Geen meerderheid Netanyahu Massaprotest tegen plan Kohl Spanningen in Bosnië lopen op Sofia loopt uit voor ex-vorst Simeon Leger Burundi richt slachtpartij onder Hutu-burgers aan Nederlandse tanks veroorzaken woede regering Namibië SNEL WEER TERUG BIJ HET BAASJE! buitenland Aanstaand premier Israël bereikt akkoord met religieuzen het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole Vandaag Een hogedrukgebied met cen trum boven de Noordzee zorgt voor een noordelijke aanvoer van heldere polaire lucht. Wel is de aangevoerde lucht onstabiel zodat stapelwolken gevormd worden, maar deze ivorden niet zo hoog dat er een bui uit kan vallen. Er zijn flinke zonnige pe rioden en hierdoor loopt het kwik plaatselijk op naar om streeks 21 graden. Aan het strand blijft de temperatuur bij 19 graden steken, maar één ge luk, er is weinig wind. De dag be gint met een zwakke verander lijke wind. Deze wordt geleide lijk zwak tot matig 2 tot 3 Bft. en gaat uit het ivestzuidwesten waaien. Ook vannacht is er nog wel bewolking en wordt het een graad of 11. Nautisch bericht Wind: westzuidwest zwak tot matig 2 tot 3 Bft., zicht: goed. temperatuur kustwater: 16 gra denafwijking water standen: geen afwijking van betekenis, 'maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve meter. ZON EN MAAN 18 juni Zon op 05.19 onder 22.01 Maan op 07.50 onder 23,13 Vooruitzichten Voor morgen: in de noordstro ming passeert een koufront met veel beivolking en wat neerslag. Erachter stroomt nog koelere polaire lucht naar Zeeland toe. De wind neemt toe naar matig 3 tot 4 Bft., aan zee zelfs enige tijd vrij krachtig 5 Bft. en gaat uit het noordwesten waaien. De maxi mum temperatuur omstreeks 17 graden, de minimum 's nachts rond 8 graden. Er zijn dan ooj weer opklaringen. Voor woensdag tot en met vrij dag: geleidelijk gaat het kta\ weer de hoogte in, van 17 graiq op ivoensdag naar omstreeks 2j graden op vrijdag. Zonnige pj rioden en vrijdag opnieuw /cai] op neerslag. De ivind waait noordelijke richtingen en j) overwegend matig. uur cm uur q Maandag 1* juni Vlissingen 3 4 5 223 1605» Terneuzen 3.58 248 1621 241 Bath 4.59 294 17,23 2S( Roompot Bulten 3 40 167 1605 Zierikzee 5.25 165 17 35 ij Yerseke 5.35 171 17.50 lg Philipsdam West 5.55 175 1810 ij uur cm uur q Dinsdag 18 juni Vlissingen 4.19 2 25 16.39 21] Terneuzen 4.37 252 16.55 'a Bath 5.36 298 17.56 h Roompot Buiten 4.20 169 16 35 ij Zierikzee 6.00 166 18.15 ljj Yerseke 6.15 172 18.20 1{( Philipsdam West 6.30 175 18.40 lg uur cm uur q Maandag 17 juni Vlissingen 9.55 190 2219 ii Terneuzen 10,22 1 99 22.46 211 Bath 11.27 219 2349 237 Roompot Buiten 9.50 137 22.15 lij Zierikzee 11.10 133 23.40 ij) Yerseke 11.10 140 23 40 1*0 Philipsdam West 11.10 144 23 40 1-4 uur cm uur q Dinsdag 18 juni Vlissingen 10.29 186 23.00 2a Terneuzen 10.58 196 23.25 211 Bath 12 03 217 Roompot Buiten 10.35 132 23 00 ljj Zierikzee 11.45 131 Yerseke 11.55 137 Philipsdam West 11.55 141 SARAJEVO APfDPAJAFP) - De Kroatische nationalisten in Bosnië hebben een nieuwe rege ring benoemd in de door henzelf uitgeroepen staat Herzeg-Bos- nie. Ze verhogen hiermee de spanningen tussen de moslims en Kroaten in de Bosnische fe deratie. In hun hoofdkwartier in de door moslims en Kroaten verdeelde stad Mostar benoemden de Kroaten Pero Markovic als pre sident van hun eigen republiek, zo meldde het Bosnische-Kroa- tische persbureau Habena. Ook werd de federale minister van Defensie Vladimir Soljic minis ter van Defensie bij de Bosni sche Kroaten. Onder het Dayton-vredesak- koord moet de - door memand Advertentie Hond of kat zoek'' Zorg dat uw huisdier een Beaphar vlooienband draagt De vinder van uw huisdier kan het op de band aangegeven S.O.S. nummer bellen en geeft het ID-nr. door Beaphar brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Vraag ernaar bij de dierenspeciaalzaak. erkende - Bosnisch-Kroatische republiek opgaan in de Bosni sche federatie. Het besluit een nieuwe regering samen te stellen in plaats van de oude in de fede ratie op te laten nemen na de verkiezingen in september komt op een moment dat de interna tionale gemeenschap alles in het werk stelt om de politieke stabi liteit in Bosnië te herstellen in de aanloop naar de verkiezin gen. De Bosnische premier Hasan Muratovic bekritiseerde de Kroaten hevig. „Deze actie is il legaal. Volgens de gesloten ak koorden bestaat Herzeg-Bosnië niet", aldus Muratovic. Ook de spanningen tussen de moslims onderling liepen verder op. Bij een bezoek zaterdag aan de stad Cazin werd de voorma lige Bosnische premier Haris Si- lajdzic door demonstranten met een ijzeren staaf bewerkt. Silajd- zic moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Hij was in Ca zin om zijn Partij voor Bosnië te presenteren toen hij werd aange vallen door aanhangers van de Partij voor Democratische Actie van president Alija Izetbegovic. In een verklaring liet de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) we ten dat de lokale politie niets heeft gedaan om Silajdzic te be schermen. Silajdzic brak met Izetbegovic omdat hij de presi dent te nationalistisch vond. Hij stichtte de Partij voor Bosnië, die streeft naar het handhaven van Bosnië als eenheidsstaat en de vrije-markteconomie. MAANDAG 17 JUNI 1996 JERUZALEM/TEL AVIV (DPA/ RTR'AFP) - Toekomstig pre mier Benjamin Netanyahu van Israël heeft gisteren met twee religieuze partijen eén akkoord over de vorming van een coali tie gesloten. Maar hij heeft in de Knesset, het Israëlische parle ment, nog geen meerderheid, zo dat nog niet zeker is of hij van daag een nieuwe regering kan presenteren. Op vragen van journalisten zei de toekomstige premier dat hij goede hoop heeft dat hij daarin alsnog slaagt. Netanyahu sloot een akkoord met de Shas-partij (tien zetels) en de Nationale Religieuze Par tij, die bij de verkiezingen van 29 mei negen zetels won. Gevoegd bij de 32 zetels van Netanyahu's Likud kan de regering nu op 51 van de 120 zetels in de Knesset rekenen. De Likud-leider is nog in gesprek met de immigranten partij van de vroegere Sovjetdis sident Nathan Sharansky (zeven zetels), de partij van de Derde Weg (vier zetels) en de ultra-or thodoxe partij van het Tora-jo- dendom (eveneens vier zetelsi. De besprekingen van de Likud- leider met Sharansky's partij verlopen moeizaam. De vroe gere dissident heeft gedreigd in de oppositie te gaan, als Neta nyahu zijn partij niet het minis terie van Huisvesting geeft, waar ook de ultra-orthodoxe partij van het Tora-jodendom op aast. Hij gaat niet akkoord met het aanbod van de toekomstige premier om de immigrantenpar tij de posten Industrie, Handel en Integratie te laten bezetten. Bovendien heeft Netanyahu met verzet uit zijn eigen partij te kampen. De uiterst rechtse ex- generaal Ariel Sharon en de oud ministers Moshe Katzav en Dan Meridor hebben gedreigd buiten de regering te blijven, als hij niet aan hun eisen tegemoet komt. Netanyahu kan overigens met de coalitiebesprekingen door gaan. Volgens de Israëlische kieswet heeft hij 45 dagen vanaf de dag van de verkiezingen de tijd. Dat betekent dat hij uiter lijk 13 juli klaar moet zijn. gemaakt, bevatten weinig nieuws. De regering wijst een Palestijnse staat af en wil het aantal joodse nederzettingen op de bezette Westoever van de Jor- daan uitbreiden. Bovendien zal de regering de Hoogten van Go lan en Oost-Jeruzalem niet te ruggeven aan Syrië en de Pale- stijnen. Ook wordt in het ak koord de terugkeer van Pale stijnse vluchtelingen naar Israël en de Westelijke Jordaanoever afgewezen. Sharon eist de ministerspost van Financiën op, maar daar voor heeft Netanyahu de presi dent van de centrale bank, Ja kob Frenkel. benaderd. Doorgaan Details over het akkoord met de twee religieuze partijen die de leiding van Likud bekend heeft SOFIA - De ex-koning van Bulgarije, Simeon II, wuift ten afscheid naar een grote menigte voor de Alexander Nevski-kathedraal in Sofia. Simeon II was dit weekeinde voor het eerst sinds vijftig jaar terug in Bulgarije. De voormalige vorst, die in Spanje woont, zei de verzamelde Bulgaren dat hij zo snel mogelijk naar zijn vaderland terugkeert. Wanneer liet hij in het midden. Simeon II werd in 1946 door de toenmalige communistische machthebbers van Bulgarije verdreven. Zijn eerste bezoek aan zijn vaderland na een ballingschap van vijftig jaar viel met de ernstigste economische crisis in Bulgarije na de politieke omwenteling van 1989 samen. foto Zhivko Angelov/RTR Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, medege deeld door het KNMI, geldig tot en met dinsdag: Noorwegen: Vooral in de zuide lijke helft bewolkt en af en toe re gen, naar het noorden toe droger en wat zon. Maxima ongeveer 15 graden. Zweden: In het noorden gere geld zon en op de meeste plaat sen droog. In het midden en zuiden steeds meer wolkenvel den, gevold door hier en daar re gen. Maxima ongever 15 graden, in het zuiden eerst nog tegen de 20. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Ma ximumtemperatuur maandag nog 18 graden, dinsdag rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van het noorden uit wolkenvelden en wat regen of motregen. In het zuiden van En geland maandag nog zon en droog. Middagtemperatuur dinsdag van 14 in Schotland tot iets boven de 20 nabij Londen. België en Luxemburg: Maan dag zonnig en vrij warm met on geveer 24 graden. Dinsdag veel wolken en regenachtig en ma xima van 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en droog. In de loop van dinsdag in het noorden wolken velden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Dinsdag in het uiter ste noorden veel frisser. Portugal: Zonnig, maar langs de westkust mogelijk wolkenvel den of mist. In het binnenland toenemende kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 33 graden, langs de kust minder warm. Madeira: Wolkenvelden, ook van tijd tot tijd zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuu r on geveer 22 graden. Spanje: Overwegend zonnig. In het binnenland een enkele ver spreid voorkomende onweers bui. Maxima ongeveer 33 gra den. aan zee circa 28 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden tamelijk zonnig, aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: zonnige pe rioden en kans op een onweers bui. Langs de westkust vooral 's ochtends ook mist of bewolking. Maxima vlak aan zee ongeveer 28 graden. Tunesië: Flinke zonnige perio den en lokaal kans op een on weersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 29 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en droog. In de oostelijke bergge bieden stapelwolken en kans op een lokale bui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Italië: Flink wat zon. In de na middag en avond vooral in de bergen lokaal onweer. Maxima ongeveer 27 graden. Corsica en Sardinië: Overwe gend zonnig en eerst nog een kleine kans op onweer. Middag temperatuur ongeveer 28 gra den, op Corsica iets minder warm. Malta: Zonnig en warm. Later mogelijk een lokale onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: In hel binnenland afwisselend zon en stapelwolken en een enkele re gen- of onweersbui. Op de stran den zonnig en droog. Op de Egei- sche Zee aanhoudend een ste vige noordelijke wind. Aan de kusten maxima van ongeveerd graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse kusten en op Cyprus zon nig en warm met maxima van 25 in het westen en 30 in het oosten Iets toenemende kans op on weer. In het binnenland minder zon en een enkele regen- of on weersbui. Weerrapporten 16 juni 20 u Amsterdam onbewolkt 'C Athene onbewolkt 3 Barcelona half bew. a Berlijn licht bew. n Boedapest licht bew 9 Bordeaux onbewolkt X Brussel onbewolkt a Cyprus onbewolkt 2 Dublin licht bew a Frankfurt onbewolkt a Genève licht bew. 24 Helsinki regenbui 1: Innsbruck regenbui Istanbul half bew Klagenfurt zwaar bew i: Kopenhagen licht bew Las Palmas onbewolkt s Lissabon onbewolkt 21 Locarno licht bew.' 1! Londen onbewolkt a Luxemburg onbewolkt 31 Madrid half bew 31 Malaga half bew. 21 Mallorca licht bew. Malta onbewolkt 2( Moskou zwaar bew. 11 München licht bew. 21 Nice half bew. 2 Oslo licht bew. 21 Parijs onbewolkt 25 Praag licht bew. li 23 Rome half bew Split onbewolkt 23 Stockholm half bew 11 Warschau licht bew. li Wenen onbewolkt li Zurich onbewolkt 22 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogering A7 ter hoogte van Marum A29 tussen Cromstrijen-Oud Beijerland BUJUMBURA (RTR) - Burun dese militairen hebben vorige week zeker 70 Hutu-burgers in de heuvels van Centraal-Burun- di afgeslacht. Dit hebben ont wikkelingswerkers gisteren op basis van de verslagen van overlevenden verklaard. De buitenlandse hulpverleners, die twee jaar hebben gewoond in het gebied waar de massamoord heeft plaatsgehad, beschikten over een lijst met de namen van 40 Hutu's en één lid van de Twa- stam, die door regeringsmilitai ren waren gedood. Naar hun zeg gen waren nog eens 30 Hutu's ge dood, maar konden de overle venden hen niet bij name noe men omdat ze zich pas kort gele den hadden gevestigd in de regio van de vier heuvels bij de rivier de Kaniga in het noordwestelijk deel van de provincie Gitega. Naar schatting 175 soldaten kwamen donderdag in zes voer tuigen aan op de heuvel Kibim- ba ten noorden van een stad met dezelfde naam. In vijf uur tijd doodden ze de mensen met auto matische wapens, machine geweren en bajonetten. „Een Hutu-vrouw vertelde mij hoe zij en haar kinderen zich in koffiestruiken verscholen en verschrikt toekeken terwijl de soldaten hun krijsende slachtof fers achternazaten, hen neer schoten of doodstaken en hun lijken in de rivier wierpen", al dus één van de buitenlandse hulpverleners. Een hoge Burundese officier zei dat hij nog niet op de hoogte was van het bloedbad in Gitega, maar dat hij zou nagaan of het klopte. Turks offensief kost 163 levens ANKARA (DPA) - Bij het nieu we offensief van het Turkse leger tegen de marxistische Koerdi sche Arbeiderspartij (PKKi in het noorden van Irak zijn tot dusver 163 Koerden gedood. Dat heeft het Turkse leger, dat sinds vorige week weer in het gebied actiefis, gemeld. MI-6 besteelt Franse marine Demonstratie in Bonn trekt 350.000 mensen van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - Ze waren met 74 extra- treinen en 5400 bussen uit het hele land gekomen en verdub belden bijna het aantal inwo ners van Bonn: 350.000 mensen betoogden zaterdag tegen het bezuinigingsprogramma van de regering van bondskanselier Kohl. Het was, zeiden de woord voerders van de vakcentrale DGB, de Duitse FNV. de groot ste demonstratie in de na-oor- logse geschiedenis. Met spandoeken, slogans en spreekkoren protesteerden ze tegen de plannen van bondskan selier 'Maggie' Kohl. die net als de voormalige Britse minister president Margaret Thatcher de verzorgingsstaat zou willen 'slo pen'. Kohl wil 50 miljard mark bezui nigen om de vastgelopen econo mie weer op gang te krijgen. Het pakket bestaat onder meer uit het verlagen van het zïektegeld, uitstel van de verhoging van de kinderbijslag, versoepeling van het ontslagrecht en verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd, maatregelen die door de vakbeweging een 'catalogus van gruwelen' worden genoemd. Maar toch miste de bijeenkomst in de Bonner Hofgarten de grim migheid die je bij een dergelijke 'aanslag op de verworvenheden van tientallen jaren sociale strijd', had mogen verwachten. Wanklanken De sfeer op de manifestatie hield het midden tussen die van een uitstapje van een gigantische bedrijfsvereniging en die van een popfestival. Het collectieve humeur was net als het weer zon nig en wanklanken werden niet of nauwelijks gehoord. Even na twee uur kon de voorzit ter van de DGB. Dieter Schulte, de regering Kohl de wacht aan zeggen. Het was een tamme toe van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - De Namibische regering vreest voor een wapen wedloop in zuidelijk Afrika nu Nederland 50 tanks en 200 ge pantserde personeelsvoertuï- gen wil verkopen aan Bots wana. De verkoop van het twee dehands legermateriaal was al vorig jaar overeen gekomen. Toen was er geen enkele reactie in de regio over dat voornemen. In Zuïd-Afrika werd met schou derophalen gereageerd op de plannen van het buurland, dat anderhalf miljoen inwoners heeft. Maar Namibië heeft de afgelo pen week aan Duitsland ge spraak. Als Kohl zijn bezuinigin gen niet intrekt, zal hij als 'de kanselier van de hoogste werk loosheid en de sociale on rechtvaardigheid' de geschiede nis in gaan. Bovendien moet hij dan rekening houden met een 'groot conflict' met de vakbewe ging. Na zijn rede moest Schulte met een acute virusinfectie naar vraagd bij de Nederlanders aan te dringen om de levering stop te zetten. Duitsland heeft de 50 Leopard-tanks destijds gele verd. Volgens de Namibische mi nister van Buitenlandse Zaken Theo-Ben Gurirab zijn de wape naankopen van Botswana onno dig en provocatief in een regio waar toch al zoveel oorlogen hebben plaatsgevonden. Botswana zegt de wapens, sa- meil met 13 Canadese F-5 ge vechtsvliegtuigen, te hebben aangeschaft voor grensbewa king en in de strijd tegen stro pers van olifanten en neus hoorns. Sinds enkele jaren ge bruikt het land zijn leger met veel succes om de steeds beter bewapende stropersbenden aan te pakken. het ziekenhuis worden gebracht. Andere sprekers waren wat in ventiever dan de zieke DGB- chef. Zo beschuldigde de voor zitter van de wittenboorden- bond DAG. Issen, Kohl ervan niet de werkloosheid maar de 'werklozen te bestrijden'. De be zuinigingen dreigen een 'onbere kenbaar risisco voor de demo cratie te worden', aldus Issen. Dat waren grote woorden wor den die weinig indruk maakten op de bondskanselier. 'Met sta kingen worden geen banen ge- creeerd', had hij voor de demon stratie al laten weten. Hij was niet van plan te zwichten voor 'de druk van de straat'. De bezui nigingen gaan gewoon door. VN-inspecteurs verlaten Irak BAGDAD (RTR) - De VN-wa- peninspecteurs hebben gister morgen vroeg Irak onverrich- terzake verlaten. Ze hebben twee dagen bij drie militaire in stallaties gepost zonder dat zij van Irak toestemming kregen voor een inspectie. „De regering van Irak weigert simpelweg toegang tot de instal laties die wij wilden inspecte ren". zei het hoofd van het in spectieteam Nikita Smidovich tegen journalisten. Vrijdag heeft de Veiligheidsraad Irak nog veroordeeld omdat het land weigert de VN-wapenin- specteurs toe te laten tot de in stallaties die ze wilden bezoe ken. Demonstranten trekken in een lange optocht over de brug over de Rijn in Bonn. foto Arnd Wiegmann/RTR LONDEN (AFP) - De Britse ge heime dienst MI-6 heeft van de Franse marine geheime techni sche informatie gestolen over de opsporing van onderzeebo ten. Dat meldde de Britse krant Sunday Times gisteren. De diefstal vond plaats in 1995 door de tussenkomst van een Franse ingenieur die op de mari nebasis in Brest werkt, het hoofdkwartier van de Franse nu cleaire vloot van onderzeeboten. De informatie betrof een nieuwe technische vinding van de Fran sen bij de onderzeebootbestrij- ding. De diefstal, onderdeel van ope ratie 'Jetstream', had plaats na dat de Britse marine ter ore kwam dat Frankrijk bezig was met de ontwikkeling van een systeem om onderzeeboten op te sporen, aldus de Sunday Times. (Advertentie) maken vv(/ een op/t-f voor uiv aanvullend ftensitten. De Pensioendesk is een keten van maken wij kosteloos een voorstel voor meer dan 50 onafhankelijke adviesbu- uw specifieke situatie. En ondertussen reaus. Gespecialiseerd in o.a, pensioe- regelt u andere zaken Meer informatie nen. lijfrentes en koopsommen Na of een afspraak? Bel gratis (7 dagen analyse van uw totale financiële plaatje per weck 24 uur per dag) uraiM.tf de PENSIOEN DESK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4