pzc Deze rijkdom valt met te stelen De vorst der winkelstraten wm Vlissingse Plan Bee wil eerst goede cd afleveren to limits, no borders: reelzijdig kunstfestival Dijkpop verwerft ach vaste plaats lussen de festivals zeeland Dagje snuffelen in de grote-mensen-wereld week 25 straatnaam MAANDAG 17 JUNI 1996 ~J Plan Bce (vlnr): Ronald Abresch (gitaar). Peter Veen (drums, slagwerk), Rudy Lockefeir (zang, slagwerk), André Szachnowski (basgitaar, zang) en Erwin Meerman (keyboards), foto Rens de Bree van onze verslaggever Hans van den Dobbelsteen Preview is de titel van de juist verschenen eerste demo van de Vlissingse for matie Plan Bee. In het najaar volgt de cd Masterplan. Drie van de vijf bandleden van Plan Bee speelden voorheen in Gringo. Toen deze groep enkele jaren geleden bijna een platencontract op zak had, haakte de zanger af. Om dat de overige bandleden de bui al zagen hangen, stelden ze voor de zekerheid alvast een plan B op. Het bleek een slimme zet. Gringo ging ter ziele en uit haar as herrees Plan Bee. De leden van deze pretentieuze vijfmans-for matie hebben stuk voor stuk veel ervaring opgedaan bij andere bands. Plan Bee be staat inmiddels een jaar. „We gaan ons nou niet meteen op optredens storten. Een uit stekende cd afleveren heeft de hoogste prioriteit zegt ex- Gringo-lid Peter Veen beslist. ..Daarnaast moet er hard wor den gewerkt aan het randge- beuren, want een goede pre sentatie is heel belangrijk vervolgt hij snel Plan Bee speelt voornamelijk eigen werk. Zelf spreken de bandle den het liefst van Poprock; een combinatie van gevoelige ballads, stevige rock en funk.' dancenummers. „Maar niets is heilig voor ons. De zanger kan alles aan Misschien dat we in de toekomst ook een keer iets met jazz of country gaan doen", aldus keyboards speler Erwin Meerman Plan Bee wil bovenal ever greens maken. De ogen van Veen beginnen te fonkelen bij de gedachte ..Het zou te gek zijo als onze kinderen over twintig jaar nog steeds Plan Bee draaien", droomt hij hardop Vanuit reacties op de demo blijkt dat velen invloe den van Toto. Simple Minds en Bon Jovi in het werk van de Vlissingse formatie herken nen. Zanger Lockefeir ver wierf in 1988 grote bekend heid via het televisiescherm. Hij won in dat jaar KRO's Soundmixshow met zijn ver tolking van Rick Ashley De bandleden Meerman, Abresch en Szachnowski schrijven de arrangementen. Lockefeir onfermt zich over de teksten. Ze gaan voorna melijk over 'het leven'; onder werpen als werk. relaties en dromen passeren regelmatig de revue. Liefhebbers van de Engelse variant van het le venslied moeten dus zorgen dat ze tijdens de spaarzame try-outs die de groep deze zo mer geeft, aanwezig zijn. „We doen onze uiterste best om professioneel over te komen", aldus Veen. ..Het publiek zal hooguit na een optreden kun nen zeggen; „De muziek vond ik niks aan maar het plaatje zag er goed uit." Meennan knikt instemmend. „Hele maal mee eens", zegt hij. „Over smaak valt nou een maal niet te twisten." riek en een schoffel. Ik tuinier graag en ik hou van netjes." Dat is wel te zien. De bloementuin ligt er pico bello bij. tussen de bomen in de boomgaard staan aarbeien en boon tjes in plaats van onkruid en ook aan de moestuin kunnen de reclameveld jes van Hak nog een puntje zuigen. Ook in de honderden fuchsia's, die hangen en staan, moet je een dor blaadje met een lantaarntje zoeken, „Met die fuchsia's ben ik al meer dan 25 jaar bezig. Een stekje hier. een plantje daar en je hebt er zo een hele boel. Maar fuchsia's zijn inmiddels big business geworden. Tegenwoordig moetje overal betalen voor een stekje Dat vind ik niet leuk meer. Mensen die bij mij in de tuin komen kijken, geef ik gewoon gratis een stekje mee. Zo hoort het. vind ik. Een vent in een dik ke Mercedes met een hoop babbels laat ik ook wel betalen, maar die ko men hier nauwelijks. Dat komt omdat ik me niet bekend maak als een open tuin. ik adverteer niet. Bij mij stappen fietsers af. en wandelaars. Of mensen uit de omgeving. Die komen dan nog eens terug om wat te buurten." De tuin van de familie Koens mag dan uitbundig bloeien, in de kas moet je bukken voor een vracht aan perzik ken en druiven, het blijft een beheerst hof. Koens heeft de opvolging van bloeiende planten, het mozaïek van succulenten en de dans Van hangende fuchsia's zelf geregisseerd. Verrassin gen vindt hij in de bomen, in de klim planten en in de heggen; nestjes met blauwe eieren. Moeiteloos wijst hij ze aan. „Kijk, deze is nog maar net met leggen begonnen, hier in de heg zitten vier jongen. We genieten elke dag van de vogels. Een paar jaar geleden werd er een lijster aangereden: dood. We dachten dat de jongen in de kamper foelie het niet zouden overleven maar dat viel mee. Zeker zes lijsters hielpen de overgebleven vogel met voeren. Van zulke dingen genieten wij In het nostalgische filmdecor, waarin de familie Koens elk jaar opnieuw het paradijs schept, is in de loop der jaren meer veranderd dan je zou denken. „Geloof maar niet dat dit er al eeuwen zo bijligt, het was nog veel mooier voor de ruilverkaveling Aan de an dere kant kreeg ik toen de kans om er een stukje bij te krijgen. Alles heeft al tijd twee kanten. Kijk maar naar de Deltawerken. Sinds die zijn voltooid, komen de buien hier niet meer over. Vroeger kon je de vliegende storm zien aankomen. Als we hem boven de lindeboom zagen, kon je de was wel binnenhalen. Nu drijft zo'n bui met hoog- of laag water weg. Daardoor is het hier veel droger geworden. De boe ren klagen er ook over. Maar we heb ben ook nooit meer hagel en dat is voor het fruit wel weer fijn." ren in als kunstwerk met ge bruik van audiovisuele midde len en zijn er exposities en vi deopresentaties. De Stichting Hahamandad ver zorgt sinds 1989 elk jaar een fes tival voor underground cultuur. De achtste editie van het evene ment krijgt een veelzijdiger ka rakter door de samenwerking met het open jongerencentrum Kalashnikov en de Stichting Blues Promotion. „Door de sa menwerking komen de vaste be zoekers van de bluesconcerten misschien makkelijker in aanra king met andere cultuuruitin gen", legt woordvoerder Leo van de Velde van de Stichting Haha mandad uit. „En andersom geldt precies hetzelfde. Het is natuurlijk wel afwachten hoe het in de praktijk uitpakt." De meeste bands op het festival spelen op uitnodiging van Haha mandad. The Konstruktivists is één van de groepen van wie Van de Velde hoge verwachtingen heeft. De band speelt om vier uur 's middags en is afkomstig uit de underground. Van de Vel de: „Vroeger was het een duo, maar nu zijn ze met zijn vieren. Ze weten goed te improviseren en zijn door hun aandacht voor techno 'up to date'." Harry Coltello was twee jaar ge leden ook al te gast op een eve nement van Hahamandad en presenteert zich solo met een akoestische gitaar aan het pu bhek. Coltello komt op 23 juni terug naar Temeuzen voor een optreden in café De Ster. Verder kunnen bezoekers getuige zijn van concerten van groepen als Brainquake, Frontation en Mom. De crossoverband Isis betreedt om 22.00 uur het podium en is aangetrokken door Kalashni kov. Isis wordt wel vergeleken met bands als Therapy? en Mo- torpsycho. De stevige rock van de groep krigt door de zweverige zang en electronische effecten een psychedelisch sfeertje. De Belgische groep Sin Alley is een keuze van de stichting Blues Promotion. Sin Alley begint kort voor middernacht aan een set met psychobilly met een ste vige Cramp-saus. De vorig jaar verschenen cd Headin' For Ve gas telt negen eigen nummers en vijf covers en werd door de mees te muziekrecénsenten goed ont vangen. Naast muziek komen op het fes tival mail-art, tape-acts en ande re artistieke uitingen aan bod. Het No Limits. No Borders Festi val in en bij multifunctioneel centrum De Triangel aan de Korte Kerkstraat in Temeuzen begint om 15.00 uur. van onze verslaggeefster Caroline Moerland De vorst der winkelstraten. Zo noemde een PZC-artikel van 15 oktober 1956 de Goese Lange Vorststraat. Sinds dat jaar heeft zich alleen maar meer middenstand gevestigd langs deze belangrijke noord-zuid- verbinding in het historische stadshart. De naam is bij velen in de regio bekend maar waar hij vandaan komt, is onduide lijk. De Lange Vorststraat heeft ook een Korte evenknie, maar met een grote en kleine koning lijken beide niets te maken te hebben. Het woord 'vorst' heeft twee gangbare betekenissen en één iets minder bekende. Wie het hoort denkt doorgaans aan een koning of aan de vrieskou Ie mand die bouwtechnisch is on derlegd. zal de 'vorst' ook ken nen als de nok van een dak. De herkomst van de straatnaam zou volgens het eerdergenoem de PZC-artikel te maken hebben met die minder bekende beteke nis. De schrijver van het stuk vond in het gemeente-archief een uit 1546 daterende rekening van schutterij De Edele Handboog, waarin sprake was van een bak ker 'in de Vorst'. Hij trok de con clusie dat de bakkerswoning 'De Vorst' moet hebben geheten Het huis zou misschien aan de ingang van de straat hebben ge staan. die er later naar is ver noemd. De schrijver vermoedt dat het huis zo heette vanwege een bijzonder hoge topgevel. Zo midden in het stadshart gele gen. moet de middenstand altijd wel een rol hebben gespeeld in de straat. Toch telde de verbin ding rond de eeuwwisseling slechts een paar winkels. Zo was er het zaadje van een vodden koopman. waar een ezel stond die vrolijk naar de klanten balk te. Verder waren er rond die tijd twee café's en een synagoge. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg de straat een ander karak ter Lage huisjes met schuine da ken maakten plaats voor 'hoog bouw'. En steeds meer winke liers verdienden hun brood in de Lange Vorststraat. een ontwik keling die al in de jaren twintig van deze eeuw is begonnen. Ove rigens was het ook rond die tijd dat de verbinding als eerste in Goes verlichting kreeg. De middenstanders en de ge meente vonden het in 1956 hoog tijd om ook het plaveisel de al lure te geven van een echte win kelstraat. De bestuurders waren bereid 100.000 gulden in het pro ject te investeren, een heel be drag in die tijd. Maar wat ze er mee hoopten te bereiken is ge lukt: de Lange Vorststraat is nog steeds aantrekkelijk voor het winkelend publiek. van onze verslaggeefster Mjeke van der Jagt Al wonen ze wat afgelegen, J. Koens en zijn vrouw zijn niet bang. Alles wat ze aan rijkdom heb ben zit stevig aan de wereld vast. dus van dieven hebben ze niets te vrezen. ,De tuin en het huis, het uitzicht, het geluid van de bomen en de vogels, kortom deze plek, dat pakt niemand van je weg. We zijn ook niet van plan om ooit te verhuizen. Hier zijn we op ons plaats." Die plaats is, ook zonder de lusthof die Koens nauwgezet on derhoudt. één van de mooiste plekjes van Zeeland. Tussen Heinkenszand enNisse ligt een weeltje, de Dolman en in de bocht ligt het spulletje van Koens: een huis met een schuur er aan, een moestuin, een boomgaardje en een ongelooflijk weelderige bloe mentuin. W nonze verslaggever ins Heijt )nder het motto 'No limits, no borders' hebben drie Iturele instellingen in Ter men de koppen bij elkaar ge lken voor de organisatie van een veelzijdig festival op zater dag 22 juni in en bij multifunc tioneel centrum De Triangel. Naast muzikale optredens van onder meer Messy, Bodycock tail, Sin Alley en Harry Coltello richten atelier Clijsen en Ver- herbrugge de Willibrordusto- Wbes was een van de bands die de tweede editie van Dijkpop het taoeken waard maakte. foto Ruben Oreel Bnonze verslaggever jM Bosboom Een prachtige locatie, schit terend weer en een perfecte &er. Dijkpop '96, afgelopen za- ïrdag in het Dijktheater in 'lissingen, had alles in zich van ^geslaagd festival. Organisa tor Hans Kempkes schatte het JJ®tal bezoekers na afloop op a 2000. zeker twee keer zo- '^1 als vorig jaar. Daarmee Wl Dijkpop zich al na twee ■toies een vaste plaats te heb- verworven tussen de geves te popfestivals in Zeeland. bood opnieuw een aar- staalkaart van de regionale met namen zoals Sure as In Geval van Noot, Busted en - nog wat bekend - Tribes. That, Little Horny Hand en Jeuk Als een soort all-star band sloot The Unknown, een muzikale kruis bestuiving van ouwe rotten in het vak, het festival waardig af. Enige minpuntje was het vuur werk rond middernacht, dat om veiligheidsredenen bij de Oran jemolen werd afgestoken en daardoor nauwelijks in het Dijk theater was te zien. Gezien het succes van dit jaar denkt Hans Kempkes aan een nog grotere opzet van Dijkpop '97 „Het geld dat ik nu in het vuurwerk heb gepompt, steek ik toch liever in de muziek. Ik heb al zoveel belangstelling gehad van bandjes uit de regio die hier óók willen spelen Daarom moe ten we volgend jaar toch maar eens gaan denken aan een twee daags festival." van onze verslaggever Hans van den Dobbelsteen Er kan weer geroefeld worden! Weet u niet wat dat is? Karin Uyl. lid van het Roefelcomité Mid delburg praat u graag even bij. „Roefelen is een Vlaams woord", zegt ze. „Het staat voor snuffelen aan iets on bekends; nieuwsgierig ma ken en uitnodigen tot nader onderzoek." Zaterdag, 22 ju ni, krijgen kinderen in Mid delburg van zes tot en met twaalf jaar de gelegenheid even in de 'grote-mensen- wereld' te stappen. Ze mo gen deze dag namelijk een kijkje nemen achter de schermen bij allerlei bedrij ven en instellingen. Het is voor de vierde keer dat deze jaarlijkse Roefeldag wordt gehouden. „We zijn al vanaf november van het vorig jaar bezig met de organisatie", gaat Uyl verder. „Er moesten heel veel bedrijven, instellingen en scholen worden bena derd. We hebben in totaal ongeveer 3000 Roefelkran- ten onder de leerlingen van diverse basisscholen ver spreid." Vorig jaar namen 500 kinderen aan dit bijzon dere evenement deel. Karin Uyl verwacht dat dit aantal komend weekend zal wor den overtroffen. Deelnemers kunnen vanaf negen uur op de Vismarkt in Middelburg gratis tickets voor bezoekjes ophalen. Be paalde instellingen zoals po litie en brandweer zijn elk jaar mateloos populair. In zulke gevallen is het gewoon een kwestie van. Wie het eerst komt... Maar ook de apotheker, dierenarts, bi bliotheek en vele andere be drijven en instellingen blij ken zeer geliefd onder de jeugdige bevolking. Rondvaartboot De duur van de 'werkbezoe ken' varieert. Uyl: „In het brughuis bij de Schroebrug zijn de meesten na een kwar- Karin Uyl. tier uitgekeken. Maar een tochtje met de rondvaart boot bijvoorbeeld, neemt al gauw anderhalf uur in be slag. En een bezoekje aan de kapper zal zeker een uur gaan duren." De Middel burgse is zaterdag onder meer actief bij het uitdelen van de tickets. Daarnaast zal ze regelmatig een rondje langs de deelnemende be drijven en instellingen ma ken, om te zien of alles naar wens verloopt. Gemiddeld leggen de kinderen op een Roefeldag vier bezoekjes af. „Ik vind het heel leuk dat de sociale werkplaats dit jaar ook meedoet Daar kunnen de kinderen zelf naam plaatjes graveren", gaat Uyl enthousiast verder. „Maar eigenlijk is alles gewoon hartstikke leuk en interes sant". voegt ze er snel aan toe. „We hebben immers voor elk wat wils." Behalve in Middelburg zijn er ook Roefeldagen in Yer- seke (woensdagmiddag 19 juni) en Oudelande (zater dag 22 juni). „Mijn vader, ik heb hem nauwelijks gekend, heeft dit huisje gebouwd, ne gentig jaar geleden. Hij was klompen maker. een gewone man met weinig geld. dus hij bouwde zoveel mogelijk met oude spullen. Die schuur, waarin hij zijn klompen kapte, is opgetrok ken van oud materiaal. Geloof maar niet datje daar makkelijk een spijker in krijgt. Zelf heb ik ook altijd hard moeten werken voor een paar centen, dus die filosofie paste mij ook wel. In die tuin. dat moet ook zichbaar blij ven, heb ik nooit zoveel geld gestopt. De bestrating is bij elkaar gesprok keld, de planten zijn zelf gestekt of uit zaad gewonnen en ik mag graag zelf enten of occuleren. Deze stamrozen heb ik op rechte scheuten van wilde rozen uit de Poel gezet. Nu heb ik een sterke, prachtige stamroos, die ook geweldig lekker geurt en nauwelijks vorstgevoelig is. Het bestaat niet dat je zoiets in een tuincentrum tegen komt." Trilgras Dat gaat op voor meer dingen die in Koens' tuin een plaats hebben gevon den. „Hier heb je bijvoorbeeld een be- vertje. trilgras noemen ze dat in het Nederlands. Je ziet het haast nergens meer. maar vroeger stonden al die dij ken hier er vol mee. Als kleine jongens plakten we er gekleurde papiertjes aan. dan had je voor maanden een prachtig boeket, dat nooit ophield te bewegen. Wat dat betreft trekt de schoonheid van de wereld zich steeds meer op mijn eigen grond terug. Vroeg was heel de Zak van Zuid-Beveland mijn tuin: de dijken en de poelgron- ,den, je tuin. Ik ben opgegroeid op die dijken, kende ieder plekje, de gewoon- (en van vogels en dieren, de gedragin gen van het weer." J)at is afgelopen, je mag nergens meer in en met de ruilverkaveling is zoveel moois verdwenen, dat is met geen pen te beschrijven. Ik probeer nu wat van die oude dijksoorten in mijn tel ik erover. Ze zeggen weieens: „Schrijf toch een boek", maar ik ben geen taaimens. Meer iemand voor een tuin te bewaren. Gewoon voor mijn ei gen plezier en tussen allerlei sierplan ten in. De mensen die hier komen. ver- Met weinig geld maar des te meer inzet heeft de familie Koens van haar tuin een van de mooiste plekjes gemaakt. Sinds de oorlog hebben alleen maar meer middenstanders hun v gevonden naar de vorst der winkelstraten', foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7