PZC zeeland Pleziervaart neemt nog steeds toe Veelzijdig Schaapscheerdersfeest Marinekazerne in Vlissingen thuisbasis Jeugdige schaak-coryfeeën Nationale Reserve Kwartet Naked High derde in landelijke finale Kunstbende Bouwbedrijf uit Roosendaal voltooit Village Scaldia Aantal sluispassages steeg vorig jaar vijf procent Rake klappen zeeuwse almanak Verziekt MAANDAG 17 JUNI 1996 m onze verslaggeefster USSINGKN - De recreatie- ,jrt in Zeeland blijft toene- en. in 1995 steeg het aantal dispassages in de provincie (I iets meer dan vijf procent. Ét merendeel van de schepen U procent) vaart onder Neder- udse vlag. Zeeland wordt ver ft goed bezocht door Belgen |j procent) en Duitsers (7 pro mt). Zeeland scoort wat de roei van de pleziervaart be- teft zowel landelijk als in het :1e Deltagebied beduidend be- f Dat blijkt uit de waterspor- tnquéte van de provinciale W Zeeland. gZeeuwse VW heeft vorig jaar :or het eerst samengewerkt it de provinciale VW Zuid- frouw (76) bij otsing gedood Schuddebeurs m onze verslaggeefster SCHUDDEBEURS - De 76-ja- ije Zierikzeese N. D. Meier - Geelhoed is zondagochtend do- lelijk gewond geraakt bij een preval op de kruising van de [mge Blokweg met de Schouw- sfdijk in Schuddebeurs. Zij verleed later op de dag in het ekenhuis in Goes aan haar itrwondingen. jet slachtoffer reed samen met man op de fiets over de schouwsedijk vanuit de richting sdiuddebeurs. Op de kruising st de Lange Blokweg stak haar en de weg over. Het slachtoffer njfelde. Toen ze besloot toch ccór te rijden, werd ze aangere- fen door een personenauto, be stuurd door een 38-jarige man it Zonnemaire. Hij reed op een roorrangsweg. In eerste instantie werd het mar gewonde slachtoffer ver roerd naar het Zweedse Rode- fouisziekenhuis in Zierikzee. Daar werd besloten haar over te orengen naar het ziekenhuis in toes, waar zij overleed. Ie politie stelt een sporenonder- rek in om na te gaan of de man dl Zonnemaire te hard heeft ge reden. Holland en het Brabants Bureau voor Toerisme om gegevens te verzamelen voor het hele Delta gebied. In Zeeland loopt het on derzoek al sinds 1967. In het Del tagebied vonden vorig jaar 335.800 sluispassages plaats door recreatievaartuigen. Ver geleken met 1994 betekent dat een stijging met 14.100. Drie slui zen telden meer dan vijftigdui zend passages: de Grevelingen- sluis bij Bruinisse, de Krammer- sluis en de Volkeraksluizen. Tien van de in totaal vijftien sluizen in het Deltagebied con stateerden een groei. De overige zagen het aantal passages dalen. Uitschieters daarbij waren de Goereesesluis en de sluis bij Oosterhout die de belangstel ling met respectievelijk ruim 21 en 18 procent zagen dalen. In trek Volgens het VW-onderzoek zijn vooral de sluizen aan de Ooster- schelde en de Grevelingen in trek. Die groei zette zich al in 1988 in. De stijging bij het Veerse Meer was aanzienlijk minder. Watersporters zoeken vooral de Westerschelde op bij gunstige weeromstandigheden. Door de mooie zomer van 1995 kenden de Westerscheldesluizen met 10,8 procent de grootste stijging, ge volgd door die bij de Grevelin gen met 7,5 procent, de Ooster- schelde met 5,2 procent en het Veerse Meer met 4,1 procent. De provinciale VW heeft ook gekeken welk vaargebied bij welke nationaliteit het meeste in trek is. Uit de enquête blijkt dat de Nederlanders het liefst varen op de Grevelingen. Belgen en Britten hebben een voorkeur voor de sluizen van en naar de Westerschelde. De Grevelingen en het Veerse Meer zijn daaren tegen weer populair bij Duitse watersporters. Overnachtingen Het aantal aankomsten en over nachtingen van gastschepen in Zeeuwse jachthavens steeg in 1995 met respectievelijk iets meer dan drie en zes procent. Qua overnachtingen is Zierikzee de meest geliefde plek, gevolgd door de jachthavens van Brou wershaven, Bruinisse, Breskens en Middelburg. Optreden van een trick-ridingteam tijdens het Schaapscheerdersfeest in Nisse. SE&SS- te foto Willem Mieras van onze verslaggeefster NISSE - Inderdaad, er is een kudde scha pen en de dieren worden geschoren. Maar het Schaapscheerdersfeest in Nisse is veel meer dan alleen dat. Er worden de monstraties gegeven van oude ambach ten, diverse folkloristische optredens en er zijn typisch Borselse produkten te koop. En er staan kraampjes met artike len die minder met het oude Zeeuwse boerenleven van doen hebben, zoals de verkoop van hobby-artikelen. Maar dat mag de pret niet drukken. Het Schaap scheerdersfeest dat zaterdag voor de achttiende keer werd gehouden, is vol gens het organiserend comité inmiddels uitgegroeid tot het grootste folkloristi sche evenement in Zeeland. Jaarlijks trekt het tienduizend bezoekers. In de bermen langs de wegen die naar Nis- se voeren staan lange rijen auto's gepar keerd. Het blik glinstert in de zon. Het dorp zelf is alleen te voet toegankelijk voor de somma van vijf gulden per per soon. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de stichting Zeeuwse Schaapskudde. 'Heel veel kaarten' heb ben de twee in het stalletje bij de ingang verkocht. De tel zijn ze even kwijtgeraakt. Het is dan ook druk op het Dorpsplein en in de Kasteelweide, gezellig druk. Pannenkoek Het publiek scharrelt langs de meer dan honderd kraampjes, bekijkt een demon stratie vlasspinnen of vlegeldorsen. ver gaapt zich aan een optreden van de ven- delzwaaiers, eet een pannenkoek bij de scouting of geniet op de Kasteelweide van het zonnetje. Naast de kerk wordt een wedstrijd ringsteken gehouden, in galop op ongezadelde paarden. De schaapskudde trekt veel bekijks. De onwillige schapen worden op hun achter werk gezet en lijdzaam, met de kop tussen de benen van de scheerder, laten ze zich van hun dikke vacht ontdoen. Intussen klinkt door de speakers de uitslag van de keuring van de Zeeuwse trekpaarden. Op de Kasteelweide worden diverse shows gehouden die wat meer ruimte nodig heb ben. an onze verslaggever MIDDELBURG - De Generaal- Majoor Berghuijskazerne in Middelburg gaat vandaag baandag) definitief op slot, saar de Koninklijke Land- aacht laat Zeeland niet hele- ml achter zich. Zo goed als ze- br krijgen twee compagnieën tin het Korps Nationale Reser- telNatres) hun thuisbasis in de narinekazerne in Vlissingen. De kazerne, begin dit jaar nog 'slapend' gemaakt, kan daar- door de komende jaren open 'blijven. „Vlissingen wordt Na ties-stad", zei mr. D. van Zuid- un, commandant van het Na- tresbataljon Zuid, zaterdag bij lebeëdiging van twaalf Natres- uilitairen. (Demilitaire plechtigheid was de matste gebeurtenis in de Gene- sal-Majoor Berghuijskazerne. De verhuizing van het Oplei- !®gscentrum Militaire Admini stratie (OCMA) naar Bussum is ■middels nagenoeg voltooid, •anaaag moet de kazerne leeg ajn. Luitenant-kolonel Van Zuidam sprak dan ook van een bijzondere beëdiging', niet al ten omdat het de laatste cere monie in Middelburg was maar ook omdat hij voor de eerste keer Natres-militairen beëdig de. Van Zuidam ging na afloop in op de ingrijpende veranderingen binnen de Natres. Door de ophef fing van de dienstplicht is de rol ?an de reservisten aanzienlijk belangrijker geworden. Als er, bijvoorbeeld door pieken in de ^rkzaamheden, 'gaten' vallen chet beroepsleger, wordt er di kteen beroep gedaan op de re- övemacht. De Natres-militai- "n moeten daardoor - als een loort uitzendbureau - in staat njn een groot deel van de nor male werkzaamheden van de teroeps' over te nemen. „Natres Jordt een professionele, flexi bele organisatie die zich bewust svan haar taak", zei Zuidam. Spreiding Sinds 1 mei telt Natres drie Na- tes-bataljons. De compagnieën het bataljon Zuid zijn gesta- 3ERIKZEE - Op de Steenbank ^Zienkzee heeft in de nacht zaterdag op zondag een tene vechtpartij plaatsgevon- Een 19-jarige inwoner van •emeldinge kreeg daarbij en- klappen van een 20-jarige ®woner van Kerkwerve. Tegen man is proces-verbaal op- tioneerd in Breda, Oirschot, Vught, Weert en Maastricht. „Even dreigde er het gevaar voor de Zeeuwen", aldus Zuidam, die grote waarde zei te hechten aan regionale spreiding. Inmiddels is het vrijwel zeker - de onder handelingen daarover bevinden zich in een afrondend stadium - dat twee van de zeven compag nieën in de Vlissingse marineka zerne kunnen worden onderge bracht. Het legergroen in Zee land verdwijnt daardoor niet he lemaal, zoals eerst werd ge vreesd. De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef, zaterdag aanwezig bij de beëdiging, heeft zich samen met commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder ingezet voor het behoud van de marinekazerne. Staatsse cretaris drs. J. C. Gmelich Meij- ling (defensie) toonde zich in ja nuari na afloop van een werkbe zoek aan Zeeland, al niet pessi mistisch over een nieuwe invul ling van de kazerne. De marine kazerne wordt nu vrijwel zeker gedeeld door de marine, een ver tegenwoordiging van het Regio naal Militair Commando én de Natres. Blij „Daar ben ik erg blij om", zegt Van der Doef in een reactie. „De kazerne is eigenlijk al drie keer dicht geweest, maar de sleutel is steeds in het slot blijven zitten. Nu is de kazerne weer open en ik denk voor een lange tijd. Op de werkgelegenheid in Zeeland heeft het misschien een niet zo heel groot effect, maar het maakt echt wezenlijk verschil als je in je eigen regio een steun punt hebt waar je voor altijd een beroep op kunt doen." van onze verslaggever j*- OOSTBURG - De Openbare Basisschool (OBS) in Oost burg heeft in het schoolscha- ken in Zeeland een grote naam opgebouwd. De laatste vijftien jaar werd negen keer een OBS-team gehuldigd tot kampioen van de provincie. Bij de Nederlandse titelstrijd stonden de Oostburgers nog nooit op de hoogste trede van het ereschavot, maar zater dag in Leusden was het dan eindelijk zover. Na vijf over winningen en éen gelijkspel konden de zes leden van het Oostburgse team elkaar feli citeren met de eerste prijs en de bekers. Met het behalen van het kam pioenschap bewees het OBS- schaakteam tegelijkertijd het ongelijk van wijlen Jan Hein Donner. Deze Nederlandse grootmeester beweerde ooit dat vrouwen niet kunnen schaken. Met Koen Leen- houts. Jonathan Andeweg. Maarten Prot, Sam Henry en Sven Goldschmidt vormde de jongens een meerderheid in het OBS-team. Maar door de deelname van Paula Wilde- boer waren de meisjes in ieder geval ook vertegenwoordigd. Drijvende kracht achter de schaaksuccessen van de OBS Oostburg is docent J. Cruson. „Toen we in groep 5 bij mees ter Cruson kwamen, leerden we echt schaken", zegt Paula. Maarten en Koen leggen uit dat schaken ontzettend span nend is. „Je moetje heel goed concentreren", zegt Koen. „Bij voetbal kan je na het ma ken van een fout nog winnen, bij schaken bijna niet." Voorbereiding Als voorbereiding op de finale van het Nederlands kam- Het kampioens-schaakteam va Cruson. pioenschap moest de OBS drie zaterdagen naar Leusden reizen voor het spelen van de voorronden. De finalewedstrij den begonnen ze met een over winning van 3,5 -1,5 tegen de Klingerbergschool. „Dat was een sterk team. Dus toen we die wedstrijd hadden gewon nen waren we niet meer zo ze nuwachtig en vol goede moed- ".zegt Jonathan. Daarna won nen de Oostburgse schakers achtereenvolgens van School Kastanjelaan (3-1) en De Blauwe Morgenster (3-1). Te gen Montessori Maarssen kwam OBS niet verder dan de Openbare Basisschool in Oostburg met rechts leermeester J. foto Charles Strijd een gelijkspel (2-2). De laatste wedstrijd tegen de Nutsschool Wassenaar moest dus de be slissing brengen. Die laatste match eindigde opnieuw in een overwinning (2,5 -1,5). Het gevolg was dat alle schakers de beker voor de eerste plaats in ontvangst mochten nemen. Thuis Bij Maarten thuis werden de kampioenen opgewacht met spandoeken en slingers en er werd een feestje gehouden met limonade, chips en andere lek kernijen. Het schaakseizoen is nog niet voorbij voor de Oostburgse basisscholieren. Ze zijn alle maal lid van een club en heb ben nog een aantal wedstrij den voor de boeg. Voor Koen wacht nog een heel belangrijk toernooi. Van 17 tot en met 27 juli doet hij mee aan het Euro pees kampioenschap voor de jeugd in Slowakije. Het team van het Zwin College streed zaterdag in Leusden om het kampioenschap voor het voortgezet onderwijs en be haalde uit een veld van dertien deelnemers de achtste plaats. van onze verslaggever UTRECHT - De West-Zeeuws-Vlaamse band Naked High heeft zaterdag in Utrecht de derde plaats behaald in de categorie muziek bij de finale van de Kunstbende, de wedstrijd voor jong artistiek talent. Het kwartet mocht voor zijn prestatie een Bronzen Ratje in ont vangst nemen. De andere Zeeuwse deelnemers vielen niet in de prijzen. Naked High moest het in de categorie muziek nipt afleg gen tegen Tuygh uit Gelderland, die de eerste plaats be haalde. en het Rotterdamse Brandnetelkwintet Niette min was er veel waardering voor de energieke gitaarrock uit Breskens en omgeving. „De jury was onder de indruk van de tomeloze energie waarmee zij op het podium te keer gingen", aldus H. Leeman, coördinator voor de Kunstbende in Zeeland. Naked High bestaat pas anderhalfjaar en maakt 'mode rate rock', een muziekstijl die door bassist Eddie Vader als 'steenhard' wordt bestempeld. Naked High bestaat naast Vader uit drumster Sandra van Reissen en de gita risten Elvin Martijn en Matthijs Geuzen. „We bestaan ongeveer anderhalf jaar en spelen eigen composities", zegt Eddie. Veel respons Naked High speelde op het podium in Utrecht twee num mers en kreeg tijdens het optreden veel respons van het publiek. „We maken er een hele show van. We springen, dansen en schoppen", zegt Eddie. ..Dat sloeg erg aan. De mensen waren volop aan het stagediven en pogoën. De Kunstbende werd dit jaar voor de zesde keer werd gehouden. Thema was ditmaal 'Passie'. ,In zeven catego rieën streden de winnaars van de regionale voorronden om de hoofdprijs: het Gouden Ratje Voor Zeeland de den. behalve Naked High, mee- Robbert Jan Proos en Christie Kats uit 's-Heer Hendrikskinderen (categorie theater). Robbert Jan Proos (tqal), Anniek Pos uit Geen hoofdprijs Vlissinger vast na moord op vrouw ROTTERDAM iANPi - Een 36-jarige man uit Vlissingen heeft zich zondagmiddag bij de politie in Rotterdam gemeld met de mededeling dat hij kort daarvoor een vrouw om het leven had gebracht. Op aanwijzingen van de man troffen agenten kort daarop in een woning aan de Dortselaan het stoffelijk overschot aan van een nog onbekende vrouw. Zij is volgens de politie hoogstwaar schijnlijk door een misdrijf om het leven gekomen. Dat heeft eem woordvoerster van de regiopolitie Rotterdam - Rijnmond zondagavond bekendgemaakt Sectie moet vandaag, maandag, uitwijzen wat de exacte dood soorzaak is. De verdachte is in verzekering gesteld. Lawaaiige bestuurder moet blazen 's-HEERENHOEK - Een 22-jarige inwoner van Sommelsdijk trok in de nacht van zaterdag op zondag op de Marktstraat in 's- Heerenhoek de aandacht van de politie door het lawaai dat de sportuitlaat van zijn auto veroorzaakte. Hij werd meegenomen naar het bureau omdat hij vermoedelijk teveel alcohol had ge bruikt. Bij een blaastest blies hij bijna twee keer het toege stane percentage. Hij kreeg een dagvaarding voor de politie rechter in Middelburg en een rijverbod. Zijn roes heeft hij uitge slapen in zijn auto. Dat leverde hem overigens geen boete op voor illegaal kamperen. Man mishandelt zijn vriendin GOES - De politie heeft, zaterdag een 26-jarige inwoner van Goes aangehouden die de nacht ervoor zijn 44-jarige vriendin had mishandeld. Het stel woont samen. De vrouw werd met een gebroken kaak opgenomen in het ziekenhuis in Goes, en is in afwachting van een operatie. De verdachte is ingesloten in het politiebureau in Goes. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. Goesenaar rijdt door na aanrijding WILHELMINADORP - Een 43-jarige man uit Goes heeft zich zaterdagmiddag gemeld op het politiebureau in Goes. Hij was de avond ervoor, vrijdag rond 22 uur, doorgereden nadat hij op de Deltaweg in Wilhelminadorp een aanrijding had veroor zaakt. Daarbij ontstond alleen materiële schade. De man had met zijn auto een 46-jarige automobiliste uit Goes aangereden toen zij voor het stoplicht wachtte. Beide auto's liepen schade op. Blue Spirit wint eerste prijs LELYSTAD - Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg heeft zaterdag tijdens de eerste voorronde van de Drum Corps Holland Kampioenschappen in Lelystad de eerste prijs in de A- Class gewonnen. Het puntenaantal van 52,8 was ruim voldoen de om de concurrentie op afstand te houden en de wisselbeker naar Middelburg te halen Het juryteam bleek onder de indruk van de kwaliteit die Blue Spirit al zo vroeg in het seizoen wrist te brengen. Er volgen nog drie voorrondes tot de Nederlandse Kampioen schappen op zaterdag 28 september in Utrecht. Daar moet Blue Spirit de vorig jaar behaalde titel in de A-Class verdedi gen. De eerstvolgende voorronde is zaterdag 29 juni op het sportpark in Zoutelande. van onze verslaggever HOOFDPLAAT - Het bouwbe drijf Aan de Stegge-Bakx in Roosendaal gaat in de plaats van de Antwerpse onderneming Ibens de recreatiewoningen in Village Scaldia in Hoofdplaat afbouwen. De Roosendaalse bouwonderneming nam enkele weken geleden ook al de werk zaamheden in Port Scaldis in Breskens over van Ibens. maar die overdracht is nog niet offi cieel. De Vereniging Huiseige naren Village Scaldia ging za terdag akkoord met het aanbod van Aan de Stegge de huizen af te bouwen. De aandeelhouders van Village Scaldia moeten vandaag, maandag, hun goed keuring geven. De bouwwerkzaamheden in Vil lage Scaldia liggen al geruime tijd stil door financiële proble men bij hoofdaannemer, aan deelhouder en directeur Ibens van Village Scaldia. De finan ciële perikelen van Ibens zijn voor een groot deel te wijten aan het feit dat de Antwerpse onder nemer uitstaande vorderingen niet krijgt betaald. Vorige week zag het er naar uit dat Ibens en de andere aandeel houders. René Coltof bv en In- novast. een plan zouden lance ren waardoor Village Scaldia toch op korte termijn afge bouwd zou kunnên worden „Maar van dat plan kwam niets terecht, omdat niet alle aandeel houders bereid waren geld op ta fel te leggen", verklaart advo caat mr. Ong Sien Hien van de Vereniging Huiseigenaren Vil lage Scaldia. Ong liet Ibens schriftelijk weten dat hij overwoog een kort geding aan te spannen en wilde dat voornemen zaterdag bespreken op een vergadering van de Ver eniging Hiseigenaren Village Scaldia in Het Wapens van Bres kens. Op de vergadering werd echter besloten af te zien van een kort geding, omdat duidelijk werd dat Aan de Stegge bereid is het afbouwen van de recreatie woningen van Ibens voor zijn re kening te nemen. De leden van de Vereniging Huiseigenaren Village Scaldia gaven op de ver gadering hun fiat aan het voor stel en zijn genegen het resteren de deel van de koopsom van hun woning, dat nog niet is betaald; over te maken voor het hervatr ten van de werkzaamheden. Nieuw voorstel Diverse huiseigenaren lieten na afloop van de vergadering weten dat ze een nieuw voorstel van Ibens voor het afbouwen van Vil lage Scaldia niet geaccepteerd zouden hebben In het plan van Aan de Stegge hebben ze meer vertrouwen, omdat de financiële positie van dit aannemingsbe drijf gezonder is. Ong: „Maar we blijven wel zeer alert. Als het plan mislukt, kunnen we altijd nog een kort geding aanspan nen." Ong legde uit dat het Roosen daalse bouwbednjf in eerste in stantie alleen de woningen af bouwt. Het eventueel aanleggen van de infrastructuur dient in een later stadium aan de orde te komen in gesprekken tussen de Aan de Stegge Holding in De venter en de aandeelhouders van Village Scaldia. Hengstdijk (fotografie video), Inge van der Welle uit Westkapelle (ontwerpen), Jorine Houweling uit Middel burg en Merian Kwakkelaar uit Vlissingen 'alles mag') en Jikke van Loo uit Wolphaartsdijk (dans). Het is voor het eerst sinds driejaar dat de Zeeuwse deel nemers geen hoofdprijs in de wacht weten te slepen. Vo rig jaar won de band Fluvopi een Gouden Ratje en was er een eervolle vermelding van de CJP-jury voor Robbert Jan Proos In 1994 scoorde Zeeland zelfs twee eerste plaatsen, dankzij cabaretier Jan de Ridder uit Hulst en het trio Merei Ruiter. Noël Wessels en Rachel Stone uit Goes en Kortgene (categorie fotografie videoi Kare- lien van IJsseldijk uit Yerseke won dat jaar een Zilveren Ratje (tweede plaats) in de categorie ontwerpen. Naked High treedt op zaterdag 22 juni vanaf 21.30 uur op in De Wulpenhoek in Groede. Het Koudekerkse gezin ver maakte zich uitstekend op die Zeeuwse kermis. Boven dien scheen die dag ook de zon in al haar glorie. Kort om: Een perfect dagje uit. Maar bij een perfect dagje op de kermis hoort uiteraard ook een ritje in de botsauto's. Lachend daagde de vader zijn kroost uit om met hem een autootje te delen. De dochter had geen interesse. De zoon wel. Terwijl iets dat in de verte dp muziek leek ihet volume was te luid om hier een kundig oordeel over te kunnen vel len) uit de boxen schalde botsten vader en zoon er lus tig op los. Vader zag zelfs nog even kans om tussen tijds vrolijk naar de achter gebleven gezinsleden te wui ven. Heel sympathiek van hem maar toch had ie dat be ter niet kunnen doen. Hoe het precies gebeurde is niet meer te achterhalen, maar even later zat hij met zijn ge zicht tegen het stuur. De bel ging. De penning was uitge werkt. Net als vader. Die werd door zijn zoon uit het voertuigje geholpen. Het groeten had hem twee losse voortanden en een bloed neus opgeleverd. Terwijl ze naar de kant liepen sprak zoonlief geïrriteerd: .Je hebt de boel weer aardig weten te verzieken, pa. Je ivist toch dat we ook nog even naar de Chinees wilden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5