Water essentieel In vredesproces PZC De twee vormen van kwaad PZC achtergrond Akkoord over bronnen Golan-hoogten cruciaal voor Israël het weer in zeeland 1 redactie denkwijzer snelheidscontrole en in europa ZATERDAG 13 JULI 1996 Vandaag met Een hogedmkgebied met cen trum op de oceaan zuidwest van Ierland handhaaft een uitloper tot over Zeeland. Een lagedruk gebied bij IJsland trekt naar het oosten en een bijbehorend warmte front passeert de pro vincie vanmiddag. De stroming boven de regio is vandaag westëwm. De bewolking van daag bestaat uit sluierwolken maar de zon ziet zoel kans om er door te breken en het zal dan ook een mooie dag worden al leen is het wel nevelig maar droog blijft het in ieder geval. De temperatuur kan dan ook weer gemakkelijk de 20 graden passe ren en plaatselijk, vooral boven de zandgronden in Zeeland zal het zelfs 23 graden worden. De wind ivaait uit een zuidwest tot westelijke richting en is zwak tot matig in het oosten van Zeeland en matig aan de kust en boven open water 3-4 Beaufort. Van avond en vannacht is het vrijwel onbewolkt pas in de nanacht ko men er ivat wolkenvelden. De minimum temperatuur ligt rond de 13 graden. Nautisch bericht Wind: ivestzuidwest matig 3-4 Beaufort. Zicht: matig tot goed overdag, 's nachts slecht. Tem peratuur kustwater: 18 graden. Afivijking waterstanden: geen afioijking van betekenis. Max. golfhoogte monding Scheldes: ruim een halve meter. ZON EN MAAN 14 juli Zon op 05.37 onder 21.52 Maan op 04.50 onder 20.37 15 juli N.M. 18.16 Zon op 05.38 onder 21.51 Maan op 05.43 onder 21.15 Vooruitzichten Voor morgen: Ook dan is het een mooie dag. Het hogedrukgebied trekt naar het noorden maat houdt een rug tot over de regio. De stoming wordt west tot noordwest. Zonnige perioden en enkele wolkenvelden. De tempe ratuur loopt op naar 20 graden aan zee tot omstreeks 23 graden meer landinwaarts. De wind draait naar west tot noordwest maar blijft zwak tot matig 2-4 Beaufort. De minimum tempe ratuur rond 13 graden. Voor maandag tot woensdag Aanhoudend zomers weer met veel zon en geen neerslag. Tem peratuur overdag tussen 20 en 23 graden, later iets frisser. Mi nima liggen rond de 12 graden. De wind draait naar noordnoor doost en is matig 3-4 Beaufort, aan zee kans op 5 Beaufort. Hoog water uur cm uur ent zaterdag 13 juli Vlissingen 01.21 192 13.56 201 Terneuzen 01.41 218 14.16 227 Bath 02,37 261 15.07 273 Roompot Buiten 01.25 144 13.55 149 Zierikzee 02.50 147 15.20 150 Yerseke 02.55 153 15.25 f56 Philipsdam West 02.55 154 15.35 158 uur cm uur cm zondag 14 juli Vlissingen 02.16 203 14.35 208 Terneuzen 02.31 229 14.58 234 Bath 03.28 274 15.56 280 Roompot Buiten 02.15 152 14.40 153 Zierikzee 03.50 155 16.05 154 Yerseke 03.55 161 16,20 161 Philipsdam West 04.05 164 16.30 164 uur cm uur cm maandag 15 juli Vlissingen 02.51 211 15.11 213 Terneuzen 03.11 236 15.31 238 Bath 04.12 282 15.33 283 Roompot Buiten 02.55 159 15.10 157 Zierikzee 04.30 160 16.45 157 Yerseke 04.40 167 17.00 164 Philipsdam West 04.55 171 17.10 167 Laag water zaterdag 13 juli uur cm uur cm Vlissingen 07.46 176 20.06 180 Terneuzen 08.05 188 20.36 191 Bath 09.06 214 21.36 2 li Roompot Buiten 07.35 132 20.05 136 Zierikzee 08.55 136 21.25 139 Yerseke 08.55 141 21.25 144' Philipsdam West 08.55 144 21.25 147 uur cm uur cm zondag 14 juli Vlissingen 08.22 176 20.51 18! Terneuzen 08.48 187 21.16 19! Bath 09.52 213 22.21 223 Roompot Buiten 08.15 129 20.40 14! Zierikzee 09.40 130 22.10 142 Yerseke 09.40 135 22.05 147' Philipsdam West 09.40 138 22.05 150 uur - cm uur cJ maandag 15 juli Vlissingen 08.58 175 21.25 191 Terneuzen 09.23 185 21.56 20! Bath 10.30 209 22.57 228 Roompot Buiten 08.55 127 21.15 14 Zierikzee 10.15 125 22.45 145 Yerseke 10.15 131 22.45 151 Philipsdam West 10.15 134 22.40 155 :(Saida)j denim Racbaya Israëlische veiligheidszone Qatanah fHasbaya Nabatiyt^^jypfi, Geannexeerd door Israël .Bamyas o Tibmne jQiryaj 'Shemona XjQuneitra 'oNahariyya yTibenasj Shelar'am Nazareth sa0edi- JORDANIË IegypteN door Han Dirk Hekking Pas als er een regeling is over de waterrechten van de Go lan-hoogten, kunnen Israël en Syrië vrede sluiten. Dat zei de toenmalige Israëlische premier Peres eerder dit jaar. Peres gaf met deze woorden het belang van de Golan voor Is- raëls watervoorziening aan. In het gebied, dat Israel in 1967 op Syrië veroverde, ontspringen rivieren die de Jordaan voeden. En die stroom is voor Israël van levensbelang. Vreemd was Peres' opmerking wel. Al sinds 1967 is er immers resolutie 242 van de Veiligheids raad, die Israël beveelt de bezet te gebieden waaronder de Golan- hoogten te ontruimen en terug te geven. De V-raad onder streept hiermee dat Israël het gebied ten onrechte bezet houdt. Dat land heeft dus for meel niets te eisen. Aan de resolutie is echter erken ning van Israël en 'veilige gren zen' voor dat land verbonden; te genwoordig staat dit bekend als het 'land-voor-vrede-principe'. Omdat de partijen het hierover niet eens konden worden, is het bezet gebied voor een deel nog steeds bezet. De woorden van Peres geven het waterbelang van zijn land aan. De groeiende bevolking, de landbouw en industrie in Israël /n het openbaar draait de discussie over het vredesproces in het Midden-Oosten altijd om veiligheid. Maar ook andere factoren spelen een belangrijke rol. Zoals de ivatervoorziening in de gort droge regio. schreeuwen om water. Er valt echter te weinig regen om de be hoefte te dekken. Dus grijpt het land naar andere bronnen. In het droge Midden-Oosten zijn maar twee landen die meer wa ter hebben dan ze kunnen ge bruiken: Turkije en Libanon. Met name het eerste land is zeer actief op de watermarkt. De voormalige premier Turgut Özal stelde een paar jaar gele den de aanleg van de 'Pipeline for peace' voor. Die zou het dor stige Midden-Oosten van water uit de Turkse gebergten moeten voorzien. De Arabische landen hadden echter weinig trek in het Turkse water. Ze zouden daarmee im mers veel te afhankelijk van de Turken worden. Om dezelfde redenen zal Israël waarschijnlijk nooit op grote schaal Turks water importeren. Er is wel sprake van een initia tief waarbij Turkije water in gro te zakken of in schepen naar Is raël exporteert. Maai-, zegt de Amsterdamse Midden-Oosten deskundige Ruud Hoff: „Ook de Israëli's pompen liever zelf wa ter op dan afhankelijk te zijn van de Turken." De Israëlische waterleiding maatschappij pompt daarom op grote schaal water uit onder aardse grondlagen op. Eén groot waterwingebied ligt grotendeels op de Westelijke Jordaanoever. Deze zogenaamde aquifer zorg de in het verleden voor veel fric tie met de Palestijnen. Terwijl Israëlische nederzettingen vol doende water mochten oppom pen, moeten de meeste Palestij nen het met oude putten doen. Nieuwe putten mogen ze meest al niet slaan. De Israëlische wa termaatschappij zegt dat de voorraden grondwater anders uitgeput raken. Tegelijkertijd krijgen kolonisten wel toestem ming voor nieuwe putten. Met de 'Overeenkomst van Cairo', gesloten op 4 mei 1994, deden Israël en de Palestijnse Autoriteit water bij de wijn. Ze maakten in de Egyptische hoofdstad afspraken over water beheer, watervoorziening voor de nederzettingen en waterlei dingen. In februari van dit jaar sloegen de partijen plus Jordanië verder spijkers met koppen over sa menwerking bij de verdeling van water en exploitatie van water bronnen. Daarmee lijkt het chronische watertekort van Jordanië een beetje verlicht te worden. Israël tapte de afgelopen tientallen ja ren op grote schaal de Jordaan af en benadeelde daar Jordanië mee. Dat heeft namelijk nauwe lijks andere bronnen. Waar het tekort toe leidde, is te zien bij het meer van Al-Azraq in Midden-Jordanië. Dat was vroe ger een moerassig natuurgebied, maar mag die naam niet meer dragen. Voor de drinkwater voorziening van de Jordaanse hoofdstad Amman is het meer zo goed als leeggepompt. Bezet De akkoorden tussen de Pale stijnen, Jordanië en Israël laten onverlet dat er nog heel wat wa ternoten te kraken zijn. Zo houdt Israël nog steeds het zuidelijk deel van Libanon be zet. Dit gebied moet een buffer vormen tussen Arabische tegen standers en Israël zelf. Behalve als veiligheidsstrook gebruikt Israël Zuid-Libanon ook voor het winnen van water. De Libanese Hasbani-rivier ligt nu in Israëlisch gebied en de Li- tani, de grens tussen de buffer zone en het noordelijk deel van Libanon, wordt volgens som mige bronnen zelfs door Israël via een ondergrondse leiding af getapt. Volgens Ruud Hoff heeft Israël geen schijn van kans op een re geling rond deze rivieren. „Het land heeft die strook gewoon be zet. Dat zullen de Israëli's terug moeten geven. Ze kunnen daar nooit waterrechten aan ontle nen." Hij stelt dat het maken van af spraken over de waterverdeling in de regio integraal onderdeel van het vredesproces. „Er moet gewoon een verdrag over ko men." Met betrekking tot de Golan- hoogten is een akkoord over wa ter zelfs onontbeerlijk, schat de deskundige in. „Voor vrede zal de Golan ooit teruggegeven moeten worden. Er zal dan wel een gedemilitariseerde zone ko men, bewaakt door de VN of door de Amerikanen. Maar on derdeel van een dergelijke af spraak zal water zijn." Hij vervolgt: „De vraag is: hoe regel je de aanvoer van de Jor daan? De Syriërs moeten garan deren dat ze daarin niet ingrij pen. Die waarborg moet er zijn. Syrië is niet echt afhankelijk van de rivier, maar ze zouden door de bronnen af te dammen Israël behoorlijk dwars kunnen zitten." Syrië zit zelf trouwens al in zo'n situatie. Het land is voor de wa tervoorziening afhankelijk van de Eufraat, die ontspringt in Turkije. Dat land is bezig met de aanleg van een omvangrijk dam- mennetwerk. De Turken kun nen inmiddels ingrijpen in de watertoevoer naar Syrië en het stroomafwaarts gelegen Irak. Om de Turken te dwingen de kraan geopend te houden, steunt Syrië de Koerdische Ar beiderspartij PKK, die met het Turkse leger in Koerdistan een grimmige oorlog uitvecht. Ook daar geldt 'water voor vrede'. Hoff: „Dat is de cynische Syri sche politiek van dit moment. Water is in feite een ruilobject." Water is in Israël een schaars goed. Boeren kunnen niet vaak beregenen. foto Jim Hollander/RTR HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; J.A.H. van den Dobbelsteen; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland); H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord-Zeeland: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep. Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens; Th. J. M. Giele; B. Goudswaard; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; A. Nijmeijer; J.P. van de Sande; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); H.D. Hekking; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; P. van den Belt; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; K.L. de Vries. Levensbeschouwing: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; W.J. Adriaansens; F.J. Binicewicz; E.F. Bouwens; W.H. Diepeveen; S. Haanstra; P.C. de Jonge; C.A. Lammers; L. Minnaard; A. Mommer; J.P.H. Noot; J.J. de Rijke; A.F. Schreurs; J.P. Verbeek; W.M.J. Verstuyf. Systeembeheer: R.G.C. de Ridder. Beeld: J.B. Siwabessy; D. Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A.B.C. Knol (Brussel); P.J.A.H. Koopman (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Ge- nève); A. Bloemendaal (Tel Aviv); J.E.J.M. Lutz (Istanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); R.Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.Stalpers (Tokyo); Y. van der Heijden (Peking); K.Gottlieb (Mexico-stad). REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111)415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press International (UPI), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Rene Diekstra Toen in juli 1995 in en rondom Srebrenica duizenden mannen werden vermoord, waar was God toer, Zelfs gelovigen lijken het nauwelijks meer aan te durven om zich deze vraag, die sinds Auschwitz door velen zo vaak op wanhopige wijze het heelal is ingeschreeuwd, nog eens een keer te stellen. In Srebrenica was God er opnieuw even niet of hield zich dood. Maar veel erger dan dat was het feit dat ook de rest van de 'weldenkende' mensheid er even niet was, dat ook wij ons dood hielden en op die manier talloze vaders, zonen, echtgenoten, broers en vrienden mede de dood in hielpen. Er zijn in deze wereld twee vormen van kwaad. Er is kwaad dat begaan wordt door omissie, dat wil zeggen doordat we nalaten dingen te doen waardoor we hadden kunnen voorkomen dat kwaad geschiedde. Als we op een druk strand een scherp stuk glas zien liggen, ons realiseren dat iemand zich daar lelijk aan kan snijden, het uit luiheid of onverschilligheid niet oprapen en vervolgens trapt een spelend kind erop en verwondt zich ernstig, dan hebben we ons schuldig gemaakt aan kwaad uit omissie. Als we iemand van de verdrinkingsdood kunnen redden die door eigen toedoen of schuld te water is geraakt, maar we redden hem niet omdat we ons nette pak er niet aan willen wagen of niet te laat willen komen voor een belangrijke zakelijke afspraak of omdat we vinden dat het ons probleem niet is want 'had-ie maar" niet zo stom moeten doen', dan richten we eveneens kwaad aan door omissie, door nalatigheid. Er is ook kwaad dat begaan wordt in commissie. Als we actief leugens of roddels over iemand verspreiden om hem of haar relationeel of maatschappelijk te beschadigen, dan maken we ons schuldig aan kwaad in commissie. Als we iemand de gracht ingooien omdat zijn gezicht, huidskleur, kleding of taal ons niet bevalt en hemzelf daar ook nog eens de schuld van geven 'want dan had-ie er maar niet zo moeten uitzien of maar niet zo maf moeten praten', dan begaan we eveneens kwaad in commissie. Verband Tussen deze twee vormen van kwaad, kwaad door omissie en kwaad in commissie bestaat vaak een verband. Nogal wat mensen krijgen de gelegenheid om anderen de gracht in te duwen, kwaad te doen, te bestelen, te verwonden of te vermoorden omdat weer anderen die dat hadden kunnen voorkomen, zich afzijdig houden of er de voorkeur aan geven even de andere kant op te kijken, uit angst of uit eigenbelang. In feite kunnen we de mensheid indelen in twee groepen, in degenen die echt kwaad begaan in commissie - en dat zijn er gelukkig relatief weinig (hoewel natuurlijk altijd te veel), - en degenen die kwaad begaan uit omissie en dat is de rest van de mensheid. Wij hebben allemaal iets te maken met, leveren allemaal een bijdrage aan het kwaad in deze wereld. Het is precies die verhouding in de totstandkoming van het kwaad in deze wereld - weinig commissie en veel omissie- die het podium vormt waarop de talrijke kromme taferelen die zich in onze wereld voordoen, zich afspelen. Een van die kromme taferelen was het feestje dat de Nederlandse militairen vanwege hun veilige terugkeer in Zagreb dansend en drinkend aan het vieren waren op hetzelfde moment dat degenen aan wie zij en de rest van de wereld een 'safe haven', een veilige haven, beloofd hadden, in die haven werden afgeslacht. Tijdens de een zijn feest gaf de ander zijn geest. Onwil Een ander krom tafereel leverden de politici, zoals Voorhoeve, die bij hoog en bij laag bleven beweren dat het feit dat we niets tegen de slachting deden gevolg was van het feit dat we niets konden doen. Maar hoe valt dat te rijmen met de talrijke vliegtuigen, lange-afstandsraketten en ander militair materieel dat we ter beschikking hadden? Waarom werd dat niet ingezet? Het antwoord is eenvoudig: niet omdat we het niet konden maar omdat we het niet wilden inzetten. En we wilden dat niet omdat we de veiligheid van onze eigen mensen niet in gevaar wilden brengen. Hoe begrijpelijk het ook is dat het hemd nader is dan de rok, we begingen daarmee een van de ergste vertrouwensbreuken die mensen ten opzichte van elkaar kunnen begaan, namelijk: weerloze medemensen beloven dat we hen zullen beschermen tegen het kwaad van anderen, maai- op het moment dat het kwaad zich werkelijk voordoet, tegen hen zeggen dat dat hun probleem is en maken dat we wegkomen. Voorhoeve beweerde donderdag dat er internationaal geen politieke overeenstemming bestond over de verdediging van Srebrenica tegen de Serviërs. Wat hij had moeten zeggen, was dat ieder van de betrokken landen eerst en vooral aan de eigen belangen dacht en dat de enclave werd opgegeven omdat die belangen zwaarder werden gewogen dan de strijd tegen het meest duistere kwaad dat op deze wereld rondwaart: genocide, het vermoorden van mensen omdat ze anders zijn. De klassieke verdediging van degenen die kwaad begaan uit omissie, door iets na te laten, is 'dat ze het niet geweten hebben', dat ze niet wisten dat deze catastrofe het gevolg zou zijn. Na de Tweede Wereldoorlog hebben tal van Duitsers dit excuus steeds weer aangevoerd. Ook ten aanzien van Srebrenica wordt het keer op keer te berde gebracht. We zouden niet geweten hebben dat de Bosnische Serviërs troepen rondom de enclave aan het samentrekken waren om deze vervolgens onder de voet te lopen. We werden volslagen verrast door de overval. De geschiedenis zal bewijzen, daar ben ik zeker van, dat dit een leugen is. Het wemelt in ons luchtruim van de satellieten, verkenningsvliegtuigen waren constant in de weer, op de grond stikte het van de 'intelligence'-mensen met de beschikking over de meest moderne apparatuur en we wisten allang dat Srebrenica op het Servische verlanglijstje stond. Maar het excuus 'we hebben het niet geweten' dient een psychologisch belangrijk doel. Het suggereert namelijk dat als we het wel geweten zouden hebben, we anders zouden zijn opgetreden. Die suggestie stelt ons zelf gerust, want het is dan immers niet uit eigenbelang of onverschilligheid of gebrek aan principes maar uit onwetendheid dat we gehandeld hebben zoals we gehandeld hebben. Met andere woorden, wij zijn geen slechte mensen maar we zijn door slechte mensen op het verkeerde been gezet. En om dat te bewijzen gaan we vervolgens met verdubbelde ijver aan het werk om de werkelijk slechte mensen, degenen die het kwaad in commissie hebben verricht, te stoppen, te arresteren (wat oorspronkelijk zoiets betekent als 'tot staan brengen'). Wat zich hier voordoet, is wat wel eens het Pilatus-syndroom wordt genoemd. Pilatus zou tegen zijn eigen zin in maar uit politieke motieven de kruisiging van Christus, waar de machtigste joodse kringen om vroegen, hebben toegestaan met de kanttekening dat hij zijn handen in dezen in onschuld waste, want wat Christus nu precies misdaan had was hem in ieder geval niet duidelijk. Hij vond ook eigenlijk dat het zijn probleem niet was, maar een probleem van de joden onderling, dat ze, als het enigszins kon, ook maar onder elkaar zouden moeten uitvechten. Maar gegeven zijn positie en macht kon hij zich er niet helemaal buiten houden, en dus koos hij voor halfslachtigheid. Uit politiek eigenbelang stond hij geweld en onrecht toe, maar probeerde zijn eigen paadje en geweten schoon te houden door erbij te zeggen dat hij het er niet mee eens was. In feite zijn wij ten aanzien van Bosnië geen haar beter geweest dan Pilatus was. We zeiden het één - 'we zullen jullie tegen geweld en onrecht beschermen' -, we deden het andere: we stonden uit politiek eigenbelang geweld en onrecht toe. We hebben het weliswaar zelf niet gedaan, maar we hebben er niets tegen gedaan en dus hebben we er aan meegedaan. En net als het gedrag van Pilatus leidde tot de dood van God in Israel, zo heeft ons gedrag geleid tot de dood van God in Joegoslavië. Want het goddelijke in deze wereld is dat die zo is ingericht dat rechtvaardigheid, gelijkwaardigheid en bescherming van de weerlozen een menselijke mogelijkheid is, in handen van mensen ligt. En dus moet iedereen die uit eigenbelang zijn handen gebruikt voor iets anders, tot staan worden gebracht, gearresteerd worden. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Zweden:perioden met zon, maar later meer bewolking en regen. Zondag vanuit het westen op klaringen. Middagtemperatuur 21 graden, maar zondag in het noorden enkele graden lager. Denemarken: Wolkenvelden maar van tijd tot tijd ook zon. Overwegend droog. Middagtem peratuur 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden en overwegend droog, in het noord westen nog meest bewolkt en van tijd tot tijd regen en soms veel wind. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwes ten tot 24 in Engeland en langs de Schotse oostkust. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur zondag uiteen lopend van 21 graden vlak aan zee tot een graad of 27 hier en daar in het binnenland. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. In de middag temperatuur 26 gra den, langs de kust enkele graden lager. Zondag overal iets war mer. Portugal: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur meest tus sen 29 en 34 graden. Madeira: Perioden met zon en aan de noordzijde van het eiland ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur 24 graden. Spanje: Flink zonnig en zeer warm, in het zuiden mogelijk een onweersbui. Middagtempe- raturen aan de Costa's 25 tot 30 graden. In het binnenland hier en daar maxima van ruim 35 gra den. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidstranden veel zon. Aan de noordzijde ook enkele wolkenvelden en droog. Een ste vige noordelijke wind. Maxima aan de stranden 28 graden. Marokko: Westkust: Kans op zeemist. Verder flink zonnig en droog. Middagtemperatuur 26 graden in het noorden en 30 gra den in het zuiden. Tunesië: Perioden met zon en kans op een enkele onweersbui. Middagtemperatuur oplopend naar 30 graden in het noorden en 35 plaatselijk in het.zuiden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, in de bergen mogelijk wolkenvelden en een enkele (on- weers)bui. Middagtemperatuur zondag 29 graden. Langs de Mid dellandse Zeekust enkele gra den hoger. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur 29 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, in de bergen in het noorden kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur zondag tussen de 28 en 32 gra den. Malta: Droog en vrij zonnig. Ma xima oplopend naai- 31 graden op zondag. Griekenland en Kreta: Zonnig, droog en zeer warm weer met maxima oplopend naai- 33 gra den op zondag. Op de Egeisché Zee waait een stevige noordelij ke wind en is het 's middags be duidend frisser. Turkije ?n Cyprus: Langs de kusten: Zonnig en droog. Ma xima van 29 graden langs de Turkse westkust tot ruim boven de 30 in het zuidoosten en op Cy prus. Duitsland: Zonnige perioden. In het noorden vooral en kans op wat motregen. Middagtempera tuur zondag van 23 graden in het noordwesten tot 28 in het mid den en zuiden. Zwitserland: Overwegend zon nig en droog. Middagtempera tuur oplopend tot 29 graden op zondag. Oostenrijk: Geleidelijk meei zon. nog een kleine kans op eer regen- of onweersbui. Middag temperatuur 27, zondag 29 gra den. Tsjechië en Slowakije: Perio den met zon en nog enkele regen of onweersbuien. Stijging vai temperatuur; zondagmiddag 21 graden. Hongarije: Zonnige perioden ei nog een kleine kans op een regen of onweersbui. Geleidelijk war mer; zondag 29 graden. De politie kondigt voor vandaag en morgen de volgende snelheids controles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6 - de Waterlandseweg (N27) - de Hogerinj (alleen zaterdag) zonnig -45ÈÖ sneeuw opklaringen warmtefront windrichting t— koufront jL lagedruk iq hogedruk -1000- heclo pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4