Burundi blijft Hutu's deporteren Revolutionair VN-ontwerp voor internationale strafwet PZC TWA gelooft niet in technische storing als oorzaak ramp Siberiërs ziek door giftig afval van ruimtevaartproeven Maal van geroosterde sprinkhanen Likud-minister praat met Arafat VS verhogen druk op Boutros Ghali Ramos: uitgewezen communistenleider welkom op Filipijnen Topman van ETA in Frankrijk opgepakt buitenland Uitzetting naar Ruanda gaat door ondanks protest VN WOENSDAG 24 JULI 1996 BUJUMBURA/GENEVE (RTR/ DPA) - Burundi zet alle 85.000 gevluchte Ruandese Hutu's het land uit en wil al hun kampen in het noorden van het land tegen volgende week leeg hebben. Dit heelt minister van Hervesti ging. Patrick Mazimhaka, giste ren verklaard via de telefoon uit de Burundese hoofdstad Bu jumbura. „Wij trekken ons niets aan van het protest van de Hoge Com missaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR), Ogata. We gaan door met de repatriëring. Wij ver wachten dat tegen het weekein de al 50.000 vluchtelingen weer thuis zijn en dat we tegen vol gende week alle kampen leeg hebben", zo zei de minister. Ogata had Burundi en Ruanda gisteren gevraagd de deportatie van Hutu-vluchtelingen uit Bu rundi terug naar Ruanda „on middellijk stop te zetten". Volgens de UNHCR-topvrouw is de actie een opzetje van de in hoofdzaak Tutsi-autoriteiten in beide landen. De omstandighe den waaronder de mensen wor den afgevoerd in vracht- en be stelwagens is „verschrikkelijk". De hitte is ondraaglijk. „De mensen zitten tijdens de rit van drie uur naar de grens als sardi nes in een blik. Er zijn zeker al drie mensen gestikt, onder wie een baby", aldus Ogata. Burundi heeft sinds afgelopen vrijdag 13.400 Hutu-vluchtelin gen uit Ruanda gedwongen te ruggevoerd naai' hun land, zei UNHCR-woordvoerder Paul Stromberg gisteren. Het land wil kennelijk af van alle Hutu-vluchtelingen, omdat zij Hutu-opstandelingen in Burun di zelf zouden helpen. Wraak In 1994 vluchtten in totaal rond 1,7 miljoen Hutu's naar buurlan den, nadat een Tutsi-rebellenle- ger de macht in Ruanda had overgenomen. Dat gebeurde na dat mogelijk één miljoen Tutsi's in het land waren afgeslacht. De meeste Hutu-vluchtelingen in Burundi weigeren vrijwillig naar hun land terug te keren, omdat zij de wraak vrezen van de Tutsi- minderheid. Zaterdag richtten volgens de Burundese regering Hutu-rebel- NEW YORK (AFP/RTR) - Het wordt steeds onwaarschijnlij ker dat een technische storing de oorzaak was van de ramp af gelopen week met de Boeing 747 van TWA. Dat heeft de directeur van TWA, Jeffrey Erickson, dinsdag verklaard na enkele vergaderingen met de onder zoekers. De FBI daarentegen herhaalde dinsdag dat er onvoldoende aan wijzingen zijn om een van de drie mogelijke scenario's uit te slui ten: een technische storing, een bom in het toestel of een raket- aanval van buiten. De Ameri kaanse pers blijft, intussen spe culeren over resten varreen che mische stof, die op een terugge vonden deel van het ramptoe stel zijn aangetroffen en die zou den wijzen op een bom. De bergingswerkzaamheden, waarbij meer dan 25 schepen en MOSKOU (AP) - In een afgele gen deel van Siberië lijden in woners aan vreemde ziekten die worden veroorzaakt door giftig afval van militaire raket- en ruimteproeven. Dat heeft de krant Troed dinsdag gemeld. Artsen in het dorp Oest-Oela- gan, zo'n 3.300 kilometer ten oos ten van Moskou, meldden dat hun patiënten klagen over on verklaarbare aanvallen, hoge koorts, ademhalingsmoeilijkhe den en bloedarmoede. Sommige pasgeborenen hebben een gele huid en blijven maar vijf of zes maanden in leven. Het aantal zelfmoorden is hoog. Het gebied rond Oest-Oelangan en andere delen van de kleine re- Bloedige strijd om Srilankaanse basis gaat door COLOMBO (AFP/RTR) - Het Srilankaanse regeringsleger heeft dinsdag versterkingen ge stuurd naar het legerkamp Mul- laitivu in het noordoosten van het eiland, waar de afgelopen dagen in bloedige gevechten met opstandige Tamil Tijgers al honderden doden zijn geval len. De honderden soldaten die pro beren hun bedreigde kameraden in Mullaitivu te hulp te schieten, worden volgens de Tijgers met hevige mortierbeschietingen te gengehouden. Het ministerie van Defensie in Colombo maak te melding van het succesvol op zetten van een bruggenhoofd op het strand ten zuiden van het kamp. len een bloedbad aan in het Tut- si-vluchtelingenkamp Bugen- dana. Er werden 304 Tutsi's afge slacht. Maar de overkoepelende organisatie van deze rebellen, de Nationale Raad voor de Verde diging van de Democratie (CNDD), ontkende de verant woordelijkheid. Zij noemde de massamoord een deel van de propagandacampagne van het Burundese leger om de Hutu-re- bellen in diskrediet te brengen. De Burundese economie is vrij wel volledig aangewezen op de accijns-inkomsten uit de Bra- rudi-brouwerij in Bujumbura, waar de biermerken Amstel en Primus worden geproduceerd. De regering kan daarmee de sol dij van het Tutsi-leger betalen die op die manier de strijd tegen de Hut.u-rebellen kan volhou den. Zonder de inkomsten uit bier zou de etnische strijd in Bu rundi allang gestreden zijn. Terwijl de meeste bedrijven van het door burgeroorlog ver scheurde Burundi in puin liggen draait de Brarudi-brouwerij nog steeds op volle toeren. De brou werij is op dit moment het best bewaakte gebouw van Bujum bura. „Dat is geen wonder", zegt de Belgische directeur Georges Hanin. „Zonder ons zouden de ambtenaren en soldaten van het door Tutsi's gedomineerde machtsapparaat allang weg zijn." De Burundese minister van Financiën, Salvator Toyi, verklaarde onlangs in de Britse Financial Times dat de soldij volledig afhankelijk is van de maandelijkse overmaking van Brarudi. De brouwerij is voor 60 procent eigendom van Heine- ken. Volgens financiële analisten in Londen beslaan de accijnzen die Brarudi betaalt dit jaar 60 pro cent van het nationale inkomen van Burundi. „Het is te gek voor woorden" zegt een VN-medewer- ker die in Burundi werkt. „Als de Hollanders de bierkraan dicht draaien, dan kan de Tutsi-elite niet langer standhouden tegen de Hutu-meerderheid." negen vliegtuigen worden inge zet, gaan intussen door. Inmid dels zijn 109 van de 230 lijken ge vonden. In totaal 64 stoffelijke resten waren gisteren geïdentifi ceerd. Deskundigen vrezen moeilijkheden bij de identifica tie van de 121 nog niet gevonden lijken, omdat de vingerafdruk ken worden aangetast door het lange verblijf in het zeewater. Van het toestel zelf is tot nu toe slechts 2 a 10 procent terugge vonden. Agenten van het FBI hebben en kele aanhangers ondervraagd van de wegens terreurdaden ver oordeelde fundamentalistische Egyptische sjeik Omar Abdel Rahman. Familieleden van de slachtoffers hebben advocaten ingeschakeld, die na de bomaan slag in 1988 op een PanAm-vlieg tuig boven het Schotse Locker bie nabestaanden vertegen woordigden. publiek Altaj is vanaf de jaren zestig in gebruik geweest als een testgebied voor raketten. Het gebied ligt ook in de koers van ruimtevaartuigen die vanaf het Kosmodroom Bajkonoer in de buurrepubliek Kazachstan wor den gelanceerd. Tijdens hun klim naar de ruimte lossen de ruimtevaartuigen hun brand stoftanks. Plaatselijke bossen, waaronder het beschermde natuurgebied van Altaj, liggen bezaaid met brokstukken van intercontinen tale ballistische raketten en af geworpen brandstoftanks. De laatste kunnen tot een ton on- verbrande raketbrandstof be vatten, die zeer giftig is. De voornaamste bron van het artikel in Troed was de arts Vla dimir Loepandin, een lid van een groep artsen en wetenschappers uit Rusland en de Verenigde Staten die net zijn teruggekeerd van een reis naar Altaj. Russische milieudeskundigen en functionarissen hebben de problemen in de republiek al eerder gesignaleerd, maai- de groep van Loepandin kwam te rug met gruwelijke verhalen. Ze zeiden kale en grijsharige kinde ren te hebben gezien, jongeren die last hebben van neusbloe dingen en hoofdpijnen, 'dood stille' bossen met kale bomen en zonder vogels of andere dieren, rivieren en meren die bedekt wa ren met een olieachtig laagje. Troed verweet de Sovjet- en Russische autoriteiten dat zij in formatie over de proeven en lan ceringen en de schadelijke ge volgen daarvan hebben achter gehouden en onvoldoende heb ben gedaan om de bewoners te beschermen. TIMONIMO - Een jonge Russische vrijwilliger in camouflage-kleding nuttigt een voedselrijk maaltje bestaande uit geroosterde sprinkhanen tijdens zijn eerste veldoefening bij de Russische stad Timonomo. Samen met 24 andere tieners neemt hij deel aan een voorbereidend zomerkamp voor militaire dienst waar hij onder meer leert te overleven in het wild. foto llya Mordvinkin/EPA van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Voor het eerst in de Israëlische geschiedenis heeft een minister van de Li kud een officieel gesprek ge voerd met Yasser Arafat. Mi nister van buitenlandse za ken David Levy vergaderde gisteren aan de grens tussen Israël en de Gazastrook met de president van de Palestijn se Autoriteit (PA). Na afloop zei Levy de indruk te hebben gekregen dat de Palestijnen hun best willen doen het vre desproces vooruit te helpen. De twee partijen hebben be sloten 'een open dialoog' te beginnen, zei hij, om 'delicate problemen' op te lossen. Premier Benjamin Netanyahu hamert er steeds op dat de PA de met Israël overeengeko men verplichtingen moet na komen. Arafats bestuur zegt dat ook Israël zich moet hou den aan de Oslo-akkoorden en bijvoorbeeld zijn troepen moet terugtrekken uit het grootste deel van Hebron, op de Westelijke Jordaanoever. Minister Levy had gisteren on der meer de taak een bijeen komst voor te bereiden tussen Arafat en Netanyahu. De nieuwe Israëlische premier heeft weinig zin in een gesprek met 'de terrorist Arafat', maar zal zich er naar eigen zeggen niet tegen verzetten als het in het belang is van Israël. Arafat vertelde dat hij Levy 'een spe ciale groet' heeft meegegeven voor Netanyahu. Hij zei ook dat de contacten tussen zijn PA en Israël 'op alle niveaus' zullen doorgaan. Arafat: „On ze bijeenkomst was zeer vruchtbaar en positief, en werd gevoerd met een open hart". Premier Netanyahu karakteri- Een zuur kijkende Le- links) schudt de hand van Arafat. seerde de bijeenkomst van Le vy en Arafat als 'zeer belang rijk' voor het begin van een dialoog tussen de twee partij en. Over de kwestie van de te rugtrekkingsoperatie in He- bron hebben Levy en Arafat geen mededelingen gedaan. Netanyahu zei dat de interne beraadslagingen daarover het aanstaande weekeinde wor den afgesloten. „Een besluit over Hebron zal worden geba seerd op twee uitgangspun ten", zei hij. „Israëls gevoelig heid waar het gaat om veilig heid, en Israëls voornemen overeenkomsten met de PLO na te leven. De kwestie He- bron is niet eenvoudig. Een verkeerd besluit kan het hele proces in gevaar brengen", zei hij in een bijeenkomst met de Knessetcommissie voor bui tenlandse zaken en defensie. De ontmoeting tussen Levy, een gematigde Likud-minis ter. en Arafat is niet bij ieder een in de partij in goede aarde gevallen. Minister van weten foto Fayez Nureldine/EPA schapsbeleid Benny Begin en andere aanhangers van de harde lijn zijn tegen ieder con tact met de Palestijnse Autori teit. En Likud-parlementslid Uzi Landau, voorzitter van de Knessetcommissie voor bui tenlandse zaken en defensie, noemde het Arafat-Levy ge sprek gisteren 'voorbarig'. Volgens hem heeft premier Ne tanyahu zijn belofte gebroken om pas contacten met Arafat aan te gaan als de Palestijnen 'aan al hun verplichtingen hebben voldaan'. GENÈVE/DEN HAAG (AFP/ ANP) - De Commissie voor In ternationaal Recht (CDI) van de Verenigde Naties heeft gisteren in Genève het ontwerp gepre senteerd voor een internationa le „wet over misdaden tegen de vrede en de veiligheid van de mensheid", waaraan 47 jaar is gewerkt. Het ontwerp moet nog ter goedkeuring worden voor gelegd aan de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. De voorzitter van de CDI, de Al gerijn prof. Ahmed Mahiou, pre senteerde het wetsontwerp tij dens een persconferentie. Hij noemde het een „kleine revolu tie" dat er een permanente inter nationale strafwet komt, die staatshoofden, regeringsleiders en andere hoogwaardigheidsbe- kleders met straf bedreigd voor misdaden zoals agressie tegen staten, oorlogsmisdaden en agressie tegen VN-personeel. De CDI stelt voor dat de wet wordt toegepast door een nog op te richten permanent internatio naal strafhof. dat de huidige ad- hoc-tribunalen voor Joegoslavië en Ruanda moet vervangen. Dat hof wordt mogelijk in Den Haag gevestigd in het huidige gebouw van het Joegoslavië-Tribunaal. Het ontwerp is onder meer geba seerd op de Conventie van Ge nève uit 1949 en bevat twintig artikelen. Naast de bovenge noemde misdrijven worden ook volkerenmoord, het „geweldda dige opzetten van een koloniaal bewind" en de „massale vervui ling 'van de dampkring en de zeeën" genoemd. Concrete strafbepalingen wor den in het wetsontwerp niet ge noemd. Er wordt slechts gezegd dat de straf in overeenstemming moet zijn met „de aard en de ernst van het misdrijf'. De toe passing van de wet vereist een concrete, individuele strafrech telijke verantwoordelijkheid .van een aangeklaagde persoon. Computerfout Ariane-5 PARIJS (DPA/RTRi - Een computerfout is de oorzaak ge weest van het ontploffen van de Europese Ariane-5 op 4 juni. Dit blijkt uit het rapport van onderzoek, dat gisteren is vrijge geven door het Europese ruimtevaartbureau ESA. De tweede proefvlucht is uitgesteld van september tot midden eerste helft volgend jaar, zei ESA-directeur Jean-Marie Luton op een persconferentie. De raket verloor 37 seconden na de start vanuit Kourou in Frans-Guyana alle informatie voor zijn besturing en positiebepaling door een fout in de installatie van de software. Met de Ariane-5 gingen ook vier Cluster-satellie ten verloren, die onderzoek zouden doen naar de invloed van de zon op de aarde. Ontslag dreigt onbeleefde chefs HAMBURG (AN P/BELG A- Chefs die grof en onbeleefd met hun collega's omgaan en daarmee de arbeidsvreugd en be- drijfssfeer verzieken, moeten er in Duitsland voortaan reke ning mee houden dat ze daarvoor ontslag kunnen krijgen. Dat blijkt uit een uitspraak in hoger beroep van de federale Duitse arbeidsrechtbank, waarvan de Duitse teletekst melding maakt. Een afdelingshoofd uit Magdeburg had zich over afwezige col lega's herhaaldelijk negatief uitgelaten, weigerde hen keer op keer de hand te schudden en liet bewust na hen te groeten. Toen haar werkgever hier lucht van kreeg, ontsloeg hij haar met als reden tot ontslag „gebrekkig sociaal gedrag". Perrier zwicht voor vrouwenlobby PARIJS (ANP) - De Franse Perrier-groep heeft onder druk van de Europese Vrouwenlobby een punt gezet achter haar recla mecampagne in België. De gewraakte affiches met een afbeel ding van drie vrouwen wier tepels waren bedekt met Perrier- kroonkurken, worden overgeplakt. De lobby, waarbij ongeveer 2500 vrouwenorganisaties met honderd miljoen leden zijn aangesloten, besloot maandag van af 29 juli in alle vijftien landen van de Europese Unie een boycot tegen Perrier te beginnen als de affiches tegen die tijd niet wa ren verwijderd. Ahmed president Bangladesh DHAKA (RTR/ANP) - De vroegere minister van Justitie en interim-president van Bangladesh, de partijloze Shahabuddin Ahmed, is gisteren benoemd tot staatshoofd. De kiescommis sie liet weten dat hij is aangewezen, aangezien hij de enige kan didaat voor de post was. Aanvankelijk zouden de 330 afgevaardigden van het parle ment op 1 augustus het nieuwe staatshoofd kiezen. Maar aan gezien er geen tegenkandidaat was, was het niet nodig een stemming te houden, zo oordeelde de kiescommissie. Ahmed werd maandag als kandidaat naar voren geschoven door de regerende Awami Liga. Mogelijk middel tegen migraine CHICAGO/DEN HAAG (RTR/ANP) - De plaatselijk verdoven de stof lidocaïne kan een snelwerkend middel tegen migraine zijn. Dat schrijft een groep Califomische wetenschappers in het nummer van het Journal of the American Medical Associa tion dat gisteren verscheen. Lidocaine zorgde bij 55 procent van de onderzochte migraine- patiënten voor een snelle vermindering van de pijn. Van de succesvol behandelde patiënten kreeg 42 procent na een uur opnieuw hoofdpijn: bij de overige patiënten hield het effect langer aan. Boutros Ghali via een woord voerder van de VN bekend dat hij beschikbaar is voor een twee de termijn. De VS zijn daar ech ter fel op tegen. Clinton liet we ten dat het tijd was voor een nieuwe topman om de vele uit dagingen waar de organisatie voor staat het hoofd te bieden. Washington wil de VN hervor men en acht Boutros Ghali daar niet voor geschikt. Volgens Rubin is er geen sprake van dat de Amerikaanse rege ring water in de wijn zou willen doen en eventueel akkoord zou gaan met een ingekorte tweede termijn voor dé Egyptenaar „Diegenen die denken dat wij van wel van gedachten zullen veranderen, hebben gewoon niet begrepen hoe vastbesloten onze regering over deze zaak is." NEW YORK (RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben aan gekondigd een onderzoek in te stellen naar mogelijk misbruik van VN-fondsen en -personeel voor de herverkiezingscampag ne van secretaris-generaal Bou tros Ghali. Washington wil op deze manier de druk op de Egyp tenaar verhogen om zich terug te trekken voor een tweede ter mijn. Volgens de woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging bij de VN. James Rubin, maken de VS zich bezorgd over aanwijzin gen dat „VN-functionarissen het nodig vinden zich in te moeten zetten voor de herverkiezing van een secretaris-generaal. Wij zijn van plan na te gaan hoe de secre taris-generaal VN-personeel voor dit doel gebruikt". Op 19 juni maakte de 73-jarige MANILA/DEN HAAG (EFE/ ANP) - De Filipijnse communis tenleider José Maria Sison is welkom in zijn vaderland wan neer Nederland hem het land uitzet. Dat heeft de Filipijnse president Fidel Ramos gisteren laten weten. Sison, die in 1968 de Communis tische Partij van de Filipijnen (CPP) oprichtte, moet binnen vier weken uit Nederland zijn vertrokken. „De regering ver welkomt Sison als hij terugkeert naar de Filipijnen. naar zijn vrienden, familie en aanhan gers". stelde Ramos in een ver klaring. Sison kwam in 1987 naar Neder land, en vroeg kort erop politiek asiel. Het ministerie van Justitie zei maandag echter dat Sison wegmoet, omdat Nederland vol gens een woordvoerder „geen gastland wil zijn voor eventuele terroristische activiteiten". Vol gens Justitie is Sison nauw be trokken bij het leiding geven aan de New People's Army (NPA). de militaire tak van de CPP die verantwoordelijk is voor terreurdaden. Ook „onder houdt of onderhield" hij vanuit Nederland contacten „met aller lei terroristische organisaties", aldus de woordvoerder. Via zijn advocaat liet Sison weten dat hij in beroep gaat tegen het besluit. Sison wordt echter niet uitgewe zen naar zijn vaderland omdat de Raad van State vorig jaar vaststelde dat hij in de Filipij nen te vrezen zou hebben voor vervolging. Hij moet daarom op zoek naar een ander land dat hem wil opnemen. Agressie De werkzaamheden aan het wetsontwerp, die in 1949 begon nen, hebben zo lang geduurd. omdat sommige VN-lidstaten moeite hadden met het opne men van de term „agressie". Er werd een speciale commissie in gezet die zich jarenlang boog over de definitie van termen als „agressie" en „aanvalsoorlog". De Algemene Vergadering van de VN stelde de CDI in 1947 in om de ontwikkeling van het in ternationale recht en de codifi catie ervan te bevorderen. De CDI bestaat uit 34 leden met een algemeen erkende kennis van het internationaal recht, die on afhankelijk van hun regeringen opereren. Het is geregeld voor gekomen dat CDI-leden werden gekozen als rechter bij het Inter nationale Gerechtshof in Den PAU (AP) - De Franse politie heeft samenwerking met de Spaanse Guardia Civil een vooraanstaand lid van de Baskische afschei dingsbeweging ETA gearresteerd. Julian Egurola-Atxurra werd dinsdagochtend aangehouden in een boerderij in de buurt van Pau in de Pyreneëen. Een tweede arrestant, Laurence Zekutxe-Schelent, die aanvankelijk door de politie even eens als een leidende ETA-figupr werd opgevoerd, werd later geïden tificeerd als een vriendin van Egurola. Egurola geldt als de op twee na hoogste ET A-leider en wordt door de Spaanse justitie beschuldigd van de moord op twee politieagenten en deelname aan verschillende aanslagen op kazernes van de Guar dia Civil. Hij zou verantwoordelijk zijn voor de aanschaf van wapens voor de ETA Spanje heeft onmiddellijk om uitlevering van Egurola gevraagd, maakte het Nationale Hof in Madrid bekend Dinsdagmiddag meldde de Franse radio dat in de Parijse buitenwijk Villejuif nog eens vijf ETA-militanten waren aangehouden. Onder hen zou ook Daniel Derqui zijn, die beschouwd wordt als de leider van de Franse afdeling van de Baskische afscheidingsbeweging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5