GroenLinks voor voet-inkomen Coalitie Suriname komt stuk dichterbij GOED KOOP PZC Grootscheepse drugscontrole op A16 binnenland fractievoorzitter Rosenmöller haalt hard uit naar paars PvdA wil extraatje koopkracht minima Replica uniek toestel maakt eerste vlucht Voederhandel: Brits diermeel in ons land zeker vrij van BSE OU Capriolen op Oerol-festival Shell Nederland vergroot resultaat MAANDAG 17 JUNI 1996 IgOUDA (GPD) - GroenLinks y een uitkering voor iedereen Ivan circa vijfhonderd gulden Lr maand. I)it door de over- Ld verstrekte 'voet-inkomen' maakt het makkelijker in deel- [jjd te gaan werken, wat vol gens de partij honderdduizend banen oplevert. Op het partij- tongres van GroenLinks afgelo pen zaterdag haalde fractie- ï00rzitter Rosenmöller hard naar het paarse kabinet en bet PvdA-aandeel daarin. De partijleden stemden met een nipte meerderheid 106 tegen '101 stemmen) voor het voet-in komen. De aanzienlijke minder heid wilde een stap verder gaan •gn bepleitte een basisinkomen van 900 tot 1300 gulden per ,maand. Volgens het partijbe stuur is dat onbetaalbaar en zou leen aanzienlijke groep mensen stoppen met werken. Het voet-inkomen kent die be daren in mindere mate, omdat bet maandelijkse bedrag lager is Nadeel is wel dat de bijstand noodzakelijk blijft voor de werk loze als aanvulling tot het so ciaal minimum. De werkenden ifcnjgen het voet-inkomen in de vorm van een belastingvrije som Het congres gaf het partij bestuur de opdracht de invoe ring en de financiering van het voet-inkomen uit te werken voor het verkiezingsprogramma. Rosenmöller kritiseerde het ka binetsbeleid dat volgens hem vooral de kansrijken en succes vollen een handje helpt, „Het lijkt erop dat paars de kleur is van de elite. Dat is kennelijk de klasse van oud-Nyenrodeganger Kok." De politicus benadrukte dat onder PvdA-premier Kok de inkomensverschillen blijven toenemen. „Sluipenderwijs on- staat er weer een klassenmaat schappij. verbinding te besteden aan uit breiding en verbetering van het bestaande openbaar vervoer. De partijtop bestreed de kritiek dat GroenLinks 'alleen maar' uit Rosenmöller zou bestaan. Er wordt in de partij wel degelijk nagedacht over vernieuwing van het ideeëngoed, aldus par tijvoorzitter Harrewijn. Hij be aamde met Rosenmöller wel dat die vernieuwing sneller moet. Nivellering Volgens Rosenmöller is „het tijd voor nivellering." Daartoe 'wil GroenLinks onder meer de be lastingaftrek van hypotheekren te beperken tot hypotheken van maximaal 180.000 gulden. Ook andere belastingvoordeeltjes waar de hogere inkomens het meest van profiteren moeten aan banden worden gelegd. Naast het sociale beleid nam Ro senmöller ook minister De Boer (PvdA) van Milieu op de hak. Hij verweet haar te vaak te zwichten voor de belangen van minister Jorritsma (Verkeer) en Wijers (Economische Zaken). Rosen möller stelde voor de miljarden die zijn uitgetrokken voor de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL en de Westerschelde Oever- DEN HAAG (GPD) - PvdA-frac- tievoorzitter Wallage wil een extraatje voor mensen die lang durig op een minimumuitke ring zijn aangewezen. Op die manier wordt een deel van het koopkrachtverlies gerepareerd dat afgelopen jaren is onstaan. Volgens Wallage levert de hui dige economische groei het geld op voor de maatregel. Coalitie partner VVD noemt de uitlatin gen van de PvdA'er 'voorbarig'. •Wallage riep het kabinet dit 'weekeinde op bij de begrotings besprekingen voor volgend jaar rekening te houden met zijn wensen. In ieder geval ouderen met alleen AOW en bijstands moeders die al jaren een uitke- ring hebben, moeten in aanmer king komen voor het extraatje. „Deze mensen hebben toen het niet goed ging met de economie de hardste klappen opgelopen", aldus Wallage. Nu de economie er beter voorstaat, dienen zij daarvan te profiteren. Dat extraatje komt bovenop het koopkrachtbehoud voor iedere uitkeringsgerechtigde. Ook werknemers mogen er van de PvdA volgend niet op achteruit gaan. Wallage: „Een economie in de 'plus' en mensen in de 'min', dat slijt het kabinet aan niemand." VVD-woordvoerder Van Hoof vindt dat Wallage voor zijn beurt spreekt. Het is volgens hem al lerminst zeker of de economi sche ontwikkeling zo rooskleu rig is als de PvdA'er beweert. D66 is wel te spreken over het voorstel van Wallage. S»H AP GILZE RIJEN - Een exact nagebouwd exemplaar van de Lambach HL II maakt zaterdag vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen zijn eerste vlucht. Studenten van de Technische Universiteit (TU) in Delft hebben zes jaar lang gewerkt aan de replica van het gerenom meerde stuntvliegtuig uit de jaren dertig. Destijds baarde de eerste vlucht van de originele Lambach veel opzien in de luchtvaart wereld. foto Hans Steinmeier/ANP ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een gezamenlijke actie van de politie en de Koninklijke Mare chaussee op de rijksweg A16 en in internationale treinen van uit Belgie, zijn tussen vrijdag avond en gisterochtend vroeg in totaal twintig mensen aange houden wegens bezit van verdo vende middelen. De verdachten zijn in verzeke ring gesteld. Dat heeft een woordvoerder van de regiopoli tie Rotterdam-Rijnmond giste ren bekendgemaakt. Bij de twintig arrestanten nam de politie diverse hoeveelheden heroine, cocaine en soft drugs in beslag, evenals slag- en steekwa pens. busjes traangas en vier au to's. Vierentwintig dagjesmen sen van Belgische en Franse af komst werden bij de grensover gang Hazeldonk teruggestuurd, omdat zij geen identiteitsbewijs bij zich hadden. Bij de controles op de A16 incas seerde de politie een bedrag van zeker 22.000 gulden aan achter stallige verkeersboetes. In ver band hiermee zijn 37 processen- verbaal uitgeschreven Aan de actie namen in totaal ze ventig mensen deel van diverse politiekorpsen en de mare chaussee. PARAMARIBO (ANP) - De coa litie van Nieuw Front, DA'91 en Pendawa Lima in Suriname is dit weekeinde een stuk dichter bij gekomen. Dat blijkt uit de verklaring van de commissie die de afgelopen weken een in ventarisatie maakte van de raakvlakken en verschilpunten in de programma's van de drie partijen. De commissie stelde dat er bij de drie „een ruime mate van over eenstemming" bestaat over ze ventien programmapunten. De eerste daarvan is verdediging en bescherming van democratie en rechtsstaat. De afgevaardigden van de verschillende partijen ga ven overigens niet aan welke verschillen in opvatting er be staan, maar ze zeggen wel dat het aantal „bescheiden" is. Het Nieuw Front raakte bij de verkiezingen van 23 mei zijn meerderheid in het 51 zetels tel lende parlement kwijt. Om de basis van 24 zetels te verbreden HALF OM HALF GEHAKT kilo van "W3S/ wees de Nieuw-Frontleiding een commissie aan die besprekingen moest voeren met oppositionele partijen, met name DA'91 en Pendawa Lima. Deze twee partijen, die samen acht zetels hebben in de Natio nale Assemblée, besloten een blok te vormen zodat ze niet te gen elkaar uitgespeeld zouden kunnen worden. Het is nog niet bekend wanneer de Nieu w-Frontleiders Vene- tiaan, Lachmon, Soemita en Derby aan de onderhandelings tafel plaatsnemen met de voor zitters Jessurun van DA'91 en Somohardjo van Pendawa Li ma. Indien het echt tot politieke sa menwerking komt, kan een nieuwe regering steunen op 32 zetels in het parlement, twee minder dan de grondwettelijk vereiste tweederde meerderheid die nodig is voor het kiezen van een president en een vice-presi dent. Als de oppositiepartijen NDP en de Alliantie voor verkiezing van deze functionarissen in het par lement geen medewerking verle nen, zal de verenigde volksver gadering bijeen moeten komen. In dit orgaan, dat uit parlemen tariërs en regionale vertegen woordigers bestaat, beschikt het Nieuw Front over een ruime meerderheid. Pak 500 gram van 429' Aanbiedingen geldig van ma 17 juni t/m wo 19 juni 1996 AiP Services B V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS DEN HAAG (ANP) - Nederland importeert nog steeds Brits diermeel, maar daarbij gaat het uitsluitend om kippenmeel en verenmeel en dat is zeker niet besmet met de gekke-koeien- ziekte BSE. Dat heeft de woord voerder van het Produktschap Veevoeders zaterdag gezegd in reactie op de commotie in Frankrijk over de import van Britse diermeel dat mogelijk Franse koeien heeft besmet met BSE. Eerder werd al bekend dat ook Nederland eind jaren tachtig duizenden tonnen Brits dier meel heeft ingevoerd. Voor de periode na juni 1990 waren toen echter nog geen gegevens be schikbaar. Naar nu blijkt was de invoer in het boekjaar 1990/'91 4.800 ton; 1991/ 92 4.500 ton: 1992 /'93 8.300 ton; 1993/'94 5.800 ton en 1994/'95 3.700 ton. Het boek jaar van het Produktschap loopt van juli tot juni. Voor het lopend jaar (1995/'96) zijn vooralsnog geen gegevens beschikbaar, maar de invoer gaat nog steeds door. Overigens zijn de genoem de hoeveelheden voor veevoer- begrippen gering. Deskundigen gaan er tot nu toe vanuit dat BSE wordt overge dragen via het veevoer. Als beendermeel gemaakt van scha pen en runderen die waren be smet met de ziekte aan andere koeien of schapen wordt ge voerd, zoals in Groot-Brittannie lange tijd de praktijk was. krij gen die waarschijnlijk ook de ziekte. Overigens is daar nog steeds geen sluitend weten schappelijk bewijs voor. Bolkestein niet gekend in benoeming PvdA'er Alders DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Bolkestein is niet gekend in de benoeming van PvdA-politicus Alders tot Commissaris van de Koningin in Groningen. Bolke stein zei dat zaterdag in het ra dioprogramma Tros Kamer breed. Over de benoeming van Alders is in de VVD-afdeling Groningen grote irritatie ont staan. Bolkestein zei wel betrokken te zijn geweest bij politieke afspra ken over een andere verdeling van commissarisposten over de provincies. Daarbij ging Gronin gen van de VVD naar de PvdA en Gelderland van D66 naar de WD. Bolkestein vindt die wisse ling een goede zaak. want hij ge looft in roulatie. Bovendien is de WD in Gelderland de grootste partij, terwijl zij in Groningen electoraal minder sterk is. De VVD-leider kan zich voorstel len dat zijn partijgenoten in Gro ningen teleurgesteld zijn over de komst van Alders. „Maar ik moet landelijk denken, in Gro ningen denkt men provinciaal." Een scène uit 'A Pool of Tears', waarbij de danseressen een enorme iglo van 10.000 waterzakjes beklimmen, tijdens het Oerol-festival op Terschelling. foto Juan Vrijdag/ANP TERSCHELLING (ANP) - Het eerste weekend van het Oerol-festival op Terschelling is een groot succes geworden. Door het mooie weer werden de voorstellingen goed bezocht en stonden bij de verkooppunten lange rijen. Sommigen moesten tot twee uur wachten om het felbegeerde kaartje te krijgen. Vooral het dansspektakel van de Japanse regisseur Shu- saku Tacheuchi kreeg veel aandacht. Ook beeldend danstheatergroep Telder oogstte veel bijval. Op het eiland was geen hotel- of pensionkamer meer te krijgen. Campings boden uitkomst. De organisatie is zeer tevreden over het verloop van het festival. Nog nooit bezochten zoveel toeschouwers het eerste weekend van het cul turele festijn op Terschelling. Schattingen gaan uit van tussen de tien- en vijftienduizend eiland- en festivalbezoekers. „We krijgen veel enthousiaste reacties en in de vijftien jaar dat we dit organiseren heb ik nog nooit zo n drukte gezienzegt organisator Joop Mulder. In een nagebouwde iglo van tienduizend wa terzakjes op het strand van Midsland aan Zee werd een indringende dansvoorstelling ver toond. Ook tijdens het straattheater in Mids land was het erg druk Vanaf de terrassen en gewoon zittend op straat keken toeschouwers naar diverse geïmproviseerde voorstellingen van straatartiesten uit de hele wereld. Het Oerol-festival duurt nog tot 24 juni. Gasprijs met drie cent omhoog DEN HAAG (ANPi - Op 1 juli gaat de prijs van een kubieke meter aardgas voor huishoudens met drie cent omhoog. Dat adviseert EnergieNed. de overkoepelende instantie van de energiedistributiebedrijven, aan haar leden. De eventuele verhoging betekent dat op jaarbasis het gasver bruik voor een gemiddeld huishouden 60 tot 70 gulden duurder wordt. Vlgens een woordvoerder van de Gasunie is de aanpas sing een gevolg van de ontwikkeling van de olieprijzen en de koers van de dollar. Gezamenlijke aanpak Waddenzee LEEUWARDEN (ANP) Het Rijk. de provincies Friesland. Groningen en Noord-Holland en de Waddengemeenten gaan de Waddenzee gezamenlijk beheren. Zij hebben daarvoor het beheersplan Waddenzee opgesteld. Het plan is bedoeld om uit voering te geven aan het Waddenzeebeleid dat in 1993 is vast gelegd Tot nu toe waren de taken zoals toezicht, inspectie en verstrek ken van vergunningen niet duidelijk geregeld In het beheers plan is vastgelegd wie waar verantwoordelijk voor is. Ook komt er een gedragscode voor de recreant en een centraal meldpunt voor klachten over militaire activiteiten in het Wad dengebied. Daarnaast moet er in 2000 een einde komen aan de zandwinning in de Waddenzee. Bomalarm tijdens show Rostelli RIJSSEN (ANP) - De show van hypnotiseur Rasti Rostelli za terdag in het Parkgebouw van Rijssen is een half uur onderbro ken geweest vanwege een bomalarm. De politie vond geen ex plosieven. Het optreden van Rostelli is omstreden in Rijssen. De kerken van die gemeente beschouwen hypnose als een duivelse activi teit. Tevergeefs hebben ze aan de rechter gevraagd de voorstel ling van Rostelli te verbieden. De afgelopen dagen hebben de kerken de inwoners van Rijssen in pamfletten opgeroepen de show niet bij te wonen. Zaterdagavond hebben de kerken een zangdienst gehouden om de bezoekers van de voorstelling te waarschuwen voor de gevaren van hypnose. Akkoord IJsselmeervissers DEN HAAG (ANPi - De IJsselmeervissers hebben onder el kaar overeenstemming bereikt over de oprichting van een pro ductenorganisatie en vrijwillige vangstreductie. Dit heeft be middelaar Van Montfrans. voormalig burgemeester van Kat wijk, zaterdag gezegd. Daarmee lijkt de dreiging van minister Van Aartsen (Visserij) om de visvangst onder dwang te beperken uit de lucht De mili tante IJsselmeervissers hadden eerder gedreigd met wilde ac ties als de bewindsman zelf zou ingrijpen Ze kondigden aan mogelijk de IJsselmeersluizen te blokkeren. Ook dat lijkt dus van de baan. Van Aartsen heeft de IJsselmeervissers enkele maanden gele den dringend gevraagd om een eigen organisatie op te richten, zodat er met hen afspraken te maken zouden zijn ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Shell Nederland, oen volle dochter van Koninklijke/ Shell Groep, heeft vorig jaar zijn nettowinst met een kwart vergroot van 1,47 miljard tot 1,84 miljard. In 1994 steeg de winst nog met 996 miljoen ten opzichte van het jaar 1993, dat zware reorganisatielasten ken de. Dal staal in hel jaarverslag van Shell Nederland dat is ge deponeerd bij de Kamer van Koophandel Den Haag. Shell maakt geen aparte jaarcij fers van de Nederlandse onder neming bekend. Niettemin hoort Shell Nederland met zijn omzet tot de grotere concerns van Nederland. De Shell Groep is de grootste. Shell Nederland telde in 1995 gemiddeld 10.482 werknemers tegen 10.823 in 1994. Koninklijke/Shell Groep conso lideert zijn cijfers voor Neder land in de in februari gepubli ceerde groepsresultaten. De groep boekte vorig jaar een net towinst van ƒ11.1 miljard op een omzet van 172 miljard. Het bedrijfsresultaat van Shell Nederland steeg van 2 miljard tot 2.7 miljard. De resultaten- verbetering dankt Shell Neder land aan de betere gang van za ken in de sectoren Opsporing en Winning en Chemie. Het resul taat bij Verwerking en Verkoop daalde. Van de omzet van 13,5 miljard was Nederland in 1995 goed voor 49 procent, hetzelfde als in 1994 en 1993. De omzet die Shell Ne derland in andere EU-landen be haalde. was goed voor 39 pro cent van het totaal tegen 37 pro cent in 1994. De rest van de we reld was goed voor 12 procent te gen 14 procent een jaar eerder Nieuwe bewoner vindt heroïne in kruipruimte ROTTERDAM (ANP) - De nieuwe eigenaar van een wo ning in Rotterdam heeft zater dag een bizarre vondst gedaan in de kruipruimte onder zijn huis. Bij een grote schoonmaak wilde de man een lading puin afvoeren, die in de kruipruimte onder het huis was gestort. Tussen de brokstukken vond hij een plastic tas, waarin een calcu lator en een weegschaal waren verpakt, samen met. een bruine substantie. De man meldde zijn vondst bij de politie, die het herkende als heroïne. Tussen het puin troffen rechercheurs na enig zoeken in totaal twee kilo heroïne aan. Advertentiei MAVO, HAVO, VWO in 1 JAAR kleinschalig 2 jaar in 1 jaar dag- zaterdagopleidingen Inl.: Brabantse School Breda. tel. 013-4632504 Directie: K Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457., Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Zienkzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel (0118)484000, Redactiefax (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur, in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00: per maand 33,00, per jaar 350,00; franco per post 460.00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,60, zaterdag 2,50 p st, (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3