>zc Verlies doet Jan Siemerink pijn Schalken en Stich op herhaling Volleyballers razen langs Rusland Afdelingsbureau zegt Zeeland vaarwel Gorsse en Carpentier probleemloos verder Blind siert nieuwe serie posters in de strijd tegen racisme sport 21 Geprikkelde Krajicek overtuigend naar tweede ronde Wimbledon WOENSDAG 26 JUNI 1996 jntjionze verslaggever de Bie NDEN - Wimbledon is eigen- helemaal geen leuk toer- p ii. De sfeer is typisch Engels, traditioneel en zwanger de regels. Daarnaast is het ïiplex aan de Church Road in |d-Londen sterk verouderd ibsoluut niet geschikt om de ;elijkse stroom van circa igduizend bezoekers op te komt de tennis-elite elk weer naar de grasbanen in iritse hoofdstad, omdat daar eenmaal geschiedenis kan rden geschreven. Voor som- Ven. zoals Richard Krajicek. reden om hun antipathie ij te zetten. Voor anderen, zo- "an Siemerink, een extra mo- itie. Helaas betekenen deze ioedstoestanden geen zeker- voor succes, izijn overwinning in het gras ooi van Nottingham had erink het gevoel dat hij heel ereld aankon. Voor het eerst ;ht hij dat de groene sprieten sn geheimen meer voor hem Iden. Maar de als zestiende jlaatste Fransman Cedric iline openbaarde gisteren op twee, het kerkhof van Wim- nog enkele mysteries de Rijnsburger: 6-7 (4), 6-7 4-6. .erink baalde er na zijn ne- laag op de 'grave-yard' stevig „Ik heb nog nooit zo n Ie aanloop naar Wimbledon tend. Dan is het shit dat je in eerste ronde tegen Pioline 't. Driekwart van de andere dnemers had ik in deze vorm lopt. Daarom doet dit verlies ïoorlijk pijn." eister pleister op de wonde was hij zichzelf weinig kon ver ten. „Ik heb geen grote fouten naakt, mijn taktiek was goed. een heb ik in het begin van al- ets de mogelijkheid laten lig- om een voorsprong te ne- n." tegenstelling tot Siemerink leg Krajicek na afloop van openingspartij wel de felici- ies. Die had hij in de laatste te edities van Wimbledon nog leten missen. De eenvoudige e op de Spanjaard Javier nchez (6-4. 6-3. 6-41 betekende de Hagenaar voor het eerst ids 1993 weer de tweede ronde 'The Championships' be kte. Zws-Vlaams kwartet wint dressuurtitel van onze medewerker VROUWENPOLDER - De combinatie van de Oranjeruiters uit Axel en de Zwinruiters uit Nieuwvliet heeft voor de tweede keer op rij het Zeeuws kampioenschap voor viertallen dressuur Kur op muziek op zijn naam geschreven. De Zeeuws-Vlamingen ble ven het team van het or ganiserende Oranjezon anderhalf punt voor. Het kampioenskwartet, bestaande uit Christian- ne de Feyter, Lieveke Goossens, Danielle Buyck en Suzan Mal corps verzekerde zich van deelname aan het het NK op de Levade in Ermelo. Het Zeeuws- Vlaamse team, dat onder leiding staat van Anne- Miek Picavet, liet op ma nege De Eendracht in Vrouwenpolder zowel technisch als artistiek een goede proef zien. Ju ry-voorzitter Adrie Rui- saard: „De verwachtin gen hebben ze helemaal waargemaakt. Er zat een aantal leuke maar ge waagde onderdelen in. Vooral de wissels op de lijn was aardig gevon den." Het team van Oranjezon, bestaande uit Carine Duynkerke. Marina de Fouw, Marie-Louiese Gelok en Noud Louws, was duidelijk minder op elkaar afgestemd dan dat van de Zeeuws-Vla mingen. redericks actie van ereldrecord LSIN'KI (ANP)-Frankie Fre- Jieks is gisteren bij atletiek- dstrijden in Helsinki het we irecord op de 100 meter ht genaderd. De sprinter uit mibie volbracht de race in seconden. Daarmee bleef edericks tweehonderdste van seconde verwijderd van het ord van de Amerikaan Leroy rrell, die bijna twee jaar ge len in Lausanne 9,85 liep. edericks werd in zijn sterke ra- gesteund door een toelaat- rerugwindvan 1.9 m/s. „Het is in beste race ooit", zei hij. De i van de 28-jarige Fredericks de beste van 1996. Het was voor hem geen reden om zich meteen te verzoenen met grastennis. Krajicek heeft nog steeds weinig positiefs te mel den over de natuurlijke onder grond en staat veel liever op hardcourts. Iets dat hij deze week ook weer deed. „Vooral om ritme op te doen. Op gras is het onmogelijk een rally te spelen", mopperde de nummer veertien van de wereld, die ondanks zijn ranking aanvankelijk niet was geplaatst op Wimbledon. Door de afmelding van Thomas Mus ter kwam Krajicek in het speel schema toch nog op een be schermde positie terecht, maar de eerste beslissing van de heren van de All England Club zint hem nog steeds niet. „Ik kan begrijpen dat ze Stefan Edberg en Todd Martin voor mij zetten. Maar Arnaud Boetsch... Het heeft me misschien wel ge motiveerd vandaag." Hopelijk is de boosheid in zijn volgende par tij tegen de Amerikaanse levens genieter Derrick Rostagno nog niet uit zijn lichaam. Brenda Schultz-McCarthy kwam ook tot winst. Ze had geen enkele moeite met de Zuid-Afri kaanse Joannette Kruger: 6-0 en 6-3. Haar nieuwe coach Michael Fancutt was er dik tevreden mee. Schultz heeft de Australiër, die in het verleden de trainings partner van Hana Mandlikova was, voor de duur van het gras seizoen ingehuurd. „Als tennis ser is hij opgegroeid op gras. Hij kent dat spelletje door een door. Daarnaast hebben zijn vader, moeder en twee broers hier nog gespeeld. Zodoende heelt hij heel wat contacten op Wimble don en in Londen Dat is gemak kelijk als je bijvoorbeeld een trainingsbaan moet regelen." Miriam Oremans, die met 7-6 (4). 6-3 van de Italiaanse Rita Gran de won. mag het in de tweede ronde op het centrecourt opne men tegen Arantxa Sanchez-Vi- cario. „Een zege op haar levert heel wat bonuspunten op", hield Oremans de moed erin. „Ik heb tot nu toe tweemaal tegen San chez gespeeld. Beide keren ver loor ik, maar ik werd niet wegge slagen. Als ik mijn eerste service loopt, maak ik best een kans te gen haar." Kristie Boogert maakte het suc ces van de Nederlandse vrouwen compleet. Ze kreeg Virginia Ruano Pascual uit Spanje in drie sets op de knieën: 5-7, 6-4,6- 2. Gualifier Tom Kempers vocht hard tegen grasspecialist Brett Steven uit Nieuw-Zeeland, maar dat was net onvoldoende: 5-7,6-7 (8), 3-6. Debuut Nederlander op centre-court verdrinkt bij zege Henman van onze verslaggever LONDEN - In de stilte na de storm betrad Sjeng Schalken voor de eerste keer het heilig dom van de tennissport. De tempel van Wimbledon kwam net weer tot rust na de sensa tionele zege van de Engelse hoop Tim Henman op de jong ste winnaar van Roland Gar ros, Yevgeni Kafelnikov, toen de voeten van de kroonprins van het Nederlandse tennis en die van Michael Stich het gras van het centre-court beroer den. Een buiging hoefde niet, want de koninklijke loge was al verlaten. En van de tribu nes, die langzaam leegstroom den, klonk een flauw applaus. Schalken, 19 jaar pas, bleef er onbewogen onder. Hij keek ons goed om zich heen, zag zijn coach Alex Reijnders en Jacco Eltingh op de tribune zitten, wierp even een blik op Stichs vrouw Jessica en pakte zijn racket. Om aan een goed de buut te beginnen. Zijn start was weliswaar moeizaam (3-6), maar daarna kwam de Limbur ger sterk terug en passeerde de Duitser aan alle kanten: 6-3. Het begin van de derde set was weer voor Stich. die op 3-1 kwam en toen eigenlijk niet verder wilde. De nummer tien van de plaatsingslijst was al twee keer uitgegleden en vond dat de baan door de avond dauw te glad werd. Een game later (4-1) kreeg Stich zijn zin en werd de partij gestopt. Van daag speelt het tweetal verder. Op het moment dat Schalken de kleedkamer opzocht liepen de Engelse tennisliefhebbers al in polonaise naar het metro station Southfields, om nog maar voor sluitingstijd (elf uur) in de pubs te zijn. 'Tennis co- mes home', riepen ze in navol ging van de voetbalfans. Want de verhalen over de 'helden van Venables', die de Duitsers in de halve finales van het EK mores zullen leren, zijn van daag even door Wimbledon Tim Henman retourneert in zijn partij tegen de Rus Yevgeni Kafelnikov. De Engelsman zou de partij verrassend naar zich toetrekken. foto Kieran Doherty/Reuters van de voorpagina's verdron gen. Tim Henman was daarvoor verantwoordelijk. De 21-jarige hoop van het Engelse tennis liet gisteren voor de eerste keer het centre-court exploderen. Tegen Kafelnikov kwam hij dik voor, belandde toch vervol gens in verloren positie, maar krabbelde - met de hulp van een slapende lijnrechtster - na drieëneenhalf uur toch weer overeind: 7-6 (6), 6-3,6-7 (2). 4-6, 7-5. „Het was fenomenaal", lispel de de winnaar „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Het publiek heeft me geweldig ge steund. Ik zou bijna gaan gelo ven dat God een Engelsman is. Het voetbalteam doet het goed en de tennissers gaan ook als een trein", zei Henman, die de zevende 'thuisspeler' in de tweede ronde werd. Kafelnikov, als vijfde ge plaatst op Wimbledon, accep teerde zijn nederlaag als een ware kampioen. Hij sprak met geen woord over de bal tijdens de laatste rallly die duidelijk uit was. „Ik heb mijn kansen gehad en niet benut", wist de Rus. die de overgang van het gravel naar het gras niet als een excuus opvoerde. „Ik voel me goed op deze ondergrond. Vorige week in Halle heb ik nog de finale gespeeld Vandaag zat het echter tegen." Spelers niet eens tevreden na zege van 3-0 van onze verslaggever Ronald Woudenberg ROTTERDAM - De Nederland se mannenvolleyballers bren gen niet meer 's werelds langste formatie op de been. De basiszes met een gemiddelde lengte van 202,1 centimeter, is inmiddels met enkele millimeters voorbij gestreefd door het verjongde Rusland. Prestatief is daar vooralsnog geen sprake van. In de World League Finals in Rotterdam bleek dat de laatste 3-0 schobbering, daterend van het EK in '93, geen uitzondering was. „Dit ziet er redelijk rooskleurig uit", vond ook mid- speler Henk-Jan Held na de her haling met dezelfde cijfers. „Op papier moeten we de finale kun nen halen, maar morgen zullen we nog wel het karwei tegen Bra zilië moeten klaren." Alle spelers waren het er over eens: echt super speelde het Ne derlands team niet in de eerste serieuze test in Ahoy'. Het lag aan mindere Russische periodes dat Oranje vooral in de tweede set oppermachtig oogde en met 15-2 uithaalde. „Pure psycholo gie", noemde de Russische coach Viacheslav Platonov het. Oleg Chatounov, vorig jaar nog de beste blokkeerder van de World League, hield nu geen vlieg tegen. En de ster Dmitri Fomin. een dag eerder nog de sloper van Cuba, ging ten onder aan de op hem gerichte Neder landse services. „Wij zijn niet meer gewoon tegen echt sterke landen te spelen", bromde Pla tonov. „Daarbij komt dat mijn spelers mentaal gezien maar middelmatig zijn. Ik kan niet eens zeggen dat Nederland sterk serveerde, maar we maakten in de eerste set wel zes passfouten. Ongelofelijk." De 3-0 winst had ook een psycho logische lading, omdat het al in de derde poulewedstrijd in At lanta tot een vervolg komt. Met als voordeel dat Nederland dan inmiddels de nieuwe Russische gezichten van Stanislav Dinei- kine en Alexei Kazakov heeft herkend en ook hun spel beter is geanalyseerd. „Op de Olympi sche Spelen zullen we nog beter geprepareerd zijn." voorspelde Joop Alberda. Vertrouwen De bondscoach prees de rust in zijn team. vooral als de punten niet snel binnenstroomden. Dat beaamde Henk-Jan Held. „Het onderlinge vertrouwen dat we tijdens het EK hadden, begint weer terug te keren. We raken niet meer in paniek, blijven rus tig afwachten en goed geconcen treerd spelen. Da's belangrijk, vooral met het oog op Atlanta." Bij de Russen ontbrak de in het duel tegen Cuba geblesseerd ge raakte midspeler Rouslan Olikhver, die afgelopen seizoen de sterspeler van het Braziliaan se Susano was. Het is maar de vraag of de enkel van Olikhver, die minimaal drie weken niet be last mag worden, op tijd hersteld is voor het Olympische toernooi. Toch heeft de voor de tweede keer teruggekeerde coach Plato nov inmiddels weer een blik ster ke en vooral lange Russen ach ter de hand. „Zoals ze vandaag speelden schat ik ze nog niet bij de beste vier in Atlanta in", zei Alberda. „Ik denk dat deze ploeg voor het WK in '98 klaar is." Zover kijkt Henk-Jan Held nog niet vooruit. Hij wil nog liever vandaag dan morgen zaken doen met een nieuwe werkgever. Held werd enkele maanden gele den afgedankt door Las Day- tona/Modena en staat nu in de belangstelling van het Italiaan se Masciarata en het Griekse Olympiakos Piraeus. „Ik lig er niet echt wakker van", meldde hij monter. „Het is de afgelopen vier jaar ook steeds goed geko men, dus waarom nu niet." Van de Nederlandse selectie hebben Olof van der Meulen en Brecht Rodenburg ook nog geen handtekening gezet onder een profcontract. Mogelijk dat ze beiden verhuizen naar Brescia, de club waarmee Van der Meu len dit seizoen promoveerde naar de Serie Al. Van der Meulen fungeerde gis teravond samen met Guido Gortzen als sloper van Rusland in de lastige eindfase van de der de set, waarin Nederland wat was ingeslapen. Alberda: „We behandelen elke tegenstander met respect. Ze krijgen echter al leen de punten die ze verdienen. Wat dat betreft hebben we in de derde set teveel punten wegge geven." Even kon het sterke Oranje blok geen vat meer krijgen op de klappen van Dineikine en Go- riouchev. Na 10-10 leek het zelfs mis te gaan: 12-14 Nederland overleefde echter uiterst koel zes setpoints. Bas van de Goor noemde het vechtvolleybal. bril jant was de inhaalrace naar 16- 14 namelijk allerminst. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gistermorgen is er een einde gekomen aan het bestaan van het bondsbureau van de KNVB afdeling Zee land. Vanaf acht uur werd het pand aan het Molenwater uitgeruimd. De inboedel werd in twee verhuiswagens overge bracht naar Breda, waar vanaf maandag aan het Takkebijsters 3 het nieuwe bondsbureau voor het district Zuid 1 (Zeeland, Dordrecht en Noord-Brabant) gaat draaien. Wim Jagt (links op de foto), tot gisteren manager van het bureau aan het Molenwater en toekomstig manager te Breda, hielp ook een handje mee bij de verhuizing. De laatste verhuiswagen ver trok om 17.20 uur richting Brabant. Vrij dag kunnen de leden van de KNVB afde ling Zeeland elkaar in die hoedanigheid nog een laatste keer treffen. Vanaf 19.30 uur is er een informeel samenzijn in De Vroone te Kapelle. Iedereen die bij voet ballend Zeeland als vrijwilliger of op be stuurlijk gebied betrokken is geweest, is van harte welkom. Vanaf 1 juli hoort ie dere Zeeuwse voetballer bij het district Zuid I. foto Lex de Meester Medische test voor Van Vlaanderen ARNHEM i ANP) - Een medische en technische test moet defi nitief uitsluitsel brengen over de deelneming van Bert van Vlaanderen aan de Olympische Spelen in Atlanta. NOCNSF heeft maandag in de vergadering over de olympische deelne mers besloten dat de marathonloper in overleg met chefarts Fr lts Kessel. zijn eigen arts Peter Vergouwen en bondscoach Eugène Janssen op korte termijn deze keuring moet onder gaan. Dat heeft de organisatie gisteren bekendgemaakt. De winnaar van de bronzen medaille bij de wereldtitelstrijd in 1993 in Stuttgart is dit jaar geregeld geblesseerd geweest. Hij is nu weer volledig hersteld. Op grond van zijn resultaten in het verleden wees NOCNSF de atleet aan. ETA stuurt Tour-directie dreigbrief PARIJS (ANP) - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft een dreigbrief gestuurd naar de organisatie van de Ronde van Frankrijk. Dat heeft Jean-Marie Leblanc. de algemeen di recteur van de Société du Tour de France, gisteren laten we ten Over de inhoud van de brief werd niets bekend. De Tour. die zaterdag in Den Bosch begint, trekt twee dagen. 17 en 18 juli door het Baskenland. „We hebben een dreigbrief ontvan gen". bevestigde Leblanc. „Maar we hebben al maatregelen ge nomen." De Tourbaas wilde niet ingaan op de vraag of er ge vaar bestaat voor coureurs en toeschouwers. Maase doet vergeefse limietpoging MOSKOU (ANP) - De poging van Kamiel Maase in Moskou de olympische limiet op de 10.000 meter te halen, is mislukt De Nederlandse atleet bleef bij de open Russische titelstrijd ruim 23 tellen boven de eis van 28 minuten. Maase won de race wel, in 28.23,27. Jongmans mist opnieuw limiet LUZERN (ANP) - Stella Jongmans is er opnieuw niet in ge slaagd te voldoen aan de limiet voor de Olympische Spelen De Nederlandse atlete bleef gisteravond tijdens een 800 meter in Luzern maar kort verwijderd van de eis van 1 59.50, Jongmans finishte in 1 59.62 als tweede achter Letitia Vriesde. De Suri naamse won in 1.59.44. Vrijdag doet Jongmans in Parijs op nieuw een poging Atlanta te halen. Golfdagen op Grevelingenhout BRUINISSE - Golfclub Grevelingenhout houdt morgen (don derdag), vrijdag en zaterdag de Bruse Golfdagen voor spelers met een handicap van maximaal 36 De spelvormen voor het toernooi op de 18 holes-baan zijn stableford individueel - een vereenvoudigde vorm van het professionele circuit, waarbij de handicap minder zwaar meetelt - en greemsome stableford (ploegen). De Bruse Golfdagen op het golfcomplex aan de Gre- velingehout, dat onlangs eigendom werd van golfclub uit Brui- nisse. beginnen elke ochtend om 11.00 uur. Rond de klok van 17.00 uur wordt de prijsuitreiking verwacht. Jan Raas nationaal winnaar Pau PAU - De 2500 duiven van de nationale overnachtvlucht Pau werden door de slechte weersomstandigheden drie dagen op de losplaats vastgehouden. Maandagmorgen kregen ze de vrij heid en gisteravond om 9.34 uur klokte Jan Raas uit Kwaden- damme de eerste duif in Nederland. Zijn winnende duif was voor het derde achtereenvolgende jaar mee op de fondvlucht Pau en won reeds twee maal prijs Voor deze nationale zege zal Raas in januari van het volgende jaar tijdens de ZLU-prijsuit- reiking worden gehuldigd. van onze medewerker GOES - Op het Baarends-ten- nistoernooi in Goes hebben in middels de meeste geplaatste spelers en speelsters in de B-ca tegorie de eerste barrières met succes genomen. Bij de mannen waar de laatste acht bekend zijn, betrof het Harold Schip per, Michel Gorsse en Serge Carpentier. Bij de vrouwen gaf Mariels Verpaalen een overtui gend visitekaartje af, maar moest Marjan Ganseman daren- tegen helaas wegens een slepen de armblessure afhaken. Favoriet Virgil Greeve, die in de hoogste afdeling profiteerde van een bye, kon het optreden van zijn komende opponent be studeren. Die draagt de naam Jaap Moerland. De routinier uit Krabbendijke zegevierde over Marcel Verwei. Greeve's ver moedelijke rivaal in de eind strijd, Harold Schipper, versloeg Raymond Barten. Michel Gorsse. de nummer drie in de rangschikking, bezorgde Ard Breure een teleurstelling. De representant van 't Halve Maantje sprokkelde in totaal slechts drie games bijeen, uiter aard te weinig om zijn concur rent ook maar een moment te kunnen bedreigen. Ook Serge Carpentier. als vierde ingeloot, zette een prima partij op het gra vel. Tegenstander Dennis Ver beek. het vorig seizoen nog part ner van Jurjen Mooibroek in het tweede-klasseteam van de Schelde, wist namelijk slechts één maal een geslaagde tegen stoot te plaatsen. Bij de vrouwen van vergelijk bare speelsterkte zit Marjet Groenleer nog in de wachtka mer. maar verloor het toernooi een andere smaakmaakster in de persoon van Marjan Ganse man. De als verliezend finaliste ingeschatte Kapelse bleek nog niet fit genoeg om in actie te ko men. Ze liet Claire Barhard het overstapje naar de kwarteind strijd maken. Mariels Verpaa len, met plaatsingscijfer drie achter haar naam. trad in de voetsporen van Harold Schip per. Ook zij trof namelijk de aan stormende jeugd op haar pad. Jeantien van de Dries, die eind mei in Hulst de titel bij de oudste meisjes in de wacht sleepte, bleek in de confrontatie met de Bergen op Zoomse eveneens nog een maatje te klein te zijn. Fair Plav voor Danny Nelissen DEN BOSCH (ANP) - Wielren ner Danny Nelissen ontvangt vrijdag in Den Bosch de Fair Play Prijs 1995. Een dag voor de start van de Ronde van Frank rijk in de Brabantse hoofdstad reikt zijn oom en tv-verslaggever Jean Nelissen de beroepsrenner van de Rabobankploeg het beeldje 'De Handdruk' uit in ho tel Movenpick. In 1994 ging de prijs naar Ajax. De motivatie van het Nationaal Comité Fair Play Nederland om Nelissen de prijs te geven is dat de 25-jarige Limburger in 1995 heeft getoond over een groot doorzettingsver mogen te beschikken. Ondanks hartproblemen en een terugkeer naar de amateurs werd hij we reldkampioen. van onze Verslaggever AMSTERDAM - Souburger Danny Blind is éen van de vier topsporters die meewerken in de postercampagne 'Als racis me wint, verliest de sport'. De afbeelding van de aanvoeder van Oranje en Ajax. die gezel schap krijgt van ploeggenoot Kiki Musampa, judoka Jessica Gal en tafellennister Bettine Vriesekoop, zal alleen in de straten van Amsterdam te be wonderen zijn. De campagne, die de gemeente Amsterdam drie jagr geleden onder de naam 'Als racisme wint, verliest de sport' begon, is een succes. Volgens een onder zoek kent 98 procent van de on dervraagde Amsterdammers het campagnemateriaal, aldus wethouder De Grave (Sport) gis teren. De afbeeldingen van Blind. Vrie sekoop. Musampa en Gal staan ook op zogenaamde free-cards die op scholen en bijuitgaans centra worden verspreid. Het Meldpunt voor de Sport krijgt meer aandacht om het bekend te maken onder een groot pu bliek. Van de ondervraagden reageer de 90 procent positief op de anti- racismeposters met sportlieden Frank Rijkaard, Orhan Delibas. Avital Selinger en Ellen van Langen. De campagne is be doeld om sportverenigingen te waarschuwen tegen toenemend racisme. Het Meldpunt voor de Sport, waar men sinds 1993 terecht kan voor klachten over racisme in de sport, bleek minder bekend. Hoewel 78 procent de oprichting hiervan een goed idee vond, was het meldpunt slechts bij 46 pro cent bekend. De Grave gaf giste ren de aftrap voor een vervolg op de campagne die doorgaat on der dezelfde naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21