Democratie in Indonesië groeit PZC Industriële hart Servië ligt stil PZC Aidstest mag zonder toestemming van zieke Vonnis opinie President Soeharto kan niet meer om oppositie heen Achternaam moeder cadeau voor Wesley's eerste verjaardag Weinig belangstelling voor Nederlands op Noord-Franse scholen WOENSDAG 24 JULI 1996 2 door Herman Peerdeman President Soeharto van Indo nesië kan zich niet meer onttrekken aan de democrati sche tegenstroming in zijn land. De leider van de in maart opge richte groep voor onafhankelijk toezicht op de verkiezingen van volgend jaar verklaarde dit eer der deze week tijdens een be zoek aan Amsterdam. De groep heet Komite Indepen den Pemantau Pemilu (KIPP) en haar leider Mulyana W. Kusu- mah. KIPP werkt volgens de principes van soortgelijke orga nisaties als Namfrel in de Filipij- nen en Pollwatch in Thailand. Dat betekent niet in de eerste plaats op verkiezingsdag stem hokjes induiken om te kijken of daar alles goed gaat. maar voor namelijk voor de verkiezingen pogen een podium te vormen waarop democratische krachten zich kunnen verenigen en pre senteren. aldus Mulyana. De groep mag officieel geen rol vervullen, maar kan zich ont wikkelen doordat de algemene wetten en de kieswet zulke groe pen niet verbieden. KIPP kan al rekenen op vijfduizend vrijwilli gers in 47 steden door heel Indo nesië. Secretaris-generaal Mulyana W. Kusumah is in Nederland en Eu ropa om te proberen morele steun van Den Haag en de Euro pese Unie te krijgen. Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft hem maandag ontvangen. Het departement heeft begrip voor de zaak. maar wil eerst nadere contacten en af stemming binnen de EU. zei Mu lyana op een bijeenkomst bij Amnesty International in Am sterdam. Gedoogd Tot dusver zijn er in Indonesië slechts drie wettelijk toegestane partijen. Dat zijn behalve de re gerende Golkar die nu feitelijk alleen de president kiest, de moslim-georienteerde Verenig de Ontwikkelingspartij (PPPi en de christelijk-nationalisti- sche PDI. De 48-jarige Mulyana. die crimi nologie doceert aan de Universi teit van Jakarta, is duidelijk over de positie van het bewind. Dat ervaart volgens hem krach tige democratische tegenstro ming: het afzetten van PDI-leid- ster Megawati Sukarnoputri heeft zich tegen het regiem ge keerd, een organisatie zoals KIPP wordt gedoogd en er ont staan nieuwe politieke partijen. ..De jongste ingreep van het re giem tegen PDI-leidster Mega wati was de grofste machinatie van deze aard in dertig jaar. De ingreep toont aan dat zulke mid delen die tot nu toe werden ge bruikt. niet meer werken. Het was ook een pure miscalculatie van het bewind, want nu is bin nen de PDI en daarbuiten verzet tegen de ingreep uitgebroken aldus Mulyana. door Jovana Gec De zuidelijke stad Nis vormt het industriële hart van Servië, maar de arbeiders bren gen hun dagen in de grote fa briekshallen door met zomaar wat kletsen en bier drinken. De oude roestige machines staan stil. Zo is het niet altijd geweest in Nis. In hel oude Joegoslavië was de industrie van Nis de trots van Servië. Tientallen fa brieken boden werk aan het me rendeel van de 500.000 inwo ners. Na jaren van slecht manage ment en internationale sancties die tegen Servie waren ingesteld wegens steun aan de Bosnische Serviërs is de productie gedaald tot een minimum. Dat is niet al leen in Nis zo, maar in heel Ser vie. Zo'n 50 procent van de Ser vische arbeiders heeft geen baan of krijgt een uitkering van zijn werk waar eigenlijk geen arbeid tegenover staat. Ondanks de opheffing van het VN-embargo vorig jaar hebben de Servische president Slobo dan Milosevic en zijn regering maar weinig gedaan om de eco nomie nieuw leven in te blazen. Wat de regering ook van plan is, de kans dat de fabrieken binnen kort weer op volle toeren draai en is klein. Het zal Milosevic ook niet makkelijk vallen om de on vrede over zijn beleid onder de arbeiders te temperen. ..Wij hebben honger en onze kin deren hebben honger", zegt Zo- rica Zeferovic, arbeidster in een elektronikafabriek en moeder van twee dochters. Haar salaris van december, 104 dinar (zo'n 32 gulden), kreeg zij pas in mei. Haar echtgenoot, die in een an dere fabriek werkt, kreeg zelfs nog minder „Er moet iets ge daan worden", aldus Zeferovic. De Zeferovics en andere arbei ders in Nis en vergelijkbare plaatsen kunnen alleen overle ven omdat veel mensen familie op het platteland hebben en zo aan voedsel kunnen komen. En net als elders in Servië smokke len de mensen om aan de overige noodzakelijke goederen te ko men. Smokkel Maar de smokkel heeft ook aan de onvrede bijgedragen omdat er een nieuwe klasse van rijken is ontstaan - mensen die han-. dig genoeg zijn om benzine, wa pens en andere felbegeerde goederen te kunnen smokkelen en gewiekst genoeg om er veel geld mee te kunnen verdienen De meerderheid van de mensen die met moeite de eindjes aan el kaar kunnen knopen, kijkt met afgunst naar de nieuwe rijken. In mei hebben de Zeferovics Megawati, de oudste dochter van de voormalige Indonesische president Sukarno, is vorige maand tijdens een partijcongres met steun van de regering uit haar functie gezet. Zij werd ver vangen door de vroegere PDI- meegedaan aan een dertig da gen durende staking van tien duizend mensen die werk, geld en het ontslag van de fabrieksdi- recties eisten. In de Servische hoofdstad Belgrado en andere plaatsen hebben zich vergelijk bare protesten voorgedaan. Ook leraren en ziekenhuispersoneel sloten zich bij de acties aan. „Wij kunnen zo niet doorgaan", zegt het echtpaar Zeferovic. „Wij hebben gewacht tot de Sancties werden opgeheven en nu hebben we niets. Wij willen verande ring." De groeiende onvrede zou een politieke bedreiging voor Milo- voorzitter Surjadi, die onder voorzitter van het Huis van Af gevaardigden was geworden. De PDI is door de ingreep gesplitst in voor- en tegenstanders van de actie van het regiem. Megawati heeft een rechtszaak aangespan- sevic kunnen worden. De presi dent is er tot nu toe in geslaagd de aandacht van de economie af te leiden door te wijzen op het lot van de Serviërs in Bosnië en Kroatië. Belgrado probeert weliswaar in ternationale leningen te krijgen voor een economisch herstelpro gramma. maar de gesprekken daarover zijn vorige maand stukgelopen, omdat het door Servie aangevoerde Klem-Joe goslavië de zetels van Joegosla vië in internationale organisa ties opeist, alsmede alle buiten landse tegoeden van dat land. nen tegen de regering en tegen partijgenoten, een hoogst onge bruikelijke stap in Indonesië. Kanaliseren KIPP heeft aangedrongen op verruiming van de wet op de po litieke partijen, die er nu slechts drie toestaat. Maar de groep wil ook opinies kanaliseren, niet al leen met betrekking tot de ver kiezingen, maar ook en vooral in kwesties zoals die van Mega wati, zegt Mulyana. Het gaat om „politieke opvoeding" van de bevolking en de samenleving. De beweging krijgt daarvoor al de steun van studenten- en reli gieuze organisaties van alle ge zindten en andere organisaties die directe betrekkingen met de bevolking onderhouden. De groep werkt ook samen met een collegagroep in Bangladesh en het bestuur is voor 17 augustus voor een training uitgenodigd door Pollwatch in Thailand. Geld krijgt KIPP uit bijdragen van privépersonen, collectes door organisaties en van de Duitse liberale partij FDP en het Amerikaanse National Demo cratie Institute, zo verklaarde Mulyana. Op de vraag of KIPP zich door zijn optreden juist niet confor meert aan het ondemocratische kiesbestel in Indonesië zegt hij: „Eerst moet er meer politieke ruimte komen en is meer uitge breide steun nodig. Dat moet stap voor stap. Want het sys teem frontaal aanvallen zou ave rechts werken. Dan zou je juist steun kunnen verspelen. "ANP Zelfs met buitenlandse hulp zou Servië er waarschijnlijk nog ja ren over doen om de economie uit het slop te trekken en de be volking uit haar huidige lijden te verlossen. Nieuwe sancties Bovendien hangen Servië mis schien nieuwe sancties boven het hoofd, omdat de internatio nale gemeenschap weinig geluk kig is met het feit dat de door het VN-tribunaal in Den Haag aan geklaagde leider van de Bosni sche Serviërs. Radovan Karad zic. nog steeds op vrije voeten is. Door de sancties zou Servië ge dwongen worden zijn invloed op de Bosnische Serviërs aan te wenden om Karadzic tot overga ve te bewegen. Een nieuw embargo zou een kei harde klap voor Nis zijn. dat van wege zijn zuidelijke ligging in de omgeving van Bulgarije. Grie kenland. Roemenië. Albanië en Turkije ideaal gesitueerd is voor de productie van goederen voor de internationale handel. Toen de sancties werden inge steld veranderde Nis snel van een industriestad tot een smok- kelnest. Nu liggen de winkels op nieuw vol met cosmetica, stereo apparatuur, voedsel en kleding. Een groot ondergronds winkel centrum is een aaneenschake ling van luxe boetieks en andere kleurrijke winkels. Er zijn echter niet veel mensen die genoeg geld hebben om daar inkopen te doen. „Zij zetten boe tieks neer in plaats van in fabrie ken te investeren", aldus bewo ner Nevenka Kostic, die woe dend naar de winkels wijst. „Wie kan daar nu iets kopen Het antwoord is: de nieuwe rij ken van Nis, de succesvolle smokkelaars die winkels, villa's en westerse luxe auto's bezitten en goede banden onderhouden met de Socialisische Partij van Milosevic, de ex-communisten. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Servië als geheel. Tot voor enkele jaren was Nis een Milosevic-bolwerk en stond de stad bekend als „Rode stad" vanwege de vele stemmen die de communisten er kregen. De ar moede, de stakingen en de ver schillen in welvaart maken dat Milosevic „zijn" stad dreigt te verliezen. „De situatie is catastrofaal", al dus Risto Bukvic van het onaf hankelijke televisiestation TV5 in Nis. „Er wordt niets geprodu ceerd en de mensen weten niet wat ze moeten doen." Zoran Krstic. die in een machi nefabriek is aangesteld, zegt dat het zijn enige wens is om te werken. „Wij horen in onze fa brieken, niet op de zwarte mark- t ."AP door Jan van Etten Als minister Bayrou van On derwijs in Nederland leer krachten wil aantrekken om in Frankrijk Nederlands te geven op middelbare scholen, moeten er natuurlijk wél leerlingen voor zijn. Zo reageert de hoofd inspectie voor het onderwijs in het Noord-Franse Lille op Bay- rous brief aan zijn Nederlandse collega Ritzen waarin hij aan kondigt de leraren te zullen werven. Bayrou beloofde te vens het Nederlands in Frank rijk een officiële status te ge ven, evenals bijvoorbeeld En gels of Spaans. De hoofdinspectie Lille beslaat als enige in Frankrijk een ge bied, waar hier en daar in dorpen langs de Belgische grens, nog een vorm van Vlaams wordt ge sproken. Er waait een kleine wind om dat cultureel erfgoed te bewaren. Voorstanders wijzen geregeld op het belang van Ne derlands voor handels- en an dere contacten met Vlaanderen en Nederland. Niettemin heeft het afgelopen jaar slechts 0,1 procent van de middelbare scho lieren in de regio voor Neder lands gekozen als vreemde taal. ofwel 447 op de 441.909. Dat cijfer is bovendien nog vei bloemd omdat Nederlands in zi ven op de acht gevallen de twei de of derde gekozen vreemd taal is. Slechts 67 leerlingen - ofwel 0,014 procent hebbe het afgelopen jaar Nederland gekozen als eerste buitenlands taal. Dat aantal is sinds 1992 oi geveer stabiel. Op tien middelbare scholen i de regio langs de Belgisch grens wordt Nederlands gegi ven, aldus de hoofdinspectie. N is het nog zo dat de leraren in ht middelbaar onderwijs die Ni derlands geven als bijvak ee bevoegdheid moeten hebben i een taal met een officiële statu Dat is veelal Duits. Daarin kon nu dus verandering, heeft mini ter Bayrou aan Ritzen beloofd Er zijn in Noord-Fr ankrijk li sten in omloop met instellinge: waar kinderen Nederlands km nen leren. De lijst van het Kom tee Nederlands Onderwijs va Frans-Vlaanderen telt 42 insta lingen in 21 gemeenten waar leerkrachten werken. Daar dan wel alles bij opgeteld di maar enigszins naar Nederlani riekt: of dat nu op een univen teit of een kleuterschool is. AN Eigenlijk heeft de bijna 1 jaar oude Justin Fer nando Lensen. roepnaam Wesley, gedurende het eer ste jaar van zijn leven niet bestaan. Niet officieel al thans, want in werkelijk heid is Wesley „een heerlijk kereltje", de trots van zijn vader Marcel en moeder Magda uit Ens in de Noord oostpolder. Die moesten er echter heel wat voor over hebben voordat hun zoon de achternaam van zijn moe der Lensen kon krijgen. Begin deze maand bepaalde de Zwolse rechtbank, nog geheel tegen het Nederland se naamrecht in, dat Wesley niet de achternaam van zijn vader hoeft te dragen. „Het was een principekwestie ge worden. Al hadden we ons huis weer moeten verkopen, we waren doorgegaan tot de hoogste rechter." Wesley heeft er totaal geen weet van dat hij op dit mo ment jn Nederland een uit zonderlijk kind is. Als eerste baby van getrouwde ouders heeft hij de achternaam van zijn moeder gekregen en niet die van haar echtgenoot. Dat is officieel nog niet mo gelijk. De versoepeling van het naamrecht is al wel goed gekeurd door de Tweede Ka mer. maar nog niet door de Senaat en dus nog niet van kracht. Kranten en omroepen gin gen op zoek naar Wesley in Ens. die in één klap beroemd is geworden. „We zullen het hem later allemaal vertel len", lacht moeder Magda. Al voordat Wesley op zater dag 19 augustus 1995 werd geboren, hadden zijn vader en moeder bepaald dat hij de achternaam van zijn moeder moest krijgen. Vader Marcel Velthuis heeft geen prettige jeugd achter de mg en voelt zich daardoor zelf nauwe lijks verbonden met zijn chternaam. Maar in het ge meenlehuis kwam hij een paar dagen later bedrogen uit. Justin Fernando mocht geen Lensen heten. Een kind van gehuwde ouders be hoort inu nog) automatisch de achternaam van de vader te krijgen. Teleurstelling Zo kwam het dus dat de jon ge wereldburger onder de naam Velthuis werd inge schreven bij de burgerlijke stand, overigens zonder de handtekening van zijn va der, die categorisch weiger de te tekenen. Op het ge boortekaartje gaven Magda en Marcel weliswaar met blijdschap kennis van de ge boorte van hun zoon Justin Fernando Lensen, maar de teleurstelling over het feit dat ze niet de vrije keuze over de achternaam van hun zoon hadden, overschaduw de de kraamtijd. Velthuis schakelde meteen advocaat A. C. Blankestijn uit Em- meloord in en die spande een zaak aan voor de Zwolse rechtbank. Ondertussen kregen de ou ders geen kinderbijslag voor Wesley Lensen omdat die volgens de burgerlijke stand niet bestond. Ook het ope nen van een spaarrekening voor de kleine bleek een pro bleem. „Dat kon alleen op de naam Velthuis", vertelt Magda. „Maar dat wilden we niet. Dan maar geen spaarre kening dus." Hoge Raad In januari diende de zaak voor de Zwolse rechtbank. „Die vond het vreemd dat we ons kind, geen Lensen moch ten noemen", zegt Magda. Volgens het Europees ver drag van de rechten van de mens hebben ouders de vrij heid hun kind de achter naam van vader of moeder te geven. Bovendien bepaalde de Hoge Raad in 1988 al dat het Nederlandse naamrecht afgezet tegen de Europese regels verouderd was. Maar de versoepeling van het naamrecht laat nog steeds op zich wachten. De Zwolse rechtbank is daar echter op vooruitgelopen met de uit spraak dat Justin Fernando wèl de achternaam van zijn moeder mag hebben. Tot grote vreugde uiteraard van Magda en Marcel die meteen opnieuw kinderbijslag voor hun zoon hebben aange vraagd, want sinds zijn ge boorte zijn ze al ruim dui zend gulden misgelopen. Als Wesley op 19 augustus zijn eerste verjaardag viert, zal dan ook het glas worden ge heven op de uitspraak van de rechtbank. „Wesley krijgt, zeg maar, zijn achter naam als cadeau." CPD Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000: Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00; per maand 33,00; per jaar 350,00; franco per post 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting: losse nummers maandag t/m vrijdag 1.60. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC door Marieke de Vries In zeer specifieke omstandigheden mo gen artsen aidstesten afnemen zonder dat de betrokkenen daarvoor toestem ming hebben gegeven. Het gaat om si tuaties waarbij mensen fysiek of psy chisch niet in staat zijn toestemming te geven maar er een zwaarwegende reden is toch een test te doen. Bijvoorbeeld doordat een hulpverlener tijdens een be handeling met bloed van een patient in aanraking is gekomen. Minister Borst (Volksgezondheid) heeft dit geschreven naar aanleiding van een zaak in het Academisch Ziekenhuis Rot terdam. Een medewerkster van de afde ling spoedeisende hulp verwondde bij de behandeling van een drugsdealer aan een bebloede schaar. De vrouw eiste dat de man een aidstest zou ondergaan, maar de verslaafde was niet staat een beslissing te nemen. De viroloog weigerde vervolgens de test uit te voeren. Of de vrouw of de junk zich uiteindelijk hebben laten testen is niet bekend. Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam wil hierover geen mededelingen doen omdat het volgens een woordvoerder een per soonlijke zaak betreft. Borst stelt dat in dit geval een onderzoek bij de patiënt alleen, geen of onvoldoende zekerheid biedt. „Dus of de patiënt nu wel of niet toestemming geeft, de mede werker zal in beide gevallen getest dienen te worden. Immers noch een een naga- tieve noch een positieve uitslag geeft ze kerheid". aldus de minister. Dit komt door de zogeheten 'windowperiode'. Twee tot zes maanden na besmetting met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, kan het pas via een test worden aange toond. „Dus een negatieve testuitslag van de patiënt kan wel een aanwijziging geven met, een geruststellende werking, maar biedt geen zekerheid", aldus Borst. Eisen Mensen moeten in principe toestemming geven voor het laten doen van een aid stest. Hulpverleners mogen onder zeer specifieke omstandigheden met een be roep op conflict van plichten aan het ont breken van toestemming voorbijgaan. „Deze hulpverlener heeft immers ook de plicht om de gezondheid van de werkne mers van het ziekenhuis te beschermen; deze plicht kan in omstandigheden zwaarder wegen dan het vragen van toe stemming. Wil in een bepaalde, inciden tele situatie van een conflict van plichten sprake zijn, waardoor de hulpverlener zich genoodzaakt ziet voorbij te gaan aan het toestemmingsvereiste, dan moet aan de volgende voorwaarden voldaan zijn: er is een ernstige dreiging voor een derde, die slechts kan worden voorkomen door voorbij te gaan aan een recht van de pa tiënt. De hulpverlener dient de overtui ging te hebben dat alleen daardoor de dreiging kan worden weggenomen en dat dit inderdaad doel treft", aldus Borst. In de Wet geneeskundige behandelings overeenkomst WGBO) is dit soort zaken vastgelegd. ANP DELTA Nutsbedrijven heeft de uitspraak van he Haagse gerechtshof, dat particulieren een clain kunnen indienen als ze schade ondervinden als gevolj van een stroomstoring, op zich laten inwerken en kom met een voor de hand liggende reketie: dit kan leiden to hogere tarieven. DELTA zal immers reserves moete: opbouwen om terecht geachte claims te betalen of he bedrijf zal zich daartegen moeten verzekeren. Tot kort geleden konden energiebedrijven in hun leve ringsvoorwaarden aansprakelijkheid voor schade volle dig uitsluiten. De Haagse uitspraak maakt daar eei eind aan, althans voor het moment. Want de overkoepe lende organisatie van energiedistributiebedrijven Energie-Ned, gaat bij de Hoge Raad in cassatie. Zolani het vonnis niet is vernietigd, mogen de nutsbedrijvei echter hun aansprakelijkheid niet bij voorbaat afwijzei en dat beginsel vastleggen in hun voorwaarden. Het is zeer de vraag of een vernietiging van het vonni maatschappelijk wenselijk is. De energiebedrijven zou den wat minder snel over tarieven kunnen spreken ei de uitspraak van het gerechtshof positief benaderen. Zij zouden bijvoorbeeld het vonnis kunnen aanvaarde! als een extra aansporing het uiterste te doen om storin gen te voorkomen. Daarmee is niet gezegd dat ze ni achteloos met de belangen van de klanten omgaat maar een extra prikkel kan gunstig uitwerken op de ma nier waarop met onderhoud van leidingen en installa ties wordt omgegaan en de wijze waarop werkzaamhe den worden uitgevoerd. Met verzekeraars zal stellig te praten zijn over de hoogt van de premies. Een bedrijf dat de zaken goed op oró heeft en houdt, zal in onderhandelingen het no clain principe kunnen inbrengen. Ook met die benaderin wordt een impuls gegeven aan zo secuur en kritisch mc gelijke bedrijfsvoering: weinig fouten staat gelijk aa lage premies. Als dat de effecten zijn van het vonnis van het Haags gerechtshof, dan kan DELTA Nutsbedrijven wat g( nuanceerder aankijken tegen een verhoging van de ti rieven. Een nutsbedrijf kan zelf bewerkstelligen dat ht risico veel of hoge schadeclaims te moeten betalen z< veel mogelijk wordt beperkt. Als het vonnis intact blijft wordt het bedrijf, nu nog opt rerend vanuit een monopoliepositie, overigens w; dichter in de buurt gebracht van 'gewone' ondernemir. die moet concurreren en zich niet kan veroorloven eei zijdig harde voorwaarden aan de klanten op te leggei Dat sluit aan bij de wens van DELTA Nutsbedrijven zé om de activiteiten te verbreden en meer als een con merciële onderneming te gaan werken. Het vonnis va het Haagse gerechtshof past in die ontwikkeling. Ondanks einde VN-embargo fabrieken niet op toeren De Indonesische oppositieleidster Megawati Sukarnoputri houdt een toespraak in Jakarta. foto Richard Vogel/AP HONGARIJE :EUROPA 'Subotica Sombor I Kikinda' Timi$oara VOJVODINA Novi Sad S KROATIË ROEMENIË jZrenjanin 'Sremska^ =Mitrovica Dobreta- Turhu Severin VS* Smederevo p02arevac BOSNIË- HERZEGOVINA n f JOEGOSLAVIË Negotin, h Svétozarevo "^Ca^N^Kiaijevo S E Studenica Novi Pazar./^ SARAJEVO MONTE NEGRO Lesk'övac Ivangrad- Dubrovnik. PrishlinéÖ KOSOVO} Prizren -jfdriatiscbe: ,-Slikoder i ALBANIË SKOPJE MACEDONIË De Servische president Slobodan Milosevic. foto Massimo Capodanno/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2