Patrick Tolhoek heerst in Clinge Schouderduwtje met grote gevolgen PZC Badrit voor auto's in Zuidzande en Retranchement sport Van Tongeren favoriet zwemloop Zoutelande Poppenkast uitslagen Q99 1DD Atlanta 1996 Claudia Zwiers: naar de koningin. Gaaf! ATB-renner uit Yerseke ook op de weg nog steeds sterk Eerste oefenduel Hoek tegen regio-selectie Gorthmans verder in Badgastentoernooi WOENSDAG 24 JULM996 22 van onze medewerker ZOUTELANDE - Miquel van Tongeren uit Arnemuiden moet in de zwemloop te Zoute lande proberen om Adriaan Janisse (Westkapelle) achter zich te houden. Aleen dan be houdt hij in het klassement van het Zomid-kwartet zijn voorsprong van bijna twee mi nuten. van onze medewerker Jan Roovers CLINGE - Nadat een 'slechte' rug jaren geleden zijn veelbelo vende profcarrière voortijdig afbrak en hem ook daarna nog lang parten speelde, werd mountainbiken het favoriete werkterrein van Patrick T/>1- Mol favoriet in omnium Bruinisse van onze medewerker BRUINISSE - Bruinisse wordt het derde Zeeuwse dorp waar het plaatselijk wielercomite een omnium organiseert. Eer der deden dat Westkapelle en Zierikzee. Morgen krijgen de elite- en neo-amateurs in Brui nisse een ploegentijdrit, een puntenkoers, een afvalwed- strijd en een rit in lijn voorge schoteld. Het omnium in Bruinisse start om 18.00 uur. De wedstrijd staat open voor ploegen van vier ren ners. Onder de ruim 40 deelne mers gaan heel wat favorieten schuil, zoals Peter Mol, Francois Franse. Wilfred Geijs en Dennis Mesu. De Zeeuwen kunnen heel wat tegenstand verwachten. Want met name Mario van Vlim- meren, Ruud Havermans, Eric de Crom. Wilfried Bastiaanse en Theo Akkermans zijn renners waar terdege rekening mee dient gehouden te worden. Voorafgaand aan het omnium start om 14.00 uur de plaatselij ke jeugd en worden om 16.30 uur de cyclosportieven weggescho ten voor een wedstrijd over 60 ki lometer. Kanshebbers voor de zege zijn zeker Johan Peeman. Willem Varekamp. John Akker mans en Frans Hommel. door Frans Dreissen ATLANTA - Persconferenties. Het is soms pure poppenkast. Onvervalst amusement. De sport in de etalage. Kijken mag wel, aanraken niet. Vra gen. prima. Maar niet te lastig. Het zijn ook vaak van die bloedserieuze vertoningen. „Alleen vragen stellen, die be trekking hebben op de sport," luidt het vriendelijke doch dringende verzoek van de Ree bok- voorlichter. Licht uit. spot aan. Op grote beeldschermen wordt eerst een promofilm vertoond. Perscon ferenties worden geregisseerd, geënsceneerd. Het zijn van die bijeenkomsten waai' fotogra fen als wilde beesten de toe gangspoort bestormen om een zo goed mogelijke plaats te be machtigen. Waar cameramen sen bijna slaags raken in een poging de beste 'shots' te schie ten. Waar de kudde naar leuke quotes hengelende journalis ten gedwee op de tribune plaatsneemt en dezelfde ge meenplaatsen noteert. Michael Johnson, Carl Lewis, Jacky Joyner, Sergei Boebka, Scotti Pippen. Monica Seles. Andre Agassi. Ton Dolan en niet te vergeten Zheng Hai Xia. de basketballende dragonder uit China. De sportrijken der aarde passeren één voor één de revue bij Nike. De multi-miljo- nairs, die enkel om de sponsor te gerieven even hun gezicht laten zien. Lange vragen, korte antwoorden. Obligate priet praat. Oppervlakkig, nietszeg gend. „Waarom loopt U al jaren op Nike-schoenen?," wordt er gevraagd aan Michael John son. Het vermoeden bestaat dat Nike enkele pr-mensen in cognito tussen het journaille heeft verborgen. Dus verworden persconferen ties meer en meer tot scherts vertoningen. „Zeg eens hallo tegen Peru", vraagt een tv-ver- slaggever aan 'basketbalgod' Shaquille O'Neil. Steeds meer sporters gaan op internet. Carl Lewis en Michael Johnson bijvoorbeeld. On-line heet dat. Communiceren via de computer. Dat maakt reizen overbodig en bespaart een hele hoop tijd. Althans wanneer men genoegen zou nemen met nog steeds diezelfde priet praat. Voor een leuk interview hoefje echt geen persconferenties bij te wonen, maar moet je zelf ini tiatief tonen. Gewoon dus die vertrouwde telefoon ter hand nemen en een afspraak maken. Het Zomid-kwartet is een cir cuit dat bestaat uit een run-bi- ke-run. stratenloop, zwemloop en een triathlon. Wim Verburg (Goes) kan een aanval ver wachten van Sjaak de Kok (Le- wedorp) die slechts 8 seconden achter staat op de derde plaats van Verburg. hoek. De ex-prof heeft zich op karakter en mentaliteit in die tak van sport inmiddels bij de Nederlandse top gemeld. De renner uit Yerseke hoopt vol gende maand in Italië een start bewijs voor het WK-mountain- bike in Australië te verdienen. „Want dat wil ik nog graag eens meemaken", zei hij gisteravond na zijn zege in het criterium van Clinge. Zijn eerste dit seizoen. Tolhoek (31bewees met de win nende solo ook op de weg nog al tijd goed uit de voeten te kun nen. In een sprankelende finale waarin twee EDC-renners zich in een man-tegen-man-gevecht ATLANTA - Goed, die kleine Amerikaan was een beetje ru moerig, maar die schouder- duw. ach. op het voetbalveld zou hij er niet eens een gele kaart voor hebben gekregen. Maar het gebeurde niet op het voetbalveld, maar in een van de vele vestigingen van McDo nalds. Die in Nortli-West Peachtree Street, schuin te genover Planet Hollywood, het café van de filmsterren, die er vooral schitteren door af wezigheid. De kleine Amerikaan wilde een Big Mac eten en beklaagde zich Wang opnieuw in ademnood ATLANTA IRTR/ANP) Schutter Yifu Wang, die zater dag instortte en aan de zuur stof moest na een nederlaag bij het onderdeel luchtpistool, had het gisteren weer zwaar. De Chinees had aan het eind van het onderdeel 50 meter vrij pistool weer een zuurstof masker nodig. Een lid van de medische olym pische staf meldde dat Wang waarschijnlijk slachtoffer was geworden van de hitte. Op de schietbaan bereikte de tempe ratuur dinsdag de 35 graden. Volgens een Chinese official voelde de schutter zich al voor de reis naar Atlanta niet goed. Dinsdag eindigde Wang bij de 50 meter vrij pistool slechts zesde, waar hij zaterdag nog zil ver behaalde. Veteraan Theo van Hal (Mid delburg) staat ruim een minuut voor op plaatselijk favoriet Jos Boot. Marianne Provoost (Le- wedorpi heeft bij de vrouwen nauwelijks concurentie. Met een zevende plaats overall staat zij er uitstekend voor. Remy Vasseur (Vlissingen) leeg knokten om de hoofdprijs, demonstreerde Tolhoek zijn nog altijd aanwezige klasse. Theo Akkermans. na een kort verblijf bij de profs dit seizoen in Zee land van de ene ereprijs naar de andere rijdend, kwam tekort. De kermiskoers van Clinge kreeg er een waardige afsluiting mee. Dat na een turbulente opening en een vlak middengedeelte. Cliché Het cliché is tot op de draad ver sleten. maar bewijst nog altijd zijn waarde- De eerste klap was in Clinge zelfs veel meer dan een daalder waard. Vijf renners deel- er lachend, maar luidruchtig over, dat hij van een van de hoofdsponsors van de Olympi sche Spelen geen korting kreeg. Twee politie-agenten van Atlanta-stad stonden erbij en ergderden zich. Een beer van een man, niet twee, maar minsten drie koppen groter dan de kleine Amerikaan. En een ielig, angstig kijkend vrouwtje. De beer pakte de kleine man bij de schouders, maar die duwde terug, met z'n schouder, die nauwelijks hoger reikte dan het middel van de agent. En voordat je er erg in had, zat je opeens op nog geen twee meter afstand te kijken naar een waanzinnige B-film. De agente zei iets in haar mobilofoon en voert de ranglijst aan op de korte afstand. De zwemloop in Zoutelande deelt in de malaise in triathlon- land waar vele organisaties te maken hebben met een terug loop in het aantal deelnemers. Tot nu toe hebben zich in Zou telande slechts vijftig sporters den meteen na de start de eerste prik uit: Theo Akkermans, Pa trick Tolhoek. Nico van de Klun- dert. Wilfred Geijs en Patrick Graal vlogen er meteen in. Dat het serieus was begreep alleen Dennis Brehm die in één ronde van het vijftal een half dozijn maakte. Terwijl de rest van het peloton toekeek, nog naar het goede mei zatte zoeken, knalden de zes vol overtuiging naar een eerste gaatje van 15 seconden. Dat werd spoedig een volle minuut toen het verslagen peloton wan hopig zocht naar een coalitie die even later loeiden de sirenes in North-West Peachtree Street. Zeven politie-auto's stopten met piepende remmen voor de deur van het bedrijf van een van de hoofdsponsors van de Olympische Spelen. Veertien agenten stormden naar bin nen. Je moet erbij geweest zijn om het te kunnen geloven. De aangemeld En dat voor een evenement dat twee jaar terug nog ruim 120 deelnemers telde. Door het geringe aantal in schrijvingen hebben diverse organisaties zich al terugge trokken of beraden zich over het al of niet doorgaan van hun evenement in 1997. de slagorde zou kunnen herstel len. Het zou. alle wanhoopspogingen in die richting ten spijt, nooit meer goed komen. In hun vuist lachend om de poets die men de groep had gebakken, haalde de kopgroep steeds vernietigender uit. Van één minuut liep de voor sprong op naar het dubbele van die marge en amper half koers keken de zes leiders het versla gen peloton al in de rug. Niet veel later werden de laatste mannen stuk voor stuk opge raapt en leek alles rijp voor een 'lap'. Voor het zover was. waren Eric kleine Amerikaan werd ruw te gen de grond gesmeten, z'n handen op z'n rug geboeid, z'n kleren nauwkeurig doorzocht. „Wat heb ik in hemelsnaam misdaan, wat heb ik gedaan, zeg het me dan", schreewde hij naar de beer, die nu niet drie, maar wel vier koppen groter De zwemloop start om 19.15 uur op strand voor de boule vard van Zoutelande. De af standen zijn 1 kilometer zwem men en 10 kilometer lopen of 500 meter zwemmen en 5.6 kilo meter lopen. De finish is op de boulevard bij de EHBO-post. Inschrijven vanaf 18 00 uur in de kantine van VV De Meeu wen aan de Westkappelseweg te Zoutelande. de Crom. John Leijs, Michel Rommers. Mario van Vlimme- ren en - de heel hard fietsende - Patrick van Passel toch nog uit de groep ontsnapt. Maar meer dan een ereplaats zat er voor hen niet meer in. Nadat de jury koersvervalsing had weten uit te sluiten door het peloton voortijdig af te laten sprinten, voerde het zestal een spannende slotscène op. Patrick Tolhoek kwam er als sterke win naar uit tevoorschijn. MVV na rust op schot tegen Borsels elftal NIEUWDORP - Het Borsels elf tal heeft gisteren in Nieuwdorp eerste-divïsieclub MW een helft lang goed partij kunnen bieden. Na een 1-2 ruststand liep de Maastrichtse ploeg in de tweede helft echter uit naar 7-1. Het duel werd bijgewoond door 325 toeschouwers. Zij zagen Wil- co Doeleman uit Dreischor het doel van MW verdedigen. Roy Magnus was de speler die de 'Limburgse' doelman namens de thuisclub wist te passeren. Voor MVV scoorden Danny Landzaat, Rik Hoogendorp (2x), Leo Kos- wal. Anton Vriesde. Marco Gen tile en Rick Platvoet. MVV speelt vrijdag nog een wed strijd op Zeeuwse bodem. Dan in en tegen Hoedekenskerke. Dit duel begint om 19.00 uur. Het Borsels elftal komt donderdag alweer binnen de lijnen. In Nieuwdorp is Sparta dan de te genstander (aanvang 19.00 uur). De Rotterdammers, met de ge broeders De Nooijer in de selec tie, trainen donderdagochtend om 10.30 uur ook op Nieuwdorp. was. terwijl hij werd afgevoerd. De beer keek hem met grote, boze ogen aan en priemde een wijsvinger in zijn richting. „Ne ver. never ever, touch an offi cer", was het ijskoude ant woord. Buiten was het voetvolk tot staan gekomen, had de nieuws gierige massa zich rond de ves tiging van een van de hoofd sponsors van de Olympische Spelen verzameld. „Wat is er aan de hand, bomalarm"? Nee, gewoon een schouderduwtje, waarvoor je op het voetbalveld niet eens de gele kaart zou heb ben gekregen. Na een nachtje slapen kunnen we het nog steeds niet geloven. Maar echt waar, het gebeurde, want zoiets verzin je niet. van onze medewerker CADZAND/RETRANCIIE- MENT - De West-Zeeuws- Vlaamse Automobielclub gaat zoals altijd in het voorjaar en de zomermaanden op de toeristi sche toer. De Smokkelroute zoektocht geeft van mei tot juli gelegenheid om West-Zeeuws- Vlaanderen te verkennen, de Kustrit draait - vanuit De Zwaan in Zuidzande - nog tot 29 september en morgen (donder dag) start de eerste van een se rie van twee badritten in Cad- zand. In Retranchement wordt op 1 augustus de tweede verre den. Naast een klassement per rit wordt over beide ritten ook een totaalklassement opge maakt. WZA-secretaris Jan van Hane- gem uit Aardenburg, fanatiek promotor van de rallysport en op zowat alle Grand Prix' van de Formule I in Europa te vinden, herinnert zich de start van deze badritten nog goed. „Pakweg zo'n twintig jaar geleden kregen we van de VW Cadzand het ver zoek om voor de toeristen een rit uit te zetten." Die activiteit pas te kennelijk zo goed in het re creatiepakket dat de rit daarna jaarlijks op de kalender werd ge plaatst. Met een aantal cam pinghouders, die op deze Van onze medewerker OOSTBURG - In het ING/Een- hoorn-Badgastentoernooï in Oostburg bereikte Bart Gorth- mans de kwartfinale in de B-ca tegorie. Tegen Mare Sprenke- ler, een speler van de Doetin- chemse tennisschool, won Gorlhmans de eerste set met 6- 1. In de tweede set kende Gorth- mans meer moeite met het spel van Sprenkeler. Gorthmans trok toch aan het langste eind: 6- 4. In de kwartfinale stuit Gorth mans op de winnaar van de wedstrijd tussen Tim van Veld hoven en Martijn Evers. In hetzelfde schema won Paul Hendrikse in de eerste ronde van J. Meyer. Hendrikse won in drie sets en komt in de volgende ron de uit tegen de als tweede ge plaatste Bernd van Quekelberg- he. Michel Verberkmoes en Ro bin Morel bereikten de kwartfi- BIERVLIET - Hoofdklasser Hoek speelt zaterdag in Bier vliet zijn eerste oefenduel ter voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. Evenals vorig jaar treedt de formatie van Jo han Ballegeer aan tegen een West-Zeeuws-Vlaamse selectie. Voor de supporters van Hoek geldt het duel als kennismaking met de nieuwe spelers Michel Leonhart (Gastel). Angelo Nijs- kens (Haasdonk). Frank van Damme (Lovendegem). Kurt Pasque (Lovendegem), Domini que van Zele (Eeklo) en doelman André de Letter (Temeuzen). Een aardig aspect is dat er veel oud-spelers van Hoek tegen hun oude club meedoen. Coach Ruud Cornells heeft voor Dammen Nijmegen. Internationaal toernooi: Vierde ronde: Steijntjes-Gantwarg (WRu) 0-2, Van der Pal-Krajenbrink 0-2, Mathijsen-Fred de Koning 1-1, Zwart- Karregat 1-1, Kalk-Macodou N'Diaye (Sen) 0-2, Stobbe-Ba (Sen) 0-2, Autar (Sur)-Verhagen 1-1, Zdoroviak (Mol)- Ferry Kemperman 1-1, Arnaud Cordier (Fra)-Henri Cordier (Fra) 2-0, Mark Kem- perman-Arne van Mourik 2-0, Van der Broek- Tsjitaikina (Rus) 0-2, Golubjeva (Let)-Lock 2-0. Stand: 1. Krajenbrink en Gantwarg 8, 3. Mathijsen, N'Diaye, Fred de Koning en Ba 7, 7, 13 spelers met 6 punten. Tennis ING Eenhoorn-Badgastentoernooi Oostburg: DE B1: Ie ronde: M. Brou- wers-R. Sterrenberg 6-1. 6-0. DE Dl: Ie ronde. F. Wijffels-L Beckers 6-2, 6-2. L. Kemperman-L. Vosters 6-2, 6-2. DD D 1e ronde- Riemens/De Paepe-Jonker' Van Kleef 6-0, 6-3. Wouters/Niesink- Steyaert/Smekens 6-0, 6-2. Meyer/ Krijgsman-Gelevert/Arends 6-1, 6-1. HE 8. 1e ronde: P. Hendrikse-J. Meyer 4-6, 7-5, 6-2. 2e ronde: B. Gorthmans-M. Sprenkeler 6-1, 6-4. M. Verberkmoes-J, Remijn 6-1, 6-1. R. Morel-R. Dekkers 2-6, 6-3, 6-2. HE C11e ronde: R. Vervaet-J. van Remmen 6-3, 6-0. W. Westdijk-J.M. Sinack 3-6. 6-3. 6-2 S. Weikamp-R. Ver heul 6-2, 6-2. O. Blindenbach-H. Rie- mens 6-4, 6-1. 2e ronde W. Ploeg-O. Blindenbach 6-2, 6-2. HE C2: Ie ronde M van Kleef-D. Bouman 6-1, 3-6, 6-2. M. Sprenkeler-S. Minnaert 6-1, 6-1. R. de Vries-H. Jimmink 6-4, 7-5. 2e ronde' B. Ysebaert-J. van Remmen 3-6, 6-2, 6-3. HE D1' 1e ronde: E. de Rijcke-D. Veer man 3-6, 6-2, 6-3. S. Minnaert-L. Ver meulen 7-5,7-5. N. Verheul-C. Burky 6-1, 6-1. J. Diekema-J. Wijffels 6-0, 6-0. HE D2' Ie ronde: R.Paridaen-R. Boogaard 6- 3, 6-1. 2e ronde' F Yzerman-N. Sme- kens 2-6, 6-2, 6-3. J. Louweret-E. Verha- ge 6-3. 6-0. HE D35. Ie rónde. L. Yzer- man-H Alphen 6-0, 6-0. HD B: Ie ronde: Gelevert/Gelevert-Noè/Hengeveld 6-2,6- 1. HD C. 1e ronde: Ysebaert/Louweret- ClaerhoudtA/an Daele 7-5, 7-5. Diekema (avond)ritten inspeelde, ging in de beste jaren een deelnemers veld van bijna honderd equipes van start. „Veel hangt af van het weer", weet Van Hanegem uit ervaring. Een bloedhete dag verleidt de toeristen na een dagje strand moeilijk 's avonds nog eens in de auto te kruipen. „We zijn dus niet bepaald mooi-weerrijders, het moet overdag niet te warm zijn", schetst de WZA-bestuur- der de ideale omstandigheden voor 'zijn' ritten. Aan de badritten kan door ieder een worden deelgenomen. De toerist die een dergelijke sport nog nooit heeft beoefend kan in de toeristenklasse best uit de voeten (Van Hanegem: „Het moet leuk blijven"), de gerouti neerde rijder van orientatierit- ten kan in de wedstrijdklasse voor de overwinning gaan. De twee badritten zijn echte puzzelritten. De organisatie heeft in de Cadzand-rit een aan tal opdrachten, een spellencir- cuit en andere 'ludieke' onderde len gestopt, waardoor het hele gezin onderweg wat te doen heeft. Start en inschrijving in Cadzand bij hrc Du Commerce in Cad zand dorp, in Retranchement is dat camping De Wildhof. De in schrijving staat open van 18.15 tot 19.15 uur. nale ten koste van respectieve lijk Jacco Remijn (6-1, 6-1) en R. Dekkers (2-6, 6-3, 6-2). In het Cl-schema verloor Jean- Marc Sinack uit Aardenburg in de eerste ronde van de sterke Wouter Westdijk. Westdijk won in drie sets: 3-6, 6-3 en 6-2. Wei kamp versloeg in dezelfde ronde Ruben Verheul met 6-2 en 6-2. Eric de Rijcke versloeg Diederik Veerman in de eerste ronde in hetDl-schema. De Rijcke moest de eerste set afstaan met 6-3, maar vervolgens won hij de tweede en derde set met ruime cijfers: 6-2, 6-3. Bij de vrouwen in de B-categorie won de als tweede geplaatste Manon Brouwers met ruim ver schil van Ria Sterrenberg: 6-1,6- 0. In de Dl-categorie maakte de als eerste geplaatste Florentien Wijffels geen fout in haar ope ningspartij. Wijffels versloeg Loes Beckers met 6-2, 6-2. zijn West-Zeeuws-Vlaamse se lectie de volgende spelers uitge nodigd: doelman Nico Knol. Bram Vercruijsse. Cisko Osma- novski (allen Breskens), Robbie Jonkman, Pascal Pijcke (beiden Hoofdplaat), Adrie van Hane gem, Frank Neve, Frank van de Vijver (allen IJzendijke), Wil liam Faes, Tom Meertens, Jur- gen Naeije, doelman Stefan Dij kers (allen Biervliet). Ritchie Bosma, Arjen Tollenaar. Harry Vermeire. Peter Hamelink (allen Philippine) en John Alleman (Aalter). De wedstrijd begint om 19.00 uur en staat onder leiding van scheidsrechter Peter Bogaert uit Sas van Gent. /Hennen-Provoost/Vinje 6-1, 6-1. GD D 1e ronde: Beckers/Stinski-Jimmïnki Jimmink 6-7, 7-6, 6-3. GD D35: 1e ronde: Becu/Becu-Scheers/Alphen 6-1, 6-1. Sportprijsvragen Lucky 10, trekking dinsdag 2-3-8-9-12 17 - 22 - 24 - 31 - 34 39 - 42 - 52 - 56 - 58 60 - 62 - 68 - 72 - 80 (onder voorbehoud) Toto 29: Eerste prijs' geen winnaar tweede prijs4 winnaars, elk f 535,10 derde prijs: 42 winnaars, f. 127,40. Voetbal Zeeland. Willem II - Top Oss 5-2 (4-1) Doelpunten Willem II: Sanou, Chlad 2 Kolkka. Doelpunten Top Oss: Taihuttu Dijkstra. Bijzonderheid' bij Willem speelde de Tsjech Marian Chlad (ex-FI Groningen) op proef. Borculo. Reünie - Celtic 0-16 (0-4). Doel punten onder anderen: Van Hooydont Cadete 4, Di Canio 3, Thon 2. Wielrennen Kermiscriterium Clinge. Amateurs: 1 f Tolhoek, Yerseke, 2. Th. Akkerman: Woensdrecht, 3. W. Geijs, Kwadendarr me, 4. P. Graal, R'dam, 5. D. Brehn Goes, 6. N. van de Klundert, Woen: drecht, 7. E. de Crom, Woensdrecht, 8. Leijs, Standdaarbuiten, 9. P. van Passé Sluiskil, 10. M. van Vlimmeren, Hoevei 11. M. Rommers, Rilland, 12. D. Mesi Middelburg, 13. L. van Mook, Ooste hout, 14. P. Mol, Kapelle, 15. R. Kroe Hattem, 16 F. Franse, Kwadendamm« 17. R. de Bruin, St. Willebrord, 18. ri Boudewijns, Gerwen, 19. J. van Schai Oost-Souburg, 20. D. Ongenae, St.Gill W. Cyclosportieven: 1, J. Peemen, Rijsbe gen, 2. J. Akkermans, Nw.Vosspmeer, P. van Dijk, Bosschenhoofd, 4. A. vb Loon. Oosterhout, 5. M.Kooyman, Br da, 6. P. Hofland, Roosendaal, 7 Th vi de Velde, Rijsbergen, 8. F. Krebbek Steenbergen, 9 C. Volder, Raam donksveer, 10. P. Jongenelen, Oude bosch. A Skah denkt aan zieke vader ATLANTA (AFP) - De Marokkaanse atleet Khalid Skah, winnaar van de 10 kilometer tijdens de Spelen in Barcelona in 1992, wil - mits hij deze prestatie herhaalt - zijn gouden medaille in Atlanta opdragen aan zijn doodzieke vader. Skah, die bij de openingscere monie de Marokkaanse vlag droeg, vindt dat zijn vader dat ver dient. „Mijn gouden plak in Barcelona betekende zo veel voor hem, dat ik wil proberen deze keer weer goud te halen. Lukt dat, dan geef ik die medaille aan hem." Skah's vader lijdt aan kanker." Judoka Claudia Zwiers (22) uit Haarlem won maandag de eerste medaille voor Nederland tijdens de Spelen. Zwiers veroverde brons in de klasse tot 66 kilo gram. ..Ik ben vooraf nooit ge noemd bij de mogelijke me daillekandidaten. Altijd vie len de namen van Angelique Seriese, Jenny en Jessica Gal. ledereen vergat dat Ka rin Kienhuis en ik ook kan sen hadden. Dat is wel een motivatie voor me geweest. Ik wilde betvijzen dat ik ook besta. Ik wil -waardering. Mijn erelijst, met twee derde en een eerste plaats op een EK en de vijfde plek op de WK. is toch redelijk." ..Ik sta nu twee jaar aan de top. Dit jaar was tot dusver heel goed. Ik groei nog steeds, ik word steeds ster ker. Dat is ook noodzakelijk. Vrouioenjndo is de laatste ja ren enorm vooruit gegaan. In sommige potjes is judo am per mogelijk, dan is het al leen vechten. Kijken wie de sterkste is." „Ik besef dat ik nu 20.000 gul den heb verdiend, van dat geld ga ik een motor kopen. In oktober moet ik afrijden voor mijn motorrijbeioijs. En ik ga naar de koningin. Gacif! Erica Terpstra kwam na mijn verloren halve finale naar me toe en stak me een hart onder de riem. Je bent voor mij de kampioen, zei ze, we gaan nu voor brons. Prachtig toch. Zij is niet nep, maar leeft echt mee. Dan is het ook niet irritant. Voor ik de mat op moest voor de strijd om brons zag ik uit mijn ooghoeken premier Wim Kok en Terpstra die me met gebalde vuisten succes wensten." ..Bij het opstaan wist ik al dat ik de bronzen plak zou ver overen. Ik heb daarover ge droomd. Dat had ik voor de EK ook. Ik droomde toen in januari dat ik in april Euro pees kampioene zou worden, dat gebeurde. Een hele tijd geleden droomde ik van de derde plaats op de Spelen. Dat cijfer drie speelde voort durend doormijn hoofd." „Na mijn partij moest ik op een stoeltje zitten in afwach ting van de huldiging, daar door kon ik Mark. die na mij brons won, niet feliciteren. Ik had het niet het gevoel bezig te zijn met de Olympische Spelen. Het is net een WK. Je kent de tegenstandsters, er heerst dezelfde sfeer. Nu rea liseer ik me echter dat een olympische medaille maar eens in de vier jaar kan war den behaald, tenvijl we eens in de twee jaar de WK heb ben, Het overkomt me alle maal. ik laat alles over me heenkomen. Ik word. geleefd. Direct na de prijsuitreiking werd ik overal mee naar toe genomen. Alles is geregeld. Ik denk dat ik pas veel later zal beseffen wat er vandaag met me is gebeurd." Claudia Zwiers kust haar bronzen plak. foto Kimimasa Mayama/Reuters Waanzinnige B-film in hamburger-restaurant Atlanta Theo Akkermans (tweede van links) bepaalt het tempo van de kopgroep. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 40