De hel van ingebeelde lelijkheid ledereen de één telefoontje. Zomerteam politie is nodig maar dweilt met kraan open PZC Misdragingen op het laaktstrand krijgen zeen extra aandacht Uurwerk Lange Jan dagenlang van slag zeeland 15 tij-ontzegging en werkstraf vegens ongeval met drank hoogte met WOENSDAG 24 JULI 1996 in onze verslaggever I van onze verslaggever Roland Meijers Hé kale neet! Koud daarboven, langnek? Dag vetzak, hallo ha viksneus." Doorgaans niet hatelijk bedoelde opmerkingen maar slechts ter publiek vermaak. Maar niet ie dereen weet dat deze opmerkingen mensen kunnen opzadelen met zware psychische problemen. Wat echter bijna niemand weet, is dat er ook mensen geestelijk in de knoop zitten over hun uiterlijk zonder dat ze ooit zijn 'uitgescholden'. Dismorfo-fobie heet dat. Dit betekent dat iemand zo geobsedeerd is door bijvoorbeeld de grootte van zijn kin, dat hij er niet meer mee kan leven. Niemand in zijn omgeving is de omvang van die kin ooit opgevallen, maar in de beleving van de persoon zelf is het een joekel. Enkele weken geleden luidde de Stichting Fobieclub Nederland in Driebergen de alarmbel. Uit een on derzoek van Amerikaanse psychia ters bleek dat 'ongeveer 12 procent van de polyklinisch psychiatrische patiënten lijdt aan een stoornis in de lichaamsbeleving'. Volgens M. de Wolf van de Fobieclub zouden deze cijfers kunnen betekenen dat in Ne derland misschien wel tienduizenden mensen zichzelf vreselijk lelijk vin den. Ze wil daarom met een aantal Ne derlandse wetenschappers onderzoe ken of de bevindingen van het Ameri kaanse onderzoek ook in ons land gel den. „Bij dismorfo-fobie is iemand dus niet een beetje ontevreden over een uiter lijk kenmerk. Nee, een patiënt die aan ingebeelde lelijkheid lijdt, wordt hier door volledig in beslag genomen", zegt De Wolf. Uit het Amerikaanse onderzoek komt ook naar voren dat de ziekte te behan delen is met geneesmiddelen tegen depressies. Volgens De Wolf is dat niet toevallig. In haar werk voor de patiën tenvereniging komt ze regelmatig mensen tegen die gebukt gaan onder meerdere fobieën of dwangstoornis sen. „Of het nu om gokverslaving, kleptomanie. koopverslaving of inge beelde lelijkheid gaat: professionele hulp, therapie of behandeling met ge neesmiddelen is beslist noodzake lijk", verklaart De Wolf. Straatangst Misschien vinden inderdaad tiendui zenden Nederlanders zichzelf lelijk, in Zeeland blijkt het (nog) wel mee te vallen. Althans het lijkt niet zoveel voor te komen. Thomas de Jong, psy chotherapeut bij Emergis (voorheen Riagg) in Middelburg zegt wel bekend te zijn met de ziekte.Ik weet dat het bestaat, maar ik ben het hier bijna nog nooit tegengekomen. Neemt niet weg dat het een ernstige aandoening Patiënten met dismorfo-fobie zijn zo diep ontevreden over hun uiterlijk dat ze soms de straat niet meer op durven. is die het leven van een patiënt volle dig overhoop kan gooien." De Jong noemt straatangst en verbroken rela ties als voorbeelden. Hij sluit echter niet uit dat dismorfo-fobie door huis artsen niet wordt herkend. „Ja, het is best mogelijk dat mensen met deze klachten niet serieus genomen wor den door hun arts. Dat ze te horen krij gen dat ze zich niet zo moeten aanstel len." „Dismorfo-fobie?" Bij de CZ-groep zorgverzekeringen in Goes moet even goed worden nagedacht. Medisch ad viseur P. J. Lankhuijzen kan zich een geval herinneren dat zo bestempeld zou kunnen worden, „Tien jaar gele den was er een particulier verzekerde die een operatie wilde. Wij wilden dat toen niet vergoeden, omdat de psy chiater na onderzoek tot de conclusie kwam dat deze patiënt niet geholpen zou worden door de ingreep. Boven dien vermoedde de arts dat die per soon na een operatie wel weer een an der probleem zou ontwikkelen. Ach teraf zou je dat misschien als dismorfo- fobie kunnen aanduiden, maar dat was toen niet te bewijzen." Wie wel een operatie heeft ondergaan als dismorfo-patiënt is Leendert van der Meer. In zijn woning in Hillegom vertelt hij over 'de hel' die hij heeft moeten doorstaan. „Na een aantal traumatische ervaringen in mijn jeugd kreeg ik op mijn zeventiende een aanval van hyperventilatie. Dat was eigenlijk het begin van een lij densweg." Door die aanval begon Van der Meer plaatsen te vermijden en bo vendien kreeg hij ineens last van 'slikangst' en 'cardio-fobie' (angst voor een hartaanval). Dit ging zelfs zo ver dat hij op intensive care heeft gele gen en twee dagen later weer buiten stond omdat hij niets mankeerde. Ondanks herhaalde bezoeken aan de huisarts ging het steeds slechter met Van der Meer. „Ik kreeg een recept voor kalmeringsmiddelen en kreeg te horen dat ik een bibberkont was. Ik vroeg om een onderzoek door een psy choloog maar dat werd door mijn arts afgedaan met een 'je bent zo gezond als een vis en alleen wat gespannen'." Hierdoor kreeg Van der Meer een schaamtegevoel, dacht dat hij een aansteller was en durfde niet meer naar de huisarts te gaan. „Mijn zelfbeeld was zo laag, niet meer normaal. Ik was niet interessant ge noeg en nooit tevreden over mijn ui terlijk. Jarenlang heb ik niet in een zwembroek durven lopen omdat ik mezelf zo mager vond." Van der Meer vertelt een anekdote over zijn vakan tie in Spanje. Hij kwam net zo wit weer terug als toen hij vertrok. Twee weken lang liep hij bij een temperatuur van zesendertig graden geheel gekleed om zijn 'afschuwelijke lichaam' te bedek ken. Angstaanvallen Hij werd ook vaak 'muizebek' ge noemd vanwege zijn smalle koppie. Het werd uiteindelijk van kwaad tot foto Willem Mieras erger en Van der Meer kwam'op een gegeven moment amper nog buiten de deur. Hij had wel baantjes maar raakte ze steeds weer kwijt omdat hij angstaanvallen kreeg en weken ach ter elkaar verzuimde. Toen het in 1981 iets beter ging, leerde hij zijn vrouw Anja kennen. Zij werkte in een psy chiatrisch ziekenhuis waardoor ze Van der Meer aan een goede psycho therapeut kon helpen. Toch liet hij zich aan zijn kaak opere ren om van zijn 'smalle kop' af te ko men. Maar nadat hij 'eindelijk een kin en kaaklijn' had, vond hij zichzelf weer te dun. Toen hij 54 kilogram woog, bij een lengte van ongeveer 1.90 meter, was de maat vol. Dankzij medi catie en intensieve therapie klom Van der Meer er weer bovenop. Zijn ervaringen gebruikt hij nu om mensen te helpen. Drie jaar geleden richtte hij de Europese Stichting voor Angst- en Depressiebestrijding op. Deze stichting, gevestigd in Hillegom, legt contact tussen mensen die aan een depressie lijden en begeleidt ze om weer aan het sociale leven deel te nemen. Bovendien verstrekt ze infor matie over ziektes en behandelings mogelijkheden. ROUWENPOLDER - Naaktlo- irij? Bij het zomerteam heeft it onderwerp geen voorrang, aaktstranden zijn langs de eeuwse kust langzamerhand ingeburgerd verschijnsel iworden, dus ook de aanwezig- :id van ongeklede zonaanbid- :rs. Niemand meer die zich aar hevig aan stoort. Het zo- erteam beschikt niet over dequaat materieel om er op :t strand tegen op te treden. o is onlangs opgetreden tegen ;n Duitse toerist die op het rand bij Domburg al te ijverig as bij het fotograferen van top ss zonnende jonge vrouwen, lie gaven te kennen, hier niet an gediend te zijn, maar de man 'ok zich daar niets van aan. Me- ewerkers van het zomerteam amen het filmrolletje in beslag, let wordt ontwikkeld en de fo il's kan de Duitser deze week in et politiebureau ophalen. Be- alve die van de zonnende vrou- en. orig jaar waren er problemen egens onzedelijk gedrag in de üinen bij Oranjezon. Politie- lorlichter Leo Kuijl zegt dat et zomerteam hierover dit sei- ien nog geen meldingen heeft binnengekregen. „Als er klach ten komen zal worden bekeken wat daar aan te doen is." Het zo merteam doet vooralsnog ook niets in de preventieve sfeer. Er mag dan niet officieel bij de poli tie zijn geklaagd, de onzedelijke gedragingen van mannen in de richting van alleen zonnende vrouwen en spelende kinderen zijn inmiddels weer gesigna leerd. Waarschuwing „Als het stormt en regent heb ben we er geen last van, maar op mooie zomerse dagen begint het weer", verzucht Rinus Corbijn van de Vrouwenpolderse strand- wacht. De exploitante van strandpaviljoen Neptunes ge waagt van een voorval waarbij een man zich in het bijzijn van enkele kleine kinderen stond te bevredigen. Binnen de vaste klantenkring van het strandpaviljoen is nu een waarschuwingssysteem op gezet om bij aantreffen van een onverlaat direct te kunnen op treden. De politie kan alleen iets tegen de onzedelijke gedragin gen doen als de daders op heter daad worden betrapt. Strand- wachter Corbijn betreurt het dat de politie een lage prioriteit toe kent aan toezicht op het strand. van onze verslaggever ZOUTELANDE - Foutparkeer- ders, vandalen, dieven en pot- loodventers. In het hoogseizoen komen ze in drommen naar de Walcherse kust. Om de overlast te bestrijden zet de Walcherse politie een speciaal zomerteam in, dat langs de kust een extra oogje in het zeil houdt. Het team is een welkome aanvulling op de reguliere patrouilles, maar de problemen zijn er niet mee opgelost: het is dweilen met de kraan open. Het zomerteam bestaat uit ze ven mensen, waaronder regu liere agenten, vrijwilligers en marechaussees. De vrijwilligers hebben een verkorte politie-op- leiding gehad; de meesten doen dit werk naast hun normale werkzaamheden. De teamleden opereren in groepjes van twee. Te voet, op de fiets of in de auto houden ze de duinen en het ge bied er achter in de gaten. Deze week zijn ze met zijn vie ren. Vrijwillig agent F. F. de Vis ser, in het dagelijks leven bewa ker, zit met brigadier M. Schep in een patrouillewagen. Hun col li". Kerkhof, alias De Krab ('dat is z'n bij naam, zet maar in de krant, kun nen we morgen lachen' en mare- chausse-wachtmeester W. R. Oostrom rijden rond op cross- fietsen. Het is dinsdagmiddag half vijf als de vier aan hun dienst begin nen. In Zoutelande nemen Schep en De Visser afscheid van de andere twee en zetten koers naar Westkapelle. Overal langs de weg staan auto's geparkeerd. Sommige staan achter paaltjes. Schep: ..Die paaltjes moeten juist voorkomen dat er wordt ge parkeerd, want dat is hier ge vaarlijk. Maar het werkt niet. De mensen halen die dingen er ge woon uit. Dan zetten ze hun auto neer en stoppen ze weer in de grond. Alsof dat onze argwaan niet wekt." Gevaarlijk Een stukje verderop, bij hotel Zuiderduin, blokkeren een paar auto's een aanrijroute van de brandweer. „Ook dit is een ge vaarlijke situatie", verklaart Schep. „Stel je voor dat er een duinbrand uitbreekt. De men sen zetten hun auto hier neer omdat ze te beroerd zijn om een stukje te lopen." Op een par keerplaats even verderop is vol op ruimte. „In dit soort gevallen schrijven we een bon uit, maar als er geen gevaar is mogen ze wat ons betreft gewoon blijven staan. Er is veel te weinig par- keerruinte aan de kust. Daar door wemelt het van de foutpar- keerders. Voor ons is er geen be ginnen aan om al die mensen te bekeuren." Het zomerteam speelt een be langrijke rol in de bestrijding van diefstal. De Visser: „Veel mensen gaan aan het begin van de middag naar het strand, als de zon het hoogst staat. Om de auto een beetje koel te houden laten ze dan het raam een stukje open. Als we zo'n auto zien, gooi en we een foldertje naar binnen om erop te wijzen dat een dief zo binnen kan komen." Het tweetal rijdt een wijk met vakantiehuisjes in. Schep wijst op een huisje dat er verlaten uit ziet. „De eigenaren komen soms maanden lang niet. Dan zijn die huisjes een gemakkelijk doelwit voor inbrekers. Dat levert soms levensgevaarlijke situaties op. We hebben eens meegemaakt an een medewerkster IIDDELBURG - De politie- echter in Middelburg heeft een "-jarige inwoner van die stad eroordeeld tot een werkstraf an honderd uur en achttien laanden rij-ontzegging waar de helft voorwaardelijk oor rijden onder invloed en oorrijden na een aanrijding. Ie Middelburger heeft 23 de- imber op de Hoogstraat in zijn oonplaats een fietsende vrouw angereden doordat hij op de nker weghelft reed. Hij was zich van bewust dat hij iemand had angereden, maar ging er 'in pa- iek' vandoor. adat hij was aangehouden :oorde hij bij de ademanalyse 10 microgram per liter lucht, (im drie maal zo veel als maxi- laal toegestaan.. Zijn rijbewijs erd ingenomen. De man zei dat Ij dusdanig geschrokken was an het ongeval dat hij onmid- ellijk met het drinken was ge topt. De Middelburger was in "991 ook al eens veroordeeld oor rijden onder invloed. Het slachtoffer kwam er redelijk goed vanaf en kreeg 3200 gulden schadevergoeding van de verze kering. Officier van justitie mr. M. van Nooijen eiste 2000 gulden boete en vijftien maanden rij-ontzeg- ging. Politierechter mr, H. van Breda zocht de straf niet in een hoge boete, daar de man al veel inkomsten had gederfd doordat hij niet over zijn rijbewijs kon be schikken. Dat was een forse aan slag op het gezinsinkomen. De Middelburger werkt doorgaans in de omgeving van Rotterdam en Antwerpen. Hij is het rijbe wijs al zeven maanden kwijt en krijgt in september terug. De man is ervan overtuigd dat hij nooit meer een druppel zal drinken. Hij ervaart het ver plichte contact met het ZCAD als 'krenkend', zo meldde zijn advocaat mr. E. G. M. Smit. „Hij moet maar eens een toontje la ger zingen", onderbrak Van Bre da de raadsman. „Laat hem maar lekker onder toezicht staan." dat een inbreker nadat hij was weggegaan de gaskraan had opengezet. Als iemand het licht had aangedaan, was de hele boel de lucht in gegaan." Laten zien Om inbrekers weg te houden la ten de agenten regelmatig hun gezicht zien in de wijk. Schep: „Dat is ook één van de belang rijkste taken van het zomer team: laten zien dat we er zijn. Dat geeft de mensen een gevoel van veiligheid." Dat wordt be vestigd in Domburg. Als ze door het centrum rijden worden ze vriendelijk door de mensen toe geknikt. Toch is niet iedereen tevreden over het team. Op de weg van Domburg naar Oostkapelle ko men de twee agenten strandpa viljoenhouder A. van de Brande uit Kamperland tegen. Hij vindt dat ze veel te weinig op het strand komen. „Terwijl daar toch veel meer gebeurt dan op de wegen achter de duinen." Schep en De Visser zijn het met hem eens. Schep: „Met de auto die we nu hebben kunnen we het strand niet op. We kunnen wel gaan lopen, maar dan duurt het zo lang voor je vanaf Vrouwen polder bij Vlissingen bent. Er is een jeep, maar die is van de mi lieu-afdeling: daar mogen wij niet in rijden. We hebben ge woon veel te weinig materieel tot onze beschikking." Dodemansrit: poging tot doodslag RENESSE - De 27-jarige man uit Eindhoven die in de nacht van zaterdag op zondag een 'dodemansrit' maakte door Renes- se. wordt vervolgd voor poging tot doodslag. Hij is overge bracht naar het huis van bewaring in Middelburg, waar hij ze ker tien dagen vast blijft zitten. Volgens de politie is niet vast gesteld dat hij onder invloed was van alcohol of drugs. Een ver klaring voor zijn rijgedrag kon hij echter niet geven. De achtervolging begon in Renesse. waar de man met zijn uit Eindhoven afkomstige 22-jarige passagier 'uiterst agressief door het centrum reed. Het aanwezige publiek moest weg springen om niet te worden overreden. Ook bij de achtervol ging, waarbij de snelheid opliep tot 140 kilometer per uur, wer den andere weggebruikers in gevaar gebracht- De auto en het rijbewijs van de bestuurder zijn in beslag geno men. De passagier is zondag vrijgelaten. Graancirkel gevonden in Graauw GRAAUW - In Zeeland is weer een graancirkel ontdekt. Op een akker in het Zeeuws-Vlaamse Graauw liggen de aren plat in een cirkel met een doorsnee van zo'n zes meter. De eigenaar van de akker was dinsdag niet te bereiken, maar landbouwers in de omgeving bevestigden het verschijnsel. In de zomer van 1994 verschenen graancirkels in onder meer Zierikzee. Serooskerke, Kruiningen. Hoek en in het Drentse Bovensmilde. Allerlei natuurwetenschappers waren ervan overtuigd dat in elk geval de cirkel in Bovensmilde niet door mensen was gemaakt Toen twee jongeren bekenden dat ze de figuur in het graan hadden gemaakt, weigerden de deskundi gen te geloven dat ze waren beetgenomen. Ook in Groot-Brit- tanië. de Verenigde Staten. Canada, Australië en Japan zijn eerder graancirkels aangetroffen. Sommige mensen zien daar in tekens van buitenaardse wezens. Zekatel twijfelt over Sport 7 VLISSINGEN - De Zeeuwse kabeltelevisie-maatschappij Ze katel heeft nog altijd geen besluit genomen over het doorgeven van de commerciële zender Sport 7. Zekatel is, net als een aan tal andere kabelmaatschappijen, nog druk in overleg met het bestuur van de sportzender Als struikelblokken noemt woord voerder J. Brasser van Zekatel onder meer de hoogte van de gevraagde vergoeding (twee gulden exclusief btw per maand) en de korte startperiode waarin Sport 7 gratis wordt aangebo den: van 18 augustus tot 1 oktober. „We zijn er technisch gezien klaar voor", zegt Brasser. Ook in tern zijn de bestuursleden van de Zeeuwse kabelmaatschappij er echter nog niet uit. De woordvoerder verwacht dat de beslis sing binnen tien dagen bekend wordt gemaakt. Automobilist botst tegen boom GOES - Een 27-jarige Goesenaar is maandagavond licht ge wond geraakt doordat hij op de Kattendijksedijk tegen een boom botste. De man verloor rond 18.00 uur de macht over het stuur tijdens een inhaalmanoeuvre. Door het ongeval raakte hij aan gezicht en voeten gewond en werd per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis vervoerd. Na behandeling kon de man huiswaarts keren. Zijn wagen was totaal vernield. Boetes wegens vreugdevuur RENESSE - De politie heeft dinsdag tien jongeren aangehou den die 's ochtends op het strand van Westerschouwen een enorm vuur hadden gemaakt bij een strandpaviljoen. Toen de politie rond zes uur arriveerde, vluchtten zij alle kanten op. Na een zoektocht zijn ze aangehouden en met een boete naar huis gestuurd. Als de klok van de Lange Jan kapot is, zet de klokkenmaker alle wijzers op twaalf uur. Zo wordt voorkomen dat mensen een ver keerde tijd aanhouden. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Het uurwerk van de Lange Jan in Middelburg is van slag. Door een kapotte schakelaar wezen de wijzerpla ten dagenlang een foutieve tijd aan. Vandaag, woensdag, is het mankement waarschijnlijk ver holpen. Bij de gemeente Middelburg kwamen vorige week donderdag de eerste meldingen binnen. Het euvel kon niet meteen worden verholpen, omdat de vaste uur werkmaker op vakantie was. Maandag lukte het een service monteur pas om naar Middel burg te komen. Drie van de vier wijzerplaten konden gerepa reerd worden. De laatste krijgt vandaag een reparatiebeurt. l,aten zien dat ze er zijn, dat van de belangrijkste taken van de leden van het zomerteam. foto Ruben Oreel Het wordt nu wel heel eenvoudig om je vrienden snel uit te nodigen voor een spontaan avondje uit. Want met TeleBerieht hoefje maar één telefoontje te plegen om ze allemaal te bereiken. Je belt gewoon 06-9303 (60 ct. p/min.), vervolgens toets je de telefoonnummers in (max. 11 personen) ên het tijdstip waar op het TeleBerieht afgegeven moet worden. Daarna spreek je één keer de boodschap in en dan gaat TeleBerieht iedereen bellen Geef snel 'ns een feestje en je merkt vanzelf hoe handig het is. Nieuw: TeleBerieht 06-9303 pggggi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 27