De meren van Plitvice zijn weer toegankelijk Torenvalk is meester over luchtstromingen ABC Natuurpark heeft geleden onder oorlog van de natuur T vrije tijd zaterdag 27 juli 1996 l^r v Er is nog een heleboel te doen. „Enkele maanden zijn we nu al bezig om het park schoon te maken. Vooral de voetpaden hebben geleden. Hele stukken moeten opnieuw worden aangelegd. Er moeten nieuwe boten komen. De informatiecentra moeten nog worden opgeknapt en wat heel belangrijk is, het radio-communicatiesysteem dat ook is vernield, moet totaal worden vernieuwd. Behalve het park vormen de twee grote campings enkele kilometers verderop onze grootste zorg. Die functioneren absoluut niet meer. Er is enorme schade aangericht. Ondanks al deze problemen hebben we alweer veel gasten uit eigen land en het buitenland mogen begroeten." Ela Pejcic is weer vol goede moed aan de slag gegaan als woordvoerster en gastvrouw van het Nationaal Park Plitvi- ce in Kroatië, dat weer voor het publiek is geopend. Bijna vijf jaar lang was dit na tuurgebied voor toeristen gesloten, nadat de Serviërs begin jaren negentig de Kroa tische bevolking uit de Krajina verjoeg. Een jaar later brak in bijna heel Kroatië de oorlog uit. De Serviërs hadden toen al hun hoofdkwartier gevestigd in twee ho tels, Bellevue en Jezero, die midden in het Nationaal Park staan. De enige bezoekers van Plitvice in die bezettingstijd waren Servische militairen en een handjevol mi litairen van de toenmalige internationale troepenmacht Unprofor, hoewel de Servi sche propaganda deed voorkomen alsof het Nationaal Park vor iedereen vrij toe gankelijk was. Vorig jaar augustus zette het versterkte Kroatische leger een verrassende aanval in de Krajina in en bevrijdde door deze operatie, Oluja (Storm) geheten, het hele gebied in enkele dagen. Nu waren de rol len omgekeerd, de Serviërs sloegen in pa niek op de vlucht. Een paar maanden later al werd het Nationaal Park Plitvice, dat tegen de grens van West-Bosnië aanligt, weer officieel geopend. Maar daarmee was dan ook alles gezegd. De Servische militairen die evenals de burgerbevolking in allerijl het gebied moest verlaten, had den nog kans gezien om uit wraak grote vernielingen aan te richten. Het interieur van het Jezero-hotel werd compleet ver woest. Maar vanaf september kan men weer in dit hotel terecht, tevens het startpunt voor tal van recreatiemogelijkheden. Bij voorbeeld de 11e Internationale Plitvice Marathon, die op 29 september wordt ge houden. Het tweehonderd meter verderop gelegen hotel Bellevue was er minder slecht aan toe na de Servische aftocht. Wel was al het meubilair meegenomen. „Wij konden dit hotel weer snel openen, omdat wij van an dere hotels in het land in een mum van tijd tafels en stoelen kregen", aldus Pejcic. In door de talrijke waterplanten (ook be schermd), struiken en een diversiteit aan bomen met een wel heel bijzondere kleur groen. Fraaie vlinders en felblauwe libel len geven een bijzonder accent aan dit na tuurgebied van een ongelooflijke schoon heid. In Plitvice komen ook nog bruine beren, wolven en wilde katten voor, maai de bezoekers hoeven niet bang te zijn dat ze met deze beesten geconfronteerd zullen worden. Zij leven diep teruggetrokken in de dichte bossen. De bezoekers zijn aangewezen op de voor hen beschikbare paden, die hier en daar nog zijn afgesloten in verband met het ge vaar van mijnen. Als men zich aan de re gels houdt, loopt men geen enkel gevaar. Overigens doet men er verstandig aan om in dat deel van Kroatië waar de oorlog heeft gewoed en in het aangrenzende Bos nië, niet de prachtig bloeiende velden in te gaan, want het opruimen van de miljoe nen mijnen is in volle gang Dit gevaarlij ke karwei is nog lang niet afgerond. Gastvrij Na enkele uren omzwervingen door Plit vice is het goed uitrusten in het restaurant van het zeventig kamers tellende hotel Bellevue, waar de gastvrijheid van een bijzondere klasse is. Op de parkeerplaats is het een komen en gaan van auto's uit het buitenland, waaronder zelfs een wagen uit Venezuela. Na enkele dagen duikt er een Nederlandse auto op „We hebben alweer een heleboel gasten ontmoet die hier voor de oorlog ook vaak kwamen", zegt Pejcic, die ervan over tuigd is dat er volgend jaar aanzienlijk meer toeristen zullen komen. „Maar in de herfst en in de winter is het hier ook fan tastisch mooi. In de herfst hebben de bo men in Plitvice prachtige tinten, zoals rood en bruin. In de winter zijn de water vallen voor een deel bevroren Over die lange pegels ijs blijft toch altijd nog wat water stromen en dat is heel bijzonder om te zien." Bert Pol Enkele van de vele watervallen die het natuurgebied Plitvice rijk is. de oorlog werkte, weer op te sporen. Dat was niet makkelijk, want sommigen wa ren naar het buitenland gevlucht. Een aantal medewerkers meldde zich zelf spontaan aan, zodat de ploeg toch nog in een korte tijd bij elkaar was." De eerste bezoekers waren, hoe kan het ook anders, Kroaten, die hun nationaal natuursym bool zo'n lange tjd hadden moeten mis sen. Toeristenstroom In de afgelopen maanden kwamen bussen vol met Kroatische schoolkinderen naar Plitvice. Pas in het prille voorjaar kwa men aarzelend de eerste buitenlandse toeristenDie aarzeling behoort nu tot het verleden, want de toeristenstroom begint langzaam maar zeker op gang te komen. De buitenlanders (de toeristenindustrie is voor de wederopbouw van Kroatië onont beerlijk, zegt Pejcic), hebben overigens niet alleen belangstelling gekregen voor Plitvice; ook de ruim honderd kilometer westwaarts gelegen kusten van Dalmatië en Istrië zijn weer in trek. Het zijn vooral Italianen, Oostenrijkers en Duitsers die hun vakantie in het zonni ge Kroatië doorbrengen. Zelfs Amerika nen zijn gesignaleerd. Ze komen nog niet in groten getale, maar volgend jaar zal dit beeld totaal anders zijn, verzekert Pejcic. Het aantal Nederlanders dat Kroatië aan doet is nog bescheiden. Misschien denken ze dat het hier nog niet pluis is, merkt Pe jcic op. „Maar de oorlog is definitief voor bij en er is hier niets meer aan de hand. De Jong Intra Vakanties uit Ridderkerk en Phoenix Vakanties uit Schiedam, die bestemmingen hebben naar Istrië, orga niseren vanuit dit Westkroatische vakan- tiegebied excursies naar Plitvice. In 1949 kreeg het de 'titel' van Nationaal Park, waardoor het een beschermd gebied is ge worden, met een totale oppervlakte van 200 vierkante kilometer. Er liggen twee uitgestrekte azuurblauwe meren op enke le honderden meters hoogte met een to taaloppervlakte van 200 hectare, die het Nationaal Park als het ware in twee helf ten opsplitsen. Daarnaast zijn er nog en kele kleine meertjes, gevuld met helder water. De bodem en de vissen kunnen dan ook makkelijk met het blote oog worden waargenomen. Plitvice is genoemd naar de beek Plitvica. Uit het grootste meer stroomt de rivier de Korana. die zich door een deel van Kroatië slingert. Watervallen Plitvice kent ook een behoorlijk aantal grote en kleine watervallen, die zeer dicht genaderd kunnen worden. Vooral Plitvice II, dat men met een bootje kan bereiken, wemelt ervan In dit Nationaal Park pre senteert de flora zich op uitbundige wijze totaal werken nu 350 mensen in het Na tionaal Park, waar de afgelopen maanden keihard is gewerkt om de eerste zomer- toeristen weer op een redelijke wijze te kunnen ontvangen. Dank zij financiële steun van de Kroatische regering en de Unesco kon het personeel voortvarend aan de slag gaan. „Toen dit gebied bevrijd was, is direct ge probeerd om het personeel dat hier voor Natuurliefhebbers vinden in het Kroatische merengebied van Plitvice onder meer schitterende vlinders en libellen, beschermde waterplanten, wilde katten en beren. land wordt meestal een oud ekster- of I kraaienest gekraakt In de stad voldoen allerlei vensters en I nissen van oude gebouwen, kerken tot I aan regeringsgebouwen toe. Dat komt I goed uit want regeren is vooruit zien en I beleidsmatig te werk gaan. Hoewel van beleid is niet echt sprake, want de toren- I valk is opportunistisch ingesteld. In de I stad komt een torenvalk al snel tot de I ontdekking dat zijn prooibeleid moet I worden bijgesteld. Het vangstquotum I van veldmuizen ligt er wel erg laag. Bid- den boven de Coolsingel werkt niet erg I effectief. Huismussen De stadse menukaart ziet er dan ook heel I anders uit. Huismussen, die in de stad in I ruime mate voorradig zijn, vormen zo'n I 60 procent van het menuDe vangsttech- niek moet dan wel worden aangepast, I want klapwiekend boven een mus han- gen werkt niet echt. Vanaf een observa- I tiepunt wordt via een stootduik de ver- I rassingsaanval ingezet. Deze techniek is I dezelfde als die van de slechtvalk en I boomvalk. Alleen heeft hij er door zijn I lage topsnelheid aanmerkelijk minder I succes mee. Chiel Jacobusse Van de 287 soorten roofvogels op aar de. zijn de valken een belangrijke groep. Zij behoren tot de snelste en be hendigste vliegers. Van de slechtvalk is bekend dat hij in een stootduik een snel heid kan bereiken van zo'n 300 km per uur. Van de tien Europese valken broe den slechts twee soorten in Nederland: de boomvalk en de torenvalk. De boomvalk is net als de slechtvalk ook zo'n supersnel vliegwonder. De toren valk doet het wat kalmer aan, en dat heeft alles met zijn manier van jagen te maken. Toch is de torenvalk zeker een geavanceerde vlieger te noemen. Makke lijk te herkennen aan zijn spitse vleugels en betrekkelijk lange staart, onder breekt hij plotseling het vliegen, draait zich in de wind en blijft stil staan in de lucht. Prachtig is te zien hoe hij meester is over luchtstromingen. Op meesterlijke wijze weet hij zowel bij kalm weer als tiij wind vlagen en opgaande luchtstromingen zijn positie te bewaren. Daarbij wordt hij geholpen door zijn lange staart, die hij beurtelings uitspreidt en samenvouwt, of zelfs zijwaarts draait. Hij lijkt wel een verkeersvliegtuig, dat voor het vertrek alle flappen staat te regelen. De voor waarde roeibeweging van de vleugels correspondeert met de windkracht. Op die manier lukt het hem om lange tijd op ontsnapt aan zijn aandacht. Dat komt omdat een torenvalk tien maal zoveel lichtgevoelige zenuwcellen per vierkan te centimeter op zijn netvlies heeft als de mens. Meestal is het een muis die geprojecteerd op het netvlies voorbijschuift. Pijlsnel wordt met samengevouwen vleugels een duikvlucht ingezet om de prooi te slaan. Vaak is de prooi al uit beeld verdwenen als hij nog maar enkele meters is ge daald. Na een afgebroken duikvlucht wint hij weer hoogte, om het opnieuw te proberen. Bidden noemen we dit gedrag. In het Engels hoovering en in het Deens Muser muizen). Ook allerlei volksna men wijzen op dit gedrag: zwemmer, windwannerof wikel. Bij andere roofvogels wordt het bidden ook wel gezien. De visarend en de bui zerd vertonen een soortgelijk gedrag. Blind geluk Niet altijd is de prooi zichtbaar, mollen worden alleen opgemerkt als ze gangen graven en daarbij grond omhoog duwen. Op blind geluk slaan ze de mol dwars door de aarde heen. Als een valk zijn prooi niet direct heeft gedood, doet hij dat alsnog door de we- velkolom in de nek kapot te bijten. Voor deze klus heeft de torenvalk een speciale uitrusting. Een deel van de hoornlaag van de bovensnavel versmalt tot een scherpe punt, die past in de holte van de ondersnavel. Deze karakteristieke tand zorgt voor een sterke greep op de nek- wervels van de prooi. De torenvalk is ook veel in de stad te vin den. Zo gek is dat trouwens niet. want oorspronkelijk is de torenvalk een bewo ner van rotskusten en kliffen. Nesten bouwen kunnen ze niet. Op het platte De torenvalk voelt zich ook thuis op het platteland. foto Chiel Jacobusse een bepaald punt stil te blijven in de lucht. Van een hoogte tussen de 15 en 40 meter speurt hij nauwkeurig de grond af op zoek naar een prooi. Niets wat beweegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29