Van den Goorbergh breekt door in Assen Mick Doohan na zege in extase TT trekt minder publiek De Vries zorgt voor Nederlands succesje Sprengers gekozen in bestuur UEFA Nederlander houdt hoofd koel Aoki neemt geen risico's van onze verslaggever Andre Hoogeboom ASSEN - Jurgen van den Goorbergh heeft alles in zich op een topcoureur te worden. Hij is koel, kan sturen als de beste, kent zijn grenzen en blijft daar nauwkeurig binnen. Toch deinst de 26- jarige coureur uit Breda er niet voor terug de marges af en toe nadrukke lijk te verkennen. Tijdens de warming up voor de 250cc- race, in de ochtenduren, kwam Van den Goorbergh er op hardhandige wij ze achter dat hij te ver was gegaan. Hij Jging er hard af. werd zelfs bijna ont hoofd door het windscherm van zijn kuip. De waarschuwing werd ter harte genomen. Later, na eoutloze race. kwam Van den Goorbergh als vierde over de streep. Z'n beste prestatie ooit. Het verraderlijke circuit van Assen eiste vooral bij de kwartliters de no dige slachtoffers. Van de 32 gestarte coureurs kwamen er slechts achttien over de streep. Onder de (afivallers een i aantal ervaren lieden, zoals de Italia nen Ruggia, Locatelli en Petrucciani. De Spanjaard Cardoso kwam nog het i meest ongelukkig te val en brak zo on- geveer alle botten in zijn lichaam. Alle maal het gevolg van die merkwaardige (weersomstandigheden. Het lange rechte eind voor de tribune was de hele race droog, achterin regende het bij vlagen. Het bracht verwarring bij cou reurs en wedstrijdleiding. Van den Goorbergh lag op de zesde plaats toen hij het welletjes vond. Als een gevestigd routinier seinde hij met het handje naar de wedstrijdleiding op de hoofdtribune dat de race gestopt moest worden. Ralf Waldmann, de uit eindelijke winnaar, had dat eerder ook al gedaan. Maar het publiek - en waar schijnlijk de jury ook - vatte dat nog op als een vriendelijk gebaar. De concur renten van de guitige Duitser waren er al afgegaan of reden op grote afstand tamelijk kansloos mee. Maar Van den Goorbergh meende het: „Ik maakte achterop het circuit, bij het Meeuwen- meer, al een een 'slide', die me bijna fa taal werd. Dat was in de tiende ronde en ik was meteen weer bij de les. Daar na ben ik heel consoliderend gaan rij den. Ik had tenslotte al getekend voor een plaats bij de eerste tien." Dat het veel meer werd was niet te danken aan een goede start. Integen deel. Van den Goorbergh had zijn val tijdens de warming up nog meegeno men naar de wedstrijd en begon een beetje weifelachtig aan de race. „Ik wilde geen risico's nemen. Maar al gauw kwam ik in het goede ritme en toen gingen m'n rondetijden snel om laag." Van den Goorbergh begon met rondjes van 2.10, maar haalde daar al gauw twee seconden af. Van de achtste klom hij naar de zesde plaats, werd in de wedstrijd alleen nog maar gepasseerd door Max Biaggi. De geblesseerde leider in de strijd om de wereldtitel was nog fit genoeg om de ASSEN (ANP) - De hoge heren sponsors van drie verschillende motorsport- teams kwamen zaterdag in Assen champagne te kort om op hun succes te toos ten. In de drie Grand Prix-klassen werden telkens ploeggenoten één en twee. Emilio Alzamora en Ivan Goi (125 cc) behaagden de eigenaren van het Cepsa Effeuno Matteoli-team, Ralf Waldmann en Jürgen Fuchs (250 cc) verwenden het HB Ilonda Germany-team en in de 500 cc-klasse eindigden Mick Doohan en Alex Criville namens het Team Repsol Honda vooraan. Voor Haruchika Aoki was de derde plaats in de 125 cc-klasse het hoogst haal bare. De Japanse rijder van het Nederlandse Rheos Molenaar-team nam in de slotfase van de eerste race van de dag geen onnodige risico's. De enthousiaste jonge Italiaan Goi. geboren op schrikkeldag 29 februari 1980, liet hij begaan. Ook diens maatje Alzamora vormt voor Aoki geen bedreiging in de strijd om het wereldkampioenschap. In de 250 cc-klasse bezorgde Ralf Waldmann zichzelf een mooi cadeau. De Duit ser reed zaterdag in Assen zijn honderdste Grand Prix en werd gadegeslagen door duizenden landgenoten. Dat hij en Jürgen Fuchs voor een dubbel-teamsuc- ces en een Duits succes zorgden, was mooi meegenomen. De twee vierden dat uitbundig, tot leedwezen van een groot aantal fotografen die na de regen ook een champagne-douche kregen. Wereldkampioen Massimiliano Biaggi had teveel last van zijn rug om een rol van betekenis te kunnen spelen, hij reed rustig naar de derde plaats. Nederlander voorbij te gaan. in ae buurt van de kopgroep kwam de Ita liaan niet. Dat streefde hij overigens niet na. daarvoor leed te Italiaan te veel aan zware pijn in zijn rug. Dat de ongenaakbare leider in de strijd om de wereldtitel toch nog voorbij Van den Goorbergh schoot geeft aan hoe veel voorsprong Biaggi heeft op de rest van het veld. „Het was net alsof hij lOOcc meer aan boord had. Ik wilde niet for ceren door te proberen hem bij te hou den. Dat was toch onbegonnen werk." Nerveus Biaggi nestelde zich in het niemands land op de vierde plaats, achter de HB- rijders Fuchs en Waldmann en de Fransman Jacque. Daarachter reed Van den Goorbergh. De valpartij van Jacque was even ongelukkig als voor spelbaar. De jonge Fransman had een dag eerder de pole-position veroverd, maar overschatte daarmee ook z'n ei gen mogelijkheden. Zes ronden voor het einde ging hij onderuit en zorgde daarmee ongewild voor een dubbel Duits succes. Door het uitvallen van Jacque schoven Biaggi en Van den Goorbergh een plaatsje op. Bij het zien van het pitboard en zijn positie kreeg de Nederlander het echter Spaans be nauwd. „Toen werd ik pas echt ner veus. Ook al omdat de laatste drie ron den de temperatuur van de motor ge vaarlijk opliep. Ik zag de meter uit slaan naar zeventig graden, terwijl vijf tig normaal is. Ik was echt bang dat de machine kapot zou gaan. De laatste ronde klopte het hart in m'n keel kan ik je verzekeren." Dat op zich was al opmerkelijk. „Ik ben niet zo'n nerveus type. M'n hart slag tijdens de wedstrijd komt nooit boven de 140. Dit keer was ik zelfs rus tiger dan anders, want op de eerste rij staan, dat is lekker hoor. Je hebt een vrij veld voor je. Als vanaf plaats vijf tien moet vertrekken, ben ik een stuk zenuwachtiger." Van den Goorbergh hoopt dat z'n pres tatie in Assen een vervolg krijgt. „Ik heb hier bewezen dat ik een hele rus tige rijder ben, die goed kan finishen. Als ik beter materiaal krijg doe ik mee met de toppers, dat is zeker." Hij wil het volgende week alweer be wijzen, op de Duitse Nürbürgring en vervolgens in Donington Engeland. „Dat zijn twee langzame circuits, die me heel goed liggen. We kunnen nog wat extra's uit deze motorfiets halen. Ik heb weer zin in de rest van het sei zoen. Dat is wel eens anders geweest." Jurgen van den Goorbergh, die verrassend vierde w bedankt het publiek in Assen. erd in de klasse 250 cc, foto Rutting-Suyk/ANP ASSEN (ANP) - De massale uit tocht van het publiek van de TT in Assen heeft op de wegen geen problemen opgeleverd. De poli tie noemt het opvallend dat het verkeer dat na afloop van de ra ces in zuidelijke richting over de A28 terugkeerde amper ge bruik heeft gemaakt van alter natieve routes. De TT is volgens de politie ove rigens minder bezocht dan in voorgaande jaren. Tijdens de Nacht van de TT in Assen viel vrijdagavond een do de. Het slachtoffer is op het sta tionsplein onder een bus ge raakt en overleed ter plekke. Over de toedracht van het onge val is nog geen duidelijkheid. Kort voor middernacht heeft zich aan de Singelpassage in het centrum een vechtpartij voorge daan, waarbij twee gewonden zijn gevallen. De slachtoffers hebben messteken opgelopen en zijn overgebracht naar het Wil- helmina Ziekenhuis in de Drent se hoofdstad. Over de ernst van de verwondingen kon de politie nog geen mededeling doen. Vol gens de politie is het ondanks beide voorvallen in en rond de stad rustig gebleven. De dieven van motoren hebben tijdens de races hun slag gesla gen. Tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's avonds is opnieuw van vijf gestolen motoren aan gifte gedaan, waarmee nu in to taal zeventien motoren zijn ver dwenen. Verder werd uit diverse auto's en caravans motorkle- ding ontvreemd. Op de camping in Witten ging door onbekende oorzaak een vouwwagen in vlammen op. Bij een Duitser werd een vuurwerk pistool in beslag genomen. De man kreeg een boete van drie honderd gulden. Een toeschou wer van het evenement werd tij dens de races onwel en overleed op de tribune. Australiër in eregalerij 500 cc van onze verslaggever Andre Hoogeboom ASSEN - Mick Doohan is toe getreden tot de eregalerij van de 500 cc. In Assen boekte de nukkige Australische coureur zijn vierde overwinning op rij, bracht z'n totaalscore op 31 overwinningen in 98 Grand Prix'. Daarmee staat hij met Eddie Lawson op een gedeelde derde plaats. Als Doohan in zijn loopbaan nog zes races weet te winnen heeft hij zelfs de legendarische Mick Hail- wood geëvenaard. Cijfers interesseren Quick Mick nauwelijks. Eigenlijk zegt een wereldtitel hem zelfs weinig. „M'n grootste vreugde haal ik uit het winnen van ra ces. Datje dan uiteindelijk we reldkampioen wordt is een bo nus, meer niet." Doohan won de TT van Assen voor de derde keer op rij. Den ken dat z'n oordeel over het cir cuit daarmee verandert, is een illusie. Maar hij weet dat er een geheel nieuw circuit wordt aangelegd en dat de Drenten hun best doen. Dat maakt Doohan milder: „Het publiek is hier fantastisch, de organisa tie ook. Jullie verdienen een echte racebaan. Die komt er gelukkig, al zal ik het niet meer mee maken." Doohan is eerzuchtig. Hij is. zo als voormalig wereldkampioen Wayne Rainey ook al eens over hem heeft gezegd, uniek in z'n soort. Rainey: „Mick is een winnaar. Daarom is hij een vriend van me geworden. We spreken dezelfde taal, weten allebei precies wat er voor no dig is om de top te bereiken en er te blijven." Mick Doohan leidt de dans voor Alex Criville (4) en Alexandre Barosse (7). foto Rutting-Suyk/ANP Eerzuchtig Daarom geeft Doohan geen ca deautjes. Aan niemand. Hij en alleen hij is de beste. Een we reldtitel alleen is niet voldoen de. het liefst zou de Australiër alle wedstrijden winnen. Hoe eerzuchtig Doohan is. heeft zijn teamgenoot Alex Criville al verschillende keren moeten ervaren, maar het lesje stuur manskunst dat hij zaterdag van de Australiër kreeg zal hem nog lang heugen. De 500 cc wedstrijd verliep ge heel volgens het scenario dat vooraf al vrijwel vaststond. In het begin nog wat strubbelin gen, maar uiteindelijk zou Doohan de leiding nemen. Dat gebeurde. Maai' een regen pauze dwong tot een herzie ning van de kansen. Het bord 'wet race' ging omhoog en de rijders gingen na acht ronden opnieuw van start. Criville nam de leiding, zoals hij wel va ker heeft gedaan dit jaar. Een 'normale' wereldkampioen zou vervolgens geen risico's meer nemen, temeer daar Doohan weliswaar tweede was. maar virtueel winnaar. Zijn Spaanse tegenstrever moest de achter stand goedmaken die hij de eerste acht ronden had opgelo pen. Dus zelfs met een tweede plaats, vlak achter Criville zou Doohan hebben gewonnen. Dat was niet genoeg. De Au straliër, die keer op keer het circuit van Assen vervloekt omdat het zo gevaarlijk is, ver nederde zijn teamgenoot door hem 'gewoon' opnieuw te pas seren. op het laatste en be ruchtste deel van het circuit: de Geert Timmer-bocht. Dooh an won de race in feite twee keer. Kruimels Criville accepteerde de 'dub bele' nederlaag gelaten. Wat moest hij ook anders. De jonge Spanjaard mag alleen maar hopen dat zijn rivaal een keer verzadigd raakt, of stopt. An ders zullen alleen de kruimels nog maar voor hem zijn. „Ik blijf het maar proberen", stot terde Criville. „Maar ja. racen tegen Doohan is niet rijden te gen zomaar iemand." Doohan put overigens steeds meer bevrediging uit het win nen van wedstrijden op moei lijke banen. „Ik moet zeggen dat ik met een zege op Assen gelukkiger ben dan welke an dere ook in een seizoen. Ik ben er meestal al weken van tevo ren mee bezig. Als ik de Neder landse Grand Prix heb door staan, ja, dan ben ik al vreselijk opgelucht. En als ik deze win. ja dan ben ik bijna extatisch." ASSEN (ANP) - Formeel was de Thunderbike-klasse zaterdag niet meer dan een bijnummer van de Dutch Grand Prix in As Voor 100.000 toeschouwers werd het toetje van de 66e TT echter een hoofdgerecht. Dank winnaar Jeffry de Vries, die dank zei tegen Zeelenberg die in laatste bocht zijn landgenoot de helpende hand bood. De Geert Timmer-bocht. het laatste obstakel voor de finish, fungeerde op het Drentse circuit al vaker als scherprechter. Za terdag stuurde Zeelenberg pal achter de Fransman William zijn Honda de chicane in. De Bleiswijker nam geen genoe gen met de tweede plaats, duw de zijn concurrent middels een gevaarlijke manoeuvre zelfs even van de baan, maar werd zelf het voornaamste slachtoffer. Zeelenberg finishte wel. maar slechts als vierde. Costes werd na een knappe stuurbeweging nog tweede, maar de profiteur heette De Vries. Hij ontsnapte aan het gedrang en werd tot zijn eigen verbazing winnaar. De Vries kreeg de unieke gele genheid aan om meteen de Thunderbikes te promoten. „Ik zou heel blij zijn wanneer deze klasse wat serieuzer wordt geno men." Terwijl de coureurs in de 125, 250 en 500 cc al zeven races voor het WK afwerkten, kwa men de Thunderbikes tot vier. „Het belangrijkste is dat we er bij blijven." Aan een Grand Prix- status durft nog geen coureur te denken. „We hebben geen idee wat de toekomst zal brengen". zeiden zowel De Vries als Zeelen berg zaterdag. Zeelenberg was teleurgesteld over de gemiste kans. Hij had graag zijn 25-jarig jubileum als motorrijder met een overwin ning, juist voor het eigen legioen in Assen, gevierd. „Ik moest en zou alle risico's nemen. Als ik niets had gedaan, was een ander wel langs me gekomen en was ik vierde geworden. Ja. nu ook. maar in ieder geval heb ik de gok genomen." Dat die gok verkeerd uitpakte, was jammer voor hem. maar een wonder voor De Vries De Fries (uit Heerenveeni had al genoegen genomen met de vijfde plaats. Hij veronderstelde een ronde eerder het einde van de ra ce te hebben bereikt. De foute re kensom werd tenslotte, in wat echt de laatste ronde was. zijn redding. Het spannende duel tussen Zeelenberg en Costes, die elkaar om en om vier keer van de Regazzoni krijgt startverbod NEUSS (RTR/SIDi - De oud-Formule-l-coureur Clay Regaz zoni heeft een startverbod gekregen voor een wedstrijd op de Duitse Nürbürgring. Gisteren zou de 56-jarige Zwitser starten in een internationale GT-kampioenschapsrace, maar de inter nationale automobielfederatie FIA verbood hem te starten we gens zijn lichamelijke handicap. Regazzoni, die in de jaren ze ventig 132 Formule-1-races reed en er vijf won, raakte in 1980 zwaar gewond bij een ongeluk tijdens de Grand Prix van de Verenigde Staten in Long Beach. De rijder belandde met zijn Ferrari tegen een betonnen muur en hield daar een dwarslaesie aan over In een speciaal voor hem vervaardigde Porsche neemt hij nog altijd deel aan wedstrijden. In de training voor de race op de Nürbürgring bleef Regazzoni 22 coureurs voor. Wereldrecord George met polsstok REIMS (AFP) - Emma George uit Australië heeft tijdens inter nationale atletiekwedstrijden in Reims haar eigen wereldre cord in het polsstokhoogspringen verbeterd. Ze bereikte de hoogte van 4,42 meter. Het vorige record van George stond sinds 28 januari 1996 op 4,41, gesprongen in Perth, Australië. Sanchez in beroep tegen schorsing LISSABON (AFP) - De Boliviaanse international Erwin San chez tekent beroep aan tegen zijn schorsing voor zes maanden wegens doping. In de urine van de spelverdeler van de Portu gese club Boavista is een te hoog gehalte van de verboden stof cafeïne gevonden. „Dit is puur onrecht", zei Sanchez in La Paz. waar hij met de nationale selectie in trainingskamp is voor de wedstrijd tegen Venezuela (7 juli). De international werd ge controleerd na een wedstrijd tegen Belenenses. De Portugese voetbalbond sprak vrijdag de schorsing uit. Volgens voorzitter Loureiro van Boavista is zijn speler onschuldig De cafeïne zou afkomstig zijn uit de cola die Sanchez na de wedstrijd dronk. Feijen wint Noordkaap-Gibraltar LA LINEA/GIBRALTAR i ANP) - De Haagse ultra-atleet Mar tin Feijen heeft zaterdag de marathonwedstrijd tussen de Noordkaap en Gibraltar gewonnen. De Nederlander legde de 6500 kilometer afin 357 uur en 15 minuten fietsen. Hij had ruim drie uur voorsprong op de nummer twee, de Tsjech Pavelka. De Duitser Schmidt eindigde als derde. Twee andere Nederlan ders, Middelveldt (vijfde) en Rueck (zevende en laatste), ko men naar verwachting op respectievelijk 1 en 4 juli aan in Gi braltar. Rob Alflen weg bij Vitesse UTRECHT (ANP) - Het contract van Rob Alflen bij Vitesse wordt ontbonden. De Arnhemse club heeft te weinig vertrou wen in de fysieke gesteldheid van de 28-jarige middenvelder, die een paar jaar geleden als Ajacied werd afgekeurd voor be taald voetbal na een hernia-operatie. Na een scan-onderzoek van zijn rug, kwam Alflen niet door de keuring bij clubarts Van Beek van Vitesse. De ex-speler van Utrecht en Ajax tekende vijf maanden geleden een drieëneenhalf jarig contract. Daarin was een proefperiode opgenomen, plus een clausule. Die hield in dat beide partijen de verbintenis mochten ontbinden als er twijfel zou zijn over de fitheid van Alflen. Alflen. die slechts vijf wedstrijden speelde voor de Arnhemmers, hoopt nu op een an dere profclub. Edwin Gorter tekent bij NAC BREDA (ANP) - Edwin Gorter tekent begin volgende week een contract voor twee seizoenen bij NAC De spelverdeler kwam afgelopen jaargang nog uit voor Vitesse. NAC, dat een nieuw stadion betrekt, heeft zich behoorlijk versterkt Eerder werden Van Galen. MacDonald, Stewart. Van As en de Zaïrese verdediger Mukanya aangetrokken. Over middenvelder Ja- link dient nog een arbitragezaak. Ook diens oude club Sparta denkt hem komend seizoen op te stellen. van onze verslaggever Henri van der Steen LONDEN - Hij had op 22 stem men gehoopt, hij kreeg er 37, meer dan genoeg. Jeu Sprengers werd aldus zaterdag gekozen in het dagelijks bestuur van de UEFA. De voorzitter van de KNVB deed met veertien ande ren mee om negen plaatsen in het hoofdbestuur. Sprengers was verrast door de massale steun die hij bleek te hebben gekregen tijdens het UEFA-congres in het Elisabeth II Congres-centrum, hartje Lon den. „Want ik ben nieuw, ik heb alleen in de commissie jeugd voetbal gezeten. De UEFA is een traditionele organsatie, de zit tende leden hebben duidelijk een streepje voor. Als je dan ge kozen wordt als niet-zittende kandidaat, mag je tevreden zijn." Een heel klein beetje gelobbyd had de joviale Limburger wel. „Kramp kreeg ik ervan, de hele dag grimassen trekken. Dat was me verteld: zorgen datje ieder een vriendelijk gedag zegt en handen schudt." Het congres van de UEFA was weer potsierlijk als altijd met die poging een allure te creëren als van een politieke top. Meters hoge bloemstukken, volop vlag gen. grote schermen met de spreker in kwestie, tolken, sjieke toespraken. Veel kletskoek ook. Voorzitter Johansson: „Het was een prachtig, opwindend, dra matisch toernooi met een gewel dige organisatie." Beslist werd er niet alleen over het nieuwe bestuur, want Eu ropa krijgt er nog weer twee nieuwe landen bij. De kandida tuur van Bosnië-Herzogowina werd nog even aangehouden, die van Andorra geaccepteerd Zo wordt de UEFA vanzelf het grootste FIFA-lid. groter dan Afrika zelfs, dat 51 aangesloten landen telt. De UEFA heeft er nu 50. De enorme uitbreiding van de UEFA (in '89 nog maar 34 landen groot) heeft enorme gevolgen voor het aantal wedstrijden. In het kalenderjaar '95 werden er door de UEFA precies 999 wed strijden georganiseerd, een ver dubbeling in vergelijking met vijftien jaar geleden. Reden: meer interlands want meer lan den. nieuwe competities als de Champions League en de Inter Toto Cup. alsmede de uitbrei ding van het toernooi om de UEFA Cup. Sprengers en andere KNVB'ers zouden eens kunnen uitvogelen wat de consequenties zijn van die overdaad aan wedstrijden, ze zouden in dat verband niet ver der hoeven te kijken dan het EK van '96 groot is. De voetbalbond, op het congres in Londen onder meer vertegenwoordigd met sec tie-voorzitter Jos Staatsen, fi nancieel expert Gerard Bouwer en de directeuren Harry Been en Peter Vogelzang, broeden even wel nog steeds op een eigen uit breiding: komend seizoen moet de eredivisie een play-off krij gen. Dat onzalige plan - een extra competitie voor de beste vier ploegen die geen prijs winnen om de derde UEFA-Cup plaats te vergeven - moet echter nog worden goedgekeurd door de UEFA. En die heeft weinig trek. Been, toevallig lid van de Eu ropa-Cupcommissie van de UEFA: „We hebben pas eind au gustus de volgende vergadering, als de competitie in Nederland dus al draait. Ik denk dat het plan van de play-offs dus pas vol gend jaar kan ingaan. Tenzij de clubs het geen probleem vinden tijdens het seizoen nog van sys teem te wisselen." Dit soort kij kersbedrog kan de KNVB zich echter met goed fatsoen niet per mitteren. koppositie verdrongen, hielp. „Dat kostte ons verschrikkelijk veel tijd en gaf Jeffry de gelegen heid aan te sluiten", aldus Zee lenberg. De Vries voelde niet de behoefte om te klagen. Hij eindigde vorig jaar. toen de Thunderbikes voor het eerst op de laatste zaterdag van juni in Assen reden, als tweede. Nu klonk het Wilhel mus. alleen voor hem. Het pu bliek was laaiend enthousiast, de Fries liet het genot van het gezicht druipen. Zijn nieuwe helm, met een fraaie compilatie van de Nederlandse en Friese vlag. deed wonderen. Jeu Sprengers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15