zien Checkmate laat achtersteven PZC Als het moet is Carpentier de beste Mastbreuken in Zeelandwedstrijd Deltaweek Kasse boekt tweede zege van het seizoen Scheveningen pakt de titel met Tellier sport Sigmond haalt revanche met toernooizege Goes Roeiers Honte afgetroefd in duel tussen achten Schipper Peter de Ridder trots op nieuwe racer MAANDAG 1 JULI 1996 19 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Vier boten van de Delta- week liepen zaterdag een mastbreuk op voorafgaand of tijdens Zeeland wedstrijd I. De Matchless, de Twee Ge zusters, De Taling en de Soeticheyt wa ren de slachtoffers. Een andere boot, de Ace of Hearts, kon ternauwernood een mastbreuk voorkomen na een stevige aanvaring met de Aqua-tic. „Er stond een rotgolf, dat maakte het sturen soms moeilijk. Op zich is windkracht 6 geen probleem voor deze boten, maar de wind had flinke uitschieters", aldus Guus Moes, voorzitter van de jury. De Aqua-tic had bijvoorbeeld stuurpro- blemen. Deze boot wilde tijdens de za terdagwedstrijd de Ace of Hearts (Scha- rendijke) achterlangs passeren, maar kreeg dat niet voor elkaar. De boot schoof met het voorsteven over het dek en de romp van de Ace of Hearts. De schade: twee kapotte zeilen, een gat in de romp en twee naar buiten geslagen zalings. „Het was overduidelijk dat de fout bij de Aqua-tic lag. Wij lagen over bakboord, met alle rechten die daarbij horen", aldus het Haagse bemannings lid Jaap de Waard van de Ace of Hearts. De bemanning mocht gisterochtend overigens de excuses in ontvangst ne men van de boosdoeners. Men hoopt de boot nu op tijd klaar te hebben voor de wedstrijden om de Grevelingencup. Hierin gaat de Scharendijkse boot in zijn klasse ruim aan de leiding. De mastbreuken van de Matchless, de Twee Gezusters en de Taling zijn waar schijnlijk te wijten aan fouten in de be sturing. Bij de Soeticheyt ligt de oor zaak zo goed als zeker in een fabricage- fout. In zijn speurtocht naar het lichtste ma teriaal kwam schipper Aad de Ruijter uit bij een mast van carben fibre. Deze staander had een totaalgewicht van slechts elf kilo. ..Normaal gesproken moet dat goed zijn. want dit materiaal is heel erg sterk. Maar een minuut voor de start hoorden we een enorme knal. Toen bleek dat de mast was ingezakt. Hij stond nog wel overeind, maar vijf tien centimeter lager." De huidige Soeticheyt is overigens niet dezelfde boot die vorig jaar aan de wed strijden in de Deltaweek mee deed. „We wilden het nu serieus aanpakken. De vorige boot was half wedstrijd-, half ge zinsboot." Door een dreigend faillissement bij de scheepsbouwer waar de boot besteld was. leek er van varen alsnog weinig te komen. „We moesten de boot uiteinde lijk zelf afmaken. Er is drie weken tot diep in de nacht aan gewerkt, en hij was net op tijd klaar. Spijtig genoeg hebben we er nu nog geen minuut wedstrijd mee kunnen zeilen." Naar verwachting zal het drie weken duren voordat een nieuwe mast, van hetzelfde materiaal, geleverd kan worden. Scheveningen-aanvoeder Ron Cramer leidt met de beker de polo naise na het behalen van het algemeen landskampioenschap bij de amateurs. Hans Tellier, nummer 5 in de rij van Scheveningen, viert mee. foto Cor Mulder/ANP dens de Deltaweek. De Ridder zag dit weekeinde uit naar een confrontatie met de nieuwe Reckless, maar die racer bleek niet op tyd klaar te zijn. „Dat is normaal gesproken onze groot ste concurrent." Selectiewedstrijden Voor de bemanning van de Checkmate staan de wedstrij den van de Deltaweek in het te ken van de voorbereiding op de Commodores' Cup, die eind juli en begin augustus bij Cowes (Is le of Wight) wordt gehouden. De Checkmate heeft zich vorige maand voor deze sterk bezette internationale series geplaatst via selectiewedstrijden in Sche veningen. De Ridder laat de doordeweekse wedstrijden in de Deltaweek verder over aan zijn bemanning. Hij is wel weer present voor de buitengaatse Veronica-race aan het einde van de week. „Het ver blijf in Engeland duurt bij elkaar al zo'n drie weken. Daar gaan al mijn vakantiedagen aan op. dus vaar ik nu alleen de weekein den." Over zijn winstkansen in Groot- Brittanniê tast de schipper in het duister. „Er komen zeker vijf boten van hetzelfde type als de Checkmate aan de start. Het komt dan aan op teamwork. Wij zijn bovendien amateurs en moeten het opnemen tegen bo ten met een professionele be manning. Maar kansloos zijn we zeker niet." Zware loting Everaert/Mulder MARSEILLE - Beachvolleyballers Michel Everaert en Sander Mulder openen het olympisch toernooi in Atlanta in de voor ronde tegen de Portugezen Maia en Brenha. Bij winst ontmoet het Nederlandse duo de sterke Amerikaanse combinatie Sinjin /Henkei Dat is het resultaat van de loting zaterdag in Marseil le. Bij de mannen doen 24 combinaties mee. Acht daarvan zijn geplaatst, onder wie Sinjin/Henkel. De overige zestien zyn aan elkaar gekoppeld. Bij de vrouwen zijn achttien dubbels van de partij. Vier moeten een voorronde spelen. Lisette van der Ven en Deborah Schoon werden direct geplaatst voor de achtste finales. Daarin komen ze uit tegen de Amerikaanse speelsters Castro en Richardson. Stouthamer in nationale selectie VLISSINGEN - De Vlissingse voetbalster Ilona Stouthamer (15) zal voor de tweede keer het Nordic Tournament meema ken. De rechterspits kreeg van bondcoach Andries Jonker op nieuw een uitnoding voor de nationale selectie onder 16 jaar. Het zeslandentoernooi met Denemarken. Noorwegen, Fin land, IJsland, Zweden en Nederland duurt van vandaag tot volgende week zondag. De organisatie is in handen van Fin land. Zesde stek voor Patrick Tolhoek VALKENSWAARD - Patrick Tolhoek is gisteren in Valkens- waard als zesde geëindigd bij een ATB-wedstrijd over 48 kilo meter voor experts. De renner uit Yerseke, een week eerder in Meerssen nog achtste bij het NK op de weg. gaf 47 tellen toe op winnaar De Roo uit Veldhoven, die wereldkampioen Bart Brentjens en Tilburger De Knegt klopte in de sprint. Vijfde plaats Van Lare op WK BRUGGE - Terèse van Lare uit Sluis is bij het wereldkam pioenschap afstandlopen bij de veteranen op de vijfde plaats geëindigd. De atlete liep de 25 kilometer wegwedstrijd in 1 44.19 minuten. Van Lare zorgde er met Marianne Knapen en Joyce Evers voor dat Nederland de landenprijs won. Knapen liep het parkoers in 1.46.00 minuten, goed voor de zevende plaats en Evers werd achtste. John Guequierre van de Middel burgse atletiekvereniging Dynamo liep in Brugge zijn duizend ste wedstrijd. Op de 25 kilometer noteerde Guequierre een tijd van 1 uur 42 minuten en 30 seconden. In deze wedstrijd met ruim duizend deelnemers moest hij zijn clubgenoten Wim Be- suyen (1.31.26) en John Overweel (1.34.10) voor laten gaan. Willeboordse tweede in Italië ALGHERO - Elisabeth Willeboordse is gisteren in het Ita liaanse Alghero tweede geworden op een sterk bezet senioren- toernooi. De 17-jarige Middelburgse ging pas in de finale van de klasse tot 61 kilo onderuit tegen Paglitione na een verkeerd ingezette aanval. Willeboorde kende op het internationale toernooi, met deelname van de nationale selecties van Rus land. Oostenrijk. Italië en Polen, een prima weekeinde. In de aanloop naar de eindstrijd worstelde ze zich door acht partijen. Willeboordse maakte deel uit van een ploeg van trainer Jan de Rooy, van wie Chan tal van Gestel (tot 52 kilo) eerste werd en Anita van Terheijden (tot 48 kilo) derde van onze medewerker LYDDEN HILL - Rallycrosser Ko Kasse heeft zijn tweede overwinning van het seizoen ge boekt in de race om het Euro pees kamnioenschap. De uit Nieuwdorp afkomstige coureur stijgt daardoor naar de tweede plaats in het tussenklassement, achter de Oostenrijker Manfred Beck. Tineke de Poorter uit Ter- neuzen plaatste zich voor de C- finale van Divisie I. In haar Lan cia Delta Integrale reed ze naar een vierde plaats. Kasse reed een sterke race op het circuit bij Dover. Met zijn Ci- troën AX Gti zette de Zeeuw in de eerste manche de tweede tijd neer. In de tweede manche, die een dag later plaatsvond, moest hij wederom genoegen nemen met een tweede tijd al bleef con current Beek steken op een achtste elndnotering. De derde manche leverde voor Kasse niet meer op dan een teleurstellende negende plaats, tenvijl Beek won In de beslissende A-finale mocht Beek zodoende op pole-position starten met Kasse en de Deen Nielsen aan weerszijden. Kasse nam een gok door het gas er vroeg op te zetten en ging na het startschot meteen aan de lei ding. Beek bleef verbouwereerd achter op de start-grid omdat hij er van uitging dat de wedstrijd leiding zou ingrijpen. Kasse mocht echter gewoon doorgaan en kwam daarna geen moment meer in gevaar. „Ik ben niet af- gevlagd, dus het was reglemen tair", zei Kasse. Beek vocht zich, mede door het uitvallen van en kele rijders, terug naar de vierde plaats en behoudt daardoor de leiding in het klassement. van onze verslaggever BREDA - De zaterdagamateurs van Scheveningen werden zater dag in Breda algeheel kampioen van Nederland. Ze verloren welis waar de tweede wedstrijd van zondagkampioen Baronie met 2-1, maar hadden een week eerder thuis met 2-0 gezegevierd. In Breda had scheidsrechter Van Diemen de handen vol aan beide ploegen. De arbiter deelde vijf gele kaarten uit en één rode, in de slotfase aan Scheveninger Knoester. Van Nieuwkerk gaf Schevenin gen, met ex-Middelburger Hans Tellier in de gelederen, na vijf minu ten de leiding, 0-1. Een kwartier voor rust maakte Baardemans ge lijk, tien minuten voor het einde benutte hij ook een strafschop, 2-1. Algeheel NK amateurs. Tweede wedstrijd: Baronie-Scheveningen 2-1 (1-1). 5 Van Nieuwkerk 0-1, 32. Baardemans 1-1, 82. Baardemans 2-1 (strafschop) Scheidsrechter: Van Diemen. Aantal toeschouwers: 1000 Rode kaart Knoes ter (Scheveningen). Gele kaart: Soffers, Van Rijswijk (Baronie). Cramer. Bra- ber, Danen (Scheveningen). Eerste wedstrijd: 2-0 voor Scheveningen Scheveningen algeheel amateur kampioen van Nederland Serge Carpentier slaat een backhandvolley in de finale van het tennistoernooi van Goes. De Vlissinger versloeg Michel Gorsse vrij gemakkelijk met 6-1 en 6-2. foto Dirk-Jan Gjeltema Vlissinger neemt afscheid met winst in Goes van onze verslaggever Mark Caldenhoven GOES - Helderheid van geest is de basis voor een wilskrachtige prestatie. Het hoofd was schoon, zijn optredens even eens. Serge Carpentier zette zijn zinnen op het toernooi van Goes, op papier een veredeld Zeeuws kampioenschap. Met de aanwezigheid van Virgil Greeve, Harold Schipper, Marcel Jongsma, Michel Gors- se en Arno Jongsma gaf de tennistop van Zeeland in Goes acte de presènee. Alleen Marcel Schouw gaf niet thuis. Oudge diende Carpentier rook zijn kans, bij zijn afscheid van de Zeeuwse banen. „Ik wil de nog even laten zien dat ik de beste ben." Serge Carpentier, 31 lentes, keert Zeeland de rug toe. Nadat de KNLTB hem passeer de als districtstrainer - tot ongenoegen van voorzitter Kees Zuidweg en consorten - restte Carpentier niets anders dan een vertrek. Na de breuk met Afke Hartog. eerder dit jaar. stond Carpentier met lege handen. „Ik had een tennisschool kunnen beginnen, maar dan zou ik weer in hetzelf de kringetje terecht zijn gekomen Hij wilde zijn horizon verbreden, het liefst buiten de provincie. In Zeist, bij tennis vereniging Shot. gaat voor Carpentier de zon op. „Daar heb ik heel veel zin in. Shot is een grote vereniging met bijzonder veel mogelijkheden." Een flatje in Zeist is in middels gevonden, al laat zijn werk als trainer nog tot 1 september op zich wach ten. Tot die tijd reist Carpentier door diverse landen, als coach van de twaalf beste jeugdtennissers uit Oost-Europa. Hij solli citeerde bij de internationale tennisfede- ratie ITF, op advies van KNLTB er Frank van Fraayenhoven en werd verrassend ge kozen. In België, Duitsland, Frankrijk en het Europese jeugdkampioenschap in het Italiaanse San Remo tot besluit, loopt Carpentier diverse toernooien af. Trainingsstage Voor de klus van zes weken met de Oost- Europeanen, die deze week begint met een trainingsstage van een week in Leeu warden, wilde Carpentier zich in de afgelo pen dagen voor de laatste keer bewijzen in Goes. Jarenlang gaf de Vlissinger de toon aan op èn langs het gemalen baksteen. Maar een vertrek in stilte was zijn eer te na. Carpentier wilde de Zeeuwse toppers, bijeen op het sterk bezette toernooi in Goes, bij zijn afscheid van het gravel nog even op hun nummer zetten In de finale gisteren walste Carpentier met speels gemak over Michel Gorsse heen. Het tweetal, als derde en vierde ge plaatst, had zaterdag verrast met over winningen op de favorieten Greeve en Schipper. Carpentier gunde talent Greeve maar vier games i6-2, 6-2», Gorsse zijn op ponent Schipper slechts twee (6-2. 6-0). Die statistieken deden een alleraardigste finale vermoeden. Maar Carpentier, die met topspinballen handig gebruik maak te van de flinke wind, liet squasher Gorsse geen schijn van kans: 6-1, 6-2. De 26-jarige Gorsse, lid van 't Halve Maan tje: „Normaal kan ik bij topspinballen ver snellen, maar nu gingen die dwarrelen. Aan de andere kant: het is natuurlijk een verrassing dat ik hier in de finale sta. Het toernooi was heel sterk bezet." Carpentier: „Vooral de overwinning op Virgil deed me deugd. Ik had iets van: hij is het talent van Zeeland. Over hem wordt gepraat. Ik wilde hier in Goes gewoon nog even laten zien dat ik de beste ben, als het moet. Dat klinkt misschien een beetje ar rogant. Maar zo was het wel. In mijn hoofd zat het goed, op de baan heb ik het laten zien. Dit is een mooi afscheid van Zeeland. Want als je het goed beschouwd had dit toernooi de sterkte van een Zeeuws kam pioenschap. Ik voel me nu dan ook een beetje de Zeeuwse kampioen. fan onze verslaggever 10ES - Een beetje boos was ze vel. Lucienne Sigmond baalde orige week „een beetje" dat ze n Goes niet op de plaatsings- ijst voorkwam. )e 34-jarige Souburgse vond dat le organisatie van het sterk he ette B-toernooi van TV Goes laar een beschermde positie iad moeten toebedelen. Sig- nond was van mening dat ze op iasis van haar resultaten in het oorseizoen bij TC Souburg en an haar optreden tijdens de ditie van 1995. waarin ze in de alve finale in drie sets sneuvel- e tegen Maijet Groenleer, meer ad verdiend. Irganisator Dick van de Velde ende dit jaar geen pardon. Dat itelverdedigster Groenleer als ïekshoofd werd aangemerkt, evreemdde Sigmond niet. Wel at Marjan Ganseman. Marjo lein Meulenberg en Mariels Ver- paaien werden geplaatst. Giste ren haalde ze haar revanche op de organisatie door de negentien jaar jongere Danneke Bakker met speels gemak te verslaan: 6- 3 en 6-0. „Ja. zie dit maar als een revanche", zei Sigmond. In de eindstrijd bij de vrouwen in de B-categorie was het krachts verschil te groot. Sigmond, die in de halve finale had afgere kend met outsider Corine Blan kenburg. had geen kind aan de 15-jarige C-speelster uit Krab- bendijke. De ervaren Sigmond ontregelde het spel van Bakker geraffineerd. De tennisster van TV Goes was er bang voor ge weest. „Ik had al zo'n voorge voel." Sigmond gaf echter toe dat veel games op het kantje wa ren. „De cijfers zijn dan wel dik in mijn voordeel, maar het was zwaarder dan het leek." /an onze verslaggever V1IDDELBURG - De roeiers van De Honte uit Middelburg heb- ïen het in hun race met de acht- nans boot af moeten leggen te- jen een meer geroutineerde :ombinatie van de verenigin gen uit Terneuzen en Dor- Irecht. De wedstrijd op het Ka- ïaal van Walcheren was als ex- raatje toegevoegd aan het pro gramma. In Zeeland was nog looit eerder een race tussen achten' te zien geweest. Sen gebrek aan ervaring nekte ie Middelburgse ploeg waarvan le helft van de roeiers nog nooit n een acht hadden gezeten. Het esterende viertal moest voor de rvaring putten uit him studen- enverleden. De Dordts/Temeu- zense combinatie legde het twee kilometer lange traject af in 8 minuten en 18 seconden, de Mid delburgers kwamen 48 seconden later over de finish. In de vier met stuurman (C4) ging de eerste plaats bij de man nen naar het organiserende De Honte (2.000 meter in 8.32). Ook bij de vrouwen en in de mix wa ren de roeiers van De Honte het sterkst. Bij de jeugd won de boot van het Scaldis (Goes). In de Skiff sneed Joost Jonge- rius als snelste door het water. De roeier van De Honte deed 10 minuten en 3 seconden over de twee kilometer. Els Hey (De Honte) won bij de vrouwen. Wouter Groenweg (Scaldis) bij de jongens en Maria Eloise Di Bella (Scaldis) bij de meisjes. van onze verslaggever Peter van den Belt ZIERIKZEE - Als de Check mate III van schipper Peter de Ridder aan de kade in Zierikzee ligt, nemen de zeilers van de Deltaweek de tijd om het schip eens helemaal te bekijken. Op het water zien de wedstrijdzei lers slechts het achtersteven van de supersnelle boot. Zowel zaterdag, in de Zeelandwed strijd I, als gisteren, in de twee de wedstrijd met start en finish voor de haven van Zierikzee, kwam de boot ruim voor alle andere schepen binnen. ,,Op dit moment is het de snelste boot van Nederland", stelt De Ridder (48) niet zonder trots. ,,Deze boot is zo vlak van onde ren dat hij bij deze wind, kracht 6, gaat surfen. Dan zitten we zo boven de 15 knopen (30 kilome ter per uur). Daar kun je bijna bij waterskiën. En de boot moet nog harder kunnen." Een deel van die extra snelheid moet komen uit een perfect sa menspel van de tienkoppige be manning. De Zuid-Hollandse en Zeeuwse opvarenden moeten echter nog aan de boot wennen. Nog geen twee maanden geleden arriveerde de in Australië gefa briceerde zeilboot pas in de ha ven van Antwerpen. Vervoerd per containerschip en ingepakt in plastic. „Zaterdag liepen we vlak voor de finish uit het roer met de spinnaker op. En giste ren moesten we tegelijkertijd met een toerzeiler een boei ron den. Uiteindelijk moesten we twee keer in de rondte om de boei te halen. Die twee dingen tiebben ons zeker zo'n drie tot vier minuten gekost", geeft De Ridder als voorbeelden van een nog niet perfecte gang van zaken aan boord. „Elke meter die we nu met het schip varen, is mooi meegeno men. Zoveel wind als we de laat ste twee dagen hier op de Oos- terschelde hebben gehad, heeft leze boot nog niet meege maakt." Ret werk tijdens de wedstrijd tan in principe met zeven man gedaan worden. Toch waren er iit weekeinde tien bemannings leden aan boord. „Die extra mensen hebben we nodig voor iet gewicht. Met deze wind zit- ien we allemaal op een rijtje aan ie hoge kant van de boot", aldus De Ridder uit Gorinchem. /an het type boot waartoe de Iheckmate behoort, zijn er zes- ien in de wereld. Anderhalfjaar Schipper Peter de Ridder van de Checkmate III voor zijn snelle boot. Schuin achter hem navigator Rob Luynenberg. foto Dirk-Jan Gjeltema geleden werd het prototype ge lanceerd. Daarmee werd direct de Sydney Open in een veld van vierhonderd boten gewonnen. „Het is een bijzonder schip om dat hij er van binnen uitziet als een toerboot, maar desondanks wel supersnel is. Meestal gaan die twee dingen niet samen." Mede daardoor werd de boot al bij voorbaat uitgeroepen tot fa voriet in zijn klasse (IMS 1) tij- ■ucienne Sigmond retourneert in haar finalepartij tegen Danneke lakker. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19