Ziekteverzekering duurder Duitsers moeten NAM voor gas miljarden vergoeden PZC Smokkel drugs Duitsland is dramatisch toegenomen Balanceren op de dijk Mobiele telefoon voor i maximaal 128,- binnenland Brief Borst over dekken kosten uitbreiden ziekenfonds Hondenfokkerij weer opgerold Eerste verkeer door Wijkertunnel CFO-leden zien CAO ziekenhuizen zitten Camera filmde pincode bankklant lfan 128,- voor f Primafoon VRIJDAG 12 JULI 1996 3 IdEN HAAG (GPD) - Mensen met een particuliere ziektekos tenpolis moeten tientallen gul dens per jaar extra gaan betalen om uitbreiding van het zieken fonds met 200.000 bejaarden mogelijk te maken. Dat blijkt uit een brief die minister Borst (volksgezondheid) gisteren aan bet kabinet heeft gestuurd. De plannen worden pas na de zo mer besproken. Het is onwaarschijnlijk dat de voorstellen van de D66-minister ongeschonden de eindstreep ha len. Zowel in het kabinet als in de Tweede Kamer bestaan grote meningsverschillen over de toe komst van het ziekenfonds, i Daarnaast hebben de ingrepen op korte termijn gevolgen voor de koopkracht. Borst wil haar voorstellen daarom pas in 1998 invoeren. De Kamer is het erover eens dat ouderen met een klein aanvul lend pensioen die (duur) particu lier verzekerd zijn, naar het zie kenfonds moeten kunnen. Borst stelt daarom voor om iemand die zijn hele leven al in het zie kenfonds zat, daar ook na zijn 65ste te laten. Ook wil Borst ouderen met een inkomen tot 38.300 gulden per jaar toegang geven tot het ziekenfonds. Voor bejaarden ligt de maximum grens nu nog op 31.450 gulden. Zij krijgen dan wel te maken met een 'vermogenstoets'. Daarmee AMSTERDAM (ANP) - De poli tie heeft gisteren voor de twee de keer in vijf maanden tijd een illegale hondenfokkerij opge rold in Amsterdam-Zuidoost. Er werden 34 golden retrievers in beslag genomen. De 50-jarige eigenaar, diens vriendin en zijn 24-jarige zoon zijn aangehou den. Via advertenties waarin vader en zoon puppy's te koop aanbo den, ontdekte de politie dat het tweetal opnieuw was begonnen met de illegale fokkerij waaraan in maart een einde was gemaakt. In maart nam de politie 33 hon den in beslag, die in een erbar melijke toestand verkeerden. Destijds kwam de politie de fok kerij op het spoor omdat omwo nenden klaagden over stank. Kopers van puppy's klaagden dat sommige dieren schurft had den. De situatie in de woning was donderdag niet veel anders dan in maart. Er lagen uitwerpselen en er liepen kakkerlakken. Drie puppy's werden in beslag geno men op een ander adres, dat ver moedelijk als verkooppunt dien de. De honden zijn elders onderge bracht. kan worden voorkomen dat mil jonairs met alleen AOW in in het ziekenfonds komen. Borst wil de loongrens voor het ziekenfonds voor werkenden (nu 59.700 gulden) eén jaar te bevrie zen. Omdat de lonen dat jaar wel stijgen verdwijnen 220.000 werk nemers uit het fonds. De komst van de nieuwe groep ouderen kost echter meer dan het vertrek van die groep werknemers ople vert. Om dat verschil te over bruggen wil Borst de zogeheten MOOZ-bijdrage - de verplichte solidariteitspremie die particu lier verzekerden aan het zieken fonds betalen - verhogen. Een andere bijdrage, de WTZ-premie ten gunste van verzekeraars die veel ouderen in hun bestand hebben, kan omlaag. Het ver schil blijft volgens de minister beperkt tot twee a drie tientjes per jaar meer per volwassen ver zekerde, voor kinderen komt er vijftien gulden bij. Een gezin met twee kinderen is dan negentig- gulden duurder uit. De minister maakt voorts een eind aan de goedkope zieken fondsverzekering voor mensen met een klein baantje. Die beta len, als het aan Borst ligt, straks een minimumpremie die hoger is dan hetgeen ze nu kwijt zijn. Borst gaat niet in op het verzoek van de Kamer om kleine zelf standigen toegang te geven tot het ziekenfonds. De minister vindt dat een te vergaande stap voor deze kabinetsperiode. DÜSSELDORF (DPA) - De smokkel van hard drugs van Nederland naar Duitsland is sinds het wegvallen van de binnengrenzen van de Europese Unie dramatisch toegenomen. De Nederlands- Duitse grens heeft een bijna magnetische aan trekkingskracht op drugssmokkelaars. Dit zei de chef van de douane in Düsseldorf, P. Meyer giste- Alleen al in het district Düsseldorf onderschepte de douane in de eerste zes maanden van dit jaar een hoeveelheid drugs met een straatwaarde van ruim 13,5 miljoen gulden. Vooral cocaïne en he roïne vinden gretig aftrek bij onze oosterburen. De douane nam dit jaar tot nu toe bijna 23 kilo heroïne in beslag, ruim drie maal zoveel als in dezelfde pe riode van 1995. Bij cocaïne ging het om 54 kilo, 85 procent meer dan vorig jaar. De toename van het aantal XTC-tabletten dat de grens over gaat, is volgens de douane „beangsti gend". Tot nu toe zijn er 61.000 tabletten onder schept, ruim 6.5 maal zoveel als vorig jaar. De smokkel van softdrugs, zoals hasj en marihuana, liep wat terug. In totaal zijn 2400 zaken aangespannen tegen drugssmokkelaars. Bovendien zijn er nog eens 286 arrestatiebevelen uitgevaardigd. Drie van de vier gearresteerde smokkelaars zijn Duitsers. „We lo pen achter de feiten aan", aldus Meyer. Hij pleitte voor meer speciale eenheden in de strijd tegen de drugssmokkel. „We moeten er echt een tandje bij zetten." x X „i u» m 'ftÉr 1 T2 9 'WHMlIf VELSEN - Gistermiddag reed voor het eerst verkeer door de Wijktertunnel onder het Noord zeekanaal. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat had even daarvoor de officiële ope ningshandeling verricht. De opening gebeurde vanaf een schip dal zich op het Noordzeekanaal bevond boven de nieuwe tunnel. De minister overhandigde een koord met een haak aan de piloot van een helikopter waarmee vervolgens een enorme oranje strik werd verwijderd aan de noordzijde van de tunnel. foto Juan Vrijdag/ANP NIJKERK (ANP) - De vak bondsleden van de vereniging CFO/SGB hebben gisteren in meerderheid ingestemd met het principeakkoord voor een nieuwe CAO voor het zieken huiswezen (320.000 werkne mers). Dinsdag nog stemden de leden van beroepsorganisatie Nu'91 tegen het akkoord. De Ab vaKabo heeft de ledenvergade ringen nog niet afgerond. Ongeveer 80 procent van de le den van CFO/SGB, een samen werkingsverband van de CNV- bond CFO en enkele beroepsor ganisaties, was voor het ak koord. De leden hadden welis waar moeite met het verlagen of schrappen van sommige onre gelmatigheidstoeslagen, maar gaven het onderhandelingsre- sultaat als geheel een voldoen de. De vakbondsleden vroegen ver der harde garanties voor de groei van de werkgelegenheid. Proef Casema: telefoon via het kabelnet DEN HAAG (GPD) - Kabelex ploitant Casema begint in maart volgend jaar met telefo nie via de kabel. In eerste in stantie zullen 2000 consumen ten in Utrecht en Leidschendam via de kabel kunnen bellen. Eind 1997 wil Casema de telefo nie uitbreiden tot de helft van de 1,2 miljoen aansluitingen. Casema start de proef in nauwe samenwerking met Enertel, het telefoniebedrijf van de energie maatschappijen. „Bellen met de rest van het land loopt deels via het netwerk van de PTT en deels via de kabel van de energie maatschappijen", aldus een woordvoerder van Casema. Over de hoogte van de tarieven moet nog een beslissing worden genomen, „maar ze zullen zeker concurrerend zijn met die van de PTT", aldus de woordvoerder. In de nieuwe CAO, die twee jaar geldt, gaat de werkweek naar 36 uur. Dit moet 10.000 nieuwe ba nen opleveren. De leden willen dat onder meer de onderne mingsraden moeten controleren of er in de verschillende zieken huizen daadwerkelijk meer per soneel wordt geworven. Inmiddels heeft Nu'91 een brief geschreven aan de werkgevers, verenigd in de Nederlandse Zorgfederatie (NZf). Nu'91 wil de CAO-onderhandelingen herope nen. De leden van de beroepsor ganisatie voor de verpleging zijn tegen het snijden in de toeslagen voor onregelmatige diensten. Ook vonden ze de loonsverho ging te mager. Volgens directeur W. Bakker van Nu'91 is het niet uitgesloten dat zijn organisatie werkonder brekingen gaat organiseren, zelfs los van de vakbonden. Op dit moment vindt hij het daar voor echter nog te vroeg. De NZf kon gisteren nog niet reageren op de brief. Ook de ach terban van de werkgeversorga nisatie - de ziekenhuizen en in stellingen - moet nog stemmen over het CAO-resultaat. Zowel NZf als CFO gaan ervan uit dat als alle partijen behalve Nu'91 instemmen met het principeak koord, er vermoedelijk niet op nieuw wordt onderhandeld. HONZADRIEL - Een hovenier beleeft achter het stuur van zijn auto balancerend op de dijk bij Honzadriel angstige ogenblikken. Hij kwam bij het keren naast de weg terecht en dreigde naar beneden te rollen. Met de voet stevig op de rem wacht hij op hulp om zijn voertuig weer met alle wielen op de weg te krijgen. Een voorbijgangster houdt het portier open om de vluchtweg vrij te houden voor het geval het mis gaat. foto Cor de Cock/ANP Minder afval naar vuilnisbelt DEN HAAG <GPD> - Vorig jaar is maar liefst twintig procent minder afval gedumpt op vuilnisbelten dan in 1994. De afname naar 9.8 miljoen ton is voornamelijk te danken aan de veran derde bestemmingen voor het. huishoudelijk afval en het bouw en sloopafval. Dit blijkt uit een rapport van het Afval Overleg Orgaan (AOO) in Utrecht. Nog altijd wordt huishoudelijk afval naar stort- en verbran dingsplaatsen gebracht, maar in 1995 is het percentage dat tot compost is verwerkt met twintig procent gestegen. Sinds 1991 is de hoeveelheid gecomposteerd GFT-afval bijna vervijfvou digd tot 1,5 miljoen ton. Gevangene zaagt tralies cel door ZWAAG ANP) - Een 25-jarige gedetineerde ex-Joegoslaaf is in de nacht van dinsdag op woensdag ontsnapt uit het huis van bewaring De Eenhoorn in het Noord-Hollandse Zwaag. De ont snapping van de man werd woensdagochtend ontdekt, zo is gisteren bekendgemaakt. Van de voort vluchtige, die vastzat in verband met een uitleveringsverzoek door Duitsland, ont breekt elk spoor. De man is uit zijn cel weggekomen door de tralies door te za gen. Hoe hij daarna zijn weg uit het gebouw heeft weten te vin den zonder te worden opgemerkt, wordt volgens een woord voerder van het mihisterie van Justitie nog onderzocht. Ook is het een raadsel hoe de man een zaag in zijn cel heeft gekregei Nijhoffprijs gaat naar Paul Claes AMSTERDAM (ANP) - Paul Claes ontvangt dit jaar de Marti- nus Nijhoff Prijs voor vertalingen, Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft dit gisteren bekendgemaakt. Claes (geb. 1943) krijgt de prijs voor zijn vertalingen van poëzie uit verschillende talen in het Nederlands. Zijn oeuvre bestaat uit vertalingen van gedichten van onder anderen Von Platen, Mallermé en Sappho. Aan de prijs is een bedrag van 100.000 gulden verbonden. De jury noemt Claes' poëzievertalingen briljant. „Het oor spronkelijke karakter van de gedichten weet hij steeds uit muntend recht te doen. terwijl hij tezelfdertijd de Nederlandse poëzie met zijn vertalingen verrijkt." Claes is de eerste Vlaming die de prijs voor vertalingen ont vangt. Fotograferen steeds populairder DEN HAAG ANP- Nederland fotografeert er lustig op los. De laatste jaren is het bezit van fotocamera's fors toegenomen. Ten opzichte van 1991 is het aantal toestellen in Nederland toegenomen met 23 procent tot 8.350.000 exemplaren. Daar mee worden in totaal 870 miljoen foto's gemaakt, een verdrie voudiging vergeleken met 1974. Dit blijkt uit een NlPO-markt- onderzoek in opdracht van Bureau Voorlichting Foto Film Vi deo. Kleurenfoto's zijn verreweg het meest geliefd (761 miljoen), dan volgen dia's (62 miljoen) en zwarGwit foto's (47 miljoen). Meest gebruikte toestellen zijn de compact camera en de kleinbeeld spiegelreflexcamera's Gemiddeld worden per camera 134 pla ten per jaar gemaakt. Ritueel slachten aan banden DEN HAAG (ANP) - Bij rituele slachtingen mag maar een be perkt aantal betrokkenen aanwezig zijn. De dieren moeten zo veel mogelijk rust hebben en houden. Het kabinet is donder dag akkoord gegaan met een ontwerp-besluit. van die strek king van minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De Israëlitische en islamitische ritus staan in het algemeen niet toe dat dieren als geiten en schapen voorafgaand aan het slachten worden bedwelmd. Vaak is er een fiks aantal omstan ders bij die slachtingen. De dieren worden daardoor nerveus. In veel gevallen leidt het tot pijn. kneuzingen, verwondingen en opwinding. Het kabinet wil dat zoveel mogelijk voorkomen. Plan: snelheid auto's op afstand geregeld ALMERE (GPD) - Flevoland moet experimenteergebied worden voor elektronische snelheidsbegrenzers op de plat telandswegen. Dat wil het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Flevoland. De overheid kan dan op afstand de snelheid beperken via apparaatjes in de auto en kastjes langs de wegen. Ingebouwde snelheidsregelaars in auto's, ook wel bekend als cruise control, bestaan al. Een stapje verder gaat een snelheids regelaar die op afstand door de overheid bestuurd kan worden. Op dit moment is dat nog toe komstmuziek. maar autofabri kanten zijn bezig met experi menten. Er wordt, ook in Neder land, gedacht over een toepas sing hiervan op snelwegen. Volgens het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Flevoland (ROVF) moet Flevoland het eer ste gebied in Nederland worden om zulke kastjes op de platte landswegen te installeren. De wegen in dit gebied lenen zich daar uitstekend voor. vinden de gemeenten en andere instellin gen binnen het ROVF. De ver wachting is dat 'Den Haag' te in teresseren is voor een dergelijk experiment. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie jaagt op een of meer vernuftige high tech-criminelen die in Zeist een pinautomaat hebben weten te kraken. Verdere gevallen zijn in Europa niet bekend, zegt directeur Overmars van de Neder landse Vereniging van Ban ken. Geregeld worden bank rekeningen geplunderd van gebruikers van geldauto maten, maar dat gebeurt al tijd veel primitiever, aldus Overmars. De fraude werd in april ont dekt bij een filiaal van de Ra bobank in het Zeister win kelcentrum Vollenhove. Dat gebeurde door een vader en zijn zoon die er geld wilden opnemen. Ze troffen op de pinautomaat een wit bakje aan dat naar beneden viel. De hierop geattendeerde po litie concludeerde na onder zoek dat het ging om een door criminelen zelf ge maakte minuscule camera met een zendertje. Verder onderzoek bracht aan het licht dat die camera de door klanten ingetikte pincode registreerde en doorzond naar een verzamel punt dat heel vernuftig op een kleine vijftig meter van de geldautomaat was wegge stopt. Tevens ontdekte de recherche dat de criminelen er ook in slaagden over de andere bankgegevens op de pinpas van de klanten te be schikken. Daartoe hadden ze in de sleuf van de toe gangsdeur naar de geldauto maat een illegale bankpasle zer geplaatst. Overmars: „Een zeer dure in stallatie. die maar één keer is gebruikt voor een paar honderd gulden opbrengst. Die heeft de bank vergoed." Volgens Interpay, de organi satie die het bankverkeer verwerkt, en de gezamenlij ke banken in Nederland, hebben de dieven in totaal 25.000 buitgemaakt. Twin tig mensen zouden het slachtoffer van de truc ge worden zijn. Volgens de Centrale Recher che en Informatiedienst (CRI) zou het echter wel de gelijk gaan om een (vermoe delijk) internationale bende die mogelijk in Utrecht. Amersfoort. Zeist. Arnhem. Apeldoorn. Leiden, Katwijk en Helmond illegale appera- tuur aanbracht om bankre keningen te plunderen. Advertentie Kerkplein 8, Yerseke \Telefoon 0113 574210,/ DEN HAAG (GPD) - De Neder landse staat kan een miljarden meevaller tegemoet zien door dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) de eerste slag heeft gewonnen over de compensatie van te veel gele verd aardgas aan Duitsland. In een tussenvonnis van het Inter nationale hof van Arbitrage in Parijs is bepaald dat de Duitse afnemers minimaal 3,75 miljard gulden moeten betalen voor het te veel geleverde gas. Minstens de helft van dat geld gaat naar de Nederlandse overheid, die een belang heeft van 40 procent in de NAM. De komende maanden zal ver der onderhandeld worden tus sen de partijen over de defini tieve hoogte van de schadever goeding. Het geschil gaat over de levering van aardgas uit het Groninger gasveld. Dit veld loopt van Ne derland door in Duitsland. Het probleem daarbij is dat in de grensstreek, het Eems Dollard- gebied, geen overeenstemming is waar de definitieve grens loopt tussen beide landen. Besloten werd dit gebied gezamenlijk te exploiteren, waarbij de verde ling op 50-50-basis zou zijn. In 1981 bleek dat de hoeveelheid winbaar gas kleiner was dan aanvankelijk geraamd. Als ge volg daarvan berekende de NAM dat de Duitsers 20 miljard kubieke meter te veel gas uit het veld hadden ontvangen. In 1992 erkende de Duitse regering dat feit. Over de hoogte van de compen satie konden de partijen het ech ter niet eens worden. De Duitse afnemer, het bedrijf Brigitta waarin Shell en Esso elk de helft- van de aandelen bezitten, wilde in eerste instantie de compensa tie voldoen door gasleveranties aan Nederland. Daar ging de Ne derlandse overheid niet mee ak koord, zodat de zaak werd voor gelegd aan het arbitragehof in Parijs. Contanten Dat hof bepaalde deze week dat Brigitta het te veel verkregen gas in contanten moet afreke nen. „Bovendien moet er rente over het bedrag worden betaald, waardoor Brigitta geen baat meer heeft bij het rekken van de zaak. Dat gaat ze alleen maar meer kosten", aldus minister Wijers van economische zaken. Voorlopig ligt de minimale ver goeding op 2,3 miljard D-mark exclusief rente. Inclusief rente komt dat op een bedrag van 3.75 miljard gulden. „De komende maanden zal verder onderhan deld worden over het definitieve compensatiebedrag. Het kan dus alleen maar meer worden", aldus Wijers. De oorspronkelijke berekening van de NAM kwam uit op een maximaal bedrag van 9.4 mil jard gulden extra inkomsten, ex clusief rente. De tussentijdse ra ming van het Hof geeft dus nog de nodige ruimte voor onder handelingen. De partijen heb ben tot december de tijd de zaak in der minne te schikken, daarna zal het Hof een definitieve scha devergoeding vaststellen. De extra inkomsten worden ge bruikt voor de financiering van het Fonds Economische Struc tuurversterking (FES). Uit dit fonds worden grote infrastructu rele projecten betaald als de Be tuwelijn en de hogesnelheids trein. Hoeveel geld er uiteinde lijk in het fonds vloeit, is nog niet bekend. „Ten eerste is het defini tieve bedrag nog niet bekend. Bovendien verdwijnt een deel van de opbrengst als vennoot schapsbelasting in de kas van de minister van financiën en maxi maal 700 miljoen gulden wordt bestemd voor de afbouw van de WIR". Als je echt van de zomer wilt genieten, ga je nu naar Primafoon. Want de Pocketline Jazz' kost nu maar f 128,-. Een handige mobiele GSM-telefoon waarmee je 'n vrijwel heel Europa kunt bellen. En gebeld worden. Op'n terrasje in Maastricht of op je eigen vakantie-adres Wanneer je hem vóór 21 juli teer je ook nog eens extra, nesteek-weken bepaalt de Bel het KNMI-weerbericht mum middagtemperatuur, in Zuid-Frankrijk koopt, dan profi- Want gedurende onze Zon- temperatuur de korting, voor de voorspelde maxi- telefoon 06-8003 (50 cent per minuut). Kom dus snel langs bij Primafoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3