COURANT Toerisme in Spanje bedreigd OQp Patatje met Airmiles. Beachpop in geweld gesmoord Snelheidsduivel nu ook in België geflitst Partij in Israël dreigt uit coalitie te stappen 4 WEKEN ETA breidt terreurcampagne uit tot noordoosten van het land Twee uur gevangen op veerboot 11 en 12 11 en 15 Op de vlucht voor het water VOOR 14,25 D PZC Veel zon I Een warme zonnige droge zomerdag. De maximumtemperatuur 25 graden. Minimumtemperatuur 13 graden. De wind is zuidoost en matig 3 Beaufort. jaargang no. 171 Haandag 22 juli 1996 Losse nummers 1,60 BRUSSEL (ANP) - Na een poli tiek gevecht van vier jaar ko men er langs de Belgische we gen nu ook camera's die snel heidsovertredingen zullen vastleggen. De kwestie leidde vorige week bijna nog tot een regeringscri sis. Maar onder forse druk ging een meerderheid van de parle mentariërs zaterdagavond vlak voor hun vakantie ak koord. Hoewel het aantal verkeerson gevallen vorig jaar is gedaald, verongelukken meer mensen in het Belgische verkeer dan in omringende landen. Er vielen in 1995 14.164 doden en zwaar gewonden. een daling met bij na tien procent ten opzichte van 1994 dankzij verscherpte controles en preventieve ac ties. De hoge snelheid op de wegen is één van de belangrijkste oor zaken voor het nog altijd aan zienlijke aantal verkeers slachtoffers. Een enorme kettingbotsing op de E-17 tussen Gent en Kort- rijk kostte eind februari aan ne gen mensen onder wie een Ne derlander het leven. Daarna klonk opnieuw de roep om snelheidsbeperkende maatregelen. MADRID (DPA/AFP/ANP) - De Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft het afgelopen weekeinde haar campagne te gen de toeristenindustrie in Spanje uitgebreid met aansla gen in de buurt van Tarragona in het noordoosten van het land. De regering in Madrid besloot daarop tot verscherpte veilig heidsmaatregelen voor heel Ca- talonie, maar het gaat daarbij vooral om „bescherming van de toeristengebieden aan de Mid- dellandse-Zeekust". Bij een bomexplosie in de ver trekhal van het vliegveld van Reus raakten zaterdag 35 men sen gewond, van wie vier ernstig. Onder hen waren 24 Britse toe risten, die op het vliegtuig naar Manchester en Birmingham wachtten. Bomexplosies in een hotel in Cambrils en in een voet gangersgebied in Salou leidden slechts tot materiële schade. Zondag maakten deskundigen een bom onschadelijk die in een badkamer van een hotel in Sa lou was verstopt. Vijfhonderd toeristen, onder wie vele Neder landers, werden geëvacueerd. Directrice Annemiek Vonk van hotel Delfin Park in Salou was echter niet bepaald onder de in druk van de verijdelde terroristi sche aanslag op haar hotel:,.Als het bommetje was afgegaan, VLISSINGEN - Het veer van Vlissingen naar Breskens heeft zaterdagmiddag twee uur vol passagiers voor de kade in Vlis singen gelegen. De mensen kon den niet aan wal door een defect aan de oprijbrug. De wachttij den in Vlissingen en Breskens liepen op tot tweeënhalf uur. Pas 's avonds laat slaagden de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD) er in om de achter stand weg te werken. De storing ontstond rond 16.30 uur. De brug bleef bij het neerla ten aan eén kant hangen. Vol gens PSD-directeur D. F. Vos was er een defect in het hydrau lisch systeem. „Het euvel kon niet direct worden verholpen omdat de brug eigendom is van Rijkswaterstaat. Als er iets mee gebeurt moeten we hen vragen om een monteur te sturen." Binnen een half uur was er ie mand ter plaatse. Hij slaagde er niet in om de panne in zijn eentje te verhelpen. Tegen zes uur arri veerden nog twee monteurs. Een half uur later was de brug gere pareerd. De PSD maakte de hele dag overuren. Door het goede weer liepen de wachttijden 's och tends al op tot een uur. A. Ver melis uit Tilburg: „Wij zijn op weg naar een camping in Groede. Om een uur of drie hoor den we op de radio dat de wacht tijden waren weggewerkt. Daar om besloten we over Vlissingen te rijden. Als ik dit had geweten was ik over Kruiningen of Ant werpen gegaan." De meeste wachtenden waren toeristen. Er stond een enkele beroepschauffeur. Eén van hen ('ik wil niet met mijn naam in de krant, want ik rij met een partij mosselen en dat mag nog niet „Ik baal hiervan, want ik ben vanavond laat thuis. Morgen ochtend moet ik om half zeven m'n bed weer uit." Voor de passagiers op de boot, was het ook zuchten. De familie Moens uit Middelburg: „We zijn om half vijf uit Breskens ver trokken. Toen we aankwamen zagen we dat de brug scheef lag. We wisten niet wat er aan de hand was. Er is twee keer iets omgeroepen, maar je kon amper horen wat er werd gezegd. Som mige mensen raakten in paniek. Er was een man die nog hele maal met de trein naar Apel doorn moest." De ijscokar voor het Vlissingse station deed intussen goede za ken. Volgens verkoopster Lenny Stenvert waren ijs, bier en an dere koele versnaperingen niet aan te slepen. „Ik heb in die twee uur meer verkocht dan de rest van de dag." had het meer lawaai dan schade gegeven." De Spaanse politie maakte gis teravond opnieuw een bom on schadelijk in een ander hotel in Salou. De ETA had twee kran ten gewaarschuwd dat daar een bom was geplaatst. Telefoontje In de vertrekhal van het vlieg veld van Reus zaten ongeveer 1.000 mensen. Een man die zei namens de ETA te spreken, had in een telefoontje aan de Baski sche krant Egin en de Catalaan se krant Avui gemeld dat er drie bommen waren verstopt, maar de waarschuwing kwam te laat. De politie was juist begonnen met de ontruiming van de lucht haven, toen de bom, verstopt in een papiermand in het herentoi let, tot ontploffing kwam. Een Spaanse vrouw en drie Britse toeristen, onder wie een meisje van zes jaar dat haar dijbeen brak. liepen zware verwondin gen op. De Spaanse minister van Binnenlandse Zaken, Jaime Mayor Oreja, bezocht zondag morgen de elf Britten en twee Spanjaarden die nog in het zie kenhuis worden verpleegd. De kleine luchthaven van Reus wordt vooral gebruikt door toe risten die hun vakantie in Cam brils en Salou doorbrengen. De ze badplaatsen zijn vooral ge liefd bij Duitsers. Britten en Fransen. De vakantiegebieden aan de Costa Dorada ten zuiden van Barcelona waren vroeger het mikpunt van de Baskische afscheidingsbeweging. Maar dit jaar richtten de aanslagen zich tot dusver op het zuiden van Leden van de ordedienst proberen de verhitte gemoederen te sussen tijdens de ongeregeldheden bij Beachpop. foto Cees Spruijt/WFA Feyenoord-supporters werken Party Animals van het podium van onze SCHARENDIJKE - Bij een gewelddadi ge actie van Feyenoord-supporters zijn zaterdag tijdens het Beachpop-festival in Scharendijke tot vijf mensen lichtge wond geraakt. De Rotterdammers had den het gemunt op de Amsterdamse for matie Party Animals, die enkele weken geleden een vlag van hun favoriete voet balclub zou hebben verbrand. De Feye noord-supporters probeerden het po dium te bestormen, wat een tiental van hen daadwerkelijk lukte. In het gedrang dat daarop ontstond, raak ten vier bezoekers licht gewond. Een poli- tie-agente liep een snij wond op toen de relschoppers een ijzeren staaf in haar rich ting wierpen. De gewonden konden na een behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Tevoren waren er geruchten geweest dat Feyenoord-fans mogelijk moeilijkheden zouden veroorzaken. De signalen waren echter niet van dien aard dat de organisa tie besloot het optreden af te gelasten. Jan Dirk Vis van het boekingsbureau van de Party Animals ontkent dat de groep ooit een Feyenoordvlag heeft verbrand: „Een dergelijk verhaal doet al een jaar de ron de." De Party Animals zouden om zeven uur 's avonds optreden. Nog voordat de Amster damse formatie op het podium was ver schenen, begonnen Feyenoord-suppor ters leuzen te scanderen als 'Joden rot op'. Vervolgens probeerde de groep relschop pers - de politie spreekt over tachtig en de festivalorganisatie over een kleine vijftig man - het podium te beklimmen. Een deel slaagde daarin door dranghekken omver te gooien. Ordedienst De ordedienst van Beachpop - zestig man sterk - en de met tien mensen aanwezige politie wisten de Feyenoord-supporters binnen korte tijd van het podium te ver wijderen. De festivalorganisatie besloot in allerijl - na overleg met de politie - het op treden van de Party Animals af te gelas ten. Toen de Feyenoord-supporters dit hoorden, verlieten ze het festivalterrein. Politie en veiligheidsmensen konden niet verhinderen dat de relschoppers bij hun aftocht een aantal eet- en drinktentjes vernielden en plunderden. Toen de ongeregeldheden losbarstten, vroegen de aanwezige poltiemensen van het district Oosterscheldebekken assis tentie van hun collega's van het district Walcheren en van de regio Rotterdam- Rijmond. Uiteindelijk beschikte de politie over in totaal veertig mensen, onder wie een aantal van de bereden politie Op het moment dat de versterkingen op het ter rein arriveerden, was de rel echter al de kop ingedrukt. De veertig man sterke po litiemacht bleef echter aanwezig. Gedurende de rest van de tijd hebben zich geen ongeregeldheden meer voorgedaan. Voor veel bezoekers was de sfeer na het gewelddadige optreden van de Feye noord-supporters echter totaal verpest en ze verlieten het festival terrein. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar heeft, geen aanhoudingen verricht. Zie ook pagina 5 en 7 Spanje, waar de afgelopen twee weken negen bommen ontplof ten. onder meer in Malaga en het Alhambra bij Granada. De ETA hoopt zo het toerisme, een van de belangrijkste bronnen van in komsten van Spanje, te treffen en de regering tot onderhande lingen te dwingen. Bezorgdheid Hoewel zondag weer duizenden vakantiegangers de stranden van de Costa Dorada vulden, be staat er in de Spaanse toeristen sector bezorgdheid over de ge volgen die de golf van aanslagen kan hebben. Vooral de hotelhou ders vrezen dat veel buitenlan ders hun reservering annuleren en een andere bestemming kie zen. Kort voor de drie explosies kon digde premier José Maria Aznar nieuwe methodes aan in de strijd tegen het terrorisme, zon der dat hij details gaf. Aznar was ingenomen met het besluit van het Hooggerechtshof vrijdag, dat het volledige bestuur van Herri Batasuna, de politieke vleugel van de ETA, voor de rechter moet verschijnen om zich te verantwoorden voor de verspreiding van een videofilm waarin de opvattingen van de af scheidingsbeweging worden verdedigd. Zeeuwse mossel speelt gastrol in soapseries van onze verslaggeefster Caroline Moerland BRUINISSE - Om het grote pu bliek aan de mosselen te krij gen, zullen de schelpdieren in september regelmatig optreden in twee Nederlandse soapseries. Acteurs in Goede Tijden Slech te Tijden en Goudkust zullen het product regelmatig in de mond nemen. Dat vertelde di recteur L. Lucas van het mossel kantoor zaterdag tijdens de ver gadering van de Bruse vereni ging Algemeen Vissersbelang. waar hij een inleiding hield over de promotie van het pro duct. Wanneer de acteurs verlekkerd kijken bij het eten van de mosse len. zal dat waarschijnlijk ge speeld zijn. Omdat ten tijde van de opnames in mei geen verse exemplaren beschikbaar waren, zijn conser- venmosselen in lege schelpen gestopt. Lucas hoopt niettemin dat een positief effect uitgaat van deze vorm van promotie. De mosselen zijn vanaf 9 sep tember vijf weken lang te zien in Goede Tijden Slechte Tijden. „Per week zal één eet- of kook- inoment te zien zijn", zei Lucas. „Bovendien wordt in het restau rant waar een groot gedeelte van de serie zich afspeelt, een mos sel week georganiseerd." In Goudkust treedt de mossel van af 9 september vier weken lang voor het voetlicht. Ben Sonnemans loopt brons mis De Nederlandse judoka's begonnen met hoge verwachtingen aan de Olympische Spelen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Atlan ta werden geopend. Angelique Seriese. vooraf getipt als favoriete voor een gouden medaille, sneuvelde al voordat het judotoernooi goed en teel was begonnen. Beter deed Ben Sonnemans het. Hij haal de via de herkansingen de strijd om het brons, maar kwam daarin net tekort tegen de Braziliaan Femandes. Waarna hij uithuilde bij zijn coach Cor van der Geest. Zwemmer Pieter van den Hoogenband kwam ook net tekort voor een medaille. De Eindhovenaar verbeter de twee keer het nationale record op de 200 meter vrije slag, maar eindigde in de finale op de vierde plaats. Riis eerste Deense winnaar Tour Bjarne Riis werd gisteren op de Champs Elysées in Parijs door dui zenden enthousiaste Denen toegezongen De wielrenner slaagde er als eerste Deen in de Ronde van Frankrijk te winnen. Hij bleef zijn jonge ploegmakker Jan Ullrich, die zaterdag de tijdrit had gewon nen, voor. De laatste etappe ivas een prooi voor de Italiaanse sprin ter Baldato. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14, 15,16, 17 en 18. JERUZALEM (AFP/DPA) - De Israëlische premier Netanyahu dreigt zijn meerderheid in het parlement kwijt te raken. De or thodoxe Shas-partij overweegt namelijk uit de coalitie met Ne tanyahu's Likud-partij te stap pen. De twee ministers van Shas be slissen vanavond .of ze aanblij ven of niet. Him partij is boos omdat ze niet, zoals toegezegd, het ministerie van Religieuze Zaken in handen kreeg. Volgens de Israëlische radio heeft de geestelijk leider van Shas, rab bijn Ovadia Josef, een compro misvoorstel afgewezen. De partij van orthodoxe oriën taalse joden zou afwisselend met de nationaal-religieuze partij Mafdal het ministerie van Reli gieuze Zaken leiden. Shas heeft 10 zetelsin het 120 leden tellende parlement. De coalitie beschikt over 66 zetels. Haakt Shas af dan worden nieuwe verkiezingen on vermijdelijk. Israël grendelde zaterdag de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever af. Dat gebeurde na de arrestatie vrijdag van een Israëlische Ara bier in Jeruzalem door Palestijn se agenten. Volgens Israël is het de Pale stijnse Autoriteit verboden ac tief te zijn in Jeruzalem, De man werd gisteren overgedragen aan de Israëlische politie. Israël en Zuid-Libanese Leger (SLA) - een door Israël gesteun de militie - wisselden gisteren lij- DHAKA (AP) - Inwoners van het bij de Bengaalse hoofdstad Dhaka gelegen dorpje Kalma hebben hun bezittingen op een bootje geladen en zijn zondag in afwachting van vertrek. Een deel van het dorp is onder water komen te staan bij de overstromingen die Bangla desh al drie weken teisteren. Deze zijn veroorzaakt door he vige moessonregens. De Bengalese autoriteiten meldden zaterdag dat 58 men sen zijn omgekomen, de meeste waren kinderen. Bijna twee miljoen mensen zijn dakloos ge raakt. Een derde deel van Bangladesh staat onder water door het bui ten de oevers treden van de ri vieren de Brahmaputra en Gan- ^es' fotoRafigoerRachman/RTR ken en gevangenen uit met de pro-Iraanse Hezbollah-bewe- ging. Hezbollah liet de stoffelijke resten van twee Israëlische sol daten in een Duits militair toe stel naar Israel vliegen. Israël droeg 123 lijken van Hezbollah- strijders over aan het Internatio nale Rode Kruis. Het Zuid Libanese Leger liet in totaal 70 Hezbollah-strijders vrij, in ruil voor zeventien SLA- soldaten. I Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden i (JA.; ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 'n dijk van een krant Albert Heijn geeft deze week 2 extra Airmiles bij Southern Fries van McCain. Geldig van 22 t/m 27 juli. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1