Sir Charles krijgt nachtmerries Atlanta laat zijn hart en ziel zien Vlaggendrager Nico Rienks geniet van opening spelen Japan helpt honkballers uit droom Voetballers VS maken valse start PZC Roeiers beginnen rustig sport 13 Amerikaanse basketballers hebben gespeeld dus zijn de Spelen begonnen 1 ----- Sydney wil intocht atleten afschaffen Bokser weegt ons te zwaar en wordt gediskwalificeerd MAANDAG 22 JULI 1996 in onze verslaggever enk Stouwdam - Olympische Spe- n zijn leuk en goud winnen is leuker. Maar die eindeloze met Dream Team I van Charles Barkley on- ophouden. „Hadden ons maar gewoon USA Team dan was het afgelo- met dat eeuwige gezeur." ABC, de zender die de televi- van de Olympische heeft verworven, kan renmin op de sympathie van Sr Charles' rekenen. „Wie haalt >tnu in zijn hoofd alle wedstrij- >n om tien uur 's avonds vast te ellen", bromt hij hardop. De lympische Spelen zijn écht be- ;nnen, want de helden van merika hebben hun eerste edstrijd gespeeld. En gewon- ;n vanzelfsprekend; met 96-68 in Argentinië. Charles Barkley neemt er in mixed zone. waar pers en elkaar ontmoeten, zijn van. Kom maar op met je zie je hem denken. Maar gezicht betrekt als wéér het ream Team van Barcelona ter komt. Altijd die vergelij- met vier jaar geleden, arkley laat duidelijk merken beu te zijn. Ij wil het verschil desondanks jg wel een keer uitleggen. Dream Team I kende meer ster- in en was gewoon beter, zo sim- >1 is dat. Een verzameling van iveel unieke basketballers als il992 was eenmalig en elke ver- dijking met welke andere beg ook gaat bij voorbaat ank." Zo, duidelijk Barkley ieft klare taal gesproken. Maar idit Dream Team heeft hij ook iel lol, hoor. Het is plezierig met die nieuwe gasten, anders dan vier jaar terug, r is maar een overeenkomst: gouden medaille, Barkley zijn verhaal wordt hij met zichtbare aanschouwd door vrij- en wie er al niet meer in catacomben van het onwijs Georgia Dome rondlopen, verzoek van een appetijtelij- i jongedame om met hem op de •to te mogen, wordt botweg ge- eigerd. Vervolgens schijnt nie- and meer iets te durven vra- ïn, zelfs geen handtekening, otdat de spelers en begeleiders in het afgedroogde Argentinië t de kleedkamer komen. Die illen eenmaal fris geknipt en ■schoren stuk voor stuk met Barkley op de foto. Zelfs de coach geneert zich daar niet voor: het familie-album is be langrijker dan gelijkwaardig ge drag ten opzichte van de tegen stander. Overigens werkt de NBA-ster wél mee aan de uitge breide Argentijnse fotosessie. Met zichtbaar plezier zelfs. LAKE LANIER (ANP) - Twee teams in de halve finale, één in de herkansing. De Nederland se roeiploeg is de Olympische Spelen van Atlanta in de smo rende hitte op Lake Lanier rustig begonnen. De meeste kanshebbers op eremetaal starten vandaag (maandag) pas. De beste prestatie kwam giste ren op naam van de vrouwen dubbeltwee. met Irene Eijs en Eeke van Nes, de vice-wereld- kampioenen. Zij wormen hun serie met overmacht, een rug blessure van Van Nes ten spijt. De twee andere races waren van reserves van de twee Ne derlandse achten. Elien Meijer en Anneke Venema eindigden in de serie twee-zonder als der de en stootten door naar de halve finale. George van Iwaar- den en Kai Compagner stelden zwaar teleur, de honderd oran jesupporters op de tribune maar vooral zichzelf: vijfde. Eeke van Nes liep in het traingskamp een rugblessure op. Ploegarts Gee van Enst droeg haar 36 uur rust op. Van Nes heeft een belangrijke mis sie, want zij doet een gooi naar twee medailles, in de dubbel twee en de dubbelvier. Tot de serie op Lake Lanier moest zij zich in acht nemen bij lopen, staan en zitten. Zij kreeg ook bandages, medicijnen en fysio therapie. Bovendien moest ze regelmatig met haar volle ge wicht ergens aan hangen, rek stok of deurpost. Geen mo- basketballers trouwens een draak van een wedstrijd ge speeld. Maar het surplus aan kwaliteit is zo evident, dat het Dream Team in Atlanta onmo gelijk kan verliezen. Argentinië heeft nog wel een paar keer voor tbestaan, maar nimmer de illusie gekregen te kunnen stunten. Als de beste Amerikaanse basket ballers stuntelen, zijn ze nog al- ment is door de coaches over wogen haar te wisselen voor re serve Anita Meiland. De wedstrijd, tegen Oekraïne, Nieuw-Zeeland en Noorwegen verliep voortreffelijk. Van Nes en Eijs raakten niet in paniek door de felle start van de Oe- kraïnsen. Halfweg namen ze het commando over en contro leerden ze de wedstrijd tot het einde. „Het ging gewoon goed", vond Eijs. „Wat mij be rijd beter dan welke tegenstan der ook. Zelfs het overdreven enthousias te Amerikaanse publiek rea geerde tam: er was weinig sfeer in de Georgia Dome. Alleen als Shaquille O'Neal het veld be trad. trok er een golf van opwin ding door het publiek. En de 35.000 toeschouwers raakten he- treft is de rugblessure voorbij", stelde Van Nes. De tijd van 7 minuten 23 seconden was de derde van allemaal. Alleen Au stralië en Duitsland voeren iets sneller. Elien Meijer en Anneke Ve nema haalden de halve finale als derde in hun serie. Hun ach terstand op Australië en Duits land bedroeg nogal wat secon den: 16 en 14. „Die twee zijn dan ook de snelsten van het he le veld", zei Meijer, „De rest ligt lemaal in extase als de toekom stige speler van Los Angeles La- kers een dunk ten beste gaf. Maar verder was het eigenlijk een dooie boel. Op twee keer na: toen de 'kleerkast' Arnold Schwarzenegger zijn opwach ting maakte en de mensen Mo hammed Ali ontdekten, toen zoemden de tribunes. allemaal bij elkaar. De race liep zoals we wilden." Hoewel ze een goed trainings kamp afwerkten. hadden George van Iwaarden en Kai Compagner na de serie heel veel te doen. Ze voeren in de twee-zonder een slechte race. Ze moesten winnen voor een halve finaleplaats. Een schier onmogelijke opgave tegen on der meer de Britten Pinsent/ Redgrave. Zij zijn niet alleen ti- Barkley kon er niet zo mee zit ten. Goed spelen lukt nu een maal niet op bestelling. En zijn landgenoten behagen al hele maal niet. Barkley: „De Ameri kanen plezier je nooit. De ene helft vindt ons fantastisch, de andere helft niet. Kwestie van afgunst waar je mee moet leren leven. That's the way it is." telverdedigers maar eveneens ongeslagen in hun laatste zes tig races. De vijfde klassering in de serie geeft een slechte uitgangsposi tie in de herkansing. „Tech nisch was het wel goed maar op een of andere manier kregen ze de vingers niet op de wed strijd", zei coach Adriaan Lieszner. „Het moet straks be ter", bromde Compagner som ber. Even daarvoor hadden de super- Elien Meijer (links) en Anneke Venema in hun serie van de twee-zonder. Het Nederlandse koppel eindigde als derde en plaatste zich voor de halve finale. foto Raymond Rutting/ANP Geen medaille voor judoka Da Silva ATLANTA (RTR) - De Braziliaanse judoka Edinanci da Silva is zaterdag in het olympisch vrouwentoernooi niet. in de prijzen gevallen. Vooraf was er twijfel over haar geslacht. De judoka is namelijk tweeslachtig. Haar mannelijke testikels werden on langs bij een operatie verwijderd. Na een sekseetest met goed gevolg doorstaan te hebben, mocht ze vechten tegen vrouwen. Dat bracht haar echter niet veel verder. In de eerste ronde won de 19-jarige nog van de Japanse Anno. in de tweede ronde bleek de Russische Gundarenko te sterk. Ook in de herkansingen kwam Da Silva niet ver. De Duitse Hagn. die eerder van Angeli- que Seriese won. versloeg haar. Bergmann gast van Duitse ploeg ATLANTA (DPA) - Zestig jaar nadat zij werd uitgesloten van deelname aan de Olympische Spelen in Berlijn keerde oud- hoogspringster Gretel Bergmann terug op het olympische to neel. Als eregaste, op uitnodiging van het Duitse Olympische Comité De 82-jarige Bergmann. van Joodse afkomst, woont in New York. De uitnodiging nam ze graag aan. „Je kunt de hui dige generatie niet aanrekenen wat haar voorvaders hebben uitgevoerd. Duidelijk haten velen nu wat Hitier en zijn mede standers vroeger hebben veroorzaakt." Bergmann zwoer na dat zij Duitsland in 1937 verlaten had. daar nooit meer terug te keren. Tot nu toe hield ze dat ook vol. Uur wachten op een ambulance ATLANTA (DPA) - De Oostenrijkse judoka Eric Krieger heeft zaterdag op de eerste dag van de Olympische Spelen een her senschudding opgelopen. Krieger (211 kwam in zijn kwartfinale tegen de Fransman David Douillet ongelukkig op het achter hoofd terecht, toen zijn tegenstander een heupworp inzette De Oostenrijkse zwaargewicht bleef bewusteloos op de mat lig gen. De artsen legden een speciale nekbescherming aan. waar na Krieger naar het ziekenhuis kon worden getransporteerd De ambulance had echter te kampen met een lege accu. waar door de onfortuinlijke sporter een uur moest wachten op ver voer naar het nabij gelegen ziekenhuis. In eerste instantie werd gevreesd dat de nekwervels van de onfortuinlijke judoka be schadigd waren. Dat bleek niet het geval. Titelverdediger te laat bij weging ATLANTA (ANP) - Titelverdediger David Kakaleisjvïli (zwaargewichten) meldde zich zaterdag te laat bij de weging in Atlanta. De judoka werd prompt gediskwalificeerd. Kakaleisj- vili, die vier jaar geleden in Barcelona voor het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) uitkwam, zocht de weeg schaal in het Georgia World Congress Center waar de wedstrij den worden gehouden. De loting had echter in het olympisch dorp plaats. De Georgiër haastte zich daarheen, maar kwam te laat en kon naar huis. Tentoonstelling Spelen van 1936 WASHINGTON (DPA) - In het Holocaust-museum in Was hington is onder de titel „The Nazi Olympics" een tentoonstel ling over de Olympische Spelen in 1936 geopend. Met film. fo to's en interviews met deelnemers wordt een beeld geschetst van de door nazi's gedomineerde Spelen. In de expositie wordt vooral de nadruk gelegd op de uitsluiting van de joodse spor ters en de plannen van Adolf Hitler de spelen voor altijd naar Duitsland te halen. De tentoonstelling blijft tot juli 1997 in Washington en verhuist daarna naar een aantal andere Ameri kaanse steden. Mutlu: wereldrecord trekken ATLANTA (DPA) - De Turkse gewichtheffer Halil Mutlu heeft zaterdagavond bij de Olympische Spelen in de klasse tot 54 kilogram op indrukwekkende wijze goud gewonnen. Hij verbe terde zijn eigen wereldrecord trekken met 2 kilo. De sporter kreeg 132.5 kilogram omhoog. Zijn oude record vestigde hij op 5 maart 1995 in Warschau. Have a nice day Wervelende openingsceremonie duurt lang maar verveelt nimmer door Karei Jansen ATLANTA - De oudere figuur naast me in het busje heeft me mijn gal laten spuwen. Niet één keer week zijn blik af ge durende mijn tirade tijdens de rit van hotel naar perscen trum, via de Interstate 85 South. Nu staan we stil in het centrum van Atlanta. File, zo als je alleen maar files ziet hier. Ik zwijg, ben het voor even kwijt, mijn irritatie over de falende organisatie. De vrijwilliger van de organisa tie acht nu de rijd rijp zijn ver haal te vertellen. Het ontluiste rende relaas van collega Jim my. „Jimmy nam vandeweek een verkeerde afslag. Links- in plaats van rechtsaf. Hij rijdt dus de parkeergarage onder het CNN-gebouw in. Twee vei ligheidsagenten gooiden direct achter hem het hek dicht. Jim kon zich nog een fluitje herin neren en keek binnen drie se conden recht in de loop van ze ker vijfentwintig M 16-machi- negeweren. Ze zeiden tegen hem dat-ie in zijn busje moest blijven zitten. Dat duurde twee uur. Het busje was op dat mo ment bijna uit elkaar gehaald. Daarna kwam hij aan de beurt. Fouilleren, ondervragen. Na drie uur lieten ze hem weer gaan. Jimmy heeft zijn bus in geleverd en is inmiddels naar huis vertrokken." Gastvrijheid Atlanta, zuidelijke gastvrij heid. Hi, how are you today. Het is gespeelde vriendelijk heid. De angst voor aanslagen geselt de olympische familie. Vorige week kostte het drie uur om de Nederlandse zwemmers te bereiken. Rondom dat Dorp regeert de argwaan. Beveiligd tot op de laatste steen, om de twintig meter een militair van de Na tionale Garde, een agent en een employee. Geïnstrueerd op z'n Amerikaans. „Deze mensen met die kaart mogen erin. De rest niet." Ik was de rest. Nie mand die weet waar je wel het bad in kon. „Dat hebben ze ons niet meegedeeld. Loopt u nou maar door. We doen alleen ons werk. Have a nice day." Twee uur lopen langs het hek rondom het Olympisch Dorp dus, om het zwembad te berei ken. Vierendertig graden, door weekte kleding, barstende koppijn. Het verzoek om water, ergens halverwege, leidt tot grote alertheid bij de militaire post. „We zijn niet bevoegd om iemand water te verstrekken. Doorlopen. Have a nice day." ATLANTA (ANP) - Atlanta swingde vrijdagavond op de muziek van het licht. De ope ningsceremonie van de Olym pische Spelen in Atlanta was een spektakel van muziek, licht en vuurwerk. De harde werkelijkheid van Coca-Cola maakte plaats voor de warme gloed van het verle den. Atlanta propageerde de typische zuidelijke gastvrij heid. Creatieve geesten bouw den van linnen doeken enorme raderboten die vroeger op de Mississippi voeren. De enorme beeltenis van baron Pierre de Coubertin, de oprichter van de moderne Spelen, precies hon derd jaar geleden, was een eer betoon. De wervelende openingscere monie duurde lang - ruim vier uur - maar verveelde nimmer. Atlanta liet zijn hart en ziel zien. Blues, jazz, soul, gospel en popmuziek vonden elkaar in de olympische ringen van muziek. Gladys Knight zong Georgia on my mind president Bill ciin- ton zong uit volle borst het volkslied en Juan Antonio Sa maranch neuriede mee. De ongeveer 83.000 toeschou wers - het stadion was niet uit verkocht - speelden hun rol goed mee. Strak gedirigeerd door de audience-leaders, de publieksmenners. die op ty pisch Amerikaanse wijze en thousiasme op de tribunes creëerden. Het Centennial Choir zorgde voor een goddelij ke sfeer. De in witte habijten gehulde zangers en zangeres sen maakten van Atlanta een groot kerkkoor. Halleluja. De echte sterren waren de sportmensen. Nederland liep als 126e land het stadion bin nen. Achter Nepal en vlak voor de Nederlandse Antillen. Veel teamsporters - honkbal, hoc key, volleybal en waterpolo - ontbraken, maar de ongeveer 140 die wel meeliepen, maak ten vooral foto's van elkaar en zwaaiden enthousiast naar het publiek. Gebroederlijk keken de sport mensen op het middenterrein naar de afsluiting. De binnen- Nico Rienks draagt de nationale driekleur tijdens de ope ningsceremonie van de Olympische Spelen. foto Raymond Rutting/ANP Roeier Nico Rienks, 34, uit Ouderkerk aan den Am- stel, is één van de 241 Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen. De roeier van de Holland Acht droeg tijdens de openingsceremo nie de Nederlandse vlag. Hoe zag zijn dag eruit? Natuurlijk vo?id ik het een grote eer de vlag te mogen dragen van de Nederlandse ploeg. Ik verwachtte wel dat het een zeer vermoeiende be zigheid was, maar dat is mee gevallen. We moesten wach ten in gekoelde ruimten in het honkbalstadion van de Atlan ta Braves. Daar waren drank jes en eten. We konden krijgen wat we wilden en er stonden ook tv-toesteüen zodat we al les goed konden volgen." „Thuis voor de buis kan het nooit zo mooi geiveest zijn als wij het hebben meegemaakt. In alle hoeken gebeurde wat, vuurwerk, mensen die van koorden naar beneden gle den. En dati de emotionele as pecten, met al die buitenlan ders. Het was mooi." Alle ploegen moesten rennen om de i?igang van het stadion te bereiken maar ivij zijn mooi als groep naar binnen ge gaan. Achter mij was het een enorm gevecht om pal achter mij te lopen. De roeisters heb ben geloof ik gewonnen, ze pakten elkaar bij de hand en vormden een ketting." ..De intocht heeft me veel ge daan. Iemand uit onze ploeg maakte een foto van mij toen ik in de opening stond. Van achter genomen met dat volle stadion voor me. Geweldig. Als roeier ben ik niet gewend aan veel publiek, wij roeien al tijd voor een paar duizend mensen. Nu keken, las ik in Sports Illustrated, drie mil jard mensen." „In het stadion was het ook mooi. Uit de middenterrein hoorde ik roepenjaaa, iceer een roeier met de vlag. Ik kreeg veel commentaar van de roeilanden. Mooi. Het duurde na afloop wél even eer we terug ivaren in ons hotel in Gainesville, dicht bij het Lake Lanier waar de olympische roeiwedstrijden zijn. We kre gen politie-escorte voor de bus terug. Dat ging best snel. Om drie uur lag ik in bed en ben ik direct in slaap gevallenRus ten is belangrijk, we willen met de Holland Acht toch wat bereiken." „Het ziet er allemaal goed uit, we hadden een goed trai ningskamp in Princeton. Ie dereen is fit en gezond. We we ten niet hoeveel progressie Roemenië en deVerenigde Staten hebben gemaakt. Wij hebben het uiterste gedaan wat we konden doen als voor bereiding. Je weet nooit of het genoeg is. Velen noemen de Holland Acht favoriet voor goud. Belangrijk is de concen tratie vast te houden. Angeli- que Seriese was ook favoriet en verloor alles in de eerste ronde. Wij kunnen er mis schien iets van leren. ANP komst van de vlam door bokser Evander Holyfield, die hem doorgaf aan zwemster Janet Evans die de toorts de trap op loodste. Bovenaan stond niet kogelstoter Al Oerter. zoals was vermeld, maar Mohamed Ali. Big Mouth trilde hevig - hij lijdt aan de ziekte van Parkin son - maar zijn aanwezigheid bezorgde de menigte kippen vel. De Olympische Spelen zijn begonnen. ATLANTA (ANP) - De opening van de Olympische Spelen in Atlanta verliep vlotjes. Alleen de intocht van de atleten duur de en duurde. De presentatie van de 197 landenploegen tij dens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Atlanta kostte ruim anderhalf uur. In Sydney wordt dat on derdeel waarschijnlijk ge schrapt. De Australiër Don Mischer van het organisatiecomité van de 27e Zomerspelen over vier jaar gaf in Atlanta aan dat de vlag- genparade met de intocht van de atleten tijdrovend is. In Syd ney krijgen de atleten gewoon een plaatsje op de tribune. BIRMINGHAM (ANP/RTR) - De bliksemstart bleek een valse. De Amerikaanse olympische voetbalploeg stond zaterdag na 25 seconden met 1-0 voor tegen de Argentijnen. De Zuid-Ameri kanen wonnen echter met 3-1. Alexi Lalas en zijn voetbalvrien den trokken zaterdag in Bir mingham 81.000 toeschouwers. Reyna, die in Duitsland bij Le- verkusen zijn geld verdient, gaf het publiek snel waar voor zijn geld. Argentinië liet zich echter niet van de wijs brengen en toon de vervolgens aan over veel meer kwaliteit te beschikken, Lopez maakte halverwege de eerste helft 1-1. Na de pauze scoorden Cespo en Simeone. Portugal nestelde zich naast Ar gentinië aan de kop in poule A, De Zuid-Europeanen wonnen zaterdag in Washington met 2-0 van Tunesië. De 23-jarige Mar tins, middenvelder van Sporting Lissabon, droeg zorg voor de doelpunten De Afrikaan Sellimi miste in de 52e minuut, bij 1-0, een strafschop. Hij schoot de bal tegen de lat In poule B begonnen Spanje en Frankrijk met. overwinningen. Spanje won dank zij een late treffer van Garcia met 1-0 van Saudi-Arabie. De Fransen wa ren Australië met 2-0 de baas. Pirres en Maurice scoorden. ATLANTA (ANP) - De heilige heuvel in Fulton-County Sta dium, Atlanta, was eindelijk voor hem. Geoffrey Kohl op de plaats waar voor de Braves vaak miljonairs als Tom Gla- vine, Greg Maddux of John Schmoltz hun werk beginnen. Hij was nerveus, opgewonden, wilde beginnen. ..Een mooi moment", vond de Nederlander zijn binnenkomst. Tot zijn eerste Japanse tegen stander. Takabayashi. de vierde bal over de omheining tilde. Kohl was wakker, gewekt uit een droom die eindigde bij 12-2 voor de Aziatische kampioen. De uitslag doet Kohl tekort. Vijf innings bood de pitcher van Neptunus de medaillekandidaat goed partij, ondanks de perfecte voltreffer aan het begin van de eerste inning en nog een tweede, van Okubo. aan het begin van de tweede. „Ik schrok wel. De eer ste was gewoon een slechte pitch. Zoiets maakt je wel direct wakker. Ik was er gelukkig snel overheen." Kohl deed het buiten de twee so lo-homeruns - „die doen het minste pijn" - vijf innings naar behoren, gooide uiteindelijk 109 ballen. Zijn teamgenoten waren aanzienlijk minder op dreef. De oh's en ah's bij gemiste vangbal- len waren bij het languit liggen de publiek niet van de lucht. Vooral de nieuwe Amerika-gan- ger Evert-Jan 't Hoen. 20, kende een moeizame start. De aankoop van de California Angels was lange tijd een bron van onrust voor zijn teamgeno ten. „Iedereen was nerveus, geïmponeerd. De spanning was duidelijk te voelen. De Spelen, Amerika, voor het eerst in dit stadion, het onberekenbare licht, het lange oponthoud: dat maakt zo'n duel moeilijk", sprak bondscoach Jan-Dick Leurs zal vende woorden over de moei zame opening. ATLANTA (DPA) - Voor de Hongaarse bokser Pal Lakatos duurden de Olympische Spelen één weging. Lakatos woog vrijdagavond in Atlanta 100 gram te veel en kon naar huis. Lakatos zou zaterdag in de licht-vlieggewicht klasse, de lichtste wedstrijdklasse, uitkomen. De Hongaar telde op de olympische weegschaal echter 48.1 kilo en werd uitgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13