Aanklager wil vrijlating Lajic SIPRI: minder oorlogen in '95 PZC Duitse regering haalt bakzeil bij CAO voor overheidspersoneel heateropleiding Studio Teirlinck dreigt te verdwijnen Drie doden bij vliegtuigongeluk in Japan Burgemeester in Rusland vermoord Lijfarts Mitterrand schond ambtsgeheim buitenland Ooggetuige zag Tadic bij etnische zuivering in Prijedor-regio VRIJDAG 14 JUNI 1996 doorMarjolijn de Cocq piSimone van Priel pl$ HAAG - De van oorlogs- uisdaden beschuldigde Bosni- ^eServier Goran Lajic wordt tjarschijnlijk door het Joego- jiiTié-tribunaal in Den Haag nijgelaten. Het is niet zeker dat je man die in de Scheveningse evangenis vastzit de Goran La- eis die de aanklagers zoeken, client aanklager Grant Nie mann in een motie. Daarom moet de aanklacht tegen deze Lajic worden ingetrokken. Maandag komen de rechters in de zaak bijeen. Bij een foto-identificatie hebben negen van de tien getuigen La jic. die wordt beschuldigd van het martelen en doden van mos lim-gevangenen in het kamp Ke- raterm in de Prijedor-regio in het noordwesten van Bosnië, niet herkend en de tiende was niet honderd procent zeker. Zelf heeft Lajic steeds volgehouden snonze correspondent van Nuijsenburg tflXN' - Bemiddelaars zijn er jsteren in geslaagd een oplos- te vinden voor het conflict de Duitse regering en de tonden van het overheidsperso- Kelover een nieuwe CAO. Hun worstel, dat door beide partij- (j wordt geaccepteerd, pakt .vooral voordelig voor de bon ten uit. Zij zijn op twee essen- liüe punten in het gelijk ge beld door de bemiddelaars die varen ingeschakeld, nadat de wrlijen het na vier moeizame «derhandelingsronden niet eens hadden kunnen worden. inister Kanther van Binnen zaken wilde de 2.3 mil- ai werknemers in overheids kast geen loonsverhoging bie- èen het mes zetten in het ziek- fceld. Op beide punten haalde 3 bakzeil. Ie voorzitter van de belangrijk ambtenarenbond OeTV, noemde het resultaat van bemiddeling een 'succes', Doral omdat de kortingen op ziektegeld nu van tafel zijn. minpunt geldt dat de lonen de ambtenaren in de vijf elstaten van de voormalige R slechts van 84 tot 85 pro van het niveau in het wes- worden opgetrokken. Kant- was ook tevreden en sprak seen 'compromis van de rede- iheid'. mieuwe CAO. die een looptijd eft van 20 maanden, voorziet dit jaar in een eenmalige LVTWERPEN (GPD) - Boven feingang van Studio Herman de bekendste thea- van België, heb- b medewerkers een plakkaat Kt Te koop' gehangen, i de nieuwe structuur van de latonome Hogeschool Antwer- |en is namelijk geen plaats hor twee drama-opleidingen: berzijds het Conservatorium «ar een acteurs- en woordkun- kan worden ge- wlgden anderzijds Studio Her sin Teirlinck, die haar studen tin een opleiding toneel en lieinkunst aanbiedt. Mat de Vlaamse minister jac Van Den Bossche van On- voor de hogescholen een bekostigingssysteem bfi bedacht, schiet er voor fcniio Herman Teirlinck veel te temg geld over om te kunnen Neven. artistiek leider van de Mo. is laaiend. Nst erop dat zijn opleiding k 1993 nog 38 miljoen frank j&g en het nu moet doen met «miljoen. fet alleen de subsidiëring is (Advertentie) dat hij onschuldig is. „Ik ben niet de Goran Lajic uit de aan klacht". Zijn advocaten wezen er op dat in die aanklacht geen nadere persoonsgegevens wor den vermeld en dat 'Goran Lajic' in Bosnië een veel voorkomende naam is. Na een nieuw onder zoek en een uitvoerig gesprek met Lajic moeten de aanklagers nu bakzeil halen. Tadic Tijdens de voortzetting van het proces tegen Dusko 'Dule' Tadic kwam gisteren in een aangrij pende getuigenis de vermeende rol van Tadic bij de etnische zui veringen van de moslimbevol king in Prijedor ter sprake. Ge tuige Nasima Klipic vertelde de rechters hoe Tadic na de inname van zijn woonplaats Kozarac sa men met Servische soldaten en uitkering van 300 mark (onge veer 333 gulden) en volgend jaar een loonsverhoging van 1.3 pro cent. Het ziektegeld blijft voor alsnog onaangetast. De bonden hadden aanvankelijk een loons verhoging van 4.5 procent geëist, maar tegelijk duidelijk gemaakt dat dat niet "hun laat ste woord' was. Het ziektegeld kan ondanks het voorstel van de bemiddelaars alsnog een twistpunt tussen de partijen worden. De bezuinigin gen op dit punt zijn een belang rijk element in het hervormings programma van de regering dat de economie uit het slop moet halen. Ze overweegt in lopende CAO's in te breken, om te voor komen dat haar plannen stran den op de eerder gemaakte af spraken tussen werkgevers en - nemers. Kanther zei gisteren dat in dat geval ook de nieuwe CAO niet buiten schot kan blijven. De nieuwe CAO kost de over heid naar schatting 4 miljard mark. waarvan het leeuwendeel opgebracht moet worden door de deelstaten en de gemeenten. Voor de regering in Bonn, die eind april een bezuiningspakket van 50 miljard presenteerde, blijft de schade beperkt tot 300 miljoen mark. Dit pakket is morgen het mik punt van een grote demonstra tie in Bonn waartoe de vakcen trale DGB heeft opgeroepen. De DGB verwacht minstens 200.000 betogers tegen de regerings plannen die de vakbeweging tot een 'catalogus van gruwelen' heeft verklaard. Franse NATO-militairen begeleiden donderdag één (m) van de t wee moslim-verdachten van de centrale gevangenis in Sarajevo naar een pantservoertuig, dat hen naar het vliegveld brengt voor hun vlucht naar Nederland. foto Fehim Demir/EPA agenten moslimmannen uit een grote groep gevluchte inwoners van de Prijedor-regio had ge haald. „De Serviërs selecteer den mensen en vermoordden hen. Ik zag dat ze hen eruit haal den en naar huizen in de buurt brachten", zei ze. Bij het busstation van Koza- rusa. op de weg van Kozarac naar Prijedor. werden drie groe pen mannen gevormd, die elk naar een van de drie beruchte concentratiekampen werden af gevoerd: Omarska, Keraterm en Trnopolje Volgens Nasima droeg Tadic een automatisch ge weer en een pistool en hij had een camouflagepak aan. Nasima Kiplïc woonde net als Tadic in Kozarac. Ze kende 'Du le', zoals ze hem steevast noem de. 'bijna mijn hele leven'. Gere geld kwamen ze elkaar tegen in het uitgaansleven. Ze zeiden el kaar gedag, praatten wel eens. 'Grappig en vreemd' noemde ze hem: in een café had hij een keer de stoel weggetrokken waarop ze net wilde gaan zitten, zodat ze onderuit ging. Haar broer. Enver Alic, had Tadic een keer hout ge leverd voor zijn café. Maar sinds het uitbreken van de oorlog heeft Nasima haar broer Enver niet meer gezien. „Hij werd naar Omarska gebracht", vertelde ze de rechters van het tribunaal gisteren en begon daarna te huilen. Tadic is mede aangeklaagd voor het dusdanig mishandelen van gevangenen in Omarska, dat zij daaraan overle den. Een van de genoemde slachtoffers heet Enver Alic. Na sima Klipic heeft haar andere broer. Ekrem, en haar man Si- han, die politie-agent in Kozarac was. sinds haar vlucht uit Koza rac evenmin teruggezien. Celebici De overdracht gisteren door Bosnië van twee moslim-ver dachten betekent dat mogelijk een proces tegen vier aange klaagden tegelijk wordt gehou den al dringen de advocaten van twee van de vier op aparte berechting aan. Hazim Delic en Esed Landzo arriveerden in Den Haag aan boord van een militair vliegtuig van de IFOR-vredes- macht in Bosnië. Samen met de al gevangen zittende Zejnil De- lalic en Zdravko Mucic zijn zij aangeklaagd voor moord op en marteling van Servische burgers in het kamp Celebici in midden- Bosnie. problematisch maar ook de ar tistieke eigenheid van de Studio en het Conservatorium komt in het gedrang, ondanks alle belof ten van hogerhand dat aan het eigen karakter van het kunston derwijs niet zou worden getornd. „Sinds februari 1995 zitten we re gelmatig rond de tafel met de mensen van het Conservato rium", vertelt Frank Vercruysse, een van de bezielers van de Stu dio. „We hadden een lessenpakket uitgewerkt waarin zowel Studio als Conservatorium zich konden vinden en waardoor de eigen heid van hun en onze opleidin gen bewaard zou blijven. Alleen is dat lessenpakket, dat wij altijd zo goedkoop mogelijk hebben gehouden, nooit door het departement bekeken. Men vindt namelijk 38 miljoen frank voor de beloofde autonomie en diversiteit onbespreekbaar". Het wordt derhalve steeds twij felachtiger of Studio Herman Teirlinck binnenkort zijn vijftig jarig bestaan in de geest van zijn stichter kan vieren. Een DC-10 van Garuda Indonesian Airways ligt donderdag uitgebrand net buiten een startbaan van de Japanse luchthaven van Fukuoka. Bij het ongeluk kwamen drie mensen om het leven. foto Shingo Nishizume-Kyodo/RTR TOKYO (AP) - Bij een ongeluk met een Indonesische DC-10 op de luchthaven van Fukuoka in het zuiden van Japan zijn giste ren drie mensen om het leven gekomen en 108 gewond geraakt. Het toestel van Garuda Indonesian Airways, dat 261 overwegend Japanse passagiers en veertien bemanningsleden aan boord had. schudde volgens passagiers hevig tijdens het opstijgen, bleef slechts enkele seconden in de lucht en kwam met een klap terug op de grond. Doordat het enkele ogenblikken duurde voor dat het vliegtuig in brand vloog, konden bijna alle inzittenden tijdig uit het wrak ontsnappen. De oorzaak van het ongeluk was nog onduidelijk. Ooggetuigen en verkeersleiders verklaarden echter dat zij tijdens de start uit een van de motoren vlammen zagen komen. Analisten op de Japanse televisie speculeerden of de piloot de start misschien te laat had afgeoroken. STOCKHOLM (AP) - Het aantal grote oorlogen is in 1995 afgeno men, maar daar tegenover staat dat de supermachten de ont wikkelingen in de andere lan den steeds minder kunnen beïn vloeden, zo concludeert het Zweedse Instituut voor Inter nationaal Vredesonderzoek (SI PRI). In het jaarboek dat gisteren is uitgekomen, heeft het instituut dertig oorlogen opgenomen in 25 landen en gebieden Net als vo rig jaar is het aantal oorlogen ge daald. In 1994 waren er 32 oorlo gen in 28 plaatsen. In 1989 waren er nog 36 conflicten in 32 plaat sen. De meeste oorlogen van 1995 waren burgeroorlogen, waarmee de trend van 1994 ook werd voortgezet waar het ging om het soort conflicten. Boven dien is de kans op kernoorlogen afgenomen, aldus het SIPRI. Hoewel die twee ontwikkelingen gezien kunnen worden als een positief gevolg van het einde van de Koude Oorlog, zeiden de op stellers van het rapport ook dat er slechte kanten zitten aan het verlies van macht en invloed van de supermachten. „De serieuze bedreiging op dit moment is het verlies van zeg genschap over ontwikkelingen door de grote machten en de multilaterale veiligheidsorgani saties". aldus het rapport. Het enige grote conflict dat in 1995 door onderhandelingen beëindigd is - de oorlog in Bos- nie-Herzegowina was „specta culair". maar biedt nauwelijks een hartverwarmend voorbeeld van het nut van bemiddeling, al dus het SIPRI. „Geen van de partijen boekte een duidelijke overwinning en geen van de partijen is tevreden met de status quo. Van oudsher zijn zulke omstandigheden een recept voor nieuwe strijd." Het vredesakkoord van Dayton waarmee het land in afzonderlij ke etnische gebieden wordt op gedeeld onder leiding van een zwak centraal bestuur „heeft de fundamentele oorzaken van het conflict eerder versterkt dan op gelost", aldus het rapport. Bewapening In het rapport wordt verder mel ding gemaakt van de ook in 1995 opnieuw dalende defensie-uitga ven in de hele wereld. Bovendien nam in de meeste delen van de wereld de militaire productie af. Toch zijn er enkele landen waar de bewapening onverminderd voortgaat, zoals in India. Dat het nucleaire non-prolifera tieverdrag (NPV) permanent is gemaakt, is een „groot succes... Een universeel non-proliferatie- regime lijkt haalbaar, maar de spanningen nemen toe over niet- naleving en kernontwapening", aldus de onderzoekers. In het rapport staan ook voor beelden van conflicten die om sloegen in bedreigend gedrag en militair optreden, maar die toch niet uit de hand liepen en waar het overleg gewoon voortgezet werd. Ondanks het binnendrin gen van Noord-Koreaanse mili tairen in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Ko- rea eind 1995 en de Chinese ma rine-oefeningen bij de kust van Taiwan is er toch geen eind ge komen aan het overleg tussen Noord- en Zuid-Korea en China en Taiwan, aldus het SIPRI. Algerijnse officier vermoord ALGIERS (AP) - De assistent-officier van justitie van Algiers is woensdag vermoord. Dat hebben de Algerijnse autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer, de 49-jarige Mokhtar Benkraouche, werd bij het verlaten van zijn huis in een plaats iets ten zuiden van Al giers door vier mannen onder vuur genomen. De verantwoor delijkheid voorde aanslag werd niet direct opgeëist. De meeste van de 43 moorden die sinds 1993 zijn gepleegd op vertegen woordigers van justitie en het openbaar ministerie zijn op geëist door de Gewapende Islamitische Groep (GIA). President Samper vrijgesproken BOGOTA (AFP/RTR) - Het Colombiaanse Huis van Afgevaar digden heeft president Ernesto Samper vrijgesproken van de beschuldiging dat hij zijn verkiezingscampagne in 1994 met drugsgelden zou hebben gefinancierd. Met dit besluit is de af faire definitief afgesloten en kan het staatshoofd in de toe komst niet meer worden vervolgd. De openbare aanklager had Samper in februari aangeklaagd. In het parlement stemden 111 leden voor het besluit en 43 te gen. Guatemala zet stap richting vrede GENEVE (AP) - Het einde van de oudste burgeroorlog in La- tijns-Amerika is gisteren een stapje dichterbij gekomen met de ratificatie van een conventie over inheemse volken door de Guatemalteekse regering. Dit was een van de hoofdeisen van de guerrillabeweging URNG. De ondertekening maakt deel uit van een achtfasenplan van de VN dat uiteindelijk moet leiden tot beëindiging van de burgeroorlog in Guatemala. De Guatemalteekse regering heeft zich nu verplicht de tradi tionele waarden van de inheemse bevolking, de Maya's, te res pecteren en hen te raadplegen bij alle beslissingen die te ma ken hebben met hun economische en maatschappelijke ont wikkeling. Singapore laat Barings met rust SINGAPORE (AP) - De regering van Singapore heeft besloten af te zien van strafvervolging tegen twee voormalige topbe stuurders van de Britse Barings Bank. Na zorgvuldige bestudering van alle bewijsmateriaal heeft de politie het openbaar ministerie geadviseerd dat er „onvoldoen de grond" is om de twee ex-directeuren. James Bax en Simon Jones, strafrechtelijk te vervolgen, luidde de verklaring van de regering. Barings ging in februari 1995 failliet door toedoen van effecten handelaar Nick Leeson. Aantal asielzoekers EU blijft dalen LUXEMBURG i AP) - Bijna 271.000 mensen vroegen in 1995 in de landen van de Europese Unie politiek asiel aan. Daarmee werd de terugloop in het aantal asielaanvragen sinds 1992, toen een recordaantal van 674.056 vluchtelingen zich meldde, voortgezet. Dat maakte het bureau voor de statistiek van de EU. Eurostat. gisteren bekend. De meeste asielzoekers kwamen uit Joegoslavië, gevolgd door Turkije en Bosnië. Anders dan in de EU-landen neemt het aan tal asielzoekers in de VS nog elk jaar toe. van 70.000 in 1991 tot 150.000 vorig jaar, aldus Eurostat. MOSKOU (AP) - De burgemees ter van de stad Zjoekovski, een centrum van ruimtevaarton derzoek op 20 kilometer van Moskou, is het slachtoffer ge worden van een huurmoord, al dus de politie. Het lichaam van burgemeester Viktor Mosalov werd gisteren in een trappen huis van zijn tlat gevonden. Hij was driemaal door het hoofd ge schoten. Hoewel het hoofd van de regio nale politie zei dat er geen spra ke kan zijn geweest van een poli tiek motief, omdat de plaatselij ke functionarissen „meer econo mische dan politieke leiders" zijn, was de Russische president Boris Jeltsin het daar niet mee eens. Jeltsin noemde de moord „een terreurdaad" om de bevolking te intimideren tijdens de aanloop naar de verkiezingen van aan staande zondag. Hij zei dat de aanslag was bedoeld om „vrees te zaaien en het vertrouwen in de openbare orde te ondermijnen". Ook in de Siberische stad Novo- koeznetsk is gisteren een politi cus gedood. Vladimir Oberder- fer. de lokale partijleider van de Liberaal-Democratische Partij, de extreem-rechtse groepering van Vladimir Zjirinovski. werd met een pistool om het leven ge- Zuid-Afrika wil snel privatisering KAAPSTAD (RTR) - Zuid-Afri ka wil de verkoop van staatson dernemingen versnellen. De privatisering wordt een van de voornaamste punten in het ma cro-economisch programma, waarvan de details vandaag be kend worden gemaakt. Daar mee zal de regering voor de eer ste keer haar economisch beleid uitvoerig vorm geven. De Zuid-Afrikaanse minister van Staatsondernemingen, Stel la Sigcau, heeft de vakbonden uitgenodigd voor overleg over de herstructurering en privatise ring van bedrijven in de telecom municatie. transport, energie, mijnbouw, bosbouw, handel en industrie. bracht terwijl hij bij een kiosk stond om sigaretten te kopen, al dus de politie. Volgens de politie moet het motief gezocht worden in Oberderfers activiteiten als zakenman, en zou het niet om een politieke moord gaan. Zjirinovski, die kandidaat staat voor de presidentsverkiezingen van komende zondag, noemde het wel een politieke moord. „Politieke moorden mogen de loop van de Russische geschie denis niet bepalen", zei hij. Vorige week vrijdag raakte Va- leri Sjantsev, die kandidaat is voor het ambt van loco-burge meester van Moskou, zwaarge wond bij een bomaanslag. Werkloosheid in Europa blijft stabiel BRUSSEL (ANP) - Het percen tage werklozen onder de be roepsbevolking in de Europese Unie is in april van dit jaar op 10,9 uitgekomen. In de vijftien lidstaten hebben 18,2 miljoen burgers momenteel geen baan. Dat blijkt uit cijfers van Euros tat, het bureau voor de statis tiek van de Europese Commis sie. In het land met de hoogste werk loosheid. Spanje, loopt het aan tal burgers zonder baan geleide lijk terug In de eerste vier maan den van dit jaar daalde het per centage van 22.5 tot 22,1 pro cent. De werkloosheid onder mensen van 25 jaar of jonger blijft naar verhouding erg hoog, op een per centage van 21.6 Over de hele li nie zijn er naar verhouding meer vrouwen werkloos (12,5 procent) dan mannen (9,5 procent). In april van het vorig jaar bedroeg de werkloosheid in de Europese Unie in totaal nog 10,8 procent. In Nederland is het aantal leden van de beroepsbevolking zonder baan ten opzichte van april 1995 opgelopen van 7.1 tot 7.4 pro cent. Vooral onder vrouwen ging het aantal haanlozen sterk om hoog. van 8 tot 9.1 procent. PARIJS (DPA) - In het proces over zijn omstreden boek Het grote geheim heeft de lijfarts van de dit jaar overleden Fran se president Mitterrand giste ren erkend dat hij het ambtsge heim heeft geschonden. Dokter Claude Gubler zei voor de rechtbank in Parijs te menen dat hij „voor de goede zaak" handelde. Gubler was dertien jaar de per soonlijke arts was Mitterrand. In die periode mocht hij alleen de verklaring uitgeven: „Het gaat de president goed". Geschokt moest hij ervaren dat hij als arts „gijzelaar van de politiek" was geworden. Nadat in 1981 kanker was gecon stateerd bij Mitterrand, had de arts de president voorgesteld het uitgeven van de verklarin gen over zijn gezondheidstoe stand te stoppen. Mitterrand, die op 79-jarige leeftijd overleed, droeg de arts echter op door te gaan met de verklaringen en „dit staatsgeheim te bewaren", zei hij in de rechtszaal. Gublers boek werd na de dood van Mitterrand in Januari gepu bliceerd. De verkoop van het boek werd kort daarna verbo den. Het boek veroorzaakte veel ophef, mede omdat Gubler be weerde dat Mitterrand aan het eind van zijn ambtsperiode niet meer in staat was zijn officiële taken te vervullen. feboeft die nonchalante bank toch ■«middenin een wijngaard te zetten om je schoenen uit te trekken, j in de kussens te nestelen en met ="glas wijn je vrijheid te vieren? i^-Moor het is wel een droom van oank. Zo mooi, zo lekker zacht, ^fantastisch! Kussens gevuld met eendedons en 30% polyester Ontworpen door Ignasi Alcon ki Pere Segura als een ode aan ontspannen leven. Noordweg 1 25. Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5