Vlieghuis richt vizier op Sydney PZC Machovcak mist het grote blok Ingehouden feestje na medaille-oogst IV erdachtmakingen zwemster Smith sport NOS-regisseur: slechtste Spelen sinds 1972 Dream Team stelt opnieuw zwaar teleur QRP lil Atlanta 1996 Duits lid IOC ingestort Van den Hoogenband tot alles in staat Tsjerbo: er is meer dan gouden medaille ATLANTA (ANP) - De Euro pean Broadcasting Union (EBU) heeft gedreigd het reste- WOENSDAG 24 JULI1996 21 rende bedrag voor de tv-rech- ten van de Olympische Spelen niet te betalen. De EBU, waar bij ook de NOS is aangesloten, is ontevreden over de organi satie van het mega-evene- ment. Het olympisch vervoer in Atlanta is slecht geregeld, de informatievoorziening voor commentatoren en an dere persmensen is niet goed. Het Internationaal Olympisch van onze verslaggever Karei Jansen ATLANTA - Lege ogen, strak i gezicht. „Nu wordt het kermis", waarschuwde Jacco Verhaeren de zwemster. Kirsten Vlieghuis hoorde niets, zag niets en staar- 1 de in een wereld die op dat mo- ment alleen voor haar bestond, j Er werd geplukt, geschreeuwd, 5 gefeliciteerd. Gedachten kende ze niet meer. „Ik kan me niets van de race herinneren." 5 Tijdens de derde uitverkochte t sessie in het Georgia Tech Aqua- tic Center kwam het eremetaal voor Nederland eindelijk tevoor schijn. Als beloning voor de 20- jarige Vlieghuis. Maar tevens als waardering voor de wijze waar- op de 21 leden tellende' vader- landse zwemequipe zich door het bad in Atlanta beweegt. Na gisteren staat de teller op maar liefst acht A-finales, negen Ne- derlandse records en, uiteraard, een bronzen medaille. Nu al is daarmee afscheid genomen van Barcelona '92, waar Oranje on waardig afbreuk deed aan de in- ternationale zwemstatus. j. Kirsten Vlieghuis, één van de ze ven protégés van PSV-trainer Jacco Verhaeren, mag voorlopig ;l voorop lopen in de optocht der 1 geslaagde olympiërs. Door het brons uiteraard, maar ook we- gens haar persoonlijke afreke ning met een beschamend Ne- - derlands record. In de finale van van onze verslaggever Karei Jansen ATLANTA - Nu de Chinese zwemsters amper meer vooruit komen in het olympische bad, richten de fronsende doping- blikken zich gretig op andere naties. Op Ierland bij voor beeld. Miehelle Smith in het bij zonder. Niet alleen wordt ze ge- coached door de met een fiks do- pingverleden behepte Erik de Bruin; ze levert bovendien pres taties en streken die 'eigenlijk niet kunnen'. Althans, niet vol gens de achterblijvers in Atlan ta. Viervoudig olympisch kam pioene Janet Evans bevestigde gisteren na de ochtendseries van de 400 meter vrije slag de ge ruchten in het Olympisch dorp. „Ik kan niet ontkennen dat er vraagtekens achter deze zwem ster worden gezet. Haar ontwik keling is voor velen te mooi om waar te zijn. Mijn mening? Mis schien is het menselijk lichaam tot meer in staat dan wij met z'n allen vermoeden. Ja toch, dat kun je toch denken, op z'n minst?" ATLANTA (RTR) - Het Dream Team heeft ook met zijn tweede zege zwaar teleurgesteld. Een beperkte overwinning van 87- 54 op het nietige Angola. Sinds de Amerikaanse profbasketbal lers aan de Olympische Spelen meedoen ging de winst niet met dergelijk beperkte cijfers ge paard. De laagste score ooit van een Dream Team. of het nu één, twee of drie was. Wel goed voor de 29e uiteraard opeenvolgende - zege sinds de droom begon in 1992. Het was bovendien de 95e over winning ooit van een Ameri kaanse basketbalformatie op een olympisch toernooi. De 38.000 toeschouwers in het Georgia Dome van Atlanta za gen zelden acties om van te wa tertanden. Angola bleef aardig op de been, beter in elk geval dan vier jaar geleden, toen de ploeg in Barcelona met groter verschil van de oppermachtige favorieten verloor, 48-116. Nooit eerder gingen de Afrikanen met een dergelijke marge onderuit. Tekenend warén ook de per soonlijke scores van de helden uit de NBA. Malone was de beste schutter met slechts 12 punten. Pippen volgde met 11. Comité (IOC) heeft de organi satoren (ACOG) een dag de tijd gegeven de problemen op te lossen. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch heeft zich persoonlijk bemoeid met de klacht die de EBU in eerste in stantie bij de „homebroadcas- ter" AOB had neergelegd. „Dit zijn de slechtste Spelen sinds de 400 meter vrije slag sprintte de in Borne geboren blondine naar een eindtijd van 4.08,70. Ze loste Annelies Maas af. Maas zom in 1977 4.09,40. De tweevoudige Europese jeugdkampioene van 1991, vorig jaar ook deel uitmakend van de zilveren EK-ploeg op de 4 x 200 meter vrije slag hoefde dit keer niet af te remmen van haar trai ner. „'Ga er maar voor', zei Jacco Verhaeren voor de race tegen me. 'Laat het maar lekker pijn doen'. En nu sta ik hier, met die plak. Onvoorstelbaar, ik doe nog niet eens aan krachttraining. Le vert me teveel blessures op. Maar ik ga het weer proberen. Ja en wie weet wat er dan over vier jaar in Sydney allemaal moge lijk is." Jacco Verhaeren straalde van oor tot oor. Vanaf vandaag straalt de zon bovendien op zijn kaalgeschoren hoofd. Afspraak is afspraak. „Ik laat me zo kaal knippen. Dat had ik ze beloofd, mijn PSV'ers, wanneer ze hier een medaille zouden halen. Ik doe het graag hoor." Wereldrecordhouder Alexander Popov keek verbaasd op toen hij Pieter van den Hoogenband in de finale van de 100 meter vrije slag in zijn nek voelde hijgen. Popov won de race dan nog wel, maar weet dat hij binnen afzien bare tijd door een Nederlandse slungel voorbij zal worden ge zwommen. 's Ochtends brak de Brabander in de series als eerste Nederlander door de 50-secon- Dat Michelle Smith mocht star ten op de 400 meter vrije slag was zeer verrassend, omdat de Ierse de limiet voor dit nummer drie weken na het verstrijken van de officiële deadline had ge zwommen. De teamleiding van Amerika reageerde dan ook fu rieus op de extra concurrent voor Evans en diende bij de we- reldzwembond FINA een pro test in. Ondanks de steun van Nederland en Duitsland kregen alle landen op de avond voor de 400 meter van het Internatio naal Olympisch Comité te horen dat het protest was afgewezen. Ierland had slim gebruik ge maakt van een wisseltruc. Smith nam de plaats in van haar wel op tijd gekwalificeerde land genote Marion Madine. De 26-jarige Michelle Smith, vaak trainend in het Dordtse bad van Nautilus, zal de komen de dagen geconfronteerd blijven worden met vingers die beschul digend haar kant uitwijzen. De stijgende lijn die ze vertoont sinds ze met de voormalige dis cuswerper Erik de Bruin traint (en is getrouwd), wordt door het wereldje als te progressief erva ren. De Bruin werd in 1993 posi tief bevonden bij een dopingcon trole en voor vier jaar geschorst. In de loop van datzelfde jaar be sloot hij zijn opgedane kennis in Smith te investeren. In de ogen van de criticasters komen bij die overdracht anabolica om de hoek kijken. De Ierse dreumes, tot voor de ontmoeting met De Bruin alleen bekend bij familie en vrienden, begon daarna in ieder geval aan een explosieve opmars. Bij de EK in Wenen veroverde de in Dublin geboren zwemster vorig jaar twee Europese titels en een zilveren medaille. Afgelopen weekeinde werd ze olympisch kampioene op de 400 meter wis selslag. Maandag voegde Smith daar nog een tweede titel aan toe, op de zo beladen 400 meter vrije slag. Onnodig om te mel den dat zij Ierlands meest suc cesvolle zwemster ooit is. Het vermeende gebruik van ver boden stimulantia maakte Mi chelle Smith even fel als in het bad. „Ik heb controles gehad toen ik nog thuis in mijn pyjama aan de koffie zat. Iedereen moet eens beseffen dat ik alles heb op gegeven om olympische titels te halen. De universiteit, mijn pri- véleven, vrienden. Ik train, eet en slaap. Zo zien mijn dagen er uit, week in week uit, maand na maand. Als Janet Evans dat ook had kunnen opbrengen, hadden we samen om de olympische ti tel gestreden." 1972", zei NOS-regisseur Mar- tijn Lindenberg. Voor de Europese rechten moet de EBU een bedrag van 225 miljoen dollar (382 miljoen gulden) aan het IOC betalen. Naar schatting van Linden- berg is daarvan 20 procent nog niet betaald. Lindenberg; „De EBU is ontevreden, iedereen is dengrens (49,73). Strijdend te gen de Orca's van het konings nummer van de zwemsport, Po pov, Hall en Borges joegen Van den Hoogenband zelfs op naar de vijfde tijd aller tijden: 49,13. De reacties waren vol ongeloof. Nederland beschikt met de zoon van oud-zwemster Astrid Verver en Oranjes teamarts in Georgia Cees Rein van den Hoogenband over de gouden medaillekandi daat voor de na-Centenniale Spelen in Sydney. Blind opti misme? De trainers die het echt kunnen weten gingen nog ver der. Verhaeren: „Binnen een jaar verbetert Pieter het wereld record op de 100 en de 200 vrij. Hij is pas 18 jaar, zit nog in de groei en is nu al vierde van de we reld. Als je op een dag ruim een seconde van je persoonlijke re cord af kunt halen, ben je tot al les in staat. Nederland heeft met hem een wereldtopper voor de komende jaren in handen." De vrouwenestafetteploeg, be staande uit Marianne Muis, Mi- nouche Smit, Wilma van Hofwe gen en Karin Brienesse bleef in de finale van de 4x100 vrij net buiten het erepodium. Het vier tal eindigde in 3.42,40 als vierde achter de Verenigde Staten (3.39,29), China en Duitsland. Het Nederlandse record, in Seoul gezwommen door Marian ne Muis, Mildred Muis, Conny van Bentum en Brienesse (3.43,39) ging er zoals verwacht wel met bijna een volle seconde aan. ontevreden. De televisie-orga nisaties hebben de eerste drie dagen niet de service gekregen waarop zij recht hebben. De eerste dagen waren de startlij sten pas een uur voor het begin van de evenementen beschik baar. Voor een technische sport als turnen, waar in alle hoeken van de zaal tegelijk iets gebeurt, is dat onwerkbaar. Het uitslagensysteem werkt niet en het transport is onbe trouwbaar. Wegen naai- de sta dions worden naar willekeur af gezet." Lindenberg, die sinds 1972 alle zomer- en winterspelen mee maakte, vindt dat in Atlanta te veel wordt overgelaten aan vrijwilligers. „Die staan met een vlag en een iluit op de hoek van de straat. Als ze een vip zien aankomen, wordt een heel blok afgesloten. Anderen ko men daardoor te laat in de sta dions. De honkbalwedstrijd Nederland-Japan begon ander half uur te laat omdat de Ja panse ploeg niet op tijd in het stadion was. Er is een prachtig schema van transport opge steld maar de bussen rijden niet. Af en toe zie je een bus met vijf mensen erin langs komen." van onze verslaggeefster Monique de Knegt ATLANTA - Op oranje-klom pen komt de zweml'amilie in het Holland Huis binnenzetten. „YeahhhhU!" Het zijn de ouders en broer van bronzen medaille winnares Kirsten Vlieghuis. Ze zaten in de nok van het met 14.500 mensen volgepakte zwemstadion toen hun dochter naar een derde plaats zwom. „Voor de start heeft ze nog naar ons gezwaaid. Want ja, dat oran je valt hartstikke op." Alle vierhonderd meters hebben ze meegeschreeuwd. „En toen we zagen dat ze als derde aantik te moest ik janken", zegt moeder Vlieghuis uit het Overijsselse Borne. Vader stond te trillen op z'n benen. „Het is goed dat ik op die klompen stond, die zijn ste vig." Hij heeft er Olympische rin gen opgeschilderd en in koeien- letters de naam Kirsten. In de volgepakte metro op weg naar het Holland Huis. het Neder landse ontmoetingscentrum, stond de familie in het middel punt van de belangstelling. „De mensen begonnen spontaan te klappen." De Vlieghuisjes moes ten talloze keren poseren voor foto- en televisiecamera's van wege hun oranje uitmonstering. Kirsten hebben ze nog niet kun nen feliciteren. „Je wilt er alle maal naar toe, maar dichtbij ko men kan niet." Tulpen En deze avond is ze ook niet bij de eerste huldiging in het Hol land Huis. Vlieghuis verkiest de volle concentratie voor de vol gende wedstrijden, boven een feestje. Dus is het wachten op de twee bronzen judoka's die zich bedremmeld ophouden in de Gewapende man gearresteerd voor opening ATLANTA (SID) - De politie in Atlanta heeft twee uur voor het begin van de openingsceremo nie van de Olympische Spelen een gewapende man gearres teerd. Dit is drie dagen na de start van het olympische toer nooi bekendgemaakt. In het uniform van een veilig heidsdienst drong de 55-jarige Roland Atkins met een 45-mm pistool, geladen met elf kogels, het stadion binnen. Omdat de man bij controle niet de juiste accreditering kon overleggen, werd hij gearresteerd wegens wapenbezit en huisvredebreuk. Volgens de politie had Atkins geen gevaar kunnen vormen voor de Amerikaanse president Bill Clinton. Een dag voor de of ficiële opening zetten twee Ne derlandse studenten de beveili ging voor schut door zonder pro blemen in het olympisch stadion binnen te dringen. van onze verslaggever Frans Dreissen ATLANTA - Olympisch goud is voor het leven, maar het leven op zich is o zo kwetsbaar en kort. Boven dien is er meer dan alleen eremetaal en zakken vol geld. Turner Vitaly Tsjerbo (24) werd zich op 13 decem ber 1995 pas zeer bewust van zijn eigen sterfelijk heid. De zesvoudig olym pisch gouddelver van Bar celona werd geconfronteerd met een tragisch ongeluk van zijn vrouw Irina. Een incident dat zijn leven op slag veranderde. Vitaly Tsjerbo was een le vensgenieter. De Mick Jag- ger van de turnscene. Hope loos extravert. Tijdens grote toernooien stak hij vaak ge moedelijk een sigaretje op in een bijzaaltje of dronk hij een biertje. De beste turner aller tijden waande zich on aantastbaar. Zes keer goud in Barcelona. Alleen zwem mer Mark Spitz oogste in 1972 meer (zeven). Tot dat bijna-fatale ongeval van zijn eega. Op weg naar de kapper raakte Irina Tsjer bo de macht over haar groene BMW kwijt. Ze ram de een telefooncel, zat ruim twee uur bekneld in het wrak en lag vervolgens bijna twee maanden in coma. „Op zo'n moment leer je het leven meer begrijpen. Dat je gezin belangrijker is dan wat ook." Maffia Vier jaar geleden was hij de held van de natie. Zesmaal betrad hij het olympisch ros trum en weerklonk de natio nale hymne. Thuis wachtte hem echter nog een andere verrassing. De Russische gang van het Holland Huis. „Wij zijn hier nog nooit geweest en dan al die mensen. Iedereen be gint ineens aan ons te trekken", zegt Mark Huizinga. Op zijn borst draagt hij de bronzen me daille. Een prijs die ook Claudia Zwiers in de wacht sleepte. Bij terugkeer in het Olympische Dorp is het tweetal bejubeld door Nederlandse atleten en nu wacht de huldiging in het Hol land Huis, kilometers verderop. Als staatssecretaris Erica Terp stra het tweetal in de smiezen heeft, is er geen weg meer terug. Huizinga en Zwiers worden de grote zaal binnengeloodst en voor een decor van Hollandse gevels, molens en tulpen gefê teerd. Applaus. Holland-geroep en de muziek 'We are the cham pions'. Op grootbeeld zien de medaillewinnaars hun beslis sende punt terug. Onder de indruk Dan spoedt premier Kok zich naar voren en geeft alle somber mannen een draai om de oren. „Het is typisch Nederlands om na de eerste dag meteen teleur gesteld te zijn en te denken dat het niets meer wordt. De knieso ren hebben ongelijk gekregen. Ik sta hier naast twee sportfigu- ren die model staan voor alle an dere atleten op de Spelen." Het zijn de eerste Olympische Spe len voor Kok en hij is bijzonder onder de indruk van de team geest. „Ik ben bij het roeien ge weest en ben werkelijk apetrots op die Holland Acht." Voor de medaillewinnaars zijn er sweaters en champagne. Het pu bliek zet een poging in tot een wave, maar de stemming zit er nog niet echt in. De Nederlandse zanger Bert Heerink springt het podium op en schreeuwt de lon gen uit het lijf. De familie Vlieg huis zet de polonaise in, maar staat vijf minuten later in de lift op weg naar huis. „We moeten vroeg op. We gaan naar Kir sten." maffia had het op zijn goud en geld gemunt. Driemaal werd er ingebroken en de angst voor een ontvoering was groot. Zo groot dat Tsjerbo met een pistool over straat ging in Minsk. Vitali Tsjerbo stond er na het ongeluk van zijn vrouw opeens alleen voor met zijn bijna twee jarige dochter Kristina. Een sprookje aan diggelen. Hoop op een ver volg van zijn turncarriere bijna vervlogen. „Ik stopte met training om aan het ziekbed van Irina te kunnen zijn." Hij was de situatie niet meester, raakte aan de vod- ka en werd enkele kilo's zwaarder. „Ik was gewoon mezelf niet meer." In februari ontwaakte Irina uit een diepe slaap. Ze ont dekte dat Vitaly was veran derd. Ze sloot een pact met hem. „Ik wilde niet dat hij stopte vanwege mij", zegt Irina. „Ik weet hoe moeilijk het voor een sporter is om een droom te verwezenlij ken, Ik wilde zijn droom niet verpesten, dus heb ik hem gevraagd om door te gaan." Vitaly Tsjerbo, een turner met een gouden missie. „Ik doe het voor haar." Tsjerbo is nog slechts twee gouden plakken verwijderd van het record van de Japanse legen de Sawao Katu (totaal 8 goud in 1968 en 1972). „Zilver en brons neem ik niet se rieus. Goud moet het zijn. Zilver betekent dat je goud hebt verloren." Hij behoort tot de grote kanshebbers voor individu eel goud en eremetaal op de afzonderlijke disciplines. Maandag greep hij met Wit- Rusland net naast brons in de landenwedstrijd. Rus land, China en de Oekraine bleken net iets sterker. 1 Iers goudhaantje reageert furieus Kirsten Vlieghuis: „Wie weet wat er over vier jaar in Sydney allemaal mogelijk is." foto Paul Vreeker/ANP Volley halsters strijdend ten onder tegen VS van onze verslaggever Henk Stouwdam ATLANTA - Bert Goedkoop laat er geen misverstand over bestaan naar wie zijn voorkeur uitgaat. De bondscoach verkiest als hoofdblokkeerster Jerine Fleurke bo ven Irena Machovcak. Maar zijn eerste keus is geblesseerd, zodat een vaste reserve van het Nederlands vrouwen-volleybalteam in Atlanta de tijd van haar leven meemaakt. Twee olympische wedstrijden heeft Ma chovcak inmiddels in de tas en dat is meer dan waarop zij vooraf had gerekend. En de tot Nederlandse genaturaliseerde Tsjechi sche vindt het allemaal fantastisch. Er is één minpuntje: beide wedstrijden gingen verlo ren. Na de veegpartij tegen China dolf Oran je eervol het onderspit tegen gastland Ame rika. Het werd 3-1 (12-15,15-10, 17-15, 15-7). Zolang ze speelt wil Machovcak echter met volle teugen van de Olympische Spelen ge nieten. „En zal ik alles geven wat ik heb", klinkt het gedreven. Want Machovcak weet dat het gedaan is met de pret zodra Fleurke fit is. Goedkoop schonk daarover ook klare wijn. „Fleurke is gewoon de beste blokkeerster van Nederland. Irena doet haar best en heeft veel andere kwaliteiten. Zij is sterk in het achterveld en het 'secundaire' werk, al dat gerommel, gaat haar voortreffelijk af. Bo vendien heeft ze een leuke eerste tempo. Maar niet het grote blok, dat internationaal wordt verlangd." Machovcak kent haar beperking en schikt zich in haar sportieve lot. Zij heeft een speci fieke rol in de ploeg, die vooral buiten het sportieve vlak ligt. Machovcak is namelijk in mentaal opzicht de mentor van het team. Zij draagt dan ook een verleden met zich mee waarbij die van de andere speelsters verbleken. Op 19-jarige leeftijd ontvluchtte Machovcak Tsjechoslowakije. Een stap waar veel moed voor nodig was. Maar volgens de geboren Praagse kon ze niet anders. Het communis me maakt haar panisch opstandig. De jonge Irena kon het absoluut niet verdragen dat de inrichting van haar leven niet op eigen keuzes was gebaseerd. Machovcak: „Ik wilde niet in de rij staan en volgens allerlei rare regels leven. Als ik in de weekeinden vrij was, wilde ik weg, bijvoor beeld de bergen in om te skiën. Maar dat kon niet, omdat ik op zaterdag en zondag ver plicht werd met een brigade de stad schoon te maken. Met diverse nationale ploegen kwam ik al vanaf mijn dertiende in het bui tenland en daar zag ik hoe het was om in vrij heid te leven. Daarom stond mijn beslissing al op zo jonge leeftijd vast. Het Westen moest mijn toekomst worden, niet het com munisme." Toen Machovcak in 1987 met het Tsjechi sche team voor enkele oefenwedstrijden in Nederland verbleef, greep zij haar kans. De Praagse bleef achter om een nieuw leven te beginnen. Dat viel bepaald niet mee. want met haar achtergrond had Machovcak het erg moeilijk in de Nederlandse samenleving. „Zonder mijn harde Tsjechische mentaliteit was het nooit gelukt", weet Machovcak ze ker. .Nederland vond ik heel gezellig, maar ook zo open. Dat was ik niet gewend. In Tsje choslowakije vertrouwde ik niemand en van de een op de andere dag kon ik zeggen en doen wat ik wilde. Mijn geluk was dat ik vol leybalde en in de teams waarin ik speelde veel steun kreeg. Ik geloof niet dat ik het an ders had gered." Het verkassen zit Machovcak in het bloed, want na in Nederland al vijf clubs te hebben versleten en in Italië te hebben gespeeld, gaat de international volgend seizoen naar België. Machovcak heeft een contract voor één jaar getekend bij Herentals. Maar Ne derland verlaten is er niet bij. Machovcak blijft in Amstelveen wonen. De reden voor haar stap is in één woord te vangen: geld. „Ik ben 27 jaar en moet aan mijn toekomst denken", verdedigt zij haar vertrek naar èen land van minder volleybal allure. „De aanbieding was zo goed, die kon ik niet afslaan. Bovendien krijg ik alle mede werking om te blijven werken als exportma nager van een Amerikaanse handelsfirma die zaken doet in Tsjechië en een vestiging heeft in Nederland." Eigenlijk praat Machovcak niet graag over haar verleden. Daar heeft ze immers negen jaar geleden al een dikke streep onder gezet. Maai- zodra ze aan Tsjechië wordt herinnerd, opent zich haai- ziel. En die blijft Tsjechisch, ook al draagt zij in Atlanta een oranje shirt en roept ze in banale termen dat „Nederland is 'genaaid' door de scheidsrechters. Boven alles blijft Machovcak gewoon mens. ATLANTA (DPA/SID) - Het Duitse IOC-Iid Thomas Bach is bij de Olympische Spelen van Atlanta ingestort. De 42-jarige bestuurder is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Bach trad pas vorige week toe tot het hoogste orgaan van het IOC. Aanvankelijk werd gevreesd voor een hartinfarct. Na onderzoek in het ziekenhuis bleek dit niet het geval te zijn, „We hebben hem volle dig onderzocht", vertelde IOC-arts Patrick Schamasch. „Het is niets ernstigs." Uit voorzorg heeft Bach de nacht van maandag op dinsdag doorgebracht in het ziekenhuis. Het blok Machovcak (links)/Boersma (rechts) is kansloos op de smash van de Amerikaanse Tammy Lily. foto Toussiant Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21