de 100 meter mannen ziel als Paddock (VStl Williams (Can) Owens (VStl Williams (VSt) Hary(Dui) Hines(VSt) Smith (VSO Lewis (VSt) Burrell (VSt) Lewis Burrell Bailey (Can) 10.6 06-07-12 10,4 23-04-21 10.3 10.2 10.1 10.0 9,95 9.93 9,92 9.90 9,86 9.85 9,84 Devers en Harrison een gouden paar ATLANTA (ANP) - Gail Devers en Kenny Harri son zijn het gouden paar van de Olympische Spe len. Gezamenlijk voer den ze in het Olympisch Stadion van Atlanta een aflevering van de Ame rikaanse Droom op. Vrijwel gelijktijdig be haalden ze goud voor Team USA: Devers op de 100 meter. Harrison met hinkstapspringen. Het goud kan naast elkaar aan de muur, want ook privé zijn ze partners Ereronde Devers liep een ereronde met riVale Gwen Torren- ce (derde) aan de hand. Harrison maakte een sal to van vreugde. Met zijn winnende afstand van 18.09 meter was hij de tweede man op aarde die de grens van achttien meter doorbrak. De eer ste, wereldrecordhouder Jonathan Edwards, ein digde met 17.88 op de zil veren positie. Hoe kan de geschiedenis zich zo nauwgezet herha len? Een flashback naar 1993, de 100-meterfinale van de wereldkampioen schappen in Stuttgart: Devers en Merlene Ottey flitsen vrijwel gelijktij dig over de finish. Devers wint na bestudering van de foto, Ottey protes teert, de jury laat Devers toch winnen. Borsten Zo was het ook in Atlan ta. Beide atletes eindig den gelijk in tijd 10,94. Devers gooide haar hoofd naar voren in de ultieme meter. Maai' de borst telt. zegt de regel. De borsten van Devers en Ottey doorkruisten de meet gelijktijdig. Pas een dag later wees de ju ry een protest van de Ja- maicaanse organisatie af. Devers droeg de titel op aan haar trainer Bob Kersee. Dat was wel aar dig voor hem, want eer der op de dag zag hij zijn echtgenote Jackie Joy- ner na de 100 meter hor den van de zevenkamp met een blessure uitval len. Joyner huilde, want het waren haar laatste Olympische Spelen. Ze is 34 jaar. Devers: „Ik was zo ongelukkig voor Jacky over de afloop van haar toernooi." Zo was het eigenlijk één grote familiedag. En in goede families is ook aandacht voor de ellen de van anderen. Dus wil den de prijswinnaars wel wat kwijt over de bom in Centennial Park. die de olympische familie bijna uiteen had gereten. Torrence Torrence vertelde dat haar moeder in de mid dag voor de wedstrijd had gebeld. Senior zat met een dilemma. Moest ze nog wel naar het sta dion komen om haar dochter te zien sprinten. Torrence: ..Ik zei tot haar: als je voelt dat je het kunt. kom dan maar Ik heb op het podium ge dacht aan de mensen die stierven bij de aanslag.' Devers: „We kunnen al leen maar bidden. Er zijn blijkbaar mensen die moedwillig de olympi sche gedachte willen ver nielen." 09-08-30 20-06-36 03-08-56 21-06-60 14-10-68 03-07-83 24-09-88 14-06-91 25-08-91 06-07-94 27-07-96 van onze verslaggever Frans Dreissen ATLANTA - Zo kort en hevig als de kracht is. zo lang en in tens de blijdschap en het genot. Donovan Bailey richtte bij de start zijn blik schichtig en wan trouwend op zijn rivalen. Hij was een grote brok dynamiet. Fel, bezeten, geobsedeerd. In de 100 meter ontwikkelde hij een destructieve snelheid en na de races was hij weer vetederend en vredig. „Ik heb hem." Olym pisch goud. En het wereldre cord (9.84 seconden). Bailey priemde een vinger in het oog van de camera ten teken dat er met hem niet te spotten valt. Een wereldrecord voor Donovan Bailey, de Canadees die de Ben Johnson-paranoia moet doen vergeten en de toptijd van Leroy Burrell (9.85) uit de recordboe ken schrapte. Het was een stuk heroïek in een race vol drama. Zilver was voor Namibier Frede ricks (9.89), die zich de grote ver liezer waande. Ato Boldon (9.90) huilde tranen met tuiten, on danks zijn brons. Hij vond dat hij had gefaald voor Trinidad. En er was een nieuwe wond voor de Amerikanen, die weer buiten de medailles vielen. Het meest dramatisch was de afgang van Linford Christie, die al een uitge leide kreeg voor er een wed strijdmeter was gelopen. Twee keer te vroeg starten is te veel. De 28-jarige kaalgeschoren Bai ley. een import-Canadees, dra peerde de Canadese vlag rond zijn schouders en maakte een ereronde. Onderweg nam hij zijn bijna tweejarige dochter Adriana op de arm en volgde in innige omhelzing met zijn vader. Donovan Bailey in opperste ex- Donovan Bailey schreeuwt het uit. De Canadese wereldkampioen pakte het olympisch goud op de 100 meter. De gedoodverfde f'avc tweede. Dennis Mitchell (rechts) greep naast de medailles. iet Frankie Fredericks (midden) werd foto Doug Mills/AP tase. „Dit neemt niemand mij meer af." Donovan Bailey is een volbloed Jamaicaan. „Een op Jamaica ge boren Canadese sprinter." zoals hij zelf zegt. Hij geniet van het leven. Bailey lacht, is ontspan nen en geniet met volle teugen. Vorig jaar liet hij zich als kers vers wereldkampioen uitbundig fêteren in de Zweedse disco, om ringd door tal van blondines. „Hallo, ik ben Donovan Bailey de gouden sprinter." Afgelopen weekeinde zal het niet anders zijn geweest. Bailey is de nieuwe ster aan het firmament. Maar zijn label 'Ma de in Canada' maakt hem ver dacht. Acht jaar geleden was het immers de Canadees Ben John son. wiens roots eveneens op Ja- Ato Boldon wil Christie te lijf ATLANTA (RTRt - Davidson Ezinwa en Ato Boldon hebben het gedrag van Linford Christie na zijn tweede valse start voor de 100 meter in Atlanta scherp afgekeurd. De Nigeriaan, die als zevende finishte, oordeelde dat de handelwijze van Christie de andere atleten uit hun concen tratie had gehaald. De uit Trinidad afkomstige Bol don, die achter Bailey en Frede ricks het brons veroverde, meen de dat de olympisch kampioen van vier jaar geleden met zijn op treden weinig respect had ge toond voor de anderen. De start van het koningsnum mer van het olympisch atletiek- toernooi was drie keer vals. De eerste en derde keer vertrok Christie te vroeg. Dat betekende automatisch diskwalificatie voor de 36-jarige Engelsman. Christie ging echter opzichtig in discussie met de officials en ging demonstratief achter zijn start plaats zitten. Hij weigerde aan vankelijk de baan te verlaten. Tot grote ergernis van de naast hem startende Boldon, die ver antwoordelijk was voor de twee de valse start. „Ik ben erg kwaad op Christie", foeterde Boldon. „Hij heeft geen respect getoond." Officials moesten later tussenbeide ko men om de verhaal halende Christie van Boldons lijf te hou den. maica liggen, die de atletiekwt reld een groot trauma bezorgd* Geen wonder dat de eerste vraa in de persconferentie refereerd aan de era van de dopingzor daar, die in Seoel gestimuleer door Stanozolol 9.79 seconde liep. „Ik hoef niks recht te ze1 ten. Ik hoef de fout van Johnso niet goed te maken. Mijn naar is Donovan Bailey. Ander vraag svp." Trainingsrtgime Donovan Bailey is al vier jag fullprof atleet. Trainer Dan Pfa stelde hem ooit de vraag of h „de snelste man in de wereld w worden." Een soortgelijk onde: houd had trainer Charlie Frar cis ooit met Ben Johnson. Baile stemde toe en werd onderwo pen aan een streng trainingsr< gime. Bailey is nog betrekkelijk one: varen in de topatletiek. De a leet die op 12-jarige leeftijd me zijn vader naar Canada verhui: de, durfde aanvankelijk gee keuze te maken tussen de atli tiekbaan en het basketbal. B< vendien was hij veel geble: seerd. Hamstringsblessure brachten de handelaar in effe< ten tussen 1991 en 1993 totbijn; wanhoop. Toen hij eenmaal me krachttraining begon, ging h met sprongen vooruit. Dat leidde tot grote twijfels. He inneringen aan Ben Johnsoi die de Canadese atletiek jarei lang frustreerde, werden weer li vendig. „Ik kan in de spiegel ki ken en zeggen dat ik clean bei Bovendien ben ik een van c meest gecontroleerde atleten t( wereld." 1 van onze verslaggever Cees Olsthoorn ATLANTA - In je leven moet je alles één keer meemaken. Peter Pieters heeft in zijn twaalfja rige carrière als wielerprof al heel veel beleefd. Hij was een zeer verdienstelijk wegcoureur, groeide uit tot een uitstekende pistier en verdiende als zes daagserenner een goed belegde boterham. Maar op z'n 34-ste wilde hij ook nog eens naar de Olympische Spelen. Niet als za kenman, puur als liefhebber. Dat een eventuele medaille hem in de wintermaanden op de baan w at extra geld zou opleve ren, dal was mooi meegenomen. Pieters vertrok niet met grote verwachtingen naar Atlanta, maar dat zijn optreden op zo n desillusie zou uitdraaien, dat had hij niet kunnen dromen. De Zwanenburger werd in de kwali ficaties van het individuele ach- tervolgingsstoernooi al binnen twee kilometer ingelopen door zijn tegenstander, en gisteren kwam hij er totaal niet aan te pas in de puntenkoers In de door een oppermachtige Ita liaan Silvio Martinello gewon nen race. scoorde Peter Pieters zelfs geen punt. De teleurstelling was aanvanke lijk niet onder woorden te bren gen. Minutenlang hing hij stil onderuitgezakt in de Nederland se box. Uiteindelijk zocht hij als laatste deelnemer de uitgang van het knusse stadion bij Stone Mountain Park op. „Ik had totaal geen macht." sprak de zwaar aangeslagen Pie ters. „Ik ben nu drie weken hier, maar het lijkt wel alsof ik elke dag achteruit ga. Ik heb tever geefs naar oorzaken gespeurd. Misschien heeft het iets met de drukkende warmte te maken, ik weet het niet. Het maakt nu ook niet uit. Het was gewoon shit Pieters was extra gebrand op een goed resultaat in de punten koers, na zijn afgang op de ach tervolging. „Ik heb daar een enorme knauw van gekregen. De forse kritiek in de pers maakte het nog erger. Ik wilde vandaag graag wat rechtzetten, maar ik ben geen moment in de wed strijd geweest." Omdat wielerploegen niet meer zitten te wachten op Pieters, gaat hij de laatste jaren als kleine zelfstandige door het wie lerleven. Dat betekent wel dat hij in grote wegwedstrijden niet aan de bak komt en is aangewe zen op trainingen, kermiskoer- sen in Belgié en criteriums in ei gen land „Dat is me zeker opge broken. Om in goeie conditie te raken moet je een goed wegpro gramma rijden. En dat is voor mij niet weggelegd." De woorden van Pieters werden in de praktijk onderstreept. De Olympische puntenkoers werd beheerst door coureurs die regel matig op de weg fietsen. In het gezelschap van zeven renners die al snel een ronde voorsprong pakte, ontpopte Silvio Martinel lo zich als de absolute uitblin ker. De regerend wereldkam pioen op deze discipline was een klasse apart. Met grote voor sprong incasseerde hij de gou den medaille. Het zilver was voor de voor de Canadees Brian Walton, die in de laatste dubbel- tellende sprint zijn slag sloeg. Het brons kwam om de schou ders van de Australiër O'Grady. Peter Pieters reed er bij en keek er naar. Wat restte was de vraag of hij nu een punt acher zijn loop baan zet. „In het najaar hak ik de knoop door. Ik wil eerst alles rustig op een rijtje zetten Maar zoals ik me nu voel zou ik m'n fiets het liefst in Atlanta achter laten." ATLANTA (ANP) - Voor de twintigste keer ver- loor Breiula Schultz van Aranxta Sanchez-Vica- rio, ooit haar boezemvriendin in het lenniscir- cuit. Die twintigste werd genoteerd op het centre court van Stone Mountain Park in de derde ronde van het olympisch toernooi: 4-6 en 6-7. Maar als Schultz ooit een kans had de Spaanse hommel te verslaan, was het zaterdag wel op het olympisch hardcourt. De vorm die ze bezat, was in ruime mate toereikend. Maar Schultz sprong, zo als wel vaker, nogal slordig om met de kansen. Deels door de wedstnjdspanning en gebrek aan mentale hardheid, maar vooral door haar schrij nende gemis aan strategisch inzicht Sanchez, derde geplaatst, speelde slecht voor haar doen. Ze raakte in de eerste set een break achter. 2- 3, toen de regen het duel een uur onderbrak Dat was in het nadeel van Schultz Bij terugkeer ging ze direct door haar rechterenkel. „De baan was glad en ik werd op het verkeerde been gezet door Aranxta De enkel werd ingetaped dooreen fsyiotherapeute. maar de blessure kostte haar wel de eerste set. 4-6 De als elfde geplaatste Schultz verwierf daarna in de tweede set de beste mogelijkheden. Ze ging wat meer aces slaan 112) en wat minder dubbele fouten' (7). maar haar grootste manco was het verzilveren van breekpunten, 1 op 9 Zo had ze op 5-4 op de opslag van Sanchez twee setpunten. Beide mogelijkheden verspeelde ze. Op haar daaropvolgende eigen opslag wiste ze twee matchpunten van Sanchez uit. In de tiebreak van de partij, die 1 uur en 44 minuten in beslag nam. leidde ze op 4-3 met twee eigen opslagen achter de hand. Ze profiteerde er wederom niet van: 7-9 in de tiebreak. van onze verslaggever Frans Dreissen ATLANTA - De ogen stonden nog betrekkelijk helder, maar hel lichaam was getekend. An ne van Schuppen had toch be hoorlijk geleden op het lood zware marathonparcours in Atlanta. Eenenveertigste in 2.40.46. De Haagse kilometer- vreetster had daarmee bedui dend meer reden tot opgeto genheid dan de andere Neder landse deelneemsters die in actie kwamen. Stella Jong- mans staakte geblesseerd de strijd in de halve finales 800 meter. De discuswerpsters Corrie de Bruin (55.48 meter) en Jacqueline Goormachtigh (58.74 meter) werden gevan gen door het web van de kwa lificatieronde. Anne van Schuppen was al om drie uur 's ochtends uit de ve ren en nuttigde even later haar ontbijt. Twee geroosterde bo terhammen met jam. Om half zes. op het moment dat enkele Nederlandse sporters het dorp na een avondje stappen binnen kwamen, vertrok ze met de bus naar het stadion. „Gelukkig vielen de weersomstandighe den reuze mee." Onder een dik wolkendek was het 21 graden bij de start. Atlanta was niet die kookplaat die van tevoren was aangekondigd. Desondanks startte de 35-ja- nge Van Schuppen behou dend. „Ik had me van tevoren op een tijd van 2.40 geconcen treerd. Achteraf gezien had ik misschien twee minuten snel ler gekund. Maar dan had ik wel vreselijk diep moeten gaan." Vooral de laatste acht kilometers waren slopend ge weest. „Geen enkele meter was vlak. In de slotfase kreeg ik last van stijve benen," aldus Van Schuppen. die na de finish wat problemen kreeg met haar ademhaling Een gedroomde plaats in de top-twintig bleek achteraf een utopie. Met name door de rede lijke klimatologische omstan digheden bleef het aantal uit vallers beperkt tot twintig. „Ik ben tevreden, voldaan. Deze ervaring kan niemand mij meer afpakken." Ontroostbaar Stella Jongmans was ontroost baar na de halve eindstrijd 800 meter. De achillespees die haar als sinds de Papendalgames parten speelt, veroorzaakte zo veel pijn dat uitstappen onver mijdelijk was. Jongmans huil de bittere tranen. „Na tachtig meter liep ik al bij iemand op de enkels en meteen voelde ik de pijn'. Ik heb de eerste ronde nog uitgelopen opdat ik recht streeks naar de medische ruimte kon." Jongmans heeft zich de laatste weken moeten forceren in de jacht op de limiet. Het kwam de kwetsuur niet ten goede. Met drie behandelingen per dag werd de conditie gekun steld op peil gehouden. „Ik wist toen ik naai- Atlanta kwam dat ik slechts éen goede race zou kunnen lopen. De eer ste ronde heeft te v^el gêvergd van de achillespees. Mentaal wilde ik wel, maar fysiek zat er niet meer in." jammerde Jong mans. Letitia Vriesde liep ook de fi nale mis. De vice- wereldkam pioene van Goteborg finishte in een race met onder meer Ma ria Mutola als vijfde. Einde ver haal dus. In tegenstelling tot vorig jaar miste zij een bijtende eindsprint. „Toch heb ik alles gegeven. Ik kan mezelf niets verwijten. Altijd blijven la chen. wat er ook gebeurt." deed Vriesde opmerkelijk laco niek over haar eliminatie. Haar diepste zielenroerselen gaf ze niet prijs. Innerlijk zal de Suri naamse loopster uit Rotter dam echter vreselijk gebaald moeten hebben. Discuswerpster Corrie de Bruin was te veel geïmponeerd door het decor en de entourage van de Spelen. „Je moet het al lemaal een keertje hebben meegemaakt." De eerste twee worpen waren ongeldig, waar door een enorme stress-situa tie ontstond. „Ik werd behoor lijk nerveus na die tweede po ging. De druk was zo groot dat de derde worp slechts een be scheiden afstand van 55.48 me ter en een achttiende plek in haar groep opleverde. „Ik ben weer een ervaring rijker. Ik maak nog een leerproces door. Mijn tijd komt over vier jaar. Jacqueline Goormachtigh kwam beter uit de verf. Met een laatste krachtsexplosie reikte ze nog tot 58.74 meter. Net als bij de EK en WK evenwel on voldoende voor een finale plaats. Ze had de schijf mini maal 62.02 meter moeten slin geren. „De discus trok goed en ik meende dat ik in de-eerste worp zeker 58 meter had ge gooid Was het slechts 55 me ter. Aan de rug. waar ik de afge lopen dagen wat last van had. heeft het zeker niet gelegen. Ik baal hier stevig van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18