Politie overtreft verwachtingen Buurtschap Othene in het nauw In grensstreek 700 km ruiterpad Zakboek maakt politii wegwijs over de grenj zeeland 10 Regio Zeeuws-Vlaanderen bereikt meer in minder uren 1,9S - 3,95 OPRUIMING bij fit VRIJDAG 5 JULI 1996 van onze verslaggever TERNEUZEN - Wat iedereen begin dit jaar nagenoeg voor on mogelijk had gehouden, lijkt nu toch te lukken. De politie in het district Zeeuws-Vlaanderen is er in het eerste kwartaal in ge slaagd minder uren te draaien en toch meer resultaten te boe ken. Voor districtschef F. Goud swaard reden om de kwartaal cijfers donderdag met gepaste trots in de volle breedte te pre senteren aan de (eur)regionale en lokale media. Persofficier D. Veurink zei het twee weken geleden al en Goud swaard kon zijn visie gisteren aan de hand van de jongste cij fers alleen maar bevestigen: het wordt stukje bij beetje veiliger in de binnenstad van Temeuzen. Los van het door het openbaar ministerie gecoördineerde anti- drugsproject Houdgreep, begint ook de inzet van de Districts On- dersteunings Groep iDOGi vat te krijgen op de drugshandel. In het eerste kwartaal van dit jaar werden veertien panden binnen gevallen De drugsbestrijding resulteerde in totaal in 126 aan houdingen. De meeste gevallen hadden een veroordeling tot ge volg. aldus Goudswaard. Drugsvangst In schril contrast met het hoge aantal arrestaties staat de uit eindelijke drugsvangst. Het DOG-team wist beslag te leggen op niet meer dan 115,3 gram he- roïne, 56,7 gram cocaine, 276,8 gram speed, 439 XTC-pillen, 9 LSD-trips, 90 milligram metha don en 410,7 gram soft drugs. Ook stuitte de ondersteunings groep de eerste drie maanden van dit jaar op vijf pistolen, twee geweren, vier andere wapens en 476 stuks munitie. „Dat zal misschien betekenen dat het feitelijk meevalt met de kilo's in Temeuzen. maar daar is het ons ook niet direct om te doen. We hoeven niet zo nodig te scoren met grote hoeveelhe den". legt Goudswaard uit. „Wij zijn erop uit om de veiügheid te vergroten. Van een kleine huis dealer kan voor de buurt net zo veel of misschien nog wel meer dreiging uitgaan dan van een grote jongen. Dat wil niet zeggen dat de grote jongens ongemoeid worden gelaten. Daar zijn an dere takken van de opsporings diensten voor. Die cijfers vinden we hier niet in terug." Het aantal woninginbraken steeg het eerste kwartaal van 135 naar 203. De toegenomen in teresse voor slecht afgesloten vakantiehuizen in de kuststreek is daar in belangrijke mate de bet aan. Achttien procent van deze gevallen werd opgelost. Een 'uitzonderlijk hoog' percen tage wanneer een vergelijk wordt gemaakt met het lande lijk gemiddelde van zeven pro cent. aldus Goudswaard. Een gewichtig aandeel in de ac tiviteiten van de Zeeuws-Vlaam- se politie vormden opnieuw de verkeerscontroles. In totaal wer den over de eerste drie maanden 2895 boetes uitgeschreven. Dat hadden er aanmerkelijk meer kunnen zijn. wanneer er geen problemen waren geweest met de radarapparatuur, gaf de Zeeuws-Vlaamse poiitiebaas aan. „Er zijn hele rolletjes volge schoten met prachtige foto's van bomen en stukken gras. Helaas konden we daar. voor wat be treft de bewijsvoering, niets mee." De grote winst zit volgens Goud swaard evenwel in de 'efficiën- tieslag'. Er werden minder uren gedraaid dan gepland. „Kortom, we zijn actiever geweest dan bij het opstellen van het beleids plan was ingeschat. Begin dit jaar zette iedereen nog vraagte kens bij de haalbaarheid van on ze doelstellingen. Maar op basis van de eerste resultaten denk ik dat we dik tevreden mogen zijn." van onze verslaggever DAMME - Wie te paard is kan in de grensstreek voor»aan kiezen uit ontel bare wegen. Of liever paden. Dat is te danken aan het Euregioproject 'Te paard door het land van Reynaert en Uilenspiegel'. In dat kader zijn zestien grensoverschrijdende routes met een gezamenlijke lengte van ongeveer 700 kilometer uitgezet, netjes bewegwij- zerd en in kaart gebracht ten behoeve van de recreatieruiters. De routes ne geren in veel gevallen de grens tussen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. Er zijn korte routes, maar ook meerdaag se met onderweg overnachtingsmoge lijkheden voor paard en ruiter. West-Vlaanderen nam het voortouw. Daar bestond sinds 1987 al een net van ruiterpaden, dat nu is uitgebreid tot in Oost- en Zeeuws-Vlaanderen. Donder dagmiddag werden, tijdens een bijeen komst in het stadhuis van Damme, de brochures en folders gepresenteerd. Die presentatie werd opgeluisterd door een groot aantal ruiters te paard. De gede puteerden van toerisme hielden de bor- chures (Het land van Uilenspiegel, Het Krekengebied. het Land van Reynaert en Van Verdronken Land tot Noordzee strand) ten doop. De Zeeuwse gedeputeerde J. G. van Zwieten was er mee in z'n nopjes. „In combinatie met de aandacht die in het kader van het Euregioproject 'platte- landstoerisme' aan wandel-, fiets, auto- en pleziervaartroutes is besteed ont staat op deze manier in de grensregio een buitengewoon interessant netwerk van allerlei toeristische routestructu ren. Ruiterroutes zijn nog weinig be kend maar voor de ontwikkeling van een groeiende vorm van sport en vrije tijdsbesteding heel belangrijk." Grote waarde Van Zwieten roemde de rol van het Toe ristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen bij de opzet en uitwerking van het project. „Het bureau bewijst hiermee eens te meer van grote waarde te zijn voor de toeristisch-recreatieve belagenbeharti- ging en produktontwikkeling in het Zeeuwse grensgebied. En ik zeg dat hier nog maar eens nadrukkelijk met het oog op de aanwezigheid van een aantal Zeeuws-Vlaamse bestuurders hier." Van Zwieten verzekerde dat het platte- landstoerisme de komende jaren extra aandacht zal krijgen in het provinciaal beleid. „Het vormt een onderdeel van de campagne om niet alleen het kustge bied toeristisch te profileren maar ook het gebied erachter. Zo stimuleren we bovendien de ontwikkeling van een nieuwe economische pijler in het lande lijk gebied. Voorzitter Julien Depaepe van de West- Vlaamse Vereniging voor Vrijetijdsrui- terij was een van de 'bedenkers' van het ruiterpadennet. „Bij de presentatie van dit project wil ik de ruiters en menners - want die kunnen ook terecht op de ver schillende routes - oproepen er nu ook optimaal gebruik van te maken. Met het nodige respect. Met een sportief ge drag kunnen ze nu bewijzen dat, wan neer de overheid een duidelijke infra structuur aanbiedt, veel van de oude problemen - zoals conflicten met de na tuurliefhebbers - kunnen worden voor komen. Mevrouw Van Stiggelen (bestendige deputatie West-Vlaanderen) en gedeputeer de Van Zwieten bij de presentatie van de brochure over de ruiterroutes in de grensstreek. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Misverstanden zijn voortaan uitgesloten, over macht daargelaten. De opspo ringsdiensten langs de Neder landse-Belgische grens be schikken tegenwoordig over een handzaam zakboekje, waar in eikaars belangrijkste wetten, activiteiten en bevoegdheden staan beschreven. De eerste ex emplaren van het informatie boekje ten behoeve van de grensoverschrijdende politio nele samenwerking werd don derdag in Temeuzen uitgereikt door Zeeuws-Vlaamse districts chef F. Goudswaard. Hoe ver mag een Nederlandse agent nou gaan bij een achter volging op Belgisch grondge bied? En is gebruik van een dienstwapen dan toegestaan, wanneer de situatie daarom vraagt? Het zakboekje dat alle dienders bij zich (gaan) dragen moet een antwoord geven op alle problemen die zich bij een grens overschrijdende actie zouden kunnen voordoen. „Een soort bijbeltje dat ter plek ke uitkomst kan bieden aan de man en vrouw op straat", aldus Zes jaar voor Terneuzenaar die vrouw en neef wilde doden van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 57-ja- rige Terneuzenaar veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor poging tot moord op zijn echtgenote en op een neef van wie hij dacht dat deze een rela tie met haar had. Hij loste in maart een schot op de neef en vervolgens schoot hij vier ko gels op zijn vrouw af terwijl zij in bed lag. De neef werd niet ge raakt, maar de vrouw liep ern stig letsel op. De man liep al geruime tijd met het plan rond om hen te doden. Voor dat doel had hij een pistool aangeschaft. De rechtbank con stateerde dat hij door de aanslag op zijn vrouw de kinderen veel angst had ingeboezemd. Een zoontje zag van dichtbij de aan slag op zijn moeder. De man zou op het moment van de daad ver minderd toerekeningsvatbaar geweest zijn. Er was acht jaar te gen hem geëist. Goudswaard. „Want we kunni met elkaar natuurlijk wel lei verdragen en convenanten sluiten, waar het uiteindelijk o draait is dat de mensen op werkvloer handen en voeten a: die afspraken kunnen geven." Dus voortaan eerst opzoekei dan pas achter de boef aan. I specteur H. Siersema van de deling internationale zaken v; de politie Zeeland: „Zie het a leidraad aan de hand waarvan met elkaar praktijkervarii moet opdoen. De politie staat i tijd voor een aantal dilemma' Moord, doodslag en grensove schrijdende achtervolginge dat soort dingen gebeurt altijd nacht om tien over drie. Dj slaat de spanning toe, stijgt h adrenalinegehalte. Uiteindelr gaan we door. of we nu zekerw ten of het mag of niet. Waar h om gaat, is dat de zaak tot e< goed einde wordt gebracht. Mi de kennis in dit boekje weten u wat we van elkaar kunnen e mogen verwachten, ook midde in de nacht," Bij SIMON OPRUIMING BON GIORNO DAMESSLIPS GOES MIDDELBURG Nieuwbouwplannen zaaien onrust Speeltuin bedreigd Voor de goede verstaander is de gebroken letter een teken aan de wand. den, omdat ik een bedrijf uit voer. Tijdens de bietenoogst is het hier een leven van jewelste. Dat gaat 's nachts ook door. Het is vervelend als er dan kinderen slapen. Daarnaast zou het de be doeling zijn dat er een speelveld je naast een weiland komt. Dat lijkt mij gevaarlijk als een van de kinderen een weggeschoten bal uit de wei wil halen. Er lopen daar immers beesten", zegt Dees, die zijn leven lang in Othene woont. Dees vernam van de bouwteke ning van het woonwagencen trum dat er aan de achterzijde een muur, bebossing en een wa terpartij komen. Aan de voorzij de, die aan het terrein van Dees grenst, is het echter minder goed afgesloten. Wethouder Van Rooijen heeft hier een verkla ring voor. „De woonwagenloca tie is gepland op het gedeelte dat voor woningbouw was bestemd. Daar is niets mis mee. Wij zijn al tijd van plan geweest om aan de achterzijde een waterpartij te creëren. Dat is bewust gedaan om te voorkomen dat het oude Othene door de nieuwe wijk wordt aangetast. Wat de muur en bebossing betreft hanteren wij hetzelfde beleid als bij an dere woonwagencentra. Ook om de toekomstige bewoners ter wille te zijn. Die willen een beetje afgeschermd leven. De heer Dees heeft zijn grond in het ver leden aan de gemeente verkocht en wij gebruiken het voor bebou wing. Daar is niets mis mee. Het woonwagencentrum opschui ven is echter onmogelijk." Kreekzicht En dan is er nog het plan Kreek- zicht. Ondanks bezwaren in het verleden vordert de bouw van woningen aan de Kreek gestaag. In de huizen komen bewoners van de Reuzenhoeksedijk. die moeten verkassen omdat de ge meente de kavels nodig heeft voor de verbindingsweg met het nieuwe Othene. Buurtbewoon ster Marleen van Dijkhuizen heeft zich lange tijd verzet tegen Kreekzicht. maar ziet de huidige ontwikkelingen met lede ogen aan. „Ik denk er nog steeds ie dere dag aan en voel me aan alle kanten belogen en bedrogen. Misschien komt er eens een tijd dat Othene midden in de stad Temeuzen ligt", stelt ze pessi mistisch. De buurtbewoners hebben ten langen leste hun grieven op pa pier gesteld en deze brief ver stuurd aan de fractievoorzitters van alle partijen in Temeuzen en wethouder Van Rooijen. Graag zouden zij zien dat de fracties de plannen nog eens goed bestude ren en waar mogelijk herzien. Bij de Reuzenhoeksedijk gaat het leven ogenschijnlijk rustig verder, onderhuids broeit de onvrede. van een medewerker TERNEUZEN - De inwoners van Othene vinden dat ze 'ge mangeld' worden door de ge meente Temeuzen. Eerst wer den ze geconfronteerd met het grote nieuwbouwplan voor wo ningen aan de andere kant van de Reuzenhoeksedijk. Vervol gens moeten enkele bewoners van deze dijk verhuizen naar het in aanbouw zijnde plan Kreekzicht. Daarna werd beslo ten dat aan de Otheense dreef een woonwagencentrum met elf plaatsen moet komen. En de Othenenaren zeggen te zijn ver rast met een tekening waaruit blijkt dat binnenkort hun speel tuin 'Ons Nootje' plaats moet maken voor woningen. De geboren en getogen Note naars kijken met weemoed terug naar het verleden. Ze denken aan de tijd dat de buurtschap nog twee lagere scholen, twee fietsenmakers, een kruidenier, een bakker en een molenaar rijk was. Dat is vandaag de dag niet meer het geval. De stad Temeu zen komt bovendien steeds dich terbij. Werd de komst van de nieuw bouw nabij Othene nog afge daan met: „Dat hou je toch niet tegen", de laatste ontwikkelin gen zorgen voor veel onrust bij de inwoners. Onlangs werden er zelfs spandoeken opgehangen met als doel de speeltuin aan de Otheensedreef te behouden. „De speeltuin is er inmiddels ze venentwintig jaar en die willen wij niet kwijt", laat Corry van den Berge weten. Zij treedt op als woordvoerster van een aan tal bewoners die de bedreigde lo catie willen behouden. Het blijkt dat nu het terrein in het bestem mingsplan als bouwgrond wordt aangeduid, de voorziening te duur wordt. Van den Berge vindt dat de gemeente Temeuzen het belang van de speeltuin niet uit het oog mag verliezen. „Het is gebleken dat er minder rottig heid wordt uitgehaald. Zelfs bel letje trekken wordt niet meer ge daan. In de speeltuin kunnen de jongeren van 10 tot 16 jaar zich ook vermaken. Ook komen hier vaak buitenlandse jongeren voetballen. Er blijken alterna tieven voor de speeltuin te be staan. Zo zouden er bij het woon wagencentrum en bij de Kreek speelattributen komen. En dat laatste willen wij juist niet. Ja renlang proberen wij onze kinde ren bij het water weg te houden en dan is het stom om bewust het gevaar op te zoeken." Noodzaak Wethouder J. van Rooijen (Ruimtelijke Ordening) laat des gevraagd weten dat het plan om de speeltuin af te breken sinds lange tijd bestaat en begrijpt de commotie niet helemaal. „Ik be grijp best de bewoners moeite hebben met onze planning, maar wij hebben de noodzaak om de stad uit te breiden en daarom wordt die grond ge bruikt. Het gaat hier om bouw grond die per vierkante meter veel geld kost. Als je die niet gaat gebruiken, komt dat ten koste van de gemeenschapskas en dan is iedereen in Temeuzen de dupe. Ik hoop echter dat de betrokkenen naast demonstre ren tevens proberen te overleg gen. Ze hebben nog steeds in spraakmogelijkheden. maar moeten dat dan wel bij de ge meente aangeven. Ook kunnen ze bezwaar aantekenen. Alles zal dan netjes afgewogen worden." Toch zit de frustratie bij ver scheidene Notenaars hoog. „Er gebeurt de laatste tijd te veel achter elkaar in Othene", ver klaart Wim van den Berge, die net als zijn echtgenote met de kwestie in zijn maag zit. „Aan al le kanten van ons dorp zijn er ac tiviteiten. De nieuwbouw, het woonwagencentrum en de sloop van de speeltuin. Dat doet pijn. Uiteindelijk hadden wij eerst al le vrijheid en nu worden wij com pleet ingesloten." Ook boer G. Dees, die zijn bedrijf aan de Otheensedreef 28 heeft, is niet gerust op de gang van za ken. Tegenover zijn terrein wordt binnenkort het nieuwe woonwagencentrum gebouwd. „Ik heb in 1990 landbouwgrond aan de gemeente verkocht. Ik wist niet beter of er kwamen voor mijn deur een waterpartij en een wandelparkje. Anders had ik het nooit gedaan", zo luidt zijn reactie. Hij denkt dat de gemeente ten einde raad voor de locatie heeft gekozen, omdat er elders geen geschikt terrein beschikbaar is. Het grootste pro bleem is dat de Otheensedreef die veranderingen niet aan kan. Ook het verkeer zal straks toe nemen. Leven „Maar ik vraag mij af of het wel zo'n goede plek is voor de woon wagenbewoners. Ik ben bang dat die mensen gehinderd wor- Met elke nieuwbouwplan komt de stad Temeuzen dichterbij. [NPLflN OTHENE MTDE SPEELT laf Een spandoek verwoordt het algemene gevoelen: handen af van Ons Nootje en handen van van d( buurtschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 38