Reclamebord in landschap taboe Toeristen zijn dun gezaaid op wallen in Hulst iSNSSV Hevige slepersstrijd met Rotterdammers dreigt in Antwerpen Plensbui bederft fietspret niet fe&ftasd*--AÖJ-ff 3 kiSstii Opvanghuis voor junkies Terneuzen gaat dit jaar open Knop mmimmmsmm Provincie pakt wildgroei vanaf volgend jaar aan wandelingen kleding zeeuwse almanak PZC zeeland WOENSDAG 24 JULI 1996 /an onze verslaggeefster i'LISSINGEN - In de lente van 1997 zal het afgelopen zijn met je wildgroei aan reclamebor den in het Zeeuwse land. In maart stellen Gedeputeerde Staten, als alles goed gaat, het definitieve plan van aanpak voor reclameborden in het bui- lengebied vast. Projectleidster l C. Zonnevylle, die het plan legeleidt: „Dan kan direct be gonnen worden met controle en sancties." De reclame-uitwassen zijn de irovincie een doorn in het oog. Gedeputeerde G. de Kok kon digde begin dit jaar aan dat het tegengaan van deze 'verloede ring van het landschap' hoge prioriteit zou krijgen. Het waren peen loze woorden. In maart kwam een ambtelijke werk groep met een voorstel: reclame borden in het buitengebied zon der meer verbieden, geen onthef fingen meer verlenen maar wel algemene vrijstellingen öpne- nen in de concept-verordening. )m de personele, financiële en nogelijke juridische consequen- ies op een rijtje te krijgen, werd ie situatie geïnventariseerd in ruwweg) het Zuid-Bevelandse jebied rond de A58 en de Delta- peg. Van de 212 borden die daar perden aangetroffen, waren er ilechts twee waarvoor een ont- leffing was aangevraagd. Uit bande van het concept zoals dat er nu ligt, zou van de reste- ende 210 zo'n twintig procent inder de uitzonderingen vallen. nspraak ilevrouw Zonnevylle: „Het is iverigens nog helemaal niet dui delijk wat precies de uitzonde ringen worden, wie de controle gaan uitvoeren, wat de sancties zullen zijn. Dat zijn zaken die in de commissies uitgewerkt zullen porden. Gedeputeerde Staten behandelen de ontwerp-veror- ening op 24 september, daarna begint de inspraakperiode waar bij onder meer natuurorganisa ties en recreatie-ondernemers hun zegje kunnen doen. In okto ber buigen de commissies water staat en verkeer, ruimtelijke or dening en milieu zich erover. GS behandelen het aangepaste stuk in december, waarna het in ja nuari- bij de commissies terug komt. In februari moeten GS het definitieve besluit nemen en in maart volgt uiteindelijk de vast stelling." Een lang traject, maar toch nog altijd korter dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het plan van aanpak voor de reclameborden is namelijk gekoppeld aan de vierde fase van de Provinciale Milieuverordening. Die wordt pas in het najaar van '97 vastge steld. Om de reclame-verorde ning er sneller door te krijgen, wordt het onderdeel 'landschap' apart van de Milieuverordening behandeld. Ook uit het feit dat al 50.000 gulden is gereserveerd voor '97. blijkt dat het de provin ciale politiek ernst is. Zonnevyl le: „En is het niet toereikend, dan kunnen we bij GS aanklop pen voor meer." Hoofdbrekens Geld is dus eigenlijk geen pro bleem en er is genoeg politieke goodwill. Wat de werkgroep wel hoofdbrekens bezorgt is de vorm waarin de bestuurlijke handha ving moet worden gegoten. De ontwikkelingen in Limbing wor den met argusogen gevolgd. Daar wacht men nog op een uit spraak van de Raad van State, of preventief een dwangsom mag worden opgelegd. Limburg probeert hiermee de 'rollende borden' te bedwingen. Slimme rikken die hun reclameborden van wieltjes voorzien hebben, rijden het bord doodleuk naar een andere plaats als de provin cie hen gebiedt het te verwijde ren. Deelnemers aan de fietsvierdaagse bij Wilhelminadorp. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Internationale vlaggen en mu ziek verwelkomden dinsdag ruim vijf honderd fietsers bij het Goese inschrij vingsbureau van de vereniging Zeeuwse rijwiel- en toervierdaagse. In Middel burg stapten nog eens honderdveertig mensen op. Voorzitter R. van Doorn van de vereniging was 'dik tevreden' over het deelnemersaantal, zeker gezien de plens bui dinsdagmorgen vlak voor de start. De fietsers die zich in Goes inschreven, konden kiezen uit routes van 25, 40 en 60 kilometer. In Middelburg bleef de keuze beperkt tot de twee langste tochten. Een korte route zou de fietsers niet verder lei den dan Walcheren, waar de wegen in het drukke toeristenseizoen overvol zijn. Van Doorn hoopt dat de deelnemers niet al te stevig doortrappen, maar vooral ple zier beleven aan wat ze onderweg tegen komen. „Ik adviseer mensen zoveel moge lijk van de natuur te genieten of te stop pen in een dorp om een praatje te maken met de bevolking." Een meerderheid van de fietsers komt van buiten de provincie speciaal naar Zeeland voor de rijwiel- en toervierdaagse. s-sr: - --- De Bollewerck- of Keldermanspoort van de Hulster wallen. Hulst is als een diep bord. Met de binnenstad als de bodem waarop smakelijkheden rusten en de vestingswallen als de opstaande rand die moet voorkomen dat de opgediende lekkernijen voor de eter onbereikbaar dreigen te worden. Houden we de metafoor vol, dan is de Hulster binnenstad de maaltijd die gevreten wordt en de wallen het serviesgoed dat weinigen kan bekoren. Hulst krijgt zijn dagtoeristen de wallen niet op en dat steekt het stadsbestuur, de plaatselijke vereniging voor het vreemdelingenverkeer en de lokale historici. De Reynaertstad is een van de weinige vestingsteden in Nederland waar de 17de eeuwse fortificaties vrijwel ongeschonden het heden hebben kunnen bereiken. Dat kostte wel wat moeite. De Fransen wilden in het begin van de 19de eeuw de wallen slechten. Een eeuw later kwam het Hulster raadslid Poppe met hetzelfde plan op de proppen. De Hulstenaren weigerden ermee in te stemmen. Hoe dan ook. Hulst wil zijn gasten op de wallen zien. Het gemeentebestuur trok eind vorig jaar twintig mille uit om mee te doen aan het Nederlandse vestingstedenproject, een samenwerkingsverband van tien steden dat probeert om het nog resterende militair-cultureel erfgoed onder de aandacht te brengen bij de massa. De Hulster VW-voorman W. Kayser verwacht veel van dat samenwerkingsverband. Vooruitlopend op de uitvoering van het vestingstedenproject maakte Kayser samen met amateur-historicus Paul Stockman een mini-gidsje over de vestingwerken. Een bestseller is het gidsje nog niet. „Maar", zegt de VW-informatrice. „sinds het er is wordt er toch regelmatig om gevraagd." De tocht van de twee begint achter het postkantoor aan de Minderbroedersstraat. Meteen is duidelijk waarom de dagtoerist de wallen links laat liggen. De walopgang staat nergens in de stad aangegeven, het pad is geplaveid met kasseien en gaat stapsgewijs omhoog. Bepaald geen pad voor kokette dames met naaldhakken, laat staan voor rolstoelgebonden toeristen. De wandeling begint en eindigt bij de grootste attractie van de Hulster vesting: de Bollewerck- of Keldermanspoort. Een 16de- eeuws werkstuk van Dominicus de Waeghemaekere, waarin ook de beroemde bouwmeester Laureins Keldermans een aandeel had. De machtige stadspoort die toegang tot Hulst verschafte via water en land. werd in 1596 door de Spanjaarden aan stukken geschoten. Later verdween de poort, bij het maken van een nieuwe aarden omwalling, onder de grond. Pas in 1957 werden de restanten weer blootgelegd. De poort ligt nu te verpieteren. Akkerwinde en andere klim- en kruipplanten overwoekeren het monument. De tand des tijds vreet zich een weg in het bouwsel. De gemeente wil wel restaureren, maar ontbeert de middelen. Muggen vergezellen mij zuidwaarts. Het grindpad boven op de wal slingert zich om het Nassaubolwerk. Ooit het kleinste foto Pieter Honhoff foto Charles Strijd bastion van de stad, nu een deels in de wal verzonken opbergplaats voor auto's. Het Oranjebolwerk doemt op Ook hierop auto's. Ooit stond op dit gedeeltelijk afgegraven bastion de gemeentelijke gasfabriek. In de jaren zestig moest deze het veld ruimen. Nu is het een zwaar verontreinigd terrein dat hoognodig gesaneerd moet worden. Bij de Gentsepoort wordt de omwalling doorbroken. Terug op de wallen kan alleen via het wallenterras van een café of iets verderop langs een stinkende pisbak. Op naar het Princebohverk, ooit de plek vanwaar de poort en bruggen werden gedekt, nu lokaal bekend als ontmoetingsplaats voor lieden met lusten. Verder stiefelend over het plongee (de bovenkant van de wal), laverend tussen hondenkeutels bereikt de wandelaar het Solmsbolwerk. Escarp en contra- escarp (de oevers van de vestingsgracht, respectievelijk aan de stadszijde en die van het veld) zijn ter plaatse voorzien van een aardige rietkraag. Een medewerker van de plaatselijke plantsoenendienst is met een kraantje bezig een deel van de kraag te scheren. Een beerputlucht kruipt de flank van de wal op, elke keer als de kraan een hap heeft gedaan. Het Oude Molenbolwerk is een speeltuin geworden en verlaten. Zo ook het Doelenbolwerk en het Galgebolwerk. Hier heerst de stilte, hier lopen drie toeristen. Gids onder de arm, kijkend naar de stad en ommelanden aan weerszijden van de hoge wal. Aan de overkant van de vest gaat de natuur haar gang. De kleur groen telt talloze varianten. Conny van Gremberghe van onze verslaggever Wout Bareman ANTWERPEN - De haven van Antwerpen maakt zich op voor een keiharde concurrentie strijd tussen de sleepdiensten. De sleepboten van het stedelijk havenbedrijf hebben nu nog een monopoliepositie, maar zien die bedreigd door de komst van het Rotterdamse sleepbedrijf Kotug. onderdeel van Kooren International. Eerder al zorgde Kooren in Hamburg voor een kleine sleepbootoorlog door ook daar de concurrentie af te troeven met beduidend lagere tarieven. Kotug heeft de afgelopen weken offertes toegestuurd aan een groot aantal potentiële klanten in Antwerpen. Woordvoerder Ard-Jan Kooren dinsdagmid dag: „We zijn de markt nu aan het onderzoeken en hebben om te beginnen een brief gestuurd aan bijvoorbeeld de rederijen die in Antwerpen actief zijn en die we in Rotterdam en Ham burg ook al als klant hebben." Binnen enkele maanden hakt Kooren de knoop door. Het sleepbedrijf zou, als alles vol gens plan verloopt, om te begin nen vier sleepboten in Antwer pen willen stationeren. Kooren: „Wil je goed functioneren, dan is dat het minimum. We willen op 1 januari volgend jaar beginnen De firma bekijkt ook de moge lijkheden om in de toekomst sleepboten op de Westerschelde in te zetten. Op dit moment werkt Kooren al regelmatig sa men met Multraship Terneuzen. Op de Westerschelde zijn verder Union, Willem Muller Nederland (een volle dochter van Union), de Nieuwe Vlissingse en Polder man uit Hansweert actief. Veel goedkoper Het Rotterdamse sleepbedrijf kan veel goedkoper werken dankzij een flexibelere bedrijfs voering èn de inzet van goed kope bemanningen uit het vroe gere Oost-Duitsland. Kooren: „Natuurlijk zijn rederijen gevoe lig voor onze tarieven. En onze ervaring is bovendien dat ze nu eenmaal niet houden van mono polieposities in de havens." Om de concurrentie van Kooren het hoofd te bieden, heeft het stedelijk havenbedrijf nu al be sloten de tarieven voor sleep- bootassistentie (achter de slui zen) te verlagen. Een woordvoer der van het havenbedrijf: „We zijn daartoe wel gedwongen wil len we het werk op het huidige niveau handhaven We laten ons niet zomaar naar de slachtbank leiden natuurlijk." Ook de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) speelt in op de groeiende concurrentie. Bon den en directie praten al meer dan een maand over een om vangrijk reorganisatieplan dat 170 van de 505 werknemers hun baan zou kosten. De bonden hebben het ontwerp-plan van de union-directie na raadpleging van hun achterban overigens di rect verworpen. Als er al arbeids plaatsen moeten verdwijnen, dient er een goed sociaal plan te komen, mag aan de lonen niet worden getornd, terwijl minder arbeidsplaatsen niet automa tisch mag leiden tot extra werk druk. Veiligheid Volgens het saneringsplan moe ten in Antwerpen 99 mensen ver dwijnen bij de Union en 23 bij het zusterbedrijf Schelde Sleep- vaart (SSB). In Terneuzen gaat het om 27 man (van de 84). in Zeebrugge om dertien en in Gent om acht werknemers. De directie wil het aantal beman ningsleden op de sleepboten te- rugbregen van vier naar drie. De bonden vinden dat dat niet zon der slag of stoot kan. Verminde ring van het aantal bemannings leden zou de veiligheid in gevaar kunnen brengen, menen ze. Ard-Jan Kooren vindt dat onzin: „Als je de moderne apparatuur ziet die de sleepboten tegen woordig aan boord hebben, kun je het gemakkelijk met drie man af. Kijk in een willekeurige ha ven in West-Europa rond: ner gens zie je nog vier man aan boord. Dat is door de techniek achterhaald." van onze verslaggever TERNEUZEN - B en W van Ter neuzen hopen nog dit najaar een opvanghuis voor tien drugsver slaafden te openen. Op het hon- denuitlaatterrein tussen Sche- pendijk en Binnenvaartweg moeten verslaafden in enkele noodlokalen (porta cabins) zo wel 's nachts als overdag te recht kunnen. Sommige lokalen worden ingericht als slaapver trekken, maar verslaafden kun nen in een opvangruimte ook te recht voor bijvoorbeeld een portie methadon. De gemeente Terneuzen pro beert al ruim anderhalf jaar een verslaafdenopvang van de grond te krijgen. De gemeente raad stelde eerder al bijna twee ton ter beschikking voor realisa tie van een nachtopvang in com binatie met een al draaiend so ciaal pension Dat de Schelde- stad nu mogelijkheden ziet voori een volwaardige 24-uurs-opvang' is te danken aan een grote bij drage, meer dan een half miljoen gulden tot eind '97, van het mi nisterie van Volksgezondheid Het gemeentebestuur was er al langer van overtuigd dat er goede plannen lagen voor het opzetten van een opvanghuis. Het Rijk gaf er tot voor kort ech ter de voorkeur aan om alleen grote gemeenten, grofweg met meer dan tachtigduizend inwo ners. in aanmerking te laten ko men voor subsidie. Omdat som mige projecten elders echter niet van de grond komen, kreeg Terneuzen begin deze maand te horen dat ze alsnog een structu rele bijdrage tegemoet kan zien. maakte burgemeester R. Barbé dinsdag bekend. „De Stuurgroep Vermindering Drugsoverlast heeft ons plan nog eens onder de aandacht van de minister gebracht. Daarnaast zullen de inspanningen van alle politieke fracties richting Den Haag van invloed zijn geweest op de ministeriële beslissing om ook Terneuzen aan het experi ment te laten deelnemen", be toogde Barbé. Of Terneuzen blij vend kan rekenen op de rijksbij drage wordt na een evaluatie eind volgend jaar beslist. Mede vanwege die onzekerheid kiezen B en W er voor om een aantal verplaatsbare cabines te huren en te beginnen met opvang voor tien - in plaats van de eerder ge noemde twintig - verslaafden. De rijksbijdrage is begroot op 535.000 gulden tot eind 1997. Van dat bedrag is 135 mille voor dit jaar bestemd en vier ton voor volgend jaar. B en W gaan ervan uit dat voor het draaiend hou den van het opvanghuis een be drag van zo'n zes ton nodig blijft. „Dat betekent dus dat er naast de vier ton van het Rijk ook structureel twee ton uit eigen middelen moet komen", legde Barbé nog eens uit. Voor de aan loopkosten dit jaar heeft de pro vincie eerder al 50.000 gulden toegezegd en eventueel kan de gemeente nog eens bij het Rijk aankloppen voor een extra startbijdrage. Bij een avondje uit hoort ui teraard een bezoekje aan het café. Dat vojid die Dom burger ook Goedgemutst nam hij plaats op het terras van zijn stamkroeg. Genie tend van het bier en de pas serende opwaaiende zomer jurken, vloog de tijd voorbij. Nog even een plasje plegen en dan naar huis. Tot zijn grote opluchting zag de man dat er nog één urinoir vrij was De jongeman links van hem begon ineens vro lijk mee te fluiten op de to nen van de muziek die door de zaak schalde. ,J<Jein", sprak de Domburger de flui ter, in zijn beste Duits, aller vriendelijkst toe: ..Das hilft nicht. Du musst op die weis- se Knop drücken." De man stopte abrupt met fluiten en vertrok. „Dat heb ik weer", mompel de de Zeeuw terwijl hij zijn broek dichtritste: ..Kom ik hier in de zomer een Neder lander tegen..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13