Banenplan Melkert slaat niet aan PZC Uitbreidingsplan Kamperland in '97 van de grond Alleen de oorlog kon hen scheiden Goese jeugd vist wat af zeeland Schouwse werkgevers reageren afwachtend Zes werklozen wachten nog op baan Schouwenaren fel Meisje (15) berooft vrouw (55) van tasje gekant tegen plaatsen fotokasten langs N59 Eendracht Tholen wil snel schieten op industrieterrein Beregeningsverbod voor gebied ten zuiden Nieuw-Namen WOENSDAG 24 JULI 1996 s 16 van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het wil op Schouwen-Duiveland nog niet zo lukken met de invulling van het banenplan 'Melkert-twee'. In tegenstelling tot de Bevelan- den en Tholen. waar zich ver schillende werkgevers hebben gemeld voor een gesubsidieerde arbeidsplaats voor een langdu rig werkloze, reageren de werk gevers op Schouwen afwach tend. Tot nu toe is slechts één vacature vervuld. Zes geselec teerde werklozen wachten nog op een baan. „De regeling slaat nog niet echt aan bij de werkgevers. Waar schijnlijk heeft dat te maken met onbekendheid", zegt direc teur J A. van den Broeke van de intergemeentelijke sociale dienst op Schouwen-Duiveland Hij heeft inmiddels aan de bel getrokken bij uitzendbureau Start in Goes, dat de regeling uitvoert. Het probleem doet zich overigens niet voor bij de 'Mel- kert-één' banen in de non-profit sector. Daarvan is inmiddels het grootste deel ingevuld. De Mel kert-twee regeling geldt ook voor de vrije-markt-sector en houdt globaal in dat werklozen een jaarcontract krijgen aange boden met zicht op een vast con tract. De werkgever krijgt een fors deel van de loonkosten ver goed. Reclame Coordinator J. van der Wekken van Start bevestigt de lezing van Van den Broeke: „Op de Beve- landen en Tholen loopt het be ter In het district Oosterschel- debekken hebben we in totaal dertig mensen geplaatst." Hij vermoedt dat dit te maken heeft met mond-tot-mondreclame. „We hebben tot nu toe vooral tijd en energie gestoken in plaat sing bij werkgevers die zich zelf aanmeldden en minder in het werven van banen." Wel heeft hij onlangs contact opgenomen met de ondernemerskring op Schouwen-Duiveland om de re geling meer bekendheid te ge ven. Dat de werkgelegenheid op Schouwen vooral te vinden is in de recreatie en de landbouw, waar seizoenswerk en kleine be drijven overheersen, speelt vol gens Van der Wekken minder een rol: „Er is voldoende econo mische activiteit om vijf tot tien mensen te kunnen plaatsen." In heel Zeeland wordt gestreefd naar 210 Melkert-twee banen. Daarvan neemt het Oosterschel- debekkendistrict ongeveer een derde voor zijn rekening. Hoewel de verschillende regio's niet evenveel vacatures hoeven te vervullen, wil Van der Wekken een 'evenwichtige spreiding'. „Dat is een gevoelsmatige kwes tie. Want alle sociale diensten en arbeidsbureaus zijn erg enthou siast." Extra inspanning Dat geldt ook voor de ISD en het arbeidsbureau op Schouwen- Duiveland. Al enkele jaren voor het wettelijk verplicht werd, gin gen beide diensten een samen werkingsverband aan. De so ciale dienst begeleidt de werklo ze, het arbeidsbureau bemid delt. „De begeleiding werkt mondjesmaat, maar het wérkt. Zonder extra inspanning lukt het niet langdurig werklozen aan de slag te krijgen", meent Van den Broeke. De 'uitstroom gedachte' is een van de kerndoe len van het beleid. Een wirwar van regelingen staat daarvoor ter beschikking. Behalve de Mel- kertbanen zijn dat bijvoorbeeld de banenpools en het jeugd werkgarantieplan. „En dan wordt nu geexperimenteerd met Melkert-drie", verzucht Van den Broeke. Bonus De ISG doet niet mee aan deze proef: „De gemeentelijke herin deling staat voor de deur. Dan wordt de hele tent overhoop ge gooid." Wel geeft de dienst sinds 1996 'bonussen' voor het volgen van een opleiding of het accepte ren van werk. Sinds begin dit jaar mogen gemeenten zelf uit maken of ze zo'n geldelijke prik kel toekennen. 'Een van de beste regelingen in het Zeeuwse' noemt Van den Broeke de bo nusregeling van de ISD. hoewel het effect moeilijk te meten is. „Maar met scholing kun je men sen toerusten voor de arbeids markt. De premie stimuleert mensen aan het werk te gaan", is zijn overtuiging. De directeur omschrijft de dienst, waar ongeveer zeshon derd bijstandsgerechtigden een beroep op doen. als 'redelijk streng' voor de uitkeringsge rechtigden maar 'met oog voor de menselijke problematiek'. „We zijn klantgericht, maar za kelijk. We gaan om met gemeen schapsgeld. Daarom moeten we op rechtmatige wijze controle uitoefenen op de gelden die de belastingbetalers opbrengen." van onze verslaggever KAMPERLAND - De eerste paal voor het uitbreidingsplan Kamperland gaat in de eerste helft van '97 de grond in. Dat is het streven van de betrokken ontwikkelingscombinatie en het dagelijks gemeentebestuur van Noord-Beveland. Bedoe ling is de ongeveer honderd veertig woningen te bouwen in een periode van acht tot tien jaar. De gemeente treft voorbe- Natuur centraal op expositie BURGH-HAAMSTEDE - In het trampolinecentrum Wester- schouwen wordt een tentoon stelling over de Zeeuwse na tuur gehouden. 'Mama. hoe heet die schelp', is de titel van de ex positie. De tentoonstelling is te zien tot 1 september. Kinderen en volwassenen krijgen infor matie over het leven in bossen, duinen, polders, zee en strand. De informatie is weergegeven op panelen en is tot stand gekomen in samenwerking met de Stich ting Amsterdamse Natuurhisto rische raad. het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, het Zeeuws Biologisch museum en de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Duiveland. Monde linge uitleg wordt dagelijkse ge geven door Jan en Ellen Mida- vaine. Tussen 10.00 en 18.00 uur is de tentoonstelling geopend. YLISSINGEN - Een 55-jarige Vlissingse is maandagavond rond kwart over zes op de Schuitvaartgracht in haar woonplaats beroofd van haar heuptasje. Drie kwartier later werd een 61- jarige vrouw uit Aarle-Rixel die op de Spuistraat liep bijna het slachtoffer van een tasjesroof. Omdat zij haar tas stevig vas thield en begon te gillen ging de dader er vandoor richting Wal- straat. In beide gevallen ging het om een meisje van 14 a 15 jaar. Ze heefteen licht getint uiterlijk, bruin haar met een staart boven op het hoofd, donkere ogen. bol gezicht, lengte 1,60 meter. Ze droeg gebloemde kleding en hoog model sportschoenen. reidingen om de woningbouw planologisch mogelijk te ma ken. Zoals ook een exploitatie overeenkomst in de maak is. Een wijziging van het bestem mingsplan is noodzakelijk om dat het gebied nu nog een agrari sche bestemming heeft De bouw moet beginnen bij een nog te graven waterpartij naast het voetbalveld. Faasse en Faasse projecten uit Goes. Willemsen en Minderman vastgoed ontwik keling uit Capelle aan den IJssel en AW-beheer uit Middelburg vormen de ontwikkelingscombi natie. Zij hebben onder meer overeenstemming bereikt over de aankoop van de CZAV-lood- sen die in het gebied staan. De gebouwen wisselen over drie jaar van eigenaar om vervolgens te worden gesloopt. Of het moge lijk is de eerste helft van '97 te beginnen met de bouw van de wijk hangt af van de snelheid waarmee de procedures kunnen worden afgewikkeld. „Komen er geen bezwaren dan kunnen we snel doorstoten", verwacht bur gemeester M. L. Everaers van Noord-Beveland. De reacties tot dusver zouden overwegend posi tief zijn. Ook de provincie moet zich nog buigen over de plannen. Discussie De aanpak van het project gaf eerder dit jaar aanleiding tot enige discussie. Aanvankelijk voelde het dagelijks gemeente bestuur weinig voor het initia tief omdat het vertragend zou werken op een eigen woning bouwplan van ongeveer 35 hui zen. Die gemeentelijke dorpsuit breiding. voorzien in de omge ving van Nieuwstraat en Oost havenweg, ligt in het gebied waarin de ontwikkelingscombi natie aan de slag wil. Het college wilde haast zetten achter het ei gen plan omdat een aantal men sen al lange tijd wacht op een stukje bouwgrond. Een meer derheid van de commissie ruim telijke ordening gaf echter aan enige vertraging wel voor lief te nemen. Dat het plan van de ontwikke lingscombinatie nu toch op de rails staat betekent niet dat Noord-Beveland de wachtenden is vergeten. Een aantal van hen heeft een bepaalde locatie op het oog en dreigt nog eens extra ge duld te moeten oefenen als die plek gelegen is in de tweede of derde fase. „We gaan na in hoe verre het mogelijk is hun w ensen te honoreren", aldus burgemees ter Everaers die niet uitsluit dat daarvoor een aanpassing nodig is van de fasering Het jubilerende echtpaar Berrier samen op de bank in de achtertuin. van onze verslaggever OOSTKAPELLE - „Ik had het niet gered als ik niet zulke gewel dige hulp van mijn vrouw had gehad." B. H. Berrier (84) zegt het vol trots over zijn echtgenote M. W. J. Berrier-Toff (82). In de oorlog zat hij een jaar lang in een concentratiekamp. Hij hield er zijn leven lang een tik aan over, maar zijn vrouw liet hem niet in de steek. Dinsdag vierden ze samen hun zestigjarig huwelijk. De Berriers zijn allebei geboren en getogen Amsterdammers. Voor de oorlog werkte Berrier er in de valutahandel. In 1939 werd hij opgeroepen voor de marine-kustwacht. Berrier: „Toen de oor log uitbrak, wist ik al wat er met de joden ging gebeuren. Die mensen wilden allemaal naar Engeland. Ze waren bereid om al les af te staan, als ze de reddingsboot maar konden kopen." Hij besloot om in het verzet te gaan en nam onderduikers in huis. In 1944 werd hij opgepakt en naar Sachsenhausen gebracht. Berrier-Toff: „Toen hij terug kwam was hij een wrak. Hij is er nooit boven op gekomen. Iemand die in een concentratiekamp heeft gezeten, heeft levenslang." Zijn strijdlust is er niet minder om geworden. Tot de dag van vandaag is hij een actief lid van Amnesty International. Nog dagelijks schrijft hij brieven voor gewetensgevangenen. Het echtpaar kreeg één zoon, drie kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen. De zoon verhuisde naar Zeeland en in 1974 haalde hij zijn ouders daar ook naar toe. Met één ding in Zeeland heeft Berrier een speciale band. In 1932 heeft hij op De Schor pioen gediend, dat nu als museumschip in Middelburg ligt. De oudere jongens beproeven hun geluk bij de Oostvest. van onze verslaggever GOES - De stadsvissers zijn weer terug! Nu de school vakanties in volle gang zijn en het zonnetje zich dagelijks laat zien, stort de Goese jeugd zich op het vissen. Langs de Westsingel, de Oostsingel, bij Wilhelminadorp; in elk water waar vis zit gooien zij hun hengels uit. Niet om hun kost je te verdienen, maar gewoon voor de lol. Langs de Westsingel in de Goese binnenstad zitten Ben jamin van Eek (13) en Patrick Geers (14). Hoewel de weers omstandigheden het niet al tijd toelaten, vissen zij toch een paar keer per week. „Soms bij de Zeedijk of in Goes- Noord. Vorige week had ik bij de balletschool zó'n graskar per," zegt Benjamin, terwijl hij zijn handen ongeveer een me ter uit elkaar houdt. Voor Pa trick is de lol van vissen het af wachten hoe groot de vis is. Zijn vriend kickt op het bin nenhalen van de spartelende vangst. Zielig vinden de jon gens het met. want ze gooien de vissen toch terug. Behalve als ze paling beet hebben. „Maar als het haakje in het oog of achter in de keel vastzit, dan denk je toch 'shit'." Even verderop, bij de West- vest langs de West wal. hebben Menno (11) en Victor (10) zich op een steigertje geïnstal leerd. De broertjes uit Goes- Zuid zijn al een ochtendje be zig. maar ze hebben nog niets gevangen. „Ze bijten wel. hoor. Alleen ze trekken niet," roept Menno. Eerst mochten ze niet vissen van hun moeder, want die vond het maar zielig. En hun vader? „Die heeft het één keer gedaan, maar toen hij wat ving, moest een andere meneer de vis van het haakje halen. Papa vond het maar eng!", grinnikt Victor. Drillen Aan de Oostsingel heeft een groepje oudere jongens hun hengel uitgegooid. Voor de 18- jarige Jasper en de 19-jarige Steven is het pas de tweede keer, maar hun vriend Stefan (21) noemt zich een 'echte' vis ser. „Ja eeh. het is te warm om te basketballen, dus dat ik hier zit is eigenlijk uiterste noodzaak", zegt Steven met foto Willem Mieras een bloedserieus gezicht. Jas per heeft, net een slok van zijn biertje genomen en proest het uit. Stefan is ondertussen druk in de weer om zijn hengel in el kaar te zetten. Hij vindt het drillen - het inhalen van de vis - te gek, vooral als ze een beetje tegenspartelen. De vis uit de Veste eet hij niet op, die is hem te smerig. Zijn maaltje zeebanket haalt hij liever uit de Oosterschelde. „Maar een Chinees bood een vriend van me vorige week een tientje voor zijn vangst uit de Veste. Die man zei dat hij dat nodig had voor z'n 'peking-vis'." En hebben ze vandaag al iets ge vangen? Stefan: „Ja, die twee wuven die net voorbij fiets ten". van onze verslaggever ZIERIKZEE - Met de inwoners van Schouwen-Duiveland wordt bij de invoering van al lerlei verkeersmaatregelen in dit gebied veel te weinig reke ning gehouden. In eerste instan tie waren veel bewoners al scherp gekant tegen de veran dering van de N59 van autoweg in 80-kilometerweg, maar tij dens inspraakbijeenkomsten zou naar die kritiek niet geluis terd zijn. Bovendien wordt de N59 nu ook nog voorzien van zes fotokasten en zes matrixbor- den; een 'abnormale' situatie in Nederland. Dit vindt W. Boogaart uit Nieu- werkerk, die zich als weggebrui ker al tijden met dit onderwerp bezighoudt. „Indien de situatie zo blijft, gaan we na de vakantie actie voeren", zegt hij. Veel Schouwenaren zouden het met hem eens zijn, zo bleek ook tijdens inspraakbijeenkomsten, waar tientallen mensen aanwe zig waren. Rijkswaterstaat zou volgens critici 'stelselmatig' hebben toegewerkt naar de wij ziging van de N59 in 80n-kilome- terweg, terwijl de rest van Zee land over auto- en snelwegen be schikt. Bovendien zouden de maatregelen toerist-onvriend lijk zijn. Tijdens bijeenkomsten m Rijkswaterstaat hebben beu ners van Schouwen-Duivelai ervoor gepleit om de N59 we tot autoweg te bombardere eventueel beveiligd via goede i tondes en verkeerslichten. Del tokasten zouden volgens de i genstanders bovendien onmi dellijk moeten verdwijnen. Veiligheid Woordvoerder A. van der Zei] van Rijkswaterstaat stelt desf vraagd dat de weg op de eers plaats een stuk veiliger zou zi geworden. „En daar is het all maal om begonnen. Dat mens problemen hebben met het fi dat de maximum-snelheid oi laag is gegaan en dat de snelhe wordt gecontroleerd kan ik i voorstellen." Dat Rijkswati staat niet naar bewoners v Schouwen-Duiveland heeft luisterd, ontkent Van der Zeij „We werken samen met die 1 woners aan een veiliger weg." Van der Zeijst erkent overige dat er 'wel een aantal Schc wenaren' zijn die de maatref len afkeuren. „Maar nogmaali zegt hij, „het is veiliger. En da gaat het om." van onze verslaggever THOLEN - Schietvereniging Eendracht uit Tholen wil liefst dit jaar nog nieuwbouw plegen op het industrieterrein in Tho- len-stad. Onlangs werd het honk van Eendracht door brand verwoest. Daarom schieten de leden nu één keer per week bij een club in Reimerswaal. „We hebben de gemeente gevraagd om via een versnelde procedure aan de slag te kunnen", zegt P. van Rooij van de vereniging. Volgens een gemeentewoord voerder is echter nog absoluut niet duidelijk of sv Eendracht op het industrieterrein terecht kan. „Zij zoeken een lange kavel", zegt de woordvoerder. „En die is nu lastig te vinden." Verder wil hij op dit moment niets over de zaak zeggen. „Het is nog erg pre matuur." Naast sv Eendracht telt de ge meente Tholen momenteel nog drie andere dakloze clubs: uit Poortvliet, Sint-Annaland en Scherpenisse. Jaren geleden al verbood de gemeente hen nog langer in gymzalen te schieten, omdat daar te veel loodstof zou blijven hangen. Nieuw onderdak hebben die clubs nog steeds niet gevonden. Dan weer zagen de clubs zelf aangedragen oplossin gen niet zitten, dan weer vond de gemeente de oplossingen te duur. J. van Tiggele van de vereniging uit Poortvliet zit met de handen in het haar. „Het is over en uit voor ons. Het zit er in dat we dit jaar moeten stoppen: we hebben nog maar de helft van de leden over. De vereniging bloedt dood." Geld om zelf nieuwbouw te plegen heeft zijn vereniging niet en eventueel onderdak zoe ken bij het nieuwe onderkomen van Eendracht ziet Van Tiggele niet zitten. Sfeer Ook L. Bijnagte van de club uit Scherpenisse voelt niets voor dat laatste. „De sfeer is anders in Tholen", zegt hij. „Daar voel we ons niet thuis. Als dat 2 moeten, zou ik m'n geweer a de wilgen hangen." Er is v( zijn club momenteel ook weii zicht op nieuw onderdak. A het college van burgemeester wethouders is hij uitgepra .zegt Bijnagte. „Maar binnenk zal ik nog eens proberen v raadsleden te bereiken." V dat betreft is hij hoopvoller d collega-schutter J. Goede buure van de vereniging uit Si Annaland. „Bij de gemeei kloppen we helemaal niet m aan", zegt Goedegebuure. „E zouden we moeten wachten een nieuwe raad." Verder gaat het in Stalland o rigens niet slecht. Daar hebt ze nog een pistool- en een hi derd-meterbaan. Het wachtei bij die vereniging op een kan om bijvoorbeeld een leegstaa gebouw te kunnen kopen. „W: zelf bouwen is te duur. Veri wachten we rustig af." Klusser stal basaltblokken uit Goese Meer GOES - Een 41-jarige Goc naar is dinsdagmiddag aan houden voor diefstal van t basaltblokken uit het Go Meer. De stenen lagen nabij Krukweg en vormden d< metjes in het meer. De Goesenaar wilde de stei gebruiken voor een vijver in i tuin. Een oplettende voorbijg ger noteerde echter zijn ker ken. waarna de politie hem th aanhield. In het kader van het lik-op-st beleid kreeg de man direct i dagvaarding uitgereikt, moet zich binnen zes weken v de rechter verantwoorden, basaltblokken zijn eigend van de ontwikkelingsmï schappij De Goese Meer bv. van onze verslaggever HULST - Waterschap Het Hul ster Ambacht heeft met ingang van vandaag, woensdag, een be regeningsverbod ingesteld voor het gebied ten zuiden van de lijn Nieuw-Namen-Luntershoek. Waterschap De Drie Ambach ten stelde het verbod zaterdag al in voor de streek ten zuiden van Axel. De Zeeuwse water schappen zien geen reden het voorbeeld van de collega's in Oost- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen te volgen. Hoofd waterbeheer ing. C. Hu- bregtse van waterschap De Drie Ambachten legt uit dat in het gebied ten zuiden van Axel het snelst schaarste aan oppervlak tewater dreigt, omdat de grond zanderig is. De grond in het noorden van midden-Zeeuws- Vlaanderen is kleiachtig en daarom ontstaan daar minder snel problemen. Een woordvoer der van het Hulster Ambacht liet dinsdag weten dat een min of meer vergelijkbare argumenta tie reden was om ook in Oost- Zeeuws-Vlaanderen slechts voor een deel van het beheerde ge bied een verbod in te stellen. Hu- bregtse voerde nog een ander ar gument aan voor het slechts op beperkte schaal invoeren van de maatregel. „Een groot deel van het water in het gebied ten noor den van Axel is min of meer brak en daarom niet geschikt voor be regening". aldus Hubregtse. In het gebied ten noorden van de Westerschelde geldt geen b( geningsverbod. „In onze re hebben we niet zo snel te kt pen met schaarste aan opj vlaktewater als in Zeeu Vlaanderen", verklaarde i woordvoerder van Waterscl Zeeuwse Eilanden. „Bij ons het grootste deel van het wa brak." Bij Waterschap Het V van Sluis in West-Zeeu Vlaanderen was eind vor week nog geen beregenings\ bod ingevoerd. Er was dinsc niemand aanwezig bij het wal schap om duidelijk te maker de maatregel deze week al c niet van kracht wordt. Het verbod op het onttrekl van oppervlaktewater voor regening in een deel van het E ster Ambacht en De Drie bachten geldt voor onbepaa tijd. De onweersbui dinsd morgen in de Zeeuws-Vlaar kanaalzone was voor De E Ambachten geen reden het bod in te trekken. Hubrechl „Er viel slechts een klein bei regen. Pas als het vier dai flink geregend heeft kunnen aan het intrekken van de mi regel denken." Diefstal Mercede DEN OSSE - Een 71-jarige r uit het Duitse Siegen heeft a gifte gedaan van diefstal van Mercedes vanaf een park plaats in Den Osse. De waf type 420E, is donkergrijs heeft het kenteken SE-HU 85

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 32