teaman is Oranje-complex kwijt ëiiro96 Vogts gunt Engelsen favorietenrol Ontslag trainer Blazevic geweigerd Vrijwilliger Side •ngelse doelman neemt wraak voor vrije trap Ronald Koeman Van der Gouw naar Manchester United !JJn onze verslaggever van der Kraan rï arceK JNDEN - Door de panische n, igst die er bij de Engelse voet- 'eiillers bestaat voor de immer at loeddorstige tabloidpers blijft fel, zoniet alles wat zich ach- de schermen of de muren het landgoed Burnham J teches afspeelt, strikt geheim. ,1 rspelers durven amper op een trsconferentie te verschijnen. iul Gascoigne heeft in de voor- je drie weken nog niet met njournalist een woord gewis- |d. Na afloop van wedstrijden ormt hij binnen vijf minuten met natte haren en een nog [vig transpirerend lichaam de eedkamer uit. Op trainings- igen verbergt hij zich achter struiken of in de spelersbus, idra de fotografen langs het :ld verschijnen. aarom zijn de onthullingen, e doelman David Seaman deze htend in een onbewaakt ogen- ik doet, even kostelijk als verf- ssend. De nieuwe held van En- land, dank zij zijn fabelach- je reddingen dit toernooi in de setsporen getreden van de le- tndarische Gordon Banks, ver- lt prachtige anekdotes over ml Gascoigne, Tony Adams en ter de feestjes in de spelersbus a afloop van Nederland-Enge- nd op Wembley. >aman was altijd die stugge «rderling, die opgroeide in het bied rond de kolenmijnen van arkshire. Hij zei nooit veel, elde zich bescheiden op en had «hts één passie: keepen op ■t allerhoogste niveau. Door de litenwereld werd hij aanvan- üjk ook 'klein' gehouden. Als jn club Arsenal of de Engelse lectie eens een plaatje opnam een studio, mocht Seaman luisblijven of achter het glas lekijken. Zijn diepe bariton rerstemde de vocale talenten an alle andere voetballers en ns vonden de mensen van de atenmaatschappij dat hij laar niet meer moest meezin- ;n. ondscoach Terry Venables ïtdekte echter dat zijn talent- olie doelman heel andere kwa- had, die veel belangrij- er waren dan het bereiken van ii hoge notering in de top veer- David Seaman straalde zo- tel rust uit. dat hij voor de hy- eractieve Paul Gascoigne de We aloeggenoot was. De Ar- nal-sluitpost werd in de eerste eken van het EK in Engeland Coach Tsjechen ekent op finale egen Engeland 'RESTON (ANP) - Vandaag is eerste werkdag van het ieuwe Tsjechisch parlement, let wordt een half werkdagje. let eerste besluit van de ieuwe parlementariërs is 's ïiddags vroeg voor de buis te ruipen om de halve finales van nationale voetbaltrots tegen Fransen te aanschouwen. londscoach Uhrin voorspelde al mg geleden het succes van zijn irmatie. ..Wij spelen de finale fgen Engeland", wist hij. Uhrin geen gokker, hij is een peinzer, voorspelling van de 53-jarige ondscoach was geen groot- praak, maar rekenwerk. Hij eeft gewoon een heilig vertrou- ten in zijn spelers. „Ik werk al rie jaar met deze groep, we ver wen maar drie keer in 22 wed- rijden. Het is echt geen verras- ng dat wij hier nu staan." et verraste zijn Franse collega acquet wel. En hij toonde zich Hes behalve blij verrast. „We adden op Italië of Portugal ge kend. Dit is slecht nieuws. De jechen hebben de ploeg en het pel om ons in verlegenheid te rengen. Ze hebben een soort :hijn-traagheid over zich, die je het verkeerde been zet. Je eet niet watje van ze kunt ver- rachten." eergevoel Uhrin doet graag een beroep op «gezamenlijke gedachte. Voor- il nu hij vandaag vier spelers Latal, Bejbl, Kuka en Suchopa- ek) door een schorsing moet lissen. „Ik verwacht veel van- et eergevoel van onze reserves, •esfeer is in ieder geval goed, we reten dat het kan." Sjechië staat onderaan de lijst ivorieten voor de eindzege, ïaar bovenaan in het kaarten- lassement, met 14 keer geel en én rode. De door PSV begeerde 'edved, maker van de tweede reffer tegen Italië, miste de wartfinales. maar keert van- aag in de basis terug. Motiveren •We zijn tot nu toe elke wed- En jd de underdog geweest", al- fus Uhrin. „Meestal heb ik dat pbruikt om de spelers op Wierp te zetten. Maar dat is nu riet meer nodig. Je hoeft toch demand te motiveren als een fi naleplaats zo dichtbij is?" Vermoedelijke opstelling Tjechie: Ijouba; Novotny, Kadlec, Kubik, fcrnak; Nedved. Nemecek, Berger ^rulak), Poborsky en Nemec; Smi- «ankrijk: Lama, Thuram, Blanc. hesailly. Lizarazu; Lamouchi. Des- "»amps, Guenn en Zidane. Djorkaeff Lok o de boezemvriend van 'Gazza'. Met toestemming van Venables duiken ze nu drie keer per week de natuur in. Samen in bootje „We zitten hele middagen sa men in een bootje. Paul en ik. Soms zeggen we uren geen woord tegen elkaar. Hoeft ook niet, want Paul is de rest van de dag druk genoeg. Ik laat hem een beetje stoom afblazen. Zelf vind ik al jaren mijn rust en mijn concentratie op het water," zegt Seaman, die een paar dagen ge leden met Gascoigne ontdekt werd door een overijverige foto graaf van de Daily Mirror. Seaman, bulderend van de lach: „Paul en ik zaten midden op het meer toen we die kerel opeens met zijn telelens boven het riet zagen uitsteken. Met onze mo biele telefoon belden we de ver huurder van de visbootjes op Die ging achter de fotograaf aan en wij roeiden naar de kant. Een maal op het droge zag Paul de man in een auto stappen. Hij wil de per se zijn fotorolletje hebben en rende op de auto af. De foto graaf bleef heel even verstijfd zit ten en raakte toen waarschijn lijk in paniek. Hij gaf vol gas en reed recht op Paul af. Die moest een zweefduik maken anders was hij een been kwijt geweest. Geintje Het natuurgebied was herme tisch afgesloten, maar de foto graaf was zo bang dat hij dwars door een houten hek van 2500 gulden reed. 's Avonds belde de Daily Mirror op om excuses aan te bieden. Het hek zou worden vergoed. Maar mooi dat de vol gende dag onze 'vismiddag' op de voorpagina stond." In vergelijking met de dolle tafe relen die Seaman op andere da gen beleeft met de 'clown', zoals Gascoigne binnen de spelers groep wordt genoemd, was dit incident nauwelijks van enige betekenis. Seaman wil niet alles onthullen, maar aan boord van het vliegtuig dat de Engelse se lectie van Hong Kong naar Lon den vloog, zou Gascoigne een geintje hebben uitgehaald met Chelsea-aanvaller Dennis Wise. De ploeggenoot van Ruud Gul- lit, kort voor het EK buiten de boot gevallen, geldt als een van de kleinste spelers in de Premier League. Gascoigne zou hebben geprobeerd om Wise in een ba gage-rek boven de stoelen op te sluiten. Op het moment dat de klep dicht moest, donderde Wise eruit. In zijn val vernielde hij een televisie, die op dat moment een speelfilm voor de rest van de passagiers uitzond. Seaman: „We maken zoveel gek ke dingen mee Na afloop van Engeland-Nederland waren alle spelers door het dolle. Op de te rugweg naar het hotel zette Gas coigne onze grote hit 'Football's coming home' aan en ging hij als een bezetene door het midden pad dansen. Heel het elftal zong mee en de chauffeur was bang dat zijn bus in een bocht zou om slaan. zo ging iedereen tekeer." Emoties Volgens Seaman maakte de overwinning op Oranje onge kende emoties los. „Ook bij mij. omdat de 'Dutch' ons al zo vaak hadden geflikt. Ik heb maanden lang nachtmerries gehad van die vrije trap van Koeman, die ons het WK in Amerika kostte. In Engeland werd ik in de stadions uitgescholden omdat ik die bal in Rotterdam niet had gestopt. Dit was mijn wraak. Tony Adams heeft jarenlang een Mar co van Basten-complex gehad, ha. ha. Jan Wouters brak op Wembley de kaak van Paul Gas coigne. Al die ergernissen en fru straties werden in een klap over boord gegooid. De enige die in de bus zat te balen was Paul Ince. omdat hij zijn tweede gele kaart kreeg tegen Nederland Daar heeft hij een week de pest over in gehad Jordi CruijfT smeerde hem die kaart aan door zich te laten vallen en te gillen. Ik ben bang dat Paul dat niet gauw ver geet. Maar gelukkig doet hij te gen de Duitsers weer mee." David Seaman, die hier een strafschop tegen Spanje stopt: „Ik heb maanden lang nachtmerries gehad van die vrije trap van Koeman, die ons het WK in Amerika kostte." foto Adam Butler/GPD Duitsers van alle kanten verzwakt in halve finale van onze verslaggever Henri van der Steen LONDEN - Ze noemen hem Bundes-Berti. zoals je een &nuf- felbeertje een naam geeft. In het geval van de Duitse bondscoach is het echter geen koosnaampje. Vogts wordt getolereerd door de republiek, zolang hij wint. Gelukkig voor Vogts wint hij veel, bijna alles. De hysterie breekt in Duitsland al los bij een gelijkspel van de Mannschaft. Niet winnen, dat is voor Duitsers zoiets als door het stof kruipen, een vernederende ervaring voor een volk dat on gaarne de tweede viool speelt. Gisteren bereidde Vogts ze toch maar alvast voor op een naken de nederlaag, vanavond tegen Engeland. Dat was heel slim van Vogts en ook een beetje overdreven. „En geland is duidelijk favoriet. On ze kansen zijn natuurlijk enorm geslonken nu we vier belangrij ke spelers moeten missen: Koh ier is de beste centrale verdedi ger ter wereld. Bobic is topscorer van de Bundesliga, zonder Bas- Ier hebben we niet voor niets problemen op rechts en dan speelt Klinsmann waarschijn lijk niet." Klinsmann speelt ze ker niet. zijn spierscheuring maakt hem zelfs feitelijk al kans loos voor een eventuele finale. Het gemis van Klinsmann weegt zwaar, Vogts heeft nu alleen nog Kuntz, een notoire valler. en de stijve Bierhoff over als aanval- Berti Vogts (links) manoeuvreerde zich gisteren in de rol van underdog voor het duel tegen Engeland, mede omdat hij steraanvaller Jurgen Klinsmann (rechts) mist. foto Michael Urban/Reuters ZAGREB (RTR/ANP) - Het bestuur van de Kroatische voetbalbond heeft het ont slag geweigerd van bondscoach Miroslav Blazevic. Het college houdt de geplaagde trainer aan zijn contract. „Zijn vertrek is onbespreekbaar", zei bondsdirecteur Markovic. „Hij moet zijn contract met de bond respecteren." Blazevic kondigde zijn afscheid aan na de nederlaag van de Kroaten tegen Duits land (1-21 in de kwartfinales van het EK in Engeland. Hij liet weten de scherpe kri tiek van de media en de agressieve hou ding van de fans in Engeland beu te zijn. Blazevic voelde zich ten onrechte aange vallen Hij wees fijntjes op de zesde plaats bij het EK en op de succesvolle kwalifica tiereeks. Openlijke steun van de Kroatische presi dent Franjo Tudjman. die zich graag mengt in belangrijke sportzaken in zijn land, heeft hem nog niet op andere ge dachten gebracht Blazevic wil hoe dan ook weg als bondscoach. „Zoeken jullie maar een andere en jongere trainer die jul lie kunnen beschimpen", sprak hij cy nisch tegen journalisten in Zagreb. Flair-Play trofee voor Alpay NEUSS SID) - De Europese organisatie van Fair-Play (EFPM i heeft de Turkse international Alpay met de Fair-Play-trofee beloond voor zijn optreden in het duel tussen Turkije en Kroa tië in de voorrondes van het EK. De 23-jarige speler kreeg de prfjs omdat hij vier minuten voor het einde van de wedstrijd weigerde in te grijpen toen Goran Vlaovic was doorgebroken richting het Turkse doel. De Kroaat maakte de enige treffer. Alpay werd bedolven onder kritiek van zijn coach en ploegge noten EFPM vindt echter dat de voetballer zich uiterst spor tief heeft gedragen, In het najaar krijgt hij de prijs uitgereikt in Istanbul. Voorzitters eisen ontslag Sacchi ROME (RTR) - De voorzitters van de verschillende Italiaanse voetbaldivisies hebben bij Antonio Matarrese. preses van de voetbalbond, het ontslag van bondscoach Arrigo Sacchi geeist. Luciano Nizzola (serie A en B>. Giancorlo Abete (serie C) en Elio Giulivi (amateurs» hebben maandag met Matarrese het teleurstellende optreden van het Italiaanse elftal bij het Euro pees kampioenschap besproken. De vooraf als favoriet be stempelde Azzurri werden in de voorrondes uitgeschakeld. „We hebben een fout begaan Sacchi tot het wereldkampioen schap in 1998 als bondscoach te benoemen We hadden een clausule in de verbintenis moeten opnemen." Knieoperatie voor Dugarry MILAAN (RTR) - De Franse voetballer Christophe Dugarry ondergaat vandaag een operatie aan de knie. Hij raakte gebles seerd in de kwartfinale van het EK tegen Nederland. „Het is geen zware ingreep", vertelde Dugarry bij aankomst in Milaan, waar hij gaat spelen voor AC Milan. „Over drie weken ben ik weer fit. Ik vind het jammer dat ik de halve finale tegen Tsje chië moet missen. Ik zal mijn team aanmoedingen vanuit mijn ziekenhuisbed." Waarde Poborsky stijgt met stip MANCHESTER (ANP) - Het 'duivels doelpunt', zoals de Tsje chische pers de treffer van Karei Poborsky tegen de Portuge zen heeft betiteld, heeft de marktwaarde van de aanvaller dras tisch verhoogd Volgens zijn zaakwaarnemer Pavel Paska kost de international nu ruim één miljoen gulden Hoe hoog de transfersom vóór het EK in Engeland was. is niet bekend. Po borsky. die vandaag met Tsjechië in de halve finales tegen Frankrijk speelt, staat nog tot juni 1998 onder contract bij Sla- via Praag. De clubleiding heeft al laten weten hem onder geen beding te willen verkopen. Zes spelers geschorst Voor de Britten wordt Duitsland- Engeland op Wembley een her haling van de WK-finale in 1966. Seaman gelooft heilig in een nieuwe stunt van zijn tot op het bot getergde ploeg. „Je hoeft al leen maar naar Tony Adams te kijken in de spelerstunnel om te weten dat we bijna onverslaan baar zijn op Wembley. Adams is een echte Britse 'bulldog'. Als de ploegen klaar staan om het veld op te gaan, gaat hij opeens een paar centimeter voor de neus van hun aanvoerder of hun grootste speler staan en schreeuwt hij dat het gras van Wembley 'ons land' is en 'ons ter ritorium'. Daar hebben zij niks te zoeken. Vervolgens geeft hij het sein waarop we allemaal be ginnen te schreeuwen. Ik weet zeker dat de Spanjaarden bang waren toen ze het veld betra den." LONDEN ANP» - Zes spelers zijn geschorst voor de halve fina les vandaag tussen Engeland en Duitsland en Frankrijk en Tsjechie. De Engelsen missen Gary Neville, de Fransen Ka- rembeu, de Tsjechen Bejbl. Suchoparek. Latal en Kuka. Latal staat twee wedstrijden aan de kant Hij kreeg zondag tegen Portugal de rode kaart. Van de vier landen dienen 21 spelers uit te kijken dat ze woensdag geen tweede gele kaart krijgen, want dan kunnen ze een mogelijke finale vergeten. Vooral de Duit sers moeten oppassen, want liefst acht spelers hebben een boe king achter hun naam staan Het zijn: Klinsmann, Ziege. Kuntz, Möller, Reuter, Hassler, Bierhoff en Sammer Frankrijk is goede tweede met zes: Di Méco, Blanc, Djorkaeff, Dugarry, Desailly en Deschamps. Engeland staat derde met vier: Adams, Shearer. Sheringham en Southgate. Tsjechië met drie: Drulak, Nemek en Smicer. Ier. Van alles is er te zeggen om de kansen van Duitsland van avond niet al te hoog in te schat ten; Vogts zei het ook allemaal Maar hij heeft een goeie ploeg over. eentje met enkele fantasti sche voetballers. Sammer voor op. De voormalige Oostduitser is een hele vent geworden sinds de Muur is geslecht. Van een schuchtere, wantrouwige, typi sche DDR-burger werd Mat thias Sammer binnen twee jaar een echte persoonlijkheid. Met mond, met mening „Met Hel- mer en Klinsmann is Sammer de persoonlijkheid van het Duitse voetbal", zei Vogts gisteren bij wijze van bevestiging. En als compliment, want zo slim is Vogts wel. Sammer was de eerste ronde van dit EK niet geweldig, zondag te gen de Kroaten wel. Hij gaf zelfs een geheel nieuwe invulling aan het begrip libero. Vogts: „Mat thias voetbalt puur op intuïtie Hij voelt precies aan wanneer hij op lijn kan verdedigen, wanneer hij er twee meter achter moet blijven en wanneer hij door kan stoten naar het middenveld." Sammer weet ook precies wan neer hij nog verder vooruit kan: tegen de Kroaten bereidde Sam mer de eerste goal voor. zelf maakte hij de tweede. Soms was hij ook even rechtsbuiten... Andy Möller is de andere vedet te van de ploeg, spelbepalend op het middenveld. Tot dusverre is het nog niet veel met Möller, vol gens Vogts ook vanwege de gru welijke tackles die hij te verdu ren krijgt. Moller zelf vond dat wat aangezet. „Ik word genoeg beschermd, over de scheidsrech ters heb ik geen klagen. Zondag tegen Kroatië was een uitzonde ring. maar de Kroaten begingen veel overtredingen die je niet zag." Vogts was toen al weg. na een persconferentie waann hij zich opnieuw niet als een tweede Beckenbauer had laten kennen. Vogts is Vogts: simpel, eerlijk, rechtlijnig, betrouwbaar An ders dan Beckenbauer ien Mat- thausi heeft Vogts geen lijntjes naar de machtige schandaal pers. „Als hij dat wel had, zou hij een veel gemakkelijker leven hebben", zei iemand gisteren nog. Vogts kan echter beter rekenen op de Duitse onverzettelijkheid dan op de goedkope steun van de Bildzeitungs van het land. De cijfers spreken duidelijke taal. Sinds hij in '90 de ploeg overnam van Beckenbauer, speelde de Mannschaft 70 wedstrijden: slechts vijf wedstrijden om de punten verloor Vogts tot op he den. Voetbal drijft op de massa's. Er gaan. internationaal ge zien, miljarden om in deze sport. Des te opmerkelijker dat een evenement als Euro '96 voor een deel drijft op de mensen die ook het Paastoernooi van de beken de afdelingsclub Bal op 't Dak tot een succes moeten maken: de vrijwilligers. Bij Euro '96 zijn ze onder meer actief als suppoost, supportersbegeleider en manus- je van alles in de media-centra. De Football Association, de En gelse KNVB, heeft voor Euro '96 duizend van die liefhebbers aan getrokken. Veel studenten, de overgrote meerderheid Engels. Sommigen boften niet. In Bir mingham zat 19-jarige Mike, stu dent politieke wetenschappen, de godganselijke dag bij de in gang van het perscentrum te turven hoeveel mensen naar binnen en weer naar buiten gin gen. Nadat hij voor mij alleen twaalf streepjes had gezet, vroeg ik hem naar het doel van deze kennelijk zeer belangrijke taak. Balende Mike wist het niet. nie mand kon hem uitleggen wat er met al die streepjes gebeurde. Eenzelfde lot leek de 31-jarige Amsterdammer Jorik Bloem be schoren. Hij is de enige Nederlander die in het perscentrum bij Wembley werkt. Jorik, afgestudeerd aan de Filmacademie, kreeg aan vankelijk de opdracht kranten koppen op een velletje papier te- plakken. Hij had al snel doordat met dit lijmwerk niets van be lang gebeurde en toonde vervol gens goed Nederlands initiatief. Jorik werkte zich als begeleider van fotografen het stadion in en kon zo vanachter het doel zijn passie voor voetbal uitleven. Bij Engeland-Nederland was dat even diep slikken, vertelt hij, maar vandaag zal bij Duitsland- Engeland de wraak zoet zijn. want achter welk doel hij ook zit. elke goal is prijs. Jorik krijgt voor zijn iverk 10 pond (zo'n 27 gulden i per ploe gendienst van zes uur. Op wed strijddagen draait hij soms twee diensten. Om het geld gaat het echter niet. Jorik: „Ik heb een Engelse vriendin en wil hier blij ven iconen. Ik hoopte hier con tacten op te doen voor een baan tje bij de tv. bij de BBC of ITV bij voorbeeld, maar voorlopig lukt dat niet erg." Niettemin bevalt het werk Jorik wel. Behalve de onkostenver goeding en het voetbalgenot is er namelijk ook bij de sponsors het nodige te halen. „Umbro schenkt ons petjes, trainings- Hans Geleijnse pakken, t-shirts en schoenen", zegt Jorik, „en vrijdag krijgen icc hopelijk een leuk afscheids feestje. De journalisten zijn hem alleszins meegevallen. „De meerderheid is beleefd. Sommi gen gedragen zich echter net als arrogante Duitse toeristen in Nederland. Ze spreken je aan in het Duits en verwachten ook. in die taal antwoord te krijgen." Op Wembley zijn het echter En gelse journalisten die hoog van de toren blazen. „Vooral die lui van de boulevardbladen", ver telt hij „Vervelende mensen, die op je afkomen en roepen: ik ben van de Daily Star, je moet dit en dat voor me doen. Kijk, daar trap ik dus niet in. Dat soort lui komen bij mij nergens.Zo mo gen toe het horen, Jorik. MANCHESTER (ANP/RTR) - Rairhond van der Gouw staat de komende drie sei zoenen bij een Europese top club onder contract. De En gelse landskampioen Man chester United heeft de Ne derlandse doelman van Vi tesse overgenomen. Van der Gouw wordt bij de gere nommeerde Engelse club tweede keeper achter de Deense international Peter Schmeichel. Manchester United wilde geen details op de transfer naar buiten brengen. Van der Gouw was niet beschik baar voor commentaar. Manchester, ook winnaar van de FA Cup dit seizoen, kocht vorig jaar Tony Coton van stadgenoot City voor de plaats achter Schmeichel. Coton had het echter op de bank niet naar zijn zin. Hij wil vertrekken Van der Gouw, 33 jaar, ver loor afgelopen seizoen zijn plaats in de hoofdmacht van Vitesse aan Abe Knoop. Na het voortijdige vertrek van trainer Ron Spelbos keerde Van der Gouw weer terug on der de lat in Arnhem. Vitesse nam voor volgend seizoen jeugdinternationale Sander Westerveld over van FC Twente. Van der Gouws ploeggenoot Martin Laamers Vitesse ver trekt naar de Belgische eer steklasser Harelbeke. De 28- jarige verdedigende midden velder, tweevoudig interna tional, tekent een vijfjarig contract bij de club. die wordt getraind door de Ne derlander Henk Houwaart. Laamers speelde ruim 350 wedstrijden in de Neder landse eredivisie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23