Strand bij Oranjezon verloedert jr i"|J4 Luizenplaag in jonge aanplant Baarland hindert omwonenden "PI Kousteensedijk taboe voor auto's Felle brand verwoest Goese sportschool Oorlogsmonument beroofd van vijftig buxusstruikjes Varkensfokkers zien nieuwe kansen voor vestiging op Tholen zeeland 14 Te weinig toezicht Slechte voorzieningen JE WILT TOCH ZO VROEC MOCELIJK HET HUIS UIT? DONDERDAG 25 JULI 1996 van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Het wordt steeds minder prettig op het strand bij Oranjezon. De voorzieningen zijn slecht en het naaktstrand trekt allerlei 'vieze mannetjes' aan. Door gebrek aan toezicht door de politie kunnen ze rustig hun gang gaan. Dat zegt strandpaviljoenhou der A. van de Brande. Hij vindt dat de gemeente Veere veel te weinig geld uit trekt voor een verbetering van de situatie. Tweetal wilde brommer stelen MIDDELBURG - Na een tip heeft de politie woensdagoch tend om 6 uur twee Middelbur gers van 20 en 17 jaar aangehou den. De twee probeerden op het Kle- verskerkse Jaagpad in Middel burg een brommer te stelen. Na verhoor heeft de politie het duo weer vrijgelaten. Man gewond bij val van fiets NEELTJE JANS - Een 56-jarige Middelburger is maandagavond met een gapende hoofdwond per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Vlissingen. De man reed omstreeks 20.30 uur over de stormvloedkering toen hij ten val kwam. vermoedelijk doordat zijn trapper een stil staande brommer raakte. Na be handeling kon de man weer naar huis. Autodiefstal MIDDELBURG - Vanaf de Schuitvlotstraat in Middelburg is tussen dinsdagavond 21 uur en woensdagmiddag 13 uur een grijze Mazda 626 Coupe gesto len. Het kenteken van de wagen is RX-39-JZ. De dagwaarde is ruim 4500 gulden. WESTKAPELLE Wandeltocht - Gymnastiek vereniging Hygièa uit Westka- pelle houdt vanavond (donder dag) een wandeltocht langs bos, duin en strand over 5. 10 en 15 km. Inschrijven kan tussen 18 en 19 uur bij Westkapelle Herrijst aan de markt, waar ook gestart wordt. Van de Brande is flink gefru streerd. „De gewone mensen blijven zo langzamerhand weg. Alleen het schuim blijft over. Dat komt niet alleen door het ge brek aan toezicht. De voorzie ningen zijn hier ronduit slecht. In Domburg hebben ze pas gele den nog een heel stel nieuwe toi letcontainers aangeschaft. Als je die paar containertjes hier ziet begin je spontaan te janken." Van de Brande zou graag zien dat er meer toezicht komt op het strand. „Als de politie zich wat vaker op het strand zou laten zien hadden we veel minder last van die seksueel gefrustreerden. Maar de politie heeft het mate rieel niet om het strand op te gaan en bij de gemeente Veere hebben ze er geen geld voor over. Ik heb er laatst nog over gebeld Peter Andre gast bij Top 40 tour DOMBURG - De Rabo Top 40 Music Tour brengt vrijdag 2 au gustus een bezoek aan Dom burg. Presentator Bart Etteko- ven praat de laatste hits en tips aan elkaar en op een vidiowall zijn de clips van alle artiesten te zien. Tevens is er een optreden van de zanger Peter Andre, die op dit moment een hit heeft met zijn nummer Mysterious Girl. Naast muziek zijn er ook diverse wedstrijden waaraan belang stellenden mee kunnen doen, zo als het instrumenten playback- spel. Blind Date, Ken je Kanjer, het Rabo jongerenpasspel en ka raoke. Er zijn leuke prijzen te verdienen, zoals twee mountain bikes. Het podium staat opgesteld op het parkeerterrein tegenover de Rabobank aan de Dr. B. Vaan dragerstraat. De show begint om 18.00 uur. Verkeersborden als schietschijf voor luchtbuks MIDDELBURG - Een 20-jarige Middelburger heeft dinsdag avond zijn luchtbuks moeten in leveren. Hij had daarmee op ver keersborden geschoten. De poli tie was gealarmeerd door buurt bewoners die schoten hoorden op de Stoppelaarstuin. De schutter heeft een bekeuring ge kregen. GOES - Een brand heeft woens dagavond een sportschool in de binnenstad van Goes groten deels verwoest. De oorzaak is nog niet bekend. Vaststaat dat het vuur is ontstaan in een ne venruimte, die vroeger als ga rage diende en was afgesloten met een stalen deur. Een aanpa lend pand van leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicap ten Den Berg liep rookschade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, op een brand weerman na die bij het vullen van een aggregaat benzine in de ogen kreeg. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij weer naar huis. De eigenaren van de sport school, waar voornamelijk aan bodybuilding en fitness wordt gedaan, waren een paar dagen niet aanwezig geweest. Volgens officier van dienst en plaatsver vangend commandant H. A. G. Kruise moet de brand in het pand aan de Stoofstraat al een tijdje hebben gesmeuld. „Toen we rond half tien arriveerden, was de rookontwikkeling al enorm." Het Goese brandweer korps, dat met twee blusvoertui- gen en een ladderwagen uitruk te. was zeer snel ter plaatse, om dat de brandweerlieden een oe fenavond hadden op de kazere. Een bijkomend voordeel is dat de brandweer over een aanvals plan voor Den Berg beschikt. „Daardoor konden we meteen de binnenplaats oprijden en de achterzijde van de sportschool inspecteren." Aanvankelijk konden de twintig- brandweerlieden niet zoveel uit richten door de hitte en de he vige rook. „We wisten dat er geen mensen in de sportschool waren, dus was er geen druk om direct korpsleden naar binnen te sturen." De brandweer beperkte zich eerst tot het koelen van de met de burgemeester, maar die neemt me niet serieus." H. J. Wattel, voorzitter van de Stichting Strandexploitatie Veere, is het maar gedeeltelijk met hem eens. „De voorzienin gen zijn best redelijk. We hebben wel minder voorzieningen dan andere gemeenten. Het strand bij Vrouwenpolder is bijvoor beeld het enige waar de pavil joens niet op het riool zijn aange sloten. De gemeente Veere vindt dat wij daar voor moeten zorgen. maar we hebben er het geld niet voor. Bovendien is het een typi sche gemeentelijke taak. Daar moeten wij niet voor opdraai en." Zo bar als Van de Brande het doet voorkomen is het volgens Wattel niet bij Oranjezon. Hij vindt wel dat er gebrek aan toe zicht is. „Er moeten meer strandwachters komen. Dat kan, als de gemeente er geld voor beschikbaar stelt. Maai' dat gebeurt niet." De gemeente Veere trekt jaarlijks 150.000 gul den uit voor onderhoud en ver betering van strandvoorzienin- gen. Dat is relatief weinig. In Westkapelle gaat jaarlijks 200.000 gulden naar het strand en de gemeente Domburg legt dit jaar zelfs 265.000 gulden op tafel. Onzin Volgens de Veerse burgemeester A. H. den Boon zijn de klachten van Van de Brande en Wattel 'klinkklare onzin'. „De voorzie ningen zijn uitstekend. Als wij minder geld uitgeven zijn we ge woon efficiënter dan andere ge meenten. Dat het strand bij Vrouwenpolder het enige is zon der riolering klopt, maar daar zijn we mee bezig. Daar wordt op de lange termijn zeker iets aan gedaan. De redenering van Van de Brande over de relatie tussen de kwaliteit van de voorzienin gen en de achteruitgang van het publiek kan ik niet volgen." gevels en het dak. Daarnaast werd binnen geblust via ventila tieopeningen in de achtergevel. Na een uur sprongen de ruiten en kon de blusstraal naar binnen worden gericht. Rond half twaalf was de zaak onder con trole, waarbij nog wel werd nage blust. De sportschool is zwaar beschadigd. Een deel van het dak is verloren gegaan, evenals het interieur en de toestellen. De rook-, roet- en waterschade is fors. Gift voor Mozaïekstad VLISSINGEN - De werkgroep Mozaïekstad Vlissingen-Middel- burg krijgt 2500 gulden van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld is bestemd voor de organisatie van een multi-culturele week van 9 tot en met 17 november dit jaar. Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtingen en groepen met het uitvoeren van projecten op het gebied van maatschappelijk welzijn. Bon illegaal kampeerders VLISSINGEN - De politie Wal cheren heeft in de nacht van dinsdag op woensdag vier ille gale kampeerders op de bon ge slingerd. Zij moeten elk 170 gulden boete betalen. De overtreders werden betrapt op de Monnikendijk in Vrouwenpolder, de Schelpweg in Domburg en twee kampeer ders op de parkeerplaats West duin in Koudekerke. MfflfX De Kousteensedijk in Middelburg wordt voor autoverkeer afgesloten om een einde te maken aan het sluipverkeer. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De Kousteensedijk in Middelburg wordt afgesloten voor door gaand verkeer. Het college van B en W wil daarmee een einde maken aan het sluipverkeer tussen de Stationsstraat en de Blauwedijk. Er komen palen in het wegdek die ervoor zorgen dat alleen voetgangers en (brom)fietsers nog door kunnen rijden. B en W achten de maatregel noodzakelijk, omdat het sluipverkeer de afgelopen we ken fors is toegenomen. Doordat de weste lijke Kaaienroute (Nieuwe Haven-Turf- kaai-Houtkaai) eenrichtingsverkeer* is ge worden, moet al het autoverkeer richting de Schroeweg en Het Groene Woud ge bruik maken van de Stationsstraat. De drukte bij de stoplichten voor de Sta- tionsbrug doet steeds meer automobilis ten besluiten over de Kousteensedijk, achter de Zeeuwse Bibliotheek langs, te rijden. Volgens het college ontstaan daar door 'bijzonder onveilige situaties', vooral bij de ingang van de parkeergarage. „Daar is de kans op een botsing aanzienlijk toe genomen", aldus ing. J. A. Hoogstrate. hoofd van de afdeling nieuwe werken verkeer bij de gemeente. Ook de kruising- met de Blauwedijk, bij het gerechtsge bouw, is gevaarlijk. Paaltjes moeten een einde maken aan het sluipverkeer. „We herstellen in feite de si tuatie zoals die was vóór de bouw van de parkeergarage", zegt Hoogstrate. Zodra de inspraakprocedure is afgerond wordt de Kousteensedijk afgesloten. Het plan ligt tot en met 21 augustus ter inzage bij de dienst stadsontwikkeling. De brand in de sportschool aan de Stoofs enorme hitte en hevige rookontwikkeling. ging gepaard met foto Willem Mieras foto Willem Mieras Snackbarhouder Mol: „Sommigen vinden het prachtig, maar die wonen hier niet." van onze verslaggeefster BAARLAND - De bomen die de gemeente Borsele twee jaar geleden voor hun huis heeft geplant, zijn sommige bewoners van de Slotstraat in Baarland een doorn in het oog. Bij warm en droog weer zitten ze vol luizen. De insek- ten scheiden een kleverig goedje uit dat zich vastzet op geparkeerde auto's en op de terrasstoelen van snackbar In d'olve Stuuver. „Opruimen die bomen, weg er mee", zegt J. C. Mol die naast de frietzaak woont. Snackbar eigenares A. J. J. Mol-Kanaar: „Nu ze nog niet zo groot zijn, kun je ze misschien nog ergens anders planten." Haar echtge noot S. D. Mol: „We zijn ook bevreesd voor wat er onder de grond gebeurt. Die wortels tasten de fundamenten van onze huizen aan. die al eeuwen oud zijn." Ouderwets De linden staan er sinds de ge meente het dorpsplein twee jaar geledn opnieuw heeft in gericht. Het hart van Baar land moest groener en wat 'ou derwetser' gaan ogen. S. D. Mol heeft het nooit wat gevon den, die herinrichting van het plein: „Vroeger was het doel matig en praktisch." Hij doelt op de trottoirs en de parkeer plaatsen die zijn verdwenen. Ook de inplant van gras mid den op het plein had voor hem niet gehoeven. „Toen daar ste nen lagen, was hier tenminste nog ambulante handel." „Sommigen vinden het prach tig", moet hij toegeven, „maar die wonen hier niet." Hij heeft al verschillende malen naar de gemeente gebeld om te kla gen. „Maar ze luisteren ge woon niet." Hij vindt dat hij namens het algemeen belang spreekt: „Iedereen hier in dit rijtje krijgt er last mee." Overi gens wil hij de bomen ook weg hebben, wanneer een meerder heid van het dorp tegen zou zijn. „Niet het hele dorp moet beslissen over de bomen voor onze deur." Zonde Volgens een woordvoerder van de gemeente zou 'het eeu wig zonde zijn om vanwege de klachten een heel plein te ont- bomen'. Hij zegt dat Borsele kiest voor luisarm groen, dat historisch gezien moet passen in de omgeving. Bestrijdings middelen toepassen vindt de gemeente weinig zinvol. „Eén regenbui helpt net zo goed. Bovendien kun je door te spui ten niet alle delen van de boom bereiken." Over wortels die fundamenten aantasten heeft de woordvoerder nog nooit gehoord. Loco-burgemeester C. J. Elen- baas-Murre van de gemeente Borsele heeft begrip voor de klachten. „Zo'n plaag is heel vervelend." Elenbaas, zelf in woner van Baarland, vindt rooien echter veel te ver gaan. „Ik krijg tot nu toe niets dan positieve reacties op de herin richting van het dorpsplein." Ze kan zich voorstellen dat de klagers het gevoel hebben dat er niet naar ze wordt geluis terd. „Maar ik denkt dat ze hier twee dingen door elkaar halen: 'geen luisterend oor vinden' en 'je zin niet krijgen'." van onze verslaggever WEST-SOUBURG - Het comité oorlogsmonument Oost- en West-Souburg is geschokt door de diefstal van 50 buxusstruik jes bij het gedenkteken aan het Marnixplein in West-Souburg. Woordvoerder J. Filius ligt niet echt wakker van de schade van vijfhonderd gulden, maar vindt dat vooral de oorlogsslachtof fers en de nabestaanden on recht is aangedaan. De diefstal is gepleegd in de nacht van dins dag op woensdag. Het oorlogsmonument in West- Souburg werd vorig jaar op 5 mei onder grote belangstelling ont huld tijdens een indrukwekken de plechtigheid. Het geld daar voor was bijeengebracht door de bevolking en door de gemeente Vlissingen. Initiatiefnemer Filius zelf ont dekte de diefstal. „Door het dro ge zomerweer ga ik om de andere dag even langs het oorlogsmo nument om de planten te verzor gen en het paadje ernaartoe bij te houden. Het is een zwarte dag voor het monument. Het gaat mij niet om die vijfhonderd gul den. Het gaat mij vooral om de slachtoffers; die hebben dit niet verdiend." Woensdagochtend ontdekte Souburger de ravage. De strut jes waren weg en de grond w omgewoeld. Goedkopere ten planten als Afrikaantjes viooltjes hadden de dieven lat staan. Wie verantwoordelijk is voor diefstal weet Filius niet. Volge hem zijn het in ieder geval g jongeren uit het dorp. Met h heeft hij een aantal indringen gesprekken gehad over de Twt de Wereldoorlog en de slachti fers die tijdens de bezetting vi len. „Met hen heb ik hartstik goed contact. Ze durven i eens op het muurtje bij het m nument te zitten." De Souburger heeft direct co tact opgenomen met de j soenendienst van de gemeen Vlissingen. Die adviseerde hea om nog even te wachten mi nieuwe beplanting. In het vod of najaar hebben buxusstruikji een betere kans om aan te s." Volgens Filius zijn de gestoli planten goed herkenbaar, waren keurig in een heggetje g knipt. Als je een buxusstruik bij een plantencentrum koopt, die niet netjes geknipt." De So: burger heeft aangifte gedaan t de politie. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Op nieuw hebben varkensfokkers bij de gemeente Tholen aanvra gen ingediend om daar te mo gen neerstrijken. In totaal gaat het om 14.000 varkens, verdeeld over drie verzoeken om uitbrei ding van bestaande bedrijven en om drie verzoeken voor nieuwvestiging. De fokkers zou den hun oog hebben laten val len op het gebied tussen Poort vliet en Sint-Annaland. De aanvragers denken een kans te maken omdat de gemeente Tholen fouten zou hebben ge maakt bij de herziening van het bestemmingsplan buitenge bied. Zo had de raad daartoe in april een voorbereidingsbesluit moeten nemen, maar dat is niet gebeurd. Voor een aantal nieuwe bedrijven zou daardoor nog ruimte zijn in de gemeente. Burgemeester H. A. van der Munnik maakt zich niet druk over de aanvragen. „Nieuwvesti ging mag gewoon niet volgens het bestemmingsplan", zegt hij. „Die verzoeken worden aange houden. En de aanvragen voor uitbreiding worden in procedure gebracht. Vervolgens zal de raad zich er in oktober over buigen." Landbouw Verder wil de burgemeester wei nig over de zaak kwijt. „Of we in april een voorbereidingsbesluit hadden moeten nemen? Tja, we moeten zoveel." De Thoolse landbouw is minder kalm dan de burgemeester. Al in april trok 'de landbouw' aan de alarmbel. Voorzitter E. Hage van de ZMO-afdeling Tholen was destijds hoogst verbaasd over het feit dat er mogelijkhe den zouden zijn voor intensieve veehouderij. 'Wij hebben niets tegen varkenshouderijen, we zijn wel tegen megabedi ven. Ze belemmeren wonen i werken in het gebied van ves ging', zei hij. De ZMO reageerde daarmee een voorstel tot herziening vi het bestemmingsplan buiten? bied, dat juist bedoeld is om: tensieve veehouderijen te ren. Hage repte, met het oogi het openhouden van ruim voor enkele bedrijven, van e 'volstrekt onverwachtse beien wijziging'. De gemeente stel echter dat gewoon uitwerk! werd gegeven aan provinci; beleid. De problemen met het beste mingsplan buitengebied in Tl len spelen overigens al lang. oktober vorig jaar stelde hete nisterie van Volkshuisvestii Ruimtelijke Ordening en Milie beheer dat de gemeente haa moest maken met de vaststi ling van een nieuw bestei mingsplan buitengebied. Eerd dat jaar bleek echter al dat h 'maatschappelijk draagvla voor de destijds voorgestel herziening van het bestei mingsplan te klein was op Tte len. Gevolg was dat de gemeente v de provincie in oktober geenv klaring van geen bezwaar kre om nieuwvestiging van intt sieve veehouderijen te weren, gemeente had om zo'n verk ring gevraagd omdat de ontw keling van het nieuwe beste mingsplan vertraging had opi lopen. Consequentie van de wijzing van de verklaring vs dat de behandeling van aanv gen van niet-veehouders vt meer tijd zou kosten dan w neer de verklaring wel zou zi afgegeven. CEZOCHT: DAC B LAD B E 2 O RC E RS M/V ZONDER NIEUWE HELDEN 15 DE KRANT NERGEN Wij zoeken bezorgers (ster s) voor Middelburg Griffioen/Klarenbeek Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14