Twijfel onderzoek brand Lübeck PZC PZC De prinsen van Pale liggen echt niet wakker van 'Den Haag' Internet Zjoeganov heeft öf een briljant plan of geen hoop meer Enquêtecommissie officieel opgeheven opinie Nazi-jaagster Klarsfeld: Justitie wil niet-Duitse zondebok WOENSDAG 26 JUNI 1996 van onze correspondent in Lübeck Peter van Nuijsenburg De zucht van verlichting moet tot in alle uithoeken van Duitsland te horen zijn ge weest. Drie dagen na de zwaar ste brand in een opvangcen trum voor asielzoekers in de Duitse geschiedenis kon de poli tie van Lubeck een succes mel den. Ze hadden een man een gearresteerd die er van ver dacht werd de brand te hebben gesticht die aan tien mensen het leven had gekost. Het was een Libanees, geen Duitser. Een asielzoeker en geen neo-nazi. De tragedie was er natuurlijk niet minder om, zo haastte zich iedereen te verklaren. Maar Lu beck hoefde niet te worden bij geschreven in hetzelfde trieste register als Hoyerswerda, Ros tock, Molln en Solingen, oorden waar de vreemdelingenhaat soms fataal tot ontbranding kwam. Of was die conclusie toch te voorbarig? Bijna een half jaar na die ramp zalige nacht van 17 op 18 januari zijn de twijfels over het onder zoek van het openbaar ministe rie (OM) zo groot dat een Inter nationale Commissie van Juris ten spreekt van 'procedures die niet in een rechtsstaat thuisho ren'. Ze zijn zelfs zo groot dat het 'uithangbord' van de commissie, de beroemde Frans-Duitse nazi jaagster Beate Klarsfeld, rond uit verklaart dat justitie op zoek is naar een 'niet-Duitse zonde bok'. De commissie, met onder andere de Utrechtse jurist Hans Lan- genberg, presenteerde maandag in Lübeck haar bevindingen, die voornamelijk op de dossiers van justitie zijn gebaseerd. En de ga ten die zij in de versie van het OM hebben geschoten, zijn zo groot, dat hoofdofficier van jus titie Schultz het er koud van moet hebben gekregen. Alibi Kort na het uitbreken van de brand werden drie jonge man nen door de politie gesignaleerd in de omgeving van het centrum, een afgelegen pand in het haven gebied van de stad. Het drietal was afkomstig uit een nabijgele gen dorp, Grevesmühlen, en werd donderdag 18 januari sa men met een vierde kompaan gearresteerd. Ze zagen er wat on guur, neo-nazistisch uit, aldus een politiewoordvoerder toen, maar dat wilde natuurlijk niet zeggen dat ze er de bijpassende opvattingen op na hielden. In elk geval hadden ze een water dicht alibi. Toen de brand uit brak, stonden drie van de vier op een tankstation benzine te tan ken en bevond de vierde zich op het station van de stad. Vrijdag middag waren ze weer op vrije voeten. Zaterdagmiddag trokken dui zenden mensen rouwend door Lübeck en 's avonds kon de poli tie melden dat ze een verdachte had gearresteerd. Safwan Eid, een 20-jarige Libanees die met zijn familie in het tehuis woonde, zou een bekentenis hebben afge legd. De arrestatie was te dan ken aan de oplettendheid van een reddingswerker. Hij had Eid. wiens oren licht verbrand waren, verbonden en Safwan zou latei- tegen hem gezegd hebben 'Wir haben es getan'. Eid zei tijdens zijn verhoor dat hij verkeerd was verstaan. Hij had 'Die haben es getan' gezegd, doelend op rechtse extremisten. Dat heeft hij consequent, maand na maand, verhoor na verhoor volgehouden, aldus zijn advo cate. De politie had echter nog meer pijlen op haar boog. Experts hadden het pand onderzocht en verklaard dat de brand op de eerste etage was uitgebroken en niet door een brandaanslag van buitenaf kon zijn veroorzaakt. Dat was, samen met zijn 'beken tenis'. voldoende om Eid in ver zekerde bewaring te stellen. Motief? Maar van meet af aan waren er twijfels. Had Eid wel een motief? Sliepen zijn ouders en andere fa milieleden ook niet in het pand? Zou hij hen bewust in gevaar hebben gebracht om zich, dat was de veronderstelling, op een medebewoner te wreken? Het was niet aannemelijk. Boven dien was er geen andere getuige die de uitspraak van de red dingswerker kon bevestigen. Het was dus zijn beschuldiging tegen Eids ontkenning. De tweede tegenvaller voor de politie liet niet lang op zich wachten. De verdediging nam de Duitse brandexpert bij uit stek, professor Ernst Achilles, in de arm. De deskundige kon na een inspectie van de ruïne ver klaren dat het niet uitgesloten was dat de brand in het voorpor taal op de begane was uitgebro- van onze correspondent in Moskou Hans Hoogendijk Wat is er met de Russische communistische partijlei der Gennadi Zjoeganov aan de hand? Heeft hij de moed om pre sident Jeltsin in de tweede ron de te verslaan opgegeven of hebben zijn campagnemede werkers een briljant, maar nog door bijna niemand begrepen, plan uitgewerkt? Een week voor de beslissende stembusgang is er van verkie zingskoorts in Rusland niets te merken. President Jeltsin trekt weer door het land en verkon digt zijn blijde boodschap in die gebieden die op 16 juni rood stemden, maar Zjoeganov zit ge woon in Moskou. Hij lanceert ideeën over de vor ming van een Staatsraad, zoiets als het Centraal Comité van de communistische partij vroeger, met dat verschil dat nu ook an dere stromingen erin vertegen woordigd mogen zijn. En hij pleit voor een grote coalitie. Eerst de Staatsraad. Zo'n col lege past helemaal bij het karak ter van Zjoeganov, die vindt dat een collectief de dienst moet uit maken. In die raad moeten alle maatschappelijke en religieuze stromingen vertegenwoordigd zijn. In de vroegere DDR heeft ook zo'n orgaan bestaan en de voorzitter, Erich Honecker, was tegelijk een soort ceremonieel staatshoofd. Formeel was die raad ook een afspiegeling van de DDR-maatschappij maar in de praktijk was de wil van de com munistische partij wet. De Staatsraad a la Zjoeganov zou van de president en de regering ondergeschikte organen maken. Het behoeft nauwelijks toelich ting dat een man als Jeltsin daar niets van wil weten. Zijn tweede voorstel is de vor ming van een grote coalitie, ook al weer bedoeld om het bedreig de vaderland te redden. In die coalitie moet Zjoeganovs 'Pa triottische Volksbond' eenderde van de zetels krijgen, eenderde is voor leden van het huidige kabi net en het resterende part gaat naar partijen die in de Doema, het parlement, zitten. Kandidaten Hij noemde ook kandidaten, zo als de liberale voorman Javlins- ki en de uiterst populaire burge meester Loezjkov van Moskou, een fervent Jeltsin-fan. Dat de zen net als vele anderen het aan bod verontwaardigd van de hand wezen, deert Zjoeganov niet. De kiezers moeten name- ken. Een brandaanslag van bui tenaf hoorde daardoor opeens weer tot de mogelijkheden. En, ook niet onbelangrijk, de brand kon vroeger of, waarschijnlijker, later zijn uitgebroken dan was aangenomen. Daardoor was het alibi van het viertal uit Greves mühlen plotseling niet meer zo waterdicht. Over dit kwartet konden in de politiedossiers interessante de tails gevonden worden. Ze ble ken wel degelijk rechtse sympa thieën te hebben; een van hen lijk de indruk krijgen dat hij geen echte communist is maar een zeer pragmatisch mens, die alles voor het benarde vader land over heeft. Deskundigen zijn het erover eens dat er weinig groei meer zit in de potentiële Zjoeganov-aan hang. Het is mogelijk dat hij een paar miljoen Russen trekt die de eerste ronde op de extremist Zji- rinovski hebben gestemd en hij zal ook wel een deel binnenhalen van de aanhang van de tot het Jeltsin-blok toegetreden ex-ge- neraal Lebed. Maar dat is niet genoeg om de zittende president te verslaan. Opvallend bij de voorstellen van Zjoeganov is dat hij voor de radi calen in zijn beweging geen pro minente posities heeft uitgeko zen. Integendeel, ze worden nau welijks genoemd. Zijn bedoeling lijkt een beroep te doen op het diep in de Russische maat schappij gewortelde begrip 'so- bornost', saamhorigheid. Zowel de Staatsraad als de grote coali tie zijn nobele voornemens die evenwel gedoemd zijn te misluk ken, vooral omdat ze te laat zijn gekomen. Natuurlijk zal na de stembusgang Zjoeganovs rol niet uitgespeeld zijn. Per slot van rekening controleert zijn fractie het parlement en kunnen de communisten dus wel dege lijk invloed uitoefenen op het re geringsbeleid. Fabeltje Nu resteert nog een kardinale vraag; waarom voert Zjoeganov vrijwel geen campagne meer? Eerst werd door de partij gesug gereerd dat er geen geld meer is, maar dat is een fabeltje. Bekend is dat de communisten al tv- spots hebben laten maken. Het ligt meer voor de hand dat de communisten tot de overtuiging zijn gekomen dat ze niet kunnen winnen, maar dat Jeltsin wel kan verliezen als zijn aanhang niet naar de stembus gaat. Indien Zjoeganov deze laatste week politiek nauwelijks meer iets van zich laat horen dan heeft Jeltsin een probleem. Want hoe kan hij waarschuwen voor het communistische gevaar als uit die hoek niets meer te vernemen valt behalve verzoenende taal? De president staat dan als een prijsbokser in de ring zonder te genstander. En dat is zeer gevaarlijk voor hem. Jeltsin weet dat hij een bes te kans heeft president te blijven maar dan zal de opkomst min stens 70 procent moeten zijn en dat krijgt hij alleen voor elkaar als hij kan blijven polariseren wordt nu vervolgd wegens het schenden van joodse graven. Nog belangrijker is dat drie van de vier op het moment van arres tatie verschroeide haren, wenk brauwen en wimpers hadden. Hoe was dat nu gebeurd? De een had een hond in brand willen steken maar had zich zelf bijna in vlam gezet. De tweede had in het donker benzine uit een tankje in een andere overge goten. Toen had hij een aanste ker bij de ene tank gehouden om te zien of er nog benzine inzat en toen een steekvlam. De derde had geen verklaring, maar wist wel te vertellen dat het verhaal van de eerste niet klopte. Het OM vond die verhalen kennelijk ook niet geloofwaardig en kwam spontaan met een eigen versie. Het viertal stal wel eens auto's en het kon best zijn dat ze een auto na hem leeg geroofd te heb ben in brand hadden gestoken. Reputatie Hoe moet een dergelijk onder zoek in een zaak waar niet alleen de toekomst van een 20-jarige asielzoeker maar toch de reputa tie van Duitsland als rechtsstaat op het spel staat, beoordeeld worden? Als blijk van onvermo gen van bromsnorachtig kaliber of als een strategie 'om van de slachtoffer een dader te maken'. Dat eerste wil jurist Hans Lan- genberg niet uitsluiten. „Overal worden fouten gemaakt, al is dit wel erg verontrustend. Wie als student zoiets zou doen, kan ge lijk vertrekken." Het tweede is volgens Beate Klarsfeld het geval. Duitsland mocht niet opnieuw als brand haard van rechts-extremisme in het nieuws komen. Daarom moest er een niet-Duitse dader gevonden worden. „Er is hier in Lübeck al eerder zoiets gebeurd. Een Turkse vrouw werd ver volgd omdat ze haar eigen huis in brand zou hebben gestoken. Ze werd vrijgesproken, maar naar de dader(s) wordt niet meer gezocht. Dat kan nu ook gebeu ren. Eid kan worden vrijgespro ken of wegens gebrek aan bewijs worden ontslagen van rechts vervolging. En dan zal de politie niet opnieuw naai- de echte da ders op zoek gaan." Morgen zal blijken wie gelijk heeft. Dan beslist de rechter of het voorarrest van Eid verlengd zal worden of dat hij vrij moet worden gelaten. door Simone van Priel Radovan Karadzic laat zich door zijn aanhangers nomineren voor de presi dentsverkiezingen in de Re- publika Srpska in Bosnië. Ge neraal Ratko Mladic reist on gestoord naar de Servische hoofdstad Belgrado om voor het oog van de wereldpers aan het graf van zijn collega Djordje Djukic te treuren. Wie is er bang voor het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag? Blijkens hun optreden houden de wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde 'president' Ka radzic en opperbevelhebber Mladic nog steeds weinig reke ning met een enkele reis Den Haag. Niemand die daarvoor de middelen of de macht heeft, wenst de twee meest beruchte Bosnische Serviërs te arreste ren. De Servische president Milosevic niet, de Ifor-troe- penmacht niet en de Bosni sche Serviërs zelf al helemaal niet. Van de hoorzittingen die het tribunaal vanaf morgen in hun zaken houdt, zullen zij dan ook niet wakker liggen. Op 25 juli 1995 beschuldigde aanklager Richard J. Gold- stone van het tribunaal Ka radzic en Mladic van genocide en misdaden tegen de mense lijkheid. Hij houdt het duo ver antwoordelijk voor de moord, vervolging en verdrijving van de moslim- en Kroatische be volking, de aanhoudende be schieting van burgers in Sara jevo door sluipschutters, de gijzeling van VN-blauwhel- men en het gebruiken van die blauwhelmen als 'menselijk schilden'. Een tweede aan klacht wegens genocide volg de op 16 november 1995. Nadat het 'veilig gebied' Srebrenica in juli van dat jaar in Servische handen viel, werden duizen den moslims geëxecuteerd. Mandaat Het is de vraag wat de aankla gers en rechters van het tribu naal meer irriteert; het open lijk optreden van de 'prinsen uit Pale'. of het feit dat ze een jaar na het uitvaardigen van de aanklachten en bijbehoren de arrestatiebevelen nog vrij rondlopen. Berucht is het inci dent in februari in het Servi sche bolwerk Banja Luka, waar Radovan Karadzic Brit se soldaten van de Ifor-vredes- macht bijkans in de armen liep. De Britten lieten hem Radovan Karadzic is relatief veilig zolang hij in Pale blijft. echter ongemoeid; er zouden te veel liifwachten en ook bur gers zijn geweest, die bij een actie slachtoffers hadden kun nen worden. Aanklager Goldstone pleitte vorige maand in een toe spraak in Duitsland voor een veel actievere rol van Ifor bij het arresteren van vermeende oorlogsmisdadigers (score tot nu toe: nul). De Navo zou daar toe het mandaat van Ifor kun nen oprekken. Willen is kun nen, meent Goldstone: „Dat Ifor, met zijn 60.000 man, gea vanceerde wapens en inlich tingenmogelijkheden, zulke arrestaties kan uitvoeren, hoeft geen betoog." Het huidig beleid is dat Ifor- troepen vermeende oorlogs misdadigers alleen zal arreste ren als zij bij het uitoefenen van hun taken toevallig met die verdachten in contact ko men, En dan geldt nog: geen risico alstublieft, zoals ook uit het aarzelende Britse optre den in Banja Luka bleek. Heilige dag Dat het tribunaal door de Ver enigde Naties is opgericht, was van meet af aan garantie voor botsingen tussen dat wat de aanklagers 'juridisch nood zakelijk' vinden en wat 'poli tiek wenselijk' is. Zo werd het Goldstone door sommige Eu ropese politici destijds abso luut niet in dank afgenomen dat hij Karadzic en Mladic aanklaagde. De vrees was dat de Zuid-Afrikaan daarmee in een klap de vredesbesprekin gen, waarin Karadzic recht streeks gesprekspartner was, om zeep had geholpen. Tegen deze achtergronden hebben de hoorzittingen tegen Karadzic en Mladic op korte termijn geen gevolgen. De uit- komst van de zogeheten 'regel 61'-procedure is waarschijn lijk dat tegen hen internatio nale arrestatiebevelen worden uitgevaardigd. Vanaf dat mo ment zijn ze gevangenen in hun klein-Servisch konink rijkje in Bosnië. Maar verder dan Servië wagen de twee zich vermoedelijk al lange tijd niet. In Belgrado zijn ze nog altijd welkom, al heeft president Mi losevic zich officieel aan het vredesakkoord van Dayton verplicht. „In het bijzonder in Servië is een begrafenis een heilige dag", zo verdedigde hij de on gehoorde aanwezigheid van Mladic (en een eveneens aan geklaagde Joegoslavische offi- foto Igor Dutina/EPA cier) bij de begrafenis van Dju kic. „Iedereen kan dan vrij ko men en gaan." Kennelijk heeft Milosevic meer te winnen bij het schen den van internationale afspra ken dan bij het laten vallen van zijn (ex-)beschermelingen, Gesuggereerd wordt dat Ka radzic en Mladic kennis van betrokkenheid van Belgrado bij de oorlog in Bosnië bezit ten, die de Serviërs de aankla gers van een oorlogstribunaal liever onthouden. Regel-61-zittingen worden ge houden als de'redelijke ter mijn' is verstreken waarbin nen volgens de rechters een beklaagde zich had moeten melden, of de autoriteiten hem hadden moeten arresteren. De aanklaeers leeeen het verza melde bewijsmateriaal tegen Karadzic en Mladic op tafel en er worden getuigen gehoord. Een potentiële getuige is Dra zen Erdemovic, de Bosnische Kroaat die onlangs werd aan geklaagd omdat hij in dienst van het Bosnisch-Servisch le ger moslimburgers uit Srebre nica standrechtelijk heeft geë xecuteerd. Mogelijk worden ook soldaten van Dutchbat in Srebrenica opgeroepen. Lange tijd heeft het er de schijn van gehad dat! Internet een rage zou zijn van dezelfde hevigheid levensduur als de hoelahoep, het 27 MC-bakkie en kubus van Rubik. Leuk voor even, maar niet iets i echt beklijft. Alleen in de wereld van wetenschappeli instituten en instellingen voor hoger onderwijs h( het wereldwijde koppeling van computernetwerh zich al geruime tijd bewezen. Wetenschappers stel u elkaar via het Internet op de hoogte van onderzoek f sultaten en studenten gebruiken het om in databanl i] naar publicaties te speuren die ze in hun scripties k nen verwerken. Daarnaast geniet de mogelijkheid over de hele wereld tegen lokaal telefoontarief elek nische post te verzenden een steeds grotere popul teit, zowel voor zakelijk als voor privégebruik. Verder is het Internet tot nu toe vooral een boeien# nomeen voor computer-hobbyisten. Bedrijven en 1 stellingen hebben er weliswaar ook belangstelling vc e maar die interesse wordt mede ingegeven door de i tenschap dat een deel van hun doelgroep met enige gelmaat op het Internet rondneust. Dat levert boeiei i presentaties op, uiteenlopend van de aanbiedingen; een computerwinkel tot de hoofdrolspelers van B watch, van een digitale krant tot een digitaal ziek huis en van de menukaart van een restaurant tot de merevenementen van de badplaatsen langs de Zeeu; kust. Allemaal aardige vormen van dienstverlen voor het segment van de samenleving dat zich toegs tot het Internet heeft verschaft. Geld valt er echter n welijks mee te verdienen. En dat heeft veel commerci bedrijven ervan weerhouden zich intensief op de el tronische snelweg te begeven. Deze week heeft minister Wijers (economische zakt een vurig pleitbezorger van deze vorm van infrastr tuur, een ontwikkeling ingeluid, die mogelijk defini j een einde kan maken aan het Tzt/pe-karakter dat het temet in veler ogen nog steeds kenmerkt. Banken, ii n viduele bedrijven en overkoepelende organisaties j ondernemers gaan experimenteren met betalings; keer via het computernetwerk. Al eerder is geprobe de elektronische snelweg te gebruiken voor geldtra port. De open structuur van het Internet maakt hel lek als een mandje. Allerwege wordt dan ook het ad; gegeven geen betalingsopdrachten met behulp vani L ditcard-nummers op het net te verstrekken, om geen garantie valt te geven dat niet iemand er misbr ii van maakt. Alle beveiligingen die tot dusver zijn dacht, bleken binnen korte tijd te zijn gekraakt. Als digitaal betalingssysteem dat nu wordt beproefd, ds tegen bestand zal blijken te zijn, dan is dat als een rei rechte doorbraak voor het zakelijke gebruik van het temet te beschouwen. Overigens blijft dan nog de vr of het geautomatiseerde betalingsverkeer dat banl hun klanten nu al bieden, spoedig via de elektronisi snelweg zal worden afgewikkeld. Pas als de bestaai vormen van telebankieren deze route kiezen, zal het ternet in dat opzicht een volwaardig communicatien del zijn. De Tweede Kamer heeft gis teren officieel een einde ge maakt aan het bestaan van haar parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden. Hier mee is een periode van 2,5 jaar onderzoek naar georganiseerde misdaad en opsporingsmetho den afgerond. Het begon allemaal met de op heffing van het beruchte interre gionaal rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht, decem ber 1993. De commissie-Wierin- ga, die deze kwestie onderzocht, concludeerde dat ruzie tussen het Amsterdamse politiekorps en de Utrechtse collega's ten on rechte tot de ontbinding van het speciale rechercheteam had ge leid. In de daarop volgende Kamer debatten sneuvelden de minis ters Hirsch Ballin (Justitie) en Van Thijn (Binnenlandse Za ken). Tevens wees het parlement een werkgroep uit zijn mid aan die onder leiding van PvdA'er Van Traa moest b( ken of nader onderzoek naa zware misdaad gewenst was. Die hoorde 93 functionari! uit de wereld van politie, just advocatuur, rechterlijke mi en politiek. Hieruit bleek nie leen dat het opsporingsai raat ernstig verdeeld was, n ook dat het apparaat het woon' vond eigen drugslij vanuit het buitenland op te ten. In de Kamerdebatten over rapport-van Traa kreeg de i om maatregelen tegen po! en justitiemensen die in gebi waren gebleven vervolgens overhand. De ministers drager (Justitie) en Dijk (Binnenlandse Zaken) moi de volksvertegenwoordigini september duidelijk maken zij willen aanpakken. (ANP) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duermck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118)470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijden kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per posl 119,00; per maand 33,00; per jaar 350,00; franco per pos 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting; losse nummers maandai t/m vrijdag 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet, btw), Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas, Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC Ook in Leipzig kwam de vreemdelingenhaat tot ontbranding toen in 1992 dertig jongeren een tenten kamp voor asielzoekers met brandbommen in de as legden. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2