Tussen het verkeer en de vogels iel weerhoudt niet an doordansen Kustwacht speelt niet met bootjes Toevluchtsoord in hartje Biggekerke zeeland maandag 22 ju lm 996 straatnaam 1 onze verslaggeefster oline Moerland (ndanks een groep Feye- noord-supporters die de kwam verzieken, hebben jongeren zaterdag van het Beachpopfesti- Hugo (19) uit Grijpskerke zijn vrienden bijvoorbeeld, uren achter elkaar ge- „Zo'n clubje uit Rolter- n probeert de tent af te bre- 1, maar wij gaan gewoon )r met hossen." een tegenvallend bezoekers- ïtal vorig jaar heeft de Beach- D-organisatie dit jaar gekozen een totaal andere opzet, t evenement is omgedoopt 'Midzomer Dance Festival', jt programma biedt veel be- jide formaties die het goed in discotheken èn in de top de nieuwe formule bij het pliek is aangeslagen, blijkt 's üdags om drie uur al. Het is druk op het festivalterrein. On danks de nadruk op dansmu ziek, is het geen uitgesproken housepubliek dat naar Scharen- dijke is gekomen. Natuurlijk zijn er jongens met kale koppen en meisjes die zich hebben opge dirkt alsof ze naar een party gaan. Maar er vallen ook man nen met lang haar of in typische roek-outfit te bespeuren. En der tigplussers met kinderen ont breken evenmin. Gemoedelijk De sfeer is gemoedelijk. In een hoekje van het festivalterrein smeren twee meisjes de blote ruggen van hun vriendjes in met zonnebrandolie Op een hand doek ligt een twintiger een lite raire pocket te lezen. Vol jongen sachtige branie slaat een groep je Schouwse bezoekers een pilsje achterover. En vlak voor het po dium wordt al volop gedanst. De optredens wisselen zich in snel tempo af. Pauzes tussen door zijn amper nodig, want de meeste formaties hoeven geen (basigitaren of drums aan te slui ten op versterkers. Op het po dium bevinden zich in het alge meen slechst zangers/dansers en een muur van hypermoderne elektronische muziekappara- tuur. De Beachpoporganisatie heeft gekozen populaire dans muziek: de ene na de andere hit uit de top veertig komt voorbij. Echte house Iris (13) is enthousiast over die keuze. „Ik ben nu voor het twee de jaar op Beachpop. maar deze keer kom ik echt voor de mu ziek." DJ Paul Elstak is favoriet bij Iris en haar vriendin Lucinda, die identiek zijn gekleed: spij kerbroek en kort houseshirtje boven een blote buik. Ook Mare (25) uit Bergen Op Zoom - korte haren, spijkerbroek, gympen en trainingsjack - is enthousiast over de programmering. Net als Iris en Lucinda vindt hij DJ Paul het leukst. „Dat is de echte house." Na het optreden van deze popu laire gabber, slaat echter de vlam in de pan. Een groep ge welddadige Feyenoord-suppor- ters heeft het op de Amsterdam se Party Animals gemunt. De formatie zou vier weken geleden een vlag van hun favoriete voet balclub hebben verbrand. Uit wraak proberen ze tegen zeven uur 's avonds het optreden van de Party Animals te verhinde ren. Sommigen van hen weten door de dranghekken heen het podium te bestormen. In de pa niek die ontstaat, raken vijf mensen lichtgewond. Bedorven De organisatie kondigt aan dat het optreden van de Party Ani mals wordt afgelast. Daarop ver laten de Feyenoord-supporters het festivalterrein. Tijdens hun aftocht plunderen ze nog enkele friet- en dranktentjes. Hoewel de rust na een half uur is weerge keerd, is de sfeer voor een deel van het publiek volledig bedor ven: honderden mensen verla ten het festivalterrein. 's Avonds laat is de sfeer niet meer wat het geweest is. Aan één kant van het terrein is geen eten en drinken meer te koop Het be zoekersaantal lijkt met de helft geslonken - volgens organisator Marco Verseput zijn direct na de gewelddadige actie van de Feve- noordfans een kleine tweedui zend mensen vertrokken. Opzwepend De mensen die er nog zijn, wen sen zich echter niks meer aan te trekken van de ongeregeldhe den eerder die avond. Lag een deel van het publiek 's middags nog passief in de zon, 's avonds danst bijna iedereen. Het is ook moeilijk stil staan bij de opzwe pende muziek van SNAP! en Captain Jack. Verseput spreekt na afloop van het festival dan ook van een ge slaagde dag. hoewel hij duidelijk is aangeslagen door "het inci dent'. Hij vindt het heel jammer dat de gewelddadige Feye- noordsupporters het voor veel bezoekers hebben verpest. Toch hoopt hij nog op een vijfde editie van Beachpop, weer met veel dansmuziek maar misschien met nog minder hardcore. Want het bezoekersaantal is met de nieuwe formule verdrievoudigd ten opzicht van vorig jaar. Hij schat dat ruim 10.000 mensen Beachpop hebben bezocht. Overigens zorgt Captain Jack voor een idyllisch einde van een rumoerige festivaldag. Tijdens het laatste nummer verschijnt een peuter met een felrode mini- gitaar op het podium. De zange ressen/danseressen van Captain Jack gaan stuk voor stuk voor hem door de knieën. van onze verslaggever Peter Jan de Werk Bay watch live Zo zou je sommige reddingsac ties voor de Zeeuwse kust kunnen omschrijven. Ook op de strandwachtpost in Nieuwvliet waar Nico Otten en zijn collega's hun deel van de Zeeuws-Vlaamse kust in de gaten houden. Daarvoor oefenen ze één maal per jaar, dit jaar op 28 juli. Bij deze in scene gezet te reddingsoperaties is het publiek van harte welkom een kijkje te komen nemen. Aan de oefening doen diver se groepen mee. Bijzonder is de aanwezigheid van een Belgische Sea King red dingshelikopter. „Het is net een vliegend hospitaal", zegt Nico: „zo'n helikopter weegt wel acht ton en biedt plaats aan ongeveer twintig men sen." Meestal wordt de heli kopter uit het Belgische Koksijde ingezet, de dichtst bijzijnde Nederlandse moet helemaal uit Den Helder ko men. Naast deze superheli kopter zal de strandbewa- king Oostburg aanwezig zijn met drie reddingsboten. De schepen Tuimelaar en Prin ses Margriet van de Konink lijke Nederlandse Reddings maatschappij en hun Wip pertruck en rupsvoertuig zullen tevens hun medewer king verlenen. Verder zijn de reddingsbrigade en ambu lancedienst West-Zeeuwsch- Vlaanderen betrokken bij de operatie. De reddingsoefeningen zijn er natuurlijk om de samen werking te kunnen verbete ren. „Door het publiek te to nen wat we doen kunnen we voorlichting en uitleg geven over ons werk." Nico geeft toe dat een deel van het pu bliek slechts sensatiebelust is. maar is van mening datje het publiek toch op de hoog te moet stellen. „Ze komen toch wel, dus kun je ze maar beter daarnaast nog voor lichten. Zo kunnen we ook eens laten zien dat we niet al leen met bootjes spelen." Niet vaak In de praktijk komen grote reddingsacties niet vaak voor. „Vorig jaar is de heli kopter maar één keer opge roepen. dit jaar nog niet." De kleinere reddingsacties die geoefend worden komen in de praktijk wat vaker voor. Tijdens de oefening staat op het strand een geluidsinstal latie opgesteld, een strand wacht geeft hierdoor des kundigcommentaar. De lijn- reddingen, catamaran en surfongevallen en het grote ongeval zijn volgens de strandwacht beter te volgen als men een verrekijker mee neemt. De operatie start om 20.00 uur op het strand van Nieuwvliet. onze verslaggeefster Sleufjes e spreekt niet meer over een bloe- P menperkje als je tuin 22 hectare os en park beslaat en reigers de bo- ïen als kraamkliniek gebruiken, en struik of een alleenstaande boom eet dan 'landschapselementje'. En deden is op het Middelburgse land- oed annex buitenplaats Ter Hooge itdunnen. het beukenbosje klinkt het opeens stemverheffing: „Dit is toch een enot." Terreinbeheerder C. J. de kijkt vergenoegd en maakt met rechterarm een weids gebaar. zien groeien en bloeien. Ze de ast geven om te groeien. Dat is de harme van het beheerderswerk. Al- ;s moet zijn tijd hebben. Het is niet oor niets 'boompje groot, plantertje ood'. Er komt iets grandioos tot tand, als je het maar de tijd gunt." )e Groot, werkzaam bij de Stichting Zeeuwse Landschap, krijgt niet vaak de kans een paar uur rond te op zijn 'Ter Hooge'. Negentig van zijn tijd spendeert hij chter het bureau om de papierwinkel bestieren die gepaard gaat met het „Planologie, milieu- n natuurwetgeving. de waterhuis- ouding. Je moet bijblijven. Subsidie- logelijkheden aanboren, plannen ntwikkelen. Daar moetje voor leven, e maakt een goed plan en op den .uur slaag je." uina van Borssele had al een vooruit- iende blik in de veertiende eeuw toen het kasteel liet bouwen. Ter Hooge het kan niet missen, op net hoog te punt. Dat is hier een kruising van voormalige, met zand kreken die hóger liggen dan omringende gronden. tonde vormen Ia een pa ,r vernielingen kreeg het :asteel in de zeventiende eeuw de ontouren die het nu nog heeft. In die ijd is ook het landgoed aangelegd, in •en Engelse stijl. „Daarbij worden onde vormen gebruikt." en landerijen gedijden eeuwen- ang. Totdat de Duitsers de boel onder zetten in 1944. Het zoute water het bomenbestand. Op één De bovenkant van die kastanje wel het loodje maar de wortels intact. Daar kwamen later ïieuwe scheuten uit. In 1947 werd het iele landgoed opnieuw ingeplant vol gens de oude stijl. Alles slaat hier aan", zegt De Groot n het bos naast de tuinmanshuisjes. Dit hier was vroeger de moestuin, on geveer een hectare groot. Die was op duur niet meer nodig. Ze is twin- jaar geleden opnieuw ingeplant eikenbomen, haagbeuken en ha- aar. Het groeit hier allemaal zo Ter Hooge. De adellijke Van Lyndens streken rond 1880 neer op het land goed De stichting is in het leven ge roepen om te voorkomen dat een of andere nazaat het bezit te gelde zou maken. Vanuit de voormalige moestuin voert het pad naar de weide achter het kas teel. Daar pronkt de kastanjeboom die de inundatie heeft overleefd. Het aangrenzende bos is nog afgeslo ten voor indringers. 'Vogelrustgebied' meldt een bordje. „In de broedtijd strijkt hier een kolonie reigers neer. Die komen alleen om te broeden, daarna blijft er geen een." Reigers zijn niet de enige die het land goed als onderkomen gebruiken. Bij tijd en wijle huppelen er reeen over de weides, kleine roofvogels zoeken er hun prooi. Andere vogelsoorten heb ben hun rustplaats in het zogenaam de uilebosje, de onvermijdelijke konij nen hebben er hun holen. „We proberen zo natuurlijk mogelijk te beheren. Langs de paden wordt de zaak netjes bijgehouden. De rest mag zijn gang gaan, We dunnen wel uit. ha len de zieke exemplaren weg. Bomen die zaden vormen, geven we een kans: natuurlijke verjonging. Eigenlijk doen we meer cultuurbeheer dan na tuurbeheer." Doorkijkjes Bij Ter Hooge horen de doorkijkjes naar buiten. Een doorkijkje kan be staan uit een vrije blik op de land bouwgronden die het landgoed als een gordeltje omringen of zicht op een duinenrij. Een voormalig stuk van de vijver is nu schraal weiland. Wilde or chideeën, wikkesoorten, riet. alles wat daar staat groeit spontaan. De be heerder laat. het een keer per jaar maaien, meer niet. Ook de voorweide heeft te maken ge kregen met het regime 'verschralend beheer'. Zeven jaar geleden liepen er nog koeien op die de grond bemest ten. „De natuurwaarde stijgt nu er geen bemesting meer plaatsvindt." De voorweide geeft ook een doorkijk je. Ze biedt de kasteelbewoners uit zicht op de Koudekerkseweg en om gekeerd passanten een goede kijk op het kasteel. De weide, net gemaaid, is aan weerskanten omzoomd met bo men en struweel. Kruliepjes, rode beuken, veenbes, meidoorns, haag doorns, toch goed voor een paar meter hoogte, vormen de voorgrond voor een nog hoger en ouder bos. Het beukenbosje, krap vijftig jaar oud, daar tegenover grenst aan de oor spronkelijke allee. „Magnifiek ge zicht. Ik heb hier altijd zo'n heerlijk gevoel. Achter je hoor je het verkeer, voor je hoor je de vogeltjes. Dat straalt rust uit. En geeft mij een grote mate van voldoening." Strandwacht Nico Otten van onze verslaggever Peter Jan de Werk Tegenwoordig zijn ze zeld zaam, maar ooit moet Zee land er vol mee hebben gestaan. Vliedbergen - vluchtplaats voor het water óf kasteelberg - verdedigingsplaats tegen vijan den. Over de precieze functie van de heuveltjes in het Zeeuw se landschap zijn verschillende verklaringen in omloop. Tegen woordig zijn deze tekens van toen voor wie er oog voor heeft markante landschappelijke ele menten. Er zijn er nog geen veertig overgebleven, de mees te op Walcheren en Zuid-Beve land. Biggekerke kan zich verheugen in de aanwezigheid van maar liefst drie vliedbergen in en om het dorp. De bergen zijn niet al lemaal even goed zichtbaar. Twee van de vliedbergen zijn be groeid of gaan schuil achter struikgewas. Ook niet makke lijk te vinden is de straat in het dorp die naar de heuvels is ge noemd. De Vliedberg loopt in een recht hoekige vorm, en kent een vrij nieuwe bebouwing. Diverse soorten nieuwbouw sieren de rustige straat. Speelse kleuren en vormen worden afgewisseld door degelijke bouw. Vrijwel el ke hoek van de straat is verschil lend, zowel qua sfeer als bebou wing. De entree bij de Schuit- vlotstraat - zoals afgebeeld op de foto - toont aan de linkerkant vrij degelijke rijen huizen, aan de rechterkant speelse, moderne twee-onder-één kap woningen. De noordzijde toont vrijstaande huizen met redelijk grote tuinen Bewoners aan de oostzijde kun nen zich verheugen op een mooi uitzicht op een Zeeuws akker landschap Door een sluipweg getje aan de westkant komt men bij het verenigingsgebouw uit. dat weer vlakbij het kerkplein is gelegen Dit is het eigenlijke cen trum van het dorp. Het westelij ke deel van de straat is weer een typische nieuwbouwwijk met rijtjeshuizen in een vrij nieuwe stijl. Voor een nieuwbouwstraat is de Vliedberg tamelijk groen, Netjes Een nette straat mag de Vlied berg zeker genoemd worden, de tuinen, perkjes en straten zijn netjes aan kant en zelfs honden hebben hun eigen boom met uit- laatveldje. De Vliedberg ligt he melsbreed slechts een paar hon derd meter van een originele vliedberg aan de uitvalsweg naar Zoutelande vanaf het kerk plein. Wanneer men door de straat rijdt is hellingtrekken niet nodig. Vliedberg is niet meer dan een naam. Toch is de naam een erg goede keuze ge weest voor deze straat. Wanneer men rust en veiligheid zoekt, kan deze straat zeker als toe vluchtsoord gezien worden. De Vliedberg in Biggekerke biedt rust en veiligheid. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Ruben Oreel lijk te maken. Ter Hooge is alleen in beheer bij het Zeeuwse Landschap, sinds 1979. Het eigendom van het hele terrein berust bij de stichting Lynden Het landgoed rond Ter Hooge biedt veel verrassende doorkijkjes. goed. Goede kalkrijke grond, een goede waterhuishouding. Nog wel tenminste." Want ook Ter Hooge kampt met ver droging, zoals ongeveer heel Neder land. Samen met het waterschap pro beert De Groot het grondwaterpeil voor zijn landgoed zo gunstig moge indalen verpesten Beachpop publiek raakt in vervoering bij één van de dans-acts op Beach- Foto rechts: Critical Mass in actie op het Beachpop-podium in foto's Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7