Ruzie over plan winkels Burgh PZC Winkel bij VVV-kantoor noviteit Ontmoeting op kermis was treffer VVV Hulst krijgt informatiepanelen als verjaarscadeau Bouwspeelplaatsen op helling door stortkosten hout Alle winkels mogen hele zondag open in Westerschouwen Nieuwbouw instituut maritiem onderzoek te Yerseke op schem D66 Middelburg wil aanpak knelpunten in verkeersroutes jeugd zeeland Bestuursleden ondernemersvereniging belangenverstrengeling verweten DINSDAG 18 JUNI 1996 Van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Een groep leden van de onderne mersvereniging Burgh-Haam- stede dient mogelijk een motie van wantrouwen in tegen de voorzitter en de secretaris. Ineke Eikenaar-Streefland van galerie Jan Eikenaar. die be hoort tot de achttien leden die een protest hebben ingediend bij de gemeente Westerschou- wen tegen de uitbreidingsplan nen van de Albert Heijn in Burgh, noemt het 'verbazing wekkend' dat de ondernemers vereniging 'zo weinig alert rea geert' op de 'belangenverstren geling' van de twee bestuursle- Benadering van briefschrijvers aan raad niet netjes genoeg van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Hoe fatsoenlijk gaat de gemeente Westerschouwen met de burger om? Volgens PvdA-raadslid J. C. Hendrikse mag de gemeen te wel wat zorgvuldiger zijn. Hij zei dit naar aanleiding van een aantal ingekomen stukken, dat maandag voor behandeling naar de commissie openbare werken werd verwezen. „Het zou beleefd zijn de mensen daar persoonlijk over in te lichten", stelde hij voor. Burgemeester H. Tees vond het echter overbodig een apart brief je te sturen, en verbaasde zich erover dat Hendrikse het onder werp aanroerde. „U vraagt daar nu voor het eerst naar. De agen da van de commissies maken we altijd in onze publicaties be kend". zei hij. Volgens Hendrik se voldoet dat echter niet: „Deze mensen hebben de moeite geno men de gemeente een brief te schrijven. Het is fatsoenlijk daarop te antwoorden." De PvdA-fractieleider kreeg bij val van A. J. Padmos (CDA) en van PvdA-wethouder G. J. W. van der Salm. Volgens hem stuurt de gemeente soms wel een brief terug, andere keren niet. Hij stelde voor zo'n per soonlijke verwijzing naar een commissievergadering tot be leidslijn te verheffen. den, die profijt zouden hebben van de uitbreiding. Een aantal ondernemers vreest concurrentie van de super markt. die het parkeerterrein bij de winkel zou willen uitbreiden en een Etos-fïliaal zou willen openen. Enkele ondernemers in Burgh. waaronder secretaris D. N. Meulblok van de onderne mersvereniging. zouden op deze uitbreiding willen inspelen door ook hun eigen winkels uit te breiden. Eikenaar-Streefland spreekt van 'egoïsme en kort zichtigheid'. Zij denkt dat het 'Meulblok-effect'. omzetgroei door de nabije aanwezigheid van een grote supermarkt, slechts leeft in de kern Burgh en 'per soonsgebonden' is. Meulblok en voorzitter W. Kort. die als archi tect de uitbreiding zou begelei den, waren maandag niet voor commentaar bereikbaar. Zwaartepunt De dissidente ondernemers ver wijzen naar twee rapporten van de gemeente, waaruit blijkt dat in Burgh het zwaartepunt zou moeten liggen op 'food'-onder- nemingen. waar mensen voor de dagelijkse boodschappen te recht kunnen. Een vestiging van Etos zou daarmee in strijd zijn. Haamstede is volgens de rappor tages meer geschikt ijn voor 're creatief winkelen. Daarnaast zouden de ondernemers 'zwart op wit' de garantie hebben van de gemeente dat uitbreiding van Albert Heijn buiten het toege stane aantal vierkante meters 'niet bespreekbaar' is. Wethouder C. W Veerhoek ont kent dit. „We dachten destijds KAMPERLAND Zomeravondmarkt - Buurtvereniging De Polderwijk in Kamperland houdt vrijdag 21 juni in en rond de speeltuin aan de Ripstraat de Polderwijk Zo meravondmarkt. Vanaf 17.00 uur mogen buurtbewoners tij dens een vrijmarkt artikelen verkopen. Er zijn kraampjes te huur. Voor de inwendige mens worden drankjes en saté aan de man gebracht en er treedt een muziekgroep op. Voorts wordt een verloting gehouden en is er een minikermis. De opbrengst van de zomeravondmarkt is be stemd voor de Stichting Ko ninklijk Nederlands Geleide honden Fonds. van onze verslaggever HULST - De VVV van Hulst be stond 20 december 1995 officieel 75 jaar. Veel aandacht is er des tijds niet aan het jubileum ge schonken, maar een halfjaartje later kreeg de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer, de oprichtings- naam van de VVV, alsnog een cadeautje. Drie informatiepa nelen die toeristen en andere belangstellenden moeten wij zen op twee wandelroutes en een aantal historische gebou wen in het Hulster stadscen trum. De Revnaertstad kende al twee wandelingen: de Monumenten route en de Vestingwerken route. Door die wandeltochtjes op drie strategische plekken aan te prijzen, zullen meer geïnteres seerden over de wallen lopen of kris-kras door Hulst struinen. Tegelijkertijd verhoogt Hulst de serviceverlening aan bezoekers, een must voor elk stadje of dorp je dat graag toeristen en re creanten verwelkomt. WV en gemeente reageerden maandag avond dan ook verheugd op het geschenk van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de plaatsing van de infor matiepanelen heeft het Toeris tisch Bureau, net als voor ver klarende historische borden en route-bewegwijzeringen elders in de regio, gebruik kunnen ma ken van gelden van het Regio naal Ontwikkelingsplan (ROP). Directeur T. Maenhout gunde de 'enige WV die op zondag is ge opend' nog meer bekendheid. Door de drie panelen bij het 's Gravenhofplein en het Haven fort (de twee grootste parkeer- pleinen) en bij 'de Leugenhoek' voor de Willibrordusbasiliek te plaatsen, kan bijna geen wande laar of heemkundig geïnteres seerde de informatie missen. Speciaal voor de gelegenheid was er maandagavond in de hal van het Hulster stadskantoor een tentoonstellinkje over de historie van de plaatselijke VW te bekijken. Secretaris W. Kay- ser, die voor zijn nooit aflatende inzet door zijn medebestuursle den in het zonnetje werd gezet, had weinig kunnen terugvinden van de eerste decennia van de Hulster VW-afdeling. De Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer werd opgezet door een aantal notabe len uit Hulst (onder anderen af komstig uit de families Locke- feer en Wauters». De bedoeling was om Hulst (en Zeeuws-Vlaanderen) meer be kendheid te geven in de rest van dat het aantal vierkante meters voor uitbreiding op was. Dat la ten we nu narekenen. Daarna vindt een toetsing plaats." Het college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen over het 'totaalplan' van de uitbrei dingen in Burgh. Veerhoek: „Eerst moet de commissie een oordeel vellen." Naast de ver keerstechnische en landschap pelijke inpassing moet ook de eventuele 'ontwrichting' van het winkelaanbod in de beide ker nen daarbij een overweging zijn, vindt de wethouder. Het winkeltje bij de VVV in Burgh-Haamstede is gerealiseerd in het kader van een landelijk vernieuwingsproject. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Het toerisme wordt in Zeeland on voldoende gezien als een econo mische pijler. De recreatiesec tor wordt 'stiefmoederlijk' beoordeeld, terwijl de sector van 'eminent belang' is voor de werkgelegenheid. Dat zei D. J. van der Zaag, voorzitter van de provinciale VVV Zeeland, maandag tijdens de opening van de VVV-winkel bij het ver bouwde VVV-kantoor in Burgh- Haamstede. Hij gaf de WV-medewerkers een pluim omdat zij zo 'goed hebben ingespeeld op dit nieuwe initia tief. De vestiging in Burgh- Haamstede, onderdeel van de WV Schouwse Kust, is een van de tien deelnemers aan een lan delijk 'pilot'-project voor VW's. Doel is om gezien de afnemende subsidiestroom uit de winkel ei gen inkomsten te genereren waardoor voldoende geld over blijft voor de informatieve func tie. In de winkel worden produc ten als souvenirs, cadeaus en strandstoelen verkocht. Volgens Van der Zaag hebben de WV-medewerkers er zelf voor gezorgd dat ze aan het pilot-pro ject mochten meedoen. „Ze heb ben hun nek ervoor uitgestoken. Het bestuur vond het inwonertal van de gemeente aanvankelijk te klein. Maar 's zomers komen hier 60.000 recreanten." Burgh- Haamstede is de enige kust-VW in het land die aan het project meedoet. het land, want ook de toenma lige initiatiefnemers hadden al bemerkt: 'onbekend maakt on bemind'. Na de Eerste Wereld oorlog was er. vooral ook uit Bel gië. extra belangstelling voor Zeeuws-Vlaanderen omdat het 'landje apart' gedurende die oor log veel Belgen had opgenomen. Of de eerste decennia succesvol zijn verlopen, is echter bij het huidige VW-bestuur niet be kend. Na de Tweede Wereldoor log raakten de VW-idealen wat in de versukkeling. De volgende opleving begon in 1966 met een offensief van de toenmalige burgemeester Molt- hoff. De eerste burger slaagde er in de verdeelde Hulster midden stand samen te laten werken, maar in de jaren zeventig ging het toch weer mis. Tot drie on dernemers in 1983 - 'er waren twee leden en een schuld van tienduizend gulden' - de boel weer op poten zetten. Onder aanvoering van Kayser, destijds wethouder van toerisme, kreeg de WV weer een beetje kleur op het gezicht. Omslag Sinds de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer drie jaar geleden in een gedeelte van het oude stadhuis werd gehuisvest, gaan de zaken weer de goede kant op. „Ook door het goede werk van de ondernemersver eniging Hulst Reynaertstad hebben we nu zo'n 170 leden en een omzet van een kwart mil joen". memoreerde WV-voor- zitter en burgemeester A. Kes- sen maandagavond trots. Overi gens blijft van die omzet geen winst over. Secretaris Kayser: „Een feest geven voor het 75-ja- rig bestaan is dan ook nooit in onze gedachten opgekomen. Al het geld gaat naar promotie doeleinden." foto Pieter Honhoff Het jubilerende echtpaar Van Garsel werd zondag en maandag uitbundig gefeliciteerd. Echtpaar Van Garsel in Lewedorp 60 jaar getrouwd van onze verslaggeefster LEWEDORP - Gilles (86) en Pietje (82) van Garsel uit Le wedorp vormen samen een populair paar. Ongeveer hon derd familieleden en kennis sen bezochten zondag het zes tigjarig huwelijksfeest van het tweetal. De echtelieden vierden het in zorgcentrum De Kraayert. waar ze inmid dels een half jaar wonen. Maandag, hun officiële trouwdag, was er feest voor de medebewoners. Gilles uit Heinkenszand liep zijn huidige echtgenote voor het eerst tegen het lijf op de kermis in 's-Heerenhoek, Pietje's woonplaats. Het was niet meteen 'dik aan' tussen de twee. „In die tijd zag je el- kaai" niet zo vaak", verklaart Pietje, „ik ontmoette hem nu eens op de Heinkenszandse kermis en dan weer op Goese markt." Twee jaar na de ontmoeting op de 's-Heerenhoekse kermis trouwden ze. Het kersverse stel betrok een klein huisje in de Stengepolder, pal achter de zeedijk „De oudste kinderen hebben nog leren zwemmen in de kreken", zegt Pietje Het echtpaar kreeg uiteindelijk acht kinderen, een aantal waar de vrouw des huizes haar handen vol aan had. Gilles werkte heel zijn leven in de landbouw. Nu genieten ze van hun oude dag in De Kraayert. Hoewel Gilles slecht hoort, speelt hij nog graag een spelletje kaart, biljart of sjoelen met medebe woners. En Pietje heeft alweer heel wat vrienden gemaakt in De Kraayert. Ook mensen van buiten het zorgcentrum weten het echtpaar nog steeds te vin den. onder wie de veertien klein- en twee achterkleinkin deren. van onze verslaggever MIDDELBURG - De bouw speelplaatsen in Middelburg dreigen te verdwijnen. Door strengere milieu-eisen is de af voer van hout niet meer te beta len. De stichting Sociaal Kultu- reel Werk Middelburg (SKWM) trekt jaarlijks 15.000 gulden uit voor het evenement. Tweeder de van dat budget gaat naar de verwerking van afvalhout. Vol gend jaar komt daar nog eens 1500 gulden bij. Voor SKWM is daarmee de maat vol. Als het niet goedkoper kan gaat de week volgend jaar niet door. Op 8 juli wordt meer dan veertig ton hout naar het Meiveld en het Trefpunt in' Middelburg ge sleept. Meer dan 500 kinderen tussen vier en twaalf jaar mogen er een week lang mee aan de slag. Volgens C. Coppoolse en C. van der Schraaf van SKWM draaien de bouwspeelplaatsen volledig om hout. Van der Schraaf: „Er blijft voor kinderen steeds minder speelruimte over. Een hut bouwen is er tegenwoor dig niet meer bij. Tijdens de bouwspeelplaatsen kan dat wel. Een week lang kunnen kinderen alles doen wat normaal niet mo gelijk is. Je zou eens moeten zien hoe ze hier dan rondrennen." Kampvuur Aan hout komen is geen pro bleem. Het wordt door allerlei bedrijven en instellingen ter be schikking gesteld. Er na de week van af komen is veel moeilijker. Vroeger ging gewoon de hens er in. De kinderen hadden dan een prachtig kampvuur en van het hout was aan het einde van de avond niets meer te bekennen. Drie jaar geleden zette de ge meente, Middelburg daar een streep door. Om het milieu te sparen moest het hout in het ver volg naar de stort. Coppoolse: „Het gaat om wel veertien containers. Storten kost 110 gulden per ton. Vervoer wordt geregeld door de gemeen te. tegen het volle tarief. Bij el- kaai" komt dat neer op 10.000 gulden. Tot nu toe konden we te recht bij een bedrijf hier in de buurt, maar volgend jaar moe ten al die containers naar de Moerdijk. Dat kost nog eens 1500 gulden extra." De stichting vindt bij de gemeente Middel burg weinig gehoor voor haar problemen. Bij de gemeente zelf was maandagmiddag niemand bereikbaar die commentaar kon leveren op het probleem. BURGH-HAAMSTEDE - De openstelling van de winkels op zon- en feestdagen in de ge meente Westerschouwen is op nieuw verruimd. De meerder heid van de gemeenteraad ging er maandag mee akkoord dat al le winkels in de hele gemeente tussen 1 april en 1 oktober op zon- en feestdagen open mogen zijn. Dat betekent dat ook de kampwinkels, die aanvankelijk om 12 uur moesten sluiten, hun deuren de hele dag open kunnen houden. Ook voor winkels bui ten de kernen Renesse en Burgh- Haamstede is het onderscheid opgeheven. WD en PvdA gingen unaniem akkoord, SGP/RPF/GPV stem de tegen en het CDA was ver deeld. M. J. L. Haek-Engel bleef bij haar eerdere standpunt dat de winkels op zondag dicht moe ten blijven. H. J. Klatter. die in eerste instantie sprak namens de meerderheid van de fractie, vond dat de 'tweedeling' tussen de gewone winkels en kampwin kels in Renesse en Burgh-Haam stede moest worden opgeheven. Hij wilde echter niet akkoord gaan met een vrijstelling voor de rest van het grondgebied van de gemeente buiten de kernen nesse en Burgh-Haamstede oi dit gebied zijn vooral tuince en bouwmarkten gevestigd. heb een telefonische mift 1 quète gehouden onder de gj ib bedrijven. Ze hebben geen 's hoefte aan openstelling opi en dag. Laten we geen vraag g ren die er niet is Het college van B en W besu die opvatting, omdat in dj; el val een tuincentrum binna dorpsgrenzen wel open zou« b gen, en eenzelfde winkel ij buitengebied niet. „Het u verstandig opnieuw als t( I* meester op te treden We ir« geen onderscheid maken (i winkels binnen en buiten d(i K> nen Daar gaan we mee one tri Als er één bezwaarschrift s binnenkomt, gaan we op neus", reageerde burgen:- ;i H. Tees. Wethouder C. W hoek noemde het voorstel Klatter 'een merkwaardigt nier van omgaan met. de bi gen van de ondernemer CDA'er volhardde in zijn st punt. Fractieleider A. J. mos niet. Hij ging 'op perser, ke titel' akkoord met de ruimde winkelopenstelling van onze verslaggever YERSEKE - De nieuwbouw van het Centrum voor Estua- riene en Mariene Oecologie le Yerseke ligt op schema. De fun deringen en vloeren van het hoofdgebouw zijn gelegd en één buitenmuur staat reeds over eind. Het onderzoeksinstituut moet 1 maart 1997 weg zijn uit het huidige onderkomen aan de Vierstraat te Yerseke. Zoals bekend heeft het Goese bedrijf Pro-Konsult de grond ge kocht voor de bouw van senio renwoningen. Liepen de voorbereidingen en kele maanden vertraging op, de bouw zelf verloopt voorspoedig. De bouwers twijfelen er dan ook niet aan of het lukt tijdig het nieuwe onderkomen aan de Kor- ringaweg te betrekken. „Volgen de week beginnen we met het grondwerk voor de andere ge bouwen", aldus H. Sinke van het onderzoeksinstituut. De nieuw bouw telt in totaal drie blokken, waarvan het hoofdgebouw de meeste ruimte inneemt. Het nieuwe complex pal aan de Oos- terschelde verrijst naast een la boratorium van het instituut dat daar reeds staat. De nieuwbouw is nood/,aki ns omdat het centrum voor i n riene oecologie al jaren ka: p met ruimtegebrek. Het instil: it; telt zo'n 110 medewerkers f in project vergt een invest er, van zo'n 11,5 miljoen guló Grootste geldschieter is dei ninklijke Nederlandse Ac» 1 mie van Wetenschap] 11 (KNAW). Tuin Directeur J. Swemmer vanP Konsult verwacht dat nog vi de bduwvakvakantie de seh m sen klaar zijn voor de zestien! n ningen die straks moeten vet zen aan de Vierstraat. Zeke| dat de monumentale tuin houden blijft. Ook wordt ontwerp gemaakt voor de ou villa die het onderzoeksinstili nu in gebruik heeft, Overhetl komstig gebruik valt nog wei met zekerheid te zeggen. Swci i mer; „Maar het basisplan is o daarin een paar appartemenl te vestigen." Pro-Konsult hoc dit najaar alle plannen opi rails te kunnen zetten. „En mi schien zelfs te beginnen meti verkoop", aldus Swemmer. d£ II li van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De fractie van D66 vraagt het Middelburgse college van B en VV snel de knel punten in de verkeersroutes van schoolgaande jeugd aan te pakken. Van de 38 knelpunten die tijdens een onderzoek in 1994 zijn geconstateerd, zijn er in het bijna afgelopen school jaar tien verholpen. D66 brengt de resterende 28 knelpunten on der de aandacht, met name die in Klarenbeek. Met het nieuwe schooljaar voor de deur wil D66 op korte termijn een oplossing voor de knelpun ten in die wijk. Door de fusie van de basisscholen De Casembroot en Het Basiskwartier voorziet de fractie een toename van het schoolverkeer in de W. Chur- ehilllaan. De verkeersdrukte is al toegenomen door de vestiging van de Jumbo-supermarkt, die ook klanten van buiten de wijk trekt. Veersepoort D66 wijst ook op de toekomstige wijk Veersepoort, die bereikbaar Passerende brandweerman dooft brandje ARNEMUIDEN - Een keuken brand heeft maandag rond 12.45 uur voor enkele duizenden gul dens schade aangericht in een woning aan de Schoolstraat in Arnemuiden. De oorzaak was een oververhitte frituurpan die vlam had gevat. De bewoners konden het vuur zelf blussen, met behulp van een toevallig passerende brand weerman. De gealarmeerde brandweer hoefde niet meer in actie te komen. B URGH-HAAMS TE DE Muziekuitvoering - Leer lingen uit de piano- en orgelle spraktijk van Wim Boer uit Burgh-Haamstede houden za terdag 22 juni een voorspeel avond. Hiermee wordt het les- jaar afgesloten. De uitvoering vindt plaats in de gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede en be gint om 19.30 uur. wordt via de Sportlaan. De vi I' keersdruk op de Sportlas Noordsingel en W. Churchilllai zal hierdoor toenemen, wa door een onveilige situatie vo de fietsende schooljeugd 0! staat. Ook GroenLinks daar aandacht voor gevraagd 1 D66 is bang dat de vorig ja goedgekeurde plannen voon verbetering van de schoolrouii in de la verdwijnen. De fract vraagt het college de aanpj van é%fknelpunten in auguste op de agenda van een van commissies te plaatsen. Zwemvierdaagse in Heinkenszand HEINKENSZAND - Sportfon sen Borsele houdt van maand) 24 tot en met vrijdag 28 juni d jaarlijkse zwemvierdaagse het zwembad Stelleplas in Her kenszand. De opbrengst van 1* evenement komt ook dit jaar W goede aan de gemeentelijk werkgroep BOOT die in Tanz nia een ontwikkelingsprojri ondersteunt. Deelnemers kuD nen dagelijks van 13.00 tot 140 uur en van 18.00 tot 19.00 uu zwemmen. Sieraden buit bi woninginbraak VLISSINGEN - Uit een wonind aan de President Rooseveltlaaa in Vlissingen zijn zondagnacht sieraden en enkele kledingstuk ken gestolen. De waarde ervan it onbekend. De dader kwam bin1 nen door de deur, die niet op het nachtslot zat. open te 'hengé len'. Strandhuisjes opengebroken DISHOEK - Op het strand tri hoogte van de Strandweg bij Dishoek zijn afgelopen week tus: sen de dertig en veertig strand huisjes opengebroken. De buil bestond uit. drank en andere goederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24