Aannemer trotseert rechtbank Deltavliegers moeten vooral hard werken O Wapensteen terug in kademuur 4 WEKEN Hogeschool in rep en roer na omstreden benoemingen in top I WBU zet bouw recreatiepark Renesse ondanks verbod voort Lijk van vermiste Brit in haven Yerseke gevonden actieve vakanties vervoer VOOR 14,25 PRUIMING zeeuwse almanak Bon PZC zeeland WOENSDAG 10 JULI 1996 van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Het college van burgemeester en wethouders van Westerschou- wen moet eerst een hoorzitting houden voordat maatregelen kunnen worden genomen tegen de Walcherse Bouw Unie (WBU). Hoewel de bouwvergun ning is geschorst, weigert het bedrijf te stoppen met de aanleg van het vakantiepark voor ge handicapten aan de Rampweg in Renesse. Volgens WBU-direc- teur G. van Kralingen zijn er 'le gitieme redenen' om door te gaan. Wat die redenen zijn, wil hij echter nog niet prijsgeven. De bij wet verplichte hoorzitting wordt vrijdag 12 juli gehouden. Burgemeester H. Tees treedt op als voorzitter. Deze rol is niet weggelegd voor wethouder C. W. Veerhoek. omdat hij tevens voorzitter is van de Stichting Renesse. de initiatiefnemer van het project. „Ik heb een voorin genomen standpunt",, verklaart Veerhoek. „Ik wil gewoon dat het park er komt." Volgens de wethouder neemt het college waarschijnlijk vol gende week dinsdag een defini tief besluit over de strafmaatre gelen tegen de WBU. Dat het be drijf in overtreding is. staat voor hem vast. „Dit is natuurlijk niet een klein zaakje." Beroep Het is inmiddels ruim een maand geleden dat op last van de president van de rechtbank in Middelburg de bouwvergun ning van het vakantiepark Den Soeten Haerd werd geschorst. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland bewerk stelligde dit door bij de recht bank beroep aan te tekenen te gen het verstrekken van de ver gunning. De natuur- en vogel wacht verzet zich fel tegen het uitbreiden van de verblijfsre- creatie in het betreffende ge bied. De WBU is echter onverstoor baar verder gegaan met de bouw van het 160 rolstoelvriendelijke woningen tellende park. Eerder heeft de gemeente er al per brief op aangedrongen dat het werk werd stilgelegd. Ook werd ge dreigd met de toepassing van bestuursdwang of het opleggen van een dwangsom. De hoogte van die dwangsom kan het col lege van Westerschouwen zelf bepalen. van onze verslaggeefster YERSEKE - In de jachthaven van Yerseke is dinsdagmiddag het lichaam van de vermiste op varende David Harding gevon den. De 47-jarige Engelsman werd sinds vrijdag 28 juni ver mist. Hij verdween die avond na een bezoek aan enkele hore cazaken in het dorp. De politie vermoedt dat de man op de dag van zijn vermissing in het wa ter is* gevallen. Er zijn geen spo ren van een misdrijf aangetrof fen. Sectie moet morgen duide lijkheid verschaffen over de doodsoorzaak. Harding was één van de drie op varenden van het Engelse zeil jacht Rinowet, dat op 27 juni in Yerseke afmeerde. Zijn drijven de lichaam werd gisteren rond half vier gevonden door mensen die in de jachthaven bezig waren met onderhoudswerkzaamhe den aan hun boot. De overige twee opvarenden van het Engel se jacht verblijven nog steeds in Yerseke. Werknemers van een hestratingsbedrijf boren het gat voor de wapensteen. foto Willem Mieras GOES - Een steen met het Goese wapen siert binnenkort de kadewand van de stadshaven. Het gaat om een geschenk van de Stichting Goese Kaden, die het vo rig jaar tijdens de kadefeesten aan burge meester drs. D. J. van der Zaag aanbood. De plaquette is samengesteld uit twee sluitstenen, die waren ingemetseld in de stenen brug over de stadshaven. Met de opkomst van de pleziervaart werd besloten het eindstuk van de Goese haven voor schepen toegankelijk te maken. Daarom moest de stenen brug wijken voor een ophaalbrug De kalkstenen waarop het Goese wapen prijkt, werden na de sloop gedeponeerd op het terrein van de dienst gemeentewerken. Beide waren ech ter niet meer honderd procent gaaf. De Stichting Goese Kaden liet uit de twee stenen één exemplaar vervaardigen, wat met enig kunst- en vliegwerk lukte. Met het oog op de kadefeesten, die volgende donderdag beginnen, wordt de wapen steen deze week ingemetseld in de kade- wand aan de westzijde van het Sint Maar- tensbruggetje. Ralph van der Endt demonstreert een Deltawing in Nieuwvliet. Het landschap glijdt onder je weg. Hoog op een paar honderd meter boven het aardoppervlak hoor je alleen de wind. Onder je beweegt alles als in een slow motion-film. Met sierlijke draaien keer je langzaam terug naar het landingsterrein. Het klinkt allemaal niet zo actief, deze beschrijving van een willekeurige tocht van een zeilvlieger. Maar het is werken, zeker als je naar beneden wilt en het zit een beetje tegen. Of om met voorzitter Jan Martin uit Sluis van de zeilvliegvereniging Jan Van Gent te spreken: „We denken niet zo vaak, zat ik maar in de lucht, want dat is zo gebeurd. Het komt vaker voor datje denkt, was ik maar beneden." Zeilvliegen, deltavliegen of in het Engels hanggliding, gebeurt in Zeeland op twee plaatsen. Bij Zoutelande waar van de duinen af wordt gesprongen en te Nieuwvliet waar zeilvliegers op het vliegterrein van kampeerboer Piet Provoost met een lier de lucht in worden getrokken. In het Zeeuws-Vlaamse Nieuwvliet huist een van de zeven Nederlandse zeilvliegclubs. Jan Van Gent. Ook parapenters, parachutisten die zich met een lier omhoog laten trekken en vervolgens weer afdalen, kunnen daar terecht. In Nieuwvliet zijn de mogelijkheden uitgebreider. In Zoutelande kan alleen bij zuidwestenwind gesprongen worden en in het zomerseizoen niet overdag in verband met de drukte op het strand. De vliegers in Nieuwvliet zijn alleen afhankelijk van het weer. Waait het harder dan windkracht 5, dan wordt het al problematischer. Iedere zeilvlieger kan op het terrein in Nieuwvliet terecht, als hij of zij kan aantonen over het vereiste brevet te beschikken. Afhankelijk van de vraag hoe snel iemand de vaardigheid oppikt duurt het toch wel anderhalf tot twee jaar om dat brevet te halen. Ook dat kan in Nieuwvliet, bijvoorbeeld onder leiding van instructeur Ralph van der Ent uit Hilversum. Zeilvliegen is eigenlijk de laatste twee jaar een stuk aantrekkelijker geworden, legt Martin uit, nu het wordt gelijkgesteld met zweefvliegen. Dat betekent dat ook zogenaamde overlandtochten gemaakt mogen worden. Dat wil zeggen dat de zeilvlieger niet meer hoeft te landen op het terrein waar hij of zij opsteeg. Daardoor is het mogelijk tochten af te leggen van de ene plaats naar de andere. De langste tocht vanaf Nieuwvliet ging over een afstand van 68 kilometer. Eenmaal in de lucht hoeft een vlieger, zeker een beginnende, zich niet eenzaam te voelen, legt instructeur Van der Ent uit. Ze krijgen een radio mee. vergelijkbaar met een 27 mc- bakje. Zo zijn de instructies vanaf de grond te horen. Verder hebben zeilvliegers een computertje aan hun toestel bevestigd dat informatie kan geven over de hoogte, de stijg- en daalsnelheid, de snelheid, eventueel de temperatuur en andere wetenswaardigheden. Van de temperatuur trekken zeilvliegers zich overigens niet veel aan. zo blijkt al snel. Voor een vlucht hullen ze zich gedeeltelijk in een soort cocon, die flink foto Pieter Honhoff foto Charles Strijd isoleert. Alleen de voeten zijn vrij om bij het starten een paar stappen te kunnen doen. Je moet minstens wereldkampioen zaklopen geweest zijn om dat met een gesloten cocon - zeilvliegers hebben het over een harnas - te kunnen doen. Eenmaal in de lucht wurmen ze hun benen er in, trekken aan een touwtje en de rits van de cocon sluit zich. Tegen de nadering van de landing gebeurt het omgekeerde. Zoals de meeste enthousiaste sporters beweren Martin, Provoost en Van der Ent dat hun sport niet duur is. Een nieuw toestel kost 4500 tot 6500 gulden, een goed tweedehandsje is er voor 2500 gulden. En daar komen dan nog wel enkele accessoires bij. Beginners moeten natuurlijk eerst de cursus volgen. Provoost is in 1991 met zijn vliegterrein begonnen. Het interesseerde hem en er bleek belangstelling voor te zijn. Verschillende Belgen weten de weg naar Nieuwvliet al goed te vinden. De locatie blijkt heel geschikt voor gezinnen. Pa gaat zeilvliegen en ma met het kroost naar het strand. Als ze geluk hebben kunnen ze naar elkaar zwaaien. Horen doe je de zeilvliegers niet. Ze maken gebruik van wind en thermiek en zijn op die manier heel milieuvriendelijke bezig. En hoe zit het met hoogtevrees „Geen probleem", antwoordt Van der Ent. „Mensen met hoogtevrees stappen makkelijk in een vliegtuig. Die zijn bang hun ondersteunend vlak te verliezen. Dat speelt bij het zeilvliegen niet. Je hangt in je toestel en je vleugels dragen je." René Schrier van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN De Hogeschool Zeeland is in rep en roef over de jongste benoeming van twee nieuwkomers op belangrijke posten. Volgens de voorzitter van de medezeggenschapsraad A. van Hecke zijn sollicitatie procedures met voeten getre den en werden personeels-ver- tegenwoordigers op een zij spoor gerangeerd. „Dit levert alleen maar gedemotiveerde mensen op", vreest hij. Binnen de hogeschool, waar druk wordt gewerkt aan verster king van -het management, be staat al langer wrevel over het benoemingenbeleid. Recente lijk waarschuwde de medezeg genschapsraad dat het aantrek ken van steeds meer nieuwe lei dinggevenden de financiële po sitie van de hogeschool in ge vaar kan brengen. Maar de on vrede over de twee jongste be noemingen. die eind vorige week bekend werden gemaakt, spitst zich toe op het verloop van de sollicitatieprocedures. In het ene geval, de benoeming van A de Buck tot directeur Fa cilitair Bedrijf, werden functie- eisen zo hoog opgeschroefd dat intere kandidaten niet meer aan de bak kwamen. In het andere geval, de benoeming van R. Teeuwsen tot manager van de opleiding verpleegkunde, wer den eisen zodanig teruggedraaid dat meer ervaren sollicitanten uiteindelijk afvielen Althans, zo is dat door voorzitter Van Hecke van de medezeggenschapsraad ervaren. Vooral de aanstelling van Teeuwsen, vertrekkend direc teur van de voormalige vrou wenvakschool Janneke Dierx, heeft kwaad bloed gezet. De meerderheid van de sollicitatie commissie, namelijk de verte genwoordigers van docenten en studenten, verzette zich tegen haar benoeming tot manager van de verpleegkunde-oplei- ding. Ze zou niet voldoen aan de gestelde eisen: ruime ervaring met het werkveld, veel kennis van verpleegkunde en een eer stegraads bevoegdheid om op dat terrein onderwijs te geven. Maar de topman van de hoge school, algemeen directeur L. Labruyère, dacht daar anders over. Hij meent in Teeuwsen een uitstekend manager te hebben gevonden. Reden waarom hij niet inging op een advies een nieuwe sollicitatieprocedure te starten. Volgens ingewijden meldden zich ook kandidaten die beter thuis zijn in de ver- pleegkunde-sector, maar von den die het geboden salaris niet interessant genoeg. De medezeggenschapsraad is niet bevoegd in het benoemin genbeleid te treden. Maar voor zitter Van Hecke, die ook in de sollicitatie-adviescommissie zat, verwacht dat de raad de pro cedurele kanten van de zaak aan de kaak zal stellen. Omdat de vakanties al zijn begonnen, kan dat pas in het nieuwe schooljaar. De bezwaren tegen de benoe ming van Teeuwsen worden deels gevoed door bezorgdheid over de vraag of ze de belangen van de verpleegkunde-opleiding wel goed genoeg kan behartigen, deels door oud zeer De gevoelig heden hangen samen met het sa menbrengen van de opleiding verpleegkunde en de pedagogi sche academie in één faculteit. Tot directeur van die faculteit werd A. Vermunt benoemd. Hij is afkomstig uit de heao-sector. De opleiding verpleegkunde had liever een kandidaat uit eigen kring. A. Huisman, benoemd ge zien. Huisman kreeg nog wel de functie van opleidingsmanager aangeboden, maar hij weigerde daarmee genoegen te nemen. Algemeen directeur Labruyere liet gisteren via zijn woordvoer der weten dat hij bij de benoe mingen 'zorgvuldig en afgewo gen' te werk is gegaan, en dat de vertrouwelijkheid hem niet toe staat verder op de kwestie in te gaan. Teeuwsen toonde zich ver baasd over de commotie. Ze zei gesolliciteerd te hebben omdat ze juist wel over ervaring be schikt, zowel in het onderwijs als in de verpleging. Ze is bevoegd om les te geven in sociaal-agogi sche vakken, en droeg bouwste nen aan voor het nieuwe stelsel voor verpleegkunde-onderwijs Advertentiei leenmalig binnen zes maanden) éJAj ik wil: LI een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: U per maand met automatische afschrijving a 31,50 LI per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 1Advertentie De ^Ponnigste Prijzen in^Jonnemaire! om van te watertanden Zuidweg 20. Zonnematte. Tel Cl 11-401318 Vrijdag fcnojxiwmd. maaiuldg gesloten Runne parkeergelegenheid X O H v Goed. de Zierikzeeënaar wordt een dagje ouder Maar dat is nog geen excuus om de verjaardag van een kleinzoon te vergeten. Op zijn horloge was het vijf voor zes, maar hij begreep dat het in werkelijkheid vijf voor twaalf was. Gehaast repte hij zich naar de dichtstbijzijnde cd-win- kei. waar de verkoopster juist doende was deur en ■kassa af te sluiten. Ze be keek de last-mtnute-klant met een blik waaruit weinig cliëntvriendelijkheid sprak: wat-ie wilde hebben. De man nam ruim de tijd om zijn bestelling te plaatsen. Hij drentelde op zijn gemak door de winkel, liep wat cd- bakken door en besloot uit eindelijk tot de aanschaf van een cd-bon. „Doe er maar een van vijfentwintig gulden." De verkoopster legde de waardebon zuchtend op de toonbank, deed er met dui delijke tegenzin een ca deaupapiertje om en sprak ongeduldig. ..Da's dan vijf entwintig gulden." De klant keek haar ver baasd aan. „Zijn die dingen tegenwoordig zó duur?" Hij betaalde en verliet de win kel. De verkoopster staarde hem na. greep de telefoon om onmiddellijk een vrien din te bellen: 'nou héb ik toch een malloot in de win kel gehad'. Ze hebben lang zitten giechelen, die ver koopster en die vriendin. Wat ze niet konden zien was het tevreden glimlachje van een oude Zierikzeeënaar die een paar straten verder op liep. Het was hem wéér gelukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21