Strijd Tsjetsjenië laait verder op Dehaene mag 's lands schuld saneren PZC Bloedige strijd noorden Sri Lanka Ierse kardinaal roept op tot herstel bestand buitenland Rebellen verliezen veel terrein na nieuw Russisch offensief Hutu's doden in kamp meer dan 300 Tutsi's Resten Boeing aan land gebracht het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole MAANDAG 22 JULI 1996 COLOMBO (RTR/DPA/AFP) - Het leger van Sri Lanka en het Tamil-verzet hebben zaterdag hun verbitterde strijd om een militaire basis in het district Mullaitivu in het noordoosten voortgezet. De Tamil-Tijgers zeggen dat ze daarbij 800 sol daten hebben gedood, maar het leger zegt 179 soldaten te hebben verloren. Meer dan duizend strijders van de Bevrijdings-Tijgers van Ta- mil Eelam (LTTE) zetten don derdag de aanval in op het le gerkamp Mullaitivu, 280 kilo meter ten noordoosten van de hoofdstad Colombo, dat door ongeveer duizend militairen wordt verdedigd. De Tijgers zeiden zaterdag het kamp te hebben ingenomen, maar een legerwoordvoerder sprak dit tegen. Wel bezette de LTTE een voorpost van het kamp, en kreeg ze op de eerste dag van het offensief grote hoe veelheden wapens en munitie in handen. Het is onduidelijk hoeveel le vens de slag om Mullaitivu heeft geëist. De Tijgers zeggen dat ze sinds het begin van de aanval meer dan 800 soldaten hebben gedood, terwijl ze zelf 120 strijders verloren. Daarmee zou dit het meest bloedige Ta- mil-offensief zijn sinds de aan val op de militaire post in het noordelijke Jaffna in 1993. waarbij 640 soldaten omkwa men. Maar volgens het leger zijn 142 doden en 168 gewonden geval len bij de verdediging van de basis, terwijl nog eens 37 solda ten van de versterkingstroepen zijn gesneuveld bij een treffen met de Tijgers. De Srilankaanse president Bandaranaike heeft een privé- bezoek aan Londen onderbro ken om toe te zien op de mili taire operaties. De burgeroor log in Sri Lanka heeft sinds 1983 aan ongeveer 50.000 men sen het leven gekost. MOSKOU (AFP/RTR/DPA) - Russische troepen hebben gis teren met artillerie- en lucht steun hun offensief voortgezet tegen een basis van het Tsjets jeense verzet nabij het dorp Sja- toj in het zuid-oosten van Tsjetsjenië. De Russen zetten zaterdag de aanval in tegen de Tsjetsjeense basis Borzoj, op 200 meter hoog te in de bosrijke bergen nabij Sjatoj. Daar zouden zich 250 tot 300 Tsjetsjeense strijders heb ben verschanst. „De Russen zijn bezig alles met de grond gelijk te maken, maar tot dusver zonder succes", aldus de Tsjetsjeense woordvoerder Movladi Oedoegov. Ze hebben naar zijn zeggen paracomman do's. vliegtuigen, artillerie, ra- ketlanceerders en honderd ge pantserde wagens ingezet. Het leger meldde zaterdag door de eerste verdedigingslinie van de Tsjetsjenen te zijn gebroken. Wegens het slechte weer schort te de luchtmacht haar acties gis termiddag op. maai- de troepen zullen hun actie binnenkort voortzetten. Beide partijen zeggen de vijand grote verliezen te hebben toege bracht. Volgens Oedogov heb ben de Tsjetsjenen 150 tot 200 Russen gedood, terwijl ze zelf slechts vijf doden en 178 gewon den hadden. Een Russische legerwoordvoer der zei echter dat sinds het begin van de aanval 60 Tsjetsjenen en zes Russen zijn omgekomen. Hij ontkende dat de Tsjetsjenen een helikopter en een vliegtuig had den neergehaald, maar erkende wel het verlies van twee pantser wagens. De beweringen konden niet van onafhankelijke zijde worden bevestigd. Door de Russische acties heb ben de Tsjetsjenen veel terrein verloren. De bergdorpen in het zuid-oosten, waarvan de meeste inwoners de laatste weken zijn gevlucht, zijn hun laatste toe vluchtsoorden. De Tsjetsjeense stafchef Asian Maschadov verklaarde zich za terdag bereid tot een ontmoe ting met generaal Kvasjnin. de Russische commandant voor de Noordelijke Kaukasus. Kvasj nin had om het gesprek ver zocht. Het is niet bekend wan neer en waar het zou plaatsheb ben. De twee partijen sloten begin ju ni een militair akkoord, dat on dermeer voorzag in de uitwisse ling van alle krijgsgevangenen en de terugtrekking van de Rus sische troepen vóór 31 augustus. Maar de overeenkomst dreigt stuk te lopen wegens het oplaai en van de strijd na de herverkie zing van president Jeltsin op 3 juli. BELFAST (RTR) - Kardinaal Daly van de Ierse Rooms-Ka- tholieke Kerk heeft gisteren de IRA opgeroepen de wapenstil stand die de organisatie in fe bruari opzegde, te herstellen. Tijdens een eucharistieviering in de kathedraal van de Noord- Ierse stad Armagh zei Daly dat de inwoners van Noord-Ierland door het recente geweld in het gebied „zich vrijwel geen raad meer weten" en dat door het ge brek aan vorderingen in de be sprekingen over een politieke oplossing van het conflict het vredesproces alle geloofwaar digheid dreigt te verliezën. De IRA, die strijdt voor hereni ging van Noord-Ierland met Ier land, zegde in februari na zeven tien maanden het bestand op en voerde een reeks bomaanslagen in Engeland uit. De politieke vleugel van de IRA. Sinn Fein, is van de vredesbesprekingen uit gesloten, zolang de IRA weigert de gewapende strijd op te geven. In de Noord-Ierse stad Omagh vielen in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillende gewon den tijdens een confrontatie tus sen ordetroepen en een groep van 200 katholieken. De onrust brak uit na een vreedzaam verlo pen mars van protestanten door hun wijk. Een Russische soldaat houdt tijdens een adempauze in de gevechten de omgeving in de gaten. BUJUMBURA (DPA7AFP) - De nationale tv in Burundi heeft gisteren gruwelijke beelden la ten zien van een bloedbad dat Hutu-rebellen zaterdag volgens de regering aanrichtten in het Tutsi-vluchtelingenkamp Bu- gendana. Er werden 304 Tutsi's,- vooral weduwen en weeskinde ren - afgeslacht met granaten, kogels en kapmessen. Honderd vijftig mensen raakten gewond, dertig worden vermist. Hongerstaker sterft in cel ISTANBUL (AFP) - Een van de 210 extreem-linkse gevangenen in Turkije die sinds twee maan den in hongerstaking zijn, is gis teren in de Umraniye-gevange- nis in Istanbul gestorven. Hij weigerde voedsel uit protest voor de omstandigheden waar onder hij en zijn mede-gevange nen vastzitten. Zaterdag nam de politie van An kara bij een demonstratie van familieleden van de gevangenen 134 mensen voor verhoor mee. Mostar krijgt Oude Brug terug SARAJEVO (AP) - Een bedrijf uit Sarajevo gaat de in november 1993 vernietigde oude brug van Mostar op nieuw bouwen. De 16c- ecuwse brug liep over de rivier de Neretva, die het Kroatische deel van Mostar scheidt van hel moslimdeel. De opzette lijke vernietiging van de brug belichaamde voor velen de zinloos heid van de oorlog in Bosnië. Het bedrijf Hidrogradnja tekende een contract voor de wederopbouw van de brug met de bur gemeester van Mostar. Safet Orucevic. Technici zijn momenteel bezig stukjes van de brug die in het water vielen op te vissen om te kunnen ge bruiken bij de wederop bouw Mostar dankt zijn naam aan de brug. die Stari Most heette (Oude Brum Na de beelden van lijken zonder hoofd en met kapmessen toege takelde slachtoffers gingen in de hoofdstad Bujumbura meer dan 5.000 Tutsi-jongeren de straat op om wraak te eisen door het door de Tutsi-minderheid beheerste leger. Tutsi-premier Antoine Ndu- wayo riep de bevolking via radio en tv op kalm te blijven. On danks de gespannen sitiiatie ging het leger echter door met de vrijdag begonnen deportatie van duizenden Hutu-vluchtelin- gen naar Ruanda. Kennelijk wil het leger alle 80.000 Hutu-vluch- telingen terugvoeren naar Ruanda, zei woordvoerder Paul Stromberg van de VN-Vluchte- lingencommissie UNHCR. Vol gens hem zijn zo'n 10.000 van hen de bossen in de bergen inge vlucht uit vrees voor aanvallen en uitzetting naar Ruanda, maar kunnen zij in die gebieden nauwelijks voedsel vinden. Premier Nduwayo schreef „het bloedbad onder de weeskinde ren van de volkerenmoord van oktober 1993" toe aan Hutu-re- bellen. Maar de overkoepelende organisatie van deze rebellen, de Nationale Raad voor de Verde diging van de Democratie (CNDD), ontkende de verant woordelijkheid. Zij noemde de massamoord een deel van de propagandacampagne van het leger om de Hutu-rebellen in dis krediet te brengen. Na de poging tot staatsgreep van 21 oktober 1993. waarbij Hutu-premier Mel- chior Ndadaye werd vermoord, kwamen door etnisch en politiek geweld al meer dan 150.000 men sen om in het Middenafrikaanse land. EAST MORICHES - Een medewerker van het onderzoeksteam dat het neerstorten van de TH A-Boeing in zee bij New York onderzoekt, brengt in het kustplaatsje East Moriches in zee gevonden resten van het toestel en per soonlijke bezittingen van de slachtoffers weg. Onderzoekers hebben met sonar-apparatuur een spoor van brokstukken ontdekt op de bo dem van de Atlantische Oceaan. Aan het einde ligt een groot voorwerp dat een onderdeel van de vliegtuigromp kan zijn, met daarin vermoe delijk een groot deel van de 230 slachtoffers van de ramp. De federale recherche FBI, die het onderzoek leidt, zette gisteren duikers in om de vermoe delijke brokstukken op 40 meter diepte nader te onderzoeken. Ondertussen blijven specula ties over een aanslag op het vliegtuig aanhou den, alhoewel de FBI officieel niet over een ter roristische actie wil spreken. Gisteren meldde de Britse krant Sunday Times dat Israel begin juli de Amerikaanse inlichtingendiensten heeft gewaarschuwd dat islamitische extre misten een Amerikaans vliegtuig zouden wil len saboteren of kapen. De krant beroept zich op een mededeling van een hooggeplaatse Israëlische veiligheidsoffi cier. Volgens hem was de dreiging van sabo tage of kaping van een Amerikaans vliegtuig zo reëel dat het noodzakelijk werd geacht de Amerikaanse autoriteiten op de hoogte te stel len. foto Jon Levy/AFP Volmacht premier om te voldoen aan EMU BRUSSEL (ANP) - De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft zaterdag de EMU-wet goedgekeurd. De re- gering-Dehaene krijgt daarmee vijftien maanden lang de tijd om 's lands financien op orde te brengen. Het kabinet had om extra be voegdheden gevraagd om Bel gië in 1999 in de kopgroep van de Europese muntunie te kun nen loodsen. Daarvoor moet het overheidstekort tot onder de drie procent van het bruto bin nenlands produkt (bbp) en de staatsschulden worden terug gebracht. Met de extra bevoegdheden op zak. waaraan de Senaat overi gens nog zijn fiat moet geven, kan Dehaene en zijn regering een eindsprint inzetten om als nog aan de EMU-voorwaarden te voldoen De goedkeuring in de Kamer nam veel tijd in beslag. De libe rale oppositie, bang voor belas tingverhogingen, diende hon derden wijzigingen in, waardoor de parlementariërs uiteindelijk schuil gingen achter metershoge stapels papier. Dit leidde tot,een pleidooi van de Groenen om voortaan kringloopppapier te gebruiken De amendementen werden ove rigens allemaal verworpen, tot teleurstelling van de liberalen. Fractieleider Patrick Dewael van de Vlaamse liberalen hekel de de slaafse houding van de re geringspartijen en ..de aanmati gende houding" van premier De haene. „Hij komt alleen maar naar het parlement om te kijken hoe de buit wordt binnenge haald." Ook de Volksunie haalde uit. „De bevolking wordt uitgekleed. De regering krijgt daarvoor een blanco cheque. Deze wet is onde mocratisch. on-Vlaams en aso ciaal. Laat de muilkorven aan rukken voor de regeringspartij enmerkte volksvertegenwoor diger Hugo Olaerts op. Koning Albert II heeft de Belgen zaterdag op het hart gedrukt de nationale eenheid te bewaren. Hij waarschuwde voor het „op flakkeren van bepaalde, vormen van nationalisme" in Vlaande ren en Wallonië. Hij hield de Bel gen voor dat zij een voorbeeld kunnen zijn voor Europa en de wereld door te laten zien dat be volkingsgroepen met een ver schillende cultuur binnen een fe deraal stelsel in harmonie kun nen samenleven. Sommige Vlamingen, onder wie premier Van den Brande van de Vlaamse deelregering. hebben de afgelopen tijd gepleit voor fis- Vandaag Een prachtige dag. Het hoge- drukgebied met centrum boven Duitsland trekt langzaam naar het zuidoosten. De zwakke zuid oostelijke stroming rond dit ge bied blijft de warme en droge lucht uit het oosten richting Zee land aanvoeren. Dit betekent veel zon en zomerse temperaturen. De maximum temperatuur overdag is 27 gra den in Oost-Zeeland, op Tliolen kan het kioik zelfs stijgen tot 29 graden. Aan zee is het iets koeler hier reikt de temperatuur tot 24 graden. De wind is zuidoost tot zuid en matig 3-4 Beaufort. Aan het strand sterkt ze iets aan en bezorgt de strandgangers een verkoelende zomerbries. De nacht is helder aan zee koelt het af tot een minimumtemperatuur van 12 graden, landinwaarts blijft het iets warmer hier daalt het kivik naar rond de 13 gra den. Een prachtige stranddag. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest matig 3-4 Beaufort. Zicht: goed. Temperatuur kustioater: IS gra den. Afwijking waterstanden: enige verlaging. Max. golfhoogte monding Schei- des: halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: Het hogedrukge- bied trekt verder weg richting het Middelandse zeegebied. Een lagedrukgebied ten icesten van ons neemt in activiteit toe en komt richting Zeeland. Toene mende bewolking met kans op omveer. Af en toe zonnige perio den. Het blijft wel warm het kwik stijgt tot een maximum van 25 graden. De wind draait van zuidwest naar noordivest en is matig tot vrij krachtig 4-5 Beau fort. Voor woensdag tot en met vrij. dag: De temperaturen nemen c; naar een maximum van 20 gre- den op ivoensdag en 22 graden op vrijdag. Vanaf donderdag droog en geleidelijk toenemend* zonnige perioden. De noordieet ten wind is matig en draait tegen het weekeind naar zuid. Hoog water Maandag 22 juli viissingen 06.46 202 Terneuzen 07.02 228 Bath 08.03 272 Roompot Buiten 06 45 157 Zienkzee 0825 153 Yerseke 08.30 160 Philipsdam West 08 45 161 pir Dinsdag 23 juli EK 19.49 Vlissingen 07.29 194 Terneuzen 07 45 218 Bath 08 42 262 Roompot Buiten 07 30 150 Zierikzee 09 05 149 Yerseke 09 10 156 Philipsdam West 09.20 158 19 06 M 19.21 21 20.19 25) 19.05 141 20.30 14! 20 30 141 20.20 141 koi uur cujpla 19 56 «L, 20 05 2tr 21.02 241 19 50 SiP' 21 15 131P' 21.20 14i Df 21.25 141 dn Laag water uur cm uur Maandag 22 juli Vlissingen 00.56 187 12 54 Terneuzen 01.19 197 13.25 Bath 02 19 216 14.26 Roompot Buiten 00.50 147 12 55 Zierikzee 02 10 153 14.20 Yerseke 02 10 157 14.25 Philipsdam West 02 10 159 14.20 ïap ïttltal ïsijioi Ui m, 1% w 5 156 T B 18 uur cm uur cc Dinsdag 23 juli Vlissingen 01 36 183 13 46 1 Terneuzen 01 56 193 14 01 Bath 02.56 212 15 05 lSt" Roompot Buiten 01.30 147 13 45 Ui - Zienkzee 02.40 152 15 00 12 f Yerseke 02 45 157 15 05 12? V Philipsdam West 02 45 160 15 00 IS ZON EN MAAN 23 juli E.K. 19.50 Zon Maan op 05.49 op 14.09 onder 21,45 üf onder OO.ljl di da foto Gleb Garanich/RTR Sleutelrol voor prins Andrew in Britse monarchie LONDEN (RTR/BELGA)-Prins Andrew, de jongste zoon van ko ningin Elizabeth II, krijgt een „sleutelrol" in de Britse monar chie. Dit heeft een eminent ken ner van het Britse koningshuis, Harold Brooks-Baker, opge merkt nadat vorige week be kend werd dat de prins zijn car rière als helikopterpiloot bij de marine beëindigt. De 36-jarige Andrew krijgt een administratieve baan in Lon den. Volgens Brooks-Baker, uit gever van Burke's Peerage ide gezaghebbende gids van de Brit se aristocratie), kan hij dan veel meer tijd aan de monarchie be steden. Britse kranten beweren dat de Hertog van York ook geen nieuwe post „in het veld" am bieert omdat hij meer contact wil met zijn twee dochters Bea (7) en Eugenie (6). De kinderen leven bij hun moeder, Andrews ex-vrouw Sarah Ferguson. Volgens kranten kwam Eliza beth tot haar keus nadat An drews oudere broer, Charles, met prinses Diana tot overeen stemming kwam over een echt scheiding. The Times stelt dat Andrew „een meer centrale rol in het officiële leven van de ko ninklijke familie zal spelen om de leegte te vullen die is ont staan na het vertrek van de prin ses van Wales en Andrews ex- vrouw". Royalty-kenner Brooks-Baker wees erop dat de koningin na de perikelen rond Charles nog maar weinig mensen heeft die haar kunnen begeleiden of ver vangen bij ontmoetingen met staatshoofden en dergelijke. Volgens hem is Andrew uit het juiste hout gesneden om die ta ken op zich te nemen. vlak aan zee ruim 30 graden; bi mist of bewolking aanmerkelijl I frisser. Tunesië: Zomers. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 3( graden. Zuid-Frankrijk: Erg warm et' dinsdag een toenemende kan 1 op lokaal onweer. Middagtem; peratuur meest tussen de 30 ei 35 graden, dinsdag langs d( westkust misschien afkoeling. Mallorca en Ibiza: Veel zon Middagtemperatuur rond graden. Italië: Veel zon en waarschijn lijk overal droog. Middagtempe ratuur op veel plaatsen rond 2 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig Middagtemperatuur ongevet 30 graden. Malta: Zonnig en maxima ron 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zon nig, in het noorden van Griekei land maandag misschien no een onweersbui. Op de Egeïsch Zee houdt de stevige noorder wind aan. Maxima meest van 21 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Langs d( kusten: zonnig. Middagtempe ratuur tussen 27 en 32 graden. cale autonomie en decentralisa tie van de sociale zekerheid. Zij laakten de „ongerechtvaardigde overdracht" van subsidies van het rijke Vlaanderen naar het ar mere Wallonië. Dat bracht een leider van de Franstalige socia listen ertoe aansluiting van Wal lonië bij Frankrijk te suggere ren. Volgens de koning wordt de on gerustheid in de samenleving ook veroorzaakt door de hoge werkloosheid en het toenemen de geweld. De vorst pleitte voor een grootscheepse aanpak van de werkloosheid, waarin werk voorrang boven inkomen heeft. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Finland: Geregeld zon. dinsdag in het oosten kans op bewolkt- weer. Droog. Middagtempera tuur onge veer 21 graden. Noorwegen: Maandag in het zuidoosten nog flink wat zon. Verder meest bewolkt en een grote kans op regen, soms met onweer. Middagtemperatuur van 19 graden langs de westkust en tot 25 plaatselijk in het zuid oosten. Zweden: Zonnige perioden, dinsdag vooral in het noorden ook bewolking. Bijna overal droog. Middagtemperatuur tus sen de 20 en 25 graden. Denemarken: Maandag flink wat zon. Dinsdag meer bewol king en aan het einde van de dag kans op onweer. Middagtempe ratuur rond 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Maandag in Engeland nog' zomers. Verder flink wat be wolking. soms regen en onweer en temperaturen in Ierland, Wa les en Schotland terugvallend tot onder de 20 graden. Belgie en Luxemburg: Maan dag zonnig en warm. Dinsdag toenemende kans op onweer. Middagtemperatuur maandag rond 28 graden, dinsdag koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag zonnig en warm met maxima op veel plaatsen rond 30 graden. Daarna een toene mende kans op onweer en iets la gere middagtemperaturen. Portugal: Zonnig, langs de kust ten noorden van Lissabon eerst wolkenvelden en mist. Middag temperatuur vlak aan zee van 22 graden bij Porto tot boven de 30 in de Algarve. Landinwaarts ma xima boven de 35 graden. Madeira: Flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Bijna overal zonnig. Ma xima aan de costa's in het oos ten en zuiden rond 30 graden, langs de Golf van Biskaje lager. In het binnenland temperaturen tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden wol kenvelden. op de zuidstranden veel zon. Maxima rond 30 gra den. Marokko: Westkust: in het noor den vrij zonnig: naar het zuiden toe kans op mist van zee of wol kenvelden. Middagtemperatuur I)c politie houdt vandaag op de volgende plaatsen snelheidscontrc les: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel - vice versa A12 tussen Arnhem - Ede - vv - roulerende radar ter hoogte van Almere: A6 - de Waterlandseweg (N27) - de Hogerin A2 ter hoogte van Roosteren A28 tussen Amersfoort-Zeist A29 tussen Heineoord-Cromstrijen Amsterdam licht bew. 2 Aberdeen halfbew 2 Athene licht bew. 2 Barcelona onbewolkt 2 Berlijn licht bew 2 Boedapest half bew. 2 Bordeaux onbewolkt 3J Brussel licht bew 2 Cyprus onbewolkt al Dublin regen 1 Frankfurt onbewolkt i Geneve onbewolkt 2! Helsinki licht bew. 1 Innsbruck licht bew. 21 Istanbul onbewolkt 21 Klagenfurt onbewolkt l! Kopenhagen onbewolkt 11 Las Palmas onbewolkt 2 Lissabon onbewolkt 2' Locarno halfbew.' 2 Londen onbewolkt 2 Luxemburg onbewolkt 2 Madrid onbewolkt 3 Malaga onbewolkt 2 Mallorca onbewolkt 2 Malta onbewolkt 2 Moskou halfbew I Munchen onbewolkt 2 Nice licht bew 2 Oslo onbewolkt 2 Parijs onbewolkt 2 Praag onbewolkt 1 Rome onbewolkt 2 Split onbewolkt' 21 Stockholm onbewolkt 1 Warschau regenbui 1 Wenen onbewolkt 1 Zurich onbewolkt 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4