Coppoolse haalt bezuiniging niet Serieuze zaken en uitbundigheid PZC Feest voor 103-jarige Bruse Boogerd Politierechter geeft fietsendief werkstraf anitair zeeland 17 IS nemen genoegen met lagere opbrengst kortingen welzijn Duizend gulden boete geëist wegens te snel haven invaren GS willigen verzoek inspectie om mossels uit loods te halen niet in BouwCenter DeJagerTolhoek WOENSDAG 26 JUNI 1996 IDDELBURG - Het college in Gedeputeerde Staten houdt rekening mee dat gedepu- erde L. Coppoolse (CDA, wel- jn) er niet in slaagt de afge- iroken bezuinigingen in de elzijnssector te halen. In 1996, was in het beleidsprogram- a van GS afgesproken, zou in fze sector zes ton bezuinigd orden. In de voorbereidende •rgadering voor de begroting an 1997 hebben GS alvast 3,5 m apart gezet om mogelijke te- tnvallers in de bezuinigings- leratie van Coppoolse op te ingen. olgens gedeputeerde D. J. P. ruinooge (PvdA, financiën) iet zijn collega goed zijn best bezuinigingstaakstelling te ilen. Bruinooge legt uit dat in welzijnssector vooral perso ns- en huisvestingskosten >nrol spelen en die kunnen niet reet beëindigd worden. Vol- ins hem is het grootste deel m de bezuiniging die voor dit ar op de rol stond al wel ge lald. totaal moet in de welzijnssec- ir twee miljoen gulden bezui- ;d worden, verspreid over drie In het eerste jaar zes ton, na jaar in totaal 1,3 miljoen en drie jaar de afgesproken 2 üjoen gulden. GS gaan ervan dat het uiteindelijke bedrag ordt gehaald, al zal het wel- iht wat langer duren. Tegen ermacht doe je niet veel. was t commentaar van Bruinooge. egroting S hebben zich dinsdagmiddag bogen over de begroting voor 97. Allereerst moesten enkele vermijdelijke keuzes ge- aakt worden. Die bestonden t een laatste bijdrage van .000 gulden voor vrouwen- ilpverlening, 150.000 gulden nor projecten ter bevordering n de verdraagzaamheid, 3.000 gulden als bijdrage in de eerkosten van het Plan van ipak te Terneuzen en een bij- age van 125.000 gulden voor de nering van het woonwagen- ntrum aan de Klaphekkeweg Goes. Verder moest er een arlijks bedrag komen van LOOO gulden als provinciaal ?el in de begroting van het Gre- ïlingenschap alsmede een jaar- jks bedrag van 90.000 gulden »r archeologie. Dat laatste be- tkent dat GS het provinciaal depot voor bodemvondsten van de ondergang hebben gered. Prioriteiten Als prioriteiten zijn verder geho noreerd: 100.000 gulden per jaar voor de vervanging van amb tenaren als gevolg van zwanger schapsverlof. 38.000 gulden voor de salariskosten van de pen ningmeester van het Grevelin- genschap, 100.000 gulden voor agrarisch natuurbeheer en 25.000 gulden als bijdrage aan een architectuurbeleid. Als een malige bedragen staan op de lijst: 50.000 gulden voor het ver wijderen van illegale borden langs de Zeeuwse wegen, een zelfde bedrag voor de samenwer king van de drie zuid-Nederland se provincies, 45.000 gulden voor het informatievoorzieningssys teem van de provincie. 50.000 gulden voor agrarisch natuurbe heer en 100.000 gulden voor on derzoeken om het openbaar ver voer als provinciale taak uit te kunnen voeren. Verder wordt re kening gehouden met een sub stantiële bijdrage aan het monu mentenfonds in verband met restauratie van de basiliek te Hulst. Verkeersveiligheid GS hebben ook enkele knopen doorgehakt voor projecten die overigens geen extra geld kos ten. Ze moeten betaald worden uit bestaande reserves en bud getten. Zo wil het dagelijks pro vinciebestuur een begin maken met een nieuw onderdeel van het Plan van Aanpak, namelijk de aanleg van ecologische ver bindingszones. De provincie wil daar 10 procent van betalen. Verder is besloten dat de aanpak van de verkeersonveiligheid niet beperkt mag blijven tot Zeeuws- Vlaanderen. Over een periode van twintig jaar komt daar een bedrag van 1,3 miljoen gulden voor beschikbaar. Dat bedrag moet wel komen uit het geld dat toch al voor de wegen bestemd waren. Ook moet er een nieuwe auto met apparatuur voor lucht- metingen komen, kosten 3 ton. Verder staat er weer een bedrag van 60.000 gulden op de lijst ten behoeve van de duiksport. De verschillende projecten wor den nog in commissievergade ringen besproken voordat Pro vinciale Staten er uiteindelijk een beslissing over nemen. Mevrouw Boogerd-van den Berg (103) is zeer geliefd bij haar medebewoners van verzorgingstehuis In 't Opper, foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever BRUINISSE - Krap een jaar geleden woonde ze nog zelfstandig, in een aanleunwoning van verzorgingstehuis In 't Opper in Bruinisse. Mevrouw L. H. Boogerd-van den Berg was toen al 102 jaar. In juli 1995 maakte ze de overstap naar een kamer in het tehuis zelf. Omgeven door familieleden en medebewoners van In 't Opper vierde ze daar dinsdag haar verjaardag, ze werd 103 jaar. Mevrouw Van den Berg werd 25 juni 1893 geboren in Bru en groeide op in een gezin van negen kinderen. Hoewel ze er nu weer woont, heeft ze niet haar hele leven doorgebracht in het vissers dorp. In 1921 trouwde ze in Gosterland. waar haar echtgenoot A. Boogerd vandaan kwam. Later verhuisde het koppel voor lange tijd naar het Utrechtse Maarsbergen. A. Boogerd werkte hier ja renlang als docent op een school voor moeilijk opvoedbare kin deren. Terugkeer Toen hij met pensioen ging. besloot het echtpaar, dat kinderloos bleef, terug te keren naar Zeeland. Het stel streek weer neer in Oosterland. Na het overlijden van haar man in 1968 bleef me vrouw Van den Berg nog een poosje in het Duivelandse dorp wo nen totdat ze haar biezen pakte en een aanleunwoning betrok in haar geboorteplaats De jarige is altijd bijzonder geliefd geweest bij de bewoners van In 't Opper. Jarenlang kwamen bewoners dagelijks langs voor een kopje koffie dat de eeuwlinge zelf zette. Toerisme belangrijk gespreksonderwerp voor Willem-Alexander van onze verslaggever VEERE - Zou ze het durven? En belangrijker: zou het haar lukken? Het meisje kijkt, wacht en rent dan op hem, de Prins van Oranje, af. Voor ie mand haar in de gaten heeft, drukt ze hem een klein boe ketje bloemen in de hand. Moe der, langs de kant van de weg, straalt; prins Willem-Alexan der lacht. Hij is ontspannen, maakt grapjes. De Prins van Oranje was maan- g in Veere om de opening van het grote feest mee te ma ken. Het Walcherse stadje, waarvan zijn moeder markie zin is en hij straks markies wordt, viert het zevenhonderd jarig bestaan. „De geschiede nissen van Veere en het Huis van Oranje lopen vrijwel ge lijk", merkte burgemeester A. H. den Boon op. „Veere was ooit de derde stad die zich voor Oranje uitsprak." Kussengevecht Even herinnerde Den Boon zijn koninklijke gast aan diens eer dere bezoek aan Veere in 1981. Toen raakte de jonge prins ver wikkeld in een kussengevecht. „Vandaag hebt u zich met se rieuzer zaken bezig gehouden", aldus de burgemeester, doe lend op de gesprekken over toerisme en recreatie in Zee land, eerder op de dag. In Vrouwenpolder, vlak na zijn aankomst in Zeeland, had de prins een bespreking met ver tegenwoordigers van de toeris tische industrie. Vervolgens kwam in Veere tijdens een ge sprek met de gemeenteraad het toeristisch-recreatieve be leid aan de orde. „Hoe zet de ge meente haar instrumenten in om tot evenwichtig beleid te komen", vatte Den Boon de kern van dat gesprek samen. En met behoud van het karak ter van Zeeland, kleinschalig heid, voegde de prins daaraan toe. Nu hij beide kanten van het toeristische verhaal had ge hoord. had hij daarvan een goed beeld gekregen, zei de prins. En keek vervolgens met een schuin oog naar Den Boon. De Prins van Oranje liet zich niet betrappen op harde uit spraken: Ja. we hebben inder daad gesproken over het wild- kamperen. Nee, niet echt over criminaliteit. Over de concurrentie voor Zee land van de Noord-Duitse kust, maakt hij zich weinig zorgen. De recreatie-ondernemers had- In de Grote Kerk overhandigt Tiny Polderman de prins het boek 'Veere - van vissersbuurt tot ves tingstad', dat zij samen met Peter Blom schreef. Uiteraard kwam ook het ringrijden aan bod tijdens het bezoek van de prins. Deze ringrijder schenkt Wil lem-Alexander een speciale prijs ter herinnering. Onder toeziend oog van commissaris Van Gelder bekijkt Willem-Alexander met welgevallen de grote, met Chablis-wijn gevulde, beker van Maximiliaan. den hem verteld dat zij denken op de goede weg te zitten, dus daarin stelde hij zijn vertrou wen. Het is natuurlijk wel be langrijk dat zij zelf een positief beeld blijven geven van de mo gelijkheden van Zeeland, aldus prins Willem-Alexander. Daarna was het tijd om de be ker van Maximiliaan uit de kast te halen. Uit de immense kelk mogen alleen de koningin en haar troonopvolger drinken. De beker is door keizer Karei V als dank voor bewezen dien sten geschonken aan Maximi liaan van Egmond. Die liet de beker na aan zijn neef. Maximi liaan van Bourgondië, heer van Veere van 1540 tot 1558. Deze Maximiliaan schonk de beker (huidige waarde vijftien mil joen gulden) aan Veere. De Grote drukte in Veere. prins had twee handen nodig om zonder knoeien de Chablis tot zich te nemen. Pas daarna kreeg het massaal toegestroomde publiek hem te zien. De ontvangst was aller hartelijkst. Met gezwinde pas baande de prins zich een weg fotografie Ruben Oreel door de mensen om via de Schotse Huizen, de Campveer- se Toren en het ringrijden op het Oranjeplein nog op tijd de Grote Ker'; te bereiken. Al waar hij onder het zingen van het Zeeuwse volkslied de kerk betrad. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 42-jarige schipper van de rededienst van het Belgische loodswezen stond gisteren voor de tweede maal voor de Middelburgse politie rechter. Hem werd verweten dat hij door het te snel binnen varen van de Vlissingse Koop manshaven schade had veroor zaakt aan een zeiljacht. Er was in juli vorig jaar al duizend gul den boete tegen hem geëist, maar de rechter wilde de visie van een nautisch expert horen. Deze deskundige meende dat er gezien de omstandigheden te hard gevaren was. De schipper beriep zich erop dat hij wel met een flinke snelheid de haven moest binnenvaren om dat de stroomwerveling voor de havenmond de redeboot anders onbestuurbaar maakt. Toen op 10 augustus 1994 het zeiljacht Woozel 's morgens een half uur voor laagwater de naast de Koopmanshaven gelegen jacht haven uit voer, liep de redeboot Guido Gezelle met een flinke vaart binnen en zou volgens oog getuigen een hekgolf van wel tachtig centimeter hebben ge trokken. Het jachtje stootte met het midzwaard op een zandplaat waarbij de zwaardkast scheurde en lek raakte. „Het bootje lag abrupt stil en helde voorover", vertelde een getuige Het voormalig hoofd van de Ver keersdienst Westerschelde J. Hussem verklaarde over de wij ze van invaren van de haven „Als je voorbij de stroomnaad doorgaat op volle kracht krijg je problemen." Hij zei tevens dat er op die plaats en onder die om standigheden (laagwater) bij het binnenvaren golven van onge veer tachtig centimeter hoogte kunnen ontstaan. Na de zitting legde hij desgevraagd uit dat rond het tijdstip van laagwater de getijdenstroom minimaal is en het invaren dan niet moeilijk is. De schipper zei dat er veel klach ten waren over de redeboten. maar dat die voornamelijk van de havenmeester van de jacht haven kwamen. Die zou de schippers 'Belgisch boerenma- chogedrag' verweten hebben. „De havenmeester voert een hetze tegen de Belgische schip pers". was de overtuiging van de verdachte. Hij voerde bovendien aan dat de schipper van de Woozel zijn mid zwaard nog niet had moeten la ten zakken en dat hij beter had kunnen wachten met uitvaren tot er meer water stond Overi gens gaf hij toe dat hij de twee jachten die naar buiten voeren niet had gezien. Hij zei: „Ik was met mijn aandacht in de Koop manshaven." Daar hebben de redeboten van het loodswezen hun vaste ligplaats. Officier van justitie mr. M van Nooijen volgde de opvatting van Hussem „Het is niet nodig met volle kracht de haven in te va ren". was haar conclusie en zij handhaafde de eis van duizend gulden boete. Raadsman mr. M van der Bent meende dat het jacht te veel aan de oostkant van de haven had gevaren omdat de schipper niet bekend was met de ondiepte buiten de sluis. I)e politierechter doet 2 juli uit spraak. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 20-jarige Vlissinger voor fiet sendiefstallen en het gebruik van een gestolen creditcard ver oordeeld tot honderd uur dienstverlening en een maand voorwaardelijk. De man verliet begin vorig jaar de ouderlijke woning en zocht sindsdien con tact met 'harde jongens', zoals het reclasseringsrapport meld de. Hij was opgestapt omdat hij niet met zijn pleegvader over weg kon. In de nacht van 24 op 25 mei stal hij met een maat twee fietsen. Op de boulevard knipten ze het kabelslot van een fiets door met een tegelsnijder. Bij de bioscoop Alhambra gebruikten ze een be- tonschaar. De eerste fiets werd bij de Vlissinger op zolder gevon den. Op 31 mei stal hij op het Baskensburgplein een moun tainbike. Begin september eigende hij zich een bromfiets toe. die hij naar eigen zeggen in de bosjes had gevonden. Hoe die daar kwam is niet bekend, maar vast stond dat hij in de stalling van de scholengemeenschap Schel- demond had gestaan. Agenten zagen de verdachte 's nacht met de brommer lopen. Hij liet hem op straat staan omdat hij de mo tor niet op gang kreeg. „Ik ben er alleen mee naar school gere den". verklaarde hij voorde poli tierechter. Creditcard Op 30 september maakte hij met een maat een proefrit in een auto Zij namen een creditcard uit het voertuig weg. waarmee zij dezelfde dag nog 8000 gulden opnamen. De Vlissinger had flink geoefend op de handteke ning van de eigenaar. Tijdens het gezamenlijk winkelen merk ten zij dezelfde dag nog dat de eigenaar zijn kaart had laten blokkeren. De Vlissinger heeft psychische problemen, waarvoor hij intus sen zelf hulp heeft gezocht. Hij zei zich enorm geschaamd te hebben toen hij op straat werd aangehouden met de laatste door hem gestolen fiets. KORTGENE Zomermarkt - De onder- houdscommissie van de N.H.- kerk houdt van 6 juli tot en met 14 september elke zaterdag een zomermarkt Tijdens het ringrij den, op vrijdag 2 augustus, is er eveneens een dergelijke markt. Op het plein vóór en de in de Oude Kosterij achter de kerk worden boeken, puzzels, snuis terijen en oliebollen verkocht. De opbrengst is bestemd voor het onderhoudsfonds van de kerk. van onze verslaggever KRUININGEN - Het dagelijks provinciebestuur denkt er niet over de mosselschelpen te laten verwijderen uit de inmiddels beruchte loods van de firma Van Oeveren te Vlake. Gs geven geen gehoor aan een verzoek van de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne om op die manier bestuursdwang toe te passen. De inspecteur vindt dat bij de loods sprake is van een milieuhygiënisch onaan vaardbare situatie. Het dagelijks provinciebestuur probeert de poot stijf te houden terwijl het nauwelijks nog een been heeft om op te stkan. Van Oeveren laten vallen zou enorm gezichtsverlies betekenen. Ja renlang heeft de provincie de bouw van de loods verdedigd. De tegenstanders, onder meer omwonenden, winnen echter flink terrein. Zij vinden steeds meer gehoor voor hun stand punt dat de loods nooit gebouwd had mogen worden aan de rand van natuur- en landbouwgebied Yerseke Moer. Zoals ook hun klachten over stank- en vliege- noverlast serieus worden geno men. De loods draait zonder papieren sinds de Raad van State in fe bruari de afvalstoffenwetver gunning vernietigde. Het bedrijf wordt gedoogd in afwachting van een definitieve oplossing. De milieu-inspectie vraagt ech ter om ingrijpen naar aanleiding van een klacht van omwonen den. Zy trokken bij de inspecteur aan de bel vanwege overmatige vliegenoverlast. Onderzoek ter plaatse bevestigde hun gelijk. Regionaal milieu-inspecteur ir. W. Klein meent dat de overlast ontoelaatbaar is. Vier verschil lende inspecteurs van de direc tie ruimte, milieu en water van de provincie kwamen echter tot andere conclusies, aldus gs. Bij vier bezoeken roken zij niets. Ook vonden zij geen hoge con centraties vliegen. Nog een re den voor het dagelijks gemeen tebestuur om niet in te grijpen is dat de mosselschelpen over en kele weken worden uitgezet in de Oosterschelde. Advertentie i Stanleyweg 2 Goes (bi| de Zeelandhallen) lel 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tol en met zaterdag Deuren Kasten Keukens Tegels Sanitair Alles voor bouw en interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17