Je ruikt hier de appeltaart PZC Het belang van industrieel erfgoed Boete voor ruim 600 hardrijders zeeland Geen garantie voor betaald coördinator Vluchtelingenwerk recept Politie houdt twaalf jongens aan na brand sloophuis Middelburg agenda van onze verslaggever Jacques Cats AXEL - Mevrouw Rietje Jans- sens uit Axel is iemand die je in complimenterende zin als 'een gek mens' zou kunnen aanduiden. Zij is een van die velen die in Nederland gestal te geven aan de formule 'Bed Breakfast'. Maar tegelijker tijd onderscheidt zij zich niet alleen in persoon maar ook vanwege de uitstraling van haar onderdak in het woud aan logies-ontbijt-adressen. waar zeker in dit jaargetijde vol massale toeristische bewe gingen. de vrijetijdsvierder uit kan kiezen om het moede hoofd te rusten te leggen. Op het Axelss adres worden gasten nog ouderwets in de watten gelegd. Daarvoor zor gen alleen al de 78 kussens die het pand telt. De bezoeker ont bijt er bij kaarslicht en hoewel er een speciale eetkamer is in gericht houden sommige gas ten ervan om, tegen de tijd dat Rietje met de pannen begint te rammelen, zich in de keuken bij haar te voegen. In de hoge badkamer is een in terieur van een herenkapsalon uit het begin van deze eeuw in gebouwd. Wie in die natte ruimte vertoeft kan desge wenst een. discreet achter een kamerscherm uitgeserveerd, drankje aan het bad krijgen. Mevrouw Rietje wil overigens niet al te zeer met deze infor matie te koop lopen, 'want dat zou wel eens de verkeerde gas ten kunnen aantrekken'. Deze opsomming lijkt meer dan toe reikend om aan te geven datje daar in Axel op niet zomaar een logeeradres verzeild raakt. Gidsje Jurist Hein van Beek uit het Gelderse Heerde heeft in zijn vrije tijd een inventarisatie ge maakt van speciale vormen van 'Bed Breakfast', logies, gastenkamers of hoe de ver blijfsmogelijkheden ook maar meer genoemd worden. Wat ze gemeen hebben is een aange naam verblijf buiten de klas sieke, al te bekende hotelfor mule. Van Beek selecteerde, geholpen door een handvol particuliere gelegenhèidsin- specteurs, de honderden adres sen tot er even door de honderd overbleven. Vervolgens kwam het tot een bundeling van de in formatie in een door uitgeverij Het Spectrum in Utrecht uitge geven 'gids voor karaktervole gastenkamers in Nederland'. Kosten 34,90. Alles bij elkaar leverde het een bonte verschei denheid op. Niet alleen qua lo catie in stad, dorp of het boe renland. Ook in huisvesting: een herenhuis, kasteel, villa, boerderij, pastorie of boot. Er is een ruime keuze voor ieders portemonnee. De kamers zijn er vanaf 30 per persoon, een prijs die snel oploopt voor wie bijvoorbeeld aan een Amster damse gracht wil logeren. Leuke manier Met de uitgave binnen handbe reik kun je op een leuke manier door Nederland reizen en klein schalig logeren in een rustige en ontspannen omgeving. Naast de plek in Axel staat er nog een tiental andere Zeeuw se adressen nader omschreven. Op één ervan, de Friesland hoeve in Kerkwerve, kun je desnoods samen met je paard logeren. In Renesse houdt de gast verblijf op een voormalige, door een fraaie tuin in Engelse landschapsstijl omgeven, bui tenplaats en wie bij de familie Cavey in Overslag neerstrijkt, vertoeft in een studio die is in gebouwd in een rietgedekte boerenschuur. De familie Akkerdaas in Dom burg heeft gastenkamers in twee villa's aan het Burge meester van Teylingenpark. De gemeenschappelijke zitka mer, met boekenkasten, een kristallen kroonluchter en de grote luie stoelen geven, vol gens Van Beek, de bezoeker het gevoel bij oma op bezoek te zijn. „Je ruikt hier de appel taart." Onveranderlijk gaat het in het boekje om mensen die het leuk vinden om gasten te ontvan gen en anderen willen laten de len in het mooie wat ze hebben. Het handige van het gidsje is dat haarfijn staat omschreven hoe je op zo'n adres moet gera ken. Tevens is overal vermeld wat er in de omgeving aan cul tuur en natuur kan worden ge noten. Het valt op dat het gids je naar verhouding veel infor matie over de mogelijkheid tot het beoefenen van het golfspel heeft verwerkt. Dat heeft vol gens Van Beek echter in het ge heel niets te maken met een streven om met de uitgave bij een bepaald deel der bevolking scoren. „Het golfspel is als vrij etijdsbesteding in opmars", geeft hij als eenvoudige verkla ring. Wie alle logies-ontbijtadressen in dit land zou bundelen zou tot een indrukwekkend dikke uit gave kunnen komen. Maar daar was het Van Beek niet om begonnen. Het ging bij de sa menstelling om het karakter van het huis en hoe je wordt ontvangen. Hij heeft op zich niets tegen een doorzonwoning met in de voortuin een bordje 'Zimmer frei'. „Het is zuur, maar ook al is ie mand nog zo ontzettend lief en kan die nog zo goed ontvangen, het gaat in deze gids om pan den die opvallen vanwege de historie of architectuur. Het is een duidelijke keuze die je maakt." Bij de familie Akkerdaas iri tueerde panden. Domburg bevinden de gastenkamers zich in twee naast elkaar gesi- foto Lex de Meester van onze verslaggever OOSTBURG - Het dagelijks be stuur van het Samenwerkings verband Welzijnsbeleid West- Zeeuws-Vlaanderen geeft de vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingenwerk West- Zeeuws-Vlaanderen niet de garantie dat de betaald cobrdi- _Janny van der Lee_ Kipfilet met soja-gembersaus (4 personen) De wortels van de tropische gemberplant worden in de keuken van Zuidoost Azië al meer dan tweeduizend jaar ge bruikt. De verse gemberwortel is zachter van smaak dan de ge droogde wortel. Gemberwortel, te koop op de markt, in de toko of goed gesorteerde supermarkt, wordt voor gebruik eerst ge schild en vervolgens fijngehakt of fijngewreven. Gemalen ge droogde gemberwortel wordt over het algemeen verkocht on der zijn Indonesische benaming djahé. Ingrediënten: 4 kipfilets stuk gemberwortel van ca. 2 cm 1,5 dl sojasaus 4-5 eetlepels saké (Japanse rijst wijn) of desnoods sherry boter om te bakken Bereiding: Leg de kipfilets naast elkaar in een schaal. Schil het stuk gem berwortel. snijd het in plakjes en snijd de plakjes vervolgens in reepjes. Meng soja en saké en schenk dit over de kipfilets. Strooi hierover de reepjes gem berwortel en laat dit onder 1 maal keren ongeveer een half uur intrekken. Neem de kip uit de marinade en dep de filets droog. Verhit boter in een koekepan en bak hierin de kipfilets 5 - 6 minuten per kant. Neem de kip uit de pan en houd de filets warm. Zeef de marinade boven de pan en roer alle aaiibaksels los. Laat dit 1-2 minuten op hoog vuur in koken. Bind de saus met wat aaiigemaakte maïzena. Geef de saus bij de kip. Lekker met wilde rijst! nator voor een aantal jaren ge handhaafd blijft. Het dagelijks bestuur houdt vast aan het uit gangspunt dat het aantal coór- dinatie-uren gekoppeld dient te zijn aan het aantal asielzoekers. De Stichting Vluchtelingenwerk West-Zeeuws-Vlaanderen is fel gekant tegen de koppeling, om dat daardoor het gevaar dreigt dat de betaald coördinator op termijn moet verdwijnen. Vrij willigers van de stichting heb ben te kennen gegeven het bijl tje er bij neer te leggen als het zover komt, omdat ze er niets voor voelen onder ambtenaren te werken. In een notitie aan het algemeen bestuur van het Samenwer kingsverband Welzijnsbeleid West-Zeeuws-Vlaanderen stelt het dagelijks bestuur dat er op dit moment 25 asielzoekers in West-Zeeuws-Vlaanderen zijn en dat er dus voor tien uur coör dinatie-subsidie is. Verder geeft het dagelijks bestuur in de noti tie aan dat er zeer waarschijnlijk ook in 1997 financiële steun wordt verstrekt. Verder laat het dagelijks bestuur weten dat de gemeentelijke sociale diensten goed zijn ingespeeld op de bege leiding van nieuwkomers en dat de medewerkers van het samen werkingsverband de coördina tie van vrijwillig werk ook goed aan kunnen. Tevergeefs Voorzitter L. Cuelenaere-Faas van het samenwerkingsverband had enkele weken geleden laten weten dat ze overleg zou voeren met bestuur en vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingenwerk over de betaalde coördinatie. De Oostburgse raadsleden A. Ver- hage (D66) en J. Wielakker (PvdA) vroegen vrijdag tijdens een vergadering van de commis sie welzijn hoe het gesprek met de medewerkers van de Stich ting Vluchtelingenwerk was ver lopen. Cuelenaere verklaarde daarop dat ze woensdagavond een half uur tevergeefs had zit ten wachten op haar gesprek spartners. Wielakker was zeer verbaasd. Hij had van medewerkers van de Stichting Vluchtelingenwerk vernomen dat ze geen uitnodi ging voor een gesprek met Cue lenaere hadden ontvangen. De secretaris van de gemeenschap pelijke regeling deed de toezeg ging een afschrift van de uitnodi ging aan Wielakker te doen toe komen. De 'expo-box' op de Grote Markt in Goes, gevuld met materiaal over het Zeeuws industrieel erfgoed, trok direct al de belangstelling vanhet publiek. foto Willem Mieras Dag van de Architectuur van onze verslaggever GOES - Wees voorzichtig met het industrieel erfgoed, be toogde de Goese architect Maarten van Doorn zaterdag middag op de Dag van de Ar chitectuur. „Het heeft ons iets te vertellen over het verleden en zegt iets over een belangrij ke fase van de mensheid De Industriële Revolutie heeft zo veel op z'n kop gezet dat het goed is een restant hiervan te kunnen blijven herkennen." Filosofischer: „Mensen die het verleden niet kennen, begrij pen het heden niet." Van Doorn sprak tijdens een debat over het industrieel erf goed in het Goese stadhuis. Het debat was georganiseerd ter gelegenheid van De Dag van de Architectuur, die te vens het startsein is van het Jaar van het Industrieel Erf goed in Zeeland. Initiatiefne mers zijn de Stichting OHa (Overleg Hedendaagse Archi tectuur) en de BNA (Bond voor Nederlandse Architec ten). Behalve de discussie had den het OHa en de BNA zater dag een 'expo-box' neergezet op de Grote Markt, gevuld met materiaal over het Zeeuws in dustrieel erfgoed. Deze box is vanaf vandaag, maandag, tot en met vrijdag 19 juli te bekij ken in de bibliotheek aan de Oostwal in Goes. Verder werd een programmaposter uitge deeld aan het publiek Gede puteerde G L. M C. de Kok, ook aanwezig bij het debat, kreeg halverwege de bijeen komst in het stadhuis, dezelf de poster nog eens officieel overhandigd. Duidelijk was dat Van Doorn een warm pleitbezorger is van het behoud van het industrieel erfgoed. „Jonge bouwkunst wordt vaak nog niet wettelijk beschermd", voerde hij aan. En: „In de vijftig jaar na de oorlog is er meer gesloopt dan in de tweeduizend jaar daar voor." Gezorgd moet worden dat industrieel erfgoed een functie krijgt, benadrukte de architect. „We moeten werken aan een maatschappelijk draagvlak." Volgens wethouder Charles Linssen van Goes doet de ge meente 'op z'n minst' haar best. Maar de huidige samen leving moet het ook zelf op brengen. betoogde hij. Peter Nijhof, vice-voorzitter van het landelijk project Industrieel Erfgoed, zei al een draagvlak te signaleren. Maar: „Als het gemeentebestuur niet wil, kun je 't vergeten." En lukt het niet bepaalde gebouwen te bewa ren „Documenteer het dan tenminste." MAANDAG 1 JULI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - De brandweer Middelburg is zondagmiddag en avond uren bezig geweest met een brand in een slooppand aan de Bogardstraat in het cen trum van de stad. Gezien de staat van de woning, waarvan vroeger het Leger des Heils ge bruik maakte, is de schade ni hil. De politie heeft twaalf jon gens uit Oost-Souburg, Vlissin- gen en Middelburg aangehou den op verdenking van brand stichting. De Middelburgse brandweer kreeg om tien over drie een mel ding binnen over een brand in een kruipruimte in het sloop pand Bogardstraat 9. Eenmaal aangekomen, sloegen de vlam men al uit het pand. De brand weer zette vier tankautospuiten en een autoladder in. In verband met instortingsgevaar konden de brandweermensen niet naar binnen. Het vuur moest dus he lemaal van buitenaf geblust worden. De vloer en het dak aan de achterzijde zijn ingestort. Om kwart over vier had de brand weer het vuur onder controle. De nablussingswerkzaamheden daarna namen nog enkele uren in beslag. De twaalf aangehouden vrien den varieren in leeftijd van der tien tot vijftien jaar Tien van hen komen uit Oost-Souburg, de overige twee uit Vlissingen en Middelburg. Volgens een politie woordvoerder ontmoetten ze el kaar in de bouwval en had een aantal van hen een vuurtje ge stookt in het pand Na verhoor mochten tien jongens naar huis. Twee veertienjarige Souburgers zijn na overleg met de officier van jusititie in verzekering ge- steld. Man kwam goed weg bij ongeval TERNEUZEN - Een 25-jarige man uit Terneuzen kwam zater dagnacht rond drie uur goed weg bij een eenzijdig ongeval op de Rooseveltlaan in Terneuzen. De man raakte bij het nemen van een bocht de macht over het stuur kwijt en belandde in de bosschages aan de kant van de weg. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Bij snelheids controles in Terneuzen, IJzen- dijke en Hulst zijn vrijdag avond en zaterdag 609 automo bilisten betrapt op te hard rij den. De hoogste snelheid werd gemeten op dc rijksweg N61 in IJzendijke. Daar scheurde een voertuig met 155 kilometer per uur langs de radarpost. Op de N61 geldt een snelheidslimiet van tachtig kilometer per uur. Op de Guido Gezellestraat in Terneuzen waren vrijdagavond 53 bestuurders de klos. Van de bijna tweeduizend gecontroleer de voertuigen gingen er op de rijksweg N61 onder IJzendijke 468 in de fout. Zaterdag controleerde de politie tussen 11.20 en 13.00 uur op de Tivoliweg in Hulst Er werden Samenwerking opleidingen VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland en het Zeeland College gaan samen (deel-)opleidingen verzorgen in de economisch-ad- ministratieve sfeer, In bericht geving hierover meldde de PZC afgelopen zaterdag abusievelijk dat het een samenwerkingsver band betrof tussen de Hoge school Zeeland en het Delta Col lege. tien hardrijders geregistreerd, waarvan er één 72 kilometer per uur reed. Ter plekke geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. De controle verplaatste zich tien minuten la ter naar de Rijksweg N60 bij Hulst. Tot 14.40 uur telde de po litie veertien overtreders. Hon derdachttien kilometer per uur was de hoogst gemeten snelheid, terwijl tachtig het maximum is. Tussen 15.00 tot 16.20 uur reden er 64 bestuurders te hard op de Zoetevaart in Hulst. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 79 kilometer per uur, 29 kilome ter te hard. Brandweer oefent in Zierikzee ZIERIKZEE - Dc vrijwillige brandweer van Zierikzee houdt morgen, dinsdag, in samenwer- kig met de politie een groot scheepse hulpverleningsoefe ning op de Laan van St. Hilaire in Zierikee. Voor de eerste keer zullen gas- pakdragers bij een oefening wor den betrokken. Het Zierikzeese brandweerteam is het enige op Schouwen-Duiveland dat over gediplomeerde gaspakdragers beschikt. In verband met de oe fening zal de Laan van St. Hi laire dinsdag van 17.00 tot 21.30 uur worden afgesloten. Evenementen ST. JANSTEEN Dorpscen trum Kermis. VLISSINGEN - Arsenaalplein/ theater en Bellamypark. vanaf 20 uur: Straatfestival 1996 met optredens van formatie Aqua- drant, Ron Janssen (tfëkzak), Habib Koité en zijn band en Théatre Ranelagh; BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: Spy Hard en The Juror. Cinemactueel. 20 uur: The Rock; Barb Wire; Fanfare; GOES Grand. 20 uur: Spy Hard, HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Spy Hard; The Rock: Barb Wire. The Juror; Sense sensibility en White Squall: MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Belle De Jour; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: The Rock. Spy Hard. Barb Wire en Primal Fear Tentoonstellingen AARDENBURG - Gemeente lijk Archeologisch Museum, 13- 17.30: Vervolgd, verguisd, ver zoend (t/m 30/9); Gale Richel, 13-18 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m 29/9); BROUWERSHAVEN - Stad huis, 9-12 en 13.30-16 uur: Kees Jonker, schilderijen (t/m 17/7); BURGH-HAAMSTEDË - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Emmy Alma. diverse technie ken (t/m 13/7); GOES Stadskantoor. 9-17 uur: Werken verstandelijk ge handicapten Galerie-atelier De Kaai (t/m 16/8); Grote Kerk. 11-17 uur: 'Beeld en Plaats' werken van diverse kun stenaars (t/m 28/7); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 8.30-12.30 uur: Werk van Borselse beroepskunstenaars en leerlingen van basisscholen uit Borsele <t/m 8/8); HULST Galerie Rattenfan- ger. 14-17 uur: Expositie Gerard van Grieken (t/m 20/7); Stadhuis (hal), 9-12 en 13-16.30 uur: 'Rondom de toren van de Basiliek' (t/m juli); Bibliotheek, 13-17.30 en 19-21 uur. 'Jaar van de Natuur', expo sitie over de Wadden (t/m 1/7); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Ruimtelijk werk afd. kunstzinnige vorming Oosterscheldecollege t/m 12/7); MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 10-17 uur: In schoonheid verstild. Jan Heyse. 1882-1954 (t/m 18/8); Werken en wonen. Middelburg in de VOC-tijd (t/m sept.); Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur- 'Door het oog van: W D. de Bruine' foto's (t/m 6/7); werk van kunstenaars uit Glogow (Polen) t/m aug.; 'Strips voor volwasse nen' (t/m 13/7); Ramschip De Schorpioen, 10-17 uur: Maritieme schilderijen van G. Groenewegen v.d. Weide (t/m 14/7); Wandelkerk, 10-17 uur: 'Het mysterie verbeeld' schilderijen van Trees Verwilligen en beel den van Angelique Sturm (t/m 18/7); OOSTKAPELLE Zeeuws Bio logisch Museum. 10-18 uur 'De prehistorie van Zeeland' (t/m 5/ 7) en 'Dagvlinders', foto's van H van Essen (t'm 1/9»; VEERE De Schotse Huizen. 12-17 uur: Werk Veerse schilders (t'm 29/7); VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Michiel de Ruy- ter, werkelijkheid en mythe (t/m 29/9); De Zeeuwse oostindië- vaarder. schip en lading/het le ven aan boord (t/m sept.), Gemeentearchief/Hellebar- dierstr., 9-16.30 uur:'Sanering in Vlissingen' (t/m 4/10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: teL 0118-412323 SOS Telefonische -Hulpdienst Zee land, tel 0118-615551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel 0118-636251. van 10 00-14.00 uur en 20 00-23 00 uur - weekends van 20 00-23 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf" Zee land. tel 0118-469869. dag en nacht bereikbaar Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel 06-0432 gratisi. dag van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel 0118-628800 Aids Infolijn: tel. 0118-638384 r^j(Kustig De politie houdt vandaag, maandag, een snelheidscontrole op de Rijksweg 61 oto Charles Strijd Bij Rietje Janssens in Axel komt de gast in een bijzondere badkamer terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9