Een tijdelijk project van Adviesburo Adviesburo Hontenisse vreest varkensinvasie PZC Wrange humor en schroom Asielen weer mudvol in vakantietijd zeeland VRIJDAG 12 JULI 1996 zw *11 exposities kunst laad van State buigt zich over beroepszaken van bouwlustige veehouder Eerste appels geveild KAPELLE - De eerste appelen van het nieuwe seizoen zijn donderdag geveild op de Coöperatieve veiling Holland-Zee land in Kapelle. Het ging om een partij Yellow Transparant klasse I, die aangevoerd waren door P. M. van Leeuwen uit 's- Heer Hendrikskinderen. Vorig jaar werden de appels vijf dagen eerder geveild. Reden voor de latere oogst is het weer. Voor een vroege oogst is meer zon nodig. De appels werden voor 1.44 verkocht aan C. de Jonge uit Kruiningen. Deze prijs is niet uit zonderlijk voor een oogst van deze kwaliteit. Bestuurder onwel, auto in sloot 's-HEERENHOEK - Een 79-jarige man uit Heinkenszand is donderdagochtend in 's-Heerenhoek met zijn auto in de sloot beland. Hij kwam op de 's-Heerenhoeksedijk op de verkeerde weghelft terecht, ramde vervolgens een betonnen paal en reed van de dijk. De man moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto raakte zwaar beschadigd. Het onge luk gebeurde vermoedelijk doordat de man een herseninfarct kreeg. Boete 2000 voor dronken kapitein TERNEUZEN - De kapitein van de coaster Ilona G heeft don derdag een boete van tweeduizend gulden gekregen voor varen onder invloed van alcohol. Agenten van de waterpolitie troffen de man dronken aan op zijn schip toen hij door het kanaal van Gent naar Terneuzen voer. De politie was getipt door een an dere schipper die hinder ondervond van de coaster. Toen de Ilona G. hard stuurboord ging na het passeren van de brug bij Sluiskil besloot de politie een kijkje aan boord te ne men. Daar roken de agenten een sterke alcohollucht. Zij onder wierpen de schipper aan een blaastest, waarna op het bureau in Terneuzen nog een ademanalyse werd gedaan. De boete werd direct betaald door de agent van het schip. De kapitein kreeg een vaarverbod voor tien uur. Bewoners pakken verdachte op HEINKENSZAND - Een 52-jarige inwoner van Heinkenszand heeft, samen met wat buurtgenoten, met succes een verdachte van auto-inbraak op de hielen gezeten. In de nacht van woens dag op donderdag zag de 52-jarige dat de verdachte, een 33-ja- rige dorpsgenoot, aan het inbreken was in zijn auto. Hij alar meerde zijn buren en in de Ganzestraat kon de verdachte, na een achtervolging te voet. worden aangehouden. De politie was even later ter plekke om de man mee te nemen naar het bureau. De radio is nog niet boven water: de man ontkent dat hij heeft ingebroken in de wagen. Fietser bij botsing gewond HENGSTDIJK - Een 21-jarige racefietser uit Kloosterzande is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Zuid- dijk in Hengstdijk Hij moest met een hersenschudding en een scheurtje in de oogkas worden opgenomen in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De fietser reed rond half tien over de Zuiddijk. Een 41-jarige automobilist uit Assenede kwam hem tegemoet. In een haakse bocht hielden ze onvoldoende rechts, waardoor een botsing het gevolg was. De fiets en de auto hadden nauwelijks schade. Op de Langeweg/Eerste Verkorting in Axel liepen twee perso nenauto's donderdagochtend bij een botsing zware schade op. Een 33-jarige vrouw uit Koewacht kwam vanuit Axel, over de Eerste Verkorting de Langeweg opgereden. Zij verleende hier bij geen voorrang aan een 55-jarige man uit Koewacht. Rij strandhuisjes opengebroken WESTENSCHOÜWEN - De afgelopen dagen zijn 86 strandca bines opengebroken op het strand bij Westenschouwen. Vol gens de 56-jarige eigenaar is er niets weggenomen. De schade is echter aanzienlijk. De politie is nog op zoek naar de daders. In de Nieuwe Kerk in Zierik- zee is tot en met 20 augustus de expositie Geschiedenis van de Nieuwe kerk en voorgaande kerken te bezichtigen. Ge opend: di en do 11-16 uur. Het geluk van de koeienschet- ser en andere schilderijen heet de expositie van acrylwerk van de Goesenaar Adri Geelhoed, die tot en met 24 juli is te zien in de consistorie naast de Kapel van Sint Maarten in Hoogelan- de. De in Nieuwdorp geboren kunstenaar houdt zich de laat ste jaren bezig met onderwerpen uit zijn jeugd. Geopend: ma t/m za 13-17.30 uur. Onder de titel Reisprojekties Luchtrejlekties begint vandaag (vrijdag» om 16.00 uur een expo sitie van schilderijen, met als on derwerp 'reizen', van Gust Ro- mijn uit Dreischor in het Zeeuws Museum in Middelburg. Geopend t/m 15 september: ma t lm za 10-17 uur, zon- en feestda gen 12-17 uur. Tot en met 14 augustus han gen olieverfschilderijen van de sinds enige jaren in Nederland wonende Franqaise Valerie Lot- tier in galerie Het Gouden Brief- ke in Middelburg, afgewisseld door bronzen en stenen sculptu ren van Jan Klaver uit Hilver sum. Geopend: ma 13-17.30 uur, di t/m vr 10-17.30 uur (do tot 21 uur) en za 10-17 uur. Wind en Stilleven vormen de onderwerpen van de schilderijen van Diana Capello-Stevens, die tot eind augustus in de exposi tieruimte van Emergis in Kloe- tinge tentoon worden gesteld. De gebruikte technieken zijn aquarel met katoen als drager en olieverf op doek, board of zuurvrij Steinbach karton. Ge opend tijdens kantooruren. Achttien werken van de Vlis- singse maritieme schilder Jan de Quelery zijn tot na de zomer te zien in Grand Hotel Arion in Vlissingen. Galerie Borsboom in Burgh exposeert t/m 10 augustus olie verfschilderijen en aquarellen van landschappen van Haagse kunstenares Roeli Willekes uit Den Haag in de Kleine Galerie. Aquarellen van Schouwen van de hand van Leni Ruisch uit Dordrecht zijn in dezelfde pe riode te zien in de Grote Galerie. Geopend: do t/m za 11-17 uur. In de hervormde kerk in Burgh-Haamstede wordt van 15 juli tot 3 augustus een zomerten- toonstelling gehouden met als titel Vrouwen van het begin. Ook hier is werk te bezichtigen van Roeli Willekes. De kern van deze expositie wordt gevormd door een serie van vijftien schil derijen die vrouwen uit de Bijbel weergeven. Geopend: ma t/m za 11-16 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 13. van onze verslaggever MIDDELBURG - In telefoon boek of Gouden Gids is het te vergeefs zoeken naar Advies buro Adviesburo. Het is een imaginair bureau. Het bestaat in de eerste plaats in het hoofd van kunstenaar Hein Verwer. Maar af en toe neemt Advies buro Adviesburo een tastbare vorm aan. Deze maand bijvoor beeld in Middelburg, in een woonkamer aan de Molstraat 23. Behalve van Verwer is daar werk te zien van Leo van Kam pen en Goof Remijn. „Ik vind de tijdelijkheid van het project wel prettig", zegt Verwer. „Straks staan hier gewoon weer een tafel, een bank en een tv. Het feit dat mensen dat weten maakt kunst tot iets heel ge woons. Dit was een huiskamer, nu is er kunst te zien en straks is het weer een huiskamer." In de ruimte doet niets meer denken aan een huiskamer. Dat komt ook door de grote winkel ruiten die door Adviesburo Ad viesburo optimaal zijn benut om zich te presenteren. „Het is een voormalig winkelpand dat tot woonhuis is omgebouwd", aldus Verwer. „Als de familie die hier4 woont op vakantie is, zitten er meestel andere mensen in huis maar nu mogen wij de ruimte ge bruiken. Als zo'n kans zich voor doet moetje die gewoon grijpen. Verder hou ik wel van ruimtes waar weinig ballast op rust. Het is geen galerie of museum. De kunstwereld is verkokerd. Alles gaat in bepaalde stromen en over gebaande paden. Ik vind het wel fijn om daarnaast dit soort dingen te doen." Fenomeen Verwer bedacht de naam Ad viesburo Adviesburo uit de be hoefte om een aantal van zijn ac tiviteiten te benoemen. Dat zegt meteen iets over de kunst die hij maakt, omdat hij zich daarin ook bezighoudt met namen en aanduidingen die aan de dingen betekenis geven. „Pas als we de cijfers op een rijtje zien, zeggen we: 'Het is deze maand erg droog geweest.' Dat is toch een opmer kelijk fenomeen? Een adviesbu reau vind ik ook een fantastisch fenomeen Dat wordt te pas en te onpas gebruikt om dingen door te zetten. Men schermt dan met de raadgevingen van een advies bureau. Zulke fenomenen, daar speel ik graag mee. Ik wil er niet cynisch over doen. Ik kijk ernaar en ik speel ermee." Eigenlijk is Adviesburo Advies buro een kunstwerk van Verwer waarin hij weer kunst van zich zelf en anderen kan presenteren. Voor de expositie in de Mol straat zocht hij kunstenaars die in hun werk iets met het zijne ge meen hebben. De kunst van Ver wer. Van Kampen en Remijn heeft een verhaal waarin werk en ordening een belangrijke rol spe len. Dat blijkt uit de tentoonstelling. Verwer gebruikt kleuren uit landschapstudies in werk dat op het eerste gezicht weinig land schappelijks meer heeft. Hij heeft formulieren gemaakt van verschillende divisies van één bedrijf die vreemde namen heb ben meegekregen. Hij heeft ook een keurige stapel fruitkisten neergezet met kleurige doeken ertussen. Remijn maakt tekeningen, ook op de muur. waarin hij zwaar li Expositie Ria Tubbax en Guust de Waele van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Het was een bont gezelschap, deze week bij de vernissage van de exposan ten Ria Tubbax en Guust de Waele in galerie In de Galerant in Terneuzen. De werken van de 43-jarige Antwerpse en de 75-ja- rige Terneuzenaar zijn zo ver schillend dat het haast verwon derlijk is dat ze zo broederlijk naast elkaar hangen achter de glazen wand in de Nieuwstraat. Maar voor wie weet dat beiden tot de 'kunstbende' rond de Hoekse beeldend kunstenaar Bert Begijn behoren, is de over eenkomst al duidelijker. Begijn bracht beide kunste naars bij elkaar. Voor De Waele is het de eerste keer dat hij met zijn werk naar buiten komt. Ex poseren was voor hem nooit zo belangrijk. Als hij zijn ei, zijn emoties maar kwijt kon. Dat zijn vrouw niet erg gecharmeerd was van zijn werk, speelde eveneens een rol, denkt galeriehoudster Cathy Porte. Dat laat echter on verlet dat De Waele lak heeft aan wat anderen van zijn werk vin den en zijn eigen stijl altijd trouw is gebleven. De Terneuze naar schroomt niet de meest hel dere. vurige kleuren te combine ren met soms provocerende beelden. Religie en welgevorm de naakten keren regelmatig te rug in zijn werk. Twee vrouwen, de één met uitgerukt hart in de hand. onder een brandend kruis: „Niet iets om thuis boven de bank te hangen, maar wel prach tig". vindt Porte. De Waele wil verhalen vertellen, wil shockeren. Maar zijn humor is wrang. Dat bewijst een drie luik, dat apart opgehangen niet direct bij elkaar lijkt te horen. Het eerste schilderij toont een vrouw aan een tafel, een wijntje erbij, wachtend op haar man. De klok geeft aan dat het vijf uur is. Op het volgende schilderij - een eenvoudig, slordig opgehangen stuk hardboard - zit de vrouw nog steeds aan tafel, nu voor overgebogen, de fles een eindje leeg. Het is duidelijk een aantal uur later. Het derde werk is het dramatisch en weinig verhul lend slot van de eenzame avond: de fles ligt op de grond, de vrouw onderuit gezakt. Blootgeven Ria Tubbax lijkt daarentegen enige schroom te hebben om haar schilderijen tentoon te stel len en zich op haar zelfportret ten, soms letterlijk, bloot te ge ven. De kleuren zijn in ieder ge val veel behoudender, wellicht zelfs een beetje braaf, maar ze ker niet saai. Ook bij haar was het Bert Begijn die haar aan spoorde om het sluimerende ta lent na twintig jaar weer op te pakken en haar uit het isole ment haalde. De van geboorte af dove vrouw was in de jaren zeventig een veel belovend kunstenares in Ant werpen en daarbuiten. Ze expo seerde in bekende galeries en critici waren lyrisch over haar werk. Toen ze trouwde en vijf kinderen kreeg, verwaterde dit. maar de behoefte om te schilde ren bleef en al die tijd hielden zij en Begijn contact Haar handi cap speelt ongetwijfeld een be langrijke rol in haar werk. De we reld is nu eenmaal kleiner zon der gehoor. Hoewel Tubbax op haar intieme figuratieve, soms kubistische zelfportretten niet erg zelfbewust, maar schuchter overkomt, is ze in werkelijkheid een vrolijk, gedreven en open mens, weet Cathy Porte. Ook na twintig jaar 'afwezigheid' vallen de doeken meteen in de smaak bij het kunstminnend publiek. ..Sommige werken had ik al wel tien keer kunnen verkopen." De expositie Galerie in de Galerant loopt nog tot en met 31 augustus. Be halve het werk van Tubbax en De Waele. is er ook icerk te zien van an dere kunstenaars. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 1730 uur Vrijdags tot 2100 chamelijk werk lijkt te verheer lijken. Tekeningen van werklui en bijna geabstraheerde weerga ven van bulldozers en land bouwwerktuigen. Foto's Leo van Kampen heeft een foto installatie gemaakt die de aan dacht vestigt op wat er zoal met foto's gebeurt voor ze worden opgehangen of ingeplakt of waai' de foto's blijven die dat stadium nooit bereiken. Ze hangen aan een waslijn te drogen Onder de waslijn staan geopende archief dozen. „Ik ben voortdurend bezig met een onderzoek naar functies bin nen de fotografie", zegt Van Kampen. „De foto als plaatje aan de muur, dat is maar één van de vele functies. Fotografie is een bewijs van bestaan. Dat aspect boeit me heel erg. Wat ik wil weten is: wat gebeurt er met die bewijzen? Ik blijf me daar mee bezighouden. Het is een on derzoek naar de grenzen van de fotografie." Adviesburo Adviesburo. T/m 4 aug te zien in de Molstraat 23 in Middel burg. do Urn zo van 16-21 uur Werk van Lia Tubbax foto Peter Nicolai Werk van Guust de Waele foto Peter Nicolai Hij meent dat de grondslag voor de vergunning is verlaten. „Er is in mijn ogen sprake van be drog." P. de Rijk woont sinds 1991 in het bewuste huis aan de Polder weg 40. Hij trekt samen met Wouters ten strijde tegen de ver gunning van De Waal. De Rijk zegt stank- en geluidsoverlast te ondervinden van het bestaande varkensbedrijf. Volgens woordvoerder L. van der Walle van Hontenisse heeft de verkoop van Polderweg 40 aan De Waal nooit deel uitge maakt van de vergunningaan vraag. De aantijging dat er spra ke is van bedrog, bestreed hij. „Hij heeft het allemaal van ho ren zeggen. Wouters wordt juri disch gehinderd door de be staande bedrijven. Hij heeft geen milieutechnische hinder waar hij zich nu op beroept Dat geldt volgens Van der Walle ook voor het bezwaar tegen de ver gunning van Cammaert. Rijk had kunnen weten waar hij aan begon: hij kwam er in 1991 wo nen toen De Waal al jarenlang zijn vergunning had, aldus Van der Walle. Te laat Op de Langeweg in Ossenisse is Wouters al drie stallen aan het bouwen. Hij wil in deze kwestie een schadeprocedure beginnen omdat Hontenisse veel te laat een besluit heeft genomen over deze locatie. De gemeente kon niet anders, bracht Van Kuppeveld te berde Er lagen vierduizend bezwaar schriften tegen de mesterij. Hon tenisse heeft een te klein ambte narenapparaat om dat soort za ken te regelen. „En we waren de eerste gemeente die met de var kensinvasie werden geconfron teerd." eind vorig jaar door de Raad van State afgewezen. Wouters heeft twee bezwaren in gediend tegen vergunningen voor bestaande varkensbedrij ven. Hij gebruikt hetzelfde argu ment waarmee Hontenisse hem weert: stankoverlast voor om wonenden. Als deze twee bezwa ren worden gehonoreerd, is voor Wouters de weg vrij om te bou wen. Het zesde bezwaar betreft de te late beslissing op een aan vraag voor varkensstallen aan de Langeweg. Hontenisse wil geen grote var kensbedrijven aan de Zuidweg, Rummersdijkstraat en Kamper- weg. Twee van de drie mesterij- en zouden de Vogeldijk - een be schermd natuurgebied - met verzuring bedreigen. Voor alle drie geldt volgens de gemeente dat de stankoverlast te groot wordt. Er zitten al an dere bedrijven. Als de hinder daarvan wordt opgeteld bij de stallen die Wouters wil bouwen, worden wettelijke normen over schreden, aldus Hontenisse. Geen varkens De raadsman van Wouters, J. van Groningen, bestrijdt dat. Het bedrijf Cammaert dat wordt meegerekend, heeft een vergun ning voor 28 varkens. Dat is dus niet de intensieve veehouderij waarover de richtlijn inzake de stankoverlast spreekt, stelt Van Groningen. Het hoeft in zijn ogen niet te worden meegeteld. Bovendien benut Cammaert de vergunning niet volgens de raadman. Zijn cliënt heeft ge zien dat er geen varkens aanwe zig was. Het andere bedrijf waarvan de overlast wordt meegerekend, heeft destijds op oneigenlijke gronden een vergunning gekre gen, meent Van Groningen. Ei genaar De Waal had eerst een vergunning voor 750 varkens. Dat aantal is op diens verzoek, aldus de gemeente, terugge bracht naar 267. Bij de vergunningverlening is er van uitgegaan dat een nabijgele gen huis aan het woningbestand onttrokken zou worden, bracht Van Groningen naar voren. De Waal zou dat huis kopen. Dit was afgesproken met de erfgena men van de toenmalige bezitter. Bedrog Die koopovereenkomst is vol gens Van Groningen ongedaan gemaakt op de dag dat De Waal zijn vergunning binnenkreeg. van onze verslaggever VLISSINGEN - Tent en slaap zak in de bagagebak, kinde ren met een paar stripboekjes op de achterbank en rijden maar. Naar Duitsland, Fran- kijk, Spanje of nog verder. En poes Minet en hond Bello? Voor hen is helaas geen plek. Een oppas zoeken geeft ook zo'n gedoe. Dus hup, weg er mee. In het gunstigste geval worden ze naar het asiel ge bracht. Maar vaak worden ze ook gewoon aan hun lot over gelaten; ga maar mussen van gen op straat of konijnen ja gen in het bos. Het is elk jaar hetzelfde liedje. De vakantie periode zorgt voor topdrukte in een aantal Zeeuwse diere nasielen. Vooral bij de asielen in Ter neuzen en Middelburg zitten de hokken mudjevol en is nau welijks plek om nog meer huis dieren op te vangen. Beheer ster Corry Quist van het asiel in Middelburg: „Het is gigan tisch druk." Een medewerk ster van het asiel Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen: „We zitten tot aan de nok toe vol." Honderden katten en vele tientallen honden verblijven op dit moment in de Zeeuwse asielen. „Wij hebben", zegt Corry Quist, „hier zeker zestig of zeventig volwassen katten, veertig kittens en vijftien hon den." Een aanzienlijk aantal zwerfdieren zit daar tussen. ..Het- is duidelijk dat veel van die" dieren door de eigenaar zijn gedumpt." Onrustbarend Vooral de toename van het aantal katten is onrustendba- rend, vindt Quist. Zij vreest dat dat in de toekomst alleen maar erger wordt. „De katten populatie groeit. Dat komt denk ik mede door de econo mische situatie. Het sterilise ren van een poes kost tegen woordig 130 gulden. En er zijn nogal wat mensen die zich dat niet meer kunnen veroorlo ven." In Terneuzen hetzelfde ver haal. Een medewerkster van het dierenasiel Zeeuws-Vlaan- deren meldt dat alle 22 hon denhokken bezet zijn. „We kunnen er geen honden meer bij hebben óf we zouden er meerdere in één hok moeten doen. En dat kan de bedoeling niet zijn." In Goes en Zierikzee daarente gen is de situatie minder nij pend. Beheerster Jolanda Meerman van het asiel te Zie rikzee: „Vorig jaar was het bij ons echt een gekkenhuis. Maar dat is nu niet het geval." Smoesjes Veel hondeneigenaren melden zich rond deze tijd met de ver trouwde smoesjes bij de asie len om hun dier af te staan; Fikkie is vals geworden of baasje heeft plots last van een ernstige allergie - dat soort verhalen. Maar dat is in elk ge val een betere oplossing dan het beest zo maar ergens ach ter te laten of in de krant in de aanbieding te doen. Beheer der P. Boelee van dierenasiel Tussenhaven in Goes: „We hebben liever dat mensen hun hond aan ons afstaan dan dat zij dat via een advertentie pro beren te doen. Want veel hon den komen op die manier in de handel terecht." De Zeeuwse asielen moeten zich weer ontfermen over honder den katten en honden die in de vakantie in de steek worden gelaten. foto Lex de Meester van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeente Hon tenisse vreest dat zij door een uitspraak van de Raad van Sta te meer varkens op haar grond gebied moet toelaten dan zij zelf wil. De bestuursrechters bekij ken of de hoogte van de reken- factor die nu wordt gebruikt bij het bepalen van stankoverlast, juist is. ,.Als u om gaat. houdt u dan ook rekening met de effecten die dat heeft voor een gemeente als Hontenisse", vroeg gemeentese cretaris F. van Kuppeveld van Hontenisse donderdag de staatsraden tijdens de behande ling van zes beroepszaken. Dat zullen zij zeker doen. verzekerde staatsraad Hulshof hem. Door het gebruik van bepaalde rekenfactoren veroorzaakt een bestaande varkenshouderij met 267 varkens op papier zodanige overlast dat in de buurt geen nieuwe mesterijen mogen ko men. Gebruik van andere reken- factoren kan leiden tot het toe staan van hogere aantallen var kens in een gebied. Dit kan ook gevolgen hebben voor andere gemeenten. Vergunningen De zes beroepszaken zijn aange spannen door varkensmester J. Wouters tegen Hontenisse. Drie zaken betreffen de weigering vergunningen te verlenen voor grote varkensstallen. Wouters had daarvoor ook om voorlopige voorzieningen verzocht. Die zijn de foto Lex de Meester Adviesburo Adviesburo gaf aan wat anders een gewone buiskamer is. tijdelijk de functie van kunstruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11