pzc Alles draait om vriendelijkheid ))A(a Die boerderijdie doet je wat nschatting schepen Intwerpen: geen litstel verdieping Veldslag in 't klein zeeland Letsel bij aanrijdingen MAANDAG 17 JUNI 1996 onze verslaggeefster Pascal Ie Cappetti HENGSTDIJK - Het aftellen begint. De Olympische Spelen komen er aan. Duizenden spor ters, honderdduizenden bezoe kers en nog eens miljoenen te levisiekijkers uit de hele we reld zijn vanaf half juni gedu rende drie weken in de ban van 'the games' in Atlanta. £en evenement van jewelste. Voor hoofdagent Nico Nuijen uit Hengstdijk een unieke ge legenheid om eens van dicht bij te zien hoe een dergelijk grootse gebeurtenis wordt georganiseerd. Nuijen maakt deel uit van het Security Team Program, een internationale vrijwillige poli tiemacht van tweeduizend po litiemensen, onder wie 120 Ne derlanders. Hij vertrekt 2 juli aanstaande als enige Zeeuw Atlanta voor een verblijf .van vijf weken. Na twee weken training in Atlanta zelf. reist hij vierhonderdvijftig kilometer zuidoostwaarts om in Savan nah aan de Atlantische Oceaan zijn eigenlijke werk te doen: as sisteren bij de wedstrijden zei len en surfen en beveiligen van sporters, officials, jury, pers en bezoekers. Wie denkt dat dit een lucratief baantje voor 'the happy few' is. heeft het mis. Het Olympische Comité vergoedt alleen het ver blijf, de deelnemers moeten ge woon vakantiedagen opnemen i moeten de reis zelf betalen. Ook een verkapte vakantie met familie zit er niet in. Die krijgt geen toestemming om in hetzelfde onderkomen te loge ren. Trouwens, de politiemen sen zouden er niet eens tijd voor hebben. Met zes dagen per week. acht uur per dag werken, blijft er weinig vrije tijd over om met het gezin of vrienden de omgeving te verkennen. Strenge selectie Maar daar was het Nuijen ook met om te doen. Het gaat hem om de uitdaging, het avontuur, de onvergetelijke ervaring. En om de ontmoeting met buiten landse collega's, sporters, plaatselijke bewoners en pu bliek. Toen hij vorig jaar maart de oproep in het landelijke po litieblad las om zich aan te mel den voor Atlanta, was hij dan ook meteen verkocht. Deze kans kon hij niet voorbij laten gaan. Van de paar duizend Nederlan ders die interesse toonden 'to Hoofdagent Nico Nuijen uit Hengstdijk maakt deel uit van de internationale vrijwillige politiemacht die moet zorgen voor een veilig verloop van de Olympische Spelen in Atlanta: „...Als je nooit ergens aan begint, krijg je ook niks terug..." foto Charles Strijd join us and be part of the Olym pic history' bleven er uiteinde lijk honderd twintig over. Een strenge selectie waarbij alle an tecedenten werden nagetrok ken. bleef de kandidaten - af komstig van de marechaussee, regiopolitie en gepensioneer den - niet gespaard. „Ze deden zelfs navraag bij het ministerie van binnenlandse zaken", ver telt Nuijen over de screening. In het dagelijks leven is Nuijen hoofdagent bij de divisie mobi liteit. afdeling delta van het Korps Landelijke Politiedien sten, ofwel de waterpolitie. Uit hoofde van die functie greep hij twee jaar geleden ook al een kans om naar het buitenland te gaan. met beide handen aan. Hij werd namens de West Euro- pese Unie in het Hongaarse stadje Mohacs aan de Donau gestationeerd, waar hij als taak had alle doorgaande schepen op naleving van het handels embargo tegen Servië te con troleren. Aan deze periode hield hij zulke goede herinne ringen over. dat Zeeuws-Vlaan deren voor hem vanaf dat mo ment 'een beetje te klein werd „Af en toe moet ik gewoon naar buiten. Dan moet ik wat anders doen. Nieuwe dingen ervaren. Want als je nooit ergens aan be gint, dan krijg je ook niks te rug." Die spanning vindt Nico Nuij en ook in het zeilen en het wiel rennen. Woensdag werd hij nog eerste in een zeilwedstrijd op de Loosdrechtse plassen. Als lid van het plaatselijk wielerco- mitè van Hengstdijk is hij op het moment druk bezig met de voorbereidingen voor het Ne derlands Kampioenschap vrije amateurs. Twee- tot driehon derd wielrenners doen begin augustus Hengstdijk aan En voordat hij naar Atlanta gaat. staat hem nog een andere klus te wachten de proloog van de Tour de France op 29 en 30 juni in 's Hertogenbosch Ook daar wordt hij ingezet om het evene ment in goede banen te leiden. Het is dan ook niet verwonder lijk dat Nuijen op het aanmel dingsformulier als voorkeur zeilen en wielrennen invulde. De organisatie zette hem. sa men met nog een Nederlander, in bij het zeilen. Voor de rest van de ploeg werd het Atlanta of het tachtig kilometer verder op gelegen Athens, waar het roeien, wielrennen, tennis en voetbal plaatsheeft. Dat hij in Savannah zit. betekent wel dat het echte spektakel aan hem voorbij gaat. Maar dat vindt Nuijen niet erg ..Dat is me toch te heet. Als ik de opening op 19 juli maar kan bijwonen Dat moet net lukken. Het zeilen be gint namelijk de 22ste." Wat Nuijen precies moet doen. is hem nog steeds onduidelijk De werkzaamheden zijn afhan kelijk van de in Nederland gel dende politierang. Inspecteurs worden aangesteld als zoge naamde 'zone-commanders'. zij dragen de verantwoordelijk heid voor een bepaald gebied en alle daarin werkzame vrij willigers Brigadiers krijgen de leiding over een groepje Ameri kaanse burger-vrijwilligers En surveillanten, agenten en hoofdagenten kunnen aan de slag in en om de verschillende Olympische stadions en ver zorgen de voetsurveillance bin nen the Olympic Ring. „Het is niet de bedoeling dat we worden ingezet als veredeld suppoost, parkeerwachters of verkeercontroleurs, hebben ze ons verzekerd. Het maakt mij niet uit. ik laat het allemaal over me heen komen", vindt hij. Maar als het even kan. voegt hij zich wél bij 'de jon gens' om een proeftocht te ma ken. En als het hem lukt om aan boord van de 'coastguard' of een verkenningsvliegtuigje te komen, zal hij dat ook niet nalaten. Stiekem hoopt hij er al een beetje op. „Het is een stille wens. Ik probeer er in ieder ge val zoveel mogelijk uit te halen en overal een graantje van mee te pikken. Ik ben overal voor in." Instructieboek Ter voorbereiding hebben alle leden van het Security Team Program (STPt een 140-pagi- na's tellend instructieboek en videoband thuisgestuurd ge kregen, Kunnen zij alvast zien wat er van hen wordt verwacht. ..Het materiaal gaat er vanuit dat je helemaal geen politio nele bagage hebt. Dingen die voor ons vanzelfsprekend zijn. worden hierin uitgelegd. Het is heel grappig om te zien hoe de Amerikanen met grote groe pen omgaan en over veiligheid denken. Vriendelijkheid, daar draait alles om. Altijd vriende lijk blijven en niet kriegelig of geïrriteerd worden. Zo is op de video te zien hoe iemand van het STP een groepje van twaalf mensen aan een toegangspoort wegwijs maakt, In werkelijk heid is het natuurlijk een onbe gonnen zaak om alle duizenden bezoekers persoonlijk aan te spreken." nonze verslaggever NTWERPEN - De Antwerpse bepen •an de haven Leon Del ude rekent erop dat de ver ging van de Westerschelde en vertraging oploopt. Het sluit van de Raad van State de vergunning voor de uit- tping uit juridische overwe gen te vernietigen, is - vindt schepen - weliswaar een reep door de rekening, maar j verwacht dat de Nederland en Vlaamse regering samen deen oplossing voor dat pro- eem zullen vinden, ilwaide vindt dat beide rege- n?en maar eens heel goed naar wettelijke en juridische kan- recept .Jinny van der lee amskoteletten Krsonen Het barbecueseizoen lijkt weer aangebroken en bij ezelfde barbecue horen saus- Zorg bij het samenstellen de sauzen zoveel mogelijk »r afwisseling. Dus naast een ayonaise of romige saus. ook i relish of andere frisse saus. de enigszins zoet-scherpe isauzen die in flessen te koop P'saus die vaak bij Vietna- loempiaatjes wordt gege- zijn een welkome afwisse- [«nskoteletjes ijfolie 'ierdooiers it eetlepels citroensap [linke tenen knoflook dl zonnebloem of maisolie dl slagroom rolle eetlepels plakte koriander Wfc de saus door eierdooiers. 'i! en ca. 1 lepel citroensap toeen te roeren Voeg eerst de 'eiet druppeltjes tegelijk en volgens nog steeds onophou- fyt kloppend in een dunne rMt Meng de slagroom onder ophoudelijk roeren eveneens ten straaltje door de mayo- ®e Breng op smaak met pe- zoutgehakte koriander en msap naar smaak. Bestrijk kotelet te 7i met olie en rooster eerst 1 minuut bij sterke gloed ■'rat ze vervolgens ongeveer 2 <ften per kant 7iagaren. "viet peper en zout. ten van de zaak moeten kijken. „De Nederlandse senaat moet zich op 25 juni uitspreken over de waterverdragen en dus ook over de verdieping van de Schel de. Wordt de zaak op dat mo ment goedgekeurd, dan kan het karwei door niets of niemand nog worden tegengehouden en zullen we direct opdracht geven om te starten met het bagger- werk", zei Delwaide zaterdag desgevraagd. De havenschepen noemt de uit spraak van de Raad van State in de procedure die door de Zeeuw se Milieufederatie in gang is ge zet, 'weliswaar een tegenslag, maar geen dramatische'. De ZMF tekende beroep aan tegen de vergunning die het ministerie van Verkeer en Waterstaat wilde verlenen op basis van de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren omdat het milieu te veel schade zou ondervinden van de uitdieping. Daarnaast had het ministerie óók een vergunning moeten ver lenen voor het baggeren én de poneren van de baggerspecie in vaste depots in de Westerschel de, oordeelde de Raad van Sta te. Delwaide: „Ik verwacht niet anders dan dat ook deze hobbel wordt genomen. Vergeet niet dat de economische belangen voor Vlaanderen hiermee in het geding zijn. De kwestie ligt al leen al vanwege de historie - en het beding van vrije doorvaart - heel gevoelig..." WATERLANDKERKJE/H EI- KANT - Een 55-jarige fietser uit Oostburg liep zaterdagmorgen een hoofdwond op bij een aan rijding met een 48-jarige auto mobiliste uit Sint-Laurens. Dat gebeurde op de kruising Mo lenweg/Bakkerstraat bij Water landkerkje. De automobiliste verzuimde voorrang te verlenen. Na behandeling in het zieken huis kon de Oostburger huis waarts keren. Aan het begin van de middag liep een 16-jarige bromfietser uit Sint-Jansteen onder vergelijk bare omstandigheden een been breuk op bij een aanrijding op de kruising Vylainlaan/Ellestraat in Heikant. Hij werd opgenomen in ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen Een 23-jarige automobi list uit Sint-Jansteen verzuimde bij het afslaan voorrang te geven aan de bromfietser die rechtdoor reed. Henk Leendertse met zijn dochter Petra, de vijfde en zesde generatie Leendertse op de hofstede Donkerzicht in Kamperland. foto Willem Mieras van onze verslaggever KAMPERLAND - Petra Leendertse: „Als je in de stad hebt gewoond, besef je weer hoe mooi het hier is. De tarwe zien groeien, da's prachtig. Jamnier dat de oude schuur met z'n rieten dak moest worden gesloopt. Toen ik het ingewaaide dak zag. sprongen de tranen in m'n ogen." Moeder Jo Leendertse-de Hullu: „Ik hang echt.aan de hofstede Donkerzicht, ben er mee vergroeid. Iemand die niet op een hoeve is geboren, begrijpt die sterke band niet." Vader Henk Leendertse. „Ja. die boerderij doetje wat De hofstede Donkerzicht aan de Rippol- derseweg in Kamperland. Een hoeve zoals vele andere op Noord-Beveland. Een mo dern huis. een praktische schuur en een door bomen en struiken omzoomd erf. Rondom strakke akkers. Over deze dood normale boerderij is een boek verschenen dat de geschiedenis van Donkerzicht en zijn bewoners, vijf generaties Leendertse. beschrijft. Aanvankelijk zou het een ge denkschrift worden voor familiegebruik. Gaandeweg werd besloten tot een pu blieke uitgave. „Het boek bevat 185 jaar landbouwge- schiedeniS en geeft gedetailleerd de be drijfsvoering en de ontwikkeling daarvan weer. In die zin is deze publicatie voor meer mensen interessant' meent Ko Kodde, vriend van de familie Leendertse en oud-landbouwvoorlichter Hij tekent voor bepaalde hoofdstukken en een stuk vormgeving. Belangrijkste scribent is zijn vroegere collega O. Hoekstra, die Henk Leendertse aanspoorde 'zijn herinnerin gen aan het papier toe te vertrouwen'. Donkerzicht is sinds 1810 in handen van het geslacht Leendertse. dat de hoeve eerst pachtte en later wist aan te kopen. Dorp Donkerzicht Het bijzonder gedetailleerde boek geeft een Inkijkje in de agrarische handel en wandel van Leenden Hendrik. Hendrik. Hendrik Izaak. Hendrik Krijn en Hendrik Adriaan. Natuurlijk komen ook andere fa milieleden en personeelsleden aan bod De verhalen worden ondersteund door plattegrondjes van het 'dorp Donker zicht'. dat vroeger talloze bijgebouwtjes telde en door het weelderiger groen en de (in 1990 gesloopte) schuur met rieten dak meer imponeerde dan nu. Het aardige is dat de lezer als het ware over het erf. de velden en door de schuur wandelt. Verder lijsten van ingekochte goederen en vee, pachtcontracten. fami liedocumenten en foto's. Een Leendertse gooit namelijk niks weg. Henk „Grootva der bewaarde alles en heeft ook zelf veel opgeschreven Hij deed dat in een schoonschrift waar een onderwijzer van zou likkebaarden. Klavers en erwten De generaties Leendertse waren door de bank genomen gedegen en secure boeren die wars ware van 'dolle experimenten' Henk „Al durfde mijn opa best vooruit te denken Als eerste op Noord-Beveland plantte hij klavers en erwten. En met afge keurde stenen van de zeedijk legde hij in 1912 een weg aan. die nooit is verzakt. Mijn oom was veel behoudender Bleef lang met paarden werken, terwijl de me chanisatie al in gang was gezet. Anderen waren minder fortuinlijk, verknalden het soms. „Het boek is heel eerlijk op dit punt. Feiten zijn feiten. Niet iedereen heeft al leen hoogtepunten in zijn leven." Veel aandacht is er voor de economische pieken en dalen, geteelde gewassen, de werkmethoden, de benodigde manuren per hectare, het paard als werktuig en de mechanisatie. Dat maakt deze publicatie meer dan een familiekroniek. De ontwik keling van de landbouw in twee eeuwen is samengebald in een schets van één hof stede. „Om die reden hebben we de Dik Trom-verhalen er maar uitgelaten." Zesde generatie Donkerzicht telt nu 67 hectare. De 66-ja- rige Henk Leendertse runt het bedrijf, ge steund door zijn dochter Petra, die de ad ministratie verzorgt, en zijn schoonzoon Ko-Wim Noordhoek. Het streven is dat de zesde generatie op termijn de hoeve over neemt en zich daar ook vestigt. Voor Petra en Ko-Wim is het landbouwbedrijf nu nog een bijbaan. De voorvaderen hebben alle crises en veranderingen overleefd. Hoe ziet vader Henk de toekomst voor de zes de generatie Leendertse? .Tja. in de land bouw is het het ene jaar Halleluja en het andere jaar schreien Maar ik zeg altijd: als een boer overdag goed wakker is. hoeft- ie 's nachts niet wakker te liggen. 'De Hofstede Donkerzicht' verschijnt bij uitge verij De Koperen Tuin voor een prijs van 29.90 gulden. VLISS1NGEN - Als generaals zaten ze aehter de speelborden. Ware veldslagen werden het af gelopen weekeinde onder hun leiding uitgevochten in de Vlis- singse sporthal Baskensburg. Soldaten, vaak toch al niet gro ter dan een paar millimeter, lie ten ze nog een kopje kleiner ma ken. Een dobbelsteen besliste over de doelftreffendheid van hun legers en dus over het lot. De wargames met tinnen sol daatjes trokken de meeste aan dacht t ijdens de Euro Workshop '96 in Vlissingen. waar een inter nationaal gezelschap bijeen kwam om de passie van de mi niatuurwereld met elkaar te de len. Het oorlogszuchtige, met de verrichtingen van Napoleon bo venaan. was veruit het popu lairst. Temidden van al het ge weld deed de aanwezigheid van bijvoorbeeld de Brit Alan Hug hes, die vredige zaken zoals ker ken en molen op miniformaat maakt, zelfs wat vreemd aan Erg veel belangstelling van het Zeeuwse publiek trok de Euro Workshop overigens niet De hal was vrijwel geheel gevuld met verzamelaars en liefhebbers die van heinde en verre op dit soort evenementen afkomen. De meeste bezoekers kenden elkaar al van eerdere gelegenheden. Niet zo verwonderlijk, want de wereld van miniatuurliefheb bers is vooral een klein wereldje. foto Ruben Oreel Hobbybeurs in de Pannenschuur NIEUWVLIET - Voor de vijfde achtereenvolgende keer wordt op dinsdag 16 juli in recreatie centrum De Pannenschuur bij Nieuwvliet een overdekte hob bybeurs gehouden. Mensen worden in de gelegen heid gesteld hun hobby te pre senteren en eventueel spulletjes te verkopen. De hobbybeurs is echter geen rommelmarkt Men sen die interesse hebben om deel te nemen aan de hobbybeurs kunnen contact opnemen met recreatiecentrum De Pannen schuur en vragen naar Marco Scherbeijn. Auto gestolen WESTDORPE - Een Renault 11 TL met het kenteken KS-89-RZ» is zaterdag gestolen De wagen stond geparkeerd in de Beatrix- straat in Westdorpe. Hoofdrekenaars niet naar de top AMSTERDAM - De Zeeuwse deelnemers aan het Nederlands Kampioenschap Hoofdrekenen, dat zaterdag in Amsterdam werd gehouden, zijn niet in de prijzen gevallen. Alleen Thea de Blaeij uit Hoek wist door te dringen tot de halve finale, waarin de beste twaalf van de 48 deelnemers tegen elkaar uitkwamen. Daarin werd zij uitgeschakeld. De andere drie Zeeuwen, Gert Jan Bruurs uit Veere en Kevin Repkes en Evelien Marteijn uit Arnemuiden, strandden in de eerste ronden. Winnaar werd Ma- rius Klaassen uit Harderwijk. In het spel. dat officieel Chee.tos 24 Game heet, moeten de kin deren door optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen met vier gegeven getallen zo snel mogelijk het getal 24 vormen. Aan de finale namen uit elke provincie de vier basisscholieren deel die bij de lokale en regionale voorronden als beste uit de bus waren gekomen. agenda Evenementen KATS - Hervormde kerk. 20 uur. Gelezen voorstelling 'Al leen uit liefde' door Het Gezel schap van de Zee; BERGEN OP ZOOM - Ro xy. 20 uur: Somehting to talk about en Up close personal. Cinemactueel. 20 uur. Diaboli- que. Primal Fear èn Als de kraanvogels overvliegen: GOES Grand. 20 uur: Up close personal, HULST - De Koning van Enge land, 20 uur: The Birdcage, Whi te Squall, The Juror, Cutthroat Island. Up close personal en Copycat: MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Mes in Het Water; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur Critical Decision. The Ju ror. Sense sensibility en White Squall. Ten toons tellingen AARDENBURG - Gemeente lijk Archeologisch Museum. 13- 17.30: Vervolgd, verguisd, ver zoend (t/m 30/91; BIERVLIET - Galerie Art House. 9-12 uur Schilderijen van Suzanne van Acker (t/m 29/ 6); BROUWERSHAVEN - Sint Ni colaaskerk, 13.30-16.30 uur: Werken Zeeuwse Kunstkring (t/ m 22/6), BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerschole. 13 30-16.30 uur: Schilderijen en objecten van Marja de Lange, Rita vd Laan. Yvonne Cools en Hilly Immink vd Weele (t/m 18/61: Galerie Borsboom. 10-17 uur: 4 Duitse kunstenaars, schilderij en (tin 13/7): GOES Stadskantoor. 9-17 uur: Werken verstandelijk ge handicapten Galerie-stelier De Kaai (t/m 16 8>: Grote Kerk. 10-17 uur: 'Goes en passant'schilderijen en beelden diverse kunstenaars (t/m 22/61; HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 8.30-12.30 uur: Expositie werken van gehandicapte kun stenaars van atelier 'De Kaai' (t/ m 20/6); HOOGELANDE - Kapel van St. Maarten. 13-18 uur: Jacques Kwekkeboom. schilderijen en Freddie Pattipeilohy.' beelden <t m 22'6); HULST Galerie Rattenfan- ger. 14-17 uur- Expositie Gerard van Grieken dm 20 71; Stadhuis (hab. 9-12 en 13-16.30 uur: 'Rondom de toren van de Basiliek' it/m juli i. MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 10-17 uur In schoonheid verstild. Jan Heyse. 1882-1954 (t /m 18/8); Werken en wonen. Mid delburg in de VOC-tijd (t/m «ept.i: Zeeuwse Bibliotheek. 17.30-21 uur: 'Door het oog van: W.D de Bruine' foto's (t/m 6/7). Ramschip De Schorpioen, 10-17 uur. Maritieme schilderijen van G. Groenewegen v.d. Weide (t/m 14/7i: Wandelkerk 10-17 uur 'Het mysterie verbeeld" schilderijen van Trees Verwilligen en beel den van Angelique Sturm (t/m 18/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum. 10-18 uur: Die- renbaby's (t/m 30/6): 'De prehis torie van Zeeland' (J/m 5/7) en 'Dagvlinders', foto's van H. van Essen (t/m 1/9); SLUIS De Raadskelder. 14-17 uur: Dan Constantinescu (schil derijen), Gheorge Culea (beel den in steen en hout) en Suzanna Fantanariu (gemengde technie ken) t/m 23/6; TERNEUZEN - Hal Stadhuis. 9- 12 en 13-16 uur: Jacqueline van Munster-Loermans. schilderijen (t/m 28/6). VEERE De Schotse Huizen. 13-17 uur Werk Veerse schilders (t/m 29/7); VLISSINGEN - Bellamy 19. 10- 17 uur. Ronald Mullleit/m 23/6 Stedelijk Museum. 10-17 uur Michiel de Ruyter, werkelijk heid en mythe (t/m 29/91; De Zeeuwse oostindievaarder. schip en lading/het leven aan boord (t/m sept.i. MEC De Kloek. 13.30-16.30 uur: 'Van Zee naar Land Zeeland (t/m 29/6): WESTERSCHOUWEN - Diver se locaties: Kunstschouw Wes- terschouwen (t/m 23/6): ZIERIKZEE - Galerie Noord- havenpoort. 13-17 uur Werken 5 Zeeuwse kunstenaars (tot sep tember). Hulpcentra r geheel Zeeland. tel.06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 0118-412323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 0118-615551 dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood. tel 0118-636251. van 10 00-14.00 uur en 20 00-23 00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel 0118-469869. dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdlelefoon Zeeland. tel 06-0432 igratisi. dag van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling. tel 0118-628800 Aids Infolijn: tel 0118-638384 De politie houdt maandag, een snelheidscontrole op de Rijksweg 61 landelijke politi'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9