Een bescheiden gokje op het werk PZC Publiek bezoekt Gentse Feesten in grote drommen Beeld voor de laatste belleman Traditie van ver in straten Hulst Drugstoeristen aangehouden na achtervolging zeeland recept agenda MAANDAG 22 JULI 1996 sbw van onze verslaggever Rob van Well VLISSINGEN - Een Nederlander is l bescheiden. Hij rijdt bij voorkeur in een middenklasser. Een fles wijn mag niet duurder zijn dan een tientje en hij gaat het liefst naar een vakantiebe stemming die lekker goedkoop is. Zo is het ook met gokken. Wij zijn geen volk voor het grote werk. We kopen liever een staatslot. Of we zetten op het werk vijf gulden in op de winnaar van het Europees Kampioenschap voetbal. Bij een beetje kampioenschap van for maat is het raak. Dan hangt er in elke bedrijfskantine een lijst waarop ieder een die weet wie de winnaar wordt zijn naam kan zetten. Deelname kost meestal niet meer dan een paar gul den. Het principe van de pool is sim pel: de inleg gaat in een gemeenschap pelijk potje. Wie het dichtst bij de werkelijke uitslag zit mag het hebben. Hoe meer deelnemers, hoe meer er te winnen valt. Je kunt zo'n pool zo ingewikkeld ma ken als je wilt. Om te beginnen is het 'mogelijk om niet alleen op de win naar, maar ook op de tweede en de derde plaats te gokken. Daarnaast kunnen er eindscores en zelfs uitsla gen van tussenronden worden meege nomen. Voor de toekenning van prij zen worden ingewikkelde puntensys temen bedacht. Niet zelden is er een complete handleiding nodig om het te doorgronden. Tourtoto In Zeeland zitten de kampioenen van het poolspel bij de gemeente Vlissin- gen. Daar gaat bij alles wat maar I enigszins op een sportwedstrijd lijkt een intekenlijst langs de bureaus. De grote man achter de pools is G. Leij- dekker van Stadsontwikkeling en Nhawe Werken. Op het ogenblik coördineert hij de Tourtoto, een jaar lijks terugkerend poolevenement. Er doen dit jaar bijna zeshonderd men- I sen aan mee. Slechts een klein deel j daarvan werkt bij de gemeente Vlis- singen. De rest zit bij de gemeente I Middelburg, de politie Vlissingen en De Schelde. I Leijdekker: „We zijn hier een jaar of I tien geleden op de afdeling mee be gonnen. Je praat er wel'eens over met mensen van buiten de gemeente. Soms willen ze ook meedoen. Van lie- verlee is het aantal deelnemers daar- door flink uitgegroeid. Drie jaar gele den is de gemeente Middelburg er bij gekomen. Dit jaar doet voor het eerst De Schelde mee. Die hebben zich met- i een met driehonderd man ingeschre- i ven." Sinds de deelname van Middelburg is de organisatie flink verbeterd. J. Pol derman, medewerker bij de Dienst G. Leijdekker: een keer een tientje gewonnen. Stadsontwikkeling van de gemeente Middelburg, heeft voor de Tourtoto een computerprogramma geschreven dat een doorbraak voor de verwerking van de inschrijvingen betekende. Voorheen moesten alle scores met de hand worden berekend. Nu kan wor den volstaan met de invoering van de scoreformulieren ('daar hebben ze in Middelburg een stagiaire voor') en de dagelijkse uitslagen. De computer be rekent vervolgens het algemeen gok kersklassement. Voor de Tourtoto zijn speciale in schrijvingsformulieren gemaakt. Daarop moeten de namen van vijftien renners worden vermeld. Deelname kost vijf gulden. Leijdekker: „Na elke etappe kijken we wiens lijstje het dichtst bij de daguitslag zit. Wie de winnaar in zijn rijtje heeft krijgt tien punten, wie de tweede heeft negen en zovoort. Degene met de meeste pun ten wint de dagprijs van dertig gul den. Uiteindelijk gaat het er om wie over de hele Tour de meeste punten verza melt. Die krijgt tien procent van de to tale inleg. Dit jaar is dat 280 gulden. De tweede krijgt negen procent, de derde acht, net zo lang tot het geld op is. De winnaar krijgt bovendien een enorme wisselbeker. Die is beschik baar gesteld door een Vlissingse kroegbaas. Leijdekker: „Bij hem heb ben we na de Tour een paar keer een borrel gehouden. Dat leek ons een goed idee omdat je eens mensen uit andere bedrijven ontmoet. Maar het werd geen succes. Als de Tour is afge lopen gaat iedereen op vakantie." Tientje Zelf is Leijdekker zelden in de prijzen gevallen. „Ik geloof dat ik een keer een tientje heb gewonnen. Aan die pools heb ik nog nooit iets overgehouden. Daar gaat het me ook niet om. Ik doe dit voor de gein. Het gaat om het mee doen, niet om het winnen." Van de Vlissingse notabelen heeft nie mand een lijstje ingevuld. Wethouder C. de Keijzer heeft zelfs nog nooit van de Tourtoto gehoord. „Ze hebben ons niet gevraagd om mee te doen. Met het EK voetbal hebben we in de raad zelf een pool opgezet. Ik heb daar niets foto Ruben Oreel op tegen. Zolang het maar niet com mercieel wordt en de prijzen niet te groot worden. Als het de kant van de duizend gulden op gaat moetje het op een andere manier regelen." Gevoelig Bij sommige organisaties wordt daar anders over gedacht. Voorlichter R. Mondeel van Hoechst Holland NV in Vlissingen: „Dit onderwerp ligt hier gevoelig. De mensen zetten zoiets op in de baas z'n tijd. Bij het EK voetbal heb ik eens aan wat mensen gevraagd of ze met zo'n pool in het personeels- blaadje wilden. Dat deden ze liever niet. Ze gebruiken er ook vrij moderne hulpmiddelen voor. Hoe de directie hier over denkt weet ik niet, maar de mensen nemen blijkbaar liever het ri sico niet." Van de directie van Hoechst Vlissingen was vorige week wegens vakantie niemand bereikbaar voor commentaar. ao onze verslaggever IENT - Het openingsweekend an de Gentse Feesten werd een reerzien met oude bekenden, an de talloze straatartiesten ie de laatste jaren op het tien- aagse evenement aanwezig /aren, had een aantal zaterdag vertrouwde plek opgezocht, hadden de vuurspuwer en Zuid-Amerikaanse pan- zich weer in de opgesteld en ver- het Engelstalige duo ack en Jonathan opnieuw een ptreden aan het Sint Baafs- Gentse Feesten startten za- traditiegetrouw met de peningsstoet dooor het cen- van Gent. De toeschou- fers hadden zich niet door de itte laten afschrikken en waren iet vele duizenden getuige van e optocht. In de loop van de vond werd het steeds aangena- ïer in de stad. Veel Gentenaren aten zelf op het stoepje voor un huis en keken toe hoe grote rommen feestgangers bezit na- ïen van hun woonplaats. Net ls andere jaren was het weer oetje voor voetje schuifelen Bij Sint-Jacobs, de Vrij- met de kermis en het leden van het Stroatensem- Oldenzaal hadden een posi- bij het stadhuis ingenomen ïi verloochenden niet dat ze uit Nederland kwamen. Met op de achtergrond een rood-wit- blauwe vlag en met om de nek oranje sjaals bracht de blazers band een repertoire dat herinne ringen opriep aan de schaats wedstrijden in het Thialf-sta- dion in Heereveen. Urinoirs Bij Sint-Jacobs waren dit jaar groene urinoirs geplaatst om te voorkomen dat de bewoners zich zouden blijven beklagen over de feestvierders die elk jaar massaal hun blaas legen tegen te muren. De Belgische band Lightnin' Tones verzorgde later in de avond een optreden in de tent Bij Sint-Jacobs en wist het publiek met een mengeling van rock'n'roll en blues aan het dan sen te krijgen. Het Engelstalige duo Jack en Jo nathan had toen net een optre den op het Sint-Baafsplein ach ter de rug. De twee mannen jongleerden om beurten met twee messen en aten tussendoor een appel. Na een krap half uur tje moesten ze hun spullen in pakken om plaats te maken voor een groep trommelaars en een jongeman met ontbloot boven lijf. Deze vertrok omstreeks kwart voor elf 's avonds met een kar met brandende houtsblok ken door het centrum van de stad om duidelijk te maken dat de Gentse Feesten in volle he vigheid waren begonnen. Cees Blaeke in historisch kostuum naast zijn evenbeeld. Naast Blaeke staat Bas, de kleinezoon van kunstenaar Co van Driel (geheel links). foto Peter Nicolai Stadsomroeper ziet treffende gelijkenis van onze verslaggever SINT ANNA-TER-MUIDEN - De reactie van de Sluisse stadsomroeper Cees Blaeke was veelzeggend. „Ik ben het echt", stamelde de belleman bij het aanschouwen van het standbeeld dat de Terneuzen- se heeldend kunstenaar Co van Driel van hem heeft ge maakt. Blaeke was duidelijk onder de indruk van het kunstwerk van Van Driel en vond het vooral ook een eer betoon aan het uitstervend beroep van stadsomroeper. In heel Zeeland is er buiten Cees Blaeke geen stadsomroe per te vinden en in de rest van Nederland zijn ze bijna op twee handen te tellen. Cees is al sinds 1942 het visitekaartje van Sluis. Hij was 12 jaar oud toen hij voor het eerst een aan kondiging deed en wordt ko mend najaar 66. „Eén van de belangrijkte redenen voor het maken van een standbeeld van Cees is dat ik graag oude beroepen vastleg", zegt Van Driel „Daarom heb ik in het verleden ook beelden ge maakt van oude vissers in Breskens en Philippine. „Bo vendien zijn we goede vrien den en heb ik veel respect voor de wijze waarop Cees zijn werk doet." Van Driel heeft Blaeke vastge legd in diens historische kos tuum. Compleet met kuit broek. jak, middeleeuwse muts en lezend van een open- gerold stuk perkament. De stadsomroeper zegt dat het poseren geen zwaar karwei was. „Ik mocht een beetje heen en weer lopen en kreeg op tijd mijn bakje koffie." Het beeld is zaterdag onthuld bij het stadhuis in Sint Anna- ter-Muiden. Het is is echter nog niet bekend öf en waar het standbeeld een definitief plaatsje krijgt. Het gemeente bestuur van Sluis-Aardenburg moet daar nog een besluit over nemen. n Gent kan men deze dagen over de koppen lopen, foto Peter Nicolai. van onze verslaggever TERNEUZEN - Samenwerking tussen de Koninklijke Mare chaussee en politie in Terneu- zen en de Belgische Rijkswacht leidde in de nacht van vrijdag op zaterdag op de E17 bij Deinze tot de aanhouding van twee Fransen met hasj en weed in hun auto. Medewerkers van de Koninklij ke Marechaussee zagen om streeks 1.00 uur 's nachts een Franse personenauto met grote snelheid uit de binnenstad van Terneuzen wegrijden. De be stuurder negeerde stoptekens en reed verschillende keren door rode lichten. Ook een poging van de Zeeuws-Vlaamse politie om de wagen bij Axel aan te hou den, mislukte. Pas in Deinze konden de Fransen worden aan gehouden door de gealarmeerde Rijkswacht. De bestuurder en zijn passagier worden vastge houden door de Rijkswacht voor nader onderzoek. De politie en de Koninklijke Ma rechaussee in Nederland hebben wegens een waslijst van ver keersovertredingen proces-ver baal opgemaakt tegen de Fran se bestuurder. Ook de prestaties van de kleurrijke volksdansgroep Hoyem uit Turkije werden, door velen vanachter een koel glas op een terras, met bewondering bekeken. foto Peter Nicolai van onze verslaggever HULST - De zomerse tempe raturen nodigden niet onmid dellijk uit tot dansen, hoe aan stekelijk de presentatie van de volksdansgroepen Bella Bella- fon uit Togo, Rimceori uit Ier land en Hoyem uit Turkije ook was. Veel toeschouwers gaven er zondag de voorkeur aan van af de terrassen rustig naar de optocht van de volksdansgroe pen in de Hulster binnenstad te kijken. De drie buitenlandse folklore- groepen waren naar Hulst ge haald door de organisatoren van het negende Muziek- en Folklo- refestival in Hulst. Ook de drij vende krachten achter het Inter nationale Folklorefestival Zee land. de plaatselijke VW, de on dernemingsvereniging Hulst Reynaertstad en de Zeeuws- Vlaamse volksdansgroep Hava Naquila verleenden hun mede werking aan het evenement. Ha- va Naquila en Scaldis uit Hans- weert verzorgden ook optre dens. Daarnaast was de Hulster dweilband De Bareelen van de partij. Drukte Na een optocht door de binnen stad verzorgden de deelnemen de groepen optredens op de Markt. Vismarkt en het Sta tionsplein. De toeschouwers wa ren niet massaal toegestroomd voor de folkloristische groepen. Maar het was wel gezellig druk in de Reynaertstad. Voor lief hebbers van folkloristische groe pen is er de komende dagen nog veel te beleven. In de Vlaande- renhal in Sas van Gent wordt vandaag, maandag 22 juli, het Internationale Folklorefestival Zeeland om 20.00 uur geopend met de presentatie van de deel nemende groepen. Citroen-limoengelei (2 potten van ca. 450 gram) Voor zelfgemaakte jam zijn potten met zogenaamde twist-off-deksel zeer geschikt. Belangrijk is wel dat de potten en deksels goed zijn schoonge wassen met soda. Spoel ze hier na met heet water na en laat ze omgekeerd op een schone thee doek staan drogen terwijl de jam pruttelt. Ingrediënten: 4 flinke citroenen 1 limoen 2,5-3 dl appelsap 500 gram suiker 1 zakje geleisuiker Bereiding: Pers de citroenen uit. Borstel de Janny van der Lee limoen onder een lauiowarme stromende kraan en rasp onge veer de helft van de schil af. Pers ook de limoen uit en zeef citroen en limoensap. Vul het sap aan met appelsap tot een hoeveelheid van 5 dl. Meng citroensap, suiker en geleipoe der en breng dit langzaam onder voortdurend roeren aan de kook. Laat de tnassa 4 minuten flink borrelend koken. Neem de pan vaji het vuur, draai de jampotjes op de theedoek om en vul ze met de hete gelei. Sluit de potjes met de deksels en draai ze voor 5-10 minuten op hun kop. Keer de potjes opnieuw en laat ze verder rechtop afkoelen. Be waar ze koel e?i droog. Bewaar aangebroken potjes bij voorkeur in de koelkast en niet langer daJi ongeveer 3 weken. Evenementen DOMBURG - De Parel. 19 uur: Kindertheater Het Onbekende Verhaal: Centrum, 13-21 uur: Toeristen- markt; 'S HEER ARENDSKERKE - Westhof, 9-17 uur: Fuchsiashow; SCHARENDIJKE - Kappelle- weg, 10-17 uur: Fuchsiashow; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort; VLISSINGEN - Terrein Miro, 19.30 uur: Circus Renz; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 en 18.45 uur: It takes two; 14, 18.45 en 21.30 uur: Mission im possible; 21.30 uur: Spy Hard; Cinemactueel. 14 uur: Goofy Movie; 18.45 uur: Barb wire; 14, 18.45 en 21.30 uur: Vampire in Brooklyn en The Rock; 20.30 uur: Ben Hur; GOES - Grand, 20 uur: Mission Impossible; HULST De Koning van Enge land, 14 uur: Goofy Movie; 14 en 19 uur: It takes two; 14, 19 en 21.30 uur: Mission Impossible; Spy Hard; Down periscope; 19 en 21.30 uur: The Rock en From dusk till dawn; 21.30 uur: Primal fear; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: II Conformista; VLISSINGEN - Alhambra. 19 uur: It takes two; 19 en 21.30 uur: Down periscope; 19 en 21.45 uur: Mission impossible en The Rock; 21.30 uur: Spy Hard; Tentoonstellingen AARDENBURG Gale Richel, 13-18 uur: expositie \an tal van kunstenaars (t/m 29/9); SINT ANNALAND - De Mees- toof, 14.15-16.45 uur: Werk Wim Hofman en Hans Hermes en bo demvondsten en gebruiksaarde- werk van 1600-1900 (t/m okt.); BRESKENS Visserij museum, 10-12 en 14-17 uur: Haringvisse rij in de jaren 50 en 60 (t/m okt); BROUWERSHAVEN - Stad huis, 9-12 en 13.30-16 uur: Hedi B'ogaers, beelden en schilderijen (t/m 20/8); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Poppenhuizen en sprookjesfigu ren (t/m 3/8); Nederlands Hervormde Kerk, 11- 16 uur: 'Vrouwen van het begin' werk van Roeli Willekes (t/m 2/ 8); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Werken verstandelijk ge handicapten Galerie-atelier De Kaai (t/m 16/8); Grote Kerk, 11-17 uur: 'Beeld en Plaats' werken van diverse kun stenaars (t/m 28/7); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 8.30-12.30 uur: Werk van Borselse beroepskunstenaars en leerlingen van basisscholen uit Borsele (t/m 8/8); HOOGELANDE - Kapel van St. Maarten, 13-17.30 uur: Adri Geelhoed, acrylschilderijen (t/m 24/7); HULST Stadhuis (hal), 9-12 en 13-16.30 uur: 'Rondom de toren van de Basiliek' (t/m juli); KAPELLE Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Ad van Noort, aquarellen en olieverf schilderijen (t/m 9/8); MELISKERKE - Raadzaal ge meentehuis, 9-16 uur: Jeanette Sala-de Feijter, schilderijen (t/m 30/8); MIDDELBURG - Zeeuwse Bi bliotheek, 17.30-21 uur: Werk van kunstenaars uit Glogow (Polen) t/m aug.; Ramschip Schorpioen. 10-17 uur: Werk van Bob de Brucker (t /m aug.); Galerie Het Gouden Briefke, 13- 17.30 uur: Valerie Lottier, olie verfschilderijen (t/m 14/8); NEELTJE JANS - Bezoekers centrum Delta Expo. 10-17.30 uur: Werk Chinese fotograaf Weng Yi over de Chinese Muur (t /m sept.); OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum, 10-18 uur: 'Dagvlinders', foto's van H. van Essen (t/m 1/9); 'Rikkie Rups', kinderthema van rups tot vlin der (t/m 29/9); 'Bomen in het landschap' foto's van Tonnie Outermans (t/m 27/10); 'Dood hout leeft' foto's (t/m 27/10); RETRANCHEMENT - 't Zwin, 13-18 uur: 'Zand nader bekeken' t/m 8/9; SLUIS - De Raadskelder, 14-17 uur: GILI, schilderijen en sculp turen (t/m 25/8); VEERE - De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werk Veerse schilders (t/m 29/7); Grote Kerk. 10-21 uui-: GustDie- rikx, schilderijen (t/m 18/8); VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Michiel de Ruy- ter, werkelijkheid en mythe (t/m 29/9); De Zeeuwse oostindië- vaarder, schip en lading/het le ven aan boord (t/m sept.); Gemeentearchief/Hellebar- dierstr., 9-16.30 uur:'Sanering in Vlissingen' (t/m 4/10); ZIERIKZEE Burgerwees huis, 10-17 uur: Beeldhouwwer ken, potterie en klein antiek (t/m 24/8); De politie houdt vandaag, maandag, snelheidscontroles in Eede en op de Rijksweg N61.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9