Rumoer om het koninklijk hout GOED KOOP PZC PZC Identificatie slachtoffers ramp Hercules in recordtijd afgerond Een op vier caravans te zwaar beladen bij controle van ANWB Steeds meer mensen allergisch voor latex CDA wil deeltijdwerk voor beide ouders binnenland maandag 22 julm 996 Kappen bomen in het Kroondomein bij Apeldoorn omstreden Kind krijgt naam moeder op verzoek van de vader Aangeslagen na kettingbotsing Twee gewonden ramp Hercules overleden APELDOORN (GPD) - Hout handelaren en zagerijen maken zich grote zorgen over de hout- productie in Nederland. Met ar gusogen kijken ondernemers naar het Kroondomein, het grootste particuliere bosbezit, waar in opdracht van de konin gin exotische bomen worden ge- Kapt. De houtbranche spreekt over een „kwalijke zaak", te meer omdat het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer duizenden guldens heeft gestoken in de aanplant van 'e- xoten' op het Kroondomein. Het gaat om tienduizend hec tare bos dat zich uitstrekt in de omgeving van Paleis 't Loo in Apeldoorn. Prins Bernhard en Kroonprins Willem-Alexander komen er voor de jacht, verder is liet Kroondomein een openbaar bos dat toegankelijk is voor het publiek. De exotische bomen - waaron der de douglasspar - zijn aange plant met rijkssubsidie van 4500 gulden per hectare en moeten voortijdig wijken voor de komst van inheemse bomen zoals de elk. beuk en den. „Kapitaalver nietiging", vindt de Algemene Vereniging Inlands Hout die alle ondernemers in de houtbranche vertegenwoordigt. Kees Boon. voorzitter van de v -'•eniging, be nadrukt dat de verwijdering van 'exoten' geen specifiek 'konink lijk beleid' is: ook in andere bos sen worden ze in té hoog tempo j gekapt. Maar de houthandelaren zijn ge spitst op het beheer van het Kroondomein, omdat dit het grootste, particuliere bosbezit is in Nederland en daarmee een be langrijke toeleverancier voor de branche. Boon: „De eik, beuk en den leveren minder hout op dan exoten. Ook is de kwaliteit lang niet zo goed. De totale houtpro ductie gaat hierdoor drastisch achteruit. Dat zou elke boseige- naar zich moeten aantrekken, ook de koningin." Eigendom Juliana heeft het Kroondomein op de Veluwe in 1959 als eigen dom overgedragen aan de staat, met als voorwaarde dat het zit tende staatshoofd bepaalt hoe het bos wordt gebruikt. Beatrix krijgt daarvoor advies van de Raad van Beheer voor het Kroondomein, waar ook prins Claus lid van is. Houthandelaren maken zich te recht zorgen over hun productie, beaamt G. Koopmans van Bos- groep Gelderland, een club die boseigenaren vertegenwoordigt. Maar over het beleid op het Kroondomein is wel degelijk na gedacht, vertelt Koopmans. „De nieuwe aanplant van eiken, beu ken en dennen komt ten goede van de natuurbeleving. Om die reden zijn Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer ook bezig met het kappen van exoten." Boon: „Uiteraard is het bos een EMMELOORD ,GPD» - „Dit is een primeur voor Nederland". Dat zegt advocaat A.C. Blankes- rlijn over de uitspraak die de Zwolse rechtbank onlangs ;deed: een uit een huwelijk gebo ren kind mag de geslachtsnaam van de vrouw dragen. |Het kind zag het levenslicht in 'augustus 1995 in de gemeente Noordoostpolder. De vader had gevoelsmatig grote problemen ;met zijn eigen familienaam en 'wenste niet dat zijn kinderen met deze naam werden belast. Het verzoek om het kind de ach ternaam van de moeder te geven stuitte op een veto van de bur gerlijke stand van Noordoost polder. De gemeente hield vast 'aan de wettelijke bepaling, die stelt dat een wettig kind de ach ternaam van de vader krijgt. De ouders stapten naar de recht bank in Zwolle. Plaatsvervan gend kinderrechter mr. W. Mil tenburg pakte het Europees Ver drag van de Rechten van de Mens erbij en oordeelde gezien de omstandigheden dat het kind de geslachtsnaam van de moe der moest hebben. „Een opmer kelijke uitspraak, omdat de rechter hier een Nederlands wetsartikel opzij zet", zegt advo caat Blankestijn, de raadsman van het echtpaar. „Zelfs de Hoge Raad heeft dit nog niet aange durfd. Ik ben zeer benieuwd naar de gevolgen. De wetgever zal meer vaart moeten zetten achter een wetsvoorstel". NEDERWEERT (ANP) - De eer ste grootscheepse ANWB-con- trole op de veiligheid van cara vans en vouwwagens, die zater dag is uitgevoerd op een par keerterrein langs de snelweg A2 ter hoogte van Nederweert, heeft slechts een gering aantal technische mankementen aan het licht gebracht. Wel bleek bijna een kwart van de gecon troleerde voertuigen met be stemming het zuiden te zwaar beladen. Eigenaars van caravans en vouwwagens die veel te zwaar beladen waren, werd aangebo den een deel van hun spullen door de ANWB op te laten slaan. Met de belofte dat zij hun eigen dommen na thuiskomst onder rembours terugbezorgd zouden krijgen. Geen enkele caravanbe- zitter ging evenwel op het aan bod in. De eerste 'ANWB-Caravan OK actie' is een reactie op de politie- Advertentie GLOBE TOILETPAPIER pak 4 Maxi-rollen a 400 vel van139 •99 AVIKO MINI FRIET JULIENNE 1000 gram van BOfT PREI KORT GESNEDEN kilo 1P ELKE DAG GOED NIEUWS 8 plek waar je van de natuur moet kunnen genieten en tot nog toe ging dat goed samen met de pro ductie van hout. Op die manier blijven de kosten van bosbezit laag en hoeven we minder hout te importeren. Maar te veel aan dacht voor de natuur brengt houthandelaren in problemen". De branche kan echter geen ac tie ondernemen tegen dit 'ko ninklijke bosbeheer'. „Een parti culiere eigenaar mag zelf beslis sen over zijn eigen bos Daar heb ik niets over te zeggen", besluit Boon. ROTTERDAM (GPD) - Steeds meer mensen raken overgevoelig voor latex, een rubberproduct waarvan onder meer condooms en handschoenen worden gemaakt. Dat meldt het blad Monitor, het maandblad van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam en de faculteit geneeskunde en gezondheidswetenschappen van de Erasmus Universiteit. Allergoloog dr. H. de Groot, verbonden aan het ziekenhuis, ver moedt dat de toename mede wordt veroorzaakt door een nieuw productieproces in de latexindustrie. In de Verenigde Staten zijn al duizenden gevallen van overgevoeligheid bekend. Omdat de dreiging van aids heeft gezorgd voor een grotere vraag naar condooms en latex handschoenen voor medewerkers in de gezondheidszorg, moest het productieproces van latex sneller .worden. De producten bevatten daardoor meer eiwitten die de allergie opwekken. Een andere oorzaak zoekt De Groot in de populariteit van tropi sche vruchten als kiwi's, papaya's, passievruchten en avocado's. ■Deze bevatten hetzelfde type eiwit als latex. En aangezien ze in Nederland steeds vaker worden gegeten, raken meer mensen overgevoelig voor dit eiwit. De allergie kan zich op twee manieren uiten: ten eerste kunnen bij aanraking van latex eczeem-achtige, jeukende plekken ont staan. Vooral mensen die in de gezondheidszorg werken, hebben vaak last van eczeem op de handen. Wanneer men echter langdu rig met latex in aanraking komt, bestaat de kans dat de allergie zich agressiever openbaart. Het lichaam gaat dan antistoffen maken tegen het irriterende eiwit, waardoor de patiënt nies buien, jeukende ogen en soms zelfs astma-aanvallen kan krijgen. controles die elk jaar tijdens de grote vakantie-uittochten langs de snelwegen plaatshebben. Bij deze routinecontroles blijkt steeds weer dat een groot aantal caravans niet voldoet aan de wettelijke minimumeisen. Ook zijn in veel gevallen de formali teiten niet in orde. Van de circa 55 caravans die za terdag in Nederweert aan een gratis inspectie werden onder worpen, vertoonden er volgens ANWB-woordvoerder R. de Leeuw slechts vier ernstige ge breken. De technische staat van de overige was volgens hem vrij goed. Van nogal wat oudere ca ravans bleek het veringsysteem niet in orde. In één geval werd duidelijk dat een van de assen het bijna begaf. In bijna de helft van de gevallen liet bovendien de bandenspanning te wensen over. De eigenaren van in alarmeren de staat verkerende voertuigen werden onmiddellijk doorverwe zen naar een gespecialiseerd re paratiebedrijf in het naburige Budel, dat speciaal voor deze ge legenheid zijn deuren had ge opend. Kleine mankementen konden door de 18 man sterke ANWB-ploeg ter plekke worden verholpen. Uit ANWB-onderzoek bleek dat veel eigenaren van caravans en vouwwagens niet weten dat zij een „aanvullingsblad" bij zich moeten hebben. Het papiertje dient aan het kentekenbewijs te worden gehecht. Het onbreken van het betreffende document kan een forse boete opleveren. Volgens woordvoerder R. de Leeuw is de eerste grote ANWB- caravancontrole meer dan ge slaagd. Overwogen wordt om volgend jaar tijdens de vakan- tiepiek op meerdere plaatsen en tijdens verschillende weekein den een caravancontrole te hou den. Zwijgrecht AMSTERDAM (ANP) - Gak Ne derland bv moet vanaf 1 augus tus van dit jaar klanten bij wie uitkeringsfraude wordt ver moed wijzen op hun recht tot zwijgen bij een fraude-opspo ringsonderzoek. Dit vloeit voort uit de nieuwe wet Boeten. Maat regelen en Terug- en Invorde ring die door het parlement is aangenomen. Het gaat om het juridisch beginsel dat niemand hoeft mee te werken aan zijn ei gen veroordeling. ROTTERDAM - Een familie, die betrok ken is geweest bij een grote kettingbot sing op de A12 tussen Gouda en Den Haag, zoekt aangeslagen de berm op. Bij het ongeval raakten zaterdagochtend acht mensen gewond. Drie van hen wa ren er ernstig aan toe. Het ongeval vond omstreeks half elf plaats op de A12 ter hoogte van de afslag Bleiswijk. Omdat er werkzaamheden worden uitgevoerd, is er op de A12 een wegversmalling aangebracht. Hier ont stond zaterdagmorgen een file. Een weg gebruiker zag dit te laat en reed vervol gens tegen een stilstaande auto. Bij het ongeval waren vier in totaal vier voertuigen betrokken. 'Kijkers', die snel heid minderden om de ravage te bekij ken, veroorzaakten elders op de A12 ook aanrijdingen. Bij ongevallen in het verkeer kwamen in Nederland dit weekeinde zeker zeven mensen om het leven en raakten er acht gewond. foto Bram Gebuijs/ANP door Peter de Knegt EINDHOVEN - Het meer dan vijftig leden tellende Rampen Identificatie Team (RIT) heelt vorige week de slachtoffers van de vliegramp bij Eindhoven in een recordtijd geïdentificeerd. De namen van slachtoffers wa ren nooit eerder zo snel bekend. Er was vorige week ten onrech te hevige kritiek op het lang uit blijven van de namenlijst, al dus het RIT. In tegenstelling tot wat werd aangenomen, waren de meeste muzikanten niet ernstig ver minkt door de brand. De nabe staanden hebben voor de begra fenis nog persoonlijk afscheid kunnen nemen van hun gelief den. Het RIT maakt deel uit van het Korps Landelijke Politie Dien sten iKLPD) in Driebergen. Eer der identificeerde het RIT onder anderen de slachtoffers van de vliegramp bij Faro in Portugal, de Bijlmerramp, de treinramp in Hoofddorp en de ramp met het schip Harold of Free Enterprise. Onmiddellijk na de crash bij Eindhoven werd het RIT gealar meerd. Aan de hand van de uit Italië gefaxte passagierslijst stond maandagnacht de identi teit van de 31 slachtoffers en de tien gewonden min of meer vast. Dinsdagochtend meldden de media dat alle passagiers waren geïdentificeerd. „Toen werd op nieuw de klassieke fout gemaakt dat ook bekend was wie precies wie was. Dat was nog niet zo op dat moment", aldus RIT-woord- voerder R. Klement. Op het mo ment dat de militaire top en staatssecretaris van defensie Gmelich Meijling de nabestaan den informeerden, was het RIT nog druk bezig met de passa gierslijsten. „Zij hebben toen ge kozen om de nabestaanden van de twee gewonden die nog niet waren geïdentificeerd mee te de len dat ze er vanuit moesten gaan dat er geen hoop meer voor Slager verliest van supermarkt DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen laten de slager links liggen en kopen hun vlees in de supermarkt. De klandizie van de Nederlandse slagers liep vorig jaar met 2 procent terug. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. De hoeveelheid vlees die de slagerijen verkochten nam toe met 1.3 procent, maar maar dit kwam voornamelijk door de groei van de bevolking. Kip en kalkoen winnen nog steeds in popula riteit (plus 4.8 procent). In totaal was 87,8 kilo vlees per hoofd van de bevolking be schikbaar voor verbruik. Varkensvlees staat met 43.9 kilo be schikbare hoeveelheid bovenaan. Hierin is ook het vlees begre pen dat in vleeswaren is verwerkt. Parachutespringster verongelukt ALKMAAR (ANP) - Een 36-jarige Duitse uit Vollenhove is zon dagmiddag overleden tijdens parachutespringen op Texel. De vrouw, die als ervaren springer te boek stond, kwam om onge veer kwart voor vijf op circa 800 meter hoogte in botsing met een andere parachutespringer. De twee maakten deel uit van een groep van zes springers. Na een gelukte formatie gingen zij uit elkaar. Na het openen van de parachute had de botsing plaats. De vrouw raakte daardoor waarschijnlijk bewusteloos. De toedracht van het ongeval is volgens de politie nog ondui delijk. Wellicht raakte de vrouw verward in de fijnen van haar eigen valscherm. Zij kwam op haar rug terecht in een weiland aan de Slufterweg. De vrouw overleed enkele uren later in een ziekenhuis in Den Helder aan haar verwondingen. Piloot maakt noodlanding in weide URSEM (ANP) - De piloot van een éénmotorig vliegtuigje heeft zondagmiddag rond drie uur een noodlanding gemaakt in een weiland aan de Noorddijkerweg bij het Noord-Hollandse Ursem. De twee inzittenden bleven ongedeerd. De politie heeft dat laten weten. De piloot van het toestel was een 22-jarige Nederlander, woon achtig in het Duitse Binneberg. Hij had een 26-jarige passagier uit Hamburg bij zich Het vliegtuig was gehuurd op vliegveld Lelystad en vandaar opgestegen. De piloot moest een noodlanding maken na een storing in de motor. Tijdens het uitrijden op het weiland kwam het toestel in een sloot terecht. Het vliegtuig sloeg daarbij over de kop. De luchtvaartpolitie en de Rijksluchtvaartdienst (RLD) onderzoeken het incident. Gorris boos op Filipijnse censor MANILA (AFP) - Marleen Gorris. regisseur van de met een Os car bekroonde speelfilm Antonia. heeft bij de Filipijnse film keuring protest aangetekend tegen het besluit de film onge schikt te verklaren voor filmliefhebbers onder de achttien. De rolprent kan in het overwegend katholieke land alleen pu bliekelijk worden vertoond als bepaalde scènes worden wegge haald, aldus de Filipijnse censor. „De scènes die er uit moeten, zijn echter essentieel voor het verhaal", aldus Gorris. Volgens de Filipijnse censor bevat Antonia onder meer „te veel expli ciete sexscènes". DEN HAAG (ANP) - In de loop van zondag zijn twee gewonden van de vliegramp in Eindhoven overleden. Het totaal aantal slachtof fers steeg daarmee tot 34. Zeven ernstig gewonden worden nu nog verpleegd in verschillende ziekenhuizen. In het Rotterdamse Zuider ziekenhuis stierf gisteroch tend een man uit Den Bosch aan zijn verwondingen. Vol gens een woordvoerder van Defensie was dit slachtoffer de enige burger die met het bewuste toestel werd ver voerd. Een tweede gewonde van de ramp in Eindhoven is zondagavond overleden. Hij lag eveneens m het Rotter damse Zuiderziekenhuis. Het gaat om de 26-jarige diensplichtig militair M. P. A. Borggreve De bemanning van de Her cules is even voor de ramp volgens de gangbare proce dure begonnen aan de lan ding. Niets wees op manke menten. Dit blijkt uit de laatste gesprekken tussen de cockpit en de verkeersto ren van vliegveld Eindho ven. Het ministerie van De fensie gaf de tekst daarvan zaterdag vrij. De verkeerstoren, zo blijkt uit de tekst, heeft landings baan 4 om één minuut over zes maandagmiddag vrijge geven voor de landing van vlucht 610. de bewuste Her cules C130 van de Belgische luchtmacht De bemanning zegt daarna dat de 610 klaar is om te landen op baan 4. Volgens het ministerie is er daarna niets meer gezegd. De omgekomen Belgische bemanningsleden hebben zaterdag postuum het kruis van ridder in de Leopoldsor de gekregen. Prins Filip leg de de onderscheiding op de kisten tijdens een herden kingsdienst op de militaire luchthaven van Meisbroek bij Brussel. DEN HAAG (GPD) - Het CDA neemt een beetje afstand van het klassieke gezin als hoek steen van de samenleving. De kost verdienende vader, de voor de kinderen zorgende moeder en het kroost in één gezin ver enigd, is niet langer het enige zaligmakende samenleefmodel. Beide ouders moeten in deeltijd kunnen werken en de zorg voor kinderen delen, zo wordt in het CDA gesuggereerd. In het zomernummer van het partijblad Christendemocrati sche Verkenningen doet een aantal 'denkers' van binnen en buiten de partij voorstellen. Het verst gaat de adjunct-directeur van het wetenschappelijk insti tuut van het CDA, prof. C. Klop. Hij vindt dat het kostwinner sprincipe - de man werkt, de vrouw blijft thuis - uit de tijd is. Het. CDA-beleid op sociaal-eco nomisch en financieel terrein moet zich richten op huishou dens, waar beide ouders deel tijdbanen hebben. Klop is ertegen dat beide ouders fulltime werken. Centraal in het denken bij het CDA staat dat ou ders voldoende tijd kunnen be steden aan hun kinderen. Het stimuleren van werken in deel tijd mag wat Klop betreft ge paard gaan met het verlengen van de bedrijfstijden en ver plicht werken op zaterdag. Ook pensioen vorming en sociale ver zekeringen moeten beter afge stemd worden op deeltijdarbeid In de visie van Klop zou het ide aal zijn als beide ouders drie da gen per week werken. Het CDA vindt dat er in gezin nen met kinderen moet worden geïnvesteerd, omdat daar de sa menleving als geheel beter van zou worden. Dat betekent dat er meer faciliteiten moeten komen voor huishoudens met kinderen. De partij stelt daarom bij voor beeld voor de kinderbijslag te verhogen. Een andere is het fis caal bevoordelen van huishou dens met kinderen, bijvoorbeeld als tegemoetkoming in de kos ten voor de kinderopvang. Prof. H. Verbon. opgenomen in de commissie die het CDA-verkie- zingsprogramma zal schrijven, pleit ervoor de voetoverheveling af te schaffen. De voetoverheve ling (het optellen van het niet ge bruikte deel van de belasting vrije som van de minstverdie- nende echtgenoot of partner bij de belastingvrije som van de an- deri is geen financiële stimulans voor moeders om te gaan werken, vindt Verbon. Milieudelicten DEN HAAG tANPi - Wie aangif te doet van milieudelicten van zijn werkgever hoeft niet te reke nen op anonimiteit. De Sociaal- Economische Raad vindt ge heimhoudingsplicht te ver gaan. omdat het verzwijgen van de naam van de werknemer op ge spannen voet kan staan met een behoorlijke rechtspleging. hen was. De keuze was: of ieder een houdt nog hoop, of je kiest voor deze weg. Je kunt de keus ook anders maken, maai' de druk van buitenaf is enorm groot op zo'n moment. Mensen vinden het schandalig dat het 'zolang duurt'." Om elf uur dins dagavond overhandigde Kle ment de laatste volledige lijst met de namen van de slachtof fers aan het crisisteam. Hiërarchie De ervaring met een ramp bin nen een militaire organisatie was voor het RIT een geheel nieuwe. „Een aantal zaken, zoals de logistiek en de opvangcentra, waren geweldig. Defensie is ge wend aan calamiteiten. Er heerst wel grote ranggevoelig- heid en hiërarchie. Mensen en standpunten worden gemakke lijk 'overruled' door hogere offi cieren. Wij hebben veel ervaring hoe je identificaties moet door geven aan de nabestaanden, maar dan hoor je 'ik ben de baas en ik vind dat we het anders moeten doen'." Ook de druk op het RIT om al dinsdag de herdenkingsdienst te kunnen houden, was groot. Klement: „Toen hebben we ge zegd: 'wat willen jullie? Dinsdag kan, maar dan kunnen we onmo gelijk alle slachtoffers kennen'. Wij hadden liever gehad dat de dienst pas vrijdag zou zijn ge houden. De medewerkers van het RIT waren door de enorme druk volledig gesloopt". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000: Redactiefax (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur; in het weekeinde; verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00, franco per post 119.00: per maand 33.00; per jaar 350.00: franco per post 460.00: bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,60. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tanef. Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC foto Marianne Stevens/GPD Eén van de ingangen van het Kroondomein bij Apeldoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3