Een knipoog te kort voor brons Tour vol verrassingen Deburghgraeve doet België versteld staan Heter van den Hoogenband zwemtalent voor de toekomst Rijtoer van Riis in Kopenhagen Wouda niet verder dan vijfde plaats Q&P 100 Atlanta 1996 Erik de Bruin maakt furore als zwemcoach MAANDAG 22 JULI 1996 an onze verslaggever arel Jansen TLANTA - De fotosessie van Nederlandse olympische oeg in Atlanta liet Pieter van en Hoogenband aan zich voor- ij gaan. „Toen ik hem daar in een velden of wegen kon ont- i ekken, wist ik dat het goed realiseerde vader en team- ts Cees Rein zich meteen. e 18-jarïge zwemmer kwam een later uiteindelijk elfhon- erdste van een seconde te kort. aniel Kowalski griste met mi- iem verschil de bronzen me- aille voor zijn neus weg in de fi- ale van de 200 meter vrije slag. D. wat zou ik die goser nu graag p z'n gezicht willen timmeren." ooit verwacht. plotseling ichtbij en dan mistasten. Pie- :r van den Hoogenband leerde en wijze les voor Sydney 2000. Jaar nu baal ik er alleen maar e twee Nederlandse records die ij in de series en de A-finale vond-ie 'mooi', maar nper een troost voor de grote miste kans. „Want ik ben zo tzettend in vorm. Ik heb zo el snelheid. Op de eerste vijf meter moet ik me gewoon in- ouden." Angst om kapot te aan in de resterende 150. Mis- ihien toch beter om voortaan oor te trekken „Nee. nee. Je loet een race opbouwen. De lap komt altijd, bij mij meestal mijn derde baan. Ik moet dus •el inhouden. Maar ik verbaas ie er wel over, over mijn eigen chaam. Wat een kracht." )e vwo-scholier uit Geldrop ver lees met zijn niet vermoede nelheid 's ochtends al zijn eigen ationale record naar de ge- :hiedenis. Vorig jaar snelde hij p de gewonnen 200 meter bij de S Open in Auburn naar 1.48,78, u mocht hij tweetiende van een iconde eerder het bad uitstap- en. Het gebeurde met de hem typerende bluf. „Naast me lag Pieter van den Hoogenband blijft teleurgesteld over het olympische water drijven, nadat hij op elfhonderdste van een seconde de bronzen medaille heeft gemist. foto Paul Vreeker/ANP die Fin, Kasvio. Ik zag dat-ie z'n hoofd niet had kaalgeschoren. Dat doet hij altijd voor grote toernooien. Waarom heb jij je hoofd niet geschoren vroeg ik hem vlak voor de start. Hij zei niets terug. En ik dacht: Zo, jij hebt in ieder geval al verloren." Van den Hoogenband heeft de blik van een routinier. Kasvio trok zich 's avonds zelfs terug voor de B-finale, de pupil van PSV-trainer Jacco Verhaeren stapte met de vierde tijd de se rieuze eindstrijd binnen. Daarin ging hij wel vol, de eerste vijftig meter. Tweede lag hij bij het eer ste keerpunt. De klap kwam nu niet in zijn derde maar in zijn tweede baan. Vijfde na 100 meter en daarna de vertwijfelde in haalrace, nooit zijn imponeren de lange slag negerend. Derde na 150 meter en uiteindelijk vier de, omdat Kowalski vanaf de zesde stek onstuitbaar kwam opstomen. Goud voor Danyon Loader, zilver voor Borges. „Vierde. Daar heb je dus totaal niets aan." Maar toch, Van den Hoogen band demonstreerde sinds lange tijd - Kees Vervoorn werd in 1980 vierde op de 100 meter vlin derslag - weer eens een sterke olympische race van een manne lijke zwemmer. Weer geen troost. „Leuk, al die informatie. Maar wat koop ik er op dit mo ment voor Niets." De teleurstelling bij Pieter van den Hoogenband was begrijpe lijk. Maar wanneer hij bij zijn po- van onze verslaggever Peter Ouwerkerk PARIJS - Onvoorstelbare, on voorspelbare Tour de France 1996. Dit was een Tour die de zesde van Miguel Indurain zou worden, uitgedaagd door Lau rent Jalabert. Een Tour die historie zou schrijven, of nieuwe Franse roem. Die zou kreunen onder een nieuwe Spaanse overheersing, of één waarin het juk van Navarra na vijf jaar kon worden afge gooid. Maar er kwam zo goed als niets van terecht. De 83e Tour spatte alle kanten op, behalve de verwachte. Mi guel Indurain kraakte in het kouwe noodweer van de eerste week, had geen weerstand in de slotkilometers van rit 7 naar Les Arcs. Laurent Jalabert ver loor in dezelfde spooketappe alle aansluiting met de werke lijkheid, en verdween drie da gen later zelfs geheel uit koers. Indurain kreeg ook in de veel warmere Pyreneeën klop, gaf alleen in de slottijdrit nog blijk van een gedegen wederopstan ding, maar raakte nooit meer binnen de finale top 10. Indu rain elfde, wie had dat gedacht Het woord was in de Tour van 1996 aan een nieuwe generatie. Aangevoerd door een veterane ex-knecht, Bjarne Riis. Ont hutsend sterk geschraagd door zijn piepjonge maat Jan Ull rich. daarachter sterk geblokt door andere youngsters als Ri chard Virenque. Laurent Du- faux en Peter Luttenberger, de nummers 3,4 en 5. De jonge honden hadden geen medelijden met de onaantast bare geachte 'zonnekoning' uit Villava. Onder aanvoering van de zeer offensieve Riis gingen zij hun eigen kans toen de heer ser van de jaren negentig rijp bleek voor de slacht. Riis groeide boven zichzelf uit. voorbeeldig gesteund door Ull rich en op beslissende momen- .ten ook door Udo Bolts. Lut tenberger bevestigde zijn mo gelijkheden uit de Ronde van Zwitserland, als klimmer zowel als tijdrijden En de Festina- Bjarne Riis maakt de befaamde draai voor de Are de Triomphe. De Tour-winnaar moet echter meer als een tussenpaus worden gezien. Zijn opvolgers staan al klaar. foto Patrick Kovarik/EPA De Ronde spatte alle kanten op, behalve de verwachte tweeling Virenque/Dufaux vocht een enerverend gevecht uit voor de laatste trede van het podium. Riis was de aanvoerder van de Telekoms van Walter Godef- root. die zich iedere dag weer verbaasde over de krachten die er in zijn manschappen schuil gingen. Godeffoot: „Als mij was gevraagd of Riis de Tour kon winnen, had ik geant woord: dat kan. Of Zabel kans hebber was voor de groene trui: PARIJS - Wielrenner Bjarne Riis wordt vandaag (maan dag) in Kopenhagen gehuldigd tijdens een rijtoer door de stad zoals het Deens voetbalelftal vier jaar geleden ter gele genheid van de Europese titel. De autoriteiten verwachten bij de intocht in de Deense hoofdstad bijna 200.000 mensen. Maandagmorgen ontvangt bondskanselier Helmut Kohl de eerste Deense Tourwinnaar en zijn ploegmakkers van Telekom in Bonn. natuurlijk. Of Ullrich mis schien de jongerentrui kon pakken: hij hééft de kwalitei ten. En het ploegenklasse- ment: we zouden hoog komen. Maar én geel, én groen, én bes te jongere. én bijna ook nog het ploegenklassement in één Tour Nee, dat had ik nooit verwacht." Hoe het kan Schrijf het toe aan de mysterieuze krachten in de sport, dan blijft het tenmin ste gezellig. De Telekoms heb ben in ieder geval competitie van hoog niveau laten zien. strijd geleverd, aangevallen. Gesprint, tijd gereden, op kop gewerkt. Ze hebben de Tour niet gestolen, als collectief wa ren ze veruit de besten. Afstappers Veel beter in ieder geval dan een fors aantal afstappers. dat het niet kon volhouden. Een gele trui die huilend vertrekt. Stéphane Heulot. Kopman nen. vedetten die Parijs niet halen - zoals Jalabert. Gotti, Armstrong, Zaina, Bruyneel. Cipollini, Oetsjakov. Svorada. Gontsjenkov. Lino. Poelnikov, Buenahora. Jaskula. Marie. Af gestapt. ziek. gevallen - alle leed heeft zijn eigen oorzaak.. Maar ze ontbraken gisteren in Parijs. Het maakte de 83e Tour tot een Tour vol surprises. Een film met onbekende afloop. Waar op. toen de plot eenmaal be kend was, talrijke scenario's werden losgelaten Die verras send bleef, maai' die in zijn af ronding toch ook weer teleur stelde. In de hoogste rangen te behoudend was. te weinig durf aansprak. Het was een Tour. die volledig voorbij ging aan de Spanjaar den en de Belgen: geen ritze- ges. Die voor de Italianen slechts dagprijzen opleverde: Cipollini, Podenzana en giste ren nog Baldato, maar verder 'niente'. Een Tour. die in een grote deceptie eindigde voor Banesto. voor ONCE én voor de sterkste ploeg ter wereld. Geen ritzege voor Mapei en de kopmannen Olano en Romin- ger zijn pas te vinden op plaats 9 en 10. Maar het was ook een Tour die succes opleverde voor Frank rijk. Met Virenque - derde, en derde maal bergtrui - ook een rit én de zesde plaats voor Luc Leblanc. met vier dagen geel - Heulot en Moncassin - en etap pezeges voor Frédéric Moncas sin en de onbekende Cyril Sau- grain. In mindere mate was er succes voor Zwittserland. Laurent Dufaux, tweevoudig Dauphiné- Libéré-winnaar, bewees ook een grote ronde aan te kunnen. Hij reed er zijn landgenoten Zulle (26e) en Rominger mee naar de schaduw. Beiden zijn magneten die misfortuin aan trekken. Zülle won wel de pro loog, maar Pascal Richard was als totaal overtuigender, zeis al eindigde hij veel lager (47e). Het waren dit jaar vooral de minder traditionele wielerlan- den die de toon zetten. Dene marken dus, met Riis, maar ook met Rolf Sörensen. Duits land, met Zabel en Ullrich. En zowaar ook Nederland. 'Oran je' ging niet voor het klasse ment. maar won wel drie etap pes, met Blijlevens, Boogerd en Voskamp. Sörensen pakte ook een tweede rit voor Rabo. Het verdienstelijke van de Neder landse ploegen school hem vooral in hun actieve inbreng. TVM en Rabo behoorden tot de meest actieve ploegen van deze Tour. Ze waren constant voor in, een beeld dat de laatste ja ren volledig ontbrak. De Tour van 1996 was een Tour tegen de elementen. Met veel tegenwind en extreem slecht weer in de eerste anderhalve week. waardoor een toprit in de Alpen moest worden terugge bracht tot een bergsprint over 46 km. 1996 leverde een Tour op met flink wat uitvallers, maar 69 op 198 is niet buitenissig veel. Een Tour die boze boeren ver leidde tot het strooien van kop spijkers. Die de ETA in Bas kenland uitdaagde. Die een conflict kende tussen motorrij ders en ploegleiders, waar de Tourdirectie amper raad mee wist. Een Tour die door vijf lan den voerde. In Nederland. Bel gië en Spanje een geweldig en thousiasme teweeg bracht. Vooral de etappe naar Pam plona zal de boeken in gaan als een Magisch Moment. De ver late intocht van Miguel Indu rain. met de daaropvolgende openbare troonswisseling, zal nog heel lang heugen. Een Tour met een paar prach tige massasprints, 'eerlijk' ver deeld onder diverse winnaars. Een Tour met een totaal onver wachte winnaar. Riis bracht het kleine koninkrijk Dene marken tot wielergekte. Maar hij moet waarschijnlijk toch meer als een tussenpaus wor den gezien. Zijn opvolgers staan immers al klaar. Of daar Miguel Indurain vol gend jaar nog één keer zal bij zijn? De uitslag van de slottijd rit laat alle ruimte open De Wet van Als kan voor de zoveel ste maal worden aangespro ken. Hoe heerlijk is het niet te speculeren. Tot in 1997, start in Rouaan. de streek van Jacques Anquetil. precies veertig jaar na diens eerste eindzege. An quetil was de eerste met vijf. Miguel Indurain heeft hem, Merckx en Hinault nog steeds niet naar de historie verdreven. Dankzij een Deense reus. Riis genaamd. sitieven komt, ver na afloop van deze Spelen, zal hij beseffen dat hem in Sydney 2000 een kansrijk optreden wacht. De zoon van oud-zwemster Astrid Verver valt nu nog altijd weg in de schaduw van de zware kanonnen die sa men met hem het startblok op stappen voor de vrije slag. Heel voorzichtig is daarom inmiddels de krachttraining opgenomen in zijn programma. De komende jaren zal dat wor den opgevoerd. Het is pure noodzaak. Nu haalt het Russi sche sprintkanon Popov, der tien kilogram zwaarder dan de Nederlander, nog de schouders op bij het horen van zijn naam. Waar de Rus hem niet serieus neemt, vestigt Van den Hoogen band in Atlanta zijn hoop op de 100 meter vrije slag van van daag. „Die gaat fantastisch in de training." En wie weet? „Inder daad. misschien kent die Popov me na maandag ineens wel Fabuleus Op hetzelfde koninginnenum- mer bij de vrouwen liet Karin Brienesse zaterdag haar gezicht zien in de finale. Ze had nogal wat verwachtingen gewekt, de zwemster van DWK uit Barne- veld. In het olympisch dorp vier de ze woensdag weliswaar haar 27ste verjaardag, maar leeftijd telt niet voor de Amersfoortse. Ze demonstreerde het op de re cente NK met een fabuleus na tionaal record op de 100 vrij. Voor de derde keer naar de Spe len dus en andermaal kan ze daar nu al met voldoening op te rugkijken. Na Seoul - zesde - en Barcelona - achtste - tikte ze nu weer als achtste aan. Langzamer dan in de series, omdat „de pijp leeg was. Ik was veel te gretig. Willen, willen en nog eens wil len." De gewenning aan het eve nement stemde tot nuchterheid: „Even een potje janken en over tot de orde van de dag. Zo simpel kan het leven zijn." ATLANTA - De series zijn voorlopig favoriet in Atlan ta om zwemrecords te bre ken. Nadat een dag eerder de Belg Frederik Deburgh- graeve al in de ochtenduren had uitgehaald met een we reldrecord op de 100 meter schoolslag, drongen giste ren Marcel Wouda, de natio nale mannen estafetteploeg en Penny Heyns zich op de voorgrond. Wouda scherpte in de voor ronde het nationale record op de 400 meter wisselslag aan. In de finale echter ein digde Marcel Wouda als vijf de na 4.17,71. In de series was hij tot 4.17.30 gekomen. Olympisch kampioen werd de gedoodverfde Ameri kaanse favoriet Tom Dolan (4.14.90). Hij werd opgejaagd door zijn landgenoot Eric Namesnik izilver met 4 15,25) en de Canadees Cur tis Mvden (brons met 4.16.28). Wouda had na de eerste 200 meter te veel achterstand opgelopen om zich met zijn twee beste onderdelen, de school- en borstslag. nog te herstellen. Hij kon de hoog gespannen verwachtingen na zijn Nederlandse records in de serie, niet waarmaken. In de series van de 4x200 me ter vrijeslag. brak het viertal Van den Hoogenband. Hoey- mans. Van der Spoel en Van der Zijden het twaalf jaar ou de record. En de Zuid-Afri kaanse schoolslagzwemster Heyns klokte over 100 meter de tweede mondiale toptijd van de olympische zwem wedstrijden. Het Nederlandse record op de 4x200 meter vrije slag (7.26,721 hield twaalf jaar stand. Hans Kroes. Patrick Drost, Edward Schlinge- mann en Frank Drost zwom men het op de Spelen van Los Angeles in 1984. Lang ge wacht. maar de manier waarop de Oranje-equipe er gisteren mee afrekende was het waard. Het kwartet kwam binnen op 7.23,39. ruim drie seconden rapper dan hun illustere voorgan gers. De achtste plaats in de A-finale betekende een extra beloning. van onze verslaggever Karei Jansen ATLANTA - Vakantie? Het klinkt Frederik Deburghgraeve bekend in de oren, maar nee. Liever niet. Geen tijd. Te druk met andere dingen. Jagen met zijn fretten in de bossen rond Roeselaere. Of een optreden met zijn heavy metalband I- Scan, hij op de basgitaar. En ja, rijden op de motoren, de oldti mers, misschien volgend jaar wel op een Harley. Even tennissen, snookeren, par tijtje squash. Met de honden uit, een Rothweiler en een Labrador. Of 'effekes' de hengel uitwerpen, gewoon wat vissen? De Vlaming zit er echt mee in zijn maag. „Ik kan niet stilzitten. Dat is struc tureel. Veerle, mijn vriendin, wordt gek van me. Ik ben nooit thuis. En als ik er ben, ga ik er net vandoor." Frederik Deburghgraeve (23) mag zich sinds zaterdag de eer ste Belgische medaillewinnaar ooit in het olympische zwembad noemen. Goud gekleurd en met een wereldrecord op de 100 me ter schoolslag. De Belg hoeft zich sinds zijn unieke race in het Georgia Tech Quatic Center van Atlanta geen zorgen meer te maken. Hij is van de een op de andere dag het nieuwe Vlaamse im- en export- produkt, Hij verdient het, Deburgh graeve. Op zijn achtste viel hij zijn astma aan door te gaan zwemmen. Die instelling houdt de sportman van het jaar bij de zuiderburen nog steeds op de been. Dus 'ging' hij er voor. za terdag in de series. Het score bord stokte bij 1.00,60, waar de Hongaar Karoly Guttler drie jaar geleden 1.00,95 nodig had. Hij wist dat-ie snel kon gaan, omdat tijdens de vele trainingen al vijf keer eerder een officeuze wereldtijd was geklokt. „Maar toch wilde ik het zekere voor het onzekere nemen. Die A-finale, daar ging het me om. Tja en dan een wereldrecord. .Mooi meege nomen. toch De voorspelde verbetering daar van bleef uit in de eindstrijd. Zijn gouden plak kwam daaren tegen amper in gevaar. Met de Amerikaan Linn (1.00,77) dook Deburghgraeve andermaal on der de tijd van Guttler (nu 1.00,65), meer zat er dit keer niet in. Bizar genoeg wordt het Belgi sche succes bij de Olympische Spelen geruggesteund door twee Nederlandse trainers. Ro nald Gaastra is sinds 1989 dan wel directeur van de Vlaamse Zwemliga, hij werd geboren in Haarlem en deed zijn zwemerva- ring als coach op bij de Dommel- baarzen in Vught. BZV Den Bosch en MZ&PC in Maastricht. Gaastra „Euh. de zwemmer maakt de coach hoor." De pupil: „Ronald woont ruim honderd ki lometer bij me vandaan. Hij faxt me dus elke week mijn trainings programma's. Die plak ik aan het startblok, zodat ik tijdens de sessie kan zien wat ik moet doen. Mijn vader staat altijd langs de kant." van onze verslaggever ATLANTA - Erik de Bruin heeft definitief zijn naam gevestigd als zwemcoach. De voormalige discuswerper begeleidde vrouw en pupil Michelle Smith zaterdag naar olympisch goud op de 400 meter wisselslag. De eerste medaille in. de zwemge schiedenis van Ierland. „Iedereen is vanavond straalbe- zoepen in Dublin", reageerde De Bruin met een flauwe glimlach Zelf nam hij 's avonds met zijn Michelle een frisdrankje, want het koppel wacht nog meer kansrijke races in Atlanta. Ze leerden elkaar kennen bij de Olympische Spelen van vier jaar geleden in Barcelona. De liefde bloeide in Spanje op en werd la ter zelfs omgezet in de relatie coach/pupil toen De Bruin een keer op een training van zijn ouw kwam neuzen. De intensi teit daarvan irriteerde hem. Smith, toen nog een onbekende zwemster, wilde de gok wagen. Inmiddels is Michelle Smith in Ierland uitgegroeid tot een be kende persoonlijkheid. Vorig jaar veroverde ze twee Europese titels op de 200 meter vlinder- en wisselslag en werd ze tweede op de 400 wissel. Zaterdag verne derde ze op de laatste afstand imponerende namen als Allison Wagner en Krisztina Egerszegi. Middels het zoveelste Ierse re cord bracht ze Dublin, volgens haar coach, in extase. „De tijd haddjen we ingeschaald. Maar de eindrangschikking niet", zei Enk de Bruin. „Na vier jaar zit de samenwerking lekker in elkaar. En ach. dat gezwam dat ik nu een topcoach zou zijn. De vernieuwer van het zwem men? Ik vind het fijn voor Mi chelle. En het kan deze week nog mooier worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11