^og steeds oud zeer bij Oranje Opluchting onthutsend zwak Engeland BIW096 fBurn96# Bom heeft niks met EK te maken Dubbeldam derde in Circuito Montanes eedorf: kwestie nu bespreekbaar Geen pottenkijkers bij training Oranje Mulder: Engeland is een café-elftal met twee slakken achterin PZC sport MAANDAG 17 JUNI 1996 onze verslaggever ri van der Steen pffELL (GPD) - Zijn stem inkt zacht, de woorden zijn jd. ..De storm gaat niet lig- Dat klinkt dreigend. Mis- n bedoelt Clarence See- ,rf het ietsje anders: de storm nog niet gaan liggen. De af ire is in elk geval nog niet op lost. Sterker: de affaire kan eleens tot nieuwe uitbarstin- igaan leiden, de affaire precies inhoudt, et nog niemand. Alleen in gro- ijnen is bekend dat het om de lturele verschillen binnen de anje-selectie gaat: Suriname- derland, donker tegen wit. ivids verwoordde het donder- bot en toch ook weer scherp: ddink laat De Boer en Blind palen wie er spelen. Daar ram het op neer. vraag die nog onbeantwoord as: denken Seedorf. Reiziger, ogarde en Kluivert er ook zo er1 Seedorf kon die vraag gis- i in de tuin van het Sopwell ause Hotel and Country Club chtstreeks worden gesteld. En zei: ..De achterliggende ge- chte van wat Edje heeft ge ld. delen we. We hadden het een binnenskamers moeten ossen. Bij hem zijn de emo- echter op zeker moment log opgelopen." ilfwas hij toch ook duidelijk in stellingname: hij consta- rde bij Blind een gebrek aan speet voor de kwaliteiten van donkere spelers en was van dat de Surinamers (bij ax? bij Oranje?) nog steeds als igdspelertjes worden behan- d. Seedorf gisteren: ,,Ik heb ook op televisie gezegd en tschijnt dat de mensen in Ne erland ervan geschrokken zijn. acht ar die mensen kennen me ei, bovendien was het mijn op eens heel duidelijk te zijn en zaak bespreekbaar te ma- Dat is het goeie nieuws, volgens Seedorf: „De kwestie is nu be spreekbaar gemaakt en we pra ten er dus over. Ik ben lekker in gesprek met de trainer. Maar er zal nog veel meer gepraat moe ten worden." Er schijnt genoeg oud zeer te zit ten voor praatsessies, vooral ook tussen Blind en Seedorf. Twee jaar geleden schijnt Seedorf bij Ajax de rechtshalfplaats te zijn Ut FA beloofd, maar het was Ronald de Boer die er kwam te staan. See dorf nam dat - in willekeurige volgorde - De Boer, Blind en Van Gaal schijnbaar zo kwalijk, dat hij vertrok, naar Sampdoria. Het is de kennelijke macht van Blind en De Boer die de Surina mers stoort. Met het vertrek van Davids is die zaak dus niet opge lost, zo kon gisteren uit de mond van Seedorf worden opgete kend. Dat was een half uur nadat Guus Hiddink op zijn eigen pers conferentie de zaak voor ge schiedenis had verklaard. Hid dink: „De zaak-Davids is vrijdag afgesloten, daarover praten we niet meer." Onderschat de bondscoach het probleem in zijn selectie of wil hij slechts de proporties binnen de perken houden? Clarence Seedorf wekte gistermiddag op zeker ogenblik de indruk dat Hiddink de kwestie volgens hem onderschat. „Edje is wegge stuurd vanwege de manier waar op hij heeft gereageerd, nergens anders om." Dus niet om de in houd van de kritiek. Trio De vraag is of Hiddink zich da gen druk zou moeten maken om geneuzel over een gebrek aan respect. Oranje is per slot van re kening in Engeland om er te voetballen, niet om psycholo gisch verantwoord af te rekenen met 300 jaar koloniaal bewind. Seedorf vindt dat natuurlijk een veel te eenvoudige voorstelling van zaken. „Het betreft meer mensen dan jullie denken", zei hij gisteren ineens. Even later bleken inderdaad niet alleen hij en Kluivert op de lijn-Davids te zitten, maar sloten ook Bogarde en Reiziger zich aan bij het club je dat zo graag praat over de Su rinaamse identitiet en aanver wante zaken. Hiddink laat het vooralsnog al lemaal gaan. tenzij er iemand beledigend of echt onhandel baar wordt. Gistermorgen bij het balletjes trappen op de trai ning zag je dus negen duootjes en één drietal: Kluivert-Seedorf- Reiziger. Waarom? Waarom niet? Het is een affaire, maar een moeilijk grijpbare affaire. Bin nen de begeleidingsgroep van Oranje hebben zich al mensen gestoord aan het feit dat het trio Davids-Seedorf-Kluivert alleen met elkaar optrok. Waarom? Waarom niet? Misschien dat eén echt goed ge sprek de kwestie kan oplossen. Misschien ook niet. En in dat ge val lijkt met het vertrek van Da vids het laatste bommetje bij Oranje nog niet ontploft. Clarence Seedorf (rechts) tijdens het duel met de Schotten in duel met Tommy Boyd. Volgens de Oran je-speler zal er nog veel meer gepraat moeten worden. foto Michael Probst/ANP ullit: het zijn allemaal etalagepoppen in het veld WÊÊÊmÊÊÊÊÊÊammmm onze verslaggever reel van der Kraan INDEN - Colin Hendry, de unslerlijke, boomlange ver- diger van Schotland, die in de tfase voor schut werd gezet «r Paul Gascoigne, stak het derlands elftal een hart on- de riem. „Het zou een mira- zijn als Nederland van dit geland zou verliezen." De lOlse rots in de branding zou grond van de resultaten geen chl van spreken mogen heb- n. Waar Hendry en de zijnen rder overeind bleven tegen anje, gingen ze juist tegen de gelsen hard onderuit (2-0). laar die cijfers zeggen me ets. Nederland heeft klasse, eelt met flair en is een aan- voor het toernooi. Enge- nd moet God op z'n blote ieen danken dat McAllistair Bijna honderd fans opgepakt LONDEN (RTR) - De po litie heeft zaterdag voor en na de EK-wedstrijd Schotland-Engeland in Londen 98 arrestaties verricht. Dat zijn er aan merkelijk minder dan waarop de politie, die met groot materieel was uitgerukt, had gere kend. De botsing tussen de oude rivalen leidde in het verleden tot rellen, maar na de 2-0 overwin ning van de Engelsen bleef het „rustig" in de stad. De politie pikte de mees te arrestanten op wegens dronkenschap of omdat ze kaartjes verkochten op de zwarte markt. De politie moest optreden toen de Engelse en Schotse fans flessen naar elkaar wierpen. „De strijd liep niet uit op de 'Derde Wereldoorlog', zoals velen hadden vér- wacht", zei een woord voerder van politie. Uit voorzorg waren maar 8000 Schotse supporters toegelaten tot het Wem- bley-stadion, waar 76.864 toeschouwers za ten. de strafschop miste. Anders wa ren ze al bijna uitgeschakeld." De prestaties van het gastland zijn top heden inderdaad verre van indrukwekkend. De eerste helft van Engeland-Schotland was zelfs het slechtste gerecht, dat het Britse publiek tijdens 'Euro'96' kreeg voorgeschoteld. Afgrijselijk saai voetbal, een wanvertoning voor de toeschou wers die gemiddeld 120 gulden voor een kaartje moesten neer tellen. Ruud Gullit schroomde niet om in de rust voor een miljoenenpu bliek het elftal van Terry Vena- bles genadeloos af te slachten. „Het is onthutsend wat Enge land laat zien. Er zit geen enkele lijn in het spel, er is geen opbouw en er is geen beweging. Het zijn allemaal etalagepoppen in het veld." De kritiek kwam hard aan, maar was terecht. In de kleedkamer van de Engelsen donderde en stormde het in de pauze. Bonds coach Venables heeft voor de buitenwereld immer een brede grijns, maar volgens 'insiders' in het. Engelse kamp heeft hij am per halverwege het toernooi al bijna een maagzweer opgelopen van alle spanningen. Hij pro beert krampachtig de uitspat tingen van zijn spelers te camou fleren, moet verantwoorden waarom zijn selectie conditio neel minder sterk is dan andere deelnemers aan het EK en heeft na 2.5 jaar nog geen enkele voor uitgang geboekt met het natio nale team. De grootste beledi ging die de Engelsen de afgelo pen dagen te slikken kregen was de vernietigende kop, met een knipoog naar de drankzucht binnen de selectie, in een lande lijk ochtendblad; 'Champions of the thirst division...' Ommekeer Gelukkig voor Venables kwam er in het tweede bedrijf een won derbaarlijke ommekeer. Bij de eerste de beste fatsoenlijke aan val over de rechtervleugel kopte Engelands topscorer Alan Shea rer keihard raak: 1-0. Wembley stond op zijn kop en Venables keek al met genoegen uit naar het laatste partijtje tegen Oran je in groep A, dat vanaf dat mo ment in een gelijkspel zou mo gen eindigen om zowel Engeland als Nederland naar de kwartfi nales te loodsen. Net als eerder tegen de Zwitsers dreigde er in de slotfase echter een enorme anti-climax. Dit keer was aanvoerder Tony Adams de schlemiel. Een paar meter vanaf de plaats waar in de openingswedstrijd Stuart Pear- ce in de fout ging en de tegen stander een strafschop bezorg de, haalde Dennis Bergkamps ploeggenoot bij Arsenal de Schotse spits Gordon Durie on deruit. Gary McAllistair. de bes te speler op het veld. faalde tot ontzetting van de duizenden meegereisde doedelzakblazers vanaf de stip. David Seaman keerde de bal met zijn elleboog. Gascoigne Nog in dezelfde minuut maakte de tot dan hopeloze Paul Gas coigne het karwei wonder schoon af. Het 'enfant terrible' in de Engelse ploeg nam de bal met zijn linkervoet mee over het hoofd van Colin Hendry en schoot met zijn rechter de bal in een keer langs de kansloze Schotse doelman Andy Goram. „Het was de eerste keer dat Gas coigne een keer naar voren ging", sprak Ruud Gullit. „In de hele wedstrijd deed hij niets an ders dan de bal van de schoen van zijn verdedigers halen. Die goal was formidabel. Ik gun het hem ook wel. Hij is de grote man bij de Engelsen. Als het slecht gaat, slaan ze hem met een ha mer op zijn hersens. Maar gaat het goed. dan is hij de held van de natie. Ik denk dat ik wel weet hoe hij zich nu voelt. Ik heb het ook een paar keer meege maakt." Groep A: Schotland-Engeland 0- 2 (0-0). 54. Shearer 0-1. 79. Gas coigne 0-2. Scheidsrechter: Pai- retto (Ita). Toeschouwers: 76.000 (uitverkocht). Gele kaart: Hen dry. Collins, Spencer (Schot land). Ince, Shearer (Engeland). Schotland: Goram: Boyd. Hen dry. Calderwood en McKimmie; McKinlay (83. Burley), Colins, McAllister en McCali; Spencer (67. McCoist) en Durie (87. Jess). Engeland: Seaman; Gary Nevil le. Adams. Southgate en Pearce (46, Redknapp. 85 Campbell); Anderton, Ince (80. Stone), Gas coigne en McMananam: Shearer en Sheringham. Paul Gascoigne bejubelt zijn bevrijdende en fenominabele goal tegen Schotland, foto Ady Kerry/Reuters van onze verslaggever SANTANDER - Davy Dubbel dam uit Sluiskil heeft de etap pekoers Circuito Montanes af gesloten met een derde plaats in het eindklassement. De meer daagse Spaanse wedstrijd was bestemd voor renners onder de 27 jaar. Gisteren, in de afslui tende tijdrit over één kilome ter, moest de renner uit Sluiskil zijn tweede plaats afstaan aan de Spanjaard Aquado. In San tander werd Palacios als win naar gehuldigd. Zaterdag in de achtste en voor laatste etappe, een bergrit over 145 kilometer, deed Dubbeldam nog een laatste poging om de lei derstrui in zijn bezit te krijgen. Na de laatste beklimming reed hij met zijn ploeggenoten Lucien de Louw en Michel Cerneus en twee Spaanse renners uit het pe loton weg. „We besloten kop over kop te rijden. Later hoor den we dat er totale paniek was uitgebroken bij de achtervol gers. Alle Spanjaarden werden gemobiliseerd om ons terug te halen", aldus Dubbeldam. De maximale voorsprong van de groep bedroeg vijftig seconden. Öp de streep waren daar nog 29 tellen van over. Dubbeldams ploeggenoot De Louw won de etappe. Dubbeldam kwam door de tijd winst in de etappe op 48 secon den van de leider in het alge meen klassement te staan. Een tijdsverschil dat in de afsluiten de bergtijdrit van slechts één ki lometer. die werd gewonnen door de Spanjaard Gil. niet meer overbrugd kon worden. Dubbel dam eindigde als 24e op negen ST. ALBANS (GPD) - De training van Oranje was gis teravond geheim, werd dus afgewerkt achter gesloten deuren, zonder pottenkij kers. Leuk vinden ze dat, coaches, een beetje myste rieus doen. De zaak scherp houden, noemen ze dat. Het grote geheim kon echter na een overigens niet erg ge slaagde training van ander half uur toch worden ver klapt: Oranje gaat morgen tegen Engeland de corners anders nemen. Niet meer lang. voorbij het doel naar Ronald de Boer. maar kort, via een boog naar de eerste paal. Daar staat Peter Hoek stra, die het ding moet door koppen. Gaat de bal te ver. dan komt Aron Winter inlo pen. Mocht dat mislukken, dan is er Winston Bogarde nog. die bij de tweede paal inkomt. En De Boer? Die staat gewoon voorbij het doel. voor de verre bal. Overigens kreeg Kluivert nog even een prikkel van vertrouwen. Bergkamp een tje om hem te waarschuwen. Bij het afwerken mocht Kluivert even Bergkamp vervangen om met Ronald de Boer voorzetten in doel punten om te zetten. Berg kamp ging dat aan de andere kant met Youri Mulder pro beren 's Morgens al was Kluivert bij het partijtje in de A-ploeg opgenomen. Bergkamp in de B-ploeg. Het laatste geheim van de dag: Jordi Cruijff ging aan het einde van de avondtrai ning, rond half acht Engelse tijd. in de avondzon, nog even op doel staan. Net als zijn vader vroeger graag deed. Zou het eigenlijk ook geheim moeten blijven dat Cruijff best redelijk kan kee pen? van onze verslaggever Henri van der Steen SOPWELL - Youri Mulder is een jongen die tijdens een inter view de zonnebril op tafel legt. Praten met donkere glazen voor je ogen doe je niet, dat is onbe leefd. En watje van Mulder ook kunt zeggen, hij is goed opge voed. En intelligent. En sympa thiek. En eerlijk. Engeland- Schotland: „Dat waren twee ca- fë-elftallen, joh." Ontspannen is hij. toch ook am bitieus. Want hij vindt het EK prachtig om mee te maken, maar hij wil ook spelen, want daar is hij voetballer voor gewor den. „Dat. is ook goed voor de groep, dat er ambitieuze reser ves zijn. Dat is goed voor de con currentie." Prof is hij, liefhebber ook. Zater dag was hij dus bij Schotland- Engeland op Wembley, net als Van der Sar en De Goey, de enige twee andere spelers die het spektakel wilden bijwonen. Mul der was er met vriendin Nina. „We waren vrij. Dan kun je dus met. je vrouwtje de stad in gaan. maar deze kans wilde ik me niet laten ontglippen. Ah, alleen de sfeer al." Meer was er trouwens niet te ge nieten. Mulder: „Ongelooflijk slecht, wat? Twee café-elftallen. En dan zitten Fowler en Ferdi nand op de bank. Het spijt me van Sheringham. maar zo wekt Venables wel sterk de indruk aan vriendjespolitiek te doen. Spurs, hé. Heb je die Campbell zien invallen? En dan die Ince. daar word je toch gek van! Platt! Een jaar slecht bij Arsenal, maar klakkeloos in de ploeg, terwijl ze Le Tissier hebben. Beardsley Voor Bergkamp lijkt het me dinsdag wel een ideale wedstrij den tegen die twee slakken ach terin Hij zegt wat iedereen denkt en wat de buitenlandse pers elke dag schrijft' het is niks met die Engelsen. „Maar tegen ons zul len ze heus wel beter spelen, al was het maar omdat een goeie tegenstander je eigen spel altijd ten goede komt. Ze kunnen ook profiteren dat wij zo aanvallend spelen, maar op onze beurt kun nen wij daar dan ook weer van profiteren.' In afspraakjes gelooft hij niet, ook niet als het na een uur gelijk zou staan. „Daar krijg je zo veel gedonder van. dan verspeel je al ie krediet. Het zou een arof schandaal zijn als er wordt afge sproken op een gelijkspel te spe len. Dan vlieg ik er nog liever uit. Ik spreek nu niet als een profes sional, denk ik. maar ik zou ge woon op winst spelen. Op de kor te termijn heb je misschien iets aan een afspraakje, op de lange termijn niet Eigenlijk spreek ik dus wel degelijk als een profes sional! Je verspeelt echt voor de komende tien jaar je krediet als het een schandaal wordt." KNVB-directeur Harry Been: seconden van de winnaar. „Het is wel een hele belevenis ge weest. Ik heb bijna iedere dag op het podium gestaan voor een of andere huldiging. De echte top ontbrak hier. maar door het rij den van dit soort wedstrijden, blijf ik wel in de publiciteit Dubbeldam bereidt zich de ko mende week voor op het Neder lands kampioenschap op de weg in het Limburgse Meerssen. „Ik zal geen Nederlands kampioen worden, maar het parkoers dat ligt mij wel. Een plaatsje bij de eerste tien moet kunnen." van onze verslaggever Gert van Dijk MANCHESTER - In Manches ter is geschokt en onthutst ge reageerd op de bomexplosie, die zaterdagmorgen om tien voor half twaalf een geweldige ra vage veroorzaakte in het cen trum van de stad. Maar volgens Harry Been, directeur van de KNVB en gisteren de officiële UEFA-waarnemer bij het duel Duitsland-Rusland. moet de aanslag op geen enkele manier in verband worden gebracht met Euro '96. „Het EK staat er helemaal los van. Zo denkt de politie hier in Manchester er ook over. Er wordt alles aan ge daan om de zaken zo snel moge lijk weer normaal te laten ver lopen." Harry Been vertoefde op het mo ment van de explosie in Mot tram Hall. het trainingskamp van de Duitsers. D^ar werd hij telefonisch op de hoogte ge bracht van het nieuws. „Ik was bij de Duitsers om wat zaken voor de wedstrijd tegen Rusland door te nemen. Maar er brak be slist geen paniek uit toen de ernst van de situatie duidelijk werd. Iedereen vond het natuur lijk een ramp. maar niemand raakte gestresst. Dat is ook ner gens voor nodig, want die aan slag heeft niks met het EK te maken. De IRA heeft het toer nooi vermoedelijk alleen aange grepen om wat meer internatio nale publiciteit te krijgen. He laas." Henny Smorenburg. in het jaar 2000 tijdens het gecombineerde EK in België en Nederland ach ter de Belg Alain Courtois de tweede man in het organisatie comité, ondervond wel de direc te gevolgen van de aanslag. Hij bevond zich in het. Holiday Inn Hotel, het hoofdkwartier van de UEFA in Manchester, op amper 500 meter van de plaats van het onheil. „We hoorden een enorme knal en moesten direct het hotel verlaten. Dat was maar goed ook, want korte tijd later kwam het plafond van de lobby naar beneden zetten. Het was een enorme puinhoop." Later op de avond ging nog maals het alarm af in het UEFA- hoofdkwartier Harry Been. die urenlang het hermetisch afge sloten centrum van Manchester niet kon bereiken: „Er was in de omgeving ergens een verdacht pakje gevonden. Dat is door de politie uit voorzorg tot ontplof fing gebracht. Het geeft aan hoe alert iedereen op dit moment in Manchester is. Maar de gemid delde supporter zal weinig mer ken van alle veiligheidsmaatre gelen. De autoriteiten vinden het heel belangrijk dat de fans het vooral goed naar hun zin hebben. Dat is zaterdag in een vergadering met de politie nog eens extra benadrukt. 'Easy going', is hier het credo en dat spreekt mij buitengewoon aan." Voor de wedstrijd tussen Duits land en Rusland werden de sup porters gisteren bij het betreden van het stadion wel extra gecon troleerd. Dat gold overigens voor alle bezoekers van Old Trafford. Ook het koffertje van KNVB-directeur Ham- Been werd voor de eerste keer tijdens Euro '96 aan een onderzoek on derworpen. „En daar heb ik ui teraard niet moeilijk over ge daan. Die extra controle is ei genlijk het enige geweest wat me is opgevallen. Voor de rest heeft alles zich achter de schermen af gespeeld. De fans hebben daar geen weet van en zo hoort dat ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11